PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do profesjonalistów ;)!! Help!



mlodykrk
17-02-2012, 20:05
WITAM!

mam 2 pytania na które nie znam/nie mogę znaleźć odpowiedzi

1. jak uzyskać identycznie naświetlone zdjęcie w trybie M i A?

-robię zdjęcie w M , 1/200 , f4 lampa wbudowana wychodzi zdjęcie poprawne
-robię zdjęcie w A, 1/60 , f4 korekta ekspozycji -1,7 działki (pomiar cw) ( -1,7 działki chyba odpowiada przejściu z 1/60 na 1/200?) ( korektą ekspozycji chce odciąć światło zastane)
zdjęcie wychodzi całkowicie inaczej naświetlone,( jest ciemniejsze) czy korekta ekspozycji wpływa w trybie A na czas naświetlania? cały czas w d80 mam na wyświetlaczu 1/60? sadzę wiec ze czas zmienia się w mechanizmie i nie jest wyświetlany na wyświetlaczu? proszę poprawcie mnie jak się mylę jestem laikiem..


2. -robię zdjęcie w M , 1/200 , f4 lampa wbudowana wychodzi zdjęcie poprawne - ładnie oddane kolory zielonego fotela
--robię zdjęcie w M , 1/60 , f4 lampa wbudowana (1/60 chce wpuścić więcej światła zastanego) - zdjęcie wychodzi ciemniejsze, zielony fotel juz jest ciemniejszy? a nie powinno być tak że jest jaśniejsze?

aparat to d80

dziękuje i proszę o wyrozumiałość i wyczerpującą odpowiedz
pozdrawiam!

JacekCz
17-02-2012, 20:12
r( korektą ekspozycji chce odciąć swiatło zastane)

???? Co masz na myśli?



dziękuje i prosze o wyrozumiałość i wyczerpującą odpowiedz
pozdrawiam!

A my "profesjonaliści" prosimy o
a) temat oddający treść pytania,
b) używanie znaków interpunkcyjnych, wykazałem sporo wyrozumiałości czytając.

Trochę systematyczności, zdjęcia z EXIF-ami byłyby pomocne. Masz Auto ISO?

Najpierw helpnij sobie sam..

mlodykrk
17-02-2012, 20:16
Korektą ekspozycji chce odciąć światło zastane, nie wiem czy dobrze to nazwałem

chciałem z 1/60 zrobić 1/200 w trybie A, ale wiem że na wyświetlaczu mi się nie pokaże taki czas tylko ewentualna korekta np o -1 działkę..

proszę o wytłumaczenie.

iso jest sztywne 100

Michaelius
17-02-2012, 20:26
Jak robisz korekte ekspozycji to czas na wyswietlaczu bedzie sie zmienial.

mlodykrk
17-02-2012, 20:29
jak mam włączoną wbudowaną lampe widnieje cały czas 1/60

pastwisko
17-02-2012, 20:44
Czas jaki ci pokazuje aparat, to czas z uwzględnioną juz korektą EV. Wiec to raczej normalne ze f4 i 1/200 bedzie inne niż f4 i 1/60.

apple
17-02-2012, 20:49
A może na początek: "Idealna ekspozycja" Michael Freeman ;)

mlodykrk
17-02-2012, 20:49
Czas jaki ci pokazuje aparat, to czas z uwzględnioną juz korektą EV. Wiec to raczej normalne ze f4 i 1/200 bedzie inne niż f4 i 1/60.




-robię zdjęcie w M , 1/200 , f4 lampa wbudowana wychodzi zdjęcie poprawne ( nie daje żadnych korekt)

-robię zdjęcie w A, 1/60 , f4 korekta ekspozycji -1,7 działki (pomiar cw) ( -1,7 działki chyba odpowiada przejściu z 1/60 na 1/200?) ??????????


zdjęcie wychodzi całkowicie inaczej naświetlone,( jest ciemniejsze) czy korekta ekspozycji wpływa w trybie A na czas naświetlania? cały czas w d80 mam na wyświetlaczu 1/60? sadzę wiec ze czas zmienia się w mechanizmie i nie jest wyświetlany na wyświetlaczu? proszę poprawcie mnie jak się mylę jestem laikiem..

blackside
17-02-2012, 21:01
w A robisz z lampą ?- jeśli tak chyba dając korekcje wpływasz na siłę błysku...Jeśli nie to jak wyżej kolega napisał... 1/60 i do tego korekta daje całkiem inny efekt.. Szczeże to nie rozumiem.... o co Ci chodzi...
Jeśli chcesz uzyskać odcięcie światła to ustaw 1/60 lub ciut mniej zależy od sceny i ogniskowej , i zwiększ iso. Wówczas światło zastane zostanie lepiej uchwycone... jesli bez lampy to musisz drastycznie iso podciągnąć... wszystko zależy co chcesz focić i gdzie. A i lampą doświetlaj a nie wal.. czyli ja ją lekko "osłabiam"
Przy włączonej lampie <auto - TTL>z czasami 1/200 i 1/60 spróbuj bez korekcji... :-)... powinno być ok
Ale ja amator...

Art Erie
17-02-2012, 21:02
Lampa w trybie TTL ?

~lxs
17-02-2012, 21:04
1. Zdjęcie po kompensacji ekspozycji w dół wychodzi ciemniejsze, bo kompensacja w Nikonie działa również na moc błysku lampy (można powiedzieć, że mamy taką jakby "kompensację absolutną" - dostosowuje się ISO/przysłona/czas/moc błysku w zależności od wybranego trybu tak by scenę prześwietlić lub nie doświetlić).
Żeby wyszło prawidłowo i odciąć zastane spróbuj ustawić kompensację ekspozycji na -3EV i kompensację mocy błysku na +3EV.
Ciekawostka - z czego się orientuję w Canonie kompensacja ekspozycji działa odwrotnie niż w Nikonie - czyli możemy sobie kontrolować balans zastanego i błyskowego samą kompensacją ekspozycji. Kiedyś to chyba porównywali w Adorama TV :D
2. Ciężko wróżyć z fusów, wrzuć zdjęcia przykładowe

Widnieje Ci cały czas 1/60s w trybie A z lampą bo tak masz ustawione w menu - poszukaj sobie ustawień lampy błyskowej. U mnie w d90 ta opcja nazywa się "czas migawki dla błysku", w d80 będzie coś podobnego na pewno.

mlodykrk
17-02-2012, 21:07
w A robisz z lampą ?- jeśli tak chyba dając korekcje wpływasz na siłę błysku...Jeśli nie to jak wyżej kolega napisał... 1/60 i do tego korekta daje całkiem inny efekt.. Szczerze to nie rozumiem.... o co Ci chodzi...


tak robię w A z lampą!:)
więc
1 zdjęcie robię w M 1/200 f4,lampa wychodzi ok
więc jakie parametry w A muszę przyjąć by wyszło identyczne?( ile korekty? na lampie , ev?)

blackside
17-02-2012, 21:15
masz w moim wcześniejszym poście. Bez korekcji będzie niemnal identycznie. Wpływ największy będzie właśnie na "światło zastane"

~lxs
17-02-2012, 21:16
tak robię w A z lampą!:)
więc
1 zdjęcie robię w M 1/200 f4,lampa wychodzi ok
więc jakie parametry w A muszę przyjąć by wyszło identyczne?( ile korekty? na lampie , ev?)

Nie wyjdzie identycznie w A, bo masz ustawiony "czas migawki dla błysku" na 1/60s... Nie ustawiaj żadnych korekt to wyjdzie w A tak samo naświetlone ale więcej zastanego niż w M na 1/200s

blackside
17-02-2012, 21:17
dokładnie :-)... post 9

mlodykrk
17-02-2012, 21:21
czyli nie ma możliwośći aby w A i M wyszło identyczne zdjęcie?nawet po wprowadzonych korektach?

blackside
17-02-2012, 21:26
jesooo
daj M 1/200 później daj A 1/60 i zrób zdjęcie powinno być mniej więcej to samo
sprawdź. Oba z lampą i zakładam w TTL
Poczytaj
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/nikontv/

~lxs
17-02-2012, 21:27
Jakich korekt byś w A nie wprowadził czas otwarcia migawki się nie zmieni, bo masz to ustawione "na sztywno" w menu...

Po co w ogóle ta cała zabawa? Rób w M i uzyskasz to, co chcesz i będziesz miał nad tym pełną kontrolę

Ustaw sobie M i zrób 2 fotki (ustaw lampę w TTL, kompensację ekspozycji i mocy błysku na 0 EV i nie ruszaj):
1. 1/60s f4 iso200
2. 1/200s f4 iso200

Na 1 będziesz miał więcej zastanego na 2 mniej a fotel powinien być podobnie naświetlony

iunika
17-02-2012, 21:42
Na trybie A ustaw f7.1. Zwiększy się głębia, ale naświetlenie powinno być już bardziej zbliżone.

blackside
17-02-2012, 21:52
o ile nie braknie liczby przewodniej w odniesieniu do sztywnego iso :-)

mlodykrk
17-02-2012, 21:56
Na trybie A ustaw f7.1. Zwiększy się głębia, ale naświetlenie powinno być już bardziej zbliżone.

wydaje mi sie ze nie


M 1/200 f4 - 1/200 odcinam praktycznie całe światło zastane - dominuje światło błyskowe


A 1/60 f7.1 jak dam przesłonę taką to odcinam błysk wpadnie Jeszce wiecej światła zastanego

tak mi sie wydaje mam w ręce aparat i robie test :)

blackside
17-02-2012, 21:59
A ustaw sobie tak M 1/200 iso 400 f 5,6 . Byleś planu nie przepalił lampą bo nie wiem jaką masz scene ....

mlodykrk
17-02-2012, 22:07
A ustaw sobie tak M 1/200 iso 400 f 5,6 . Byleś planu nie przepalił lampą bo nie wiem jaką masz scene ....

nospoko ale co mi to da>?
1/200 odcinam zastane
ido 400 podbijam i zastane i blysk
f 5,6 odcianm błysk


o co chodzi?:)

Jacek_Z
17-02-2012, 22:16
wydaje mi sie ze nie


M 1/200 f4 - 1/200 odcinam praktycznie całe światło zastane - dominuje światło błyskowe


A 1/60 f7.1 jak dam przesłonę taką to odcinam błysk wpadnie Jeszce wiecej światła zastanego

tak mi sie wydaje mam w ręce aparat i robie test :)Co za różnica jaki tryb pracy? Ekspozycja to ekspozycja (sprawdź exif). Biorąc pod uwagę światło zastane 1/200 i f4 jest równoważne 1/60 i f7.1 - to żadna zmiana jesli chodzi o ekspozycje.
Dodając błysk (bez żadnych korekcji 1.7) teoretycznie w obu przypadkach aparat da takie samo zdjęcie, ale ..... wbudowana lampa może być za słaba by dac błysk odpowiedni dla przysłony 7.1 (TTL - jak rozumiem). lampa zewnętrzna powinna dac radę, chyba że odbijasz światło albo masz daleko od obiektu.

Włączając lampę błyskowa w trybie A aparat przestawi sie na 1/60 bo tak sobie wymyślono.

Wprowadzając korektę ekspozycji siłą rzeczy wpływasz na ekspozycję. Więc się nie dziw, że -1,7 niedoświetla zdjęcie.

~lxs
17-02-2012, 22:20
Stosunek zastanego do błyskowego kontroluje się jedynie czasem (ponieważ jako jedyny z trójkąta iso-czas-przysłona nie wpływa jednocześnie na moc błysku i ilość zarejestrowanego światła zastanego)

Jacek_Z
17-02-2012, 22:23
Stosunek zastanego do błyskowego kontroluje się jedynie czasem No i to stwierdzenie myli naszego młodego kolegę, bo mysli, że zmiana 1/60 na 1/200 to zmiana ekspozycji. Owszem, ale przy założeniu, że lampa pracuje w trybie manualnym i zawsze daje tyle samo światła. Ale jak lampa pracuje w TTL to zmiana przysłony powoduje zmianę mocy błysku, ekspozycja pozostaje ta sama mimo zmiany czasu.

blackside
17-02-2012, 22:24
@mlodykrk
Ale przy iso 400 TTl obniży moc lampy i zobaczysz że będziesz miał więcej zastanego , chyba że walisz w odległy punkt na hali :-) W pokoju pomoże.

~lxs
17-02-2012, 22:26
Ale przy iso 400 TTl obniży moc lampy i zobaczysz że będziesz miał więcej zastanego , chyba że walisz w odległy punkt na hali :-) W pokoju pomoże.

Mylisz się, jedyne co się zmieni to będzie więcej szumu. Nie mówimy o sytuacji, kiedy lampa nie wyrabia swoją mocą

blackside
17-02-2012, 22:27
Nie wydaje mi się :-0
Lampa mniej dopali -a zastnego wpadnie "więcej" dzięki iso.
Ale zkładając że pomieszczenie jest "odpowiednie" a jeśli małe to korekcja błysku <->i powinien być efekt...

mlodykrk
17-02-2012, 23:12
No i to stwierdzenie myli naszego młodego kolegę, bo mysli, że zmiana 1/60 na 1/200 to zmiana ekspozycji. Owszem, ale przy założeniu, że lampa pracuje w trybie manualnym i zawsze daje tyle samo światła. Ale jak lampa pracuje w TTL to zmiana przysłony powoduje zmianę mocy błysku, ekspozycja pozostaje ta sama mimo zmiany czasu.

Ale jak lampa pracuje w TTL to zmiana przysłony powoduje zmianę mocy błysku, ekspozycja pozostaje ta sama mimo zmiany czasu -nie rozumiem

blackside
17-02-2012, 23:25
ale czas wpłynie na światło zastane...

JacekCz
17-02-2012, 23:27
Oszukujesz się Kolego po pierwsze upierając się przy "A" który już wcale nie jest "A"... czasem w życiu się okłamuje innych ale siebie nie warto.

Nie pada tu opis sytuacji zdjęciowej: Czy światła zastanego starczy dla zdjęcia i lampa zaledwie uzupełnia, czy lampa musi udźwignąć ekspozycję i walczymy o resztki klimatu zastanego?
To są różne sytuacje, i zasady (moje) są wtedy inne.

Dać wam wszystkim analoga, lampę bez TTL (albo w ogóle bez automatyki, już hardkor) i przynieście zdjęcie. Nawet z automatyką lampy (tj. nie na kalkulator) trzeba zrozumieć a nie strzelać.

~lxs
17-02-2012, 23:33
http://www.youtube.com/watch?v=vEnAhkL0i38
może to pomoże?