PDA

Zobacz pełną wersję : [F1_2012] 05 GP Hiszpanii



adolfik9501
10-05-2012, 19:43
Witam.

Przed nami FORMULA 1 GRAN PREMIO DE ESPAÑA SANTANDER 2012 na torze Circuit De Catalunya zwanym Barcelona mimo tego, że zlokalizowany jest w Montmelo ;).

Rzut oka na układ toru:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Z satelity obiekt prezentuje się zaś następująco:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

(41°34'9.53" N, 2°15'28.39" E (https://maps.google.pl/maps?q=41%C2%B034%279.53%22+N,+2%C2%B015%2728.39%2 2+E&hl=pl&ie=UTF8&sll=52.025459,19.204102&sspn=11.043096,33.684082&t=h&z=17))

Tradycyjnie trochę danych technicznych:

Tor nieprzerwanie od 1991 roku znajduje się w kalendarzu F1. Chodzą jednak słuchy, że GP Hiszpanii będzie rotacyjnie odbywać się na tym obiekcie oraz ulicznym torze w Walencji. W Europie kryzys a Bernie bardzo lubi $$$ więc musi czymś wypełnić "pustkę" w skarbcu wprowadzając nowe, dużo płacące wyścigi... Wróćmy do meritum. Tor obecnie jest szóstą wersją obiektu.

Długość toru: 4655 m (4747 w 1991r)
Ilość okrążeń: 66 (65 w 1991r)
Dystans wyścigu: 307.104 km (308.555 km w 1991r)
Pierwsze Grand Prix: 2007 (1991)
Ilość rozegranych Grand Prix: 5 (łącznie 20)

Strefa DRS:

Tak samo jak w zeszłym roku pomiar nastąpi między zakrętami 15 i 16. Aktywacja nastąpi na wysokości początku budynków "boksowych", że się tak wyrażę. Długość strefy DRS to jakieś 750 metrów.

------------------------
Takie tam (w nawiasie dane dotyczące pierwszej wersji toru):
Pierwszy zwycięzca:

2007 - Felipe Massa (Ferrari F2007/Ferrari 056 2.4 V8 ) 1:31'36.230 hrs. 198.102 km/h.
(1991 - Nigel Mansell (Williams FW14/Renault RS3B 3.5 V10) 1:38'41.541 hrs. 187.586 km/h.)

Ostatni zwycięzca:

2011 - Sebastian Vettel (Red Bull RB7/Renault RS27 2.4 V8 ) 1:39'03.301 hrs. 186.020 km/h.
(1993 - Alain Prost (Williams FW15C/Renault RS5 3.5 V10) 1'17.809 min. 219.630 km/h.)

Najlepszy czas Pole Position:

2010 - Mark Webber (Red Bull RB6/Renault RS27 2.4 V8 ) 1'19.995 min. 209.488 km/h.
(1993 - Alain Prost (Williams FW15C/Renault RS5 3.5 V10) 1:32'27.685 hrs. 200.227 km/h.)

Rekord okrążenia (najlepszy czas FL):

2008 - Kimi Raikkonen (Ferrari F2008/Ferrari 056 2.4 V8 ) 1'21.670 min. 205.191 km/h.
(1993 - Michael Schumacher (Benetton B193B/Ford HB 3.5 V8 ) 1'20.989 min. 211.006 km/h.)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wyniki zeszłorocznego wyścigu:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Harmonogram:

Piątek, 11 maja 2012r:

1 trening: 10:00 - 11:30
2 trening: 14:00 - 15:30

Sobota, 12 maja 2012r:

3 trening: 11:00 - 12:00
Kwalifikacje: 14:00

Niedziela, 13 maja 2012r:

Wyścig: 14:00

Oczywiście dostępny będzie lLive Timing (http://www.formula1.com/live_timing/), no chyba że akurat padnie ;)

Dla chcących obejrzeć F1 w necie, dostępne będą streamy do wyszperania na stronach: http://www.vipbox.tv/, http://www.drhtv.com.pl/ (http://www.drhtv.com.pl/index.html), http://www.meczyki.pl/.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z wideoteki YT tradycyjnie OB:

uT7ks7I5wxA

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mały OT:

Chciałbym również przypomnieć o rocznicy śmierci Ayrtona Senny, który zginął 1 maja 1994 na torze Imola. Był to ostatni śmiertelny wypadek w F1. Ech, do dzisiaj mnie szlag trafia :-(

4oLSYSJO5Ik

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam do weekendu z F1 oraz komentowania.

MadOnion
10-05-2012, 21:32
No wkońcu ;p
Trzymam kciuki za Lotusa

adolfik9501
11-05-2012, 11:35
Wyniki pierwszego treningu:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

107% najlepszego czasu: 1:30,340.

R
11-05-2012, 11:55
co to za hans clos na 24? nie znam...

adolfik9501
11-05-2012, 12:00
co to za hans clos na 24? nie znam...

https://en.wikipedia.org/wiki/Dani_Clos

Jest kasa to i na piątek się można załapać, a kto wie czy nie na cały łikend. Naran już się tłumaczy z plotek jakoby mógł przed końcem sezonu zwolnić miejsce, z powodu braku funduszy...

McSimus
11-05-2012, 12:04
A co z Robertem? Cisza jak makiem zasiał. Oby na poważnie świat sportu o nim nie zapomniał.

R
11-05-2012, 12:05
swiat sportu jest dosc brutalny... robertowi zostala juz chyba tylko kariera komentatora :(

adolfik9501
11-05-2012, 12:13
A co z Robertem? Cisza jak makiem zasiał. Oby na poważnie świat sportu o nim nie zapomniał.

Robert nigdy do celebrytów nie należał, więc jest cisza. Rehabilitacja, od czasu do czasu pośmiga coś rajdówką, czy kartem, jak będzie miał coś do powiedzenia do powie. Póki co pracuje nad sobą, a co za tym idzie powrotem do wyścigów. Czy coś z tego wyjdzie, zobaczymy. Jakby co zawsze może w rajdach jeździć, albo się przenieść za ocean do Indy, tam wyścigi nie są tak wyżyłowane dla samochodów i kierowców.

McSimus
11-05-2012, 12:20
Robert nigdy do celebrytów nie należał(...)
Chcąc, nie chcąc wdepnął w ten świat i siłą rzeczy osobą publiczną został czy mu się to podoba czy nie.
Póki co pozwala o sobie delikatnie mówiąc po cichu zapominać.
Dość OT. Czekamy na drugi trening.

MadOnion
11-05-2012, 12:32
Z Robertem cisza przed burzą ; ) ... będzie dobrze
A Ferdek na treningu to tak pod publikę ? hmm

adolfik9501
11-05-2012, 21:16
Wyniki drugiego treningu:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

107% najlepszego czasu: 1:29,237.

adolfik9501
12-05-2012, 12:08
Wyniki trzeciego treningu:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

107% najlepszego czasu: 1:28,989.

jjj
12-05-2012, 14:05
Ja obstawiam, że wygra coś z silnikiem renault ;)

MadOnion
12-05-2012, 14:46
Q2:
Button, Webber, Massa out
Maldonado 1 :o

adolfik9501
12-05-2012, 15:08
Wyniki kwalifikacji:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Button problemy, Webber się zamyślił nad swoim czasem i zapomniał wyjechać ;) Maldonado jakiś szybki dziś... Hamilton sklepał wszystkich. Zapowiada się ciekawy wyścig, zwłaszcza patrząc co opony pokazują podczas poszczególnych stintów.

EDYTA: Massa chyba już się psychicznie poddał...

shaolin
12-05-2012, 15:48
Ominely mnie kwalifikacje... widze, ze Maldonado sie wbil na P2, najs. I fajnie, ze Groszek i Kimi sa wysoko. Jutro trzeba bedzie obejrzec :D

Pinki
12-05-2012, 20:32
Kubicy ciągle nie ma ale nasz Kuba Giermaziak jutro startuje z 2 pola.

adolfik9501
12-05-2012, 22:44
Ominely mnie kwalifikacje... widze, ze Maldonado sie wbil na P2, najs. I fajnie, ze Groszek i Kimi sa wysoko. Jutro trzeba bedzie obejrzec :D

Tym bardziej, że Hamilton dostał karę za za małą ilość paliwa w baku i wystartuje z ostatniego pola tuż za dopuszczonym warunkowo Naranem. McLaren miał awarię, lecz spece wyliczyli w magiczny sposób, że gdyby Lewis dojechał do boksu miałby w baku 0,3 litra zamiast wymaganego 1 litra. Ostra kara, wyjątkowo niesprawiedliwa, tym bardziej biorąc pod uwagę przewagę jaką uzyskał Lewis nad resztą stawki. No ale cóż, w tej serii mnie już nic nie zdziwi. Jedno jest pewne Hamilton jest zły :mrgreen:


Kubicy ciągle nie ma ale nasz Kuba Giermaziak jutro startuje z 2 pola.

Żeby nie zachowywać się jak niedouczeni dziennikarze trzeba powiedzieć: Giermaziak 2, Lukas 3, Szczerbiński 10.

EDYTA: Obecny tor będzie wymieniał się w kalendarzu z ulicznym w Walencji już od 2013 roku, zaczyna Barcelona.

shaolin
13-05-2012, 04:13
Tym bardziej, że Hamilton dostał karę za za małą ilość paliwa w baku i wystartuje z ostatniego pola tuż za dopuszczonym warunkowo Naranem. McLaren miał awarię, lecz spece wyliczyli w magiczny sposób, że gdyby Lewis dojechał do boksu miałby w baku 0,3 litra zamiast wymaganego 1 litra. Ostra kara, wyjątkowo niesprawiedliwa, tym bardziej biorąc pod uwagę przewagę jaką uzyskał Lewis nad resztą stawki. No ale cóż, w tej serii mnie już nic nie zdziwi. Jedno jest pewne Hamilton jest zły :mrgreen:



Faktycznie troche za wysoka kara... ale coz, skoro podjeli taka decyzje to co ja moge zrobic? :D Maldonado pewno sie poplakal ze szczescia, ze ma PP chociaz go nie zdobyl :D

siona
13-05-2012, 14:08
a LT zmarł

shaolin
13-05-2012, 15:45
O jak ladnie, Maldonado wygral :D Alonso drugi, potem Lotusy, potem reszta swiata. Hamilton swietnie sobie poradzil chociaz myslalem ze bedzie wyzej. Czy ktos mi powie co wykombinowal Szumaker? Wygladalo to tak, jakby mu sie hample spsuly i dlatego wjechal w dupe Sennie...

MadOnion
13-05-2012, 16:04
Wjechał mu w zad i jeszcze nazwał go idiotą! - ciekawe
Za 2 tyg szóste GP i czekamy na szóstego innego zwycięzcę ; ) - Raikkonen ? Oby ;p
Gratulacje dla Maldonado.

mirtius
13-05-2012, 16:10
O jak ladnie, Maldonado wygral :D Alonso drugi, potem Lotusy, potem reszta swiata. Hamilton swietnie sobie poradzil chociaz myslalem ze bedzie wyzej. Czy ktos mi powie co wykombinowal Szumaker? Wygladalo to tak, jakby mu sie hample spsuly i dlatego wjechal w dupe Sennie...

O ile dobrze widziałem na powtórkach Sky i tłumaczenie zarówno Michaela jak i Bruno to była raczej wina Niemca, był szybszy, miał większą prędkość, lepszą przyczepność (Bruno jechał na resztkach opon). Źle wymierzył i zalogował się w tył Williamsa :D Moim zdaniem mógł bardziej uważać, albo spokojnie poczekać do szykany, gdzie wziąłby go z łatwością. Bruno z drugiej strony też nie zachował się ładnie - wyglądało to jak zajeżdżanie drogi Mercedesowi (raz w lewo, raz w prawo...)
Podsumowując - nawet jak wina Senny, to i tak Schumacher powinien dostać opieprz za taką nieostrożność. Najwyraźniej jednak stare nawyki dały o sobie znać :P

Dla mnie to wyścig paradoksów ;) Wygrał Williams, który wcześniej pokazywał potencjał, ale nic specjalnego. No i Senna który nie ukończył, a jechał słabo - Maldonado zaś świetna robota.
Alonso jakby nie mógł się zdecydować, czy chce być 1 czy 2. Przez pewien czas miał szanse na wyprzedzenie Maldonado, potem jakby opony powiedziały "nie, dziękuję" i było po zabawie.
Kimi wręcz niesamowite tempo w końcówce - zabrakło dosłownie pół okrążenia żeby wziąć Alonso, na ostatnim odrobił 2 sekundy do Fernando...
Hamilton robił co mógł, również zabrakło pół okrążenia do wyprzedzenia Rosberga.
Redbulle nieobecne, Vettel słabo, a o Webberze nie wspomnę.
Nie wiem, po co Ferrari trzyma Massę... chłopak NIC nie pokazał w tym sezonie. To już pięć wyścigów, a w tym dublował go jego partner z zespołu. Dla mnie to niezrozumiałe.

jjj
13-05-2012, 16:21
W pierwszej czwórce 3 auta z silnikami renault i jeden ferrari. Start Alonso świetny. Komiczne są te polsatowskie komentarze że to hiperniespodzianka, jakby nie widzieli treningów i kwalifikacji...

shaolin
13-05-2012, 17:07
Polski komentarz i tak jest lepszy niz chinski, ktory wygladal dzisiaj tak - Maradona (czyt. Maldonado :D) hahahaha, Hamertun (czyt. Hamilton) hahahaha, cokolwiek sie dzieje hahahaha, ktos sie rozbija hahahaha, itd... :D

jjj
13-05-2012, 17:17
Maradonę to nawet chińczyk zna ;)

mirtius
13-05-2012, 18:33
Aż się Williams zagotował z tej radości, a może to Michael ;)
http://www.youtube.com/watch?v=H9QLET_u1DA&feature=related

adolfik9501
13-05-2012, 20:34
Wyniki wyścigu:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Dość niespodziewanie, mimo wszystko, wygrał Pastor. Jak na niego patrzę to jestem przekonany, że właśnie znaleziono brakujące ogniwo... :mrgreen:

Kierownikiem wyścigu jak dla mnie jest Hamilton, szkoda tej kary. Generalnie jestem trochę zdegustowany tym, że w F1 nie można jechać szybciej, gdyż można po kilku okrążeniach stracić przyczepność w oponach. Niby dzięki temu więcej się dzieje, ale jednak mam niedosyt. W kwalifikacjach jeszcze coś tam jeżdżą, ale w wyścigu to raczej walka o przetrwanie. Wydaje mi się, że przesadzono trochę z osłabianiem mieszanek.

Schumacher dostał karę obsuwy o 5 miejsc na starcie do GP Monaco za wjazd w bolid Bruno. Ciekawe kogo miał na myśli mówiąc przez radio po wypadku "idiota" ;)

shaolin
14-05-2012, 02:28
Jakas dobra biba musiala byc u Williamsa skoro taka ognista koncowka... Mam nadzieje, ze z Lotusami nie bedzie jak w tamtym sezonie - poczatek git, a potem bylo tylko gorzej i gorzej...

McSimus
14-05-2012, 11:24
W sumie gdyby skasować sześć-osiem ostatnich bolidów ze stawki to wyścig wcale nie straciłby na widowiskowości.