PDA

Zobacz pełną wersję : 2,8 czy sugerowac sie jasnoscia przy wyborze obiektywu?



patrycjusz
20-06-2005, 22:52
witam witam
Dawno tutaj nie goscilem. Pisze do Was z bardzo konkretnym pytaniem. Jestem na etapie szukania dobrego obiektywu, który doskonale rysuje, oczywiscie proporcjonalnie do kosztów, jakie mogę ponieść. Ostatnimi czasy napalilem sie na obiektywy z bardzo jasną opytką. Mysląc ze jesli są jasne to są bardzo dobre. Po przeczytaniu masy artykułów miedzy inymi Rockwell'a odnioslem wrazenie ze nawet obiektywy o przyslonie 3,5 , 4,5 , 5,6 mogą miec niejedno krotnie lepsze rezultaty w rysowaniu obrazu niz 2,8. Mowie o gniskowych tak okolo 28 do 135 mm

Jak to wygląda w praktyce? czy czesto uzywacie 2,8 ? i do czego uzywacie.

Nie jestem onanistą sprzetowym, lecz amatorem ktory chce w pelni wykorzystac swoj sprzet. bo nie mam zamiaru kupowac obiektyw warty kupe kasy i nie wykorzystywac go w pełni

Czy mozecie mi doradzić dobrze rysujący obiektyw nikkora ? (af jak rowniez mf)

maroo
21-06-2005, 00:04
Każdy obiektyw na największym otworze ma mniejszą ostrość i kontrast niż przymknięty o powiedzmy dwie działki.
Głębia ostrości np. na portrecie przy 70 mm i przysłonie 5,6 będzie wystarczająca.
Jednak dla ciemnego szkła 5,6 będzie pełną dziurą a dla jasnego będzie już przymknięte.
Wniosek - obraz będzie o wiele lepszy.

Nie wspomnę o ciemnych wnętrzach, gdzie mając do dyspozycji przysłonę 2,8 można uzyskać lepsze czasy niż przy 5,6.

Co do szkieł, to bardzo dobre są nikkory 18-55, czy 28-70 ( oba ze światłem 2.8 ), jednak cena może trochę odstraszać.

Równie dobrym i w miarę tanim rozwiązaniem może być Tamron 28-75/2,8.
Wielu forumowiczów go ma i bardzo go sobie chwali.

ALF
21-06-2005, 00:27
odkąd kupiłem pierwsze szkło 2,8 to już nie kupuję innych :wink: ...no chyba, że długie albo jaśniejsze :wink:

Siupes
21-06-2005, 01:30
ALF dobrze mowil :)
tez wpadlem w sidla jasnej strony :) w sumie od kiedy mam 50/1.8 i 90/2.8 to moj kit marnieje w torbie wyciagany na swieto szerokiego kata :)
w sumie to tylko w jednym sie z ALFEM nie zgadzam, ja osobiscie planuje sie ponizyc do ciemniejszego szkla jak bedzie krotkie (12-24/4) no ale oczywiscie dlugie i jasniejsze takze jak najbardziej, zgodnie z zaleceniami lekarza ;)

ps. w sumie w ogolnie ujmujac jasne jest lepsze (dotyczy tez piwa) ;)

zkruk
21-06-2005, 09:41
eeee... ja wole portera... ;)

szymony
21-06-2005, 11:36
eeee... ja wole portera... ;)
Acha, a portretówki to jakie niby są - ciemne :wink:

trigger
21-06-2005, 21:49
eeee... ja wole portera... ;)

W końcu ktoś kto też woli ciemne piwo :mrgreen: :mrgreen:

patrycjusz
21-06-2005, 23:31
dzieki za wszystki odpowiedzi a w szczegolnosci maroo, ktory w miare konkretnie odpowiedzial :-) ale spoko przywyklem do forum

maroo
21-06-2005, 23:42
maroo, ktory w miare konkretnie odpowiedzial

Szczególnie, że walnął gafę :mrgreen: ups...

Chodziło mi oczywiście o Nikkora 17-55 :mrgreen: