PDA

Zobacz pełną wersję : ustawienia D200



Jacek z Nikonem też
02-03-2012, 17:56
hej,

mam dwa pytania dotyczące ustawień Nikona D200

1) czy da się zmienić nazewnictwo plików z DSC_numer na coś z datą lub czasem? dodatkowo w pewnym momencie, chyba przy zmianie baterii aparat zaczął mi numerować zdjęcia od początku (tylko w drugim katalogu) co potem zaowocowało identycznymi nazwami różnych zdjęć

2) jak najszybciej obejrzeć powiększenie zdjęcia zaraz po jego zrobieniu? sposób, który znam wymaga naciśnięcia długiej serii przycisków (podgląd, lupa, rolka i cośtam jeszcze), czy da się to jakoś zrobić szybko? chce móc od razu po zrobieniu zdjęcia sprawdzić czy na pewno jest ostrość na oczach

z góry dzięki jeśli ktoś znajdzie czas by mi pomóc :)

Ksiazkiewicz
02-03-2012, 18:12
1) da się, poszukaj dokładnie i znajdziesz. Natomiast "wada" przy zmianie baterii, spadku napięcia co owocowało drugim folderem dosyć popularne, zdarzyło mi się że i zdjęcia miały taką samą nazwę.

2) kwestia wprawy. Mi jakoś nie przeszkadzało nawet na szybkim reportażu.

Jacek z Nikonem też
02-03-2012, 18:16
Możesz podać najkrótszy sposób na powiększenie jaki znalazłeś?

Kartofelinder
02-03-2012, 19:24
Można ustawić, że wciśnięcie środkowego przycisku tego krzyżaka powoduje przybliżenie. Można nawet wybrać jakie. Poczytaj instrukcję ;)

mOSAd
02-03-2012, 19:59
Można ustawić, że wciśnięcie środkowego przycisku tego krzyżaka powoduje przybliżenie. Można nawet wybrać jakie. Poczytaj instrukcję ;)

Nie w D200.

251kris
02-03-2012, 20:12
Nie w D200.
Jak nie wiesz, to nie pisz. Oczywiście, że się da.
Dokładnie tak jak napisał kolega Kartofelinder (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=42442)

kondziu
02-03-2012, 20:25
Wydaje mi się że jest to nawet ustawienie fabryczne w D200, nigdy tego nie ustawiałem a ciągle używam przybliżenia w ten sposób.

stachmuszel
02-03-2012, 20:30
Pierwsze slysze, aby powstawal nowy katalog przy slabej baterii. Nowy katalog powstaje wtedy, gdy w poprzednim skonczyla sie numeracja na xxx_9999.xxx

mOSAd
02-03-2012, 21:13
Jak nie wiesz, to nie pisz. Oczywiście, że się da.
Dokładnie tak jak napisał kolega Kartofelinder (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=42442)

To D200 ma środkowy przycisk krzyżaka?
Ale niech będzie, czepiam się słówek.

251kris
02-03-2012, 21:22
To D200 ma środkowy przycisk krzyżaka?
Ale niech będzie, czepiam się słówek.
No bo jak to inaczej nazwać?:-)
Jest tam "mikrostyk" lewo, prawo, góra, dół i.... no... środek

adamouse
02-03-2012, 21:35
Można ustawić, że wciśnięcie środkowego przycisku tego krzyżaka powoduje przybliżenie. Można nawet wybrać jakie. Poczytaj instrukcję ;)

Custom Setting #F1 (Multi-Selector Center Button), Zoom On/Off, High Magnification (ustawi na środek)

Jacek z Nikonem też
02-03-2012, 23:54
Dzięki, playback sobie skonfigurowałem w menu, co do nazewnictwa plików to nie znalazłem, da się tylko zmienić przedrostek. A co do przepełnienia to masz rację, to nie bateria tylko koniec liczb, ale co ciekawe nie przy 9999 lecz przy 999 mi się zrobiło.

bogdi64
03-03-2012, 00:03
Dzięki, playback sobie skonfigurowałem w menu, co do nazewnictwa plików to nie znalazłem, da się tylko zmienić przedrostek. A co do przepełnienia to masz rację, to nie bateria tylko koniec liczb, ale co ciekawe nie przy 9999 lecz przy 999 mi się zrobiło.

ta zmiana nie jest regularna (nie wiem kiedy powstaje nowy folder) i nie ma to związku z doliczeniem do 9999

Jacek_Z
03-03-2012, 02:04
1) czy da się zmienić nazewnictwo plików z DSC_numer na coś z datą lub czasem?

2) jak najszybciej obejrzeć powiększenie zdjęcia zaraz po jego zrobieniu?
1. Podczas zrzucania zdjęć za pomocą oprogramowania Nikon Transfer możesz sobie zmieniać nazwy plików w locie

2. jak już będziesz miał powiększone to kręć tylnym kółkiem, tak będziesz przelatywał kolejne klatki z tym samym stopniem powiększenia. Tak przynajmniej jest w wyższych body, nie pamietam czy w D200 też.

Władca Pixeli
03-03-2012, 02:25
If photograph is taken when current folder contains photograph numbered 9999, new folder will be created automatically and fi le numbering will begin again from 0001.

ajt
03-03-2012, 10:58
Co do tworzenia nowego katalogu i zmiany numeracji wcześniej niż przy 9999, to być może winna jest karta - może jakiś dziwny format zrobiony poza aparatem lub po prostu uszkodzenie.
Dawno z D70 miałem ciekawy przypadek: akurat testowałem pracę pod którymś linuxem, zgrałem zdjęcia, po czym je z karty skasowałem. Bez formatu, ale widocznie linux kasując przy okazji namieszał coś w systemie plików (może z mojej winy, już nie pamiętam jakich dokładnie opcji komend używałem). W każdym razie moja mina była chyba bezcenna, gdy po kolejnej sesji chciałem zgrać zdjęcia (już pod windowsem) i zobaczyłem na karcie kilkadziesiąt katalogów, w każdym tylko po jednym zdjęciu :)

Jacek z Nikonem też
03-03-2012, 11:26
Używam tylko Linuksa więc mozliwość zmiany programowej nic mi nie daje (obecnie rozwiązałem to właśnie dodając skryptem datę sesji do nazw plików). Nazwa zmieniła się po zrobieniu zdjęcia DSC_0999.NEF, następne miało już numer DSC_0001.NEF i było w osobnym katalogu. Nie pamiętam jednak w którym momencie wymieniałem baterię.

bogdi64
03-03-2012, 14:29
If photograph is taken when current folder contains photograph numbered 9999, new folder will be created automatically and fi le numbering will begin again from 0001.

mam zrobione ok 240 tyś i utworzony 50 katalog, czyli według tych oznaczeń powinienem mieć powyżej 490 000 (oby tyle "dorobił"), dlatego możliwe, że on sobie zmienia przy 9999 (teoretycznie) jak widać na moim przykładzie teoria z praktyką się mija, może gdybym używał jednej karty bez wyciągania z aparatu ? - D100 też mi numerował "niezgodnie" z instrukcją Nikona, tak samo jak D50 ;)
ps: nie tworzę folderów "ręcznie"

Kartofelinder
04-03-2012, 01:49
1. Podczas zrzucania zdjęć za pomocą oprogramowania Nikon Transfer możesz sobie zmieniać nazwy plików w locie

2. jak już będziesz miał powiększone to kręć tylnym kółkiem, tak będziesz przelatywał kolejne klatki z tym samym stopniem powiększenia. Tak przynajmniej jest w wyższych body, nie pamietam czy w D200 też.

w d200 też