PDA

Zobacz pełną wersję : Spot reklamowy a wizerunek osoby prywatnej?



flashmen
09-03-2012, 12:04
Dwa pytania!

1.
Przyjezdza ekipa krecaca 5 min. spot reklamowy w firmie produkcyjnej.
Czy pracownicy owej firmy musza wyrazic zgode na to zeby pokazano ich w tym spocie?


2.
Czy wypelnianie ankiety na badanich psychotechnicznych jest obowiazkowe?
Czy mozna odmowc odpowiedzi na pyt:
-czy zazywales narkotyki,
-czy pijesz,
-czy w rodzinie popelnil ktos samobojstwo?
-etc...

tymancjo
09-03-2012, 12:26
Ad1
Nie wiem jak to jest tak do końca z prawnego punktu widzenia. Ale kręcąc filmy na targi dla dwóch firm zawsze pracownicy w nich pojawiający sie podpisywali zgode na wykorzystanie wizerunku (podpisywali ja ze swoim pracodawcą).

Tomek

RobertMiernik
09-03-2012, 12:34
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, danymi wrażliwymi są informacje:



pochodzeniu rasowym lub etnicznym,
poglądach politycznych, przekonaniach religijnych lub filozoficznych,
przynależności wyznaniowej, partyjnej lub związkowej,
stanie zdrowia,
kodzie genetycznym,
nałogach,
życiu seksualnym,
dotyczące skazań, orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.

Takich pytań nie można zadawać, wszystko co się nie mieści w powyższym jest dopuszczalne.
Zwróć uwagę, że pytanie czy pijesz, nie ma wcale konotacji pejoratywnej, nie wskazuje na nałóg tylko fakt, moim zdaniem jest to dopuszczalne pytanie.

Na pytanie o narkotyki możesz natomiast nie odpowiadać, posiadanie narkotyków jest w Polsce nielegalne, więc nie musisz sam się oskarżać...

Co do filmu, to w dobrym tonie byłoby zapytać, ale pracodawca ma prawo dokumentować pracę swojej firmy, więc w zasadzie migawka z hali produkcyjnej jest jak dopuszczalna, pewnie co innego gdyby kamerzysta chodził za pracownikiem chociaż w sumie to też można by pod dokumentację podciągnąć...

Oczywiście zgoda zabezpiecza przed ewentualnym pozwem, który mimo że prawdopodobnie wygrała by firma jednak na pewno ciągnął by się latami i średnio wyglądał 'na rynku'.

Me_how
09-03-2012, 13:03
Obawam się, że przedmówca wypaczył sens ustawy o ochronie danych osobowych. Wymienione dane podlegają ochronie, a nie bezwzględnemu zakazowi ich pozyskiwania. Zwłaszcza, że w tym przypadku pytającym nie jest telemarketer, a instytucja powołana do weryfikacji zdolności do prowadzenia pojazdów samochodowych.
Nawiasem mówąc pytanie o narkotyki dotyczy zażywania, a nie posiadania.

Robert_P
09-03-2012, 14:36
Dokumentowanie, monitoring to zdecydowanie co innego niż uczestnictwo w reklamie. Dokumentacja, monitoring służy do wewnętrznych celów zaś udział w reklamie która jest ogólnodostępna to całkiem coś innego a więc obowiązkowo osoby w niej widniejące muszą wyrazić zgodę !

de Fresz
09-03-2012, 23:56
Przyjezdza ekipa krecaca 5 min. spot reklamowy w firmie produkcyjnej.
Czy pracownicy owej firmy musza wyrazic zgode na to zeby pokazano ich w tym spocie?

Niby nie ma obowiązku brania od modeli zgody, ale jak który sprytny, to zaraz powinien przysłać wezwanie przedsądowe do uiszczenia opłaty za pozowanie. A jak pójdzie do sądu, to niemal na pewno wygra (acz niekoniecznie taką kwotę, jak by sobie życzył). Niepodpisanie umowy to proszenie się o kłopoty ze strony zleceniodawcy spotu. Co gorsza, w dobrym tonie jest za takie pozowanie zapłacić (wtedy dodatkowe roszczenia ze strony modela są utrudnione).

mcl
10-03-2012, 00:11
Niby nie ma obowiązku brania od modeli zgody, ale jak który sprytny, to zaraz powinien przysłać wezwanie przedsądowe do uiszczenia opłaty za pozowanie. A jak pójdzie do sądu, to niemal na pewno wygra (acz niekoniecznie taką kwotę, jak by sobie życzył).
a przy okazji straci pracę

de Fresz
10-03-2012, 01:24
Jak ktoś będzie na tyle oblatany, aby upomnieć się o swoje z okazji PA, to pewnie i z sądem pracy jakoś sobie poradzi ;-)