PDA

Zobacz pełną wersję : SB800 jako lampa zdalna



AdamG
20-06-2005, 20:25
Witam!

Forum śledzę bardzo regularnie. Wiele się z niego dowiedziałem. I teraz również licze na Waszą pomoc. Niedawno stałem się posiadaczem SB800 i powolutku sobie ją rozpracowuję (każdą funkcję testuje, żeby poczuc jak to działa pi*drzwi). Doszedłem do funkcji lamp zdalnych i niestety nie potrafię tego uruchomić. Podejrzewam, że chyba w mojej konfiguracji to jest nie mozliwe! Chciałem, żeby 800 była lampą zdalną a wbudowana w D70 lampa sterowała nią. Ustawiłem na 800 funkcje lampy zdalnej a w aparacie lampe jako lampe kontrolującą. I nie zadziałało. Czy moje podejrzenie, że lampa wbudowana nie potrafi wyzwolić błysku w 800 jest słuszne? Czy tez coś jednak źle poustawiałem?

Ryan
20-06-2005, 20:36
Witaj na forum! Oczywiście można wbudowaną lampą wyzwalać SB800, w aparacie ustawiasz wbudowaną w tryb Commander, a w SB800 ustawiasz grupę A i kanał 3. Powodzenia! :)

Krzysiek29
20-06-2005, 20:48
Witaj na forum! Oczywiście można wbudowaną lampą wyzwalać SB800, w aparacie ustawiasz wbudowaną w tryb Commander, a w SB800 ustawiasz grupę A i kanał 3. Powodzenia! :)

Lampa wbudowana w tym trybie wyzwoli SB-800 ale sama nie będzie doświetlać planu .

AdamG
20-06-2005, 22:07
Dzięki. Ryana rzeczywiście tak działa. Przejrzę jeszcze raz instrukcje. Niechce mi się wierzyć, żeby m to przegapił, ale ... Tak jak pisał Krzysiek29 lampa wbudowana tylko jako sterująca potrafi pracować. Więc moje nadzieje na dwa źródła światła umarły.

Al Bundy
20-06-2005, 22:19
Dzięki. Ryana rzeczywiście tak działa. Przejrzę jeszcze raz instrukcje. Niechce mi się wierzyć, żeby m to przegapił, ale ... Tak jak pisał Krzysiek29 lampa wbudowana tylko jako sterująca potrafi pracować. Więc moje nadzieje na dwa źródła światła umarły.

W instrukcji nie znajdziesz tej instrukcji bo to tylko instrukcja :mrgreen:

Poważnie to nic tam nie ma o konfigu...

JaW
20-06-2005, 22:28
Więc moje nadzieje na dwa źródła światła umarły.
Niech zmartwychwstaną.
Ustawiasz SB-800 w tryb SU-4, a wbudowaną w manual. Sila blysku obu lamp sterowana recznie, ale swiecą obie.
I prosze wiecej nie wątpic w potęge SaBinki :!: :D

Anonymous
20-06-2005, 22:29
Polecam Mistrza sterowania SB800 :)
http://www.daveblackphotography.com/workshop/0408.htm

Ryan
20-06-2005, 22:55
Dzięki. Ryana rzeczywiście tak działa. Przejrzę jeszcze raz instrukcje. Niechce mi się wierzyć, żeby m to przegapił, ale ... Tak jak pisał Krzysiek29 lampa wbudowana tylko jako sterująca potrafi pracować. Więc moje nadzieje na dwa źródła światła umarły.

W instrukcji nie znajdziesz tej instrukcji bo to tylko instrukcja :mrgreen:

Poważnie to nic tam nie ma o konfigu...

Słabo czytacie ;) Strona 79 instrukcji do lampy (wer.angielska)

AdamG
21-06-2005, 17:39
Witam! Za podpowiedź. Dzisiaj ściągnełem ze stron Nikona angielską instrukcje i rzeczywiście jest tam napisane jak odpalić 800 lampą wbudowaną w D70. Wróciłem do instrukcji polskiej i na szybcika próbowałem poszukać tej części. I nie znalazłem. Może to zbyt pochopny wniosek, ale kontekście dyskusji czy polska instrukcja do 70 jest warta stówki takie przeoczenie w instrukcji do SB800 jest dość wymowne. Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.

Al Bundy
22-06-2005, 16:39
Dzięki. Ryana rzeczywiście tak działa. Przejrzę jeszcze raz instrukcje. Niechce mi się wierzyć, żeby m to przegapił, ale ... Tak jak pisał Krzysiek29 lampa wbudowana tylko jako sterująca potrafi pracować. Więc moje nadzieje na dwa źródła światła umarły.

W instrukcji nie znajdziesz tej instrukcji bo to tylko instrukcja :mrgreen:

Poważnie to nic tam nie ma o konfigu...

Słabo czytacie ;) Strona 79 instrukcji do lampy (wer.angielska)

Zajżyj do Polskiej najpierw...

Ryan
22-06-2005, 17:58
Zajżyj do Polskiej najpierw...

Przyzwyczaiłem się do angielskich dokumentacji i instrukcji, a że lampę kupowałem od TIPa to nie mam polskiej.

Rzeczywiście to trochę przegięcie, że za polską trzeba zapłacić i jeszcze nie ma w niej wszystkiego... Ale już kilka razy w innym sprzęcie spotkałem się z tym, że polskie instrukcje były zubożone...

irekka
23-06-2005, 20:35
Nie wiem czy masz wersje instrukcji drukowaną czy może masz ten niepełny pdf, który krąży w sieci. Co do wyzwalania sb800 wbudowaną, przy wykorzystaniu do oświetlenia światłem obu to nalezy jeszcze dodać, że su-4 należy ustawić w trybie M. Wbudowana nie musi być w manualu. Przecież w każdym trybie idą przedbłyski - chyba, że ustawisz lampę na jej automatykę, a wtedy korpus tylko wyzwala ją.

YonasH
15-10-2005, 00:22
Dopiero kilka godzin bawię się moimi nowymi zabawkami :)

Ustawiasz SB-800 w tryb SU-4, a wbudowaną w manual. Sila blysku obu lamp sterowana recznie, ale swiecą obie.
Ja w D70s mogę ustawić wbudowaną na jakikolwiek tryb.

Odkrywam fotografię na nowo :D

Woldemorth
31-10-2005, 04:58
Lampa wbudowana w tym trybie wyzwoli SB-800 ale sama nie będzie doświetlać planu
Moja niestety doświetla, co prawda w małym stopniu, ale to widać.
Wygląda jakby doświetlała a nie jest to moim zamiarem.
Po założeniu 17-35/28 widać cień-winietowanie wbudowanej lampy.
Czy jest to przypadłość mojej D-70ki czy może czegoś niedoczytałem :shock:

mstr
31-10-2005, 16:47
a czy można to całe sterowanie zrobić d50+sb600 ? Z tego co kojarzę to nie, ale tyle już czytałem o lampach że mi się pomieszało trochę faktów... :lol:

YonasH
31-10-2005, 16:52
a czy można to całe sterowanie zrobić d50+sb600 ? Z tego co kojarzę to nie, ale tyle już czytałem o lampach że mi się pomieszało trochę faktów... :lol:

można - kabelkiem ;)

Chyba, że sobie dokupisz jakąś fotocelę. Na Allegro są fajne wbudowane w sanki z gwintem na statyw. Nie wiem jak to się sprawuje, ale teoretycznie powinno dawać radę.

Pzdr :D

mstr
31-10-2005, 17:00
No właśnie tak mi się wydawało, że z fotocelą 8) Na razie się rozglądam w temacie, bo lampe to kupię sobie za parę miesięcy dopiero, najpierw trzeba mieć puszkę :wink:

YonasH
31-10-2005, 21:57
lampe to kupię sobie za parę miesięcy dopiero

W takim razie zrób to, co również mi doradzono miesiąc temu. Odłóż troszkę więcej, najwyżej wstrzymaj się kilka tygodni i kup Sabinkę 800 :P

mstr
01-11-2005, 00:38
lampe to kupię sobie za parę miesięcy dopiero

W takim razie zrób to, co również mi doradzono miesiąc temu. Odłóż troszkę więcej, najwyżej wstrzymaj się kilka tygodni i kup Sabinkę 800 :P

Troszkę to dla mnie nie jest :wink: Ale na pewno nie kupię sb-600, jeśli mam potem żałować tego zakupu. Poczytam sobie jeszcze trochę (te parę miesięcy) i coś wybiorę 8)

leszeg
19-11-2005, 22:33
moze ktos tu jeszcze zaglądnie ,a nie chce nowego tematu rzucać. Czy majac D50 i SB 800 mogę D50 wyzwalać Sabinkę z dala? i czy D50 bedzie rozświetlał jednocześnie czyli czy będa dwa źródła światła?

[ Dodano: Sob 19 Lis, 2005 ]
Warto wiedziec zanim zdecyduję sie co kupić.

szymony
20-11-2005, 00:36
moze ktos tu jeszcze zaglądnie ,a nie chce nowego tematu rzucać. Czy majac D50 i SB 800 mogę D50 wyzwalać Sabinkę z dala? i czy D50 bedzie rozświetlał jednocześnie czyli czy będa dwa źródła światła?

[ Dodano: Sob 19 Lis, 2005 ]
Warto wiedziec zanim zdecyduję sie co kupić.
Niestety nie. Wbudowany błyskograt w D50 tego nie umi. Takie cuda na kiju można dopiero robic mając D70.

leszeg
20-11-2005, 00:56
no to coraz bardziej zastanawiam sie czy jest sens do d50 pakowac sie w SB 800. chyba ze na przyszłość. A może dla mocy? sam nie wiem. Najprościej by puszke na d70s zmienic i juz.

YonasH
20-11-2005, 14:10
moze ktos tu jeszcze zaglądnie ,a nie chce nowego tematu rzucać. Czy majac D50 i SB 800 mogę D50 wyzwalać Sabinkę z dala? i czy D50 bedzie rozświetlał jednocześnie czyli czy będa dwa źródła światła?

[ Dodano: Sob 19 Lis, 2005 ]
Warto wiedziec zanim zdecyduję sie co kupić.
Niestety nie. Wbudowany błyskograt w D50 tego nie umi. Takie cuda na kiju można dopiero robic mając D70.

Jak to nie??? Przecież Sabinka 800 ma fotocelę!!! Mogę ją sobie wyzwolić zdalnie nawet głupawką na film za 50zł ;)

...no chyba że w D50 nie można ustawić trybu lampy "Manual", to sytuacja jest utrudniona ale nie spalona.

szymony
20-11-2005, 14:41
Jak to nie??? Przecież Sabinka 800 ma fotocelę!!! Mogę ją sobie wyzwolić zdalnie nawet głupawką na film za 50zł ;)

...no chyba że w D50 nie można ustawić trybu lampy "Manual", to sytuacja jest utrudniona ale nie spalona.

Spróbuj w takim wypadku zapanować nad prawidłową ekspozycją. Bez flashmiarki, iluś tam prób i doświadczenia.
Mój błąd. Odpowiedź powina brzmieć: odpalić się da, sterować już nie.

leszeg
20-11-2005, 18:10
Nastepne pytanko które wyzwoliło sie ogladajac fote jakiejś lampy. Czy jest możliwe używanie obudwu lamp (wbudowanej i SB 800 przypietej do stopki) na raz ? Widziałem tylko nie wiem czy ten model i na tej wdudowanej z przodu wisiała jakaś klapka podwieszona pod dopinaną.

Zmrożon
20-11-2005, 20:07
Nawet jeśli body potrafiło by coś takiego zrobić, to zapięta Sabinka blokuje palnik wbudowanej lampki - w konsekwencji czego nie da się tej ostatniej wyzwolić. Ale daj tą fotke, ciekaw jestem co to tam było :)

leszeg
20-11-2005, 20:29
poszukam ale bedzie problem chyba ze gdzies w historii znajdę

[ Dodano: Nie 20 Lis, 2005 ]
mam znalazłem :D http://nikonimaging.com/global/technology/scene/02/img/pic_017.jpg

[ Dodano: Nie 20 Lis, 2005 ]
o to mi chodziło ale widzę ze to jakies dziwne jest no ale NIKON :)

Robert S.
19-01-2006, 00:12
A ja mam inne pytanie: ile przedbłysków wykonuje SB600 podczas pomiaru w trybie iTTl BL?? Mam metza 44AF i chciałem wyswalać go zdalnie za pomocą fotoceli na drugi błysk używając przy tym SB600 w iTTLu. Da rade? czy sabinka daje wiecej niż dwa przedbłyski??