PDA

Zobacz pełną wersję : Nauka rosyjskiego podręcznik.



foto4deg
25-03-2012, 14:03
Koleżanki i koledzy. Chciałbym się nauczyć języka rosyjskiego, jednakże mam problem z doborem podręcznika. Sporo ich, jest w czym wybierać, ale gdy czytam opinie o tych podręcznikach, to jest wiele negatywnych ocen. Może macie jakieś wypróbowane z liceum lub ze studiów, które moglibyście polecić, abym się nie zniechęcił? Na początku zależy mi, aby jak najszybciej nauczyć się czytać, pisanie i prowadzenie dialogów jest przewidziane w dalszej fazie.
pozdrawiam

RobertMiernik
25-03-2012, 14:17
Czytanie nie jest skomplikowane, wystarczy jakakolwiek książka, byle miała równoległy zapis cyrylicą i transkrypcję fonetyczną.

W tamtym roku na urlopie też mi taki pomysł wpadł do głowy, samo czytanie (swobodne rozpoznawanie fonetyki cyrylskich literek) to kwestia tygodnia, niestety żeby coś zostało w głowie trzeba niestety mocno przysiąść, po miesiącu nie pamiętałem połowy ;/

W każdym razie litery nie są tak straszne jak się wydaje (co innego pisanie pewnie, ale tutaj już wyższa gramatyka odchodzi).

foto4deg
25-03-2012, 14:23
W przyszłym roku do pracy badawczej będę chciał wykorzystać opracowania w języku rosyjskim, dlatego chcę się zacząć uczyć już teraz. Wydaje mi się, że przy czytaniu gramatyka też odgrywa ważną rolę, nieprawdaż?

zdyboo
25-03-2012, 14:25
Główna trudność rosyjskiego polega na tym, że tam jest sporo słów, które brzmią jak polskie, ale znaczą zupełnie co innego. Niestety to nie jest najłatwiejszy język do nauki dla Polaka.

docxxx
25-03-2012, 15:23
Główna trudność rosyjskiego polega na tym, że tam jest sporo słów, które brzmią jak polskie, ale znaczą zupełnie co innego. Niestety to nie jest najłatwiejszy język do nauki dla Polaka.

To ma nawet jakas nazwe z angielskiego: "cos tam" friends ;) Fatal friends? Ktos pewnie zaraz przypomni.

shaolin
25-03-2012, 15:49
Na start mozesz zaczac od ksiazek Zyberta czyli seria Встреча (starsza publikacja) lub Новые*Встречи. Do tych starszych podrecznikow miales ksiazke, cwiczenia i kasety (+oczywiscie podrecznik nauczyciela). Do nowych pewnie daja CD albo cos.

Zapoznanie sie z rosyjskim alfabetem to max miesiac (w zaleznosci od Twoich jezykowych zdolnosci), zeby ogarniac co jest co. Plynnosc czytania pozniej to kwestia cwiczenia. Do tego dochodzi wchlanianie sluchowe jezyka chocby przez ogladanie РТР-Планета (nawet jesli nic sie nie rozumie) i innych tv lub filmow. A reszta to po prostu cwiczenia, cwiczenia, cwiczenia. Najlepiej jakbys mial kogos kto mowi po rosyjsku (chociaz nie wiem jak tam w Norwegii z tymi klimatami) zeby mozna bylo powolutku zaczynac rozmawiac nawet o *******ach itd.

Powodzenia.

stock
25-03-2012, 17:18
w rosyjskim podstawa to litery. Ja to opanujesz to potem już idzie. A że ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia to wiadomo. Nie znam języka którego można się nauczyć przez samo myślenie o nim :)

foto4deg
25-03-2012, 20:45
w rosyjskim podstawa to litery. Ja to opanujesz to potem już idzie. A że ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia to wiadomo. Nie znam języka którego można się nauczyć przez samo myślenie o nim :)
Koledzy, ja wiem, że samo nic nie przychodzi i trzeba w to pracę włożyć, w końcu sam się norweskiego nauczyłem :D Chciałem tylko porady odnośnie sprawdzonego podręcznika :)

Yoora
25-03-2012, 21:15
Koledzy, ja wiem, że samo nic nie przychodzi i trzeba w to pracę włożyć, w końcu sam się norweskiego nauczyłem :D Chciałem tylko porady odnośnie sprawdzonego podręcznika :)

Jak znasz jakiegoś emerytowanego rusycystę ( a coraz trudniej o nich - stają się gatunkiem na wymarciu) to zwróć się do niego. Tutaj, jak na razie nie ma dobrej porady :(

ADAS
25-03-2012, 21:50
Koleżanki i koledzy. Chciałbym się nauczyć języka rosyjskiego, jednakże mam problem z doborem podręcznika. Sporo ich, jest w czym wybierać, ale gdy czytam opinie o tych podręcznikach, to jest wiele negatywnych ocen. Może macie jakieś wypróbowane z liceum lub ze studiów, które moglibyście polecić, abym się nie zniechęcił? Na początku zależy mi, aby jak najszybciej nauczyć się czytać, pisanie i prowadzenie dialogów jest przewidziane w dalszej fazie.
pozdrawiam

Jeszcze z 15 lat temu za taki zwierzenia dostał byś po pysku. ;)
Mnie uczyły w szkole chyba 3 rusycystki Jedna gorsza od drugiej, a może my byliśmy oporni. Dopiero gdy przycisnęła matura postanowiłem język opanować.
Rady zawarte wyżej świetne. Ja nauczyłem się, a w zasadzie nauczyła mnie emerytka, nie mająca napięcia na czas i gonitwę za szybkim życiem. Uczyłem się ze zwykłych podręczników dla liceum. Do dziś pamiętam wiersze z tych książek. Da się język opanować w pół roku, przy intensywnych ćwiczeniach.
Dodatkowo warto empirycznie gdzieś testować. W czasie mojej młodości po prostu szło się na targ pogadać, kupić przy okazji spir czy machorkę. Tylko nie pytaj o automaty, jak jedna lubelanka chcąca kupić sobie pralkę. :)

Yoora
25-03-2012, 21:54
I nie proś :" Dajtie mnie pażałusta kawior w puszkie" :p
Sorki, ale nie chce mi się zmieniać czcionki. :)

shaolin
25-03-2012, 22:15
Jak znasz jakiegoś emerytowanego rusycystę ( a coraz trudniej o nich - stają się gatunkiem na wymarciu) to zwróć się do niego. Tutaj, jak na razie nie ma dobrej porady :(

Jak to nie ma? Moja jest dobra :D W 4 miesiace korzystajac ze wstriecziowych ksiazek nadrobilem 2 lata materialu w szkole (mam zawirowany szkolny zyciorys :D) i zdalem egzamin z tego materialu na 5 ;) Zawsze mozna zdobyc Rosetta Stone i se cwiczyc :D

elanek
25-03-2012, 22:25
Rusycystów pełno, przecież kierunków chyba nie pozamykali i nie musi być to stara nauczycielka, może być całkiem młoda dziewczyna :)
Poza tym czasem na Couchsurfingu się Rosjanie trafiają.
Piękny język, jeden z najważniejszych na świecie.

ekonet
25-03-2012, 22:35
I nie proś :" Dajtie mnie pażałusta kawior w puszkie" :p
Załadowaliby mu dywan do armaty. ;)

jm
25-03-2012, 23:04
To ma nawet jakas nazwe z angielskiego: "cos tam" friends ;) Fatal friends? Ktos pewnie zaraz przypomni.

False friends:)


Nie powiedziałabym, że to największa trudność do pokonania w nauce języka rosyjskiego (choć pokusa oczywiście jest...;)), owszem czasem może prowadzić do zabawnych sytuacji, ale ... tak jest w nauce/stosowaniu każdego języka obcego. Język rosyjski dla Polaków jest jednym z łatwiejszych do nauczenia się - mowa o potocznym, codziennym użyciu. Największa trudność od razu na początku to pisownia/alfabet, potem - z górki;)
Z tym, że nie przesadzajmy z tą trudnością samego alfabetu/pisowni - kiedyś dzieci w 4 klasie szkoły podstawowej to opanowywały i pamiętają ten alfabet najczęściej do dziś, więc nie jest to przeszkoda nie do pokonania dla osoby dorosłej, zmotywowanej, znającej pewnie (?) inne języki obce i przyzwyczajonej do nauki:)
Nie wiem niestety nic o współczesnych podręcznikach.