PDA

Zobacz pełną wersję : Najmniejszy bezlusterkowiec z zoomem



FelTom
25-03-2012, 21:59
Poszukuję jak najmniejszych rozmiarów bezlusterkowca z zoomem w granicach 24(28.)-50(80)mm dla małego obrazka.
Przeznaczenie - wycieczki rowerowe - chowany do saszetki pod ramę rowerową.
Rozmiar graniczny: aparat + długość obiektywu to najlepiej 7 (max. 8.) cm.

Nie wiem, czy uda się takiego znaleźć? Studiuję właśnie różne systemy bezlusterkowców, a ciężko trafić na taki z odpowiednim (małych rozmiarów) obiektywem "spacerowym" ...

qbic
25-03-2012, 22:45
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/panasonic_14_42mm_x506x400-1.jpg
źródło (http://eriknaso.com/wp-content/uploads/2011/12/panasonic_14_42mm_x-506x400.jpg)

odpowiednik 28 - 84mm
Panasonic u4/3

tomek...
25-03-2012, 22:55
Myslę, że w tej chwili masz wybór z dwóch:
- Panasonic GX1 z pokazanym powyżej power zoomem 14-42, ok. 3300 zł.
- Canon G1x - ok. 2800 zł.
Panasonic będzie miał szybszy AF, lepsze filmy i możliwość zmiany obiektywu np na rewelacyjnego naleśnika 20/1,7
Canon będzie miał lepsze jpgi.

Pozdrawiam
Tomek

pastwisko
25-03-2012, 23:07
A czemu nie dobry kompakt np?

Canon G12 np.

tomek...
25-03-2012, 23:23
Ale G1x to właśnie bardzo dobry kompakt, takie G12 z duuuużo lepszą matrycą.

FelTom
25-03-2012, 23:30
Wielkie dzięki, za szybkie (wręcz ekspresowe) odpowiedzi. :)

Ten obiektyw wydaje się wymarzony - to coś, czego szukam.
Jeśli chodzi o kompakt... to już taki posiadam - Fuji F550EXR...

Zanim sezon turystyczno-rowerowy zacznie się na dobre zastanawiam się nad ewentualną wymianą F550 na coś dającego lepsze obrazki... Oczywiście na coś, co także zmieści się w sakiewce rowerowej pod ramę... :D

tomek...
25-03-2012, 23:38
Zastanów się czy jakość z Panasonica LX5/Fuji X10/Olympusa XZ1/Canona S95 Ci nie wystarczy.
Są mniejsze, mają jasne obiektywy i całkiem dobrą jakość obrazka przy niskich czułościach.
Ja jeżdżę z LX5 w kieszeni na plecach. I na pewno nie włożyłbym normalnego aparatu do kieszeni pod ramą, nie na naszych dziurawych jezdniach, nie mówiąc o jeździe terenowej.
Chyba, że coś bardziej odpornego na wstrząsy: Panasonic FT3 czy Olympus TG-810?

Pozdrawiam
Tomek

FelTom
25-03-2012, 23:46
Mam Fuji F550EXR - które pod ramą mieści się swobodnie. W takiej sakiewce pod ramę dość sporych rozmiarów... Nie ma z tym żadnych problemów. W zasadzie do wyboru mam dwie saszetki. Dziś to może już nie, ale jutro postaram się zamieścić zdjęcie z umieszczonym aparatem.
Na dzień dzisiejszy interesuje mnie tylko przeskok na aparat dający dużo ładniejsze obrazki niż z obecnego kompaktu. Choć biorąc pod uwagę ceny rzędu 3tys. to raczej pozostanę przy obecnym rozwiązaniu...



Ja jeżdżę z LX5 w kieszeni na plecach. I na pewno nie włożyłbym normalnego aparatu do kieszeni pod ramą, nie na naszych dziurawych jezdniach, nie mówiąc o jeździe terenowej.
Pozdrawiam
Tomek

Ja do tej pory używałem sakiewek właśnie i nie miałem problemów. W tylnej kieszeni koszulki/bluzki/kurtki najpewniej miałbym problemy z wilgocią (pot przy moim trybie jazdy jest raczej nieunikniony...) Choć przyznam, że tego rozwiązania nigdy nie spróbowałem.

Dzięki za odp, pozdrawiam:
Tomek

pastwisko
26-03-2012, 00:05
btw., zerknij jeszcze na kompakty Ricoha, jest tam taka seria do cięzkich zadań - G700SE - zrobione z myslą o pracy w warunkach polowych - odporny na upadki, wstrząsy, wodę, zabrudzenia itp. - na wycieczki rowerowe jak znalazł.

Nikomat
26-03-2012, 02:27
Skoro najmniejszy to raczej z zadnych wyzej wymienionych.
Ja nadal uzywam Fuji F30
36-108/2.8-5.0
200 gramow

wchodzi do przedniej kieszeni koszuli i jeszcze duzo miejsca zostaje :^))

P.S. ostatnio dokupilem Nikona P7100
jakosc faktycznie lepsza niz F30
ale P7100 lezy na polce nietkniety a F30 co i raz w ruchu ...

bogdi64
26-03-2012, 13:44
olympus e-pl1 "wysokość" korpusu z kitowym obiektywem ok 85mm, cena ok 1100zł i jakość obrazka na przyzwoitym poziomie, fakt, że mógł by być troszkę mniejszy, ale aktualna cena pozwala "przymknąć oko" na pewne małe niedogodności, zwłaszcza, że można dokupić naleśnik lub "rybkę" w przyzwoitej cenie

downandout
26-03-2012, 13:57
Nadchodzący GF5 z kitem jak w poście nr 2. Odrzucając Pentaxa Q będzie to najmniejszy evil z zoomem, do tego będzie pewnie w okolicach 2k. Z małych jest jeszcze nasz cudny Nikon 1 J1.

FelTom
26-03-2012, 14:40
Co do kompaktu wodo-wstrząso odpornego, to jakość zdjęć najczęściej znacznie gorsza niż ze zwykłego.
Tak na marginesie - co jakiś czas miałem zamiar używać także na kajakach. Kajaki trafiają mi się jednak sporadycznie, szkoda mi tracić na jakości zdjęć w pozostałych 90% sytuacji.
Dlatego postanowiłem sobie - zdjęcia na kajakach robić podczas postojów...
Moim zdaniem aparat w sakwie pod ramą jest dość bezpieczny. Wstrząsoodpornosc nie będzie potrzebna. Zrobię zdjęcie, jak rozwiązałem to u siebie. Może ktoś znajdzie słaby punkt rozwiązania, a może ktoś wykorzysta u siebie.

Z propozycji - ten obiektyw Panasonica wydaje się stworzony do moich potrzeb. Pozostaje jeszcze tylko znaleźć go w zestawie z odpowiednim aparatem...

pastwisko
26-03-2012, 15:32
Co do kompaktu wodo-wstrząso odpornego, to jakość zdjęć najczęściej znacznie gorsza niż ze zwykłego.

ale oglądałeś go i sample czy z góry zakładasz ze jest do kitu? :)

FelTom
26-03-2012, 17:16
ale oglądałeś go i sample czy z góry zakładasz ze jest do kitu? :)

Oglądałem sample z Olympusa mju coś tam... :D I było słabo...
Założyłem, że w pozostałych też jest do kitu... :D No w końcu najczęściej jest tam coś dodatkowego, grubsze szkło itd... no w każdym razie - lepiej niż w D90 do którego miałbym ewentualnie przyrównywać, raczej być nie może...

Chciałbym coś porównywalnego jakością. Taki wątek w zasadzie był, jednak mi zależy na innych zastosowaniach. Priorytetem jest użytkowanie na wycieczce rowerowej.

Obecnie posiadany do tego celu Fuji F550EXR... nie jest tragiczny. Wszechstronny, GPS itd... Jakość zdjęć jednak trochę nie za bardzo... Jak to ktoś w jednej opinii określił : "wychodzą takie akwarele..." Coś takiego występuje w wielu kompaktach... Takiemu oddawaniu obrazu mówię stanowcze - nie ;)

pastwisko
26-03-2012, 20:55
Oglądałem sample z Olympusa mju coś tam... :D I było słabo...
Założyłem, że w pozostałych też jest do kitu... :D No w końcu najczęściej jest tam coś dodatkowego, grubsze szkło itd... no w każdym razie - lepiej niż w D90 do którego miałbym ewentualnie przyrównywać, raczej być nie może...

Dobranie mam już pytan.

FelTom
26-03-2012, 23:22
Dobranie mam już pytan.

Mogę się mylić :D Czy byłbyś uprzejmy podać konkretny model kompaktu do zastosowań podróżniczych, który można by porównać z bezlusterkowcami?
Trochę zastanawiałem się nad czymś z Ricoch'a... ale są relatywnie drogie.

Poniżej moje rozwiazanie jeżeli chodzi o przewożenie aparatu rowerem.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/585/40201544.jpg/)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/832/78690642.jpg/)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/31/17458381.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/41/38276737.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/826/83299706.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Powyżej moje rozwiązanie - jeśli chodzi o przewożenie aparatu na rowerze.
Sakiewka boczna, pod ramą, lub ewentualnie dodatkowo w futerale...
Moim zdaniem nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony od wstrząsów czy wilgoci (co innego w przypadku kajaków rzecz jasna).
Ograniczeniem jest miejsce. W to miejsce chciałbym umieścić aparat z w miarę uniwersalnym obiektywem. Oczywiście odporność mechaniczna, na wodę itd byłaby mile widziana... jednak chyba nie niezbędna.
Jak widać - lustro odpada. Pozostają kompakty i bezlusterkowce.
Z tych, które zostały wymienione, obiektyw 14-42 OIS Panasonica wydaje się idealny... Do tego jakiś aparat niewielkich rozmiarów...

Dziękuję za podpowiedzi i uwagi. Przyznam się, że nie tak łatwo znaleźć aparat z tym obiektywem w zestawie... a już w rozsądnej cenie jest to chyba niemożlilwe...

superkomornik
27-03-2012, 13:17
Popatrz jeszcze na Samsunga 20-50, tez malutki (do tego NX5/10/11/100/200).

battlecruiser
27-03-2012, 15:15
Mogę się mylić :D Czy byłbyś uprzejmy podać konkretny model kompaktu do zastosowań podróżniczych, który można by porównać z bezlusterkowcami?

Moim zdaniem żaden kompakt nie wytrzyma takiego porównania :)

Natomiast co do bezlusterkowców, miałem okazję przez kilka dni pstrykać aparatem Panasonic Lumix GX1. Pierwsze wrażenie było takie, że aparat jest niesamowicie mały. Chociaż kobiety miały kłopot z obsługą jedną ręką ;) Obiektyw ma podobne parametry jak "kitowe" obiektywy z lustrzanek (1:3,5-5,6). Cały zestaw działa sprawnie i szybko, zdjęcia są ostre. Aparat nagrywa też filmy w jakości HD. Powiem tak: na wyprawy np. w góry, rowerowe czy do miasta bezlusterkowiec jest naprawdę rewelacyjny. Waży pięć razy mniej niż torba z lustrzanką :)

FelTom
27-03-2012, 21:56
Popatrz jeszcze na Samsunga 20-50, tez malutki (do tego NX5/10/11/100/200).

Dzięki. To bardziej budżetowe rozwiązanie.


Moim zdaniem żaden kompakt nie wytrzyma takiego porównania :)

Natomiast co do bezlusterkowców, miałem okazję przez kilka dni pstrykać aparatem Panasonic Lumix GX1. Pierwsze wrażenie było takie, że aparat jest niesamowicie mały. Chociaż kobiety miały kłopot z obsługą jedną ręką ;) Obiektyw ma podobne parametry jak "kitowe" obiektywy z lustrzanek (1:3,5-5,6). Cały zestaw działa sprawnie i szybko, zdjęcia są ostre. Aparat nagrywa też filmy w jakości HD. Powiem tak: na wyprawy np. w góry, rowerowe czy do miasta bezlusterkowiec jest naprawdę rewelacyjny. Waży pięć razy mniej niż torba z lustrzanką :)

Też podzielam zdanie, że kompakt nie wytrzyma porównania z bezlusterkowcem... No chociaż technika idzie do przodu, powstają nowe modele... może wyszedł lub kiedyś wyjdzie godny konkurent.

Tak podsumowując:
1. Panasonic GX1 + Panasonic Lumix G X Vario PZ 14-42mm f/3,5-5,6
2. Samsung NX 5/10/100/200 + Samsung 20-50

Trzeba się wybrać gdzieś na testy organoleptyczne ;)