PDA

Zobacz pełną wersję : SIGMA 12-24mm



bialy260
05-03-2007, 21:35
Witam
Od dzisiaj jestem szcześliwym posiadaczem SIGMY 12-24 mm chciałbym sie dowiedzieć troche podstaw robienia zdjęć obiektywem szerokokątnym oczywiscie interesuja mnie krajobrazy jakies zdjecia w plenerze budynki itd. Czy ten obiekyw nadaje sie do pomieszczeń?

fotone
05-03-2007, 21:49
He ja nim robie tylko pomieszczenia. Sporo prostowania w ps potem, ale jak sobie przypomne jak kiedys skladalem ujecia z 2-3 fotek (recznie)...brrrrrrr... z sigmy 12-24 jest em zadowloniony.

bialy260
05-03-2007, 23:17
Właśnie przeglądalem papiery tej SIGMy z ciekawosci jest tam fotka ktora przedstawia przelacznik AF i M wiadomo o co chodzi a ja go nie mam zastanawaim sie dlaczego oraz blaszka ktora mam wraz z obiektywem nie wiem do czego ona sluzy

fotone
05-03-2007, 23:31
Hmmm dawno to bylo jak wyciagalem moja z pudelka. Jak mniemam przelacznik AF i M jest w innej wersji tego szkla (patrz inne mocowanie) - instrukcje czesto sa uniwersalne. A co do blaszki, to z tego co pamietam byla rozmiarow uchwytu na filtry zelowe (patrz soczewka nablizej matrycy), po co nie wiem...hyba ze piszesz o jakies "innej" blaszce.
pozdro

ekonet
05-03-2007, 23:45
Obiektyw ten nadaje się do większości zastosowań, które sobie wymyślisz. Prostować nie będziesz musiał, jeśli zachowasz staranność przy kadrowaniu, im krótsza ogniskowa, tym bardziej trzeba zwracać na to uwagę. Ale za to pojawiają się możliwości kreatywnego wykorzystania tych przerysowań...
Sigma 12-24 HSM z mocowaniem do Nikona nie ma przełącznika A/M - i to jest jedna z zalet tego obiektywu - dostępne jest non-stop ręczne ostrzenie-doostrzanie. Zaś ta blaszka to najpewniej wzór do wycięcia sobie filtru, który wsuwa się właśnie w sanki w tyle obiektywu.

Jakubas
06-03-2007, 18:04
bialy260, pojdz do jakiegos komisu, i podepnij ta sigme pod analoga :D

fotone
06-03-2007, 18:32
Jakubas dobrze prawi...tylko jak juz podepniesz to najpierw gdzies usiadz zanim w wizjer spojzysz ;)