PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalny budżetowy zestaw filtrów



ken69
21-04-2012, 17:26
Szukam jakiegoś w miarę uniwersalnego zestawu, który zaspokoi większość potrzeb jeśli chodzi o filtry. Sporo podróżuję i do tego często na jakieś plaże mam okazję się wybrać więc szukam czegoś co można użyć zarówno do zdjęć w ciągu dnia (silne nasłonecznienie), na wschody i zachody aby móc ładnie naświetlić/rozmazać wodę + filmowanie.

Co z waszego doświadczenia będzie optymalnym zestawem patrząc pod kątem:
- jakości obrazka/filmu
- kosztów
- uniwersalności

Póki co chcę skompletować zestaw polar nakręcany + cokin p pod szare i połówkowe, bo na filtry większe trzeba przeznaczyć kilkanaście razy więcej $.

Myślałem o takim zestawie:

1. Filtr polar B+W KSM 82mm + kilka redukcji aby móc w razie czego do wszystkich mniejszych założyć.

2. HITECH szary ND 3.0 Pro Stop 10

3. Filtr HITECH POŁÓWKOWY SZARY ND 1,2 - SOFT

4 Filtr HITECH POŁÓWKOWY SZARY ND 0,9 - HARD

Czy ten zestaw ma sens czy lepiej wziąć co innego? Które połówkowe hitecha najczęściej się używa w praktyce? Czy wziąć warto jeszcze jakiś połówkowy np 0,6 soft?

Czy używanie polara razem z szarakami i system cokina czy zawsze albo jedno albo drugie?

Czy przydają się jeszcze jakieś inne filtry np "ocieplające kolory"?

Będę wdzięczny za pomoc bo jestem na początku zabawy z filtrami, a nie chcę wydawać pieniędzy w błoto (te filtry to kosztują trochę za dużo jak na moje wyczucie).

markB
22-04-2012, 01:52
1. Czy masz szkło o średnicy 82 mm? Jeśli nie, to lepiej 77mm + redukcje. Oszczędzisz trochę kasy.
3.-4. Ja najczęściej używam soft 0.9 i hard 0.6.
Polar można używać razem z szarym połówkowym, ale tutaj przydatny jest dodatkowy prostokątny polar (np. http://www.speedgraphic.co.uk/lee_cokin_hitech_100mm/lee_100x100_circular_polarising_glass/6828_p.html) albo specjalny pierścień na drogi filtr 105 mm (np. http://www.speedgraphic.co.uk/lee_cokin_hitech_100mm/lee_105mm_polariser_ring/6887_p.html + http://www.speedgraphic.co.uk/lee_cokin_hitech_100mm/lee_105mm_glass_circular_polarising/6773_p.html). Jak widać po cenach jest to dalekie od zestawu budżetowego.
Filtry ocieplające kolory są zbędne w erze cyfrowej fotografii, chociaż niektórzy używają ocieplającego polara (też droższy niż zwykły).

JacekCz
22-04-2012, 11:32
Mnie odrzuca od używania filtrów na redukcji. Pożegnać się trzeba z wbudowaną w obiektyw osłoną psłoneczną (o ile jest), dekielkiem, osłoną zewnętrzną, nie wiadomo jak to wkładać do torby itd.

O wiele "prawdziwiej" *) i bardziej uniwersalnie jest z systemem Cokin. I połówkowy w cokinie, to dopiero jest prawdziwy połówkowy.

*) tzn nikt nie udaje, że to ma się dać wkładać do torby.

ken69
22-04-2012, 12:25
1. Czy masz szkło o średnicy 82 mm? Jeśli nie, to lepiej 77mm + redukcje. Oszczędzisz trochę kasy.
3.-4. Ja najczęściej używam soft 0.9 i hard 0.6.
Polar można używać razem z szarym połówkowym, ale tutaj przydatny jest dodatkowy prostokątny polar (np. http://www.speedgraphic.co.uk/lee_cokin_hitech_100mm/lee_100x100_circular_polarising_glass/6828_p.html) albo specjalny pierścień na drogi filtr 105 mm (np. http://www.speedgraphic.co.uk/lee_cokin_hitech_100mm/lee_105mm_polariser_ring/6887_p.html + http://www.speedgraphic.co.uk/lee_cokin_hitech_100mm/lee_105mm_glass_circular_polarising/6773_p.html). Jak widać po cenach jest to dalekie od zestawu budżetowego.
Filtry ocieplające kolory są zbędne w erze cyfrowej fotografii, chociaż niektórzy używają ocieplającego polara (też droższy niż zwykły).

1. Jeszcze nie ale jak wyjdzie nowy Tamron już wkrótce to mam zamiar się zaopatrzyć w to szkło jeśli będzie ostre jak brzytwa, szybkie i dobra stabilizacja. Tak więc pomyślałem, że jeśli mam dobrego polara kupić to na 82mm i dawać redukcję w dół (reszta filtrów już tylko na cokinie). Używkę mam okazję tanio kupić za 200-250zł więc chyba to dobry deal.

3,4. Aha - super info. Może ktoś się jeszcze podzielić info jak to u niego jest - które 2 czy 3 połówki najczęściej są używane? (zwłaszcza jak ma hitecha bo raczej ten kupię połówkowy do cokina p)

ken69
22-04-2012, 12:28
Mnie odrzuca od używania filtrów na redukcji. Pożegnać się trzeba z wbudowaną w obiektyw osłoną psłoneczną (o ile jest), dekielkiem, osłoną zewnętrzną, nie wiadomo jak to wkładać do torby itd.

O wiele "prawdziwiej" *) i bardziej uniwersalnie jest z systemem Cokin. I połówkowy w cokinie, to dopiero jest prawdziwy połówkowy.

*) tzn nikt nie udaje, że to ma się dać wkładać do torby.

niby tak ale jak się ma 4 obiektywy i każdy inną średnicę to trzeba jakieś rozwiązanie znaleźć i nie iść z torbami pod względem $. Co do osłon itd to zawsze można sobie kupić na ebayu holdery, dekle czy osłony za średnio 2$ każdy :)
Co do połówkowego to zgoda w 100%, że tylko cokin jest rozsądnym rozwiązaniem.

JacekCz
22-04-2012, 13:34
niby tak ale jak się ma 4 obiektywy i każdy inną średnicę to trzeba jakieś rozwiązanie znaleźć i nie iść z torbami pod względem $. Co do osłon itd to zawsze można sobie kupić na ebayu holdery, dekle czy osłony za średnio 2$ każdy :)


Zwłaszcza że duże średnice ... Jak i tak ma być niewygodne, dlaczego nie cokin?

Na Analogowych Ortodoksach znalazłem filozofię skreślania obiektywów, które nie pasują do założonej "polityki filtrowej". W jakimś zakresie porządkuję swoją torbę tym kluczem (oj, kilka tych toreb by musiało być). Najbardziej ortodoksyjni wyznaczyli sobie 52, ja 52 i 62mm.
OCZYWIŚCIE recepta nie jest dla wielu cyfrowców, czy osiągających dochody z fotografii.

Co do akcesoriów, niefirmowe rzeczywiście nie kosztują wiele ... tyle że na kurzącej się łące zawsze się zapodzieje ten najbardziej potrzebny. Np jako sigmiarz, mam nadwyżkę dekielków 82mm i bezpieczniej się czuję (nawet po eliminacji innych zostanie mi 10-20/3.5). Nadwyżka dekielków 62mm stopniała do zera, takie życie, znów trzeba dokupić.

Pokibicuję jak to rozwiążecie.

jaś
23-04-2012, 15:33
Na Analogowych Ortodoksach znalazłem filozofię skreślania obiektywów, które nie pasują do założonej "polityki filtrowej". W jakimś zakresie porządkuję swoją torbę tym kluczem (oj, kilka tych toreb by musiało być). Najbardziej ortodoksyjni wyznaczyli sobie 52, ja 52 i 62mm.
OCZYWIŚCIE recepta nie jest dla wielu cyfrowców, czy osiągających dochody z fotografii.



ooo, jateż podobną filozofię wyznaję od kilku lat - okrągłe wyłącznie 77mm, kwadratowe lee 100 - obiektywy które nie pasują są skreślane.