PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań odnośnie średniego formatu.



avedon
19-04-2012, 17:56
Przymierzam się do kupna drugiego po Starcie sredniego formatu. Wybór Kiev 60/ Pentacon Six.
Kilka pytań:
-To prawda, że Kiev jest mniej awaryjny?
-Którym się lepiej ostrzy?
-Ile dać za korpus by nie przepłacić?
-Czy ktoś z użytkowników tutaj ma korpusik do zaoferowania? Na giełdzie ogłoszenia dać nie mogę.

Gundrum
19-04-2012, 18:16
- wybór jak między grypą a cholerą
- kievem
- fabrycznie nowy z ukrainy (http://www.dvdtechcameras.com/cameras/mfcam/28/28.htm) ze szkłem, pryzmatem, kominkiem, dodatkami i gwarancją kosztuje 275$. Na allegro jest jeden za niecałe 500 zł, wygląda ok.

Shah
22-04-2012, 11:31
Kiedyś też chciałem wybierać między Pentaconem Sixem a Kievem. Wybrałem Yashice MAT 124G. Myślę, że również Ty powinieś rozejrzeć się za czym innym niż wymienione przez Ciebie modele.

norbibxl
22-04-2012, 11:50
Chyba na ten temat /p6 czy kiev/ napisano juz tyle, ze moznaby sie po tym wspiac na saturna conajmniej ;)

Oba systemy sa awaryjne (lub awaryjne jak cholera) ale potrafia tez dac sporo radochy i jak sie trafi dobry egezmplarz moga sluzyc dosyc dlugo, ale trzeba miec chyba sporo szczescia aby trafic nie zajechany egzemplarz pentacona. Z kievami bywa o tyle lepiej, ze mozna kupic "nowy" z ukrainy przez net lub od jakiegos tunera jak Arax wtedy jest szansa na wiecej zabawy w fotografie niz wymiena korespondencji z serwisami itp.

Gdybym dzis kupowal i po raz kolejny stawal przed wyborem to ze wzgledu na jasnosc matowki i pryzmatu bralbym kieva. Poza tym szkla zeisa (z jeny) pieknie z tym pracuja wiec korzysc podwojna :)

Ale tu zaraz koledzy Ci zapewne napisza zebys wybil sobie z glowy zlom i kupil prawdziwy aparat jak contax ;)

Czornyj
22-04-2012, 12:00
Niesamowicie ubawił mnie tytuł wątku w zestawieniu z nickiem jego autora - Avedon pytający o Psixa/Kieva, naprawdę ucieszne :lol:

Jak zwykle w takich przypadkach polecam Mamiyę ;)

MariuszJ
22-04-2012, 12:10
Zakładam, że obiektyw standardowy. Wołna od Kieva ma sporą przewagę nad Biometarem - minimalną odległość ostrzenia 0.6m vs 1m. Matówkę ciemniejszą ma w standardzie Psix, co też wskazuje na Kieva.

Z najpopularniejszych gadżetów do ostrzenia wybrałbym, gdyby wybór był, w kolejności - kominek nieskładany z mocną lupą/pryzmat/standardowy kominek składany z lupą. Matówka z rastrem, dalmierzowy klin jest mało precyzyjny szczególnie na bliskich dystansach.

A tak szczerze, to na pierwszy bój ze średnim formatem kupiłbym jednak jakiegoś japońskiego TLR-a: Mamiye C330 z 80/2.8, albo tańszą C220 lub Yashicę Mat.

doktor
22-04-2012, 12:11
Co ty będziesz Avedonowi radził. On Rolleiflexa przeca używa :-)

pastwisko
22-04-2012, 12:18
Własnie, jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B. Taki se nick wybraleś to się męcz.

na B masz Bronicę, ew. na C Contaxa, a potem to dupa..

Gundrum
23-04-2012, 11:14
Jak zwykle w takich przypadkach polecam Mamiyę ;)

Ten to zawsze pod prąd.. :)