PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ładowaniem akumulatora



kaarmi
02-05-2012, 00:19
witam
jestem posiadaczką nikona d5100 mam problem z ładowaniem akumulatora. Kiedy się ładuje światełko mruga, kiedy jest naładowany światełko się świeci cały czas-piszę że tak powinno być. Ale u mnie jak się ładuje i po jakimś czasie pali się światełko (naładowane) jak wyjmę ładowarkę i za kilka sekund włożę do kontaktu z powrotem to znowu ''mruga''-zaraz przestaje i znowu świeci, jak wyjmę i podłączę jeszcze raz to znowu tak jest. I tak na okrągło...?

jkowal
02-05-2012, 10:18
Jeżeli akumulator się naładował (kontrolka świeci ciągle) to jest naładowany. Nie należy go ponownie wkładać do ładowarki. Nie znam algorytmu działania ładowarki, ale wg wikipedii jest następujący:
(...) Baterie litowo-jonowe muszą być ładowane 2 fazowo:
-ładowanie stałym prądem o wartości odpowiedniej dla danego ogniwa, aż ogniwo osiągnie 4,20 V,
-ładowanie stałym napięciem 4,20 V, aż prąd spadnie do zera (dla pewnych typów ogniw Li-ion o napięciu znamionowym 3,70 V napięcie ładowania wynosi 4,10 V na ogniwo), lub do założonego ułamka wartości (np. 20%) prądu płynącego w pierwszym etapie.

Prawdopodobnie ładowarka zaczyna ponownie 1 etap, a potem 2.

wasilewk
02-05-2012, 10:36
jak wyjmę ładowarkę i za kilka sekund włożę do kontaktu z powrotem to znowu ''mruga''-zaraz przestaje i znowu świeci, jak wyjmę i podłączę jeszcze raz to znowu tak jest

- To jest łądowarka procesorowa.
- Decyzję o ładowaniu podejmuje procesor po zmierzeniu napięcia akumulatora.
- Podczas ładowania akumulatora osiąga on trochę wyższe napięcie niż nominalne.
- Odpowiednia wartość tego napięcia (tzw. "próg odcięcia") jest sygnałem dla procesora do wyłączenia ładowania.
- Po przerwaniu ładowania, napięcie na akumulatorze spada do wartości nominalnej (prawie) - czyli niższej niż podczas ładowania.
- Ponowne podłączenie akumulatora do ładowania powoduje zmierzenie przez czujnik wartości napięcia na akumulatorze.
- Ponieważ ta wartość jest niższa niż "próg odcięcia', to następuje włączenie ładowania akumulatora.
- Jednak akumulator jest naładowany i bardzo szybko napięcie na nim osiąga "próg odcięcia" i procesor wyłącza ładowanie (lampka świeci na stałe).

P.S.
"wyłącza łądowanie" - ale przełącza się w "tryb konserwacji" i bardzo malutki prąd podtrzymujący jest wysyłany do akumulatora.

kaarmi
02-05-2012, 12:43
Dziękuje za odpowiedzi :)
pozdrawiam Kaarmi