PDA

Zobacz pełną wersję : Stare papiery



fabi
05-03-2012, 20:29
Znalazłem ostatnio w piwnicy trochę starych papierów bw fotonu i fomy.
Przeterminowane ponad 10 lat.
Chciałem synowi pokazać jak się kiedyś "magicznie" bez drukarki zdjęcia robiło.
W związku z powyższym proszę o podpowiedź, czy tak stare papiery można jeszcze naświetlić i wywołać, czy lepiej od razu zutylizować?

foveon
05-03-2012, 20:53
Można ale mogą mieć słaby kontrast. Ja osobiście używałem papieru z grudnia 1990 czyli 22 letniego i działał. Moja metoda na podniesienie kontrastu to gorący wywoływacz. Oczywiście nie wrzątek tak z 40 stopni, ale koledzy może mają lepsze sposoby. Oczywiście może być szary po wywołaniu bez naświetlenia. I na to jest sposób. Tam gdzie ma być obraz smarowałem pędzlem wywoływaczem. Wygląda efektownie jak obraz a biały jest biały bo przecież nie miał wywoływacza. Ale 10 letnie papiery to świeżyzna nie powinno być problemów.
Czegoż się nie robi dla synów. Mój 7 latek tak się wciągnął że przeliśmy na kolor i nawet dostał starego nikona F50.
Powodzenia

fabi
05-03-2012, 22:47
Pozostaje zakupić chemie , odkurzyć koreks i powiększalnik oraz powiesić koc na drzwiach wejściowych dołazienki .
...
Mój syn właśnie za kilka dni kończy 7 lat:)

foveon
06-03-2012, 07:47
Uważaj bo to wciąga zwłaszcza dzieci. Teraz tylko słyszę: A kiedy wejdziemy do ciemni. Niedawno moje dzieciaki syn 7 i córka 5 letnia wpuściłem do ciemni (u mnie to zaciemniony mały pokój) ustawiłem wszystko powiedziałem co i jak i zostawiłem. Po godzinie wyszły z 20 odbitkami co prawda niektóre za ciemne - one twierdziły że dobre bo widać coś na nich. Były tak szczęśliwe że nawet się nie kłóciły tylko działały zespołowo. Nie długo wygonią mnie inie będę miał nic do gadania.

gALL
07-03-2012, 14:59
Bo to sie nazywa magia fotografii, widziec jak obraz wylania sie z papieru. Sam pamietam swoje pierwsze boje w ciemnii...wieki temu.

A co do starych papierow, wrzuc jeden arkusz (bez naswietlania) do wywolywacza i odrobine przewolaj, moze wylezc zadymienie. Jak wyjdzie jakiekolwiek zadymienie, to mozesz go wyrzucic. Papier tak jak stare negatywy B&W traci czulosc wraz z wiekiem, wiec bedziesz miala zabawe z naswietlaniem i moga pomoc fitry do papierow wielogradacyjnych lub glowica z filtrami do koloru.