PDA

Zobacz pełną wersję : Komunia...



dirttrack
13-05-2012, 18:19
Witam Wszystkich !

Niebawem będę mial komunię świętą u bliskich znajomych. Zamierzam zrobić trochę zdjęć. Mam do dyspozycji D3100 i trzy obiektywy..

- 18-55VR
-35mm 1,8G
-50mm 1,8G

W kościele pewnie nie uda sie zrobić zbyt duzo zdjęć. Uroczystość będzie w domu ( około 30osób) W domu - czyli prawdopodobnie będzie ciasno, pokój od północy..

Niestety nie mam lampy..

Które obiektywy zabrać ze sobą? W plenerze, gdy będe robił komus z rodziny i dziecku myślę o 50mm będzie ok, lub 35mmm a w pomieszczeniu co proponujecie czy w kościele?

wasilewk
13-05-2012, 18:20
35mm i pożycz lampę.

krolewicz
13-05-2012, 18:20
weź wszystko, tak dużo tego nie ma :D

kitem zrobisz szeroki plan, 35tka "wszystko", a 50mm jakieś zbliżenia

powinno się udać :)

hotrok
13-05-2012, 19:01
35mm jest jasny, dość szybki i z tej trójki chyba nim powinieneś sporo fotografować.
50mm do zbliżeń i portretów (w pomieszczeniach może braknąć miejsca). Uważaj na małą głębię ostrości - postaraj się ostrzyć na oczy.
18-55 - jakieś ujęcia grupowe, postaraj się je zrobić na zewnątrz i unikaj używania wbudowanej lampy (daje raczej mizerne efekty)
Jeżeli masz możliwość weź wszystkie obiektywy, na tym polega korzystanie z lustrzanki - wymienna optyka.

Pamiętaj, że w kościele jest zazwyczaj fotograf obsługujący komunię. Mogą cię pogonić z aparatem.

dirttrack
14-05-2012, 15:55
Mam tez statyw, w plenerze problemów z oddaleniem nie będzie wiec 35mm robić? Jakich ustawień dokonać aby cała grupa osób była wyostrzona? W 35mm najlepszy obrazek dostajemy na przysłonie f4.0.
50mm mysle użyć w kościele, ponieważ za blisko nie bedę mógł zbliżyć się a portret może wyjść ciekawy..

88y
14-05-2012, 16:10
W 35mm najlepszy obrazek dostajemy na przysłonie f4.0.

To nie jest do końca prawda... wszystko zależy od okoliczności ;)

Jak będziesz robił dziecku/rodzicom zdjęcia w "plenerze" to kup 1-2sztuki styropianu (i zatrudnij 1-2 osoby do trzymania) - szczególnie, że nie masz lampy - zresztą jakbyś miał lampę (a najlepiej dwie) to i tak styropian się przyda.

dirttrack
14-05-2012, 16:34
Ale myślicie że ograne grupę w plenerze 35mm mając sporo miejsca? Zdjęcia myślę robić w plenerze po południu, gdy promienie nie będą dawały prosto w obiektyw. Poza tym po południu to miejsce będzie już zacienione:) to jest+. Tylko jak ustawić by była cała grupa ostra? Dać na portret czy może A przysłonę na 2,8-5,6 i ISO może nawet 800

Daniel_Foto
14-05-2012, 16:41
Cała grupę ostrą osiągniesz na F/5,6 - F/6.3 i nie wiem po co ISO 800 w dzień nawet w zacienionym miejscu. Wątpię żeby było potrzebne aż tak wysokie ISO zwłaszcza że przy tak statycznej scenie można użyć oczywiście w ramach zdrowego rozsądku dłuższego czasu. :)

wasilewk
14-05-2012, 18:26
Dać na portret czy może A przysłonę na 2,8-5,6 i ISO może nawet 800

Bez kombinacji: skorzystaj z GO -> nawet możesz na kalkulatorze (http://album.radom.pl/index.php?n=Foto.DOFCalculator) wyliczyć...

karolt
15-05-2012, 21:46
Niestety nie mam lampy..

I bardzo dobrze, że nie masz lampy, bo by Ci tylko namieszała. Z D3100 jej nie potrzebujesz.
Szkła weź wszystkie, w kościele chyba najbardziej Ci się przyda 18mm w zoomie i 50/1.8.
Ja bym nawet zaryzykował samego 35/1.8, ale...

I nie broń się przed promieniami prosto w obiektyw, bo takie są właśnie fajne (zapraszam na bloga, choćby ostatni wpis). Szkodliwe są promienie prosto w oczy pozującym ludziom.

igg
16-05-2012, 11:25
35 jest dobry na krótkim i średnim dystansie, z dalszej odległości ostrość jest średnia w wielu egzemplarzach.
Ja bym używał 35 wewnatrz, 50 w tzwanym plenerze i kita do ustawianek i zdjęć w dobrym świetle.

I bez paniki, jak nie przepniesz szkła, to tym co masz też zrobisz zdjecia :-)

dirttrack
17-05-2012, 13:06
35mm wewnątrz będzie tu chyba jedynym możliwym rozwiązaniem, tego już jestem pewien:) A jak ustawić ISO , przysłonę i czas naświetlenia.. Pokój Pokój jest od południa..Podkręcić ISO czy dłuższy czas naświetlenia ( obawiam się żeby nie były rozmazane zdjęcia) Przysłona w pomieszczeniu f5.6 by było całe ostre, gdy robił samemu dziecku to myślę o 2.8 4,0 co wy na ten temat sądzicie?

igg
17-05-2012, 20:37
M 1/60 f/2.0 i auto iso na początek
a najlepiej sprawdź wcześniej czego się spodziewać

dirttrack
17-05-2012, 22:16
Na M nie moge ISO na auto dac..

karolt
18-05-2012, 15:53
Na M nie moge ISO na auto dac..

Jak to, w D3100 się nie da włączyć auto ISO gdy się jest w trybie M? Po przejściu w tryb M co się niby dzieje?
Coś mi się tu nie zgadza, bo właśnie szkoliłem jedną dziewczynę na D3100 i z tego co pamiętam jak najbardziej działało auto ISO w M.

dirttrack
19-05-2012, 08:20
Auto ISO mam jedynie na : Auto , Auto (lampa wył) , Portret, Pejzaż , Dziecko, Zdjęcia sportowe, Makro, Portret nocny.
Na żadnym z tych trybów M A S P nie mam..

filipP1996
19-05-2012, 08:40
najpierw ustaw na M, daj czas 1/125 i f2,8, potem wejdź w MENU -> MENU FOTOGRAFOWANIA -> USTAWIENIA CZUŁOŚCI ISO -> AUT. dobór czuł. ISO - ON, daj maks. czuł na 1600, i najdł czas. mig na 1/125
jeśli masz ciemny pokój pomiar światła pokaże ci że ekspozycja na minusie tj. za mało światła, wykonasz zdjęcie będzie ono ciemne i z Czerwonym ISO1600, czyli max wartością.
na A to samo, dobierasz przysłone, A. ISO dobierze do tego najkrótszy możliwy czas i ISO 1600,
na S wybierasz czas, przysłonę dobierze ci najlepszą możliwą do uzyskania twojego zadanego czasu, A. ISO będzie się zmieniać gdy przysłona nie wyrobi, gdy potrzebować będziesz trochę światła

Daj tryb na A, przesłonę 2,8. ISO od 200 do 1600 - AUTO - sam dobierze do uzyskania czasu 1/125, popróbuj

karolt
19-05-2012, 13:14
Krótko mówiąc, w trybach PSAM możesz włączać lub wyłączać auto ISO i je konfigurować, a w trybach "zielonych" nie masz na to wpływu :-)
Czytamy instrukcję, chociaż raz! :-D

dirttrack
20-05-2012, 13:25
Zostaje mi jedynie kwestia wyboru pola ostrości.. i pomiar

By np. zdjęcie dziecka z jedna osoba bądź też z grupą osób było ostre ( osoby na tym zdjęciu ) Pomiar ustawic na matrycowy? A typ wyboru pola ostrości na pojedyncze pole Af czy dynamiczne?

knopers1
20-05-2012, 18:15
Zostaje mi jedynie kwestia wyboru pola ostrości.. i pomiar

By np. zdjęcie dziecka z jedna osoba bądź też z grupą osób było ostre ( osoby na tym zdjęciu ) Pomiar ustawic na matrycowy? A typ wyboru pola ostrości na pojedyncze pole Af czy dynamiczne?

hehe, dobre pytanie :) Widac zaraz ze jestes zielony w te klocki... Poczytaj troche o przyslonie i glebi ostrosci!

igg
20-05-2012, 21:23
Ustaw pomiar na matrycowy, pole AF na środek, AF-S i nie ruszaj tego.
Ustaw w menu podświetlanie wybranego pola AF na "zawsze", bo jak sobie przypadkiem przestawisz na wybieraku i tak strzelisz cały dzień, to będzie kalapita...

Mówiąc prosto, celujesz zawsze środkiem kadru, a na przyciśniętym "półspuście" możesz przekadrować i docisnąć, żeby niekoniecznie zawsze temat był w środku kadru. Nie rób tego na dużych dziurach poniżej f/4.

AutoISO działa w M, ale trzeba to włączyć z poziomu menu (zatwierdzając "DONE" wybierakiem w prawo), menu zostaje tam gdzie go ostatnio użyłeś, więc jak włączysz autoISO i naciśniesz spust, to po ponownym właczeniu menu, bedzie w auto ISO.

Poćwicz trochę, pilnuj AF, a pomiar musisz zostawić aparatowi (uważnie).