PDA

Zobacz pełną wersję : Jak poprawnie sprawdzić AF BF-FF



artuss811
16-02-2012, 21:36
Witam podczas robienia zdjęć zestawem D5100 + 18-105 zauważyłem, że przy oryginalnym rozmiarze 1: 1 zdjęcia nie są jakieś ostre jest jakaś mgła itp. Ze strony http://focustestchart.com/ ściągnąłem pdf gdzie jest opisane jak zrobić ten cały test, ale że angielski nie idzie mi za dobrze proszę powiedzcie, przy jakiej ogniskowej to robić wiem ze przy maksymalnym otworze, ale przy maksymalnej do danej ogniskowej czy w ogóle maksymalnej dla obiektywu przy ogniskowej 18. I drugie pytanie jak celuje centralnym polem AF to zdarza się tak, że łapie ostrość pod czarna kreska na białym polu, lecz nie zawsze, ale się zdarza i za każdym razem lapie jak tylko kreska pojawi się nawiasie a nie centralnie na tym czarnym migającym na czerwono punkcie wiec w końcu gdzie ustawić kreskę na nawiasie czy na czarnym punkcie

mlmar
16-02-2012, 23:47
Jakim nawiasie? Ustaw punkt centralny dla ustawiania ostrości w aparacie i celuj w kreskę na środku kartki. Jeżeli łapie (jak napisałeś) na białym polu to masz af/bf, bo na białym polu punkt ostrości ostrości by nie ustawił ze względu na brak kontrastu

artuss811
16-02-2012, 23:57
też właśnie mnie to zastanawia, ostrość łapie tam gdzie są czerwone kreski w tym miejscu znajduje się czarna kreska reszta biała
<script src='http://img809.imageshack.us/shareable/?i=48573d5100wizjer.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/809/48573d5100wizjer.jpg/)</noscript>

artuss811
17-02-2012, 00:11
http://imageshack.us/photo/my-images/809/48573d5100wizjer.jpg/

Przemek80
17-02-2012, 00:35
Podstawą jest aparat na statywie.To,że widzisz,że łapie pod kreską może być wynikiem drżącej reki:) Po drugie po powiększeniu 100 % nigdy nie będziesz widział,że zdjęcie jest super ostre. Wrzuć jakieś fotki na ten przykład.

artuss811
17-02-2012, 00:48
Ale czy jak ostrość łapie tak jak pokazałem na rysunku to dobrze czy źle

Przemek80
17-02-2012, 00:55
To są tylko Twoje wnioski.Pokaż zdjecia to będzie można coś więcej powiedzieć.

mlmar
17-02-2012, 01:09
Jeżeli chodzi o to że łapiesz punktem środkowym to dobrze, ale zrób zdjęcie tak żeby w kadrze były też te kreseczki po bokach kartki. To ci pomoże ocenić gdzie padła ostrość. Poza tym zdjęcie z większej odległości bardziej pokaże skłonność do FF/BF jeżeli taka jest. Proponuję robić testy na najdłuższej ogniskowej, ale z aparatem oddalonym tak żeby kreseczki po bokach było widać (oczywiście w granicach możliwości żeby nie podwieszać aparatu pod sufit :D)

artuss811
17-02-2012, 19:39
też właśnie mnie to zastanawia, ostrość łapie tam gdzie są czerwone kreski w tym miejscu znajduje się czarna kreska reszta biała
<script src='http://img809.imageshack.us/shareable/?i=48573d5100wizjer.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/809/48573d5100wizjer.jpg/)</noscript>

Panowie, ale my się chyba nie rozumiemy ja tymi czerwonymi liniami nie wskazałem skąd, dokąd jest czarna linia testu tylko czerwona linia oznacza czarną linie testu, czyli te 2 kreski czerwone oznaczają dwa różne przypadki położenie czarnej linii testowej, czyli ostrość jest łapana na krawędziach tego nawiasu, a nie w tym czarnym punkcie wewnątrz.
Albo inaczej czy ostrość w centralnym punkcie ma znajdować się w tej strefie zaznaczonej na czerwono czy tylko w tym czarnym prostokąciku
<script src='http://img190.imageshack.us/shareable/?i=48573d5100wizjer1.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/190/48573d5100wizjer1.jpg/)</noscript>

mlmar
17-02-2012, 19:47
Te linie co masz w wizjerze, nawiasy i punkciki to tylko rysunek. Faktycznie punkty focusa mogą być nieco przesunięte, w górę lub w dół czy na boki. Jeżeli zauważysz że aparat ma skłonność do łapania ostrości górą lub dołem tego środkowego "nawiasu" to przyzwyczaj się tak celować. Zakładając że punkt focusa jest idealnie na środku to różnice w obrębie tego środkowego pola są do przyjęcia, czasem wyżej czasem niżej, ostrość się ustawia tam gdzie aparat zauważy większy kontrast. Niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę, a najlepiej to wrzuć fotki, one najwięcej mówią.

artuss811
28-02-2012, 01:10
Witam ponownie skończyłem remont wiec mogłem zabrać się za zrobienie zdjęć testowych. Proszę powiedzie czy obiektyw dobrze łapie ostrość.

- 75mm f5.3 kwadrat pokazuje gdzie łapałem ostrość co mnie dziwi czasem łapał na białym polu

1
img594.imageshack.us/img594/4241/75f53.jpg
2
http://img546.imageshack.us/img546/8864/755s.jpg

3
http://img252.imageshack.us/img252/7997/754y.jpg

4
http://img26.imageshack.us/img26/348/753o.jpg

5
http://img685.imageshack.us/img685/6342/752v.jpg

- 105 f5,6

1
http://img694.imageshack.us/img694/9293/1053x.jpg

2
http://img809.imageshack.us/img809/4903/1052k.jpg

3
http://img846.imageshack.us/img846/2076/1051p.jpg

KamilM
28-02-2012, 03:14
W/g mnie AF jest nieco rozstrojony. A zrób zdjęcia z jeszcze większej odległości od przedmiotu, kilkunastu metrów. Polecam jakiś płotek, płytki, itp. Albo po prostu poproś kogoś, aby stanął w odległości z 10-15 m, ustaw maksymalną ogniskową przy minimalnej przesłonie i porób zdjęcia. Jeśli nie będzie ostro na tyle, że Ci to przeszkadza, to pewnie tylko kalibracja w serwisie może pomóc.

Leniu
28-02-2012, 10:09
jeśli test był zrobiony poprawnie... to moim zdaniem masz BF

artuss811
28-02-2012, 10:51
Też właśnie jestem tego samego zdania, że jest BF bo zawsze ostre jest dalej niż kwadrat, a co do poprawności testu to robiłem go z kilkunastu centymetrów na granicy łapania ostrości aparat pod kątem 45 st mierzone specjalną poziomicą i kilka razy łapałem ostrość w tym samym miejscu

Vifoto
28-02-2012, 11:31
Przerób sobie ten test wg. fotki jak poniżej. Ustawisz sobie w pozycji krajobraz pod dowolnym kątem. Środkowy fragment zawsze możesz ustawić równolegle do matrycy aparatu, więc zawsze dobrze trafisz.

http://imageshack.us/photo/my-images/406/testsr.jpg/

artuss811
28-02-2012, 12:01
Przerób sobie ten test wg. fotki jak poniżej. Ustawisz sobie w pozycji krajobraz pod dowolnym kątem. Środkowy fragment zawsze możesz ustawić równolegle do matrycy aparatu, więc zawsze dobrze trafisz.

http://imageshack.us/photo/my-images/406/testsr.jpg/

Sorrki ale trochę nie rozumiem :-) mam wydrukować ten test i z odległości robić zdjęcia pod powolnym kątem

Vifoto
28-02-2012, 12:51
W arkuszu testu wycięty jest otwór w którym jest wstawka z szachownicą umieszczona na osi obrotowej tak że niezależnie od tego jak ustawisz całość możesz ustawić środkowy wycinek równolegle do matrycy aparatu. Co ułatwi celowanie, wycinek jest łatwiejszy do celowania niż linia bo jest obszarowo większy od pola celownika w aparacie. Jak całość ustawisz pod innym kątem np 30 st. to masz lepszy obraz rozkładu ostrości. Jak chcesz być aptekarzem to dla zmienionego kąta możesz przeliczyć sobie skalę na teście. Ponadto pozycja krajobraz jest łatwiejsza do przeprowadzenia testu. Odpada ustawienia aparatu pod kątem a i statyw nie jest konieczny. Pełne światło, zoom na maxa, dystans minimum dla małej głębii.

artuss811
28-02-2012, 13:24
zrobiłem jeszcze inny test podobny z linku 2 posty wyżej, tylko ten test ma powierzchnie do łapania ostrości a nie linie.Tym razem test przeprowadziłem w ten sposób ze raz łapałem ostrość na LV a raz przez wizjer i moim zdanie ostrość przez LV jest lepsza a nawet znacznie lepsza tylko dlaczego. Poniżej przedstawiam wyniki

1.Wizjer 105mm f5.6 odległość około 2m


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img41.imageshack.us/img41/6836/dsc5050f.jpg)
By artuss811 (http://profile.imageshack.us/user/artuss811) at 2012-02-28


2. LV 105mm f5.6 odległość około 2m

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img338.imageshack.us/img338/2031/dsc5051.jpg)
By artuss811 (http://profile.imageshack.us/user/artuss811) at 2012-02-28

Vifoto
28-02-2012, 13:42
Nie wiem z jaką dokładnością wykonałeś ten test. Z tych fotek wynika że system AF wykazuje BF (ostrzy za punktem) . Różnica wynika z odmiennego sposobu pomiaru przez aparat. Ustawienie krajobraz lepiej wykorzystuje klatkę matrycy. Odsyłam do mojego wątku "Kalibracja FF/BF" tam jest więcej na temat.

artuss811
28-02-2012, 21:31
czyli pozostaje serwis

artuss811
29-02-2012, 08:11
a możecie powiedzieć jak odbywa się taka regulacja BF/FF w serwisie, ile trzeba czekać na aparat i czy faktycznie się przykładają do tej regulacji. Bo na forum czytałem parę postów ze ktoś wysłał i po powrocie aparatu nie było wcale lepiej

takpoprostu
02-03-2012, 19:45
Widzisz tylko że serwis ma też jakąś tam swoją miarkę do której stroją AF... Tylko problem w tym że jak ustawią AF na tym całym ich testerze który stoji od body powiedzmy 1,5 metra... To co wtedy z ostrzeniem na np. 6-7 metrów ? Tak samo miałem w moim body ciecie z serwisu twierdzili że moje body jest OK, a ja że nie... I tak sobie namiętnie odsyłaliśmy puche. Aż co ? Aż w końcu ja odpuściłem i się teraz bujam z "jak mi się chce" tarfiającym aparatem.

m.aperture
02-03-2012, 20:40
A ja właśnie zakończyłem raczej z powodzeniem korektę AF przy użyciu metody klucza imbus (nie jest to rozmiar 2 ale 1.5 ponieważ na forach często jest napisane o 2mm) w moim poczciwym S5 PRO. Podpowiem tylko że problem z FF miałem praktycznie z każdym szkłem. Często gęsto z ostrością trafiałem trochę bliżej nosa zamiast w oczu.

Poniżej efekty korekty:

Przed. 50mm F2.8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/img822/6214/23717900.jpg)


Po korekcie 50mm F2.8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img7.imageshack.us/img7/2687/65144135.jpg)

Po korekcie 200mm F2.8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img7.imageshack.us/img7/2687/65144135.jpg)

Backstage:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/756/83839282.jpg)

m.aperture
02-03-2012, 22:40
Nie mogę edytować....

Poprawka 200mm F2.8 po korekcie

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/img3/6541/90416778.jpg)

Vifoto
02-03-2012, 23:50
W Nikonach serii D.... na pewno jest wymiar imbusa 2mm. Cieńszym można rozkalibrować mimisród.

artuss811
04-03-2012, 20:58
A w D5100 gdzie znajduje się ta śrubka do ustawiania BF/FF bo po ściągnięciu obiektywu w środku nie widziałem żadnej śrubki tylko podpórki do lustra

Vifoto
05-03-2012, 21:14
Ta podpórka bliżej migawki to jest mimośród ustawiania lustra pomocniczego. Najpierw trochę poczytaj zanim zaczniesz kręcić.