Zobacz pełną wersję : Utrata jakości zdjęć
studiofocus
19-03-2012, 17:03
Często spotykam się z problemem spadku/utraty jakości zdjęć po wrzuceniu ich w internet ( maxmodels,facebook itp.)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/2jirfa-1.jpg
źródło (http://i44.tinypic.com/2jirfa.jpg)
Czy można jakoś temu zaradzić? ( tło zmienia się strasznie przy ramieniu )
typowa kompresja jpg, co zrobic ? zmienic serwis na ktory wrzucasz :)
na "maxach" mozesz sprobowac wrzucac fotki w rozmiarze, ktory opisuja w faq, w tym przypadku skrypty mniej znęcają się nad plikiem i w efekcie wychodzi ciute lepiej.
studiofocus
19-03-2012, 17:56
Czyli nie ma jakiegoś złotego środka na te dolegliwości?
wasilewk
19-03-2012, 18:20
Czyli nie ma jakiegoś złotego środka na te dolegliwości?
Najlepiej mieć własny serwer i umieszczać pliki bez kompresji...
Czyli nie ma jakiegoś złotego środka na te dolegliwości?
Jest opisany przez Cube.
Najlepiej mieć własny serwer i umieszczać pliki bez kompresji...
E tam, bez przesady. :) Photobucket, imageshack (teraz z kilkoma ograniczeniami) spokojnie wystarczą. Nie ingerują w zdjęcia.
studiofocus
19-03-2012, 20:39
No tak, tam gdzie można wrzucić zdjęcie z własnego serva bądź hostingu typu imageshack nie ma problemu ;)
Natomiast w wyżej wspomnianych przypadkach maxmodels, facebook nie ma takiej możliwości ( stosowanie się do zalecanej rozdzielczości czasem pomaga, czasem nie).
Tu moje pytanie, od czego zależy to CZASEM? Czy to może od palety barw i 16/32 bit zależy?
proces wyglada w 99% przypadkow tak - wrzucasz zdjecie - skrypt wynikowo stara sie sprowadzic je do wymiarow AxB przy okazji generujac tez jakies miniatury, jezeli dajesz mu duze zdjecie to musi najpierw je zeskalowac, w przypadku maxmodels do 680x540, a nastepnie zapisac na dysku serwera wykorzystujac kompresje, i to z reguly bardzo konkretna, w koncu chodzi o oszczedzanie miejsca na dysku ( mniej ) i o oszczedzanie transferu ( bardziej ).
studiofocus
19-03-2012, 21:22
Czyli po prostu może wystarczyć kompresja pod koniec zapisu w PS (bodajże jakość w skali od 1-12). Sprawdzę to.
nie rozumiesz, skrypt nie wie jakiej użyłeś kompresji, on po prostu dorzuci swoją kolejną.
Może to działać również w ten sposób, że przy wymiarach pasujących do rozdzielczości wyświetlanej, skrypt porównuje wielkość pliku. Jak jest za duża, wówczas kompresuje. Jeżeli tak jest, to należałoby okroić zdjęcie z exifa i innych meta danych oraz zwiększyć siłę kompresji. W ten sposób przynajmniej można kontrolować ostrość choć trochę.
PS. Można by to przetestować sprawdzając rozmiar (w kB) wyświetlanych zdjęć.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.