PDA

Zobacz pełną wersję : RAW-y z aparatów kompaktowych, jaka jakość?



arkadiuszarek
06-01-2012, 10:27
Witam , czy któryś z kolegów obrabiał RAW-y zrobione aparatem kompaktowym?? Interesuje mnie jakość końcowa takich zdjęć , czy jest do przyjęcia? Czy te matryce są po prostu za małe dla dobrej jakości zdjęć? Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi, pozdrawiam.

Rafał63
06-01-2012, 11:05
O ile różnice między RAW-em i JPG-em z mojego D200 jest widoczna, to przy Samsungu EX1 nie jest to już takie oczywiste. Szybko zacząłem robić tylko JPG-i. Przyznam się, ze nie wiele RAW-ów Samsungiem zrobiłem. Zniechęcił mnie program dodany do aparatu. NX tych RAW-ów nie otwiera. Tak czy owak, Samsunga mam cały czas ze sobą: praca (budowy, inwentaryzacje), codzienne życie. Do tego wystarczają JPG-i. Gdy mam wenę i koncepcję, biorę Nikona :) Wtedy tylko RAW-y.

bogdi64
06-01-2012, 11:22
Przede wszystkim w raw z "małpki" nie będzie "obrobiony" pod kątem zniekształceń (i innych wad optyki), winietowania, jakość będzie trochę lepsza choć by ze względu na interpretacje jpeg przez sprzęt i pozbędziesz się "przymusowego odszumiania i wyostrzania", czyli robiąc to sam można osiągnąć lepsze trochę lepsze wyniki, choć w niektórych przypadkach może się okazać, że jpeg jest ostrzejszy, a w raw będzie można doczytać się dużo większych wad "uniwersalnej" optyki, dlatego często właśnie w małych aparatach decyduję się na jpeg, chyba, że bardzo zależy mi na wyższej czułości, ale to są preferencje każdego już modelu i każdy się będzie inaczej zachowywał

MariuszJ
06-01-2012, 11:48
W części kompaktów, np. w LX5, raw który dostajemy na karcie pamięci jest skorygowany geometrycznie. Po prostu z założenia obiektyw nie jest rektalinearny i wymaga prostowania.

Zysk na rawach z kompaktów ujawnia się głównie w zysku na rozdzielczości i rozpiętości tonalnej, wynikającym z pracy na niedemozaikowanych danych oraz rezygnacji z często zbyt brutalnych poprawiaczy wmontowanych w silnik jpeg puszki. Jeżeli założymy że celem finalnym jest odbitka 15x10 lub prezentacja webowa, te poprawiacze+wysokorozdzielcza matryca psują zdjęcie, podczas gdy pozostawienie go takim jak jest i jedynie przeskalowanie daje efekt znacznie lepszy. Oczywiście można by było zrobić to prościej, np. montując 3-6Mpxowe matryce w kompaktach, no ale wiadomo - nikt by wtedy ich nie kupił.

Rawy z LX5, przepuszczone na defaultach przez Lightrooma i przeskalowane na wyjściu są o klasę lepsze niż jpegi.

arkadiuszarek
06-01-2012, 12:04
Dzięki wielkie , panowie. zadałem to pytanie bo kombinuję jak koń pod górę , w jaki sposób osiągnąć 600-700mm do fotografowania zwierzątek , tanim sposobem , do D90 obiektyw lustrzany jest i tani , ale raczej nie do obiektów ruchomych , a reszta obiektywów to grubo ponad 2 tysiące , więc pomyślałem , że sprawię sobie kompakta x30 przybliżenia i postaram się obrabiać RAW-y , no ale chyba to nie najlepszy pomysł, pozdrawiam.

MariuszJ
06-01-2012, 12:07
Dzięki wielkie , panowie. zadałem to pytanie bo kombinuję jak koń pod górę , w jaki sposób osiągnąć 600-700mm do fotografowania zwierzątek , tanim sposobem , do D90 obiektyw lustrzany jest i tani , ale raczej nie do obiektów ruchomych , a reszta obiektywów to grubo ponad 2 tysiące , więc pomyślałem , że sprawię sobie kompakta x30 przybliżenia i postaram się obrabiać RAW-y , no ale chyba to nie najlepszy pomysł, pozdrawiam.
Bezlusterkowiec, przejściówka, nielustrzany samyang 500, w cenach nowych zmieścisz się w 1500zł. Plus oczywiście statyw.

arkadiuszarek
06-01-2012, 12:57
Do MariuszJ , ten obiektyw to coś takiego?
http://allegro.pl/show_item.php?item=2034363797&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a144 4b540a86acf77d00be2ff62

MariuszJ
06-01-2012, 13:02
Do MariuszJ , ten obiektyw to coś takiego?
http://allegro.pl/show_item.php?item=2034363797&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a144 4b540a86acf77d00be2ff62
Tak.

Oczywiście nie spodziewaj się po nim cudów.

Test Cichego: http://test.canon-board.info/showthread.php?t=48319

arkadiuszarek
06-01-2012, 13:10
Nie spodziewam się cudów , lecz nie chcę też tragedii , a po testach Cichego za tą kasę chyba zaryzykuję , pozdrawiam i dzięki.