PDA

Zobacz pełną wersję : D70 i lampa Metza - PYTANIE



pmcomp
05-09-2004, 17:04
Witam,

po starym NC995 pozostała mi lampa Metza 32 Z-2, nie mam na razie kasy na 600kę lub 800kę więc pstrykam z tą.
Na pewno lepsza od wbudowanej.
Działa ona w trybie AA, a D70 w trybie A. Co ciekawe nie chcą ze sobą gadać w trybie TTL.
Nie jest to iTTL ale to wiadomo, będzie kasa będzie iTTL.

Do rzeczy:
Dla ISO200 w lampie mogę ustawić przesłony: 2,8-5,6-11.
Mam szkło Nikkor AF-S VR 24-120/3.5-5.6 i jak sami wiecie szybko wskakuję na najmniejszą dziurę która wynosi wtedy 5.6.
Praktycy twierdzą, że przy pełnej dziurze obiektywy (tej klasy oczywiście) nie są najostrzejsze. W związku z tym przechodzę na dziurę 11 i lampa też na 11 i jest OK. Mogę wyzwalać tryby slow i rear. Nie mam niestety automatyki korekcji siły błysku, ale to mogę poprawić czasem albo zmianą przesłony w lampie. Niestety w takiej kombinacji lampa, mimo dość duże liczby przewodniej 37, nie strzela zbyt daleko, wg. opisu max. do ok. 6m.

W związku z tym mam pytanie czy nie przejść na ISO 400, co w lampie spowoduje możliwość przestawienia na przesłony 4-8-16 gdzie wtedy będę mógł korzystać z "najlepszej" dziury 8. Na 8-ce będę mógł strzelać do 10m, lub dalej przy zmianie przesłony na mniejszy numer. Poza tym mam korekcję siły błysku i w dół na 4 i w górę na 16. Szumy przy ISO400 są praktycznie takie same jak przy 200, niestety trzeba tylko będzie pamiętać o zmianie na 200 przy dziennym (bo ten skurczybyk nigdzie tego nie wyświetla).

Co o tym wszystkim sądzicie?
A może coś pokręciłem?

Pozdrawiam
Piotr

Wojtek J.K.
07-09-2004, 01:34
No co jest, qrcze - znowu to mam być ja ??? No, dobra :))).... w końcu też kiedyś miałem taką samą lampę :).

Generalnie - dobrze kombinujesz. Ale można by rzecz rozszerzyć i trochę usystematyzować przy okazji. Przyjmij sobie takie założenia:

1. Lampa z własną automatyką dla danej sceny (której reflektancję, że przemądrzałego wyrażenia użyję :lol: mierzy jej własny czujnik) generuje stałą moc błysku. Jak masz kilka "automatyk" lampy, jak się to kolokwialnie określa, to masz do dyspozycji kilka mocy dla danej sceny.

2. Do tej mocy - a dokładnie do oświetlenia, jakie "powoduje" ona na pierwszym planie "dopasowujesz" się parą nastaw w aparacie: czułość + przysłona. Przy czym "delikatnie" zmieniając przysłonę wprowadzasz sobie korektę oświetlenia dla pierwszego planu.

3. Mając już wybraną czułość i przysłonę (w poprzednim punkcie), możesz skorygować ekspozycje dla tła (zakładając, że udział błysku w oświetleniu tła jest niewielki) posługując się czasem.

BTW, piszesz: "co ciekawe, nie chcą ze sobą gadać w TTL". Powiedziałbym, że to akurat jest bardzo mało ciekawe w dSLR :evil: , ale zupełnie normalne :wink: . Zarówno Canon jak i Nikon w swoich dSLR opierają pomiar światła błyskowego na przedbłysku pomiarowym. Zwykły TTL nie działa.

Pozdrawiam, Piotrze -

- Wojtek J.K.

pmcomp
07-09-2004, 13:21
Dzięki za odpowiedź.

Czyli jak dobrze rozumiem zmiana oświetlenia pierwszego planu może nastąpić przez zmianę parametru przesłony w lampie. Niestety nie jest to delikatne i precyzyjne bo nastepuje z duzym skokiem np. 2.8-5.6-11.

Czyli jak dalej dobrze rozumiem mogę pobawić się jeszcze czasem dla korekcji oświetlenia tła. Jak rozumiem to juz w trybie M. Sprawdziłem, wcale nie jest takie delikatne.

I na koniec co z tym moim kombinowaniem dla ISO400. Co lepsze?

Co o tym sądzisz.

Pozdrawiam
Piotr

Wojtek J.K.
07-09-2004, 22:08
Troszkę pokręciłeś :lol: . Primo, pisałem, że dobrze kombinujesz a propos tego ISO właśnie. Jeśli np. ustawisz sobie tę "środkową automatykę" na lampie, to możesz na apracie ustawić dowolną kombinację przysłony/czułości z poniższych: 5,6/200, 8/400, 11/800 etc. Oczywiście będziesz miał różną GO i szumy, ale ekspozycja dla 1 planu będzie taka sama.

Secundo - korektę ekspozycji wprowadzasz nie na lampie, tylko w aparacie - zmieniając nieco przysłonę w stosunku do nominalnej (= zapodawanej przez kalkulator na lampie). Jak robisz w trybie A, to możesz i "normalnej" korekty ekspozycji z aparatu użyć - bo wpłynie ona akurat na przysłonę.

Tertio - z czasem - że zgrubnie - to masz rację... :? I nie mam pomysłu, bo tryb S odpada, a korekta ekspozycji w trybie M nie działa (mimo, że aparat ją pokazuje - N. tak mają). Może ktoś ma jeszcze inny pomysł na szybko ?

Pozdrawiam -
- Wojtek J.K.

pmcomp
07-09-2004, 22:26
OK.
Teraz pojąłem.
:D :D :D
Pozdrawiam
Piotr

pmcomp
07-09-2004, 22:45
Mała uwaga po teście:

zgodnie z radą z punktu drugiego: korekta ekspozycji w trybie A działa u mnie ... ale tylko z lampą wbudowaną :( . Z tym Metzem po przełączeniu aparatu na pracę z lampą zewn. w trybie AA niestety to nie działa.
Trzeba robić korekcję wartości przesłony w aparacie (albo jak zgaduję robić w RAW i bawić się w PS).

Pozdrawiam
Jeszcze raz dzięki
Piotr[/code]