PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Coolscan vs. Epson v750-m Pro



jacekfota
24-05-2012, 17:11
Zastanawiam sie nad zakupem scannera. Czytam rozne opinie w Polsce i na portalach zagranicznych. Poprosze o jakies opinie, zalecenia i uwagi.

pastwisko
24-05-2012, 17:26
Ale ktory Coolscan, bo ich jest jak psów.

I do jakiego filmu - 120 czy 135 / bw, dia czy c41?

sorevell
24-05-2012, 18:07
Jeśli cię stać, nie boisz się ewentualnego serwisu, nie chcesz skanować wielkiego formatu a dodatkowo masz mało miejsca na biurku, wybór jest prosty: CoolScan.

To tak w skrócie ;)

cichy70
24-05-2012, 18:12
a dodatkowo masz mało miejsca na biurku, wybór jest prosty: CoolScan.

buhahaha, aleś mnie rozbawił Marcin, mój 8000ED pół stołu zajmuje, zgrabny jest jak betoniarka :)

sorevell
24-05-2012, 18:25
buhahaha, aleś mnie rozbawił Marcin, mój 8000ED pół stołu zajmuje, zgrabny jest jak betoniarka :)

Jak ja się zabieram za skanowanie na v500, to sobie oddzielny stolik pod niego ustawiam obok biurka z kompem, a siedemsetki są większe od pińcetek :p

spiritwood
24-05-2012, 18:33
Jeżeli stawiasz problem tak jak w tytule wątku, to bierz Coolscana 9000ED. Raczej nie ma porównania jeśli chodzi o czas / wygodę skanowania międy kulką a Epsonem 750.
Mam Epsona, bez wahania wymieniłbym na kulkę.

cichy70
24-05-2012, 18:36
Jak ja się zabieram za skanowanie na v500, to sobie oddzielny stolik pod niego ustawiam obok biurka z kompem, a siedemsetki są większe od pińcetek :p

no, jak na głównym stole, stoi 8 piw to się nie dziwię, że miejsca nie masz :)
mam też psona 500, ale jednek ciut mniejszy od colki.

sorevell
24-05-2012, 19:37
no, jak na głównym stole, stoi 8 piw to się nie dziwię, że miejsca nie masz :)
mam też psona 500, ale jednek ciut mniejszy od colki.

W sumie poruszyłeś ważny problem, bo w końcu czymże jest wybór skanera przy wyborze piwa odpowiedniego do skanowania...

cichy70
24-05-2012, 19:47
sprawa jest prosta trunki powinny być analogowe, najlepiej bimber własnej produkcji, piwo samodzielnie robione, też wchodzi w grę.
najlepsze jest ze składników z WESa (http://wes.pl)
polecam.

danz1ger
25-05-2012, 05:50
Jeżelii nie trafiłeś na te strony, to poczytaj.
http://www.filmscanner.info/en/FilmscannerTestberichte.html
http://www.imaging-resource.com/SCAN1.HTM
Skanery dedykowane do filmów leją bezlitośnie wszystkie płaszczaki.
Mam porównanie, bo skanuję Minoltą 5400 II i Canonem 9000F.
Dużą wadą tych dedykowanych Minolt i Nikonów jest to, że ich ceny połeciały w kosmos 2x do 4x w, za przeproszeniem, stosunku do cen, kiedy były produkowane.
Rozdzielczość płaszczaków podawana w opisie technicznym to pobożne życzenie producentów.
Z drugiej strony zadowalającą jakość skanów można osiągnąć próbując różne ustawienia czy też używając programy takie jak np. SilverFast lub VueScan - patrz scany np. kolegi zdyboo w AO.
A potem jeszcze jak Twój komp się z tymi programami dogaduje, gdzie wywołujesz filmy, jak je wywołujesz (jeżeli wywołujesz sam), itp. itd.
A kiedy czujesz się już pewnie, to dwie pięćdziestki na korpus i do dzieła.

spiritwood
25-05-2012, 09:16
A kiedy czujesz się już pewnie, to dwie pięćdziestki na korpus i do dzieła.

Zależy jak duży jest korpus. Na mój trzeba by ze cztery pięćdziesiątki.

blablaginger
25-05-2012, 09:39
Jest jeszcze Reflecta MF 5000 i wg pierwszej (http://translate.google.com/translate?sl=de&tl=en&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.filmscanner.info%2FReflectaMF50 00.html) z powyższych stron to coś pomiędzy 9000ED a v750, z tym, że bliżej jej do 9000ED niż V750.

jacekfota
25-05-2012, 11:10
Ale ktory Coolscan, bo ich jest jak psów.

Myslalem nad 5000, lub 9000.

Do filmow 35mm i do 120.

Cena oczywiscie tez gra role. Nie chce przeplacac za cos za co nie musze.

jacekfota
25-05-2012, 11:13
Jeżelii nie trafiłeś na te strony, to poczytaj.
http://www.filmscanner.info/en/FilmscannerTestberichte.html
http://www.imaging-resource.com/SCAN1.HTM
Skanery dedykowane do filmów leją bezlitośnie wszystkie płaszczaki.
Mam porównanie, bo skanuję Minoltą 5400 II i Canonem 9000F.


Nie trafilem pod te dwie strony. Dzikuje.

Mysle, ze jak juz zainwestuje w skaner, to i zainstelauje program silverfast.

Wciaz jednak nie wiem co powinienem wziac.

wojteh
25-05-2012, 11:50
dodatkowo tylko dopisze ze starsze skanery nie dogadują się z nowymi systemami operacyjnymi ...

cichy70
25-05-2012, 12:36
dodatkowo tylko dopisze ze starsze skanery nie dogadują się z nowymi systemami operacyjnymi ...

chyba, że ma się vuescana.
to w sumie wszystko chodzi.

szelas
26-05-2012, 10:49
chyba, że ma się vuescana.
to w sumie wszystko chodzi.

vuescan jest dobry na wszystko. Nawet soft minolty dzięki vueskanowi działa pod win7 64bit :)

pastwisko
26-05-2012, 13:01
Myslalem nad 5000, lub 9000.

Do filmow 35mm i do 120.

Cena oczywiscie tez gra role. Nie chce przeplacac za cos za co nie musze.

Do 135/120 wg mnie zdecydowanie lepiej brać te Coolscany które wymieniłeś. O ile jeszcze przy srednim V750 daje spoko efekty, to już przy małym obrazku zdecydowanie lepiej brać CS. Poza tym 9000ED ma używalny DigitalIce czyli taki który nie wpływa na jakość zdjecia - nie robi akwarelki z detali, no i nie zwieksza czasu skanowania.

Jesli wydatek jesteś gotow wydac tyle kasy na CS i jakość skanu ma dla ciebie duze znaczenie to oczywiscie Nikon. Natomiast jesli bedziesz skanował wiecej 120 i cena cię niepokoi to bierz V750.

wpkx
26-05-2012, 14:14
Wdając się w szczegóły - jeśli i 35 i 120, to 9000ED, bo 5000ED jest tylko do 35. Dodatkowo 9000ED skanuje na raz 2x6 klatek małego obrazka, a 5000ED ze standardowym wyposażeniem tylko 1x6.
Jednak, jeśli do 5000ED miałbyś karuzelę, to łyknie Ci całą rolkę małego na raz.
Wniosek - do 120 kup 9000ED, koniecznie z ramką antynewtonowską, a do 35 5000ED z karuzelą...
Wielkościowo do przeżycia - jeden może stać na drugim. :D

Post Scriptum
5000ED - USB, 9000ED - FireWire.
Oryginalne sterowniki nie istnieją powyżej XP (Nikon ma w dupie swoich klientów), na szczęście są sterowniki zmodyfikowane przez niezależnych dobrych i mądrych ludzi, pozwalające na pracę pod W7 64bit.

klisza36
27-05-2012, 06:57
Post Scriptum
5000ED - USB, 9000ED - FireWire.
Oryginalne sterowniki nie istnieją powyżej XP (Nikon ma w dupie swoich klientów), na szczęście są sterowniki zmodyfikowane przez niezależnych dobrych i mądrych ludzi, pozwalające na pracę pod W7 64bit.

szczera i otwarta krytyka nigdy nie jest zła-za to cię lubię Woytku:wink:

jacekfota
28-05-2012, 23:01
Bardzo dzieki. Napewno nie stac mnie na dwa. Jeden to ogromny wydatek.