PDA

Zobacz pełną wersję : Mniejszy podatek



Grzybu
18-01-2012, 19:55
W zasadzie to nie moja działka bo nie prowadzę żadnej DG ani usług związanych z foto, ale pytam bo może komuś się przydać jeśli odpowiedź będzie twierdząca.
Jest coś takiego jak 50% podwyższone koszty uzyskania przychodów dla twórców (prawa autorskie). W praktyce wygląda to tak, że płaci się tylko 50% podatku.
Czy coś takiego jest też w usługach foto??

Michał Jędrak
19-01-2012, 00:10
Takie coś dotyczy też usług foto. W końcu przekazujesz jakieś prawa autorskie zawsze!

Nie jest to żadna nowość i jest to typowa umowa o dzieło z tytułu przekazania praw autorskich. Używana powszechnie przez wszystkie instytucje mające kontakt z twórcami (np.redakcje lub firmy zamawiające zdjęcia). Płaci się mniejszy podatek (coś około 10%), gdyż umowa zakłada, że koszt uzyskania przychodu wyniósł 50% wartości, więc podatek płaci się tylko od połowy przychodu. Nie pamiętam kto, ale jakiś kretyn z rządu chciał to zlikwidować bo mu się 'artyści' kojarzyli jedynie z Dodą i stwierdził, że umowa taka jest bez sensu skoro i tak artyści zarabiają miliony.

Potem sprawa ucichła jak ktoś go uświadomił, że artyści to biedni pisarze, rzeźbiarze, malarze, felietoniści czy fotograficy i raczej kokosów nie zbijają.

RobertMiernik
19-01-2012, 00:39
Niestety średnio się to ma do rozumianej potocznie działalności gospodarczej, pracując na umowę o dzieło nie wystawiasz faktur klientowi, nie masz VATu, ZUSu i innych pierdół.

Ogólnie na dłuższą metę opłaca się tylko jako dodatkowe źródło do jakiegoś stałego i oskładkowanego głownego strumyczka kasy...

Grzybu
19-01-2012, 00:44
No właśnie, zastanawiałem się jak to jest w przypadku DG. Bo jeśli robisz coś tylko na umowę o dzieło, to jest to na prawdę super sprawa.

mpwt
19-01-2012, 00:58
Pracując na etat również możesz skorzystać z tego typu zwolnień.

Grzybu
19-01-2012, 01:12
Pracując na etat również możesz skorzystać z tego typu zwolnień.
Oczywiście. W zasadzie to z taką właśnie sytuacją mam styczność, a w przyszłości może i ja będę w takiej sytuacji (na razie tylko UoD).
Ale to inna dziedzina "tworzenia". ;)
Ciekawy byłem czy to samo tyczy się branży foto. Dzięki za wyjaśnienie.

freefly
19-01-2012, 01:31
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - art.22 ust.3 pkt 3 + art. 26 ust. 1 pkt 2/ b + Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych art. 8 ust. 2.

markB
26-01-2012, 03:45
Nie pamiętam kto, ale jakiś kretyn z rządu chciał to zlikwidować bo mu się 'artyści' kojarzyli jedynie z Dodą i stwierdził, że umowa taka jest bez sensu skoro i tak artyści zarabiają miliony.

Potem sprawa ucichła jak ktoś go uświadomił, że artyści to biedni pisarze, rzeźbiarze, malarze, felietoniści czy fotograficy i raczej kokosów nie zbijają.

Niestety, ale ta ulga będzie zlikwidowana w przyszłym roku dla tych twórców, którzy zarobki wchodzą w drugi próg podatkowy. Jest już projekt takiej ustawy w sejmie.

Jacek_Z
27-01-2012, 15:56
Czy coś takiego jest też w usługach foto??Co rozumiesz przez usługi foto? Bo np wykonywanie odbitek to też usługa foto, ale nie jest to działalność twórcza.
Odpisać 50% jako koszt uzyskania przychodu i zapłacić 18% od reszty możesz, o ile sprzedajesz zdjęcia których jesteś autorem

Grzybu
27-01-2012, 16:17
Co rozumiesz przez usługi foto? Bo np wykonywanie odbitek to też usługa foto, ale nie jest to działalność twórcza.
Odpisać 50% jako koszt uzyskania przychodu i zapłacić 18% od reszty możesz, o ile sprzedajesz zdjęcia których jesteś autorem

Specjalnie określiłem to tak dosyć szeroko rozumianym pojęciem, bo generalnie chciałem się dowiedzieć czy takie zjawisko występuje i w tej dziedzinie. Pytałem z czystej ciekawości bo w zasadzie jest mi to do niczego potrzebne. Akurat korzystam z tego prawa, ale w innej dziedzinie. Poza tym poruszyłem też ten temat, bo być może ktoś, kto nie wie o takich możliwościach będzie mógł teraz skorzystać z takiej ulgi.
Ja zdjęciami zajmuję się raczej hobbystycznie, ale dobrze jest wiedzieć takie rzeczy.

wigi
08-02-2012, 19:44
Znalazłem ciekawy artykuł nt. umowy o dzieło (http://www.vat.pl/pracownicy-i-zus/inne-formy-zatrudnienia/umowa-o-dzielo--inne-formy-zatrudnienia-7375/).
Oto fragment:
"Przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy o dzieło uzyskiwane mogą być wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej własną działalność, a także osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej."
Oznaczałoby to, że nie można zawrzeć umowy o dzieło np. z panem młodym, jako osobą fizyczną. Może ktoś obeznany w temacie się wypowie?

rafulec
08-02-2012, 19:58
nie jestem ekspertem w tym temacie ale wyraźnie jest napisane że"umowy o dzieło uzyskiwane mogą być wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej własną działalność, a także osoby prawnej i jej jednostki"

wigi
08-02-2012, 21:03
nie jestem ekspertem w tym temacie ale wyraźnie jest napisane że"umowy o dzieło uzyskiwane mogą być wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej własną działalność, a także osoby prawnej i jej jednostki"
Oj, rafulec, jasno jest to w artykule napisane, ale czy jest to prawdą?
Chodzi o to, że jest to bardzo dziwne, niby dlaczego osoba fizyczna nie mogłaby zamówić dzieła i zawrzeć odpowiednią umowę o dzieło z inną osobą fizyczną? Nie widzę w tym sensu.

rafulec
08-02-2012, 21:13
oi :) wigi :) nie szukaj sensu w przepisach

czasem interes podatnika nie idzie w parze z interesem ustawodawcy
ot co :)

wigi
08-02-2012, 21:29
Oj :), tyle, że to jest tylko informacja zawarta w artykule/opracowaniu i pewności nie mam, czy wynika ona wprost z przepisów, czy jest może tylko ich błędną interpretacją... ;)