Zobacz pełną wersję : Spot reklamowy a wizerunek osoby prywatnej?
flashmen
09-03-2012, 12:04
Dwa pytania!
1.
Przyjezdza ekipa krecaca 5 min. spot reklamowy w firmie produkcyjnej.
Czy pracownicy owej firmy musza wyrazic zgode na to zeby pokazano ich w tym spocie?
2.
Czy wypelnianie ankiety na badanich psychotechnicznych jest obowiazkowe?
Czy mozna odmowc odpowiedzi na pyt:
-czy zazywales narkotyki,
-czy pijesz,
-czy w rodzinie popelnil ktos samobojstwo?
-etc...
tymancjo
09-03-2012, 12:26
Ad1
Nie wiem jak to jest tak do końca z prawnego punktu widzenia. Ale kręcąc filmy na targi dla dwóch firm zawsze pracownicy w nich pojawiający sie podpisywali zgode na wykorzystanie wizerunku (podpisywali ja ze swoim pracodawcą).
Tomek
RobertMiernik
09-03-2012, 12:34
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, danymi wrażliwymi są informacje:
pochodzeniu rasowym lub etnicznym,
poglądach politycznych, przekonaniach religijnych lub filozoficznych,
przynależności wyznaniowej, partyjnej lub związkowej,
stanie zdrowia,
kodzie genetycznym,
nałogach,
życiu seksualnym,
dotyczące skazań, orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.
Takich pytań nie można zadawać, wszystko co się nie mieści w powyższym jest dopuszczalne.
Zwróć uwagę, że pytanie czy pijesz, nie ma wcale konotacji pejoratywnej, nie wskazuje na nałóg tylko fakt, moim zdaniem jest to dopuszczalne pytanie.
Na pytanie o narkotyki możesz natomiast nie odpowiadać, posiadanie narkotyków jest w Polsce nielegalne, więc nie musisz sam się oskarżać...
Co do filmu, to w dobrym tonie byłoby zapytać, ale pracodawca ma prawo dokumentować pracę swojej firmy, więc w zasadzie migawka z hali produkcyjnej jest jak dopuszczalna, pewnie co innego gdyby kamerzysta chodził za pracownikiem chociaż w sumie to też można by pod dokumentację podciągnąć...
Oczywiście zgoda zabezpiecza przed ewentualnym pozwem, który mimo że prawdopodobnie wygrała by firma jednak na pewno ciągnął by się latami i średnio wyglądał 'na rynku'.
Obawam się, że przedmówca wypaczył sens ustawy o ochronie danych osobowych. Wymienione dane podlegają ochronie, a nie bezwzględnemu zakazowi ich pozyskiwania. Zwłaszcza, że w tym przypadku pytającym nie jest telemarketer, a instytucja powołana do weryfikacji zdolności do prowadzenia pojazdów samochodowych.
Nawiasem mówąc pytanie o narkotyki dotyczy zażywania, a nie posiadania.
Robert_P
09-03-2012, 14:36
Dokumentowanie, monitoring to zdecydowanie co innego niż uczestnictwo w reklamie. Dokumentacja, monitoring służy do wewnętrznych celów zaś udział w reklamie która jest ogólnodostępna to całkiem coś innego a więc obowiązkowo osoby w niej widniejące muszą wyrazić zgodę !
de Fresz
09-03-2012, 23:56
Przyjezdza ekipa krecaca 5 min. spot reklamowy w firmie produkcyjnej.
Czy pracownicy owej firmy musza wyrazic zgode na to zeby pokazano ich w tym spocie?
Niby nie ma obowiązku brania od modeli zgody, ale jak który sprytny, to zaraz powinien przysłać wezwanie przedsądowe do uiszczenia opłaty za pozowanie. A jak pójdzie do sądu, to niemal na pewno wygra (acz niekoniecznie taką kwotę, jak by sobie życzył). Niepodpisanie umowy to proszenie się o kłopoty ze strony zleceniodawcy spotu. Co gorsza, w dobrym tonie jest za takie pozowanie zapłacić (wtedy dodatkowe roszczenia ze strony modela są utrudnione).
Niby nie ma obowiązku brania od modeli zgody, ale jak który sprytny, to zaraz powinien przysłać wezwanie przedsądowe do uiszczenia opłaty za pozowanie. A jak pójdzie do sądu, to niemal na pewno wygra (acz niekoniecznie taką kwotę, jak by sobie życzył).
a przy okazji straci pracę
de Fresz
10-03-2012, 01:24
Jak ktoś będzie na tyle oblatany, aby upomnieć się o swoje z okazji PA, to pewnie i z sądem pracy jakoś sobie poradzi ;-)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.