PDA

Zobacz pełną wersję : N AF 14m/2.8D ED



apsza
04-03-2007, 14:11
Czy ma ktoś praktyczne spostrzeżenia co do tego szkła? Napaliłem się oglądając foty na bphase.com..Cena troche powala, choć na Allegro jest za jedyne 4,8kzł. Czy foty z niego są jak żyleta - jak przy 28-70/2.8, czy może jakościowo to gorsze szkło w porównaniu z N70-200 czy N28-70?

PabloXKR
14-03-2007, 18:35
To najlepszy jaki mozna kupic. Rysuje pieknie począwszy od f/2,8. Dystorsja niezauwazalna- duuzo mniejsza niz np. N 20mm/2,8.

ALF
14-03-2007, 19:09
a jak jest z perspektywą, a raczej jej zniekształceniami? mógłbyś pokazać coś z architekturą...

gALL
15-03-2007, 08:58
Uzywalem przez troche Sigme 14/2.8 EX ... nie chce tego szkla, ale Nikkora bym sprobowal.
Alf ... napisano przeciez, ze dystorsja skorygowana.

Czornyj
15-03-2007, 09:09
ALF - nie wiem jak mam cię przekonywać, że perspektywa nie zależy od jakości optycznej obiektywu, tylko od praw fizyki. Jeśli weźmiemy dwa 14mm obiektywy - jeden cudny, drugi najgorszy na świecie, staniemy blisko obiektu w jednym miejscu i zrobimy zdjęcie, to budynki na obydwu będą się walić w sposób identyczny. Różnić się mogą dystorsją - wypukłą, lub raczej w przypadku takich szkieł skomplikowaną, wklęsło-wypukłą. Jeśli budynki mają na zdjęciu być proste, to albo trzeba stanąć w odpowiedniej odległości i trzymać aparat prostopadle do do pionu budowli, albo użyć obiektywu typu shift - tertium non datur.

Trevor
15-03-2007, 15:40
No i do pełnej klatki będzie jak znalazł
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon11.gif).

gALL
15-03-2007, 21:27
Czornyj, Alf szuka po prostu shifta z tiltem i 14mm

misialo
15-03-2007, 21:37
(...) Jeśli budynki mają na zdjęciu być proste, to albo trzeba stanąć w odpowiedniej odległości i trzymać aparat prostopadle do do pionu budowli, (...)

...i najlepiej jeszcze trzymac aparat na odpowiedniej wysokości wzgledem obiektu (w zaleznosci oczywiscie co sie chce uzyskac...)

pozdrowienia

m

ALF
15-03-2007, 22:26
ee...chopaki...na ogół wiem o co proszę :)
wiem co to perspektywa i skąd są jej zboczenia, wiem jak się posługiwać szkłem szerokim (i dlatego ich nie lubię :) )...chciałem zobaczyć przykład jak bardzo to szkło powoduje zniekształcenia perspektywy w "normalnych" warunkach gdy nie można odejść i trzeba podnosić szkiełko do góry...dotychczas robiłem 19 na analogu i 17 na syfraku, więc o 14 nie mam pojęcia...a ti już bardzo szeroko...
a dystorsje swoją drogą :D

jakubs
15-03-2007, 22:42
tutaj są jakieś zdjęcia, architektury też, piękny obiektyw, ale z tą niezauważalną dystorsją... może za kolejne 6k zł ;)
http://www.pbase.com/cameras/nikon/14_28d

ALF
15-03-2007, 22:53
dzięki...choć zdjęcia są korygowane :)

Yelen
18-03-2007, 01:03
Powiem szczerze, że zastanawia mnie okropnie jak wyglądają zdjęcia zrobione czymś takim + puszka ff :)

hicks
18-03-2007, 01:15
Powiem szczerze, że zastanawia mnie okropnie jak wyglądają zdjęcia zrobione czymś takim + puszka ff :)
Podobnie jak sigma 10-20 na szerokim koncu podpietym do cropa 1,5 :)

Piotr_
18-03-2007, 08:03
Mamy wysyp czternastek na allegro (http://www.allegro.pl/item173946616_14mm_f2_8_af_d_ed_od_cs.html). Tylko się nie pozabijajcie. Starczy dla wszystkich. :mrgreen:

markB
22-03-2007, 22:26
Zanim kupicie to sprawdźcie opinie o tym sprzęcie na dpreview i u nikoniansów. W czasie, kiedy Nikon zaanonsował, że jego cyfra będzie miała format aps-c, mnóstwo profi rzuciło się na ten obiektyw. I natychmiast pojawiło się pełno biadolenia co do jakości współpracy tego szkła z cyfrą. Warto też rzucic okiem na review bjorna rorsleta (www.naturfotograf.com0

markB
22-03-2007, 22:40
Sorry za błędna końcówkę: www.naturfotograf.com

Vadim
25-03-2007, 15:49
To najlepszy jaki mozna kupic. Rysuje pieknie począwszy od f/2,8. Dystorsja niezauwazalna- duuzo mniejsza niz np. N 20mm/2,8.

Możliwe, że tak, o ile piszesz o wersji AF. Z pewnością nie mniejsza od tej w MF Nikkorze 20/2.8 Ais... :)

Pozdrawiam

apsza
02-04-2007, 00:04
Wczoraj kupiłem N14mm/2.8D. Pierwsze wrażenia :
- nie ma obaw,że nie chodzi z cyfrą. Z D70 chodzi znakomicie.
- bdb kontrast i b.żywe kolory
- ostrość nieznacznie spada o bokach gdy odl. od modela jest duża dla F 2.8-3.5
- nie zauważyłem w ogóle zmiekształceń beczkowych
- nic się "nie wali" - trzeba tylko b.uważać na nie podnoszenie (lub obniżenie) płaszczyzny soczewki
- budowa super, metalowy ciężki korpus. Wada - wystajeca soczewka choć nieznacznie osłonięta metalową osłoną
- gorąco polecam bo jestem b. zadowolony

LZandecki
05-04-2007, 01:41
Mam N AF 2,8/14mm od roku. Uzywam dosc czesto. W sumie to dobry obiektyw, ale lepsza ostrosc sie z niego wyciaga na slajdzie niz na cyfrze. Na slajdzie przy f11 jest calkiem dobrze w naroznikach, a na cyfrze mimo, ze wykorzystujemy przede wszystkim tzw. "sweet spot" obiektywu to na naroznikach ostrosc spada i to mocno. Dodatkowo jesli gdzies z boku kadru wpada swiatlo (np. jest okno w kadrze) to jest mocno rzucajaca sie w oczy abberacja chromatyczna. Dystorsja jest zauwazalna, zwlaszcza kiedy sa w kadrze linie rownolegle do bokow klatki i jest to jak dla mnie mocna dystorsja (chyba troche mniejsza niz w 2,8/20mm), w PS CS2 daje sie dosc szybko skorygowac. Jak robilem rozeznanie przed zakupem tego obiektywu to wychodzilo, ze jest to najlepszy sprzet w swojej lidze. Testowalem Sigme i bardzo szybko zrezygnowalem z pomyslu jej kupna. Na pewno nie jest to ideal do fotkowania architektury, ale daje rade. Tyle ze jesli chodzi o ostrosc to canon 5d albo 1ds z podpietym TS 24mm daje rezultaty o dwa nieba lepsze przy zblizonym kacie widzenia. Na pocieszenie TS 24mm tez ma lekka dystorsje :-)

sciazko
04-12-2007, 22:19
Jeżeli ktoś lubi szerokie kąty, jakość zdjęć i jakość obudowy to NIKKOR AF 14 f/2.8 D ED będzie cieszył oko. Co by nie powiedzieć - piękny obiektyw i piękne zdjęcia robi. Od momentu zakupu jestem pod wrażeniem.