PDA

Zobacz pełną wersję : super biel?



mmalkow
03-03-2007, 13:06
Witam,

Jak można osiągnąć efekt podobny do tego na zdjęciu? Nie mogę teraz znaleźć dokładnie takiego zdjęcia, jakie widziałem kiedyś ale to w przybliżeniu odpowiada efektowi jaki mnie interesuje:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img113.imageshack.us/my.php?image=nowy1my1.jpg)
zdjęcie z: http://www.moment.com.pl/www_moment/ourpeople/index.htm

Postaram się może opisać dokładnie o co mi chodzi.
Chcę aby biel promieniała na zdjęciu, żeby wszystko co białe było śnieżnobiałe i dodatkowo aby jak gdyby samo świeciło, raziło dookoła swą białościa... (pewnie trochę się zagalopowałem :-D)

W każdym razie kombinuję ze zmiękczaniem zdjęć, zabawą z rozjaśnianiem świateł itp. ale nic mi nie wychodzi...

Aha, no i nie używam PS tylko Corela Photo-Painta... bo tańszy...

bukowy dziad
03-03-2007, 13:16
to moze polaczyc proby w zmiekczanie/rozmywanie swiatel?:)
ale to tylko taka koncepcja...

mmalkow
03-03-2007, 13:24
w jaki sposób można w corelu rozmywać światła?

stig
03-03-2007, 13:28
Jak można osiągnąć efekt podobny do tego na zdjęciu?
"zwykly" diffuse glow -- jeden z filtrow PhotoShopa. Nie wiem czy jest tez w PhotoPaincie -- nie uzywam.

mmalkow
03-03-2007, 13:42
O.K. widzę, że na Photo-Paincie za wiele nie pokombinuję...
Czas zmierzyć się z PS-em, tylko czemu on taki drogi...


Dzięki za pomoc, a jeśli ktoś bawi się photo-paintem to może podrzuci jakieś rozwiązanie? A może jakieś pluginy można pobrać z netu?

Dzięki i pozdrawiam

stig
03-03-2007, 13:50
Czas zmierzyć się z PS-em, tylko czemu on taki drogi... Twoj problem jest jedna z wielu odpowiedzi na to pytanie... ;) Oczywiscie nie twierdze, ze sie tego nie da zrobic w PhotoPaincie, ale jednak wiekszosc "patentow" jest znana glownie z rozwiazan photoshopowych, a i pomoc najczesciej uzyskasz wlasnie w odwolaniu do dzialan w tym programie...



Dzięki za pomoc, a jeśli ktoś bawi się photo-paintem to może podrzuci jakieś rozwiązanie? Poszukaj sposobu na wyselekcjonowanie samych jasnych obszarow zdjecia z plynnym progiem. Nastepnie zrob z tego nowa warstwe, rozmyj i zmniejsz krycie tej warstwy (mozesz takze pokombinowac z trybem mieszania).

mmalkow
03-03-2007, 13:54
dzięki stig
Pewnie dobrze sie czujesz majac takiego poslusznego niewolnika jak PS :)

Erie
03-03-2007, 13:58
Jezu, przeciez całkiem niedawno pisałem o tym jak to uzyskać w PhotoPaint i dowolnym innym operującym na warstwach/ obiektach programie: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=19759 - dodatkowo można zastosować tą metodę progowania o której napisał już Stig

PS Czemu ludzie nie szukają za pomocą wyszukiwarki? Może wzorem joemosntera powinno się oznaczać posty za pomocą:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img134.imageshack.us/img134/323/gwozdzsd8.gif)

Jacek_Z
03-03-2007, 14:03
no tak - czasy cyfry i komputera.
a o filtrze nakręcanym na obiektyw to nikt nie napisał.
To sie uzyskuje filtrami Duto, ewentualnie softener.
powoduje rozmycie świateł, słabiej działa na ciemne miejsca.

mmalkow
03-03-2007, 14:03
To jest to, ten biały domek i schody!
Taki właśnie efekt, zaraz zabieram się do pracy...

WIELKIE dzięki panowie za pomoc,
dobrze, że wybrałem Nikona a nie coś innego,
użytkownicy innych systemów nie maja takiego porządnego forum!

Erie
03-03-2007, 14:08
no tak - czasy cyfry i komputera.
a o filtrze nakręcanym na obiektyw to nikt nie napisał.
To sie uzyskuje filtrami Duto, ewentualnie softener.
powoduje rozmycie świateł, słabiej działa na ciemne miejsca.

eeeee Jacku, ile osób może sobie pozwolić na kupowanie filtrów efektowych? lepiej już sobie kupić tego PSa :), choć nie do końca to jest to samo ;)


To jest to, ten biały domek i schody!
Taki właśnie efekt, zaraz zabieram się do pracy...

WIELKIE dzięki panowie za pomoc,
dobrze, że wybrałem Nikona a nie coś innego,
użytkownicy innych systemów nie maja takiego porządnego forum!

Mmalkow, między innymi dlatego kocham to forum - tu jest od groma istotnych informacji, choć czasem użytkownicy wkurzają się na powtarzające się gwoździe Wilsona :).

pozdrówka
Erie

stig
03-03-2007, 14:11
no tak - czasy cyfry i komputera. Taka technologia Jacku -- przeciez to juz chyba dawno wszyscy ustalilismy... Analog -- ciemnia, cyfra -- komputer. Takie czasy... Jeszcze wiele klamotow i dawnych zabiegow, zostanie wypartych przez beblanie w komputerze... Jak matryce naucza sie zapisywac pliki z Z-buforem, to w kompie bedziesz sobie jeszcze bokeh z malej GO dorabial po swojemu... ;)


a o filtrze to nikt nie napisał. Bo takimi filtrami to sie w czasach analogu zawodowcy bawili. A w dobie cyfry masz 80% amatorow, ktorzy z analoga pamietaja tylko idioten camera, ktora sie pstrykalo na imprezkach. Nie ma sie czemu dziwic. Zreszta -- osobiscie rowniez nigdy nie uzywalem takich filtrow, bo moje fotogtrafowanie od zawsze kiedy pamietam -- trafialo do kompa i takie rzeczy robilo z palcem w nosie w Shopie...

Jacek_Z
03-03-2007, 14:18
ale to jest jakiś znak czasu.
Bo to typowy efekt uzyskiwanu filtrem foto. A teraz - 3 ludzi daje poradę jak to zrobić - wszyscy myślą o kompie, nikt nie wspomina o filtrze (szklanym - nakrecanym)
teraz pisząc filtr - trzeba będzie pisać, że nie chodzi o filtr komputerowy. A dlaczego to sie filtr w shopie nazywa? - co było pierwsze?
Ja własnie w czwartek sprzedałem na allegro 2 filtry diffuser - bo w cyfrze rozmywają za bardzo - a po drugie bo były o średnicach 52 mm, a ja mam większe szkła. Poszły po 20 zł/szt - nie jest to majątek.
Zostawiłem sobie jednak 2 filtry Duto - choć tez mają nieciekawą średnicę 58 mm.

Erie
03-03-2007, 14:29
ale to jest jakiś znak czasu.
Bo to typowy efekt uzyskiwanu filtrem foto. A teraz - 3 ludzi daje poradę jak to zrobić - wszyscy myślą o kompie, nikt nie wspomina o filtrze (szklanym - nakrecanym)
teraz pisząc filtr - trzeba będzie pisać, że nie chodzi o filtr komputerowy. A dlaczego to sie filtr w shopie nazywa? - co było pierwsze?
Ja własnie w czwartek sprzedałem na allegro 2 filtry diffuser - bo w cyfrze rozmywają za bardzo - a po drugie bo były o średnicach 52 mm, a ja mam większe szkła. Poszły po 20 zł/szt - nie jest to majątek.
Zostawiłem sobie jednak 2 filtry Duto - choć tez mają nieciekawą średnicę 58 mm.

Jacku i właśnie o tym mowa - mówisz że 20 PLN to niewiele, ale... Załóżmy, że masz obiektywy o średnicy filtrów 58, 62, 67, 77 i 82, czyli potrzebujesz 5 filtrów aby przy każdym obiektywie mieć 1 efekt, co daje 100 PLN na efekt. Następnie policzby że chcesz mieć efektów np. 10, czyli 1000 PLN. Uuu to już wolę PSa kupić :D

pozdrówka
marudny maruda

PS Obliczenia są tylko przykładowe, bo raczej nikt nie będzie chciał miec 50 szklanych filterków w torbie ;), ale również cena 20 PLN nie do końca obrazuje rzeczywistość.

stig
03-03-2007, 14:29
Bo to typowy efekt uzyskiwanu filtrem foto. A teraz - 3 ludzi daje poradę jak to zrobić - wszyscy myślą o kompie, nikt nie wspomina o filtrze (szklanym - nakrecanym). Bo drogi. I trzeba go kupic. I zrobic nim jeszcze raz zdjecie, ktore juz np. jest zrobione, a nie da sie powtorzyc. Bo jakby juz z tym filtrem bylo zrobione -- to tylko z nim, inaczej wygladajacego tego samego zdjecia juz bys nie mogl uzyskac. Bo... Bo takich "bo" jest wiecej. W kompie latwiej, szybciej i taniej -- a czasami tylko w ten sposob mozliwe... No bo jak inaczej zrobic taki efekt, jesli zapomnisz zabrac filtra? Albo kiedy nie zdazysz go nakrecic na obiektyw, albo... albo...



A dlaczego to sie filtr w shopie nazywa? - co było pierwsze? Jacku... A jakie to ma znaczenie? Czy to, ze kiedy w wojsku uzywano muszkietow znaczy, ze teraz niepotrzebnie uzywaja broni automatycznej?

stig
03-03-2007, 14:32
Reasumujac powyzsze dywagacje na temat filtrow szklanych vs. cyfrowych -- mozna zadac jedno pytanie: po cholere w ogole uzywamy aparatow cyfrowych? Przeca mozna robic nadal sprzetem analogowym, prawda?! Przez dziesiatki lat ludzie sobie radzili... :D

Jacek_Z
03-03-2007, 14:40
OK, OK, nie krzyczcie na mnie. Ja uzupełniłem wasze posty brakująca informacją o normalnych filtrach - bo przecież jest taka opcja. A mmalkow powinien dostać jak najpełniejszą informację o mozliwościach.
Sam wiem, że zrobienie filtrem na obiektywie jest nieodwracalne i nie ma jak regulować płynnie mocy działania takiego filtra. Poza tym Duto działa na otwartych przysłonach - a czasami chce sie przymknąć.
Rózne średnice filtrów to też minus.
Za to w dobie cyfry nie trzeba oszczędzać materiałów i mozna robić serię zdjęć z filtrem - oraz drugą bez.
Te moje filtry po 20 zł to były zwykłe radzieckie matowione szkła - więc nic specjalnego.
A o spadku zainteresowania filtrami może świadczyć fakt ich przecen w sklepach. Z kilkudziesięciu dolarów - na kilkanascie - i mowa o filtrach Nikona (też robi zmiękczające) Heliopana, B+W także o dużych średnicach - 77 mm. Aż się zastanawiałem - gdyby nie przesyłka z USA to bym kupił.

PS. Za analoga też się pracowało na plikach cyfrowych - bo slajdy były skanowane gdy trzeba było drukować. I już wtedy graficy mi mówili, że wolą nie zmiękczone, bo sobie to zrobią sami.

stig
03-03-2007, 15:04
Za to w dobie cyfry nie trzeba oszczędzać materiałów i mozna robić serię zdjęć z filtrem - oraz drugą bez.Jacku -- zgoda... Mozna sobie tak robic zdjecia martwej natury, architektury, itp. Ale juz ulotne chwile (reportaz slubny, czy nawet zdjecia bedace Twoja domena) raczej nie... A kupowac dobry filtr tego typu (np. wspomnianego w innym watku softanara czy ja mu tam bylo) za 8 paczek, to absurd. Srednio obyty z PhotoShopem fotograf, i tak skonczy na tym, ze nie bedzie mu sie chcialo wyciagac go z torby i nakrecac, kiedy pomysli, ze w kilka chwil zrobi to samo w Shopie -- i akurat na zdjeciach, ktory wczesniej juz i tak dobrze wyszly (nie bedzie musial robic takich samych zdjec, tyle ze z filtrem).


PS. Za analoga też się pracowało na plikach cyfrowych - bo slajdy były skanowane gdy trzeba było drukować. I już wtedy graficy mi mówili, że wolą nie zmiękczone, bo sobie to zrobią sami. No tez wlasnie... :)

ALF
03-03-2007, 20:34
jest jeszcze jedna kwestia...nie wszyscy mają i muszą mieć psuje...nie wszyscy muszą się nim posługiwać jak tutejsi mistrzowie...i nie wszyscy muszą :)
te wszystkie naciągane obliczenia o cenach filtrów...ehhh...dorabianie ideologii...kto stosuje 5 szkieł do portretu? kto kupuje 5 filtrów do 5 szkieł? :)
do małych szkiełek mam nakrętke, do większych mam cokina i wzupełności mi wystarczają...spece od portretu powinni mieć pewnie więcej :)
z tymi kilkunastoma sekundami w psuju to też przesada...samo odpalenie psuja potrwa dłużej :)
oczywiście, że psuje w rękach mistrzów mogą dużo, a nawet więcej, ale jak wszystko z pokolenia dzieci neostrady...jakoś inaczej...może za parę lat się przyzwyczaimy...a na razie wolę filtry foto :D

Erie
03-03-2007, 21:14
och Jacki, Jacki - wy uparci jesteście na te filtry :) - pewnie że te obliczenia były naciągane - sam to napisałem powyżej (ale i cena 20 PLN jest lekko naciągnięta w dół), a co do PSuja, to przecież ten akurat efekt można zrobic w dowolnym obsługującym warstwy programie graficznym (co zresztą też napisałem :))

pozdrówka
nieskończony maruda :)

Jacek_Z
03-03-2007, 21:24
cena nie jest naciagana - trzeci filtr jeszcze jest licytowany - cena jest na razie jeszcze niższa - 12,50 - a to link na dowód:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=169726875
(moim zdaniem ten filtr na cyfrze daje zbyt mocny efekt - totalnie załatwia kontrast)
ceny nowych (markowych, nie myślę o tym ruskim photexie) filtrów tego typu poszły ogromnie w dół - mozna trafić za naprawde małe pieniądze na wyprzedażach.
Oczywiście - w takich dynamicznych sesjach jak ślub nie kontrolujemny efektu - i lepiej PSuj, ale do spokojnej studyjnej sesji - mozna się pobawić.

bombel
03-03-2007, 21:26
Przypomina mi to odwieczny problem ewentualnej wyższości świąt jednych nad drugimi.

Przecież ważny jest ostateczny efekt - czyli zdjęcie. Jeśli komyuś łatwiej, niech nakręci filterek, a jeśli komuś prościej komputerem, niech dłubie w PSie. Jeśli zrobi się dobrze i taką i taka metodą - to po co się targować, co lepsze?

stig
03-03-2007, 21:43
jest jeszcze jedna kwestia...nie wszyscy mają i muszą mieć psuje... A pewnie, ze nie... Tak jak nie wszyscy "wolni pstrykacze" mieli kiedys w swoim arsenale takie czy inne filtry.


z tymi kilkunastoma sekundami w psuju to też przesada...samo odpalenie psuja potrwa dłużej :) U mnie odpalenie PS CS2 zajmuje 4 sekundy. Wyciagniesz z torby i zamotujesz filtr w krotszym czasie? :) Co do zastosowania tego efektu -- to doslownie nascie sekund. I wole to, niz bym mial nakrecic filtr, a pozniej uslyszec od klienta, ze on nie chce takie "zamglonych", i jednoczesnie nie moc mu dac tego co oczekuje -- bo przeciez zrobilem te zdjecia z nakreconym filtrem...


oczywiście, że psuje w rękach mistrzów mogą dużo, a nawet więcej, ale jak wszystko z pokolenia dzieci neostrady... Alfie, wypraszam sobie takie okreslenia... Co maja moje zawodowe umiejetnosci wsplnego z "dziecmi neostrady"? Troszke sie hamuj, prosze...

ALF
03-03-2007, 22:01
prawdę powiedziawszy...lotto mie kto czego używa...
jeśli robi dobre zdjęcia, to ciekawi mnie jego warsztat, ale niekoniecznie aby go naśladować, ale żeby się czegoś nauczyć...
ja wolę używać filtrów, inni psujów...i dobrze :)

ALF
03-03-2007, 22:08
Alfie, wypraszam sobie takie okreslenia... Co maja moje zawodowe umiejetnosci wsplnego z "dziecmi neostrady"? Troszke sie hamuj, prosze...

tempo?:)



U mnie odpalenie PS CS2 zajmuje 4 sekundy. Wyciagniesz z torby i zamotujesz filtr w krotszym czasie? :) Co do zastosowania tego efektu -- to doslownie nascie sekund

co ty masz za maszynę...ja mam 3GHz i 1GB RAM, ale o takich wynikach mogę pomarzyć :)
swoją drogą chciałbym kiedyś stanąć ze stoperem przy takiej robocie :D

Erie
03-03-2007, 22:28
Stig ja tez jestem ciekaw jaką Ty masz maszynę - 4 SEKUNDY NA START CS2? U mnie to bydle przez prawie pół minuty startuje na 1 GB RAM i 2,4 GHz P4, między innymi dlatego wolę Corel PP - bo tam mam już skończone połowę korekcji zanim by CS2 wystartował. Na firmowym Core2Duo 2,4@3 GHz i 2 GB RAM CS2 - start 16 sekund.

stig
03-03-2007, 22:36
co ty masz za maszynę...ja mam 3GB i 1GB RAM, ale o takich wynikach mogę pomarzyć :) Core2Duo 6300 (1.86 podkrecony do 2.8 ), 2 GB RAM (TwinMos Twister) 800 MHz, i dysk WD Raptor 10.000 RPM. :)

swoją drogą chciałbym kiedyś stanąć ze stoperem przy takiej robocie :D Butelka bourbona w lapke i kierunek Świecie... Zapraszam. :)

stig
03-03-2007, 22:39
Na firmowym Core2Duo 2,4@3 GHz i 2 GB RAM CS2 - start 16 sekund.Hmmm... a jaki masz tam dysk? System plikow zdefragmentowny?

Erie
03-03-2007, 22:40
Core2Duo 6300 (1.86 podkrecony do 2.8 ), 2 GB RAM (TwinMos Twister) 800 MHz, i dysk WD Raptor 10.000 RPM. :)

No to nie rozumiem czemu Tobie w 4 sekundy się CS2 uruchamia, chyba że wogóle nie masz pluginów i czcionek (w co raczej nie wierzę), bo sprzęt u mnie w firmie jest nominalnie szybszy... hmmm

EDIT: Dyski SATA 7200 RPM połączone w macierz przyspieszającą odczyt/ zapis (RAID 0 bodajże się to nazywa), System jest czysty, a partycje (sztuk 2) mają co 7 dni pełną defragmentację robioną (w niedzielę w nocy)

stig
03-03-2007, 22:53
No to nie rozumiem czemu Tobie w 4 sekundy się CS2 uruchamia, chyba że wogóle nie masz pluginów i czcionek (w co raczej nie wierzę), bo sprzęt u mnie w firmie jest nominalnie szybszy... hmmm No tu tez trafiles. Pluginow faktycznie nie mam zadnych. Nawet czesc ze standardowej instalacji, ktorych nie uzywam -- wylaczone. A fonty -- tylko systemowe. Uzywam managera fontow i jak potrzebuje czegos do projektu to aktywuje tylko na czas roboty... W Shopie raczej napisow nie robie. ;)

Erie
03-03-2007, 22:59
No ja niestety czasem jednak robię w PSie napisy więc czcionek trochę jest, a co do filtrów to jest ich stosunkowo dużo (mimo iż standardowych część jest wyłączona - te wszystkie crystalizacje i inne duperele z których raz, może dwa razy w życiu skorzystałem), pewnie dlatego jednak jest te paręnaście sekund :)

ALF
04-03-2007, 01:13
no to piękne macie kompy :) tylko co mamy powiedzieć my malutcy, co jeździmy na prastarych dinozaurach i na dodatek oprogramowanie do różnistych celów...samych programów edukacyjnych mam na kompie kilkanaście :) uruchamianie corela to kilkanaście sekund, a psuja to ponad minutę...i tak ma pewnikiem większość ludzi, dla których fotografia to hobby...

Erie
04-03-2007, 01:20
no to piękne macie kompy :) tylko co mamy powiedzieć my malutcy, co jeździmy na prastarych dinozaurach i na dodatek oprogramowanie do różnistych celów...samych programów edukacyjnych mam na kompie kilkanaście :) uruchamianie corela to kilkanaście sekund, a psuja to ponad minutę...i tak ma pewnikiem większość ludzi, dla których fotografia to hobby...

ALF ja mam prawie 4 letnie P4 jako swój komputer :D, dopiero w wakacje zmienię na coś szybszego, to w firmie mają taką zabawkę, nie u mnie w domku :(

stig
04-03-2007, 01:40
Panowie, panowie... 6 lat mialem jednego i tego samego kompa (1 GHz, 768 MB). Zmienilem dopiero pol roku temu. I cale szczescie bo nawet C1 renderowal jednego RAWa z D200 jakies 1,5 minuty, a teraz zajmuje mu to doslownie 3 sekundy. :) A podobno 4ka C1 ma byc jeszcze szybsza... ;)

ALF
04-03-2007, 01:56
ja mam 2 kompy
celerona 2,6 + 1GB RAM - do netu i pracy codziennej
intela 3 + 1GB RAM - do grafiki i celów edukacyjnych
a na dodatek żonke, która aktywnie oba kompy wykorzysuje, więc już po miesiącu od czyszczenia są zawalone :)
na jesieni planuję jakiś zakup, ale zobaczymy jak będzie z kasą :)

Erie
04-03-2007, 02:02
ech Jacku może apropos sprzątania to wytniesz nasz wspaniały offtopic ;)

mmalkow
04-03-2007, 14:31
Widzę, że niezłą burzę rozpętałem...
Panowie daujmy już spokój, Alf ma rację, nie ważne jakimi metodami ważne, że osiągamy efekty nas satysfakcjonujące!
Zaraz na prawdę będzie spór o wyższość AMD nad INTELem...

"(...) Każde pokolenie ma własny czas" - i nie ważne czy używamy do tego PSka czy filtrów, ja filtry mam w zasadzie tylko do osłony obiektywu, efekty wolę uzyskiwać w kompie. Przecież lepiej mieć fotkę bazową, z której można zrobić 20 różnych zdjęć a nie jedno zdjęcie z efektem z filtra na obiektywie. Ale to tylko moje zdanie - pokolenia neostrady (Alf powiedziałem to bez cynizmu!)

pozdr