PDA

Zobacz pełną wersję : Nastrojowe zdjęcie choinki



ropusz
03-01-2012, 01:37
Stoi u mnie w pokoju choinka i wygląda super, chciałem zrobić jakieś fajne zdjęcie bombki i swiatełek ale nie jestwm w stanie oddać tego co widzę. Zdjęcia jakieś są nijakie. Macie może jakieś wskazówki, jak się do tego zabrać?

Semati
03-01-2012, 01:40
Idź spać....może coś wymyślisz ;)

LordRamzes
03-01-2012, 10:16
co za problem robisz w nocy nie wiem jakimi szkłami dysponujesz ale np dajesz 50 ustawiasz na f1,8-f2,2 lub 85' a jak kit to max go otwierasz czyli te 3,5 czy mniej lub min więcej , ustawiasz aparat na statyw jak nie masz to ustaw na książkach czy czymkolwiek dobierz odpowiedni czas i masz fotki potem troszkę obróbki jasność kontrast kolor i osiągasz takie coś :)
jak w mojej galerii

http://lordramzes.w.interia.pl/

jacek dr
03-01-2012, 10:31
moze nakładka na przednie szkło obiektywu?Będziesz miał" bokehowe serduszka" czy co tam sobie wymyslisz.

stef
03-01-2012, 10:46
Ja po pierwszym "zwykłym" zdjęciu, też postanowiłem pokombinować.
Ustawiłem lampę w kontrze z pomarańczowym filtrem, na dużym zoomie i postrobowałem sobie
(eliminując właściwie światło zastane).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img593.imageshack.us/img593/109/ste6380f.jpg)

żółto-czarny
03-01-2012, 11:11
Ciekawa ta bombka i warto, żeby się cała "załapała". W analogicznych sytuacjach wolę poświęcić najładniejsze rozmycie tła i nieco przymknąć dziurkę. Chociaż ja dużego pola do eksperymentowania nie mam ;)

ropusz
05-01-2012, 12:42
Z jasnych szkieł mam tylko 35. Dodatkowo mam 18-70. Z moich prób wynika, że nie da się tak ładnie rozmyć tła. Czy potrzeba do tego jakiejś dłuższej ogniskowej i dużego otworu przysłony?

pawulon
05-01-2012, 12:59
1. Wyłącz światło w pokoju i włącz lampki
2. Postaw aparat na statywie i wykadruj
3. Ustaw długi czas naświetlania i zrób zdjecie

ropusz
05-01-2012, 13:47
Dzięki za podpowiedź. Tak niby robiłem (no może nie do końca, bo gdzieś tam w rogu pokoju paliła się lampka). Na ustawić ekspozycję - na lampki choinkowe czy na bombkę? Mi wychodzą bardzo wyraźne te lampki choinkowe. Co zrobić by je rozmyć, by wyglądały jak takie jakby gwiazdki albo koła?

black_bird
05-01-2012, 14:01
Ustaw ostrość poza lampkami - dalej lub bliżej ;)

ropusz
05-01-2012, 14:47
To teoretycznie wiem tylko chyba moimi obiektywami nie jestem w stanie uzyskać odpowiednio małej głębi ostrości.

sokrates
05-01-2012, 15:07
Statyw, przesłona F16 lu F22 długi czas i powinny ci wyjść rozbłyski (gwiazdki od lampek) jak masz łatwo czyszczący filtr UV lub neutralny możesz go delikatnie wysmarować po brzegach wazeliną lub kremem - uzyskasz piękny soft focus :-)

To takie trochę analogowe porady, pewnie można to załatwić 3 suwakami w PSie :-)
Jak posiadasz szkło o świetle 1,8 lub jaśniej ustaw max przesłonę, postrzelaj, napewno na niejednym zdjęciu pojawią się ciekawe efekty i rozmycia.

ropusz
05-01-2012, 15:30
Zwykle robię zdjęcia z priorytetem A. Nie bardzo rozumiem czy mam ustawić przesłonę f1.8 czy f16? Wydawało mi się, że im mniejszy otwór tym głębia ostrości większa.

mirekkania
05-01-2012, 15:39
Statyw, pokój oświetlony głównie choinką + nienarzucające się lampki nocne przy ścianach, niskie iso, długi czas, podniesione lustro, jasny obiektyw, aparat na M i wychodzi np. takie.
Na 85 mm f1.8:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/01/_MG_0957-1.jpg
źródło (http://mirekkania.com/zdjecia/O_choina/_MG_0957.jpg)

Na 35 mm f1.4

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/01/_MG_0905_800-1.jpg
źródło (http://mirekkania.com/zdjecia/O_choina/_MG_0905_800.jpg)

Wszystko w EXIFie. Przepraszam, że nie z Nikona. ;)

ropusz
05-01-2012, 17:22
Dzięki, EXIF-y wiele mówią. To ja ze swoją 35 f/1.8 też coś powinienem dać radę zrobić. Pomiar widzę był punktowy, ale na czym - na bałwanku?

A przy okazji - jednak co Nikon to Nikon. Zobacz jaka Ci pikseloza wyszła na tej czerwonej bombce ;)

mirekkania
05-01-2012, 17:25
Dzięki, EXIF-y wiele mówią. To ja ze swoją 35 f/1.8 też coś powinienem dać radę zrobić. Pomiar widzę był punktowy, ale na czym - na bałwanku?Ostrość była ustawiana ręcznie, na LiveView, na oko bałwanka.


A przy okazji - jednak co Nikon to Nikon. Zobacz jaka Ci pikseloza wyszła na tej czerwonej bombce ;)Hahaha, dobre to było :) Doceniam!

boob
05-01-2012, 22:58
Ostrość była ustawiana ręcznie, na LiveView, na oko bałwanka.

widać, że kolega portrecista...na bliższe oko prawda ? :)
przepraszam, ale jak mozna na tak mały punkcik ? na główkę zgoda.

mirekkania
06-01-2012, 22:14
widać, że kolega portrecista...na bliższe oko prawda ? :)
przepraszam, ale jak mozna na tak mały punkcik ? na główkę zgoda.Głębia była taka, że trzeba było decydować :) Na całą główkę się nie za bardzo dawało.

ropusz
07-01-2012, 10:47
Mi chodziło o pomiar światła. Ustawia się go na coś białego, jak np. balwanek czy na światełka?

żółto-czarny
07-01-2012, 12:26
Osobiście przyjąłem zasadę: mając jakiś biały i jasno oświetlony fragment, daję pomiar punktowy i +2 EV. Na ogół się sprawdza, ale nie wprost na światełkach :) Tu zrobiłbym jeszcze drobną korektę w lewo/prawo i porównał efekt.

FHR
07-01-2012, 13:33
Taki tam minimal ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img849.imageshack.us/img849/7181/80872412.jpg)

żółto-czarny
07-01-2012, 14:33
Jak ktoś się uprze, to i z samego bokeh zdjęcie zrobi :mrgreen: Użyłeś dekielka na obiektyw z wyciętym kółeczkiem?

mus
07-01-2012, 18:09
Jak ktoś się uprze, to i z samego bokeh zdjęcie zrobi :mrgreen: Użyłeś dekielka na obiektyw z wyciętym kółeczkiem?

Nie trzeba, przy 1.8 wychodzą kółka :p

mirekkania
08-01-2012, 18:04
Mi chodziło o pomiar światła. Ustawia się go na coś białego, jak np. balwanek czy na światełka?Ustawiałem światłomierzem, padające na bałwanka. Potem chyba coś lekko korygowałem w ACR. Ale ogólnie można sobie doskonale poradzić sposobem kolegi żółto-czarny.