PDA

Zobacz pełną wersję : praktica mtl3 - światłomierz



aguul
31-01-2012, 16:41
witam. dostałam prakticę mtl 3 i mam problem ze światłomierzem - bez względu na ustawienia pokazuje '+'. dla pewności mierzyłam światło starym ruskim światłomierzem którego używałam do wcześniejszego analoga, i wg tych ustawień również cały czas wychodzi '+'. co mogę źle robić? albo jak mogłabym to naprawić, czy nadaje się to już tylko do naprawy?

microbot
31-01-2012, 17:26
Przed wyrzuceniem zapoznaj się z treścią ulotki (http://www.butkus.org/chinon/praktica/praktica_mtl3/praktica_mtl3.htm).
Nie napisałaś jaki obiektyw podpinasz i jakiego trybu używasz.

Boryszuk
31-01-2012, 17:53
I w jakich warunkach oswietleniowych mierzysz ;)

aguul
31-01-2012, 18:00
obiektyw: T 2,8/50 aus JENA DDR

światłomierz zachowuje sie tak samo bez względu na tryb.

mierzyłam to co prawda w pokoju, ale w południe, gdy był dobrze nasłoneczniony. poza tym, tak jak napisałam, osobny światłomierz wykazywał że spokojnie można robić zdjęcia z ręki.

i oczywiście czytałam tą instrukcję zanim tu napisałam, ale tam nie znajduję odpowiedzi. wg instrukcji wskaźnik powinien być na środku. próbowałam mierzyć wszystkimi sposobami.

klisza36
31-01-2012, 18:51
Czy wskazówka jest w górnym położeniu nawet jeśli nie wciskasz spustu ?Opisz dokładnie.,co i jak.

norbibxl
31-01-2012, 20:49
mam taka praktice i zaczal bym od sprawdzenia baterii oraz stykow byc moze sa zanieczyszczone a bateria rozladowana stad bledna wskazania

JacekCz
05-02-2012, 23:14
mam taka praktice i zaczal bym od sprawdzenia baterii oraz stykow byc moze sa zanieczyszczone a bateria rozladowana stad bledna wskazania

Bateria raczej nie spowoduje błędnych wskazań, najwyżej ich brak (lub fatalną dynamikę wskazówki). *)
To jest obwód mostkowy, nieczuły na rozsądne różnice zasilania.
Styki, tak, zdecydowanie, brak styku w dowolnęj gałęzi mostka da taki efekt.
Rezystorów pod obudową sam nie oczyści, ale jeśli chodzi o styki obiektywu 'Electric' (nie pamiętam wszystkich modeli) to zdecydowanie może dac ten objaw.


*) uprzedzam, zaraz się posypią oferty za drobne 50USD, dot. obwodu który adaptuje współczesne bat. 1,5v na dawne 1.35v. Gówno prawda, nie ma potrzeby.