PDA

Zobacz pełną wersję : zrob sobie lampe studyjna



madburn
05-03-2007, 05:13
wkoncu wzialem sie do roboty i poskladalem bebechy

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img175.imageshack.us/img175/9185/bebechyyj4.jpg)

staralem sie upchac w jak najmniejszej obudowie - same problemy z tym - ale dalem rade - 3mm aluminium na scianki
mocowanie palnika na krazku 120mm z PE, uchwyt softboxu z boilinga, mocowanie statywowe z cholernie twardergo tworzywa - podobno robi sie z tego kola zebate etc - smierdzi niesamowicie przy obrobce - ale jest lekkie, twarde, sztywne i wytrzymale - palnik ma zapas do 500Ws wiec raczej dlugo pociagnie, zarowka - taka mialem akurat 60W phillips o swietle zblizonym do dziennego - stad niebieska (faktycznie WB mysli ze jest slonce - tylko slabiuskie jakesik takie :) - jak dorwe to wstawie halogen 150W (na tyle jest sciemniacz - nie wiedzialem ze daje sie wiecej :(

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img175.imageshack.us/img175/4955/p3050030gv1.jpg)

voila - dziala !

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img175.imageshack.us/img175/1412/p3050028ee7.jpg)

lampka ma wymiary 100x100x230mm - a wiec jak na taka moc jest kompaktowa :)
sila blysku plynnie regulowana yyy jeszcze nie wiem dokladnie ile - od 1,5 do 5,5 - bo sterowanie to kopia markoflasha - a tam tez tak durnie podaje
pilot moze byc full lub proporcjonalnie - nie gasnie po blysku - i dobrze bo niesamowicie wkurza jak najpier blysnie a potem gasnie - wypier..lic sie idzie w studio :)

jest potwierdzenie dzwiekowe gotowosci do blysku (cooool :)

zalaczana fotocela (siedzi w srodku pod dziurka w obudowie a reaguje ;)
wyjscie synchro z wyprowadzonym zasilaniem dla wyzwalania radiowego - mialem robic stad wyprowadzenie - ale przemyslalem koszty i kupie gotowe - w dodatku na 230V - samorobka na dobrych modualch radiowych to jakies 80zl - bez obudowy - za 100-120zl mozna kupic bolinga :P

ladowanie po pelnym blysku - ponizej 3sek
od min do polowy - instant :) dziala jak stroboskop :)

no w koncu mam lampke z prawdziwego zdarzania
koszt - mnie wyszlo jakies 200zl z czego sterownik z wysylka 169zl a palnik freebe - razem ze sterownikiem - bo mial ukrecone druty - poradzielm sobie z tym stosujac tulejki zaciskowe

suma sumarum - 300Ws w cenie powyzej 1000zl i to chinszyzna - gruba przesada - to nie jest warte tyle
reszta w cenach za 3 i wiecej srednich krajowych - w dupach sie poprzewracalo

a teraz uderzam w kimono

aTomek
05-03-2007, 19:04
Fajnie zakombinowałeś.
Czy jest szansa na schemacik dla kolegi z forum :)
A gdzie można nabyć drogą kupna taki sterownik za 169zł? Ten na zdjęciu to gotowy kupiłeś, czy kit dla młodego majsterkowicza?
Też kiedyś grzebałem w rezystorkach więc może wrócić do korzeni?

Bonzo
05-03-2007, 21:08
no schemacik mile widziany kolego madburn ;) :) sam ostatnio myślałem o takim składaku bo ceny oryginałów to poprostu wymyślał jakis fantasta :D z tym że ja bym zlecił składanie komus bo sam jak bym składał to pewnie bym wyglądał jak Ajnsztajn :D po kopnieciu prądem :) mam taki schemat na lampe na bazie kita AVT ale bez regulacji mocy błysku :) a to bardzo mile by było widziane :)

madburn
05-03-2007, 21:17
schemat mam ideowy - po pol roku rozgryzania zasad dzialania lamp blyskowych mam polapane co jest co
nie mam jednak wzorow PCB - i tak trzeba zamawiac bo to dwustronny laminat z metalizowanymi otworami

tworca tej lampy robil taka sobie - zostgaly mu odpady - zeby zrobic plytki to trzeba je zamowic np x5 - wiec mial elementy, plytki i sprzedal mi juz uruchomiony zestaw - poczatkowo 200 mialo byc - ale targowalem sie :)

pewnie mozna zamowic u niego PCB - otraz taki detal jak wsad do mikrokontrolera - albowiem lampka jest sterowana cyfrowo - ladowanie, regulacja sily blysku etc - tego nie mam

problemem pozostaja czesci - tanie kondensatory - bo w detalu takei pojemnosci sa drogie jak sto diabli
no i palnik - tu lezy podstawowy problem - pierscieniowy palnik taki jak uzylem - jest nie do dostania w rozsadnych pieniadzach (aktualnie szukam takiego do mojego multiblitza) i jest problem - jedyne co mozna kupic to ruskie IFK120 - bo na tym robia strobo - oczywiscie mozna zastosowac czemu nie - ale 120WS to palnik dlugo nie pozyje - optimum to jakies 75% nominalnej mocy

taki multiblitz nazywajac rzecz po imieniu - ocipial - 700zl za palnik z porcelanowym cokolem
elfo czy markflash tez maja cene z sufitu - 300zl
fomei - 160zl jesli rozpruc porcelanke :) lub wykorzystac

najtaniej w conrad elektronik maja - 70zl - ale ... jest ogromny 10cm srednicy prawie - do tego brak powlok pochlaniajacych UV - jest niemal pewne ze bedzie dawac zafarb niebieski (temperatura bieli ponad 6300K - gdzie normalnie lampa ma 5600K) - z jednym palnikiem da sie rade korygujac WB - ale z mieszaniem juz bedzie problem

perkin elemer - producent palnikow - hmmm jak sie kupi 500szt to po 18 zl wyjda - wrrrrrrr

ogolnie to mozna wlosy stracic i wrzodow dostac

w teori jest taniej - i tak jest - praktyka tylko mowi - kupic gotowe - i tak zarobia na siebie
tylko ze ja sie w to narazie bawie a nie zarabiam - moj sprzet foto nie zarobil ani zlotowki poki co

zeby zrobic taka lampe potrzeba:
- miec narzedzia i materialy do wykonania obudowy - ze o umiejetnosciach nie uciecia sobie rak nie wspomne :)
- przy montazu umiec trzymac lutownice za zimny koniec , pamietac zeby nie dotykac naladowanych kondensatorow (1500uF @640V nie popiesci tylko pierdyknie - nawet ze skutkiem smierelnym !!!)
- miec czas i cierpliowsc ( w sobote odmrozilem sobie tylek w piwnicy wiercac plytki obudowy do 2 w nocy)

patrzac ze boiling 300Ws spadl do 600zl to sie oplaca - wciaz za polowe tej ceny mozna miec lampe
a niech ktos nie mowi ze fabryczna lepsza bo ma gwarancje - dupa - nikt w polsce nie serwisuje - chcialem dokupic palnik - nie maja czesci zamiennych - wysylaja lub wymieniaja na nowe ( o ile uznaja gwarancje)

w sumie - mnie sie oplacalo - chetnie bym taka druga sobie machnal - ale w tej cenie sie nie uda

ostatnio JacekZ sprzedawal elfo 500Ws - w dosyc atrakcyjnej cenie - palnik starcza na jakies 10k blyskow przy mocy nominalnej - a taka sie rzadko stosuje - zreszta mozna poznac stan palnika po korozji elektrod :)
osobiscie nie mam nic przeciwko uzywkom - moj hensel ma chyba ze 20 lat - a wciaz blyska - najsmieszniejsza byla jego cena - 50zl :) za 100Ws - lepsze niz zarowka - a ma regulacje full/half i pilota

madburn
05-03-2007, 21:22
bonzo :
kit AVT na dwoch IFK120 ? w sumie to niezly pomysl na ...mocna zarowke blyskowa - bo nei ma regulacji
wymaga przerobki - kilka kondensatorow da i pojemnosc i regulacje - przez odczepy - ale bedzie iskrzyc :)
schemat z elektroniki praktycznej zawiera blad (jak kazdy zreszta od nich) po to zeby kupic kit - ten uruchomiony szczegolnie


schemat ideowy moge podeslac na PW - 2xA4 i prawie jak schemat z rubina :D
nie mam kontaktu z tworca - od jakiegos czasu sie nie odzywa - staralem sie przycisnac go skad palniki bral - na razie echo :(

slasz
05-03-2007, 21:38
No brawo! To teraz ustal rozsądną cenę i rozpoczynaj produkcję - serio. A i wtedy części będą tańsze. ;) Co tam chinoli będziemy wspierać, oni i tak dorobili się na produkcji T-shirtów :)

aTomek
05-03-2007, 23:23
madburn - pięknie wyjaśniłeś wszystkie za i przeciw.
Na chwilę obecną "biorę na wstrzymanie". Jak będę miał czas na zabawę w studio to wrócę do tematy, teraz proporcje pracy do wolnego czasu zbyt idą w stronę wyrazu na p.
Ale lampę masz fajną :).

Bonzo
06-03-2007, 00:44
madburn podaj maila na PW to wyśle ci ten schemat :) a takie palniki też gdzieś widziałem w necie i to tanie było jak barszcz :)

madburn
06-03-2007, 10:55
bonzo - kit AVT to to samo co publikoala elektronika praktyczna - zreszta pdf wyrzuca w google :)
jak zwykle schematy w gazecie maja pewien "ficzer" - a to elemetny niedopasowane (autor zapomnial dodac ze co innego projektowal a co innego zmontowal zeby dzialalo), jakiejs drobnej kropeczki - w tym schemacie brakuje kropki na przecieciu lini - w efekcie brak polacznia do masy - brak ladowania obwodu wyzwalania - lampa nie blyska :P

Mozesz podeslac gdzie widzailes te palniki ? ryje internet wzdluz i wszerz - albo firmowki bowens, broncolor czy elfo - ceny z chmur za szklana rurke wygieta i napelniona rozrzedzonym ksenonem - od zwyklego palnika stroboskopowego np lampy drogowej rozni sie tylko gruboscia elektrod, gruboscia rurki i jej scianek - gaz jest ten sam, technologia produkcji ta sama - w polsce pustynia - u ruskich mozna zamowic sobie jaki sie chce tylko ja bukw nie panimaju i nie wiem jak sie dogadac :) - u amerykancow mozna zamowic co sie chce - nawet lewy statecznik promu kosmicznego


jesli znalazly by sie palniki - mozna by pomyslec o zamowieniu plytek - najlpeiej uruchomionych (nie sadze ze to to samo co zlutowac pozytywke - tam sa 3 pcb - ta ze sterowaniem ma w 3 mikolaje scalakow - pozatym lepej miec uruchomione ;)

jesli palnik znalazlby sie w rozsadnej cenie - np max 50zl to te 300zl za lampe bylo by dosyc ciekawym pomyslem - oczywiscie obudowa pozsoaje w gestii kupujacego - wlasny zakres - 0zl - inaczej bedzie kosztowac - no i dochodzimy do etapu czy nie lepiej kupic bolinga :)

Bonzo
06-03-2007, 16:22
jak znajde to napewno dam tu linka bo w sklepie avt sa tylko te IFK120 po 8zł , ale napewno widziałem takie pierścieniowe jak ty masz tylko jak na złość teraz nie wiem gdzie to mam :)

michlek111
18-04-2007, 15:50
Witam wszystkich. Mam problem czysto techniczny. Moje lampy studyjne elfo e250 i elfo E500 nie wspoldzialaja z aparatem fotograficznym. Blyskaja ale efekt jest taki ze ich sladu na zdjeciu nie widac. Mam aparat sony Alpha 100. Z tego co sie orietuje to nowoczesne lampy studyjne maja mozliwosc ustawiania blysku na 1 lub 2 manetke. Te lampy tego nie maja. Czy jest mozliwosc usuniecia tego problemu? Prosze o szybka odpowiedz bo leze z praca.

Jacek_Z
18-04-2007, 16:05
ostatnio JacekZ sprzedawal elfo 500Ws - w dosyc atrakcyjnej cenie - palnik starcza na jakies 10k blyskow przy mocy nominalnej - a taka sie rzadko stosuje - zreszta mozna poznac stan palnika po korozji elektrod

oj ta lampka miała więcej niż 10K błysków, palniki to nie problem - nie wytrzymują kondensatory.
jako pilota nie musisz używać niebieskiej żarówki. WB pilota jest nieistotny. Chyba nie pracujesz na WB auto?
Studio to tylko predefiniowane wartości WB. albo ustaianie w kelwinach, albo słońce lub błysk - mni eto nie pasuje. Robię zawsze WB PRE.


Witam wszystkich. Mam problem czysto techniczny. Moje lampy studyjne elfo e250 i elfo E500 nie wspoldzialaja z aparatem fotograficznym. Blyskaja ale efekt jest taki ze ich sladu na zdjeciu nie widac. Mam aparat sony Alpha 100. Z tego co sie orietuje to nowoczesne lampy studyjne maja mozliwosc ustawiania blysku na 1 lub 2 manetke. Te lampy tego nie maja. Czy jest mozliwosc usuniecia tego problemu? Prosze o szybka odpowiedz bo leze z praca.

nie odpalaj ich z lampy wbudowanej, a z kabla.
Chyba, że możesz w menu wyłączyć przedbłyski i redukcję czerwonych oczu.
albo nałóż na sanki lampy promiennik IR lub kup zestaw radiowy - nadajnik i odbiornik

michlek111
18-04-2007, 16:09
redukcja wylaczona i przedblyskow tez nie ma, a jednak nie dziala, nie wspolpracuje. tak jakby za wczesnie lub za pozno sie wlaczaly. dzialaja na fotocele. czyli promiennik lub zestaw radiowy rozwiaze sprawe?

Jacek_Z
18-04-2007, 22:33
coś jest nie tak. Jesli lampa wbudowana działa i jej błysk jest widoczny (body go rejestruje?), to lampy studyjne nie maja zwłoki. Powinny odpalać.
masz czas synchro powiedzmy 1/125 s? (lub dłuższy)
pracujesz na manualu? a nie na żadnej automatyce mam nadzieję.

michlek111
19-04-2007, 09:36
Pracuje na manualu. Probowalem rozne czasy od 60 do 125. Przyslona 5,6 do 8 . iso 100 . Wszystkie lampy blyskaja. Ta wbudowana i te 2 studyjne. A zdjecia sa prawie czarne. do tej pory pracowalem na Minolta Dimage 7i . Wszystko dzialalo ok. ale to byla inna migawka.wyzwalalem z lampki wbudowanej na 1/4 blysku i wszystko synchronizowalo. Lampy studyjne nie maja przelacznika na pierwsza lub druga . to sa elfo E500. model ma juz pare lat. ok 8.
A czy jakis nadajnik podczerwieni zalozony na sanki aparaty zalatwi sprawe? bo radio do sony alpha 100 to wydatek ponad 350 zl i nie ma pewnosci zxe bedzie dzialalo.Pozdrawiam

Jacek_Z
19-04-2007, 09:55
znam Elfo, sam mam kilka modeli z róznych lat - bez mozliwości błysku na 2 migawkę.
promiennik IR załatwi sprawę. tylko ciekawi mnie czemu wbudowana lampa nie spisuje się dobrze. W jakim trybie pracuje ta lampa? TTL? A? M? powinieneś na M.
Nie widac jej błysku?

michlek111
20-04-2007, 12:17
hm mam tylko takie ustawienia w menu
flash control -adi flash lub pre flash TTL
flash default - Autoflash lub fill flash
natomiast na pokretle flash mode Tylko opcje : fill flash , REAR, i WL
Innych ustawien nie ma a szkoda bo w dimage 7i byly i mozna bylo nawet ustawic 1/4 blysku
Czy jest szansa zrobic cos z tymi ustawieniami w moim Alpha 100 ?
Dziekuje za podpowiedzi.

Jacek_Z
20-04-2007, 12:31
nie wiem. to z tym może być problem. przedbłysków pewnie nie zauważasz, a one są - tylko się zlewają z właściwym. natomiast elfo ci reaguje na nie - za wcześnie.
kombinuj każdy z trybów - może któraś kombinacja nie daje przedbłysków.
kupno IR powinno rozwiązać problem

madburn
20-04-2007, 12:36
michelek111 - zapnij na sanki jakas lampke - np nissina26T - ma bezpieczne napiecie
najlpeiej przez kostke (jesli elfo sa stare i na stykach synchro maja napiecie z uzwojenia transformatora - to lepiej kostke z zabezpieczeniem

na allegro mozesz kupic fotocele MIF - 39zl - produkt forumowicza z cyberfoto - bardzo dobra - reaguje na drugi blysk tazke w swietle dziennym


JacekZ
niebieska zalozylem bo tak mialem pod reka - teraz dalem 100W halogen w bance zarowki e27
WB albo sloneczko/albo flash albo preset o ile mam szara karte pod reka

skoro palnik to nie problem to powiedz mi skad taki wziasc ? szukam na gwalt circa 60mm srednicy min 250Ws (przewzaznie ten rozmiar ma 500Ws)

oczywiscie cena gra role - 300zl czy 200zl za palnik to szukanie jelenia
perkin-elemer ceni palnik na 18zl - tylko ze nie chca gadac ze mna bo ja chce jedna gora dwa - a oni gadaja od 500+
- polski dystrybutor meczy ich o "product sample" dla mnie ale helmuty rzna glupa i nie daja znaku zycia

chyba kupie z conrad elektronik - 80zl ale ma dwie wady - srednica ponad 80mm (nie bede mogl wykorzystac tej dziurawej szklanki ktora daja w multiblitzu do ochrony palnika i pilota - no i to ze wedlug datasheeta jest to palnik uncoated - bez powlok pochlaniajacych UV - moze dawac niebieskawy zafarb :( (temp barwowa to nieco ponad 6000K zamiast 5700 typowego w palniku zpowlokami

Jacek_Z
20-04-2007, 13:29
skoro palnik to nie problem to powiedz mi skad taki wziasc ? szukam na gwalt circa 60mm srednicy min 250Ws (przewzaznie ten rozmiar ma 500Ws)

oczywiscie cena gra role - 300zl czy 200zl za palnik to szukanie jelenia

ja miałem na myśli wydajność palnika - ilość błysków jaką z niego się da zrobić.
Cena to inna sprawa. Poszła mi lampa 1000 WS i za palniki zapłaciłem 700 zł - bo tam jest konstrukcja z 2 połówek, po 350 zł sztuka.