PDA

Zobacz pełną wersję : Te same ustawienia, różna ekspozycja — o co biega!?



ghs
05-03-2012, 01:51
Powiedzcie mi proszę, czy ja czegoś nie wiem, czy mój sprzęt mnie oszukuje? Otóż po założeniu Tamrona AF 17-50mm f/2.8 XR Di II VC i wykonaniu kilku zdjęć pod rząd aparatem D90 w tych samych warunkach oświetleniowych zdjęcia różnią się drastycznie ekspozycją!

Przykład — przed meczem poproszono mnie o zdjęcie grupowe zespołu. Zrobiłem kilka klatek, bo wiadomo, tamten zamknie oczy, ten pokaże jajka... i oto efekt:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img849.imageshack.us/img849/4026/dsc00531dk.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img9.imageshack.us/img9/4897/dsc0054cu.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img535.imageshack.us/img535/241/dsc0055hb.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img715.imageshack.us/img715/3131/dsc0056px.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img689.imageshack.us/img689/96/dsc0057oa.jpg)

Wszystkie zdjęcia w oryginalne tutaj: http://www.kieleckapilka.pl/ghs/ekspozycja.rar [32 MB]

Wszystkie zdjęcia zrobione na przestrzeni dwóch sekund przy tych samych ustawieniach:
ISO 200, 1/640s, f/3,5. Warunki oświetleniowe nie zmieniały się. Ta sama historia zdarza się od czasu do czasu. Z innymi obiektywami takich historii nie mam. Jakieś wyjaśnienie?



Kolejny przykład — hala, oświetlenie się nie zmienia, strzelam fotę:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img51.imageshack.us/img51/6417/dsc0592cv.jpg)

Ostrość w lesie, więc podchodzę i strzelam raz jeszcze...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img845.imageshack.us/img845/6690/dsc0594i.jpg)

Ręce mnie opadewują z każdej strony. Oba zdjęcia ISO 640, 1/80s, f/3,5, odstęp między zdjęciami 3 sekundy. Dodam tylko, że bracketing wyłączony.

ziever
05-03-2012, 09:13
Zakrywasz wizjer przy robieniu np. z góry?

ghs
05-03-2012, 09:16
Nie zakrywam wizjera (okular wizjera mi wcięło), nie osłaniam ręką też obiektywu.

ziever
05-03-2012, 09:21
Pomiar światła bywa przekłamany gdy wizjer nie jest zakryty - np. fota z hali. Ale tutaj widze problem z popychaczem przysłony lub migawką...

Postaraj się wykonać coś jak z drużyną na początku ale na bliskiej odległości żeby sprawdzać głębie ostrości - to jak się zmienia przy niedoswietleniu.

Tomasz Dudrak
05-03-2012, 11:18
Masz włączoną funkcję Active D-Lighting. Może ona ustawia w ten sposób jasność i kontrast?

Irpac
05-03-2012, 11:56
Ja bym obstawił problem z przysłoną, jeśli takie efekty osiągasz tylko na jednym obiektywie.

J51
05-03-2012, 19:07
Zakrywasz wizjer przy robieniu np. z góry?

Pracuje na manualu,więc po co zakrywać wizjer,ja również obstawiam wadę obiektywu.

ziever
06-03-2012, 11:41
Pracuje na manualu,więc po co zakrywać wizjer,ja również obstawiam wadę obiektywu.

Ja gdy pracuję w manualu to i tak lampę mam w TTL i zazwyczaj odkręconą do tyłu, dlatego też pomiar może wariować. W tym konkretnym przypadku stawiam na uskodzony poychacz przysłony ale w aparacie gdyż jest niedoświetlenie. Gdyby było przeswietlone - popychacz obiektywu. Dziwne, że z innymi obiektywami jest ok...

wosik
06-03-2012, 18:30
Winnego szukał bym w Tamronie.... przepraszam cooooo!!! Zakrywanie wizjera przy strzelaniu " z ręki"?! jak żyję tak nigdy nie praktykowałem i nigdy nie kłamał mi pomiar światła....żaden z zawodowych fotoreporterów tak nie robił nigdy przy mnie....przy długim naświetlaniu tak, ale nie przy tak krótkim czasie...

:D700
07-03-2012, 15:47
W najgorszym przypadku uszkodzeniu ulegl mechanizm przyslony. Sprawdz czy blokada pierscienia przyslony, mala blaszko-sprezynka:) prawidlowo odbija i czy wszystkie srubki w okolicy bagnetu nie maja luzu.

ghs
07-03-2012, 16:25
Obiektyw jest na gwarancji, więc nie zamierzam zbyt energicznie sprawdzać działania jego elementów ;-)

2pompony
07-03-2012, 18:00
Ja bym po prostu przeprowadził jakieś testy, żeby przynajmniej zdiagnozować urządzenie odpowiedzialne: body, szkło...

Po prostu siądź w fotelu i na spokojnie zrób parę serii zdjęć. Raz z jednym szkłem, raz z drugim, raz na takich ustawieniach, raz na innych, raz manualnie, raz z pomiarem, z lampą, bez - słowem w takich konfiguracjach, które pozwolą Ci przybliżyć się do tego, co wadzi. Dojdziesz w końcu do tego, co jest wadliwe, a jak już to stwierdzisz, to łatwiej Ci pójdzie z serwisem, chociażby łatwiej im wytłumaczysz, w czym rzecz.

mOSAd
08-03-2012, 00:11
Jak parametry te same, to problem leży w jednym z dwóch miejsc. Albo popychacz przysłony w korpusie oraz jego współpraca z konkretnym obiektywem. Albo problem z przysłoną w obiektywie. Drugi przypadek można łatwo przetestować zdejmując obiektyw i ustawiając jakiś mały otwór przysłony, wielokrotnie ruszać cynglem, który przysłonę domyka. Jeżeli działa to sprawnie i powtarzalnie, a po zwolnieniu przysłona natychmiast się otwiera za każdym razem, to jest ok. Jeżeli problem jest ze zdjęciami seryjnymi tylko, to obstawiałbym ten problem. Jeżeli z pojedynczymi również, to może to też być coś na styku z bagnetem. Jeżeli dotyczy to tylko tego obiektywu, to raczej nie wina puszki. Jeżeli wkręcałeś w korpus jakieś egzotyczne, starsze, nietypowe lub słabej jakości pierścienie, konwertery, obiektywy, to obstawiałbym uszkodzenie dźwigni od przysłony w samym korpusie niestety.

To tak okiem laika - nie zajmuję się reperacją ani diagnostyką sprzętu. :)

ziever
08-03-2012, 11:39
Winnego szukał bym w Tamronie.... przepraszam cooooo!!! Zakrywanie wizjera przy strzelaniu " z ręki"?! jak żyję tak nigdy nie praktykowałem i nigdy nie kłamał mi pomiar światła....żaden z zawodowych fotoreporterów tak nie robił nigdy przy mnie....

Widocznie musisz się doedukować, światło może podróżować w obydwie strony przez wizjer a nad pryzmatem zwykle jest pomiar światła - właśnie sprawdziłem: pomiar z zamkniętym wizjerem - 2.8 1/200s iso 200, wizjer odkryty 2.8 1/3200s iso 200. Samo określenie "Zawodowy fotoreporter" w dzisiejszych czasach nie jest synonimem wiedzy czy jakości co widać coraz częściej po zdjęciach dołączanych np. do artykułów.


przy długim naświetlaniu tak, ale nie przy tak krótkim czasie...

Akurat przy samym naświetlaniu to nie ma znaczenia bo lustro blokuje dopływ swiatła do komory od strony wizjera.

J51
08-03-2012, 16:07
[QUOTE=ziever;2752314]Widocznie musisz się doedukować, światło może podróżować w obydwie strony przez wizjer a nad pryzmatem zwykle jest pomiar światła - właśnie sprawdziłem: pomiar z zamkniętym wizjerem - 2.8 1/200s iso 200, wizjer odkryty 2.8 1/3200s iso 200.

Z tym doedukowaniem to byłbym ostrożny,jeśli pracujesz na manualu,to czasy nie mają prawa sie zmienić a oto tutaj chodzi,ty miałeś aparat ustawiony na A, i taka różnica w czasach naświetleń.

ziever
08-03-2012, 17:35
J51 - przeczytaj poprzednie posty, 2 razy tego samego tlumaczyć nie mam zamiaru...
I nawet na manualu światłomierz działa, pokazuje się korekcja a o to właśnie mi chodzi...

will
30-03-2012, 20:38
ziever ma rację, właśnie przetestowałem opcję z zakrywaniem wizjera i na "oko" widać duzą róznicę w jasności zdjecia przy tych samych ustawieniach w manualu

look
30-03-2012, 20:57
Panowie, wyjaśnijcie mi w takim razie łopatologicznie jedną rzecz, porównujemy zdjęcie 1 i 2, odstęp czasowy pomiędzy nimi 1 sekunda, ogniskowa różnica 3 mm, identyczny czas, identyczna przysłona...wyraźnie widać, że zdjęcie nr 2 jest przynajmniej o -1,5 ev niedoświetlone.
A teraz idąc dalej, aparat w trybie manualnym, a to że korekta ekspozycji to jedynie ma takie znaczenie, że na drabince w momencie kiedy wskaźnik znajduje się na zero, jest faktycznie -0,67ev w stosunku do tego co zmierzył światłomierz.
podsumowując, akurat w tym przypadku kompletnie nie ma znaczenia, czy wizjer jest zasłonięty czy nie