PDA

Zobacz pełną wersję : Kawiarka, kafwetierka, zaparzacz do kawy



StachersDTR
26-03-2012, 14:12
Jak zwał tak zwał.
Służyłem kiedyś radą w sprawie parzenia herbaty teraz potrzebuję pomocy przy kawie:)
Postanowiłem sobie sprawić takie nieskomplikowane urządzonko (z Ikei), z którego kawa potrafi smakować równie dobrze jak z ekspresu.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)


Problem w tym że sprzedawca nie potrafił mi odpowiedzieć na pytanie ile łyżek kawy powinienem wsypać do tego "lejka". Kawiarka ma niecałe 400 ml poj. Kawę pije z mlekiem, więc jej pojemność pozwala na zaparzenie dwóch filiżanek.
Moje pytanie brzmi, ile zmielonej kawy powinienem wsypać? Jeden znajomy powiedział mi, że na jedna filiżanke przypadają dwie łyżeczki kawy. Z kolei w sieci wyczytałem że powinno sie nasypać bo brzeg tego lejka- tylko że w takim przypadku wsypuje ok 6-7 łyżeczek...

Druga kwestia, w którym momencie zdjąć kawiarke z ognia, od razu gdy przeleje się do naczynia nad zbiornikiem z woda, czy jeszcze potrzymać przez pewien czas?

kptYossarian
26-03-2012, 14:29
Podczepię się pod temat :)
Domyślam się, że najlepiej kawę mielić samemu.
Jeżeli jednak ktoś nie posiada młynka, jaką ogólnodostępną kawę mieloną polecacie?
Podobno mokka wymaga mniej niż ekspres ciśnieniowy.
Do tej pory używałem Lavazza crema e gusto.

Pozdrawiam.

kepih
26-03-2012, 14:29
Syp tyle żeby była odpowiednio mocna. Metodą prób i niekoniecznie błędów :)
Zdjąć z ognia powinno się w momencie zagotowania, co zazwyczaj jest zaraz po przelaniu się wody do górnego zbiornika. Nie przejmuj się że w dolnym zostaje troszkę wody, tak powinno być.

nowart
26-03-2012, 14:34
Stacher - rzuć okiem na moje ostatnie posty w wątku kawowym, tam opisałem dość dokładnie sposób postępowania z kawiarką aby uzyskać jak najlepszy napar.

http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2764521&postcount=272

jeszcze dokładniej : nie "syp tyle , żeby była mocna" tylko syp zawsze cały lejek z lekką górką bez ubijania. tam nie można nasypać sobie ot tak połowę bo kawa nie wyjdzie. Kawiarkę zdejmujesz z ognia tak gdzieś w połowie parzenia, żeby nie dopuścić do pryskania wrzątkiem przez górną dyszę bo wtedy wylatuje najgorsze kwasidło przepalone :) To akurat musisz wyczuć...

StachersDTR
26-03-2012, 15:04
nie "syp tyle , żeby była mocna" tylko syp zawsze cały lejek z lekką górką bez ubijania. tam nie można nasypać sobie ot tak połowę bo kawa nie wyjdzie. Kawiarkę zdejmujesz z ognia tak gdzieś w połowie parzenia, żeby nie dopuścić do pryskania wrzątkiem przez górną dyszę bo wtedy wylatuje najgorsze kwasidło przepalone

o taką odpowiedź mi własnie chodziło:)
ale pozostałym również dzięki;)