PDA

Zobacz pełną wersję : Podatek od aukcji na Allegro



Kuba.Daf
23-01-2012, 18:43
Witam.
Małe pytanko do zorientowanych. Czy sprzedając na Allegro (np. telefon, bądź cokolwiek innego) nie mając firmy, działalności gospodarczej itp. od sprzedanego towaru muszę odprowadzić jakiś podatek ?
Z góry dziękuję i pozdrawiam, Kuba.Daf

TOP67
23-01-2012, 18:48
Podatek płaci kupujący przy transakcji powyżej 1 tys. zł.
Ale jeśli sprzedajesz masowo tańsze towary, zwłaszcza nowe, to US też może się upomnieć.

Kuba.Daf
23-01-2012, 18:55
Chodzi tutaj o jednorazową sprzedaż. Czyli jeżeli dobrze rozumiem, sprzedając towar poniżej jednego tysiąca zł, jednorazowo podatek nie obowiązuje, tak ?

Rafał_Sz
23-01-2012, 18:57
Chodzi tutaj o jednorazową sprzedaż. Czyli jeżeli dobrze rozumiem, sprzedając towar poniżej jednego tysiąca zł, jednorazowo podatek nie obowiązuje, tak ?
Śpij spokojnie, nic nie płacisz. Poza prowizją dla Allegro oczywiście.

Kuba.Daf
23-01-2012, 18:58
Tak tak, o prowizji wiem. Wielkie dzięki za pomoc :)
Pzdr.

wasilewk
23-01-2012, 18:59
Śpij spokojnie, nic nie płacisz. Poza prowizją dla Allegro oczywiście.

Okres 1-go roku, to niestety czasami zbyt długo: bywa, że kupimy drugi obiektyw za 1000zł a wtedy musimy uiścić odpowiedni podatek do US - inaczej naruszamy prawo.

skosiarek
23-01-2012, 19:05
Podatek płaci kupujący przy transakcji powyżej 1 tys. zł.

A dokładniej to podatek płaci kupujący po zakupie towaru o wartości powyżej 1000zł, ale tylko jeśli kupuje od osoby prywatnej. To jest istotne.

Źródło: http://www.ehandel.pit.pl/ehandel.php?lt=Podatek%20zale%C5%BCy%20od%20tego%2 0-%20co%20sprzedajesz

Rafał_Sz
23-01-2012, 19:30
Okres 1-go roku, to niestety czasami zbyt długo: bywa, że kupimy drugi obiektyw za 1000zł a wtedy musimy uiścić odpowiedni podatek do US - inaczej naruszamy prawo.
Ale kolega pytający sprzedawał, nie kupował.

TOP67
23-01-2012, 23:44
Sprzedający powinien zapłacić podatek, jeśli sprzedał rzecz przed upływem pół roku od jej zakupu, o ile sprzedał drożej.

Filan
24-01-2012, 12:31
Sprzedający powinien zapłacić podatek, jeśli sprzedał rzecz przed upływem pół roku od jej zakupu, o ile sprzedał drożej.

jak wyżej

Z podatku zwolnione są ruchomości które sprzedajemy po upływie 6 miesięcy od daty zakupu. Jeżeli sprzedajemy wcześniej, należy zapłacić podatek dochodowy czyli od różnicy między ceną sprzedaży a ceną nabycia

Michał Jędrak
24-01-2012, 18:01
A czy ktoś wie co się dzieje jeśli jakaś osoba sprzedaje dużo towarów używanych dłużej niż pół roku i też poniżej tysiąca zł? Na przykład ktoś miał jakiś pomysł na zrobienie serii zdjęć w ruchu (a la Matrix) i kupił 20 aparatów D70 a teraz sprzedaje je za 999zł każdy. Albo ktoś kupił 300 zegarków ściennych po 100zł i jednak po pół roku ich posiadania stwierdza, że nie będzie otwierał kramiku na bazarze i sprzedaje je wszystkie w internecie. Co wtedy?

TOP67
24-01-2012, 18:11
Jeśli ich używał, to wartość ani ilość nie ma nic do rzeczy. Sprzedał po pół roku, więc nie jest to opodatkowane. Może je nawet sprzedawać po 5 tys., wtedy podatek zapłaci tylko kupujący (2%).
Co innego, jeśli kupił i schował do szafy, wtedy to szara strefa.

freefly
24-01-2012, 19:02
A czy ktoś wie co się dzieje jeśli jakaś osoba sprzedaje dużo towarów używanych dłużej niż pół roku i też poniżej tysiąca zł? Na przykład ktoś miał jakiś pomysł na zrobienie serii zdjęć w ruchu (a la Matrix) i kupił 20 aparatów D70 a teraz sprzedaje je za 999zł każdy. Albo ktoś kupił 300 zegarków ściennych po 100zł i jednak po pół roku ich posiadania stwierdza, że nie będzie otwierał kramiku na bazarze i sprzedaje je wszystkie w internecie. Co wtedy?

Wtedy US może przytoczyć takiemu delikwentowi formułkę:
Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.:wink: