PDA

Zobacz pełną wersję : Druk w formacie 60x40 pytanie



slawku
03-02-2012, 10:20
Witam. Mam pytanie, chciałbym przygotować zdjęcia pod wydruk 60x40 cm tylko nie wiem czy zdjęcia o „parametrach” się nadają pod tego typu format i czy ewentualnie mogę je w jakiś sposób ulepszyć jakościowo (jeśli to będzie konieczne).

Oto parametry fotek i info o sprzęcie:

- Rozmiar: dłuższy bok 4200px
- Rozdzielczość w pionie/poziomie: 300 dpi
- Matryca aparatu: 12 Mpx (nikon D90)
- 24 bit
- JPG … niestety


Jak na razie drukowałem te fotki w formacie max. 20x30 i wychodziły super jakościowo, wydaje mi się, że 60x40 tez powinno być ok. lecz postanowiłem zaczerpnąc rady od osob bardziej doświadczonych… Zauważyłem ze CS5, na poziomie Camera Raw jest opcja zwiekszenia rozdzielczości do 15,4 Mpx … lecz czy jest sens się w to bawic?


Z gory dziekuje za pomoc i proszę o wyrozumialosc osoby którym moje pytanie wyda się oczywiste … ;-)

adrian9627
03-02-2012, 20:13
Wielkość wydruku a jakość zdjęć jest także uzależniona od odległości oglądania "obrazu"
Myślę że nawet na 60x40 jakość będzie dobra.

A jeśli chodzi o te podwyższanie pixeli w Camera raw to wydaje mi się ze jest minimalnie ale to naprawdę minimalna różnica (porównywanie na monitorze) , w Książce Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć. Wydanie VI
Scott Kelby opisuje ,że można w ten sposób nieznacznie podkręcić sobie rozdzielczość ale nie więcej niż o jeden poziom.

Mam nadzieje że coś Ci to rozświetliło w głowie ; )

Czornyj
03-02-2012, 20:37
Najlepiej nic nie robić i wysłać bez dmuchania, tak jak jest. 4200px to świat, 60x40cm wyjdzie b. ładnie bez specjalnego zawracokontrafałdyzmu

logitech55
03-02-2012, 22:01
Ostatnio drukowałem zdjęcie (1 na mojej stronie) z D5000 (ta sama matryca) w rozmiarze 90x60 i powiem ze jest super.

adrian9627
04-02-2012, 11:36
O prosze , 90x60 ładny obraz już wyjdzie :D
Można wiedzieć jaki jest koszt takiego zdjęcia ?

Semati
04-02-2012, 11:55
moim zdaniem przy takich powiększeniach , należy zwracać uwagę bardziej na post produkcję. Wszystkie stemple ,pędzle i inne rzaczy wychodzą na jaw. To co przy małym obrazku zniknie wyjdzie na wierzch...Generalnie przeskaluj obraz do wymaganych rozmiarów i zobacz jak wyjdzie...

I jak kolega stwierdził -większe obrazy ogląda się z dalszej odległości.

marekb
04-02-2012, 12:08
Drukuję chłopakom 60x90 z d 700, przyklejam na piankę, lub obrazy na płótnie i jest cacy. Jak czornyj pisał nic nie kombinować. Zwróć uwagę na detale, GO też wychodzi. Raz włosa pojedynczego nie zauważyłem, wiszącego swobodnie za pupą modelki i zdjęcie zostało mi na pamiątkę;)

Iwek_22
04-02-2012, 12:12
150 dpi i wszystko będzie dobrze :-)

logitech55
04-02-2012, 14:13
O prosze , 90x60 ładny obraz już wyjdzie :D
Można wiedzieć jaki jest koszt takiego zdjęcia ?

Nie pamiętam dokładnie ale ok. 90 zł z wysyłką za sam wydruk.

slawku
04-02-2012, 19:17
Najlepiej nic nie robić i wysłać bez dmuchania, tak jak jest. 4200px to świat, 60x40cm wyjdzie b. ładnie bez specjalnego zawracokontrafałdyzmu



Rozumiem. Czyli sugerujecie by nic nie kombinowac w Camera Raw i nie zwiekszac rozdzielczosci. Po prostu wyslac do druku plik bez podkrecania. A tak swoja droga to czy ta opcja zmiany w CS5 jest cos warta? bo z tego co widze to jest mozliwe zwiekszenie rozdzielczosci do 25 Mpx (!) .. dluzszy bok ponad 6000 pikseli ...

Gdybym zdecydowal sie np. podkrecic ostrosc w CS5 to czy jest duze prawdopodobienstwo ze to potem wyjdzie na tak duzym wydruku? Np w postaci wiekszego ziarna?

adrian9627
04-02-2012, 19:19
to się wykosztowałeś , z drugiej strony ja wywoływałem w FJ zdjęcia po 3 zł za format 20x30 cm (promocja była :D ) także wywołując 9 zdjęć w tym formacie mamy odpowiednik 90x60 cm z tym ,że bardziej abstrakcyjne dzieło ; )

logitech55
04-02-2012, 21:52
to się wykosztowałeś , z drugiej strony ja wywoływałem w FJ zdjęcia po 3 zł za format 20x30 cm (promocja była :D ) także wywołując 9 zdjęć w tym formacie mamy odpowiednik 90x60 cm z tym ,że bardziej abstrakcyjne dzieło ; )

Jeśli to do mnie to po się bawić w składanie małych zdjęć (nigdy idealnie nie wyjdzie) jak za trochę większą opłatą można mieć wydruk na wysokiej jakości papierze atramentami ultra chrome 3.

marekb
07-02-2012, 12:34
albo i lepszy;)

marekb
13-02-2012, 20:21
O prosze , 90x60 ładny obraz już wyjdzie :D
Można wiedzieć jaki jest koszt takiego zdjęcia ?nalepiony na piance grubości 10mm na papierze luster zrobię ci za 99zł

marekb
14-02-2012, 09:45
ostatnio drukowaliśmy trochę na glossy i powiem szczerze, że jestem zauroczony, pewnie przez chwilę jako odmiana bo nigdy za błyskiem nie przepadałem;).
i właśnie skończyłem obraz na płótnie 60x90 - skan ze zdjęcia 13x18 wyszło znośnie, zdjęcie podostrzałem bo samo w sobie było mydło. Tego jednak nie ogląda się z 50cm.

na samym papierze, możesz mieć (oczywiście na oryginałach) po 0.8zł/dm2, papier luster 260g/m2

Gio
16-02-2012, 19:17
to się wykosztowałeś , z drugiej strony ja wywoływałem w FJ zdjęcia po 3 zł za format 20x30 cm (promocja była :D ) także wywołując 9 zdjęć w tym formacie mamy odpowiednik 90x60 cm z tym ,że bardziej abstrakcyjne dzieło ; )

Ale co ma wspólnego zdjęcie z marnego labu z wydrukiem z dobrej drukarki???