PDA

Zobacz pełną wersję : Ślubuję z F80 i SB 80DX



Sidor
20-06-2005, 21:19
Rodzinka poprosiła mnie o pstryknięcie kilku fotek na ślubie. Starałem się wykręcić, argumentując to słabym sprzętem, a raczej zbyt ciemnym do tego celu obiektywem (Nikor 28-100, f/3,5-5,6G). Nie udało sie, zostałem ubłagany.

Teraz ja proszę Was o pomoc: jakich ustawień powinienem użyć, coby fotki nie były do kitu?
A: Kościół (będzie raczej ciemny)
1. Pomiar światła na aparacie: matryca, koncentryk, punkt
2. Jaki tryb ekspozycji:P,S,A lub (aż się boję) M
3. Tryb pracy lampy: matrycowy, TTL..
B: Plenerek
C: Sala weselna

Starałem się przeszukać forum, ale większość podpowiedzi dotyczyła współpracy D70 i SB 800. Jeżeli macie też jakieś linki to dajcie znać.

WIELKIE DZIĘKI za wszelkie podpowiedzi!

szymony
20-06-2005, 21:45
Pożycz 50/1,8
Manual i czas najdłuższy jaki możesz utrzymać z ręki. Przysłona 4 lub bardziej otwarta.
Błyskograt w TTL, bez matrycy.
Film ISO co najmniej 400 (polecam Fuji NPH, ale niektóre laby mają z nim kłopoty).

To się wszystko tyczy się ciemnego kościoła i innych ciemnych pomieszczeń.

ALF
20-06-2005, 23:25
cykałem sigmą o podobnych parametrach...się da :P teraz cykam tamronem i sigmą 24...
zwykle używam kodaka 400 elit lub supra
nastawy A lub M - cześciej A
lampa na 3D matrix i palnik na oczy jesli w pobliżu nie ma ścian, a jak mam czas to głowica na bok i drugim palnikiem w oczy (metz ma 2 palniki)
czasy 1/60 - 1/125
przysłony od 3,5-4,5 na zbliżeniach do 8-11 przy pełnych kadrach
plenerek zależy od pogody i innych warunków...
sala podobnie jak kościół, a jeśłi ściany w pobliżu to rezygnuje z matrixa i głowica na bok z drugim palnikiem po oczach :P

gALL
20-06-2005, 23:31
Szielko masz takie se, ale do 13x18 moze byc.

A i C
1, matryca
2. M, czas ok 1/45, 1/60 przyslona 4-5.6
3. matryca

B
1. matryca
2. A i Ty dobierasz przyslone od 3.5 do 11 (dalej nie ma sensu bo jakos szkla spada
3 ... raczej nie skorzystasz ale matryca ale raczej wez belnde niz lampe bo czasy na pewno bedziesz mial krotsze niz 1/125 (czas synchro z F80).

Poza tym co to za roznica czy D70 czy F100 czy F80. Idea jest jedna, na maxa wykorzystac swiatlo zastane. Film, NPH400 ustawiony na 320, wolac jako 400.

Sidor
20-06-2005, 23:47
Trochę cykam się cykać na Manualu, ale skoro wszyscy się za tym opowiadacie - to chyba trza spróbować!
Jak rozumiem na M lampa sama sobie dobierze siłę błysku?

ALF
21-06-2005, 00:07
na poczatek radzę na A i lampę na matrixa...a...i jaszcze rada...nie patrz na ślub tylko myśl o fotkach :P

Zajdi
21-06-2005, 00:16
A i C
1, matryca
2. M, czas ok 1/45, 1/60 przyslona 4-5.6
3. matryca

B
1. matryca
2. A i Ty dobierasz przyslone od 3.5 do 11 (dalej nie ma sensu bo jakos szkla spada
3 ... raczej nie skorzystasz ale matryca ale raczej wez belnde niz lampe bo czasy na pewno bedziesz mial krotsze niz 1/125 (czas synchro z F80).

Film, NPH400 ustawiony na 320, wolac jako 400.

Jakis czas temu mialem podobny problem ze slubem, ale poczytalem na forum i jakos poszlo. Tzn nie jakos bo z tym co jest zaproponowane u gory to zdjecia wyszly zajeb...e ekstra. Sam bylem w szoku, a mlodzi jeszcze bardziej :). A i ja w swoim przypadku zastosowalem jeszcze korekcje blysku na -0/3, w niektorych sytuacjach (koscielnych).
Takze bez stresa trzeba podejsc, bo napewno wszystko sie uda. I ktos dal dobra rade, mysl o zdjeciach, slub obejrzysz na kasecie.:)

zgredek
21-06-2005, 10:38
Trochę cykam się cykać na Manualu, ale skoro wszyscy się za tym opowiadacie - to chyba trza spróbować!

Hmm... jeśli zamierzasz premierowo użyć trybu M dopiero na ślubie, to gratuluję odwagi :mrgreen:
Proponowałbym choć część zdjęć popełnić w trybie półautomatycznym A. Będzie bezpieczniej, bo imprezkę dość trudno będzie powtórzyć...



Idea jest jedna, na maxa wykorzystac swiatlo zastane. Film, NPH400 ustawiony na 320, wolac jako 400.

gALL nie chce mi się szperać w archiwum, ale to już któryś raz radzisz oszukać apart z czułością NPH400. Mam dwa pytania:
1.Polecasz taki zabieg jedynie do ciemnych wnętrz czy też to lichego światła na zewnątrz?
2. Zalecenie tyczy tylko tego materiału Fuji, czy każdej 400? [ja najczęściej używam RoyalSupra].

szymony
21-06-2005, 11:09
gALL nie chce mi się szperać w archiwum, ale to już któryś raz radzisz oszukać apart z czułością NPH400. Mam dwa pytania:
1.Polecasz taki zabieg jedynie do ciemnych wnętrz czy też to lichego światła na zewnątrz?
2. Zalecenie tyczy tylko tego materiału Fuji, czy każdej 400? [ja najczęściej używam RoyalSupra].

Wszystko i wszędzie (prawie). Cały pic polega na tym że firmy naciągają troszkę na czułości. Plus rodacy oszczędzają w labach na chemii jak tylko mogą. 1/3EV to i tak niewiele.

zgredek
21-06-2005, 11:43
gALL nie chce mi się szperać w archiwum, ale to już któryś raz radzisz oszukać apart z czułością NPH400. Mam dwa pytania:
1.Polecasz taki zabieg jedynie do ciemnych wnętrz czy też to lichego światła na zewnątrz?
2. Zalecenie tyczy tylko tego materiału Fuji, czy każdej 400? [ja najczęściej używam RoyalSupra].

Wszystko i wszędzie (prawie). Cały pic polega na tym że firmy naciągają troszkę na czułości. Plus rodacy oszczędzają w labach na chemii jak tylko mogą. 1/3EV to i tak niewiele.
Dzięki.
Zatem - za radą Mistrzów :) - spróbujemy...

gALL
21-06-2005, 12:27
gALL nie chce mi się szperać w archiwum, ale to już któryś raz radzisz oszukać apart z czułością NPH400. Mam dwa pytania:
1.Polecasz taki zabieg jedynie do ciemnych wnętrz czy też to lichego światła na zewnątrz?
2. Zalecenie tyczy tylko tego materiału Fuji, czy każdej 400? [ja najczęściej używam RoyalSupra].

1. Dla kazdego, sprobuj kiedys przeswietlic cala rolke np. Supry 400 o 1EV, albo Superii 400.
2. Negatywy nie znosza niedoswietlenia, szczegolnie typu NPH, Konica Centuria Pro 400 i podobne. 1/3EV to niewiele ale pozwala uniknac kaszy w cieniach.

zgredek
21-06-2005, 12:39
Dzięki za szybką odpowiedź.
Pozwólcie, że jeszcze pociągnę ten wątek...
Zwykle fotografuję na negatywach ISO 100. Skoro:

Negatywy nie znosza niedoswietlenia, szczegolnie typu NPH, Konica Centuria Pro 400 i podobne. 1/3EV to niewiele ale pozwala uniknac kaszy w cieniach.
... to czy jest sens stosować zaniżanie ustawionego ISO także dla niższych czułości? A jeśli tak to czy też o 1/3EV?

Przepraszam, że tak drążę, ale dotąd zawsze zdawałem się na automatyczne czytanie czułości błony przez aparat... A tu sznsa jest na lepsze foty!

gALL
21-06-2005, 12:46
Mozesz sprobowac wykreslic krzywa charakterystyczna dla danego materialu i sie przekonasz jaka jest jego rzeczywosta czulosc. Przeswietlenie o 1/3EV dla negatuwu jest zadnym przeswietleniem. Co innego jesli mowimy o slajdach.

zgredek
21-06-2005, 13:05
W takim razie zaczynam eksperymentować z ustawieniami ISO.
Raz jeszcze dzięki za wskazówki.

Radek
21-06-2005, 13:48
witaj, w ubiegłą sobotę też bawiłem się w fotografa na ślubie mojego kumpla. Zrobiłem tylko jedna kliszę w kościele fuji 800NPZ preselekcja przysłony w trybie slow, lampa 3DMatrix, pomiar matrycowy badx CW, wbudowany rozpraszacz czyli zoom na 18 i do przodu. Kościółek nie był za jasny bo przy f=5.6 można było osiągnąć czasy 1/15 do 1/30s, zdaje sobie sprawę, że balansowałem na granicy poruszenia ale chciałem wyciągnąć max z tła.

Inny kolega robił EOSem 300D więc pewnie kolegi nie stracę jakby co:); czekam z niecierpliwością na efekt

pozdr

gALL
21-06-2005, 15:17
Ale jechanie w trybie A to pomylka, nie masz wplywu na czas jaki Ci ustawi aparat. Samobojstwo aby poruszyc zdjecie, zmuszasz sie do filmow 800-3200.

zgredek
21-06-2005, 15:30
Ale jechanie w trybie A to pomylka, nie masz wplywu na czas jaki Ci ustawi aparat. Samobojstwo aby poruszyc zdjecie, zmuszasz sie do filmow 800-3200.

I tu się nie zgadzam - przecież aparat pokazuje, jaki czas dobrał, więc zawsze można:
a) zmienić dziurę,
b) zmieinć nieco miejsce skąd kadrujemy,
c) na stałe wprowadzić korektę EV dla zdjęć np. w ciemnym koścółku.

Myślę, że szczególnie dla początkujących, pełny manual stanowi trudniejsze wyzwanie w fatalnych warunkach oświetleniowych.

gALL
21-06-2005, 15:44
Jakos nie bardzo, w reporterce nie ma czasu na takie zabawy.
M daje Ci pelna kontrole i nad czasem i glebia ostrosci.
Stala korekcja ... sredni pomysl, tym bardziej korekcja dla pomiaru matryca, nie wiadomo co i jak skoryguje.

Sidor
21-06-2005, 17:06
Wielkie dzięki za dobre słowo!

1. Poszedłem za radą Szymony'ego i zadzwoniłem dzisiaj do Magma.pl - mają wypożyczalnię sprzętu - krzyczą sobie za pierwszy dzień 165 złociszy, za następny coś poniżej stówki, ale już dalej nie słuchałem.. aha wpłaca się jakąś drobną kaucję za obiektyw - 1300 zł!!!
2. Dla przećwiczenia tematu cyknę jeszcze kilka klisz w A, na M się jeszcze nie pokuszę (jak coś nie wyjdzie, to zabiję się własną pięścią), zeskanuję w Profilabie, podrasuję..
3. Na plenerek też zabiorę lampę z taką zabawką (nasadką Lumiquesta) - blendy nie mam - i pocykam w slow sync
4. Podoba mi się ta sprawa z zaniżaniem czułości filmów..

Jeszcze raz Wielkie Dzięki!

szymony
21-06-2005, 17:11
1. Poszedłem za radą Szymony'ego i zadzwoniłem dzisiaj do Magma.pl - mają wypożyczalnię sprzętu - krzyczą sobie za pierwszy dzień 165 złociszy, za następny coś poniżej stówki, ale już dalej nie słuchałem.. aha wpłaca się jakąś drobną kaucję za obiektyw - 1300 zł!!!


Miałem na myśli jakąś dobrą duszę, może mawet z forum :wink:

I za wypożyczenie piędzieśątki takie ceny :shock: Dobra pożyczę Ci za 99zł pierwszy dzień, każdy następny za 49zł, kaucja tylko 499zł :mrgreen:

Seeker
22-06-2005, 01:07
A ja pojechalem sobie niedawno po calosci. Bylem na pogrzebie i robilem tak:
(osobniki slabe psychicznie nie powinny dalej czytac :)
- film - ISO 200
- lampa - zadna
- obiektyw - kit (28-80) i 100-300
- miejsce - chor
- statyw - w domu

Czy ktos byl lepszy? :-)))

A tak powaznie aparat wzialem tylko asekuracyjnie, bo myslelem, ze ktos inny bedzie to robil po legalu. Niestety nie docenilem zycia. Ktos cos nieudolnie probowal i nikt sie potem nawet nie przyznal. Zdjecia wyszly oczywiscie roznie, ale mam kilka znosnych z kosciola. Sam nie wiem jakim cudem. Tylko jedna drobna uwaga: O ile tlo bylo na ogol nie poruszone, o tyle z obiektami nie bylo juz tak kolorowo. Na jednej fotce mialem czas naswietlania 1 sek. W sumie oprocz zywych postaci przytrafily sie tez duchy, co bylo juz wtedy oczywiste, ale jedno mi sie podobalo: zdjecia w kosciele przy swietle zastanym. Co najciekawsze jako jedyne trafily do rodziny chowanego, ktora byla bardziej zadowolona niz ja. O!, tyle wam powiem...

Glupia sprawa, ale takie jest zycie i napewno nie zaluje, tego ze je w ogole zrobilem. Jednak innym takiego wariantu raczej nie polecam, chyba ze jako dodatek.

Radek
22-06-2005, 09:19
Ale jechanie w trybie A to pomylka, nie masz wplywu na czas jaki Ci ustawi aparat. Samobojstwo aby poruszyc zdjecie, zmuszasz sie do filmow 800-3200.



ano byłem świadomy tego co robie i jakie są konsekwencje, nie chciałem schodzić powyżej 1/15 i się udało, potraktowałem to wszystko poważnie bo chcę wiedzieć w przyszłości na co moge sobie pozwolić, w przyszłym tygodniu bedą foty więc jeśli większość nie bedzie poruszona to bede bardzo szczesliwy. Swoją drogą to słyszałem, że niektórzy maja tak pewna reke, że robią zdięcia z ręki przy 1/2-1/8s i jest ok.

człowiek cały czas się uczy

pozdr gall

suslaw
23-06-2005, 16:25
ano byłem świadomy tego co robie i jakie są konsekwencje, nie chciałem schodzić powyżej 1/15 i się udało

człowiek cały czas się uczy



Naucz i mnie . Jak można zejść powyżej i jakie są tego konsekwencje... :roll:

Sidor
24-06-2005, 11:38
ano wybrałem się z żonką na plenerek coby przetestować Wasze podpowiedzi.
... wynik REWELACYJNY!!! :D
Okazało się, że w większości przypadków, automatyka wariowała, a najlepsze zdjęcia wyszły na ustawieniach A i M.
Wybierałem motywy kontrastowe, trudne światło; negatyw 400, ustawiony na czułość 320.

Teraz już spokojniej podejdę do całej imprezki.

Jeszcze raz dzięki za Waszą pomoc!!!!

Spinner
25-06-2005, 07:00
Hmmm.. zdjecia z lampa nie sa niestety moja specjalnoscia :oops: wiec pozwolicie, ze zapytam czy nikt na Tv nie focil slubow?? Brak kontroli nad GO?

BTW - Jak w M zachowuja sie zaawansowane korpusy i lampy wyposazone w najnowsze 3D matrixy... Jezeli pomiar bez wlaczonej lampy wychodzi mi powiedzmy 1/30 i f4 to jak ja wlacze to jakie fotki z jej blyskiem wyjda?

Sory za lemerstwo ale jako fan manuali bardzo rzadko foce z lampa TTL i wlasnie mnie to rozgryzanie czeka wkrotce a szkoda materialu - wole najpierw popytac :mrgreen:

suslaw
02-01-2006, 12:22
Przeglądając tematy archiwalne doszukałem się pewnej rozbieżności.
Codzi o to, że szymony radzi, operując Jego terminologią nastawiać błyskograt na TTL natomiast zarówno ALF jak również gALL proponują podtryb 3D Matrix.
Skąd te różnice? Ja wiem, że zdania naukowców często bywają podzielone ale może istnieje pewna prawidłowość?

szymony
02-01-2006, 14:26
Bo szymony raczej ma do czyniena z ciemnymi jaskiniami, przez przypadek nazwanymi kościołami. Po za tym korzysta z lumiqesta, więc palnik ma cały czas w górę ustawiony, wówczas 3D matrix fill in flash i tak nie abla.

suslaw
02-01-2006, 17:47
Po za tym korzysta z lumiqesta

Czy można wiedzieć z którego i jak się spisuje?

szymony
02-01-2006, 18:11
Promax Ultrasoft.
Soft box 80x120 to to nie jest, ale mobilność też zdecydowanie inna :wink:

ALF
02-01-2006, 19:01
ja stosuję jeszcze Stofen-Omni-Bounce, a czasem wbudowaną nasdkę do 24mm...

suslaw
02-01-2006, 19:48
ALF-ie
Wprawdzie już Cię swego czasu molestowałem, ale chyba się nie obrazisz jeśli dopytam :wink:
Do Swojej rozbudowanej stopki dopchałeś cyfrową D50, pozostając przy osławionym METZ-u 54 MZ-3. Jeżeli próbowałeś je ożenić musiałeś nabyć adapter SCA 3402 M3, który i tak nie obsługuje i-ttl. Czy popełniłeś ten mezalians czy w D50 używasz jedynie lampy wbudowanej?

ALF
02-01-2006, 20:15
54MZ3 pozostała, bo chodzi z F70 i FG - to raz, a dwa, to dlatego, że wraz z zakupem 54MZ4i kupię kostkę SCA3082 i będę miał świetną niewolnicę :wink:

suslaw
03-01-2006, 10:57
54MZ3 pozostała, bo chodzi z F70 i FG - to raz, a dwa, to dlatego, że wraz z zakupem 54MZ4i kupię kostkę SCA3082 i będę miał świetną niewolnicę :wink:
Przewidujesz następującą konfigurację:
SCA 54MZ-4i z adapterem SCA 3402 M5
niewolnica SCA 54MZ-3 z adapterem SCA 3082 i ... do roboty w trybie SLAVE
Hm... Sprytnie wykoncypowane po za jednym. Z niewolnicy nie masz pracownicy :wink:
Miej dla niej uszanowanie jak do tej pory :lol:

ALF
03-01-2006, 15:56
54MZ3 pozostała, bo chodzi z F70 i FG - to raz, a dwa, to dlatego, że wraz z zakupem 54MZ4i kupię kostkę SCA3082 i będę miał świetną niewolnicę :wink:
Przewidujesz następującą konfigurację:
SCA 54MZ-4i z adapterem SCA 3402 M5
niewolnica SCA 54MZ-3 z adapterem SCA 3082 i ... do roboty w trybie SLAVE
Hm... Sprytnie wykoncypowane po za jednym. Z niewolnicy nie masz pracownicy :wink:
Miej dla niej uszanowanie jak do tej pory :lol:

dokładnie...tylko, że pracownicą pozostanie bo mam SCA3402 do niej, więc będę wymieniać i wrazie co np. śluby mogę jechać na 2 body, 2 szkła i 2 bardzo dobre lampy :mrgreen:

suslaw
03-01-2006, 19:39
Fanatyków NIKONA proszę o wybaczenie :wink:
ALF-ie
Przyznaj szczerze, czy przy zakupie D50 nie rozważałeś takiej oto ewentualności:
"Kupuję 350-kę wiadomej firmy, gripa BG-E3,adapter SCA 3102 M3 /całkowicie kompatybilny z E-TTL-em/ i nadal cieszę się z uniwersalnej 54MZ-3". :twisted:
Po za moralnym kacem byłbyś do przodu...

szymony
03-01-2006, 23:51
350 wiadomej firmy, to juz zdaje się e-ttl "second edition" obsługuje. A czy kostki metza też tego nie wiem. Inna sprawa że e-ttl one i two są kompatybilne.
:wink:

ALF
04-01-2006, 02:42
szczerze?...nawet o tym nie pomyślałem, a dlaczego? odpowiedź jest prosta - po pierwsze - szkła :wink: po drugie cena...powiedziałem, że nie kupię cyfraka powyżej 2500, a Deczkę kupiłem za 2299 :wink:

suslaw
04-01-2006, 10:33
350 wiadomej firmy, to juz zdaje się e-ttl "second edition" obsługuje. A czy kostki metza też tego nie wiem. Inna sprawa że e-ttl one i two są kompatybilne.
:wink:

obsługuje (http://www.metz.de/photo_electronics/sca_adaptersuche.143.html)

[ Dodano: Sro 04 Sty, 2006 ]

szczerze?...nawet o tym nie pomyślałem, a dlaczego? odpowiedź jest prosta - po pierwsze - szkła :wink: po drugie cena...powiedziałem, że nie kupię cyfraka powyżej 2500, a Deczkę kupiłem za 2299 :wink:

Co do szkiel- zgoda. Masz tego na kilogramy :wink:
Co do ceny- to nie do końca...
NIKON

D50 body- 2300
Metz 54MZ-4i- 1500
------------------------
3800

Wiadoma firma
350D body- 2900
grip - 250
adapter - 250
-------------------------
3400
:roll:

ALF
04-01-2006, 11:00
pisałem o samej puszce 2900-2300=600 w kieszeni...w swoim rachunku nie doliczyłeś konieczności wymiany szkieł :wink:
a tak mam 2 lampy, gripa i tak dokupię, a być może dokupię i trzecią (54MZ3) i będę miał całkiem fajny, mobliny system :D