PDA

Zobacz pełną wersję : Tokina 12-24 - pare pytań.



Lucid
27-02-2007, 18:10
Witam. Ostatnio sprzedałem nikkora 18-70 i przyszedł czas na nowy obiektyw. Zaczeło sie od sigmy 17-70 poprzez tamrona 17-35 i 17-50 a skonczyło na tokinie 12-24( która zawsze chciałem miec ale funduszy brakło). W zwiazku z tym chciałem doweidziec sie paru rzeczy których nie znalazłem.

Kupuje to szkło min do sportu, architektury i na imprezy. Na pbase i innych stronach z samplami jest duzo zdjec zazwyczaj krajobrazowych i architektury. O sport sie nie martwie bo wiem ze sie nada ale nie wiem jak z imprezami. Niestety nigdzie nie znalazłem zdjec z różnych baletów, koncertów itp. Jezeli ktos z forumowiczów zabiera to szkiełko na imprezy prosze pare słow jak sie spisuje( i jak jakies sample by sie znalazły byłbym bardzo wdzieczny)
Drugie pytanie ma sie troche do pierwszego. Czy zda to szkło egzamin na slubie w kosciele i na weselu?? Widziałem fotki z plenerów przed slubem i niektóre całkiem dobrze wychodza ale jak jest z weselami i podobnymi przyjeciami.
Jaka czesc kadru pokryje wbudowana lampa błyskowa na 12 mm. Bo domyslam sie ze raczej bedzie po bokach bardzo ciemno.
Troche sie waham co do zakupu poniewaz przez raczej długi okres czasu bedzie to moje jedyne szkło. Czy po przesiadce z 18-70 trudno bedzie sie przyzwyczaic i da rade wytrzymac tylko z tym szkłem??Mógłbym juz je kupic ale cały czas sie zastanawiam. Zawsze chciałem takie miec bo duzo robiłem zdjec na szerokim kącie ale boje sie ze za jakis czas bede musiał je odsprzedac taniej.Prosze o pomoc. Pozdrawiam!!

popbart
27-02-2007, 20:57
Zrób sobie statystykę używanych przez Ciebie ogniskowych :)
Uwzględnij też kadry w których można byłoby się obejść bez zbliżenia optycznego - fizyczne.
Ja choruję na ten obiektyw, ponieważ robię bardzo mało zdjęć z zoomem.

leon28
27-02-2007, 21:04
Witam. Ostatnio sprzedałem nikkora 18-70 i przyszedł czas na nowy obiektyw. Zaczeło sie od sigmy 17-70 poprzez tamrona 17-35 i 17-50 a skonczyło na tokinie 12-24( która zawsze chciałem miec ale funduszy brakło). W zwiazku z tym chciałem doweidziec sie paru rzeczy których nie znalazłem.

Kupuje to szkło min do sportu, architektury i na imprezy. Na pbase i innych stronach z samplami jest duzo zdjec zazwyczaj krajobrazowych i architektury. O sport sie nie martwie bo wiem ze sie nada ale nie wiem jak z imprezami. Niestety nigdzie nie znalazłem zdjec z różnych baletów, koncertów itp. Jezeli ktos z forumowiczów zabiera to szkiełko na imprezy prosze pare słow jak sie spisuje( i jak jakies sample by sie znalazły byłbym bardzo wdzieczny)
Drugie pytanie ma sie troche do pierwszego. Czy zda to szkło egzamin na slubie w kosciele i na weselu?? Widziałem fotki z plenerów przed slubem i niektóre całkiem dobrze wychodza ale jak jest z weselami i podobnymi przyjeciami.
Jaka czesc kadru pokryje wbudowana lampa błyskowa na 12 mm. Bo domyslam sie ze raczej bedzie po bokach bardzo ciemno.
Troche sie waham co do zakupu poniewaz przez raczej długi okres czasu bedzie to moje jedyne szkło. Czy po przesiadce z 18-70 trudno bedzie sie przyzwyczaic i da rade wytrzymac tylko z tym szkłem??Mógłbym juz je kupic ale cały czas sie zastanawiam. Zawsze chciałem takie miec bo duzo robiłem zdjec na szerokim kącie ale boje sie ze za jakis czas bede musiał je odsprzedac taniej.Prosze o pomoc. Pozdrawiam!!

prawde mowiac nie wyobrazam sobie, zeby mozna miec tylko jedno szklo, ktore zakresem obejmuje 12-24mm. no chyba, ze rzeczywiscie operujesz tylko w tych zakresach ogniskowych. jesli chodzi o zastosowanie na slubach/weselach/imprezach to wydaje mi sie, ze takie cos trzeba lubic, niestety w tego typu obiektywach dosc latwo o przerysowania np. twarzy, ktore nie zawsze akceptuje fotografowany model. tego typu obiektyw widzialbym jako uzupelnienie np. kita, czy tez innego mniej lub badziej standardowego obiektywu. najlepiej, jesli mialbys gdzies mozliwosc pofocenia tego typu szklem, 12-24 to dosc szeroki kat, imho bedzie ciezko po przesiadce

Lucid
27-02-2007, 23:09
Popbart myslałem o tym ale nie wiem jakim programem sie to robi. Co do zooma to chyba raczej czesciej robiłem na zblizeniu zeby mniejsza go uzyskac niz np z niemozliwosci podejscia.
Leon patrzac na twoja stopke nie dziwne ze nie wyobrazasz sobe jak mozna miec jedno szkło. Ja do tej pory miałem jedno( zreszta od Ciebie:)) i narazie przy jednym bede musiał zostac. Domyslam sie ze jak kupowałes ta tokine to juz miałes pare szkieł, ale długo sie przyzwyczajałes??P.s. jak kupowałem od Ciebie obiektyw dałes mi link do twojej strony ze zdjeciami. Masz moze tam jakies z tokiny? Jak tak to jak bys mógł to podeslij adres.

KJO
27-02-2007, 23:17
tego typu szkiełka są na pewno przydatne w reporterce ale nie wyobrażam sobie żebyś był w stanie w ciekawy sposób cały ślub zrobić na szeroko.

Lucid
27-02-2007, 23:35
KJO sluby i wesela to przy okazj. Na pierwszym miejscu sport( bmx mtb deska i rolki) i imprezy:) I jakos bede musiał uzywac dłuzszego kąta jako normalnego szkła przez jakis czas...

leon28
28-02-2007, 00:14
Popbart myslałem o tym ale nie wiem jakim programem sie to robi. Co do zooma to chyba raczej czesciej robiłem na zblizeniu zeby mniejsza go uzyskac niz np z niemozliwosci podejscia.
Leon patrzac na twoja stopke nie dziwne ze nie wyobrazasz sobe jak mozna miec jedno szkło. Ja do tej pory miałem jedno( zreszta od Ciebie:)) i narazie przy jednym bede musiał zostac. Domyslam sie ze jak kupowałes ta tokine to juz miałes pare szkieł, ale długo sie przyzwyczajałes??P.s. jak kupowałem od Ciebie obiektyw dałes mi link do twojej strony ze zdjeciami. Masz moze tam jakies z tokiny? Jak tak to jak bys mógł to podeslij adres.

to nie do konca tak z ta szklarnia, ja po prostu nie zajmuje sie profesjonalnie foceniem, bawie sie tym, nie wiedzac dokladnie, co i jak chcialbym focic, stad tyle szkiel. jak kupowalem tokine mialem rzeczywiscie juz kilka szkiel. szeroki kat kupilem glownie na wyjazd wakacyjny w gory. sprawdzil sie tam niesamowicie, rowniez w fotografowaniu ciasnych wnetrz jest super, po prostu kat widzenia powala na kolana. roznica pomiedzy szerokim katem np. kita a 12 mm tokiny jest przepascia i to sie czuje, szeroki kat wciagnal mnie tak samo jak tzw. "jasna strona mocy" czyli obiektywy o stalym, jasnym swietle. ale jak powiedzialem nie wyobrazam sobie, zeby byl to moj jedyny obiektyw. co do zdjec, na pw podam ci linka do moich wypocin, moze cos ci to pomoze

ekonet
28-02-2007, 00:49
A robiłeś już śluby?
Z tak szerokim kątem musisz bardzo uważać przy fotografowaniu ludzi - deformacje, które są niewidoczne przy krajobrazie, przy ludziach mogą być drastyczne. Cała rzecz w odpowiednim dobraniu perspektywy. Raczej bym doradzał wspomaganie się tylko takim obiektywem (mam Sigmę w tym rozmiarze, ale nie poszedłbym TYLKO z nią na ślub).
Lampa wbudowana przy takim obiektywie jest bez sensu - przy Sigmie również z powody prozaicznego - jest gruba i zasłania połowę światła lampy.

Lucid
28-02-2007, 09:04
Robiłęm sluby ale jak napisałem sluby to nie priorytet ale miło by było jak by sie przydało tez do tego. Na szczescie jak bym miał isc na slub/wesele to raczej w 2 osoby wiec zawsze to czego nie bede mógł zrobic ja zrobi kolega...

ekonet masz jakas fotke z lampa?

popbart
28-02-2007, 10:31
Lucid, obawiam się, że musiałbyś jeszcze dokupić 50mm 1,8
Pozdrawiam.

Lucid
01-03-2007, 08:06
popbart do kompletu dokupie prawdopodobnie tamrona 28-70/2.8 a 50 dopiero po tym:)
Mam pytanko jeszcze jedno. Czy moge dokupic do niego zwykły filtr czy potrzebny bedzie slim?

leon28
01-03-2007, 08:34
popbart do kompletu dokupie prawdopodobnie tamrona 28-70/2.8 a 50 dopiero po tym:)
Mam pytanko jeszcze jedno. Czy moge dokupic do niego zwykły filtr czy potrzebny bedzie slim? jesli nie chcesz aby 12-24 mocno winietowala musi byc slim, troche to boli finansowo, bo filtry duze - 77mm no i za sama slimowatosc trzeba doplacic

kamil
15-03-2007, 23:19
Tokina jest szeroka, nie da sie ukryc. To cieszy. Okupione jest to jednak ogromna (jak dla mnie) utrata jakosci obrazu. Aberracja chromatyczna (przy kazdej ogniskowej, niestety tak maja szerokie, Nikkor 12-24 tez) oraz gigantyczna podatnosc na odblaski (ktore powoduja mydlo w rogach, nie pomaga nawet f/ 8. Moje subiektywne porownianie wykazalo, ze przy ogniskowej 18mm Nikkor 18-70 bije na glowe Tokine! Tokina za to na glowe bije ten obirktyw przy ogniskowych <18mm ;)

Yuras
15-03-2007, 23:48
Tokina jest szeroka, nie da sie ukryc. To cieszy. Okupione jest to jednak ogromna (jak dla mnie) utrata jakosci obrazu. Aberracja chromatyczna (przy kazdej ogniskowej, niestety tak maja szerokie, Nikkor 12-24 tez) oraz gigantyczna podatnosc na odblaski (ktore powoduja mydlo w rogach, nie pomaga nawet f/ 8. Moje subiektywne porownianie wykazalo, ze przy ogniskowej 18mm Nikkor 18-70 bije na glowe Tokine! Tokina za to na glowe bije ten obirktyw przy ogniskowych <18mm ;)

Kamil.. ..mam pytanie.. ..Ty focisz tym szkłem czy wyłącznie testujesz?? Ja mam go od ok. pół roku, zaliczył już sporo plenerów i imprez, ostrością nie odbiega wiele od Tamrona 28-75 (chyba, że siedzisz uparcie i porównujesz cropy) względem ostrości przy krawędziach kadru jest lepiej skorygowany od Sigmy 10-20, którą za chwilę wystawię na sprzedaż. Nawet niby nieziemska CA rozgrzebana na photozone nie daje się we znaki jeśli się go z głową używa. Czy my mówimy o tych samych szkłach?? ;)

krystek
15-03-2007, 23:50
to i ja pytanie dorzuce. jak u tej tokiny z wytrzymaloscia i budowa? powaznie o niej mysle, tylko, ze ja mam tak, ze w srodku deszczu wyjde robic i nie lubie przejmowac sie tym, ze cos sie zaleje, cos sie stanie, cos polamie.

a tak w ogole to mnie kusi zmiana systemu przez cene 17-40/4 L ..

Yuras
16-03-2007, 00:03
to i ja pytanie dorzuce. jak u tej tokiny z wytrzymaloscia i budowa? powaznie o niej mysle, tylko, ze ja mam tak, ze w srodku deszczu wyjde robic i nie lubie przejmowac sie tym, ze cos sie zaleje, cos sie stanie, cos polamie. ..

..no nie jest to oczywiście to co stara, dobra 28-70 f:2,6-2,8, gwoździa nią nie wbijesz, niemniej lekka też nie jest. Solidna i w miarę masywna jak na te czasy, wydaje mi się lepiej nawet niż wspomniana Sigma. Gumy jednak przy bagnecie nie znajdziesz, gwint pod filtry jak w większości teraz - plastik (ale dość gruby). Używałem ją kiedyś podczas mżawki i bez problemów.

kamil
16-03-2007, 00:20
Kamil.. ..mam pytanie.. ..Ty focisz tym szkłem czy wyłącznie testujesz?? JCzy my mówimy o tych samych szkłach?? ;)

Focę, focę :)
Wlasnie wrocilem z wycieczki, gdzie 95% czasu zapieta byla Tokina. Przeglądnąlem zdjęcia i doszedlem do w/w wniosków. Moze Ty nie fociłes 18-70 :) To szklo po prostu _nie ma_ CA i flary. Nie wpatruje sie w obrazek w rozdzielczosci 100%, ale to, co dzieje sie poza srodkiem kadru w Tokinie jest dla mnie szokiem.

Czuje sie wywolany do tablicy. Oto test Nikkor 18-70 v.s. Tokina 12-24.
Oba obiektywy @18mm, f/ 8, ta sama ekspozycja.
Tak tylko przypominam, ze dla Nikkora jest to najgorsza ogniskowa (stwierdzone wielokrotnie na forach, ze podobno nieostro i w ogole bee). Dla Tokiny - srodek zooma, idealna przeslona.

1. Nikkor

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img187.imageshack.us/img187/8239/001nikkorcropleftkh1.jpg)

2. Tokina


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img238.imageshack.us/img238/3203/001tokinacropleftky9.jpg)

Obiektywy byly w cieniu, gdybym wystawil je na dzialania porannego bocznego slonce, po Tokina nie bylo by co zbierac.

Teraz wygrzebane zdjecie z wyjazdu. Zdjecie niespecjalne, ale dobrze ilustruje o co mi chodzi.
Tokina 12-24 @14mm, F/ 4.

Full Frame:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img465.imageshack.us/img465/3287/dsc4477fulleu8.jpg)

Crop budynku po lewej:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img251.imageshack.us/img251/8522/dsc4477cropml2.jpg)

Bez komentarza.

Yuras
16-03-2007, 00:39
18-70 miałe a owszem i to długo.. ...zamieniłem właśnie na Tokinę i Tamrona ..18-70 to lepszej klasy kit po prostu. No a u Ciebie tak jak wspomniałem, albo cropy albo testy z balkonu. ;) ..jak bawisz się w testy, porównaj poduchę kita przy 18mm a to co daje Tokina.. ..kit zdaje się być użytecznym dopiero tam gdzie Tokina się kończy, jak więc można porównywać te szkła. Poniżej masz fotkę z tej właśnie Tokiny.. ..niestety tak zaaferowany byłem faktem, że wszystkie samochdy nagle zniknęły, że zapomniałem o osłonie przeciwsłonecznej.. ..cóż.. :) Pozdrawiam


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img340.imageshack.us/img340/5384/kanonicza3gt7.jpg)

kamil
16-03-2007, 00:51
Nie wywracaj kota ogonem :)
Zdjecia zdjeciami, testy testami. Kazdym szklem mozna zrobic fantastyczne zdjecia. I nie robimy tu rewii ladnych zdjec, bo na to jest miejsce w Galerii. Jak swieci slonce, niebo niebieskie z barankami to nawet sloikiem zrobisz ladne zdjecie. Moj test obrazuje co sie dzieje, kiedy warunki nie sa najlepsze. Mozna go skomentowac merytorycznie odnoszac sie do zdjec. Prawda jest taka, ze dla mnie Tokina jest gorsza od Nikkora w pokrywajacym sie zakresie ogniskowych. Popalem to przykladem.

A na koniec przyklad zdjecia zrobione Nikkorem 18-70.
ISO 800, F/ 3.5 (!), 1/6s z reki, podczas spaceru, bez statywu, ISO 100 i f/ 11

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img443.imageshack.us/img443/2724/dsc4048resizeai0.jpg)

Yuras
16-03-2007, 00:52
Kamil.. ..już na zupełnie poważnie, nie niepokoi Cię fakt, że ta Twoja Tokina tak tylko z lewej mydli a z prawej bez problemu?

kamil
16-03-2007, 00:53
Niepokoi :)

Yuras
16-03-2007, 00:58
Niepokoi :)

..serwis masz pod nosem, niech chłpaki to sprawdzą, być może to Cię do niej zraża, ja naprawdę jestem zadowolony a przeleciałem tych szerokich już kilka.

kamil
16-03-2007, 01:04
A miales w reku Nikkora 12-24?
I gdzie ten serwis w Krakowie? :)

Yuras
16-03-2007, 01:09
A miales w reku Nikkora 12-24?
I gdzie ten serwis w Krakowie? :)

Nikkora niestety nie miałem, ale wg Kena R. Tokina jest porównywalna, klęka tylko nieco przy CA.
Jeśli chodzi o serwis, to podejdź lub zadzwoń do chłopaków z Foto-Plusa na Studenckiej, pytałem ostatnio bo miałem problem z Tokiną 100-tką i powiedzieli, że nieopodal (czyli gdzieś tam blisko nich) ale, że 100-tkę kupiłem u nich, nie musiałem biegać tylko załatwili to za mnie.

kamil
16-03-2007, 01:11
Dzieki, przy okazji przypne sobie u nich N 12-24 oraz N 50 1.4 - choruje na ten drugi, sprzeczne opinie, chyba pozostaje sprawdzic w polu :)

EDIT:
Moze troche naciagniete, lecz mam takie zdanie, ze jak w pilce noznej, gdzie zawsze wygrywaja Niemcy, tak z obietywami do Nikona kazdy przechodzi przez tansze off-brand, a na koncu wraca do Nikkorow... Szkoda, ze sa takie drogie.