Zobacz pełną wersję : F80 zbyt szybko zwija film
maciejclk
23-02-2012, 13:33
Mam problem z zakupionym niedawno Nikonem F80. Po zaladowaniu do niego 36 klatkowej rolki filmu nawinal ja tak, ze pierwsza klatka zaczela naswietlac sie od trzeciej na kliszy i nieoczekiwanie przewinal caly film gdy zostalo jeszcze 5 klatek do konca. Co moze byc nie tak?
pastwisko
23-02-2012, 14:45
A nie udało ci się przypadkiem wcisnąć manualnie przewijania?
sorevell
23-02-2012, 15:07
Hmmm... To dziwne, o ile film był w porządku.
Jakiś czas temu kupiłem Polypana F nawijanego ze szpuli po 5zł z groszami za rolkę i był z nim taki numer (jeden z wielu, w sumie), że był jakby nierówno nawinięty. Po zrobieniu dwudziestukilku klatek F5 wyświetlił mi koniec rolki. Wyłączyłem i włączyłem body, wszystko wróciło do normy. Zdarzało mi się to kilka razy z tymi filmami (jeszcze z 8 rolek mam w lodówce).
maciejclk
23-02-2012, 15:39
Nie, przypadkowe nacisniecie zwijania rolki nie wchodzi w gre. Jako, ze byl to dopiero pierwszy film, ktory uzywalem na tym body zobacze jak bedzie z nastepnym. Wylaczylem tez automatyczne zwijanie filmu przy koncu rolki. A co daje trzymanie filmu w lodowce?
pastwisko
23-02-2012, 15:44
A co daje trzymanie filmu w lodowce?
To samo co w przypadku innych produktów tam przechowywanych :)
RobertMiernik
23-02-2012, 15:51
To samo co w przypadku innych produktów tam przechowywanych :)
Tylko koło śledzi nie kładź...
sorevell
23-02-2012, 15:54
Po prostu wiesz, gdzie ich szukać. Jak potrzebny ci np. ser, pierwszym odruchem jest rzut oka do lodówki. Podobny odruch wyrabia się po pewnym czasie w odniesieniu do filmów.
norbibxl
23-02-2012, 16:12
jak czasem zagladam do lodowy zeby wziac film i nie wiem why wracam z piwem w reku ;)
ma to swoje plusy bo wiem kiedy sie piwo konczy - zazwyczaj w dniu zdjeciowym ;)
pastwisko
23-02-2012, 16:14
A tak serio, niewlasciwie przechowywane filmy po prostu tracą na jakości. Siadają kolory, czułość, ziarno sie robi. Ciepło im nie służy. Oczywiscie nie jest tak że jak trzymasz film w pokoju to jest do wywalenia - zapewne nawet nic nie bedzie widać. Ale zaleca się trzymanie filmu w niższych temperaturach niz pokojowa. Lodowkowany film nadaje sie do uzycia jeszcze długo po terminie.
maciejclk
23-02-2012, 17:01
dobrze wiedziec :) dzis filmy spoczna obok jajek w lodowce :D
Boryszuk
23-02-2012, 17:05
Dobrze, że nie w kieszeni :-P
sorevell
23-02-2012, 17:13
Trzymasz jajka w kieszeni? :shock:
Boryszuk
23-02-2012, 17:18
Jak się ubieram w pośpiechu.
sorevell
23-02-2012, 17:20
;)
Trzymanie filmów związane jest dosłownie z dojrzewaniem emulsji. Przy czym szczególnie wymagające są tzw. filmy profesjonalne, gdzie proces ten został już w sposób kontrolowany przeprowadzony w fabryce i są one już w optymalnym stadium do naświetlania. Filmy amatorskie dojrzewają w drodze do odbiorcy, czasem w lepszych, czasem gorszych warunkach. Z tego m.in. powodu są tańsze. Ale leżakowanie w lodówce im nie zaszkodzi.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.