PDA

Zobacz pełną wersję : problem z ostrością zdjęć



edos
12-06-2005, 23:32
Od pewnego czasu zauważyłem że mój tamron 70-300, nieraz dziwnie się zachowuje to znaczy część centralna zdjęcia i prawa strona jest w miare ostre natomiast lewa część kadru jest bardzo nieostra. Tego obiawu nie widzę przy robieniu zdjęć makro, oraz nie pamiętam aby taki problem był na początku użytkowania tego obiektywu.
Wobec powyższego mam pytanie co może bć przyczyną takiego zachowania
1. obiektyw
2. nikuś
Czy może być to związane z ustawieniem AF
pozdrawiam

krzysio
12-06-2005, 23:35
daj przykladowe zdjecie

edos
12-06-2005, 23:41
proszę

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.rlan.pl/edek/test.jpg)

pooley
12-06-2005, 23:43
uuu... rzeczywiscie ostro nieostre ;) nie uderzyles nigdzie obiektwem? no i czy na pozostalych obiektywach jest ten sam / podobny efekt?

edos
12-06-2005, 23:45
Na kicie i 50 nie ma wogóle. Także tamron nieraz robi dobre foty

Tomx
12-06-2005, 23:50
A jaki firmware?

Tomx

edos
12-06-2005, 23:53
2.0 :?

Tomx
12-06-2005, 23:55
hmm ja też mam 2.0 i mam mieszane wrażenie co do ostrości niektórych fot.

Tomx

pooley
13-06-2005, 00:01
wg mnie wine ponosi obiektyw skoro tylko na nim pojawia sie problem, zrob sobie test na recznym ostrzeniu, czy efekt moze sie pojawia jak ustawiasz ostrosc od min. do max odlegosci i odwrotnie... jezeli sie problem bedzie powtarzal w danej sytuacji to zdecydowanie problem lezy po stronie obiektywu... firmware raczj nie ma tu nic do rzeczy..

edos
13-06-2005, 18:59
dzięki wam Tomx i pooley za próbę pomocy w rozwiązaniu mojego problemu. Soft raczej nie ma tu nic do znaczenia gdyż pierwszy taki objaw stwierdziłem jeszcze na starym sofcie. Wykonam jeszcze kilka testów i oddam go na naprawę gwarancyjną. Szkoda że nie mam do porównania innego obiektywu w tedy było by pewnę. Z drugiej strony jest to przykre, że przy takiej ilości fachowców na tym forum nikt nie odezwał się na moją prośbę ale tak już jest. jeszcze raz dziękuję Tomx i pooley

krzysztofisko
13-06-2005, 19:00
Ponieważ ja się zrobiłem przeczulony na punkcie softu 2.0 Proponuję, bo to nic nie kosztuje załadować plik A w starej wersji 1.01 i sprawdzić czy problem nadal występuje - jeśli tak to będzie to chyba wina obiektywu. Jak zniknie winny był soft. A przy okazji proponuję porównać w powiększeniu 100% zdjęcia z softu 2.0 i 1.01. Myślę, że te ze starego będą ostrzejsze ale bardziej podatne na słynną "morę"
pozdrawiam

edos
13-06-2005, 19:16
dziekuję krzysiu ale jak mówiłem przy sofcie 1.01 ten problem także zauważyłem. Ewentualnie jak coś wiesz na temat jakim pomiarem mierzyć odległośćtj pełnym czy punktowym :?:
Właśnie zmieniłem firmware na A1.01 dalej lewa strona jest bardziej nieostra niż prawa na trzech pomiarach ostrości kiszka :cry:

krzysztofisko
13-06-2005, 19:45
Sposób pomiaru ostrości nie ma nic do rzeczy, bo część klatko masz ostrą, a część nie. Zobacz co się dzieje jak obrócisz aparat do pionowego kadru, raz tak aby część nieostra była u góry a raz u dołu i zobacz czy się coś zmieniło. Potrząś tym tamronem tak z wyczuciem, czy coś nie lata w srodku, zdejmij go obróć przodem do siebie otwórz na całóść przysłonę, ustaw na najmniejszą wartość i oglądając soczewki zobacz czy nie są zmatowiałe lub czy przy kręceniu obiektywem wzdl€ż długiej osi nic się nie przesuwa, może coś wypatrzysz co nam da jakieś podstawy do oceny. A może masz kogoś niedaleko z Nikonem luf Fuji np s2pro i podłącz obiektyw. :D

[ Dodano: 13 Czerwiec 2005, 19:47 ]
A tak nawiasem mówić to miałem tego tamrona i byłem zadowolony - ciekawa sprawa, rozumiem że masz gwarancję, to nie ma sprawy gorzej bo ja nie miałem,

edos
13-06-2005, 23:18
potrząsanie nic nie słychać, zaglądam do środka nie widzę nieprawidłowości , pionowo poziomo kiszka została. Dziękuję wszystkim którzy mi chcieli pomóc, może będę mógł się kiedyś odwdzięczyć. Umówiłem się dzisiaj z serwisem jutro go wiozę do wrocka
pozdrawiam

krzysztofisko
14-06-2005, 13:02
Jak Ci zrobią to nam napisz co było bo chyba wszyscy jesteśmy ciekawi. Powodzenia

edos
14-06-2005, 18:38
nie ma sprawy już pojechał do Warszawy z testowymi fotkami. Ale strasznie mnie pocieszono, że mogę go jeszcze nie mieć do Lipca tragedia urlop ale co na to poradzić Polska rzeczywistość.
pozdrawiam

[ Dodano: Sob Cze 25, 2005 10:42 pm ]
krzysztofisko
Po czterech dniach otrzymałem obiektyw z powrotem . Jak napisano w reklamacji zrobili korektę szkieł jutro idę go testować w te same miejsca gdzie pokazywałem błąd w ostrości. Dam znać jaki jest efekt tej naprawy