KamilM
27-02-2012, 21:08
Witam,
Nie potrafię sam poradzić sobie z pewnym „problemem”. A mianowicie, chodzi o kolorystykę zdjęcia oglądanego w:
1. Programach typu Lightroom, Photoshop oraz przez standardowy podgląd zdjęć w Windows 7
2. Programach typu: FastStone, przeglądarkach Firefox, Opera
Efekt pomiędzy 1 a 2 punktem wygląda tak, jak w zamieszczonym poniżej zrzucie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img39.imageshack.us/img39/927/testfotki.jpg)
Wiem, że pierwsze co powiecie, to przestrzeń kolorów. Używam jednak podczas obróbki przestrzeni sRGB. Ponadto, sytuacja występuje również podczas oglądania zdjęcia ściągniętego z sieci. Obojętnie jakie one by było, zawsze w podglądzie zdjęć będzie miało inne kolory, niż przy oglądaniu w Internecie, czy otworzone przeglądarką do zdjęć.
Ostatnio nawet sprawdzałem zdjęcie prosto z aparatu i inaczej wygląda przy podglądzie, inaczej w przeglądarce zdjęć/FF/Opera.
W czym rzecz? Pomijam kwestię monitora (mam HP ZR30w) i jego kalibrację, bo przecież gdy otwieram ten sam plik podglądem zdjęć i faststonem, to wygląda to tak, jak na zrzucie u góry. Zresztą, na innym komputerze jest to samo.
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że dane zdjęcie zupełnie inaczej wygląda w programie graficznym, a inaczej po wrzuceniu do sieci. Tak, jakby był zbyt silnie nadany kontrast, za dużo czerwonego…
Co zrobić, aby jedno i te same zdjęcie wyglądało tak samo przy podglądzie przez każdy program oraz po wrzuceniu zdjęcia na blog czy serwis społecznościowy?
O co chodzi, ktoś pomoże?
Nie potrafię sam poradzić sobie z pewnym „problemem”. A mianowicie, chodzi o kolorystykę zdjęcia oglądanego w:
1. Programach typu Lightroom, Photoshop oraz przez standardowy podgląd zdjęć w Windows 7
2. Programach typu: FastStone, przeglądarkach Firefox, Opera
Efekt pomiędzy 1 a 2 punktem wygląda tak, jak w zamieszczonym poniżej zrzucie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img39.imageshack.us/img39/927/testfotki.jpg)
Wiem, że pierwsze co powiecie, to przestrzeń kolorów. Używam jednak podczas obróbki przestrzeni sRGB. Ponadto, sytuacja występuje również podczas oglądania zdjęcia ściągniętego z sieci. Obojętnie jakie one by było, zawsze w podglądzie zdjęć będzie miało inne kolory, niż przy oglądaniu w Internecie, czy otworzone przeglądarką do zdjęć.
Ostatnio nawet sprawdzałem zdjęcie prosto z aparatu i inaczej wygląda przy podglądzie, inaczej w przeglądarce zdjęć/FF/Opera.
W czym rzecz? Pomijam kwestię monitora (mam HP ZR30w) i jego kalibrację, bo przecież gdy otwieram ten sam plik podglądem zdjęć i faststonem, to wygląda to tak, jak na zrzucie u góry. Zresztą, na innym komputerze jest to samo.
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że dane zdjęcie zupełnie inaczej wygląda w programie graficznym, a inaczej po wrzuceniu do sieci. Tak, jakby był zbyt silnie nadany kontrast, za dużo czerwonego…
Co zrobić, aby jedno i te same zdjęcie wyglądało tak samo przy podglądzie przez każdy program oraz po wrzuceniu zdjęcia na blog czy serwis społecznościowy?
O co chodzi, ktoś pomoże?