Zobacz pełną wersję : Jak złapać ostrego psa? ;-)
Od kilku miesięcy mamy w rodzinie młodego psa (aktualnie 6-miesięczny Golden) i jak każdy właściciel psa wie, jest to niezwykle fajny cel do fotografowania.
Zrobiłem już sporo zdjęć i mam cały czas jeden i ten sam problem - jak złapać ostrego, biegnącego psa. Szczególnie, gdy biegnie W NASZĄ STRONĘ.
Fotografuję już trochę czasu i teorię znam dość dobrze, w praktyce też robię postępy, ale tutaj utknąłem, ale możliwe, że problem jest bardziej oczywisty niż mi się wydaję i potwierdzicie to :)
Zazwyczaj fotografuję psa zestawem D90 + Sigma 105 f/2.8 (choć to obiektyw do MACRO) oraz Nikkor 35mm f/1.8.
Aby zamrozić psa w ruchu staram się używać jak najkrótszych czasów, co uzyskuję głównie (może to właśnie błąd?) poprzez ustawianie największego możliwie otworu przesłony (2.8 na Sigmie, a na Nikkorze zazwyczaj ok 2.2).
Ustawiam zazwyczaj autofocus na tryb continous i zdjęcia seryjne. Problem polega na tym, że jak pies biegnie do mnie to chyba jeszcze nigdy nie udało mi się złapać ostrego pyska, zazwyczaj płaszczyzna ostrości jest po prostu już gdzieś dalej, bo pies WYPRZEDZA autofocusa (tak to sobie interpretuję).
Czy jedynym rozwiązaniem tego problemu jest wielkość przesłony i np. przy szybko poruszającym się psie poniżej np. f/8 nie schodzić? Gorzej wtedy z czasem. Bo zakładam, że aby zamrozić psa w ruchu to potrzebowałbym przynajmniej 1/1000 sekundy? A może niekoniecznie?
Z góry dzięki za porady od osób, które mają doświadczenie w robieniu zdjęć zwierzętom w ruchu :)
Zapodaj jakieś foto pieska.
Posiadasz 18-105 Nikona.
Wydaje mi się, że do takich zdjęć on się lepiej nadaje niż dwa pozostałe.
Wymagany czas zależy od szybkości psa i jak dużą część kadru on wypełnia, myślę, że wspomniane 1/1000s powinno być ok.
Czasem się zastanawiam czy ten obiektyw ciut szybciej nie ustawia ostrości gdy się wyłączy VR.
Ja bym próbował ustawić ostrość w jakimś miejscu, na które naprowadzałbym psiaka ... niestety do skutku np. tak
http://imageshack.us/photo/my-images/59/dsc0057gpy.jpg/
No i w ten sposób mamy ostry patyk a nie pieska ;)
rychu_cmg
10-02-2012, 21:02
Poczytaj w instrukcji o śledzeniu 3d to powinno rozwiązać sprawę.
wasilewk
10-02-2012, 21:06
jak złapać ostrego, biegnącego psa
Poczytaj o śledzeniu: ludzie łapią szybsze rzeczy - samoloty.
No i w ten sposób mamy ostry patyk a nie pieska ;)
Kolega ma na pewno większe doświadczenie, może jakieś pomysły, albo zdjęcia, które naprowadzą autora wątku.
E tam większe doświadczenie.
Po prostu mówię, co widzę. A na tym zdjęciu co wrzuciłeś, ostry jest patyk.
Parę moich strzałów, jpg zalegające na dysku, prosto z puszki, zmniejszone do 850px za pomocą SNS-resizer (forumowicz jest autorem bodajże).
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img815.imageshack.us/img815/4880/dsc7297resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img577.imageshack.us/img577/4163/dsc7687resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img39.imageshack.us/img39/6610/dsc7259resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img850.imageshack.us/img850/5458/dsc7272resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img26.imageshack.us/img26/5781/dsc4111resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img832.imageshack.us/img832/5131/dsc4073resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img823.imageshack.us/img823/6928/dsc7442resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img526.imageshack.us/img526/5295/dsc7238resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img831.imageshack.us/img831/8943/dsc7365resizer850q100.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/img4/2844/dsc4101resizer850q100.jpg)
O, dokładnie o takie foty mi chodzi. Poniżej wrzucam parę moich.
Mówicie, że lepiej tym kitowym obiektywem? A dlaczego? Szybciej łapie ostrość? Bo wydaje mi się, że w tym jest rzecz przede wszystkim.
W sumie muszę spróbować z tym śledzeniem 3D, bo powiem szczerze, że od razu przestawiłem tryb ostrzenia na single i na środkowy punkt, bo jakoś ten 3D mi czasem cuda wyprawiał przy przekadrowywaniu po wyostrzeniu na to co chciałem, ale może tutaj się to sprawdzi.
Naprowadzania psiaka raczej nie zda egzaminu, bo tutaj chodzi o spontaniczne zabawy np. na wybiegu dla psów, gdy psy ganiają.
A co z tą przesłoną? Bardziej przymykać kosztem ISO? Chociaż na przykładach kolegi Lulka raczej widać szeroko otwartą przesłonę i fajnie rozmyte tło - o coś takiego właśnie mi chodzi. Przy jakich parametrach były robione te zdjęcia?
A oto kilka moich i dla porównania też wrzucam jakieś statyczne ;)
To pierwsze nawet jeszcze chyba nienajgorzej wyszło:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120129_TeriWybieg_031-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120129_TeriWybieg_031.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120129_TeriWybieg_014-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120129_TeriWybieg_014.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120127_TeriWybieg_011-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120127_TeriWybieg_011.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/DSC_0187-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/DSC_0187.jpg)
Dodam, że to są jedne z tych, które LEPIEJ wyszły, tych gorszych nawet nie wrzucam, chyba, że to coś pomoże? :)
Marta Baranowska
10-02-2012, 22:32
pierwsza myśl:
oczywiście w kaganiec :mrgreen:
Przemek80
10-02-2012, 22:51
Zazdroszczę Ci pieska:) Co prawda nie Golden ale Labrador jest moim marzeniem.Fotki całkiem niezłe,wydaja się być ostre.Piszesz,że wrzuciłeś te lepsze.Wydaje mi się,że z ruchliwym pieskiem to jest jednak loteria:)
to dziwne, że przy AF Continuos masz problemy z trafieniem. Też mam D90 i przy AFC ma 90% trafień. A spróbuj teź nikkorami może one będą szybciej przestawiać ostrości niż Sigma.
Ja ćwiczę na naszym borderze
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img837.imageshack.us/img837/3282/dsc1560a.jpg)
miron19j
10-02-2012, 23:39
ja tak a propos.
Dlaczego ustanawiasz aparat na A? Ustaw na S. Czas dobierz doświadczalnie.
Ja bym próbował ustawić ostrość w jakimś miejscu, na które naprowadzałbym psiaka ...
Poczytaj w instrukcji o śledzeniu 3d to powinno rozwiązać sprawę.
robiąc zdjęcia na zawodach dog chow disc cup, podczas jednej z konkurencji dość przyzwoite efekty udało mi się uzyskać za pomocą pierwszego sposobu :) >>>klik (http://www.rafulec.com/dog%20chow%20disc%20cup/slides/DSC_1676.html) <<<
ostrość mierzona na słupek, przesłona bliższa pełniej dziury, motor 6fps, i pomimo to ponad 80 % zdjęć via koszt
zacznij może od drugiego sposobu :)
Nie wiem na ile znasz teorię, ale to właśnie śledzenie 3D zostało wymyślone do tego celu, by przewidywać ruch obiektu w przestrzeni. Jego zbliżanie się do nas, czyli powiększanie w kadrze na przykład. Ma to pewnie jakiś tam związek ze zdjęciami seryjnymi. Przyznam, że nie stosowałem do psów, bo kiedy je fotografowałem, to używałem D700, a w nim ten tryb działa jak dla mnie na zbyt małym obszarze kadru. Jednak w D300 i D90 powinien działać bardzo fajnie do piesków. Kiedyś były testy, chyba przy okazji D3 z jadącym na nas pociągiem TGV. Jakoś dawało to radę. Ja także bym radził wypróbowanie innych obiektywów. Wymienione dwa mają jedne z najwolniejszych możliwych autofokusów. VR także nie pomoże nic a nic, zatem wyłączyć można również. Do głowy przyszła mi jeszcze jedna myśl. Jeżeli D90 ma mikroregulację dla obiektywów, to można do takich zdjęć poeksperymentować z nią trochę. Ale to już ostateczność.
Zerknę co ja mam ze zdjęć nabiegającego na mnie psa i jak się sprawdził na przykład 70-200 VR kontra 85/1.4D na śrubokręt, czy Sigma 100-300 z jej HSM.
PS. A Lulek39 ładne przykłady dałeś to może wspomożesz radą?
paparazzi89
11-02-2012, 13:25
chyba też się pobawię w łapanie psa :P fajne zdjęcia wychodzą !
@mOSAd czyli uważasz że w D700 lepiej nie używać śledzenia 3D?
jedyne co na dzień dzisiejszy drażni mnie w D700 to rozmieszczenie punktów AF- w środku nasr#$% a po bokach pusto ;/
No właśnie chodzi o to rozmieszczenie. Psa biegnącego na mnie w kadrze bym chciał mieć prawie całym. No to morda wypada u góry klatki.i tam powinna być śledzona. A tam punktów AF brak. I co wtedy? Z drugiej strony i tak brak punktów, do jakiegokolwiek pomiaru ostrości, czyli w sumie wychodziłoby na to, że jednak warto. Ja po prostu po kilku próbach przy zwykłych tematach, zarzuciłem walkę z 3D. Trochę to za wolno dla mnie działało. Z gripem i mocniejszym akumulatorem chyba jeszcze jako-tako. Ale próbować warto. A co mamy do stracenia? Dokładnie do tego ten tryb został stworzony.
Natomiast do tego typu zdjęć bardzo dobrze sprawdza się w D700 "wielki biały prostokąt", który sam wybiera nam punkt ostrości. Nie pamiętam czy jest też w D90.
Wielki biały prostokąt to automatyczny wybór pola ostrosci bo nie wiem.Ja używam AFC i dynamiczny wybór pola AF.Śledzenie 3d jakoś w d700 mi się nie sprawdzało.
joasiamax
11-02-2012, 15:04
Ja notorycznie robię zdjęcia psom, a używam Nikona D90 i 18-105mm, całkiem udane zdjęcia czasami mi wychodzą. W zależności od sytuacji, jeżeli śledze psa to mam włączony ciągły af i śledzę jego ruch, jeżeli chce złapać psa nad przeszkodą, na niej ustawiam ostrość.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/DSC_0346-1.jpg
źródło (http://i589.photobucket.com/albums/ss337/Junka_16/iabc%202011/DSC_0346.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/DSC_0296-1.jpg
źródło (http://i589.photobucket.com/albums/ss337/Junka_16/iabc%202011/DSC_0296.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/IS_DSC_0170-1.jpg
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-d_skQIP2HJ4/TwiQwUvaWnI/AAAAAAAACCw/qTR7oAhuOxU/s720/IS_DSC_0170.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/IS_DSC_0079-1.jpg
źródło (http://i589.photobucket.com/albums/ss337/Junka_16/jesien/IS_DSC_0079.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/IS_DSC_0085-1.jpg
źródło (http://i589.photobucket.com/albums/ss337/Junka_16/jesien/IS_DSC_0085.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/IS_DSC_0245-1.jpg
źródło (http://i589.photobucket.com/albums/ss337/Junka_16/zima2a/IS_DSC_0245.jpg)
wasilewk
11-02-2012, 17:20
Ja notorycznie robię zdjęcia psom, a używam Nikona D90 i 18-105mm, całkiem udane zdjęcia czasami mi wychodzą. W zależności od sytuacji, jeżeli śledze psa to mam włączony ciągły af i śledzę jego ruch, jeżeli chce złapać psa nad przeszkodą, na niej ustawiam ostrość.
No, tak, tylko że tu idzie o nos psa lub o jego oczy -- cały pies, to trochę za łatwo...
Muszę wypróbować z innym obiektywem, bo faktycznie ta sigma i ten Nikkor 35mm to raczej do portretów chyba się stosuje, a nie do ruchu. Po prostu myślałem, że ten kitowy to najsłabszy jest, ale faktycznie miałem wrażenie, szczególnie przy SIGMIE, że wolno łapie ostrość.
Z 3D też poeksperymentuję. Brałem SIGMĘ, bo po prostu lubię zdjęcia z bardzo małą głębią ostrości, a przy 105mm i f/2.8 to fajnie to wychodzi (gdyby wychodziło z psem w ruchu ;), przy tym kitowym, na ogniskowej 105, to mam przesłonę 5.6, więc to już nie to samo, no, ale potestuję. Dzięki za sugestie :)
Potestowałem trochę z sugerowanymi przez Was ustawieniami. Kitowy zoom 18-105, autofocus w trybie 3d. Mam trochę mieszane uczucia. Ostrość niby goniła psiaka, ale jakoś nie powala na kolana. Bardzo łatwo jednak uciekał. Możliwe, że faktycznie jest trochę lepiej niż w jednopunktowym trybie ciągłym w jakim robiłem do tej pory (AF-C i centralny punkt ostrości).
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120212_TeriWybieg_025-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120212_TeriWybieg_025.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120212_TeriWybieg_019-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120212_TeriWybieg_019.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120212_TeriWybieg_015-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120212_TeriWybieg_015.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120212_TeriWybieg_010-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120212_TeriWybieg_010.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120212_TeriWybieg_009-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120212_TeriWybieg_009.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/120212_TeriWybieg_008-1.jpg
źródło (http://i1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/120212_TeriWybieg_008.jpg)
wasilewk
18-02-2012, 14:25
Nie żądaj zbyt dużo za te pieniądze - albo kup to (http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/afs2002ii.jpg).
Pzdr.
Próbuj różnych kombinacji. Jak jakaś się sprawdzi najlepiej to daj znać.
Sprobuj również wyłączyć wszelkie spowalniacze. Na pewno wyłącz VR. Spróbuj czy na przykład coś się zmieni, jeżeli zablokujesz pomiar światła (AE lock). Albo w ogóle w trybie M byś robił zdjęcia. Oczywiście czysto testowo, a nie docelowo. Tak by zlokalizować idealne warunki, a potem je delikatnie modyfikować.
To tyle co mi przychodzi na myśl. A jeszcze zapytam, by się upewnić. Na zdjęciach statycznych z tych samych odległości jest super?
PS. Pokazałeś tu przynajmniej dwa ujęcia, które powinny być ostre na 90%. Może za długie czasy stosujesz, albo sam się z zimna trzęsiesz? ;) Żartuję, ale spróbuj jeszcze jednego. Nie trybu ciągłego, ale pojedynczego. Bez żadnego śledzenia. AF-S od biedy AF-A. Z dociśniętym spustem do końca od razu.
Widzę, że korpus nie ma przycisku AF-ON. Odpada zatem część opcji do testowania. Chyba, że można zaprogramować AE-L, by ustawiał ostrość.
Na razie muszę pozostać przy mojej szklarni. Nie będę kupował drogiego szkła do robienia zdjęć psu, bez przesady ;))
Faktycznie zdjęcia w trybie M tutaj mogę popróbować, tymbardziej, że i tak na śniegu trzeba korekcję ekspozycji robić, to mogę na manualu to ustawić i póki nie walnę foty pod słońce to będzie pewnie elegancko i rozwiąże to też problem, gdy w kadrze czasem znajduje się CZARNY pies i tryb A przepala zdjęcie :)
Na zdjęciach z odległości statycznych jest spoko, po prostu jest czas, aby ostrość została złapana. Może też być jeszcze jeden problem tak sobie myślę, że pies trochę się zlewa z otoczeniem i AF nie do końca daje tutaj radę w D90? Bo jak jest statycznie to celuję w oczy psa i jest elegancko (jak się nie ruszy ;) ale jak biega to nie ma opcji, aby trafić w oczy ;)
Odnośnie PSa - o które ujęcia chodzi? Te co biegnie BOKIEM? Czasy były w okolicach 1000. Możliwe, że tutaj jest moja wina niestabilnej ręki, bo te psy są naprawdę w mega ciągłym ruchu. Może zbyt krótko "śledziłem" psa i AF nie zdążył się dostroić ;)
Śledzenie 3D działa tylko w trybie AF-A z tego co zauważyłem, więc te zdjęcia były na tym trybie robione. Wcześniej robiłem zazwyczaj na AF-C choć też próbowałem AF-S, ale to się sprawdzało tylko i wyłącznie jak pies biegł prostopadle.
Na razie muszę pozostać przy mojej szklarni. Nie będę kupował drogiego szkła do robienia zdjęć psu, bez przesady ;))
Faktycznie zdjęcia w trybie M tutaj mogę popróbować, tymbardziej, że i tak na śniegu trzeba korekcję ekspozycji robić, to mogę na manualu to ustawić i póki nie walnę foty pod słońce to będzie pewnie elegancko i rozwiąże to też problem, gdy w kadrze czasem znajduje się CZARNY pies i tryb A przepala zdjęcie :)
Na zdjęciach z odległości statycznych jest spoko, po prostu jest czas, aby ostrość została złapana. Może też być jeszcze jeden problem tak sobie myślę, że pies trochę się zlewa z otoczeniem i AF nie do końca daje tutaj radę w D90? Bo jak jest statycznie to celuję w oczy psa i jest elegancko (jak się nie ruszy ;) ale jak biega to nie ma opcji, aby trafić w oczy ;)
Odnośnie PSa - o które ujęcia chodzi? Te co biegnie BOKIEM? Czasy były w okolicach 1000. Możliwe, że tutaj jest moja wina niestabilnej ręki, bo te psy są naprawdę w mega ciągłym ruchu. Może zbyt krótko "śledziłem" psa i AF nie zdążył się dostroić ;)
Śledzenie 3D działa tylko w trybie AF-A z tego co zauważyłem, więc te zdjęcia były na tym trybie robione. Wcześniej robiłem zazwyczaj na AF-C choć też próbowałem AF-S, ale to się sprawdzało tylko i wyłącznie jak pies biegł prostopadle.
Użytkowałem D90 przez trzy lata. Niewielką poprawę da zakup w/w szkła. W D 90 Af jest, jaki jest. Niestety najsłabiej spisuję się właśnie w śledzeniu 3d i AF ciągłym. Chcesz dobry Af ?....to kup np D300. Dopiero wtedy zobaczysz różnicę. Zresztą najczęściej wymienianą wadą D90 był niezbyt pewny i wolny AF.
Ok, pytanie tylko jak rozpoznać kiedy to sprzęt hamuje możliwości robienia zdjęć, a kiedy to nadal jest jeszcze brak umiejętności? ;)
Robiłem tym D90 zdjęcia podczas meczów siatkówki i też zauważyłem takie trochę problemy z szybkością ostrzenia, ale zwalałem winę na słabe światło (iso 1600 musiałem mieć, żeby mieć czas w okolicach 1/300).
Małe sprostowanie co do moich wcześniejszych wpisów. Predykcja ruchu w przód, tył działa w każdym wariancie trybu AF-C. Tryb 3D różni się jedynie tym, że dodatkowo rozpoznaje kolory. W d300 i d700 działa, ale dość niemrawo. Z tego co pamiętam z mojej bardzo krótkiej przygody z D3, tam działa lepiej. Także przy mocniejszym zasilaniu w D700 być może działa skuteczniej, ale nigdy tego mi się nie chciało potwierdzić i to raczej mój domysł lub przywidzenia. Nie do końca wiem jak to działa w D90 (w AF-A), odsyłam do instrukcji - ładnie to ona opisuje na pewno.
Natomiast ma to mały związek z łapaniem psa. Pewnie tu jest bardziej problem taki, że to, na co może się ostrość w ogóle ustawić jest po pierwsze w ciągłym ruchu, po drugie zmienia swój kształt i odległość, a kontrast jest niewystarczający. Taki wredny splot kilku czynników. Dodatkowo przy pewnych psach może to być łatwiejsze lub trudniejsze niż przy innych.
Po prostu śledzenie (kontrastowych krawędzi) nie nadąża za ruchem. Może jakimś tam rozwiązaniem będzie domknięcie obiektywu?
Śledzenie 3D działa tylko w trybie AF-A z tego co zauważyłem, więc te zdjęcia były na tym trybie robione.
Eeee chyba coś nie tak... w sumie dawno nie robiłem zdjęć psu ale... robię dzieciom i śledzenie 3D działa w AF-C.
Ok, pytanie tylko jak rozpoznać kiedy to sprzęt hamuje możliwości robienia zdjęć, a kiedy to nadal jest jeszcze brak umiejętności?
Chyba czekają Cię dalsze testy.
Poczytałem EXIF'y i czas 1250 jest na tyle mały, że powinien już zamrozić.
Patrzę, że robisz na iso 800, może można trochę zejść, przy psie biegnącym w twoim kierunku połowa tego czasu powinna wystarczyć.
Ewentualnie zostaw iso 800 i przymknij do F8. Może przy psie biegnącym w twoim kierunku poszukaj dobrej kombinacji przy czasach rzędu 500-650, ale za to mniejszym iso, większą przysłoną i niestety mniejszą ogniskową.
Robisz często na 105, może to nie jest najostrzejsza ogniskowa.
Wyostrzenie masz na 0 ?
Dzięki za porady. Pokombinuję jeszcze. Myślałem, że czas mysi być krótszy niż 1/1000, żeby zamrozić tak szybko ruszającego się psa. Pokombinuję przy f/8, choć nie ukrywam, że właśnie zależało mi na takich fotach z rozmytym tłem i ładnie wyraźnym psem (stąd też i ogniskowa zazwyczaj na 105mm), ale może nie da rady?
Co do wyostrzania to zazwyczaj i tak wywołuje RAWy i wówczas wyostrzam, więc możliwe, że z puszki idzie z 0, muszę sprawdzić, bo nawet nie pamiętam. Ale to chyba bez znaczenia jak robię RAWy?
Obawiam się trochę, że taki biszkoptowy pies na śniegu to ogólnie kiepska sprawa dla autofocusa. Jakby był czarny pewnie byłoby łatwiej :)
A jak z VR, myślę że przy takich czasach powinien być off.
Popatrz sobie w sieci na exify takich zdjęć.
Ja znalazłem z jakiegoś Canona zrobione na iso 800, F 5.0, i czasie 1/800.
Tak inny sprzęt ale też nie jakiś strasznie profi.
Potrenowałbym z moim labradorem ale puszkę zostawiłem w domu.
Co do czasu to okolice 1000 tak ale jak pies biegnie w bok.
Przynajmniej tak mi się zdaje bo w końcu wiemy że jest szybki, ale są znacznie szybsze rzeczy które się poruszają.
Pewien problem może stwarzać to, że pies nie dość, że się przemieszcza to jego ciało pracuje.
W końcu to biegnąca góra mięśni i futra.
http://th.interia.pl/51,bad76daf94271326/coursing2.jpg
Tu masz psa z boku ... i jak pisałem 1/1000 to wszystko co potrzeba. Tyle, że sprzęt profi.
Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 1/1000 second ===> 0.001 second
Lens F-Number / F-Stop = 45/10 ===> ƒ/4.5
Exposure Program = manual control (1)
ISO Speed Ratings = 400
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Border_collie_weave_poles.jpg
Tu ktoś dał za wolno i kudłacz się rozmył mimo iż głębia duża.
Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 1/250 second ===> 0.004 second
Lens F-Number / F-Stop = 14/1 ===> ƒ/14
Exposure Program = manual control (1)
ISO Speed Ratings = 800
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fotografie-zwierzat.pl/wp-content/uploads/2009/01/lew-w-biegu.jpg)
Tu masz... no nie psa :D ale innego kudłacza, całkim zdrowo pędzi. Robione nikonem d200.
Jak myślałem jak biegnie na ciebie 1/640 starczy.
Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 10/6400 second ===> 1/640 second ===> 0.00156 second
Lens F-Number / F-Stop = 40/10 ===> ƒ/4
Exposure Program = aperture priority (3)
ISO Speed Ratings = 400
Co do GO, to teoretycznie obiektyw osiąga max ostrości przy F8-F11, ale nie uzyskasz zamierzonego efektu, ale przy f4 też masz prawie całego zwierza w GO. Aby mieć ostre oczy i pysk a resztę rozmytą to chyba mniej potrzeba. Tak na myślę, że ze 2,8 czyli inny obiektyw niż 18-105. Jakiś zoom ze stałym światłem 2,8 :D.
Ja myślę, że szukałbym w okolicach takich ustawień
F 4-5,6
Iso 400
VR OFF
Time 1/500 - 1/1000
AF-C ze śledzeniem 3D lub tylko centralny, może rozszerzony.
WB wedle życzenia ale widzę, że w exif i auto się znajdzie.
Tryb M
Lub ustaw na A
F 3,5
Iso 200-800 tak aby uzyskać czasy z przedziału 500-1000.
AF-C jak wyżej i tryb poklatkowy H.
Sry coś namieszałem, post do usunięcia :/
http://th.interia.pl/51,bad76daf94271326/coursing2.jpg
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fotografie-zwierzat.pl/wp-content/uploads/2009/01/lew-w-biegu.jpg)
Tu masz... no nie psa :D ale innego kudłacza, całkim zdrowo pędzi. Robione nikonem d200.
Jak myślałem jak biegnie na ciebie 1/640 starczy.
...
W takiej sytuacji nigdy ostro nie wyjdzie. Tutaj trzeba zdrowo sp..., a nie próbować AF kotu w nos trafić ;)
Wracam do tematu, bo dzisiaj byłem z psem na wybiegu i próbowałem znowu sił i niestety albo robię coś ewidentnie źle, albo D90 jednak nie daje rady, albo obiektyw.
Zgodnie z Waszymi radami używałem obiektywu kitowego 18-105mm, otwór przesłony nie większy niż 5.6.
Wrzucam zdjęcia, które jeszcze jako tako wyszły (90% było do wywalenia, bo ostrość zupełnie nie trafiona była).
Może coś z tych zdjęć wynika, gdzie może być błąd?
Staram się ostrzyć na psa, gdy jest daleko, śledzić go jak biegnie i seryjne zdjęcia dawać. Prawie zawsze (nawet jak biegnie na wprost mam wrażenie, jakby AF zostawał "w tyle" i ostrość jest gdzieś w okolicach ogona. Jak biegnie bokiem to jest znacznie lepiej, choć też nie idealnie.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/th_120311_TeriWybieg_0121-1.jpg
źródło (http://s1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/?action=view¤t=120311_TeriWybieg_012-1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/th_120311_TeriWybieg_0081-1.jpg
źródło (http://s1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/?action=view¤t=120311_TeriWybieg_008-1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/th_120311_TeriWybieg_0211-1.jpg
źródło (http://s1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/?action=view¤t=120311_TeriWybieg_021-1.jpg)
A tutaj fota, gdzie mimo iż "celowałem" w swojego psa po LEWEJ, to ostrość poszła na tego po prawej, który jest trochę w tyle.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/th_120311_TeriWybieg_0171-1.jpg
źródło (http://s1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/?action=view¤t=120311_TeriWybieg_017-1.jpg)
A tutaj fota, która wyszła chyba najostrzej z wszystkich:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/th_120311_TeriWybieg_0101-1.jpg
źródło (http://s1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/?action=view¤t=120311_TeriWybieg_010-1.jpg)
I na koniec fota statyczna, żeby pokazać, że jak nie ma ruchu to nie ma problemów z ostrzeniem ;-)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/th_120311_TeriWybieg_0061-1.jpg
źródło (http://s1100.photobucket.com/albums/g404/MateuszCh/Golden%20Teri/?action=view¤t=120311_TeriWybieg_006-1.jpg)
sokolnik
13-03-2012, 15:34
a czemu WB na pochmurne niebo, skoro słonko ostro świeciło ? :>
Bo lubię ciepłe kolory :) Ale nie to jest tutaj problemem, bo jakiego bym balansu nie ustawił, to problem z ostrzeniem jest nadal. Pytanie czy to moja wina (brak umiejętności), czy z tego sprzętu więcej nie wyciągnę i te zdjęcia jak na taki zestaw są ok? Bo może zbyt dużo oczekuję po sprzęcie, albo wręcz przeciwnie - po prostu potrzebuję więcej praktyki.
Wydaje mi się, że 18-105 nie jest dosyć szybki żeby nadążyć za psem a d90 też mistrzem af-u nie jest. Jak miałem gorszy sprzęt to w takich wypadkach stosowałem jedynie pułapkę ostrości i to jest chyba najpewniejsze rozwiązanie. Zresztą nawet z d300 + n17-55 nie jest łatwo energicznego zwierza złapać..
D90 i 18-105
Może nie jakieś mistrzostwo ostrości, fotki ot tak dla testów na potrzeby tego tematu więc się kadrowania nie czepiajcie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img718.imageshack.us/img718/5633/dsc32921024x680.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img854.imageshack.us/img854/7981/dsc33121024x680.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img163.imageshack.us/img163/3441/dsc33091024x680.jpg)
f5.6 1/800 sek iso 400, M, WB auto itd.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.