PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki aparat wybrać? D90, czy coś innego?



sensibilite
19-05-2012, 20:57
Jest duże prawdopodobieństwo, że będę kupować nowy aparat, gdyż moja D60 raczej już nie będzie się do niczego nadawać.
Podobno coś się stało z tym dyskiem w środku, jest tam jakiś błąd, że niestety serwis w PŃ nie da rady tego naprawić i albo wysyłka do Warszawy, albo sprzedaż na allego jako niesprawny.
W sumie przy D60 nie wiem czy już jest sens...
Nie od dziś robię zdjęcia. D60 mam już 3 lata.
No i zaczynam rozglądać się za czymś nowym. Interesuje mnie D90, lub jeszcze coś o lepszych parametrach. Co polecacie?

paul.g.85
19-05-2012, 21:54
A jakie masz szkła? Na śrubokręt czy nie? Chcesz używać CLS czy nie? Do jakich zastosowań ten aparat ma być?
Tematów na forum o tym było już mnóstwo...
Polecić można wiele modeli nie znając Twoich wymagań i celów do jakich ten aparat będzie używany.
Zaczynając od D3100, przez D5100, D90, D300s a kończąc. Każdy z wymienionych jest adresowany do innej grupy użytkowników raczej...

PS. No i o jakie lepsze parametry Ci chodzi? Lepszy AF, lepsza matryca czy może fps? ;)

Mekano
19-05-2012, 22:40
Jak potrzebna ci ergonomia to tylko i wylacznie d90 / d 7000, lub nawet d80, jesli nie potrzeba wysokiego ISO, jesli nie.. to cos z kastratow ale tu bym sie zastanowila nad jakims bezlusterkowcem w tym wypadku.

rdcom
19-05-2012, 23:34
bierz 5100 będziesz zadowolony

sensibilite
19-05-2012, 23:43
Szkło mam jedno nikkor 18-55 VR, bodajże do D60 jest to 52mm. Załóżmy, że chcę używać CLS. Aparat do fotografii krajobrazów, portretów, imprez okolicznościowych (tak, wiem inne szkło by się przydało niż te które bym kupiła wraz z aparatem, no i jakaś lampa zewnętrzna). Głównie interesuje mnie lepsza matryca, iso.
Zastanawiam się nad tym nowym aparatem poważnie, bo chcę już coś konkretniejszego. Moja D60 jest uszkodzona, nie działa wbudowana lampa. Jednak dałam radę zrobić nią zdjęcia nawet na weselu, choć niestety w pomieszczeniach były już liczne szumy, bo iso musiało być wysokie by zdjęcia były w miarę przyzwoite. No i nie chciałam by były za ciemne, ale i ruszone. Czysta udręka bez jakiejkolwiek lampy. Wiem, że jak się chce można wiele z aparatu wyciągnąć, bo D60 mi to pokazała, ale teraz jestem w kropce. Choć nadal chciałabym pracować na tym aparacie, wątpię, że mi się to uda.

dezerter_27
19-05-2012, 23:59
A ile chcesz przeznaczyc na ten aparat? Nowy czy używany?

sensibilite
20-05-2012, 00:22
Raczej nowy. Z obiektywem chciałabym się zmieścić załóżmy w 5 lub 6 tys zł.

paul.g.85
20-05-2012, 00:37
No to bierz niewymieniony tu przez poprzedników D300s ;)
D5100 obnaży wady tego szkła kitowego przy swojej matrycy, do CLS trzeba by kupować dodatkowe akcesoria.
Ogólnie czasem sobie w sklepie dotykam D5100 i mi w ręku to dobrze nie leży (nie żebym miał jakąś dążą rękę) a D300s klei się jak trzeba :) D7000 przemilczę bo chyba w tym temacie i tak już dużo postów jest ;) D7000 jaki jest każdy widzi...
Jeśli cenowo D300s np. nie mieści się w budżecie to wtedy D90.

edit:
Ups... dopiero teraz zauważyłem że w 5-6 tyś mamy się zmieścić...
A jakie Ty szkło chcesz kupić do tego swojego zestawu? Bo tak nagle o tym szkle wspominasz o ile dobrze widzę...

sensibilite
20-05-2012, 01:06
Wiadomo w zestawie jakiś kit na przykład plus przy bliższych oględzinach zdjęć osoby z obiektywem stało ogniskowym i ja zainteresowałam się tym tematem pod względem kupna ;)

paul.g.85
20-05-2012, 01:46
Przewinęło mi się że gdzieś tam w planach jakiś ślub we wrześniu (jak dobrze kojarzę?) ;)
Może więc jednak lepiej nie rzucać się na D300s a wziąć D90 i do tego jakieś stałki skoro tak piszesz. Wtedy budżet wydaje się być wystarczający. No o zostanie trochę na jakąś lampę jeśli żadnej nie masz...
Ze stałek to masz wybór: 35, 50 i 85. Szersze typu 24, 28 kosztują już trochę więcej ... Czasem dobrze mieć jakiś porządny szeroki kąt...
Co do kitów to po co kupować zestaw z kitem skoro już jeden kit (wspomniany 18-55) masz. No chyba że kupić z 18-105 a tego kita sprzedać... ale to będą i tak za niego grosze ;)

d90
20-05-2012, 04:28
za podana kwote 5-6 tysiecy ja bym szukal d700. Z 35mm zrobisz wszystko bez lampy.

Umbra
20-05-2012, 08:10
Bierz D5100 + 35mm.

paul.g.85
20-05-2012, 08:27
za podana kwote 5-6 tysiecy ja bym szukal d700. Z 35mm zrobisz wszystko bez lampy.

Bez urazy ale bardzo inteligentnie... ;) (no chyba że to literówka i chodziło o D7000)
A co do tego D700 podepniesz? kita DXowego? Czy może 35 mm?
Poza tym nie wiem czy na jakieś szkło w ogóle starczy, ba nawet na allegro ceny D700 zaczynają się chyba od 7 tyś (no chyba że źle szukam)? Skąd więc weźmiesz 7 tyś jeśli 5-6 tyś to założenie autorki... O jakimkolwiek szkle na FX już mowy nie będzie...



Bierz D5100 + 35mm.

Załóżmy, że chcę używać CLS.
Powodzenia...

d90
20-05-2012, 11:51
za podana kwote 5-6 tysiecy ja bym szukal d700. Z 35mm zrobisz wszystko bez lampy.
Ps
sprawdzilem, na gieldzie jest za 5600pln...
A szkla z analoga za pare groszy smigac beda tez.
Stare zoomy kitowe, o nich mysle. Tez mam i smigaja nie gorzej,
niz N17-55 na dx.
Tak wiec ja bym radzil takie rozwiazanie. Po przejsciu z d60, majac taka kwote na wydanie, mozna dostac aparat na dlugie lata i na kazda sytuacje. I prosze bardzo, nie odbierajmy ludziom takich rozwiazan tylko dlatego ze ff jest bardziej pro. Jak kogos stac, powinien brac bez namyslu. A tu sa szanse finansowe na zakup.
A lampa, inne dlugie zoomy...przyjdzie wowczas pewnie czas i na takie zakupy. Choc mysle ze do fotografi rodzinnej wspomniane 35 1,8G wystarczy. Jakby co to za flaszke dobrac mozna N 50mm MF. Reczne ostrzenie na d700 to bajka.
Sumujac, nie boj sie d700 uzywanego, to jest aparat. Nie dx, ale nie ma powodu zeby sie bac napisu na puszcze i ograniczac. Szukaj w dobrej (niskiej) cenie i badz happy :).
A 35mm 1,8G smiga na d700 ze az milo...wystarczy poszukac info na forum.

sensibilite
20-05-2012, 23:32
Ok, rozważę Wasze propozycje.
A są jacyś użytkownicy D7000?
Bo znalazłam coś takiego
http://dcfoto.pl/nikon-d7000-obiektyw-nikkor-af-s-50mm-f18-p2703.html
Nie wiem dlaczego, ale słyszałam wiele dobrego i złego o D90.
D300s marzenie... ale wracajmy na ziemię.
D700 jednak używane, a wolałabym coś nowego. Moja D60 padła już po ok. 18tys mignięć...

wojtas0009
20-05-2012, 23:54
To co podesłałaś, do tego na początek Twój kit 18-55 VR- którego polecałbym na przyszłość zmienić na jakiegoś 17-50. Zostaje Ci tysiak- Metz 50 AF-1 albo SB700 i fajny zestaw :)

krzall
21-05-2012, 00:13
Ok, rozważę Wasze propozycje.
A są jacyś użytkownicy D7000?
Bo znalazłam coś takiego
http://dcfoto.pl/nikon-d7000-obiektyw-nikkor-af-s-50mm-f18-p2703.html
Nie wiem dlaczego, ale słyszałam wiele dobrego i złego o D90.
D300s marzenie... ale wracajmy na ziemię.
D700 jednak używane, a wolałabym coś nowego. Moja D60 padła już po ok. 18tys mignięć...

Witam
polecam d300s i może być ta stałka z powyższego linku lub n35/1,8.. Poszukaj w necie w sklepach mają z malutkim przebiegiem i gwarancją za około 4700 plus stałka. Oczywiście są i takie z przebiegiem po kilkadziesiąt tysięcy w tej cenie ale trzeba poszukać. A co do d300s powiem tylko że w przeciwieństwie do d7000 jest przewidywalny :). O d7000 napisano już chyba wszystko co można złego i dobrego tez że wystarczy poczytać.
Pozdrawiam

sensibilite
23-05-2012, 19:25
Oglądam i oglądam te aparaty.
A co myślicie o D300?
W sumie patrząc na D300s, wiele się nie różnią, a nagrywanie filmów jest mi niepotrzebne.
Ciągle rozważam też D90, ale jakoś szczególnie przekonana do niego nie jestem...

Sin
23-05-2012, 22:12
Jak sama nie wiesz czego Ci potrzeba, to znaczy ze takie D90 spelni sie idealnie w roli Twojego kolejnego aparatu. Skoro glownie interesuje Cie lepsza matryca i wyzsze uzywalne ISO, to masz wybor wsrod wielu DX'owych puszek: D3100, D3200, D5000, D5100, D90, D7000, D300, D300s - wszystkie na matrycy CMOS i wszystkie lepsze od D60.

Mekano
23-05-2012, 22:17
A Nikon d3200?

sunnyluk
24-05-2012, 07:24
Polecam D5100, wysokie używalne ISO, bardzo dobra matryca z d7k i jeszcze trochę innych zalet... a może chcesz odkupić mój egzemplarz? funkiel nówka :) a ja sobię wezmę d90... ;)

zgera
24-05-2012, 14:19
Polecam D5100, wysokie używalne ISO, bardzo dobra matryca z d7k i jeszcze trochę innych zalet... a może chcesz odkupić mój egzemplarz? funkiel nówka :) a ja sobię wezmę d90... ;)

Skoro jest taki świetny, i ma tyle zalet to dlaczego go sprzedajesz?

Jasand
24-05-2012, 14:28
Skoro jest taki świetny, i ma tyle zalet to dlaczego go sprzedajesz?

Świetne pytanie.:)

Mekano
24-05-2012, 17:07
Skoro jest taki świetny, i ma tyle zalet to dlaczego go sprzedajesz?


ja sobię wezmę d90...

:D Dla ergonomii tak?

Mekano
24-05-2012, 17:09
Skoro jest taki świetny, i ma tyle zalet to dlaczego go sprzedajesz?


ja sobię wezmę d90...

:D Dla ergonomii tak?

EDIT. cos poszlo 2x, wykasowac.

sunnyluk
24-05-2012, 19:22
:) wiedziałem, że tym stwierdzeniem wywołam falę pytań... D5100 jest świetny wg mnie i jets to moja 1 lustrzanka, jednak po tym pół roku czuję, że jednak wolałbym zamiast m.in. odchylanego lcd, filmów hd czy trochę lepszej matrycy - drugi lcd, więcej przycisków szybkiego dostępu do funkcji, lepszego wizjera i jednak większej puszki... aparat sobie zostawię, bo zapewne sporo mniej bym za niego dostał przy sprzedaży... chyba, że się znajdzie kto zaoferuje tyle, że będę mógł za to kupić d90 to nie będę się zastanawiał :D dlatego wyszedłem z taką nie wiążącą propozycją ;) cóż, przeżyję tą "ergonomię" i za kilka lat wymieni się może na jakiegoś 7100 lub 7200... :)

Mekano
24-05-2012, 20:27
Tylko, ze CHYBA, bedziesz mial gorsza jakosc zdjec, wiesz o tym?

zgera
24-05-2012, 20:54
Tylko, ze CHYBA, bedziesz mial gorsza jakosc zdjec, wiesz o tym?

Z tą gorszą jakością zdjęć to bym bardzo nie przesadzał, ciągle wchodzą na rynek jakieś nowości i w takim przypadku
użytkownicy wszystkich starszych modeli łącznie z tymi profesjonalnymi powinni wyrzucić swój sprzęt i kupić sobie choćby nowy D3200 ze względu na matrycę.
Nowe nie zawsze musi być lepsze.

Mekano
24-05-2012, 20:57
Z tą gorszą jakością zdjęć to bym bardzo nie przesadzał
OK. Poprawie sie, jakosc bedzie podobna, z przewaga nawet i byc moze na plus d90, tyle tylko ze wiecej mpix w d5100 = wieksze zdjecie, a jakosc na zblizonym poziomie pewnie.

Sin
24-05-2012, 22:38
Po co ma byc wieksze do odbitek i ogladania na monitorze/tv? Autorka tematu nic nie wspominala o checi tapetowania scian zdjeciami.

sokolnik
24-05-2012, 22:59
:D

Mekano
24-05-2012, 23:17
Po co ma byc wieksze do odbitek i ogladania na monitorze/tv? Autorka tematu nic nie wspominala o checi tapetowania scian zdjeciami.
No to ja nie wiem nad czym sie tu zastanawiac? Skoro nie potrzebny duzy format, to chyba wybor jest oczywisty. :P

d90
25-05-2012, 09:15
No to ja nie wiem nad czym sie tu zastanawiac? Skoro nie potrzebny duzy format, to chyba wybor jest oczywisty. :P

... ponownie zwroce uwage na fakt, ze nikon nie ma duzego formatu.

Mekano
26-05-2012, 00:54
ponownie zwroce uwage na fakt, ze nikon nie ma duzego formatu.

No ten 3200 ma, 24 mpix to, rozdzielczosc obrazka 6000x4000, to male?

Kali_69
26-05-2012, 01:40
Ja mam D60 i kupiłem właśnie D7000, ale nie sugeruj się tym, bo mnie skusiła możliwość filmowania w Full HD :). Różnica między tą klasą D3000,3100,5000,5100 a D90,7000 jest duża. jak patrze w wizjer D7000 i jak podpiąłem manualną Tokine bez styków to widać jak ustawiam ostrość a możliwość wpisania go jako "bez CPU" daje wygodę. Wizjer wyposażony w pryzmat a nie lustro ( podobno, niech się wypowiedzą specjaliści) więc ta klasa wyższa zapewnia więcej szczegółów, czy dokładniejszą regulacje ostrości w manualu. Mam też lampę i powiem Ci z D60 - to był całkiem inny, nowy "wypasiony" aparat. Naprawdę odżył, choć długo broniłem się przed "błyskaniem". Kitowy 18-55VR jest całkiem niezły choć 18-105VR od kumpla był mega ostry i nie wiem czy nie zrobiłem błędu, że nie kupiłem z tym kitem. Może wybierz się do sklepu, pomacaj, popróbuj...Są też dostępne instrukcje w PDF-ie. Poczytaj co Ci potrzebne a co będzie zbędnym "bajerem". Myślę, że niewiele pomogłem, ale sprawdź sama. D90 i D7000 to różnica w cenie. Zobacz czym się różnią i czy warto dać więcej czy zainwestować w optykę lub lampy.

krzysiozboj
26-05-2012, 07:12
No ten 3200 ma, 24 mpix to, rozdzielczosc obrazka 6000x4000, to male?

Poczytaj jak w fotografii definiuje się wielkość matrycy, jakie nazewnictwo jest przyjęte. Te Twoje 24 MPx to nawet nie mały obrazek/format, to zaledwie połowa małego i nadal nią będzie nawet jeśli na tym DX upakują 100MPx.

Umbra
26-05-2012, 08:34
Piksele świadczą tylko o rozdzielczości, a nie o wielkości. Koleżanka myli pojęcia. Co do wielkości, to mamy kompakty, u Olka chyba m2/3, DX, FX i później średni format. :P

radius_bo
26-05-2012, 09:55
Powiem tak. Lepiej wziac D300 lub D7000 - mikrokalibracja - bezcenna.
Jesli ma sie zamiar kupowac jasne stalki - a pewnie sie ma:) - ta funkcja jest bardzo przydatna. Nie trzeba wysylac zestawu do serwisu, czekac i bulic. I to nie sa male pieniadze - pewnie z 250 zl.
Moze ktos powie, ze warto sprawdzic obiektyw razem z body przed kupnem - nie zawsze jest taka opcja (np. duze odleglosc).

zgera
26-05-2012, 11:50
No ten 3200 ma, 24 mpix to, rozdzielczosc obrazka 6000x4000, to male?
Mekano, mylisz dwa pojęcia, fizyczny rozmiar matrycy z ilością pixeli na niej upakowanych.
Format DX rozmiar matrycy 23,6 x 15,8 mm.
Format FX rozmiar matrycy 35,9 x 24 mm, czyli pełna klatka.
Kompakty mają znacznie mniejsze rozmiary matryc, pomimo dużej ilości pixeli ze względu na konstrukcję obiektywu który musi pokryć te matryce, pomijając bezlusterkowce.
Za jakość obrazu odpowiada nie tylko ilość pixeli, a także wielkość matrycy na której są upakowane.
Dobrze by było aby wraz z ilością pixeli wzrastał rozmiar fizyczny matrycy, czego producenci nie zawsze stosują ze względu na ograniczenia konstrukcyjne sprzętu.
24 mpx na matrycy FX da lepszy obraz niż na matrycy DX.
6 lat temu jak kupowałem cyfrowy kompakt, pytałem sprzedawców o wielkość matrycy w poszczególnych modelach,
wszyscy odpowiadali np: 5mpx, 8 mpx.
Dzisiaj niewiele się zmieniło, nadal trwa wyścig na megapixele, typowy marketing, jeśli nie potrzebujemy dużych formatów zdjęcia, to duża ilość mpx nie jest nam potrzebna.
Ktoś powie że rozwój technologiczny sprawił że można każdą ilość mpx wcisnąć na przeciętną matrycę, może i można ale jakie będą tego skutki.

sokolnik
26-05-2012, 12:04
Dzisiaj niewiele się zmieniło, nadal trwa wyścig na megapixele, typowy marketing, jeśli nie potrzebujemy dużych formatów zdjęcia, to duża ilość mpx nie jest nam potrzebna.


dokłądnie, teraz w każdej gazetce sklepowej przy lustrzance podaję się:
- liczbę pikseli, 12, 16 mpix ludzie robią WOW
- filmy full hd, WOW !
- wyświetlacz 3" - WOW
- cenę :D i WOW już nie ma w tym momencie

brakuje jeszcze nakazu kupowania ;]

puciek
26-05-2012, 13:22
I jeszcze jedna drobna uwaga do pixeli. Ich ilość wcale nie oznacza liczby punktów później wyświetlanych na ekranie tylko każdy z tych pixelów, to tak naprawdę subpixel! Jedna sztuka odpowiada za jeden kolor - z tym, że pixeli odbierających kolor zielony jest tak naprawdę 2x więcej niż "niebieskich" i "czerwonych" Czyli 12Mpix to tak naprawdę tylko 3 miliony punktów w matrycy! Więc żadna rewelacja ale o tym nikt już nie pisze i nie wspomina hehe.

Mekano
26-05-2012, 15:06
Poczytaj jak w fotografii definiuje się wielkość matrycy, jakie nazewnictwo jest przyjęte. Te Twoje 24 MPx to nawet nie mały obrazek/format, to zaledwie połowa małego i nadal nią będzie nawet jeśli na tym DX upakują 100MPx.

Mekano, mylisz dwa pojęcia, fizyczny rozmiar matrycy z ilością pixeli na niej upakowanych.
Format DX rozmiar matrycy 23,6 x 15,8 mm.
Format FX rozmiar matrycy 35,9 x 24 mm, czyli pełna klatka.


nadal trwa wyścig na megapixele, typowy marketing, jeśli nie potrzebujemy dużych formatów zdjęcia, to duża ilość mpx nie jest nam potrzebna.

Nie myle pojec, wiem ze wielkosc matrycy okreslana jest w mm, a mi glownie chodzilo wlasnie o ilosc mpix na matrycy, a im wiecej tym daje nam wieksza rozdzielczosc obrazka, czyli duze zdjecie.

hotrok
26-05-2012, 21:35
Za 5-6 tys mozna już coś sensownego kombinować. Każdy z nowych korpusów to duży przeskok jakościowy w porównaniu do D60.
Kupno D90/D300/D300s da ten sam obrazek, bo to ta sama matryca (nikt o tym nie wspomniał). Zastanów się czy jest sens dopłacać z 2000 do D300s. Jeżeli nie biegasz z aparatem w deszczu, i nie zajmujesz się reporterką (szybki autofocus) to kup D90.
W podanej kwocie kupisz jeszcze jakiś obiektyw lub lampę.
D7000 - w grę wchodzi chyba tylko sam korpus, no może jakaś stałka. Tu obraz będzie lepszy niż w D90/D300s. Nowsza matryca.
No i jest jeszcze D5100. Sporo bajerów, ergonomia gorsza niż w D90, ale nowsza matryca.

Mekano
26-05-2012, 21:44
Jeżeli nie biegasz z aparatem w deszczu, i nie zajmujesz się reporterką (szybki autofocus) to kup D90.

ale d90 w reportazu daje rade.

hotrok
26-05-2012, 21:50
Daje, daje. Sam niejeden reportaż D90 zrobiłem.

sokolnik
26-05-2012, 21:53
ale d90 w reportazu daje rade.


Daje, daje. Sam niejeden reportaż D90 zrobiłem.

a jakimi szkłami ?

hotrok
26-05-2012, 21:58
Z Tamronem 17-50 VC - bywało różnie.
Z Nikkorem 24-70 2.8 - pełen komfort i zadowolenie.

Mekano
26-05-2012, 21:59
Daje, daje. Sam niejeden reportaż D90 zrobiłem.
Pewnie, dla mnie jest idealny.. dlatego nie wyobrazam sobie by cos jeszcze chodzilo szybciej, czy lepiej. Bo ten d90 w zupelnosci powinien starczyc dla amatora.
I jezeli mialabym kiedys zmienic aparat na cos innego, to tylko na sprawdzona konstrukcje po d7000, o ile wyjdzie taki, na pewno kiedys wyjdzie.
a teraz to nie czuje zadnej potrzeby przesiadki na cos wyzej.