PDA

Zobacz pełną wersję : Wacoma pamięci rapsod żałobny...



Czornyj
26-02-2007, 15:30
Z bólem pożegnałem dziś mego wieloletniego przyjaciela - Wacoma Graphire :( Requiescat in pace...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/wacom2.jpg)

Nie powiem jednak, by żal mój pozostał nieutulony :D :


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/wacom1.jpg)

Nowy tablet ma tą samą powierzchnię roboczą, o wiele wyższą rozdzielczość i ilość poziomów nacisku. Cechy te nie mają kompletnie żadnego znaczenia, bo stary miał tego również w wystarczającej ilości. Oczywiście dodam tutaj, że tradycyjnie dla tych niezmordowanych urządzeń stary tablet nadal działa w najlepsze - wymieniłem go, bo był stary, ściorany, popękało mu piórko i zacinał się lewy przycisk myszy (należę do nielicznych dziwaków, którzy owej myszy Wacoma używają).

Mimo mego wielkiego sceptycyzmu (bo niby co może być lepiej?) kupiłem okazyjnie Intuosa A6, którego cenę obniżono ze względu na fakt, że obecnie modne są wersje "wide" (potrzebne mi to jak qrvie dziecko) i to maleństwo stanowiło resztkę magazynową (normalnych dlaczegoś już nie będzie).

Nie ukrywam - okazał się znacznie lepszy. Tablet jest b. masywny i świetnie trzyma się blatu. Jego powierzchnia ma przyjemną fakturę. Na tablecie znajduje się pole scrolla i przyciski dublujące ctrl, alt, shift i space - doskonałe rozwiązanie do pracy w środowisku Adobe.

Rewelacyjne jest piórko i myszka - są większe, cięższe lepiej leżą w dłoni, mają przyciski lepsze i w większej ilości. Piórko grubsze, lepiej się trzyma, uchwyt w przyjemnej gumowej okładzinie o pewnym kontakcie z ręką.
W nowym piórku są wspaniałe końcówki - dają idealne wrażenie rysowania ołówkiem bądź węglem. Jako rysownikowi bardzo mi tego w starym tablecie brakowało - wrażenie ślizgania się plastiku po plastiku było dla mnie bardzo nieprzyjemne. Może się to komuś wydawać bzdurą, ale takie detale są dla mnie 1000x ważniejsze niż pierdoły typu rozdzielczość, która nie stwarza najmniejszej różnicy podczas pracy. Tablet wymaga też obecnie mniejszego nacisku do zarejestrowania akcji piórka.

Muszę jeszcze popróbować, jak sprawdza się kontrola pochyłu piórka, ale ogólnie jestem zachwycony nową zabawką. Jeśli o mnie chodzi - warto było tych 5 stów dołożyć. Zaznaczam, że ogólenie tablet działa podobnie jak stary - nie odczuwam jakiejś większej precyzji i takich tam bzdur, ale ogólny feeling i funkcjonalność są lepsze, podobnie jak ergonomia i solidność wykonania. Polecam ;)

Adam Trzcionka
26-02-2007, 15:32
stary idzie pod młotek, czy jest przyklajstrowany do właściciela wieloletnim sentymentem?
znalazłbym chętnego :mrgreen:

Czornyj
26-02-2007, 15:33
stary idzie pod młotek, czy jest przyklajstrowany do właściciela wieloletnim sentymentem?
znalazłbym chętnego :mrgreen:

To wpadnij i bierz, Adam. Jest tak potwornie zjechany, że wstyd by mi było brać za niego pieniądze ;)

Amber
26-02-2007, 15:41
Dobry wybór Czornyj,
uzywam Intuosa3 A4 od 2 lat i bardzo sobie chwalę. U mnie nawet zastąpił myszkę w codziennej nawigacji w systemie. Zyczę dalszej satysfakcji z pracy (to ze będzie to jestem pewien) :))

P.S. Nie wiesz nic o następcy Cintiqa 21UX? Cieprliwie czekam co wacom pokaże w tym segmencie.


Pozdrawiam
amber

Czornyj
26-02-2007, 15:45
Dobry wybór Czornyj,
uzywam Intuosa3 A4 od 2 lat i bardzo sobie chwalę. U mnie nawet zastąpił myszkę w codziennej nawigacji w systemie. Zyczę dalszej satysfakcji z pracy (to ze będzie to jestem pewien) :))

P.S. Nie wiesz nic o następcy Cintiqa 21UX? Cieprliwie czekam co wacom pokaże w tym segmencie.


Pozdrawiam
amber

Co do tego nie mam złudzeń - tak czy owak - nic nie zastąpi Wacoma! :D

Co do następcy UX-a przyznam, że sam jestem bardzo ciekawy. Cintiq interesował mnie cholernie, ale matryca była w nim kiepska a cena kosmiczna. Powinni coś niebawem nowego pokazać, bo to już okropna ramota - ale nic nie słyszałem na razie o czymkolwiek nowym. No cóż - jak się ma taką olbrzymią konkurencję jak Wacom... :lol:

Adam Trzcionka
26-02-2007, 15:52
eee, doceniam hojność, okazja okazją, ale honor najpierwszy ;-) darmo nie wezmę!

co najwyżej pożyczę, zbadam swój manualny potencjał i zwrócę, a jeśli się sprawdzę – nabędę własny.

tablet łazi za mną od dawna. widziałem jak śmigasz piórkiem i nie mam wątpliwości, że kontrola jest setnie większa niż z myszą. stopniowanie nacisku, precyzja - to byłoby świetne narzędzie do maziania świateł i cieni na buziach moich staruszków ;-)

Czornyj
26-02-2007, 15:53
eee, doceniam hojność, okazja okazją, ale honor najpierwszy ;-) darmo nie wezmę!

co najwyżej pożyczę, zbadam swój manualny potencjał i zwrócę, a jeśli się sprawdzę – nabędę własny.

tablet łazi za mną od dawna. widziałem jak śmigasz piórkiem i nie mam wątpliwości, że kontrola jest setnie większa niż z myszą. stopniowanie nacisku, precyzja - to byłoby świetne narzędzie do maziania świateł i cieni na buziach moich staruszków ;-)

To pożycz sobie, a oddasz jak kupisz nowy ;) Do maziania burn/dodge toolem tablet jest jedyny...

Jacek_Z
26-02-2007, 15:54
To ja sie też pochwalę. Własciwie nie obrabiam zdjęć, ale było zlecenie gdzie musiałem szparować 25 zdjęć słoiczków z ketchupem. Więc po przeczytaniu starych wątków o tabletach uznałem to za dobre usprawiedliwienie do zakupu Wacoma - uznałem, że mi starczy Volito2. Jestem zadowlony, wiele lepiej się obrysowuje piórkiem niż myszką. A i inne funkcje obsługuje się lepiej, (pieczątka, gumka itp, zaznaczanie obszarów).
Na piórze są 2 przyciski - ale jednak na razie w tych zastosowaniach "klawiszowych" wolę mysz.

m_ak_s
26-02-2007, 16:40
wlasnie niedawno zmienilem volito2 na intuosa3 a6 wide. glownym sprzetem na ktorym dzialam od jakiegos czasu jest lapciak z panorama wiec wybor padl na wide. Roznica jest totalna... bylem pod takim wrazeniem sprzetu ze momentalnie w zasadzie przestalem uzywac myszy. Uzytecznosc nawet klawiszy dodatkowych na piorku wzrosla. sa jakos lepiej umiejscowione niz na volito i zdecydowanie lepiej sie ich uzywa. Z tego co sie orientowalem, to tak jak czornyj napisal, roznica pod wzgledem rozdzialki przy graphire nie jest specjalnie zauwazalna, tak jak i przy poprzednich intuosach... wacom jest niezastapiony co by nie mowic. w firmie w ktorej kiedys pracowalem mialem pentagrama - okreslilbym go jako niezrownowazonego, nigdy nie bylo wiadomo co mu do lba strzeli, zdecydowanie wolalem swojego volito. Po czasie jednak przestal mi wystarczac ze wzgledow na niezbyt precyzyjne stopniowanie nacisku. No i teraz jest intuos... nawet w sofcie 3d zaczalem uzywac piorka co wczesniej wydawalo mi sie niewygodne.
takze doradzajac na koniec polecam tylko i jedynie wacoma... jezeli tablet ma sluzyc przede wszystkim do edycji zdjec to nawet volito swietnie sie sprawdza.

adrian
26-02-2007, 16:42
Jakby coś ten tegez, to ja chętnie kupię :) Za Chivasa albo 5 ;)

m_ak_s
26-02-2007, 17:08
adrian jesli chodzi ci o mojego volito2 to niestety... poszedl momentalnie w obieg... wacom to chodliwy sprzet ;)

bukowy dziad
26-02-2007, 17:09
habakuk, to jak juz sie przekonasz do tabletu, to moze bylaby opcja zebys mi go przeslal i mnie tez dal szanse sie przekonac co ta zabawa jest warta, a ja dopiero puszcze do czornyja?:)
tak pomyslalem, ze jak czornyj - i habakuk, ktory jakby zaklepal pierwszy - nie mieli nic przeciwko, mozna by zrobic taki przechodni tablet, przekonujacy niedowiarkow, ze jest ten szpej wart wydania na niego kasy:)

tak sobie wymyslilem, jak przypomnialem sobie przechodni sredni format na pl.rec.foto... ale oczywiscie jak nie to nie:)

pozdr
adam

Mr.Pietrek
26-02-2007, 17:40
P.S. Nie wiesz nic o następcy Cintiqa 21UX? Cieprliwie czekam co wacom pokaże w tym segmencie.
Cintiq 20WSX ?? http://www.idg.pl/news/106973.html

Czornyj
26-02-2007, 17:47
habakuk, to jak juz sie przekonasz do tabletu, to moze bylaby opcja zebys mi go przeslal i mnie tez dal szanse sie przekonac co ta zabawa jest warta, a ja dopiero puszcze do czornyja?:)
tak pomyslalem, ze jak czornyj - i habakuk, ktory jakby zaklepal pierwszy - nie mieli nic przeciwko, mozna by zrobic taki przechodni tablet, przekonujacy niedowiarkow, ze jest ten szpej wart wydania na niego kasy:)

tak sobie wymyslilem, jak przypomnialem sobie przechodni sredni format na pl.rec.foto... ale oczywiscie jak nie to nie:)

pozdr
adam

Możecie z nim sobie zrobić co tylko uznacie za stosowne - tablet przechodni, motykę, pomnik lub frisbee - odpada jedynie opcja sprzedaży. Piórko i mysz się praktycznie rozpada, a nowe kosztują chorą kasę. Można to jeszcze podkleić i będzie działać do usranej śmierci, ale nie będę za takie ścierwo brał pieniędzy ;)


Cintiq 20WSX ?? http://www.idg.pl/news/106973.html (http://www.idg.pl/news/106973.html)
Nooooo, jasna cholera - rewelacja - tanie, duże, mam nadzieję, że matryca będzie wreszcie zacna!!! Już wiem jaki będzie mój nowy tablet :mrgreen: (choć zmieniam je niezbyt często - pierwszy kupiłem ponad 10, drugi 5 lat temu. Działają do dziś obydwa ;) )

Adam Trzcionka
26-02-2007, 18:04
tablet przechodni :lol: :lol: :lol:

bukowy dziadzie, chyba cię nieco poniosło ;-)

Erie
26-02-2007, 18:14
Jacku, ale słoiczki są w miarę prostymi obiektami więc chyba lepiej to wycinać ścieżkami niż maziać piórkiem. Mnie osobiście nie stać na Wacoma, ale mam Pentagrama A4 i to jest naprawdę fajna zabawka :) do rysowania, ale jednak do obsługi windy oraz innych rzeczy niż rysowanie, choćby kreślenie krzywych w Corelu czy w CAD wolę myszkę.

bukowy dziad
26-02-2007, 18:20
hehe, habakuk ty pazero;p
ale niech ci sluzy wiernie - pewnie przy probie realizacji przechodnosci (a tak naprawde to tez sobie po prostu chcialem poprobowac:) ) rozpadl by sie dosc szybko:)
pozdr
adam

Czornyj
26-02-2007, 18:21
Jacku, ale słoiczki są w miarę prostymi obiektami więc chyba lepiej to wycinać ścieżkami niż maziać piórkiem. Mnie osobiście nie stać na Wacoma, ale mam Pentagrama A4 i to jest naprawdę fajna zabawka :) do rysowania, ale jednak do obsługi windy oraz innych rzeczy niż rysowanie, choćby kreślenie krzywych w Corelu czy w CAD wolę myszkę.

Ja wszystko wycinam Wacomem. W tym roku wyciąłem ponad 2000 obiektów ze zdjęć (akurat miałem względnie spokojny okres). Wektor jest orężem eleganckim, ale Wacom szybszym ;)

Erie
26-02-2007, 18:30
Ja wszystko wycinam Wacomem. W tym roku wyciąłem ponad 2000 obiektów ze zdjęć (akurat miałem względnie spokojny okres). Wektor jest orężem eleganckim, ale Wacom szybszym ;)

w przypadku obiektów takich jak słoik itp, który jest zbiorem krzywych to szybciej jest wektorami moim zdaniem, ale nie będę się kłócił z dwoma moderami ;) (ja w tym roku wyciąłem wszystkiego może ze 100 obiektów - nie mam za bardzo zleceń chwilowo nad czym ubolewam :()

Jacek_Z
26-02-2007, 18:36
Jacku, ale słoiczki są w miarę prostymi obiektami więc chyba lepiej to wycinać ścieżkami niż maziać piórkiem. Mnie osobiście nie stać na Wacoma, ale mam Pentagrama A4 i to jest naprawdę fajna zabawka :) do rysowania, ale jednak do obsługi windy oraz innych rzeczy niż rysowanie, choćby kreślenie krzywych w Corelu czy w CAD wolę myszkę.
to nie takie proste. Słoiczki stały na konstrukcji widocznej na zdjęciu - było zrobione podwyższenie - po to by nie było odbicia białego tła w dolnej części szkła (bo spadał kontrast a filtr polaryzacyjny nie wystarczał). Tło nie było więc jednolite, a kolor tła (białe) pojawiał sie też w zakrętce słoika.
Różne sposoby zaznaczania automatycznego nie dawały dobrego efektu. Zostało obrysowywanie.
Niektóre słoiki wcale nie mają takiego prostego kształtu, mają swoje wcięcia, gwinty, jest narętka - też kanciasta.

Erie
26-02-2007, 18:44
Różne sposoby zaznaczania automatycznego nie dawały dobrego efektu. Zostało obrysowywanie. Niektóre słoiki wcale nie mają takiego prostego kształtu, mają swoje wcięcia, gwinty, jest narętka - też kanciasta.

Zostało obrysowywanie, ale ścieżki (wektory) to też obrysowywanie tylko, ze wskazujesz punkty (w miejscach krytycznych, np. punkt przegięcia, wierzchołek), a potem bawisz się uchwytami krzywych Beziera, ale jak już mówiłem każdy ma swoje metody i nie będę wnikał w zasadność jednych lub drugich :)

pozdrawiam
maruda

sailor
26-02-2007, 18:46
Jacku - ja tez mam volito 2ke i jestem bardzo zadowolony :) choc nadal uzywam myszki

czornyj .. gratuluje zakupu .. co by dobrze sluzyl wychyle dzis szklaneczke na myszach pedzonego jacka za wasze zdrowie :D

Czornyj
26-02-2007, 18:53
czornyj .. gratuluje zakupu .. co by dobrze sluzyl wychyle dzis szklaneczke na myszach pedzonego jacka za wasze zdrowie :D

Wielkie dzięki Sailor!!! Poddałeś mi właśnie doskonały pomysł, mam jeszcze resztkę Ballentynki... :D

Erie -Jak słabo widać krawędź to owszem - lepsza jest ścieżka. Ale jak tylko trochę się odcina - lepszy jest Wacom i magnetic lasso, lub magnetic path. Na wycięcie obiektu ustalam sobie normę czasową od 30-60 sekund (pominąwszy hardcore typu rowery). No i oczywiście ścieżka jest dobra dla sprawnego wektorzysty, co też wymaga odrobiny wprawy.

Przykładowo - ten słoiczek:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/kielecki.jpg)
Mój czas magic lassem i nowym Intuosem - 30,3 sec. Spróbuj w tym czasie narysować precyzyjną ścieżkę...

bukowy dziad
26-02-2007, 19:00
czornyj świetna fota, ale ja bym kadrował trochę mniej ciasno i wystemplował braki majonezu u dołu sloika. no i w górze - na wysokości zakrętki w nieostrym tle pojawia sie malo ciekawa linia. trzeba zwracac uwage na tlo. ale jak na poczatek jest ok!;)
pozdr

Erie
26-02-2007, 19:05
czornyj świetna fota, ale ja bym kadrował trochę mniej ciasno i wystemplował braki majonezu u dołu sloika. no i w górze - na wysokości zakrętki w nieostrym tle pojawia sie malo ciekawa linia. trzeba zwracac uwage na tlo. ale jak na poczatek jest ok!;)
pozdr

buhahahahaha :D :D :D :D :D DOBREEEEEEEEeeeeee

42 sekundy - zatem jesteś szybszy niż ja z wektorami, ale przy myszce i lassie wyszło mi dużo więcej, ale ścieżka pozwala na więcej więc chyba warto te 12 sekund poświęcić, szczególnie jak to pójdzie do druku (i tak wiem że można przekonwertować maskę do ścieżek i vice versa)

Amber
26-02-2007, 19:19
Cintiq 20WSX ?? http://www.idg.pl/news/106973.html

Dziękuję Piotr!
Swieżutka nowość, tego nie widzialem.
Ciekaw jestem matrycy, bo po kilkugodzinnej pracy 21UX mialem podobne odczucia co Czornyj. Szkoda tylko ze wide (w moim przypadku potrzebny mi jest standard 3:4). Trzeba będzie poczekać jeszcze trochę.

Pozdrawiam
amber

Czornyj
26-02-2007, 19:38
Dziękuję Piotr!
Swieżutka nowość, tego nie widzialem.
Ciekaw jestem matrycy, bo po kilkugodzinnej pracy 21UX mialem podobne odczucia co Czornyj. Szkoda tylko ze wide (w moim przypadku potrzebny mi jest standard 3:4). Trzeba będzie poczekać jeszcze trochę.

Pozdrawiam
amber

Z tym "łajdem" to jakaś mania - cieszę się, że w ostatniej chwili drapnąłem z wystawy Intuosa A6, zastąpili go wyłącznie wersją wide.
Za to podoba mi się cena - wreszcie Wacom okazał nieco łaski :)


42 sekundy - zatem jesteś szybszy niż ja z wektorami, ale przy myszce i lassie wyszło mi dużo więcej, ale ścieżka pozwala na więcej więc chyba warto te 12 sekund poświęcić, szczególnie jak to pójdzie do druku (i tak wiem że można przekonwertować maskę do ścieżek i vice versa)

Ja już nie używam masek wektorowych - wstawiam wycięte PSD-ki do InDesign'a, który czai przezroczystość. Sam też lubię wektor - w czasach Skwarka była to zresztą jedyna możliwa opcja maskowania. Ale jest to metoda wolniejsza - przy głupim słoiku nie nadąża, a pomyśl co by było gdyby to był brokuł...

Erie
26-02-2007, 19:52
Ja już nie używam masek wektorowych - wstawiam wycięte PSD-ki do InDesign'a, który czai przezroczystość. Sam też lubię wektor - w czasach Skwarka była to zresztą jedyna możliwa opcja maskowania. Ale jest to metoda wolniejsza - przy głupim słoiku nie nadąża, a pomyśl co by było gdyby to był brokuł...

nie nadąża przy słoiku jak przeciwnik ma tablet, jak skorzysta z myszki to wygram bez problemu, co do brokułów no cóż nie mówiłem, że to jest dobra metoda do skomplikowanych obiektów (panny z rozwianymi włosami też bym tak nie wycinał ;)), co do skwarka czy innego indizajna to krawędzie obiektów z zapisaną przezroczustością niekoniecznie zawsze ładnie wyglądają dla obiektów sztucznych, dla obiektów naturalnych znów odwrotnie - wówczas scieżki gorzej wypadają... - do wszystkiego można dobrać określoną metodę i już :)

Czornyj
26-02-2007, 20:03
Od początku zaznaczałem, że w przewagę daje tak naprawdę tablet. Na myszy to ja też 100x wolę wektor, choć widziałem też takich myszomachów, że ja ze swoim Wacomikiem bym wymiękł.

adrian
26-02-2007, 20:29
Btw, czornyj, taki rozmiar wacoma Ci wystarcza? Pytam bo rozważam zakup takiej zabawki, ale dotychczas myślałem, że lepiej kupić A4, który jest w cenie połowy dobrego szkła, ten mniejszy jest dużo bardziej w moim zasięgu, ale do dziś myślałem, że będzie za mały...

Czornyj
26-02-2007, 20:31
Dla mnie taki rozmiar to maks. do PS-a. Większe przydają się do rysowania. Przy A4 można się zamachać na śmierć. Słyszałem o takich, co nawet A6 redukują... Inna rzecz, że u mnie to też siła przyzwyczajenia - używam takich Wacomów od chyba 12 lat...

Amber
26-02-2007, 21:26
Btw, czornyj, taki rozmiar wacoma Ci wystarcza? Pytam bo rozważam zakup takiej zabawki, ale dotychczas myślałem, że lepiej kupić A4, który jest w cenie połowy dobrego szkła, ten mniejszy jest dużo bardziej w moim zasięgu, ale do dziś myślałem, że będzie za mały...

Za Czornym,
jesli równiez rysujesz (digital painting) bierz a4. Jesli tylko zdjęcia - a6 spokojnie starczy. A przy tym jest wygodniejszy w transporcie i zajmuje znacznie mniej miejsca na biurku.

Mr.Pietrek
26-02-2007, 21:29
Dziękuję Piotr!
Swieżutka nowość, tego nie widzialem.
Polecam się ;)


Szkoda tylko ze wide (w moim przypadku potrzebny mi jest standard 3:4). Trzeba będzie poczekać jeszcze trochę.
Ciekawe co zrobisz jak się nie doczekasz ... Serio. Mam wrażenie (bardzo subiektywne i niczym nie poparte), że panele 3:4 do wide mają się powoli tak jak monitory CTR do LCD.

adrian
27-02-2007, 10:27
Za Czornym,
jesli równiez rysujesz (digital painting) bierz a4. Jesli tylko zdjęcia - a6 spokojnie starczy. A przy tym jest wygodniejszy w transporcie i zajmuje znacznie mniej miejsca na biurku.

Noo i jest sporo tańszy, co też jest nie jest bez znaczenia :) To się chyba zdecydowałem, czas policzyć zaskórniaki :mrgreen:

Amber
27-02-2007, 13:14
Polecam się ;)


Ciekawe co zrobisz jak się nie doczekasz ... Serio. Mam wrażenie (bardzo subiektywne i niczym nie poparte), że panele 3:4 do wide mają się powoli tak jak monitory CTR do LCD.


Ech, wtedy nie będzie wyjścia tylko czekanie na sensowne TabletyPC (z min. 512 poziomów nacisku i 14 calową matrycą). No i zostajeje jeszcze stary dobry Int3.

Ania_B
22-11-2008, 23:25
wiem że trochę odgrzewam stary temat ale z ciekawości czy ktoś miał do czynienia z cintiqiem - 12' czy to wogóle jest coś warte czy nie bardzo? czy tylko 21' ma jakiś sens /nie chodzi mi o cenę bo wiem że jest lekko przyduża więc nie chodzi mi o opinie w stylu że lepiej zainwestować w szkła/ jest to czysto hipotetyczne rozważanie bo przez przypadek natknęłam się na taki rodzaj tabletu w internecie i ciekawi mnie jego faktyczna przydatość w pracy z PS i obróbką zdjęć..

Ania_B
26-11-2008, 13:30
no dobra widzę że nie trafiłam z tematem ale w sumie nie dziwię się bo cena naprawdę jest w tym przypadku zaporowa zresztą pytanie i tak było czysto hipotetyczne i żeby zaspokoić bardziej moją ciekawość czy ktoś na takim tablecie pracuje i czy faktycznie taka praca jest o wiele bardziej efektywna czy raczej można go zaliczyć jako kolejny gadżet..
prośba w takim razie do moderaora: o zamknięcie wątku żeby nie robić zamieszania