PDA

Zobacz pełną wersję : Początek z RZ67



jerezano
20-02-2012, 18:49
Dzisiaj odbieram Mamiyę RZ67. Można powiedzieć, że to mój pierwszy analog, bowiem smieny8M i feda 4 sprzed 30 lat nie liczę :)
Mamiya ma kominek i zastanawiam się czy lepiej kupić mierzący pryzmat czy dobry światłomierz? Co sądzą użytkownicy? Ja bym w zasadzie wolał światłomierz, bo bardzo się zawsze "jarałem" na matówkę i to, jak fajnie obserwuje się na niej obraz :)
Właściwie więc, odpowiedziałem sobie sam :)
Czy polaris dual 5 zadowoli mnie dostatecznie? Chciałbym mieć możliwość pomiaru punktowego, wąskiego kąta...
Może ktoś ma i chce się pozbyć takowego?

Może ktoś ma kasetę 120 w stanie excelent++ :) i mu przeszkadza w szafie? Jedną mam ale druga by się pewnie przydałą.

Może ktoś ma polską instrukcję, bo angielska jest w załączeniu, ale co własne narzecze, to własne.

Wszelkie dobre rady mile widziane - sam będę w tym wątku dopytywał, jeśli nie znajdę gdzie indziej.

Pozdrawiam Analogowców :) !!

enthropia
20-02-2012, 18:55
Nie wiem co chcesz najczęściej fotografować, ale weź pod uwagę fakt, że gdy będziesz musiał operować aparatem 'względnie wysoko', to fotografowanie z kominkiem może być kłopotliwe. Także chyba najlepiej jest mieć i komin i pryzmat. Zawsze można pomyśleć o pryzmacie bez pomiaru, choć nie wiem czy Mamiya takie ma.

pastwisko
20-02-2012, 18:56
Mamiya ma kominek i zastanawiam się czy lepiej kupić mierzący pryzmat czy dobry światłomierz? Co sądzą użytkownicy?

Mnie osobiscie męczyło chodzenie z dwoma sprzętami i mierzenie przed każdym zdjeciem swiatła. Oczywiscie zalazy jakie zdjecia sie robi, jak w tym samym miejscu - np. jakąś modeline na spokojnie lub krajobraz, to lepiej swiatłomierz, jeśli natomiast bardziej w ruchu i każde zdjecie w innych warunkach to ja wolę pryzmat. Oczywiscie to jeszcze zalezy czy aparat oferuje automatykę, bo bez niej to w sumie na jedno wychodzi i moze lepiej mieć swiatłomierz.

Ja po kilku miesiacach z P6 i Sekonikiem 408, kupując kolejny sredni za priorytet postawiłem sobie pomiar wbudowany najlepiej z automatyką przesłony.

morzon
20-02-2012, 19:04
Ja po kilku miesiacach z P6 i Sekonikiem 408, kupując kolejny sredni za priorytet postawiłem sobie pomiar wbudowany najlepiej z automatyką przesłony.

Ja z cyfrą chodzę jako urządzeniem pomiarowym.
Ostatnio chciałem sobie nobla nawet wręczyć - po którejś sesji z targaniem tego - za pomysł "ale przecież gripa to mogę odpiąć i zostawić w domu skoro tym foty nie będe robił".

jerezano
20-02-2012, 19:12
Właśnie muszę wybrać bo pieniądze prawie te same, a praca inna. Pewnie, że światłomierz spowolni pracę, ale między innymi kupiłem ERZETKĘ właśnie po to, żeby trochę spowolnić robienie zdjęć :)
Myślę, że głównie posłuży do landszaftów i architektury oraz do portretów... raczej za piłkarzami biegać nie będę ;)

Co do cyfry jako pomiaru - jak zobaczyłem Mamijkę to zwątpiłem - mały nie jestem, ale to przeszło moje najśmielsze oczekiwania - i podoba mi się ta cegła. Do tego jeszcze nosić D300????

Kupiłem na początek ilfordy cz-b HP5 i Delta 100 oraz diapozytyw velvia RVP100. Dobrze zrobiłem?

Bartek - NinoVeron
20-02-2012, 20:54
Czy polaris dual 5 zadowoli mnie dostatecznie? Chciałbym mieć możliwość pomiaru punktowego, wąskiego kąta...
Może ktoś ma i chce się pozbyć takowego?


mam Polaris Dual 5 i jestem z niego bardzo zadowolony
bardzo dużo go używałem i nigdy nie miałem żadnych zastrzeżeń :)
ale jako, że teraz mam pomiar światła w haselku to ten polaris akurat leży w szafie :)

pastwisko
20-02-2012, 21:02
między innymi kupiłem ERZETKĘ właśnie po to, żeby trochę spowolnić robienie zdjęć :)

Jak chcesz zwolinić to polecam wielki format ;)


Kupiłem na początek ilfordy cz-b HP5 i Delta 100 oraz diapozytyw velvia RVP100. Dobrze zrobiłem?

Sam się przekonasz, polecam potestować rózne filmy. Pamiętaj że bardzo duzo zależy od skanowania - nawet najlepsze szkła i filmy nic nie dadzą jak kiepsko zeskanujesz.

jerezano
20-02-2012, 23:04
..... to ten polaris akurat leży w szafie :)

To znaczy, że go nie potrzebujesz? :)

RZ-ka w domu! Ta to ma lustro - teraz czuję, że robię zdjęcia:)

Czy do niej pasuje zwykły wężyk mechaniczny (spustowy), czy potrzeba jakiegoś cuda za 200 dolarów :) Już wiem, że jest taki z podnoszeniem lustra, ale czy zwykły spasuje? Nie mam żadnego więc nie mogę sprawdzić.

pastwisko
20-02-2012, 23:18
Ta to ma lustro - teraz czuję, że robię zdjęcia:)

taaak, no to powiedz teraz ładnie papa dłuższym czasom z ręki hehe

axer
21-02-2012, 11:15
RZ ma lepiej wytłumione lustro od Nikona F100 - jeśli Twój egzemplarz "kopie" to znaczy, że coś jest z nim nie tak. Świst lustra jest niepowtarzalny, nie da się pomylić z innym aparatem, ale jeśli chodzi o kulturę pracy - jest rewelacyjna.

Wężyk pasuje standardowy (możesz też używać standardowego - podwójnego, do wstępnego podnoszenia lustra, lub elektronicznego).


Mamiyą pracuję zarówno z kominkiem, jak i pryzmatem z pomiarem. Pomiar jest niezwykle dokładny i nigdy mnie nie zawiódł, kominek za to jest sporo lżejszy, ale trzeba się nauczyć nim kadrować ze względu na odwrócony stronami obraz.

jerezano
21-02-2012, 13:27
To nie tak, że kopie - tu wszystko jest ok. Aparat jest właściwie nowy. Ale ten cały proces dźwiękowy.....:) mój d300 ze swoim lusterkiem to się w ogóle nie umywa... Wiesz - takie doznania całkiem dla mnie nowe :)

Ucieszyłeś mnie z tym wężykiem :) Dzięki.

Gundrum
21-02-2012, 13:58
Kominek to jest to. Pryzmat do mojego kieva podpiera książki, chodzę z kominkiem. Do mamiyi 645 czasem pryzmat zakładam, pomaga w pionowym kadrze i mam tryb A. RZ ma obracaną dupkę więc problem kadru pionowego odpada.

Światłomierz, o ile nie błyskasz, kupisz za dosłownie parę groszy. Ja Lunasixa kupiłem za 8 euro, działa idealnie. Do bardziej skomplikowanych pomiarów zakładam pryzmat (mam se spotem), ale to jakieś 5% przypadków i moim zdaniem nie warto pryzmatu specjalnie kupować.

Komfort kadrowania z kominkiem jest niesamowity o ile opanujesz kierunki :)

pastwisko
21-02-2012, 14:28
Komfort kadrowania z kominkiem jest niesamowity o ile opanujesz kierunki :)

co do kierunków to kiedyś kadrowałem coolpixem na lajwvju i byłem zdziwiony czemu obraz przesuwa się w przeciwnym kierunku niż normalnie powinien..

Gundrum
21-02-2012, 14:49
co do kierunków to kiedyś kadrowałem coolpixem na lajwvju i byłem zdziwiony czemu obraz przesuwa się w przeciwnym kierunku niż normalnie powinien..

Ty się pewnie dziwiłeś że jest do góry nogami :)

pastwisko
21-02-2012, 15:08
Ty się pewnie dziwiłeś że jest do góry nogami :)

Kiedyś wyjąłem w tym celu aparat z szafki zeby sprawdzić bo zgłupialem - byłem święcie przekonany ze obraz na matowce jest normalnie :)

rg2000
21-02-2012, 15:08
Ja też zacząłem zabawę z RZ, mam kominek i za pryzmatem nie tęsknię. Minoltą iv mierzę światło i jest dobrze.

jerezano
21-02-2012, 15:09
Eeee, to ja mam luksus, u mnie tylko prawo - lewo się zamieniło :)

pastwisko
21-02-2012, 15:25
Eeee, to ja mam luksus, u mnie tylko prawo - lewo się zamieniło :)

to popróbuj dopasować skośne linie do krawędzi kadru :D

sorevell
21-02-2012, 15:44
Fajnie się też kadruje trzymając aparat przed sobą, tak że obiektyw jest skierowany w prawo lub lewo, a płaszczyzna matówki jest ustawiona w pionie :D

pastwisko
21-02-2012, 15:52
Fajnie się też kadruje trzymając aparat przed sobą, tak że obiektyw jest skierowany w prawo lub lewo, a płaszczyzna matówki jest ustawiona w pionie :D

to zdjecie zrobilem trzymając tak aparat, ale nad głowami widzów stojących przede mna :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img194.imageshack.us/img194/8995/10651407.jpg)

sorevell
21-02-2012, 16:01
to zdjecie zrobilem trzymając tak aparat, ale nad głowami widzów stojących przede mna :)

Też mam kilka takich, z tym, że nie przy sobie :P

RobertMiernik
21-02-2012, 16:18
Ale to chyba niezbyt adekwatny przykład bo zdjęcie chwieje się nieziemsko ;P

Chociaż kurde ten śmiejący się gość spowodował, że sam się uśmiechnąłem...

pastwisko
21-02-2012, 16:30
Bo cięzko się tak kadruje z podpiętym 180/2.8 ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/markoffplpiotrek02-1.jpg
źródło (http://markoff.pl/blog/2007/06/)
http://markoff.pl/blog/2007/06/

Gundrum
21-02-2012, 16:34
Taa, do sonnara to trzeba kawał karku mieć i biceps porządny.

pastwisko
21-02-2012, 17:03
jak się poprzerabia takie klocille to się docenia małe i lekkie aparaty :)

Gundrum
21-02-2012, 17:08
Ale jak wyciągniesz wielkie coś to modelki piszczą i mdleją. Wrażenia bezcenne :)

Chodziłem latem po górach z kievem, flektogonem, standardem, sonnarem i statywem. Wyrabia kondycję :)

jerezano
22-02-2012, 13:28
Właśnie zacząłem zgłębiać tajniki fotografii makro przy użyciu sekora 140mm Macro. To jest jakaś czarna magia :) Najgorsze jest to, że instrukcję mam tylko w narzeczu angielskim i nie wszystko jest do końca jasne (zrozumiałe)...
Motylek zdąży spi.....olić :) Tylko nieruchawy kwiatek ma szanse zostać uwiecznionym ;)

pastwisko
22-02-2012, 13:45
bo macro w średnim to raczej studio ;)

Boryszuk
22-02-2012, 16:05
Najgorsze jest to, że instrukcję mam tylko w narzeczu angielskim i nie wszystko jest do końca jasne (zrozumiałe)...

Przepisz/zeskanuj, się pomoże :)

miron19j
22-02-2012, 16:12
Może ktoś ma kasetę 120 w stanie excelent++ :) i mu przeszkadza w szafie? Jedną mam ale druga by się pewnie przydała.

a jest taka sama jak do RB? Bo taką bym miał na zbyciu.

axer
22-02-2012, 16:33
a jest taka sama jak do RB? Bo taką bym miał na zbyciu.

Niestety, to zupełnie inna konstrukcja.

miron19j
22-02-2012, 16:39
no to szkoda. Wyrzucić szkoda, a miejsce zajmuje.

morzon
22-02-2012, 17:01
no to szkoda. Wyrzucić szkoda, a miejsce zajmuje.

A ile byś sobie za taką życzył ? ;)

RobertMiernik
22-02-2012, 21:13
A ile byś sobie za taką życzył ? ;)

Cholera, to ja drugi w kolejce 'w razie czego' ;P

miron19j
22-02-2012, 22:38
A ile byś sobie za taką życzył ? ;)
jutro sprawdzę, w jakim jest stanie. :-)

jerezano
23-02-2012, 07:49
Przepisz/zeskanuj, się pomoże :)

Skoro są jeszcze życzliwi ludzie... :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Z góry dziękuję :)

Boryszuk
23-02-2012, 08:29
Po poludniu rzuce okiem, teraz padam na pysk :)

RobertMiernik
23-02-2012, 09:33
A czego nie rozumiesz?
Wszystkiego czy konkretnych fragmentów?

doktor
23-02-2012, 12:05
Może chodzi o to, że w języku lenłydż

RobertMiernik
23-02-2012, 13:20
Nie, no wiem, że nie ten język, ale instrukcja jest jednak większa niż tylko to co załączone, więc dedukcja doprowadziła mnie do wniosku, że jednak tutaj jest coś niejasnego ;)

jerezano
23-02-2012, 13:43
Poprzedzająca część to w zasadzie to samo tylko, że dla samego obiektywu, pierścienia nr 1 i pierścienia nr 2. Można je założyć razem i wtedy mamy pkt 4. (pierścienie i obiektyw) Jak to zrozumiem to i poprzedni a capite też :)

Pozostałą część instrukcji jakoś jarzę, ale tu jest natłok dziwnych, nieznanych mi pojęć, składni itd.

Co tu dywagować - jak ktoś chce pomóc, to pomoże. Po co się zastanawiać czy, czego i dlaczego nie rozumiem? Jak bym rozumiał, to bym nie zawracał głowy :)

sorevell
23-02-2012, 13:47
[del]

jerezano
23-02-2012, 13:47
I jeszcze pytanko do RZ-owców:
Przy robieniu planów normalnie oddalonych wystarcza odczyt światłomierza zewnętrznego? Czy trzeba coś korygować ze względu na miech?
Doczytałem się, że dla bliskich celów ( w zasadzie makro) trzeba ekspozycję korygować przy pomocy bocznej skali. Czy ta skala jeszcze jest do czegoś przydatna? (poza ustalaniem odległości od obiektu)

Boryszuk
23-02-2012, 13:50
Przy tłumaczeniu pomogłoby mi gdybym znał ten aparat, tak to mogę bazować tylko na tym co znam ze znanych mi konstrukcji i zwykłej logiki.

Jeśli masz problem z samymi pojęciami ale kontekst rozumiesz to spróbuj www.ling.pl a mi oszczędź zbłaźnienia się ;)

RobertMiernik
23-02-2012, 15:12
jerezano: pytałem dlatego, że miałem w planie pomóc, a zainteresowany byłem zakresem, miałem nadzieję, że może akapit jeden tylko i byłoby szybko.

Sorrki jeśli odebrałeś to jako zarzut w stylu 'jak można czegoś takiego nie zrozumieć' - nie o to chodziło ;>

jerezano
23-02-2012, 19:46
ok, ok. Wiesz jak to jest - człowiek chce coś nowego zrobić, a tu takie przeszkody (językowe) - to się trochę denerwuje :)
Już sobie dałem radę, w innym narzeczu :)

jerezano
24-02-2012, 08:43
I kolejne pytanie -możecie mnie zabić (wirtualnie), ale nie rozumiem tabeli z opakowania Tetenalu:

Czas wywoływania: 20*c, min, Beta = 55 (?)

pod spodem jest tabelka z różnymi filmami (to rozumiem :) ) i obok 3 kolumny, 1+10, 1+20, 1+30 (to wiem - stopnie rozcieńczenia), a w każdej z kolumn literka A i B. Co oznaczają liczby w kolumnach pod tymi literkami?
Na samym dole jest napisane rytm poruszania przez odwrócenie: A= 3s B=1 min. ???

W niedzielę się wezmę za pierwsze filmy, więc może mi to któryś z Życzliwych Kolegów wyjaśni? :)

sorevell
24-02-2012, 08:57
A cóż to za Tetenal?

jerezano
24-02-2012, 09:03
Tetenal Ultrafin Lq, ale to chyba nieistotne - chodzi mi o interpretacje tabelki (taka lub podobna jest pewnie na wszystkich tetenalach)

sorevell
24-02-2012, 09:17
Na moje oko sprawa wygląda tak (na podstawie tego (http://www.tetenal.com/imaging_shop/images/00001809.pdf)):
Beta 0,55 - wołanie na "normalny" kontrast;
Beta 0,70 - wołanie na wysoki kontrast;
1min i 3sec określają sposób agitacji - obstawiam, bo tego już pewien nie jestem, że 3sec oznacza wywoływanie rotacyjne.

wojteh
24-02-2012, 09:26
tak dokładnie - ja używam ultrafin lq

zdyboo
24-02-2012, 09:28
0,55 to jest dla normalnego kontrastu, do wołania pod powiększalnikiem z głowicą kondensatorową
0,70 to jest dla podwyższonego kontrastu, do wołania pod powiększalnikiem z głowica dyfuzyjną.

Jak pomyliłem nazwy głowic to wybaczcie.
3 sek / 1 min oznacza rytm obracania: co trzy sekundy - chyba w praktyce oznacza mieszanie ciągłe lub co minutę

Liczby w tabelce poniżej to czas moczenia w wywoływaczu dla temperatury 20 st. C.

http://www.tetenal.com/index_c.htm?AKT=01120010003000200000&L=UK
Trzeba nadusić to "i" w okręgu to w popupie wyskoczy manual do chemii Tetenala.

jerezano
24-02-2012, 09:40
Dziękuję. :)

klisza36
24-02-2012, 11:08
Zdyboo wyjaśnił na 100 procent;-)

jerezano
27-02-2012, 08:26
Nooo, pierwsze filmy wiszą na haku ;) Wygląda na to, że się wszystko, lub prawie wszystko udało :) Dziękuję wszystkim, którzy mi doradzali w tym wątku :)
Niestety film 120 nie ma exifów :), a często widzę jak ludzie podają dane ekspozycji dla prezentowanego zdjęcia. Zapisujecie to w kajeciku? To trochę uciążliwe, ale oczywiście, wykonalne :) To trzeba by później opisać również już zarchiwizowane zdjęcia w koszulkach...

sorevell
27-02-2012, 08:48
Nooo, pierwsze filmy wiszą na haku ;) Wygląda na to, że się wszystko, lub prawie wszystko udało :) Dziękuję wszystkim, którzy mi doradzali w tym wątku :)
Niestety film 120 nie ma exifów :), a często widzę jak ludzie podają dane ekspozycji dla prezentowanego zdjęcia. Zapisujecie to w kajeciku? To trochę uciążliwe, ale oczywiście, wykonalne :) To trzeba by później opisać również już zarchiwizowane zdjęcia w koszulkach...

Co do exifów - można zapisywać na kartce, ale niektóre aparaty naświetlają taki exif pomiędzy klatkami lub przy krawędzi filmu. Jeśli chodzi o Nikona, to F5 ze ścianką MF-28 i F6 taki numer potrafią zrobić. W średnim formacie - Contax 645.

wojteh
27-02-2012, 09:14
a w małym np Contax G2 z odpowiednia tylna ścianka ...

klisza36
27-02-2012, 11:29
no trochę jeszcze jest tych aparatów,ale przeważnie podajemy tu dane ,jaki film ,jak wołany, czym świetlony-tego raczej trudno nie zapamiętać

jerezano
29-02-2012, 10:25
To jeszcze o Tetenalu - wywołałem 5 filmów w stężeniu 1+10, czy ten roztwór jeszcze się nadaje do dalszego wołania, jak długo można go przechowywać... Nie żebym był jakoś specjalnie oszczędny, ale jeśli można go nadal używać, to po co wylewać :)

I o ramce. Spójrzcie tutaj: http://www.flickr.com/photos/timlaytonsr/6443035949
Przypuszczam, ze to ramka wygenerowana cyfrowo, bo chyba nie malowana w ciemni ;)
Jak się dorwać do takich ramek? Może zna ktoś ścieżkę dostępu :)

sejmajnejm
29-02-2012, 10:46
To jeszcze o Tetenalu - wywołałem 5 filmów w stężeniu 1+10, czy ten roztwór jeszcze się nadaje do dalszego wołania, jak długo można go przechowywać... Nie żebym był jakoś specjalnie oszczędny, ale jeśli można go nadal używać, to po co wylewać :)

I o ramce. Spójrzcie tutaj: http://www.flickr.com/photos/timlaytonsr/6443035949
Przypuszczam, ze to ramka wygenerowana cyfrowo, bo chyba nie malowana w ciemni ;)
Jak się dorwać do takich ramek? Może zna ktoś ścieżkę dostępu :)

zadne cyfrowo. rozpilowujesz ramke w powiekszalniku tak aby bylo wiecej niz caly kadr i jedziesz.

pzdr.
A

klisza36
29-02-2012, 11:42
To jeszcze o Tetenalu - wywołałem 5 filmów w stężeniu 1+10, czy ten roztwór jeszcze się nadaje do dalszego wołania, jak długo można go przechowywać... Nie żebym był jakoś specjalnie oszczędny, ale jeśli można go nadal używać, to po co wylewać :)

Aby zachować powtarzalność ,ja wylewam lub wołam zaraz następną partie uwzględniając współczynnik przedłużenia czasu podany przez prod.

jerezano
29-02-2012, 12:37
zadne cyfrowo. rozpilowujesz ramke w powiekszalniku tak aby bylo wiecej niz caly kadr i jedziesz.

pzdr.
A

W portfolio ten gość ma więcej zdjęć w podobnych, ale różniących się od siebie ramkach. Ale się musiał chłop napiłować... ;)
Poza tym nawet jak już bym zamierzał wziąć się za piłowanie, to nie da rady, bo nie robię papierów i nie mam do tego sprzętu (czyli m.in. ramek do rozpiłowania) :)

jerezano
01-03-2012, 00:47
Na podstawie wielogodzinnej lektury oraz porad Kolegów z forum urodziły się moje pierwsze w życiu zdjęcia Mamiyą :)
Pierwszy raz w życiu wywoływałem osobiście filmy średnioformatowe i dzisiaj, pierwszy raz w życiu skanowałem te negatywy. :) Jestem nad wyraz szczęśliwy i zafascynowany! Cyfra jest szybsza, ale nie umywa się do tych, nawet nienajlepszych, kadrów o formacie 6x7 :)

Wstawię tutaj, bo tematyka różna i trzeba by skakać po forum... Tylko na początek, żebyście napisali co sądzicie o moich wypocinach :)

1. Ilford delta 100

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

2. Ilford delta 100

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

3. Ilford HP5 400

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/)

4. Ilford HP5 400

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/)

Wywołane w Tetenalu Ultrafin Lq - według przepisu, na tyle dokładnie, na ile mnie stać :)
Acha, skanowane na epsonie v600... w trybie profi :)

sorevell
01-03-2012, 08:53
Jestem nad wyraz szczęśliwy i zafascynowany!

Przestrzel sobie w takim wypadku rolkę slajdu ;)


Wywołane w Tetenalu Ultrafin Lq - według przepisu, na tyle dokładnie, na ile mnie stać :)
Acha, skanowane na epsonie v600... w trybie profi :)

Zdjęcia wyglądają dobrze. Wywoływanie BW nie wymaga aptekarskiej precyzji, negatywy srebrowe sporo wybaczają, ale wiadomo - dokładność im nie zaszkodzi ;) Co do skanowania na v600, pilnuj, żeby negatyw był płasko rozłożony, bo ramka w tym modelu sprzyja powstawaniu pierścieni Newtona (w porównaniu z tą z v500). Na razie widzę, że nie masz z tym problemu, ale na wszelki wypadek - wspominam.

zdyboo
01-03-2012, 09:21
Zdjęcia wyglądają dobrze. Wywoływanie BW nie wymaga aptekarskiej precyzji, negatywy srebrowe sporo wybaczają, ale wiadomo - dokładność im nie zaszkodzi ;) Co do skanowania na v600, pilnuj, żeby negatyw był płasko rozłożony, bo ramka w tym modelu sprzyja powstawaniu pierścieni Newtona (w porównaniu z tą z v500). Na razie widzę, że nie masz z tym problemu, ale na wszelki wypadek - wspominam.

Ja nie wiem czy pierścienie Newtona w przypadku Epsą to czasem nie wina samego skanera niż akurat ramki.
Kolega, który mi sprzedawał V300 mówił, że znacznie trudniej uzyskać na nim pierścienie Newtona niż na V500, którego kupił do filmów 120. Teraz Ty piszesz, że V600 jest jeszcze bardziej czułe na to zjawisko. Może wraz ze wzrostem D, wzrasta też precyzja skanowania.

sorevell
01-03-2012, 09:51
Ja nie wiem czy pierścienie Newtona w przypadku Epsą to czasem nie wina samego skanera niż akurat ramki.
Kolega, który mi sprzedawał V300 mówił, że znacznie trudniej uzyskać na nim pierścienie Newtona niż na V500, którego kupił do filmów 120. Teraz Ty piszesz, że V600 jest jeszcze bardziej czułe na to zjawisko. Może wraz ze wzrostem D, wzrasta też precyzja skanowania.

Nie, nie. Mnie chodziło tylko i wyłącznie o to, że konstrukcja ramki do średniego z v600 jest bardziej wiotka od tej z v500 i trudniej jest utrzymać płasko film 120.

edyta:
Ramki z v600 wyglądają tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.photo-i.co.uk/Reviews/interactive/Epson%20V650/holders.jpg)

W holderze z v500 otwór na film 120 jest o 1/3 krótszy, przez co film jest lepiej trzymany. Wada ramki z v500 jest taka, że skanujesz 2 klatki 6x6 i musisz przekładać film.

wojteh
01-03-2012, 10:00
no ma dziurę na 4 klatki a v500 na 2 klatki

sorevell
01-03-2012, 10:01
no ma dziurę na 4 klatki a v500 na 2 klatki

Zależy jakie klatki :P

morzon
01-03-2012, 12:04
Ta, mi w v500 wchodzi jedna 6x7... szlag mnie z tym trafia.

wojteh
01-03-2012, 12:05
wiesz ale masz celebracje nad każdą klateczką ...

morzon
01-03-2012, 12:08
Inaczej bym nazwał, ale za dużo * musiałbym wstawiać

jerezano
01-03-2012, 15:56
Ustawiłem skanowanie w epsonie na 2400 - tak, bez specjalnego powodu - coś musiałem ustawić. Ponieważ jestem na bakier z tymi wszystkimi dpi, ppi, itd, etc. to mnie zdziwiło, że po otwarciu zeskanowanego zdjęcia w PS, pokazuje on rozdzielczość 300 dpi...

Co do krzywych negatywów, to jest tam taka czarna tekturka do przyciskania z jednego końca - trochę się film prostuje.