PDA

Zobacz pełną wersję : D5100 - kompatybilne karty pamięci



sunnyluk
22-01-2012, 11:23
Witam,
Zakupiłem niedawno D5100 i szukam do niego karty pamięci. Interesują mnie karty o pojemności 32GB (ewentualnie 16GB) od SanDiska.
Wpierw znalazłem kartę SanDisk SecureDigital 16GB Extreme VIDEO HD 30MB/s SDHC (32GB na razie jest niedostępna).http://www.agito.pl/karta-pamieci-sandisk-securedigital-16gb-sdhc-extreme-iii-zapis-30-mbs-98-342881.html?cid=4&attr=366-272889,1-31156,361-278796

Jednak wyczytałem na jakiś zagranicznych i polskich forach, że D5100 ma problemy z tą kartą :( że po wykonaniu kilku zdjęć aparat nie wykrywa karty...
Znalazłem więc droższą, UHS1 - SanDisk SecureDigital 32GB Extreme PRO UHS1 45MB/s SDHC - http://www.agito.pl/karta-pamieci-sandisk-securedigital-32gb-sdhc-extreme-pro-uhs1-98-429115.html?cid=4&attr=366-272889,1-31156,361-353979

W tym wypadku nie mogę jednak znaleźć żadnych rzetelnych informacji o pełnej kompatybilności tej szybszej karty z moim D5100.

Mam do Was pytanie, jakich kart używacie ze swoim D5100 i jakie macie z nimi doświadczenia? Jeśli znalazłyby się osoby z w/w kartami byłbym wdzięczny za opinie.

Freddie Chopin
22-01-2012, 12:11
Ja mam SanDisk Extreme HD Video 30MB/s SDHC UHS-I 8 GB (czyli inna pojemność karty z Twojego pierwszego linka) - działa bez problemów. W teorie że karta przestaje działać po kilku zdjęciach ciężko mi uwierzyć - karta albo działa cały czas albo nie działa od razu (pomijamy uszkodzenia).

4\/3!!

STomasz
22-01-2012, 12:27
Tak jak wyżej, mam tą kartę tyle że 8GB i działa bez zarzutu... Może ci co na nie narzekają kupili jakieś chińskie podróbki bo wątpię aby karta 8gb działała a 16gb już nie.

Jatin
22-01-2012, 12:34
Po jaką cholerę chcesz karę 32GB? Nie ma sensu pakowanie takich dużych kart, jak potrzebujesz tyle miejsca to kup 2x16GB

KamilM
22-01-2012, 12:37
Dokładnie, bezpieczniej jest wyposażyć się w 2x 16 GB.

Piotr35
22-01-2012, 12:48
Moim zdaniem jeszcze lepiej 4x8Gb, sam posiadam takowe, tej samej serii, co koledzy wyżej.
Im mniejsza pojemność, oczywiście nie przesadzając, tym mniej zdjęć straconych w przypadku uszkodzenia karty.

wasilewk
22-01-2012, 12:55
... oczywiście nie przesadzając...

Jaka jest granica ? 2GB, 4GB a może 1GB ?
Ja używam 16GB i czasami na 1,5 godzinnym spacerze brakuje mi i wkładam drugą...

Pzdr.

Piotr35
22-01-2012, 13:07
Jak dla mnie, to dolna granica, to właśnie 8Gb, około 400 zdjęć w NEF-ie wchodzi.

Jatin
22-01-2012, 13:11
Jaka jest granica ? 2GB, 4GB a może 1GB ?
Ja używam 16GB i czasami na 1,5 godzinnym spacerze brakuje mi i wkładam drugą...

Pzdr.


Chyba pstrykasz NEF+JPG żeby zapchać 16GB w ciągu 1.5h spaceru?
Z całym szacunkiem ale co ty fotografujesz? Każdy listek? Trzymasz potem te foty na kompie?
16GB w ciągu spaceru, licząc jeden spacer w tygodniu daje nam to 48 w roku, razy 16GB to nam daje 768GB.
Musisz mieć niezłą macierz i jakiś dobry Fiber Chanel :P Chyba że testujesz wytrzymałość migawki.

A wracając do tematu myślę że 2x16 w zupełności wystarczy.
Ja osobiście mam 2x8GB CF na NEFy, 2x4GB, 1x8GB i 1X16 SDHC na JPGi i wystarcza mi w zupełności.

wasilewk
22-01-2012, 20:39
Chyba pstrykasz NEF+JPG żeby zapchać 16GB w ciągu 1.5h spaceru?
Z całym szacunkiem ale co ty fotografujesz? Każdy listek? Trzymasz potem te foty na kompie?
16GB w ciągu spaceru, licząc jeden spacer w tygodniu daje nam to 48 w roku, razy 16GB to nam daje 768GB.
Musisz mieć niezłą macierz i jakiś dobry Fiber Chanel :P Chyba że testujesz wytrzymałość migawki.

A wracając do tematu myślę że 2x16 w zupełności wystarczy.
Ja osobiście mam 2x8GB CF na NEFy, 2x4GB, 1x8GB i 1X16 SDHC na JPGi i wystarcza mi w zupełności.


Tak właśnie robię: NEF+JPG + 3x braketing +-0,7 ---> jedno naciśnięcie spustu i masz 6szt. zdjęć.
Ale jak kiedyś robiłem zabawę na weselu (dodatkowo, na prośbę pana młodego, czyli kolegi), to dwie 16-ki ledwo starczyły.

Pzdr.

samson09
22-01-2012, 20:43
Tak właśnie robię: NEF+JPG + 3x braketing +-0,7 ---> jedno naciśnięcie spustu i masz 6szt. zdjęć.
Pzdr.

I w sumie po co?

A wracajac do watku czy te karty videohd i inne drogie robia tak naprawde az taka roznice w porownaniu ze zwyklymi np. kingstonami class4?

wasilewk
22-01-2012, 21:03
I w sumie po co?

...

Połowa z nich odpada w zależności od wyboru:
- rodzinne: mają zostać wszystkie (NEF-y kasuję po uzyskaniu poprawnych JPG lub gdy mogły pozostać JPG prosto z aparatu),
- moje: tylko poprawne z NEF (JPG kasuję)
Z tej połowy zostaje 1/3: albo JPG albo NEF.
W efekcie pozostaje 1/6 wszystkich zdjęć, z czego w praktyce 1/3 jest do wywalenia (z wyjątkiem rodzinnnych).
Czyli w rzeczywistości na dysku pozostaje 1/9 wszystkich wykonanych danego dnia zdjęć.

Pzdr.

samson09
22-01-2012, 21:07
Oj szkoda migawki :)

Jatin
22-01-2012, 21:35
^^ To samo chciałem napisać :)

wasilewk
22-01-2012, 21:40
A po co jest migawka ? - tym bardziej, że strasznie lubię jej dźwięk...

marcinch
22-01-2012, 22:04
Chyba pstrykasz NEF+JPG żeby zapchać 16GB w ciągu 1.5h spaceru?
Z całym szacunkiem ale co ty fotografujesz? Każdy listek? Trzymasz potem te foty na kompie?
16GB w ciągu spaceru, licząc jeden spacer w tygodniu daje nam to 48 w roku, razy 16GB to nam daje 768GB.
Musisz mieć niezłą macierz i jakiś dobry Fiber Chanel :P Chyba że testujesz wytrzymałość migawki.

A wracając do tematu myślę że 2x16 w zupełności wystarczy.
Ja osobiście mam 2x8GB CF na NEFy, 2x4GB, 1x8GB i 1X16 SDHC na JPGi i wystarcza mi w zupełności.

co to jest 700gb

za dysk 1 Tb dalem 200zl przed powodzia w tajldandii ;)

Michaelius
22-01-2012, 22:21
Przed powodzia to za 520 mozna bylo miec 2 TB w raid 1 ;)

Sniper10000
23-01-2012, 01:58
jakich kart używacie ze swoim D5100 i jakie macie z nimi doświadczenia?

Ja śmiało mogę polecić SanDisk Extreme HD Video 30 MB/s 16 GB z tej serii:
http://www.sandisk.pl/products/imaging/sandisk-extreme-sdhc-cards/
Szybkie serie zdjęć NEF + JPG nie są dla niej straszne. Po zapchaniu bufora mój D5100 potrzebuje niespełna sekundy by móc wykonać kolejne zdjęcia. I można tak bez końca. Niestety bardzo łatwo nadziać się na podróbkę, więc przed zakupem radzę poszukać w necie jak uniknąć wpadki.

Kolejna genialna karta to Samsung Extreme Speed Plus 16 GB Class 10:
http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/ssd-card/sd-card/MB-SPAGA/EU-features
Dość trudno ją jeszcze dostać, bo to nowość na naszym rynku. Producent deklaruje zapis na poziomie 21 MB/s i odczyt 24 MB/s. Do tego karta jest odporna na pole magnetyczne, działanie wody i wstrząsy/uderzenia, a przy tym wygląda jak dzieło sztuki. Karta jest również bardzo szybka. Po zapchaniu bufora potrzeba nieco ponad sekundę by móc wykonać kolejną fotkę. To idealna alternatywa dla SanDiska, bo raczej nie ma jeszcze podróbek, do tego 10 lat gwarancji. Przy ew. zakupie warto pamiętać, że musi to być czarny model, bo jest też kremowo-biały, sporo wolniejszy przy zapisie (13 MB/s). Ta moja wygląda dokładnie tak:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/61AeTCWlsmL._AA1000_.jpg

Mam też kilka standardowych kart Kingston Class 4 (od 2 do 8 GB). Tych nie polecam, bo do D5100 są po prostu za wolne. Nawet przy pojedynczych zdjęciach czuć wyraźne zamulenie. Zdjęcia seryjne to już katorga - po zapełnieniu bufora trzeba czekać ok. 10 sekund, by ponownie móc strzelić fotkę. Równie kiepsko wypadają podczas zgrywania zdjęć do komputera.


A wracajac do watku czy te karty videohd i inne drogie robia tak naprawde az taka roznice w porownaniu ze zwyklymi np. kingstonami class4?
Dla mnie różnica jest kolosalna. I nie trzeba zdjęć seryjnych, czasem wystarczy wyzwalać migawkę pojedynczo, ale w krótkich odstępach czasu, by zobaczyć że Class 4 nie daje rady.

sunnyluk
23-01-2012, 10:42
Dzięki wszystkim za tak liczne odpowiedzi. Dla mnie 8GB to absolutne minimum, a najlepiej jakby to było rzeczywiście 16GB. Na karty 32GB nie będę się więc decydował i pozostanę przy opcji pierwszej czyli karcie SanDiska 16GB 30MB/s. Dokładnie tej, którą polecił powyżej Sniper10000.

Będę kupował z Agito: http://www.agito.pl/karta-pamieci-sandisk-securedigital-16gb-sdhc-extreme-iii-zapis-30-mbs-98-342881.html?cid=4&attr=366-272889,1-31156,361-278796 widzę, że cena im się zmienia z dnia na dzień jak i dostępność niektórych kart więc chyba nie ma na co czekać.

Nie chcę być królikiem doświadczalnym przy testowaniu 32GB UHS-1 w D5100 ;) a jej cena z minionej soboty na niedzielę wzrosła z 298zł na 321 ;)

geto90
01-07-2012, 10:38
Jeszcze wtrace sie do tematu tak zeby bylo dla potomnych ;)

Zgadza sie - D5100 ma problemy z karta Sandisk Extreme HD VIDEO 30MB/s. Zakupilem ta karte i pojawil sie wlasnie opisywany problem, po kilku zdjeciach aparat nie widzi karty. Myslalem ze to jej wina, odeslalem na reklamacje, przyslali mi nowa i z nowa identyczny problem... I cholera 120zl poszlo w błoto :/

wasilewk
01-07-2012, 10:42
...- D5100 ma problemy z karta Sandisk Extreme HD VIDEO 30MB/s. Zakupilem ta karte i pojawil sie wlasnie opisywany problem, po kilku zdjeciach aparat nie widzi karty. Myslalem ze to jej wina, odeslalem na reklamacje, przyslali mi nowa i z nowa identyczny problem... I cholera 120zl poszlo w błoto :/

Czy ktoś używa tej karty w innym aparacie ? I z jakim skutkiem ?

geto90
01-07-2012, 10:54
Czy ktoś używa tej karty w innym aparacie ? I z jakim skutkiem ?

Hm niestety nie mam możliwości sprawdzenia na innym aparacie bo nie mam żadnego zaprzyjaznionego fofotgrafa ;)

Ale bede wdzieczny gdyby ktos poradzil mi jakas zastepcza karte zamiast tej, ceny spadly w dol wiec mysle do 70-80zl cos sie znajdzie fajnego tylko sam nie wiem co wybrac :/

Presley
01-07-2012, 12:57
no nie do końca ma problemy z tą kartą, nie można uogólniać! mam dwie takie karty, a dokładniej, SanDisk Extreme "HD Video" 30MB/s (10) 16GB
i brak problemów,

ale musze przyznać, że jak wkładałem drugą, nową kartę, po raz pierwszy, to też przez jakiś czas aparat mi nie widział karty, ale po jakiejś chwili zobaczył, zamrugał i od tej pory przy wymianie kart brak problemów, nie wiem co on wtedy robił
(druga karta była nowa, nie używana, z opakowania, więc strzelam, że moooże robił jakiś quick format (?) nie wiem, coś czytał, sprawdzał, zapisywał ??, nie wiem także czy przy tej okazji nie wymieniłem akumulator na naładowany, bo za pierwszym włożeniem, nowej karty był stary już prawie wyczerpany, do ładowania, ale nie wiem czy jakikolwiek to ma związek)

Rincewind
08-09-2012, 13:40
Odświeżam wątek.
Zastanawiam się nad zakupem Nikona D5100 i karty SD do niego i znalazłem coś takiego:
http://www.agito.pl/karta-pamieci-patriot-sdhc-16gb-ep-series-uhs-i-98-588142.html?cid=4&attr=366-272889,1-330087,361-278796
Co sądzicie o tym? Po pierwsze czy będzie kompatybilna z D5100 oraz czy szybkość karty jest wystarczająca?

J51
08-09-2012, 13:52
Proponowałbym nie kupować takich wynalazków,tylko normalny SanDisk SDHC a unikniesz różnych problemów.

Pyra001
09-09-2012, 19:58
Mój aparat też na początku miał problemy z rozpoznaniem karty, pomogło wgranie nowego softu do aparatu tz. 1,01 chyba, od tego czasu problemy z rozpoznawaniem karty się skończyły, chyba ten problem był opisywamy na stronie NIKONA

Ciunaj
15-03-2015, 16:41
Witam,
Zakupiłem niedawno D5100 i szukam do niego karty pamięci. Interesują mnie karty o pojemności 32GB (ewentualnie 16GB) od SanDiska.
Wpierw znalazłem kartę SanDisk SecureDigital 16GB Extreme VIDEO HD 30MB/s SDHC (32GB na razie jest niedostępna).http://www.agito.pl/karta-pamieci-sandisk-securedigital-16gb-sdhc-extreme-iii-zapis-30-mbs-98-342881.html?cid=4&attr=366-272889,1-31156,361-278796

Jednak wyczytałem na jakiś zagranicznych i polskich forach, że D5100 ma problemy z tą kartą :( że po wykonaniu kilku zdjęć aparat nie wykrywa karty...
Znalazłem więc droższą, UHS1 - SanDisk SecureDigital 32GB Extreme PRO UHS1 45MB/s SDHC - http://www.agito.pl/karta-pamieci-sandisk-securedigital-32gb-sdhc-extreme-pro-uhs1-98-429115.html?cid=4&attr=366-272889,1-31156,361-353979

W tym wypadku nie mogę jednak znaleźć żadnych rzetelnych informacji o pełnej kompatybilności tej szybszej karty z moim D5100.

Mam do Was pytanie, jakich kart używacie ze swoim D5100 i jakie macie z nimi doświadczenia? Jeśli znalazłyby się osoby z w/w kartami byłbym wdzięczny za opinie.



Ja kożystam z karty SanDisc ULTRA 16GB 30MB/s. Działa poprawnie - Jestem zadowolony,