PDA

Zobacz pełną wersję : Przejście M42 na bagnet Nikona do D70



Valdek_Tychy
12-06-2005, 23:00
Jak wygląda współpraca D70 z obiektywami M42 za pośrednictwem przejściówki.Oczywiście wiem,że całkowicie manualnie ustawienie ostrości i przysłony ale chodzi mi o to czy nie gryzie się to z aparatem i jak wygląda pomiar światła?? Mam parę dobrych szkiełek z dawnych lat i zastanawiam się czy jeszcze do czegoś mogą się przydać :?

c2h5oh
12-06-2005, 23:08
Pomiaru swiatla brak. Wspolpraca uklada sie roznie - przejsciowki nie posiadajace dodatkowej soczewki uniemozliwiaja ustawienie ostrosci na nieskonczonosc z niektorymi szklami, zwlaszcza tymi dlugimi, typu cccp wiaderko (500/8 lustro), cccp wiadro (1000/11 - chyba, moze 16?)

krzysio
12-06-2005, 23:08
jak wygląda pomiar światła robisz na manualu a dobur swiatla to albo ruletka albo masz zewnetrzny swiatlomierz

janoo
12-06-2005, 23:09
przy zastosowaniu zwykłej przejściówki obiektywy nie ostrzą na nieskończoność, ponoć są przejściówki z wbudowanym jakimś szkiełkiem korekcyjnym, które eliminuje tą wadę ale bardzo trudno je dostać. mam obiektywy 50mm i 58mm które na zwykłej przejściówce ostrzą do ok. 3 metrów.

krzysio
12-06-2005, 23:12
no to masz tani a dobry zestaw do makro

szymony
13-06-2005, 00:16
przejsciowki nie posiadajace dodatkowej soczewki uniemozliwiaja ustawienie ostrosci na nieskonczonosc z niektorymi szklami, zwlaszcza tymi dlugimi, typu cccp wiaderko (500/8 lustro), cccp wiadro (1000/11 - chyba, moze 16?)

Z lustrami z byłego związku zdrdzieckiego jest akurat najmniejszy z tym problem. Prezyzja ich wykonania sprawia że niektóre egzemplarze ostrzą na nieskończoność, a resztę łatwo ponoć przerobić. Problem może natomiast wystąpić z zamontowanie do korpusu mimo użycia przejściówki.

sjm
13-06-2005, 00:36
Problem może natomiast wystąpić z zamontowanie do korpusu mimo użycia przejściówki.
Czy możesz rozwinąć jaki problem ?

krzysiekk
13-06-2005, 00:44
pewnie szymony, chodzi o srednice tych wielkich, lustrzanych ... ktore to nie mieszcza sie bo z aparatu
wystaje obudowa lampy blyskowej. Sprawa do zalatwienia - trzeba dodatkowy pierscionek/tulejka dystandowa.
Jednak wtedy jeszcze bardziej oddala sie obiektyw od matrycy i tym bardziej nie ostrzy w nieskonczonosc.
Oczywiscie w przypadku lustrzanych (rubinar i inne) idzie to przerobic i ladnie ostrzą.

Co do przerobienia nielustrzanych ... chetnie bym sie dowiedzial co zrobic z moim Industarem 50/2.8 zeby zaczal ostrzyc w nieskonczonosc :-)

szymony
13-06-2005, 00:45
Problem może natomiast wystąpić z zamontowanie do korpusu mimo użycia przejściówki.
Czy możesz rozwinąć jaki problem ?

Już to zrobiłem tu:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=9599

[ Dodano: 13-06-2005, 00:49 ]


Co do przerobienia nielustrzanych ... chetnie bym sie dowiedzial co zrobic z moim Industarem 50/2.8 zeby zaczal ostrzyc w nieskonczonosc :-)

Jeżeli nie masz zamiaru już korzystać z gwintu, to najprościej było by stoczyć bodajże o 1,3mm , założyć na stałe przejścówkę i tyle.

pjfox
13-06-2005, 01:24
mam adapter m42/NIKON i używam do 50tki Sonnara, i 135 jakiś tam i częściej mieszek i w/w 50tka.

co do używania w/w adapterka z tzw. wiadrami - to podpinałem MTO 1100/f11 i ostro było, mój statyw jest za cienki na taki ciężar (-: (Velbon DF60), z łapy takim zestawem zrobić fotkę to też ostra zabawa, no ale to przybliżenie.....

aha
adapterek kupiłem za 26zł (jakąś firma z Lublina bodajże)

szymony
13-06-2005, 01:27
podpinałem MTO 1100/f11 i ostro było,
adapterek kupiłem za 26zł (jakąś firma z Lublina bodajże)

No przeca pisałem że z wiaderka ostrzą, no chyba żeby nie ostrzyły :mrgreen:

Valdek_Tychy
13-06-2005, 08:43
Czyli jak rozumię z Nikosiem D70 będzie to pracowało,nie nastapią żadne problemy z body typu uszkodzenia elektroniki itp. :?:

szymony
13-06-2005, 09:48
E nawyżej wygnie Ci się popychacz przysłony, ale klepcążkami idzie naprostować :wink:

Franek
13-06-2005, 10:59
mam taką przejściówkę m-ki Hama, posiada wbudowane soczewkę. jest stosunkowo droga - 150 - 200 pln, zależnie od sprzedawcy.

janoo
13-06-2005, 12:07
a czy ta przejściówka HAMY nie wprowadza jakichś zniekształceń bo jakby nie było to dodatkowe szkło pomiędzy obiektywem a korpusem no i jeszcze na dodatek firmy HAMA...

Adak
15-06-2005, 16:25
Hmmm, to jak jest z tym Rubinarem 500/8?

Mam takie "szklo", dobry, ostry egzemplarz (nie bede klamal ze kontrastowy ;-) ) i chce kupic przejsciowke (bez elementu optycznego).

Wyostrzy w nieskonczonosc?
Sam ostrzy troche poza, wiec?...

Poza tym z tym popychaczem przeslony - to jakis dowcip, ze zdarza sie iz zostaje od wygiety?

Valdek_Tychy
15-06-2005, 17:38
Hmmm, to jak jest z tym Rubinarem 500/8?

Mam takie "szklo", dobry, ostry egzemplarz (nie bede klamal ze kontrastowy ;-) ) i chce kupic przejsciowke (bez elementu optycznego).

Wyostrzy w nieskonczonosc?
Sam ostrzy troche poza, wiec?...

Poza tym z tym popychaczem przeslony - to jakis dowcip, ze zdarza sie iz zostaje od wygiety?
O ile się oriętuję to mogą być problemy z Rubinarem ze względu na jego wielkość-średnicę,tam gdzie zenit nad obiektywej jest płaski to w Nikośiu wystaje lampa bł. ponoć można dołożyć jakiś pierścień ale wówczas napewno zapomnij o ostrzeniu do nieskończoności. A z tym popychaczem hm.... różnie może być pod warunkiem,że w swoim D70 go masz :mrgreen:

Adak
15-06-2005, 19:53
Valdku, bron Boze nie chce Cie urazic, ale chcialbym porady od praktykow, a nie teoretykow. Teoretycznie temat przerobilem przy podlaczaniu go do EOS'a 50e i wiem czym to sie jje ;-)

Ja wiem, ze fizycznie sie zmiesci ( mam przed soba D100 i Rubinara 500/8 ) - pytanie czy wyostrzy?

Na pl.rec.foto.cyfrowa pytalem, konkretnej odpowiedzi nie doczekalem, ale jakby co dostalem to:
http://coldlake0.tripod.com/rubinarT.html
A jojcze, gdyz przejsciowke zamowie dzis, a zanim przyjdzie dobrze wiedziec, czy bede musial rozkrecac czy nie...

Valdek_Tychy
15-06-2005, 20:40
Wg. wszelkich prawideł na zwykłej przejściówce nie powinien ostrzyć do nieskończoności ale jako,że nie sprawdziłem tego osobiście głowy sobie nie dam uciąć. Nie uraziłeś mnie w żaden sposób,to z popychaczem to żart i tak ja to też potraktowalem.Czy obiektyw się zmieści,nie wiem jak mi się wydaje 50tka jest chyba większa od 70 tki,nie wiem jakiego rozmiaru jest ten Rubinar chyba że jest mniejszy niż Biometar bo ten to kawał stali :)

Adak
15-06-2005, 20:45
Ha!

Za to jesli do D100 fizycznie 500/8 sie miesci, to chyba z D70 nie powinno byc problemu?

Chyba ;-)

szymony
16-06-2005, 08:07
Wyostrzy w nieskonczonosc?
Sam ostrzy troche poza, wiec?...

Może się to udać, ale bez organoleptycznego sprawdzenia, to raczej wróżenie z fusów.


Poza tym z tym popychaczem przeslony - to jakis dowcip, ze zdarza sie iz zostaje od wygiety?

Znam przypadek podpięcia D70 do teleskopu za pomocą miedzy innymi przejścówki M42, który sie tak właśnie zakończył :wink:
Bliższych informacji w tym temacie może udzielić sam eksperymentator/naprawiacz Glisek :mrgreen:

darsedz
16-06-2005, 08:12
Podobno te lustrzane nie maja problemów z nieskonczonością przy przejściówce bez soczewek - tak gdzieś czytałem...

A czy lustrzny przy stałej przysłonie ma jakiś popychacz...:) ??

szymony
16-06-2005, 08:17
A czy lustrzny przy stałej przysłonie ma jakiś popychacz...:) ??
Mówimy o popychaczu (dźwigni może raczej) znajdującym się w body, a nie o bolcu znanym w obiektywach M42.

Valdek_Tychy
16-06-2005, 08:53
A czy lustrzny przy stałej przysłonie ma jakiś popychacz...:) ??
Mówimy o popychaczu (dźwigni może raczej) znajdującym się w body, a nie o bolcu znanym w obiektywach M42.
Przyjrzałem się i dopiero teraz widzę o czym mówisz,nie wiem czy przejściówka to uszkodzi no chyba,że ktoś się bardzo postara o to. :)

darsedz
16-06-2005, 09:12
kwestia jak gleboko wchodzi ten pierscien z obiektywem w korpus... a moze macie jakies zdjecia tego ustrojstwa na body, moznaby to ocenic...

szymony
16-06-2005, 09:52
Oj widzę że niezłą burzę wywołałem tym gięciem blachy :mrgreen:
Panowie bez obaw. Miałem obie wersje przejśćówek i nie było z tym problemów. Problem Grzśka podałem jako humereskę :mrgreen: W jego przypadku sama przejśćówka też nie spowodowała wygięcia tylko to co było w nią wkręcone. Nie był to z pewnością obiektyw.
Wniosek mój jest taki. Nie widzę problemów w korzystanu z body+przejścówka+obiektyw, a ewentualne problemy mogą się pojawić przy próbach hardcorowych body+przejśćówka+COŚ :wink:

Adak
16-06-2005, 10:55
No widzisz?

Zestresowales nas ;-)

Za to ciekaw jestem jak dziala D100/D70 + teleskop i jak to wtedy jest z wyostrzaniem...

Mam dostep do teleskopu, tylko, ze jego okular jedynie wsuwa sie w tube - nie ma gwintu ani nic.
Nie bardzo wiem jak to podlaczyc...

Valdek_Tychy
16-06-2005, 13:43
Nie bardzo wiem jak to podlaczyc...
Jak to ktoś kiedyś powiedział "Polak potrafi" :mrgreen: widziałem na allegro takie ustrojstwo które w jakiś dziwny sposób pozwalało podłączyć końpakta do teleskopu to może i lustrzankę też by dało się. Myślę,że wszystkie problemy zostana rozwiązane w praktyce kiedy już dostanę przejściówkę. :mrgreen:

szymony
16-06-2005, 16:24
No widzisz?

Mam dostep do teleskopu, tylko, ze jego okular jedynie wsuwa sie w tube - nie ma gwintu ani nic.
Nie bardzo wiem jak to podlaczyc...

Ja bym kombinował w taki sposób:
1. body
2. mieszek (może być zdradziecki, przez przejścówkę)
3. przejściówka mieszek teleskop (chyba tylko na indywidualne zamówienie u dobrego ślusarza).

Jeżeli to teleskop z Uniwersału to oni chyba jakiś patent robili by można zenka podłączyć.

sjm
16-06-2005, 23:20
@Adak
Jak zapniesz wiadro do d70 daj znać to jakoś się zgadamy na miescie . Chętnie to zobaczę jak wygląda i działa. OK ?

Pozdraawiam

Adak
16-06-2005, 23:31
Na razie brakuje mi tylko... przejsciowki i D70 ;-)

Ale jak dostane przejsciowke to do D100 moge podpiac.

Dam znac - sam jestem ciekaw, a szkielko imho nienajgorsze:
http://acn.waw.pl/adak/Lisek_2000dpi.jpg
[wszystkie prawa zastrzezone itd ;-)]
To akurat na analogu na Press 800@1600 lub @3200 - czysty skan.

Podpinalem tez do 10D - procz problemow z ostrzeniem, zachowywal sie poprawnie.

[ Dodano: Czw 23 Cze, 2005 ]
Rubinar 500/8 miesci sie pod lampa D70 - da sie uzywac.

Testowalem D70 i przejsciowka z elementem optycznym - musze powiedziec, ze weszla ledwo ledwo, bo jak odkrecilem szklo, to na lampie zostal wyslizgany slad.

A jakosc? Jak wyrwe te zdjecia od kolegi to napisze, ale ogolnie bez rewelacji.