PDA

Zobacz pełną wersję : retusz twarzy by Stig



Erie
23-02-2007, 11:11
za zgodą Stiga udostępniam jego tutorial w formie animowanej - z której można się bardzo wiele nauczyć - zostawiam tylko to umieszczone na szybszym serwerze:
stig_tutorial1.zip (http://s000.wyslijto.pl/index.php?file_id=40880160896230254748)

pozdrawiam
Erie

mike00
04-03-2007, 00:12
Swietnie zrobiony tutorial - bardzo mi sie przydal. Dziekuje i czekam na kolejne odcinki;)

MR
04-03-2007, 10:59
swietny tutorial, tak jak poprzednik, czekam na kolejne odcinki :)
wielkie dzieki za niego Stig

NiseriN
04-03-2007, 13:51
Świetna robota Stig. Nic wiecej po poprzednikach już nie moge dodać :)
Dzięki

osowiak
04-03-2007, 20:40
Stig,

doskonały warsztat i rzetelnie pokazana cała praca - oby koledzy pokazali swoje umiejętności w podobnej formie ,
ponieważ uczę się podobnej obróbki -taki materiał jest skarbnicą .

Ciacho
05-03-2007, 11:28
Stig daj proszę wskazówki programistyczne jak zrobić takiego prezentacyjnego "soft-a" to przyłączymy się dodając inne pomysły ale nigdy nie robiłem takiej prezentacji.

stig
05-03-2007, 11:36
Forma tutka to efekt pracy grabera Camtasia Studio.

aha
10-03-2007, 13:27
Tutorial juz nie do sciagniecia, jest szansa co by go jeszcze raz wrzucic?

Lolas
10-03-2007, 13:33
Niestety, maksymalny czas przechowywania pliku na tym serwerze to 7 dni.
W razie potrzeby chetnie sluze pomoca w udostepnianiu tego pliku, niestety najpierw sam musialbym go jakos pobrac :-).

mswilk
10-03-2007, 13:47
Jako zupełny laik w sprawach PS oglądnąłem z otwartą japą... - taka i pewnie inne obróbki wymagają poświęcenia sporo czasu aby czegoś takiego się nauczyć i poznać program na tyle by swobodnie się po nim poruszać - i za to respect !
Jednak mam mieszane uczucia co do takiej ingerencji - oglądając tego tutka tak sobie pomyślałem że pewnie nawet zdjęcie z telefonu komórkowego możnaby tak przerobić aby było urzekające... - tylko trzeba umieć, ja nie umiem... ale jak będę na emeryturze i będę miał spoooro wolnego czasu to się może za to wezmę ;)

aha
10-03-2007, 14:50
Kolego przesympatyczny, to badz tak mily i wrzuc go gdzies, + podaj linka, chetnie bym sobie obejrzala

andre84
10-03-2007, 15:08
Kolego przesympatyczny, to badz tak mily i wrzuc go gdzies, + podaj linka, chetnie bym sobie obejrzala

Jestem za, też bym pooglądał.

mswilk
10-03-2007, 15:10
niestety nie mam takich technicznych możliwości... i zgody od autora :(

aha
10-03-2007, 15:24
Drogi Autorze wspomnianego tutoriala, wyraz prosze zgode na ponowna jego publikacje :-).

boobass
10-03-2007, 15:26
Przyłączam się do prośby gdyż spóźniłem się z zassaniem tutka. Dziękuję.

adrian
12-03-2007, 17:01
A wie ktoś, gdzie można zessać tutki w podobnej formie? W sensie nie suchy opis ale video do obejrzenia. Na youtube conieco jest, ale jakość słaba niestety :/ Będę wdzięczny za linki :)

mw76
15-03-2007, 16:21
Ja rowniez bede bardzo wdzieczny za ponowne udostepnienie tego tutka. Prosze.

adrian
15-03-2007, 16:34
Ja rowniez bede bardzo wdzieczny za ponowne udostepnienie tego tutka. Prosze.

Ciągle i niezmiennie jest tu: http://shell.sinuspl.net/~maniak/stig/

RAF
15-03-2007, 17:54
Też przegapiłem, stąd przyłączam się do prośby o ponowne umieszczenie na serwerze :)

edit: adrian, pozostaje mi udać się do "lekarza od oczu", jak powiada Stanisław Paluch ;)

adrian
15-03-2007, 20:55
Też przegapiłem, stąd przyłączam się do prośby o ponowne umieszczenie na serwerze :)

No przecież jest ;) Link powyżej. Miłego użyszkodnikowania :mrgreen:

grzegorzant
18-03-2007, 14:01
w jakim programie odtwarzać ten plik po rozpakowaniu?

Lolas
18-03-2007, 15:58
w jakim programie odtwarzać ten plik po rozpakowaniu?

Chociazby w przegladarce internetowej (np. firefox). Musisz miec tylko plugin Flash Player

Szybszy26
18-03-2007, 17:43
Super wykonanie. Wielkie dzięki Stig. Z tego tutka nauczyłem się więcej niż z 20 innych pisanych z fotkami. Pozdrawiam i czekam na więcej takich tutoriali.

Megazordon
24-03-2007, 14:05
w jakim programie odtwarzać ten plik po rozpakowaniu?

A mi się otwiera poprzez IrfanView.
Co do samego tutka muszę napisać, że bardzo mi pomógł, gdyż z obsługi PS'a jestem noga. Dzięki Stig!

saboteur81
30-03-2007, 09:00
w pewnych momentach przesadził trochę (np. pod koniec z tymi cieniami pod oczami - wymazał ważne szczegóły w dolnej lewej powiece :) )

ale tutek pierwsza klasa, gratulacje i dziękuje :)

adrian
30-03-2007, 09:04
w pewnych momentach przesadził trochę (np. pod koniec z tymi cieniami pod oczami - wymazał ważne szczegóły w dolnej lewej powiece :) )

ale tutek pierwsza klasa, gratulacje i dziękuje :)

Nikt Ci nie każe robić tak samo :) To tutorial a nie przepis, z którego trzeba w 100% korzystać. :mrgreen:

stig
30-03-2007, 09:08
pod koniec z tymi cieniami pod oczami - wymazał ważne szczegóły w dolnej lewej powiece Pozwol ze sie wtrace. W kocnu to ja robilem, wiec wiem najlepiej o co tam chodzi. ;) Zauwazyles, ze zamazalem szczegoly powieki. Ale czy zauwazyles tez, ze to byla warstwa korekcyjna, ktora nastepnie uzyskala dosc male krycie nad warstwa z tymi szczegolami nienaruszonymi? :D Reasumujac -- zninely wory, ale pozostale detale anatomiczne pozostaly. :)

yetti
17-04-2007, 22:36
Czy jest jakaś szansa aby ten tutorial był znowu dostępny?

Hmm, pierwszy post...
Witam zatem wszystkich użytkowników tego zacnego forum :)

Erie
17-04-2007, 22:50
Ciągle i niezmiennie jest tu: http://shell.sinuspl.net/~maniak/stig/

yetti zobacz na post powyżej zacytowany teraz przeze mnie

yetti
17-04-2007, 23:50
Typowe, nie doczytałem :oops:
Dzięki za podpowiedź, tutorial dał dużo do myślenia i sporo do poćwiczenia.

Rafał_Sz
19-04-2007, 09:37
Stig, mistrzu!

Ciacho
19-04-2007, 15:59
Nikoniarze ! Po co wzywacie Stiga nadaremnie?! Chcecie jego tutorialek to zróbcie tak.Ustawcie w opcjach szukania aby pokazało Wam wszystkie posty Stiga.Jego tutek znalazłem gdzieś ok.lipca 2005 ale nie jestem pewien.Ma on charakterystyczny tytuł łatwo znależć.Podałbym go Wam dokładnie ale prawdę powiedziawszy znam łatwiejszy i nie gorszy sposów na obróbkę tego typu.Natomiast nie mam oprogramowania na którym Stig zrobił pokazik.Może ktoś ma coś takiego i mi prześle to z chęcią pokażę Wam kilka swoich sposobów. Wiem można wszystko opisywać słowami ale to strasznie czasochłonne.

tomassi
19-04-2007, 21:29
Mnie to wygląda na b. dobry warsztat, owszem - ale jeśli chodzi o samą fotografię to jest to dla mnie pewnego rodzaju oszustwo. Wszystko można wyretuszować, domalować wąsy itd. ale... - na szczęście dla fotografii Dederko nie znał PS.

Erie
19-04-2007, 21:43
Mnie to wygląda na b. dobry warsztat, owszem - ale jeśli chodzi o samą fotografię to jest to dla mnie pewnego rodzaju oszustwo. Wszystko można wyretuszować, domalować wąsy itd. ale... - na szczęście dla fotografii Dederko nie znał PS.

Boże, przecież to jest przykład (nawiasem mówiąc doskonale przygotowany - dzięki Stig) w jaki sposób przetwarzać zdjęcie. Zamist suchych poleceń w stylu "kliknij trzecią ikonę od góry w leym pasku treciej palety" Stig pokazuje na żywym obrazie jak to edytować. A co do tego że wszystko można wyretuszować - polecam reklamę "piękna" Dove.

tomassi
19-04-2007, 21:58
Wiem, że to przykład, uwaga dotycząca retuszu i wąsów była natury ogólnej. Nie mam żadnych pretensji do Stiga i jego warsztatu, który jak napisałem ma opanowany, że pozazdrościć. To tylko taka refleksja na temat współczesnej fotografii, która coraz bardziej zaczyna być malarstwem, rysunkiem i czym tam jeszcze, a coraz mniej fotografią samą w sobie. Ja swoich zdjęć staram się nie obrabiać, choć większość z nich jest spaprana, ale za to prawdziwa.

hicks
19-04-2007, 21:59
A co do tego że wszystko można wyretuszować - polecam reklamę "piękna" Dove.

Tu link do reklamy Dove evolution:
http://www.youtube.com/watch?v=iYhCn0jf46U
a to parodia
http://www.youtube.com/watch?v=LEtP3U8a4v0
:)

stig
19-04-2007, 23:08
Mnie to wygląda na b. dobry warsztat, owszem - ale jeśli chodzi o samą fotografię to jest to dla mnie pewnego rodzaju oszustwo. Ile razy mozna o tym pisac? Myslisz, ze w czasach jedynie analogowych nic takiego nie mialo miejsca? :D Jak sadzisz -- na czym sa wzorowane narzedzia PhotoShopa? :) Na rzeczywistych przedmiotach, ktore kiedys uzywano w ciemni wlasnie do retuszu. Taka operacja mozna dobrze podejrzec chociazby w "War Photographer", kiedy spec od powiekszen, pod dyktando Jamesa Nachtweya, wyciaga z cienia twarz dziecka na zrujnowanej ulicy.
Oczywistym jest, ze teraz te zabiegi sa latwiejsze do wykonania. Moze je zrobic praktycznie kazdy... Z duzo mniejszym wysilkiem, nakladem i lepszym efektem koncowym. Ale to po prostu kwestia postepu... Jak we wszystkim. Jesli sie z tym nie zgadzasz, to odpowiedz mi na pytanie -- dlaczego kupiles aparat cyfrowy? :D Przeciez mozesz dalej fotografowac analogiem... Ba! Mozesz uzywac obiektywow bez AF, zwijac film korbka, etc. Mozesz codziennie piec chleb i ubijac smietane na maslo... Mozesz golic sie brzytwa miast Braunem i sam sobie szyc buty... Korzystasz jednak z tego wszystkiego... Z wynalazkow, z "ulatwiaczy zycia". Dlaczego? Nie "prawdziwiej" byloby zyc w jaskini i zywic sie mamutami? ;)

Erie
19-04-2007, 23:15
Ile razy mozna o tym pisac? Myslisz, ze w czasach jedynie analogowych nic takiego nie mialo miejsca? :D Jak sadzisz -- na czym sa wzorowane narzedzia PhotoShopa? :) Na rzeczywistych przedmiotach, ktore kiedys uzywano w ciemni wlasnie do retuszu. Taka operacja mozna dobrze podejrzec chociazby w "War Photographer", kiedy spec od powiekszen, pod dyktando Jamesa Nachtweya, wyciaga z cienia twarz dziecka na zrujnowanej ulicy.
Oczywistym jest, ze teraz te zabiegi sa latwiejsze do wykonania. Moze je zrobic praktycznie kazdy... Z duzo mniejszym wysilkiem, nakladem i lepszym efektem koncowym. Ale to po prostu kwestia postepu... Jak we wszystkim. Jesli sie z tym nie zgadzasz, to odpowiedz mi na pytanie -- dlaczego kupiles aparat cyfrowy? :D Przeciez mozesz dalej fotografowac analogiem... Ba! Mozesz uzywac obiektywow bez AF, zwijac film korbka, etc. Mozesz codziennie piec chleb i ubijac smietane na maslo... Mozesz golic sie brzytwa miast Braunem i sam sobie szyc buty... Korzystasz jednak z tego wszystkiego... Z wynalazkow, z "ulatwiaczy zycia". Dlaczego? Nie "prawdziwiej" byloby zyc w jaskini i zywic sie mamutami? ;)

noo Stig jak mogłeś - mamuty smakują jak stara zelówka ;)

hicks
19-04-2007, 23:28
stig: Dodajmy, ze czesc fotek wojennych juz przy robieniu zdjecia mozna traktowac jako fake mimo ze przedstawiane jest jako reporterka np. pozujace osoby za kilka dolcow. Jesli mnie pamiec nie myli to bylo cos takiego z jakas forka w Wietnamie z dzieckiem na drodze czy jokos tak.

tomassi
19-04-2007, 23:29
Mozesz codziennie piec chleb i ubijac smietane na maslo... Mozesz golic sie brzytwa miast Braunem i sam sobie szyc buty... Korzystasz jednak z tego wszystkiego... Z wynalazkow, z "ulatwiaczy zycia". Dlaczego? Nie "prawdziwiej" byloby zyc w jaskini i zywic sie mamutami? ;)[/QUOTE]


Niby tak, ale chleb to ja rzeczywiście sam sobie piekę co drugi dzień, sam sobie robię szyneczkę http://wedlinydomowe.pl/, a i masło też mi się zdarza zrobić jak mam tylko chwilę czasu. A wszystko to z powodu sztuczności właśnie, szybkości, i powtarzalności. Ktoś jeszcze wie jak smakuje prawdziwy chleb? Oczywiście, że wiem, że fotografia niemal od samego początku swego istnienia szła w parze z retuszem, ale czy obraz olejny sfotografowany i obrobiony w PS a potem perfekcyjnie wydrukowany na perfekcyjnym papierze to coś piękniejszego niż oryginał na którym widać bruzdy i chropatość płótna. Jednak o wiele większą wartość ma dla mnie zdjęcie nawet szorstkie, twarde i nieobrobione (wypieszczone), ale za to naturalne, to jest kwestia smaku i gustu. Jednym podoba się tak innym siak. To tylko moje zdanie, nic więcej. Zgadzam się, że w przypadku np. fotografii ślubnej korekta jest niemal nieodzowna bo, która panna młoda chciałaby mieć wory pod oczami czy piegi bijące po oczach. Marny los takiego fotografa. Ale to zupełnie odrębny temat.

tomassi
19-04-2007, 23:30
coś mi z tą ramką nie wyszło, hehehe.

stig
19-04-2007, 23:56
Jednak o wiele większą wartość ma dla mnie zdjęcie nawet szorstkie, twarde i nieobrobione (wypieszczone), ale za to naturalne, to jest kwestia smaku i gustu. Uwierz, ze nie chcialbys ogladac nieobrobionych zdjec:
-- modelek i innych gwiazdek na okladkach pism, w kalendarzach, itd.,
-- jedzenia chociazby w karcie dan Pizza Hut,
-- samochodow w prospektach reklamowych,
Nawet taki "widoczek" -- przepraszam bardzo -- zdjecie krajobrazu, w wiekszosci bedzie po prostu nieciekawe, jesli nie zastosujesz odpowiednich filtrow czy pozniejszego "rasowania" w kompie. Dobra fotografia -- w sensie "obrazek" -- zawsze bedzie efektem kreatywnych dzialan. Najpierw odpowiedni kadr, pora dnia i swiatlo, glebia ostrosci, odpowiedni obiektyw, filtry, a na koncu obrobka. To od zawsze byl caly proces, a nie jedynie kadrowanie i... cyk. Oczywiscie mowie tutaj o zdjeciach, ktore maja miec jakas wartosc handlowa (chociazby jako element portfolio fotografa). Nie tyczy sie to oczywiscie purystow, ktorzy fotografie traktuja jedynie jako fajna zabawe, dokumentowanie zycia rodziny, czy sposob na spedzanie wolnego czasu. I dobrze, ze tak jest. Kazdy znajduje tu cos dobrego dla siebie...

hicks
20-04-2007, 00:04
Nawet taki "widoczek" -- przepraszam bardzo -- zdjecie krajobrazu, w wiekszosci bedzie po prostu nieciekawe, jesli nie zastosujesz odpowiednich filtrow czy pozniejszego "rasowania" w kompie. Dobra fotografia -- w sensie "obrazek" -- zawsze bedzie efektem kreatywnych dzialan. Najpierw odpowiedni kadr, pora dnia i swiatlo, glebia ostrosci, odpowiedni obiektyw, filtry, a na koncu obrobka. To od zawsze byl caly proces, a nie jedynie kadrowanie i... cyk.

Niestety to prawda, a potem ludzie kupuja aparat, zaczynaja robic zdjecia cyk, cyk, cyk i nie wychodzi tak jak na fotkach ogladanych w necie, wiec to pewnie zly aparat trzeba zmienic, jednak po zmanie nadal nie to, pewnie wina szkla, po zmianie szkla nadal zle, na peno na pelnej klatce bedzie lepiej, .... po zmanie cholera jakie mydlo w rogach jaka winieta to FF jest do kitu tylko sredni obrazek ...... a zdjecia caly czas nie takie jakbysmy chcieli. :(

bombel
20-04-2007, 02:35
Co do zdjęć tzw. 'surowych', 'nieobrobionych' - takie w naturze nie występują i nie występowały. To mit. Ostatnie być może 'surowe' odeszły w zapomnienie razem z dagerotypami. Choć i tam wątpię.

Czemu tak piszę? Bo w ciemni, już na etapie dezyzji o wyborze papieru (twardy/miękki) już następowała obróbka. Jeszcze nic się nie stało - ale obróbka już szła. Nawet nic nie kombinując, a jedynie zmieniając czas naświetlania papieru - obróbka szła w najlepsze. A dalej? Rodzaj chemii, temperatura wołania - cały czas co to jest, jak nie wpływanie na miękkość rysunku, gammę, kontrasty, równowagę świateł/cieni? To nie obróbka?

I co to jest w takim razie to mityczne 'surowe, nieobrobione' zdjęcie? Naświetlane 5, 15 czy 55 sekund? A przecież każde z nich będzie się różnić... Jak wyróżnić to najmniej obrobione, najsurowsze?

Zdjęcia tzw. 'nieobrobione' to wymysł epoki cyfrówek, ukuty przez ludzi, którzy nie potrafią, nie chcą, lub nie lubią się posługiwać softem graficznym. Tacy biorą zdjęcie w jpgu czy w NEFie - i nic nie robiąc pokazują: to jest surowe! Zapominają o tym, że cała wstępna (i bogata) obróbka odbyła się niezauważalnie dla nich w aparacie lub podczas wywoływania NEFów...

Tylko zamiast samamu świadomie się pomęczyć, ludzie ci bezwiednie zdają się na automat, który chcąc podskoczyć wyżej nerek uśrednia wszystko i próbuje dogodzić wszystkim gustom - co wychodzi, jak wychodzi...

stig
20-04-2007, 06:27
Tylko zamiast samamu świadomie się pomęczyć, [...]
Oooo... wlasnie. To jest odpowiednie okreslenie: "meczyc sie". Ta roznica pogladow bierze sie przede wszystkim wlasnie z tego. Z męki... Dla czesci ludzi obrobka wykonanych zdjec, to po prostu meczarnia... Bo nie umieja, bo im sie nie chce, bo... Dla niektorych jednak -- caly czas jest to czesc pracy nad zdjeciem. Tak samo przyjemne i nieodzwone, jak wyczekanie momentu, wykadrowanie i zwolnienie migawki. To proces kreacji, w ktorym fotografia nabiera takiego wyrazu, jaki zalozyl sobie tworca. Dla mnie moment powrotu z sesji, i zblizajaca sie selekcja, kadrowanie, korekta kolorow -- jest rownie ekscytujacy jak samo fotografowanie...

Seeker
20-04-2007, 18:07
"Niby tak, ale chleb to ja rzeczywiście sam sobie piekę co drugi dzień, sam sobie robię szyneczkę http://wedlinydomowe.pl/, a i masło też mi się zdarza zrobić jak mam tylko chwilę czasu. A wszystko to z powodu sztuczności właśnie, szybkości, i powtarzalności. Ktoś jeszcze wie jak smakuje prawdziwy chleb?"

Wie, wie ;) I ubolewa, ze bardzo rzadko sobie ten smak przypomina, ale...

IMHO podzial fotografii na prawdziwa i nieprawdziwa jest o tyle nieuzasadniony (w sensie tych mamutow wlasnie i podobnych zyletek), ze juz samo fotografowanie jest oszustwem, wzgledem chocby malarstwa i w pewnym sensie dlubanie w szopie dodaje zdjeciu czynnika ludzkiego.
Paradoksalnie zbliza do metod naturalnych ;)
Znow mozna sobie rysowac i sie tym cieszyc.

Osobiscie jestem zwolennikiem relatywnie skromnej obrobki, ale to nie znaczy, ze uwazam ja za jedynie sluszna droge.
Wszystko zalezy od przeznaczenia danej pracy.

Piekny, rozowy, zamglony swit mozna zrobic w poludnie, ale nie dzialam w ten sposob. I nie dlatego bynajmniej, ze nie dalbym rady. Zwyczajnie mi sie ten prawdziwy podoba.
Jak bym sie nie wykrecal z aparatem, to nie bede w stanie oddac emocji, jakie wtedy odbieram. Skad wiec twierdzenie, ze zdjecie nie mam poddac obrobce..?
Jeden osobnik bedzie probowal oddac ksztalty, drugi kolory, trzeci klimat...
Ma do tego prawo.
Aby uswiadomic ogladajacym niepowtarzalnosc klimatu poranka (kontynuujac przyklad), mozna go nieco zmodernizowac. Dokumentalno/fotograficznie moze bedzie to i oszustwo, ale emocjonalnie juz nie. Gdyby tworczosc i przedstawianie wlasnych emocji polegalo tylko i wylacznie na kopiowaniu, to wszyscy kupowaliby kserokopiarki, zamiast aparatow ;).
Czyz nie ma w tym odrobiny racji...?

Owszem, niektorzy wykonuja n.p. fotografie produktow, ale przeciez nie po to, aby je prezentowac, jako swoja tworczosc. Wykorzystuja tylko posiadana wiedze i sprzet, aby moc sie utrzymac z tego, co lubia wykonywac. I bardzo dobrze, bo wtedy zalezy im na jakosci takiego produktu.

I jeszcze jedno. Zdjecie "prosto z aparatu" jest, jak ten chleb ze sklepu. Za kazdym razem takie samo ;) (oczywiscie celowo przejaskrawiam).

Mozemy sie spierac, czy Stig dobrze wykonal technicznie swoja prace, ale juz jego prawem jest wybor docelowego efektu i metody pracy, a cena zdjec w sytuacjach komercyjnych nie jest szacowana na podstawie ilosci zachowanych, oryginalnych pikseli ;)

tomassi
21-04-2007, 14:56
bombel, zupełnie źle zrozumiałeś intencję mojej wypowiedzi, nie chodzi o drobny retusz, wyciągnięcie paru szczegółów, czy tego typu zabiegi, chodzi oto, że cykasz Słońce o zachodzie w Arktyce, a po obróbce w PS okazuje się, że pięknie świeci ten Księżyc nad Saharą. Czy to jest fotografia, czy już nie? Czy jest to już "tylko" i wyłącznie sprawne posługiwanie się narzędziem. Niepotrzebnie sugerujesz jakoby mi się nie chciało, nie umiem, czy też nie lubię się posługiwać softem, ani jeden pocisk nie jest celny. (Tak na marginesie, posługujesz się niebezpieczną retoryką, która przypomina mi środowisko dziennikarzy GW, która pisała np tak: KAŻDY INTELIGENTNY CZŁOWIEK WIE, ŻE POLACY TO ZOOLOGICZNI coś tam coś tam, i od razu wniosek nasuwa się sam: każdy kto ma odmienne zdanie to GŁUPEK). I nie chodzi o podział na fotografię prawdziwą i nieprawdziwą, jeśli ktoś zrobił zdjęcie to jest ono prawdziwe. Chodzi o co innego. Nie przypadkowo napisałem o pieczeniu chleba: czy mocna obróbka fotki nie przypomina nieco współczesnej "wędliny", niby taka sama ale jednak jakoś nie smakuje tak jak ta sprzed 20 lat (o ile wiek pozwala Ci pamiętać jeszcze szynkę domową). Fotografia potraktowana ostro narzędziami do obróbki graficznej, jest tylko ersatzem do dalszego tworzenia, oczywiście nierzadko pięknego, o dużej wartości artystycznej dzieła - ale, ale nie jest już tym czym była w epoce koreksów i powiększalników. I nawet dodanie większej ilości wywoływacze nie zmieniało tego. Nie potrafię tego lepiej wytłumaczyć.
Pozdrawiam

bombel
21-04-2007, 16:17
chodzi oto, że cykasz Słońce o zachodzie w Arktyce, a po obróbce w PS okazuje się, że pięknie świeci ten Księżyc nad Saharą.


Zastanawiam się, co by powiedział taki malarz od Guerniki na przykład, jakby mu powiedzieli, że namalował komuś oboje oczu po tej samej stronie nosa... Obraz to, czy nie obraz, czy to już "tylko" i wyłącznie zręczność w posługiwaniu się pędzlem.

Inny dziwak znowu malował jakieś płonące żyrafy pełne szuflad i płynne zegarki, a przecież każdy zdrowo myślący człowiek wie, że żyrafy niezwykle rzadko mają w sobie szuflady... Obraz to, czy tylko jakieś wydziwianie... Nie... Myślę, że to erzatz jak parówka zrobiona z samego emulgatora, a nie dostojna i szlachetna wędlina. Za mocno obrobione i przesadzone w ogóle...

A mały krakowski chłopczyk, co przeżył Oświęcim - pojechał do Ameryki i fotografował jakieś niedorzeczne panny w bananie i samochody otoczone 'latawcami' mlecza'. Ale musiał przcież zwariować, inaczej nie robiłby takich głupot.




PS
Dopiero teraz doczytałem, że kojarzę Ci się z dziennikarzami Wyborczej. Nie wnikam czy to dobrze, czy źle, konstatuję tylko, że niektórym niezgadzającym się - wszystko kojarzy się z Wyborczą. :)

wrrum
21-04-2007, 18:18
Help! Help! Help!

Nie Ma Pliku Na Serwerze !!!

Ja Też Chcę To Obejrzeć !!!!

Erie
21-04-2007, 19:42
Help! Help! Help!

Nie Ma Pliku Na Serwerze !!!

Ja Też Chcę To Obejrzeć !!!!


http://shell.sinuspl.net/~maniak/stig/

Szybszy26
22-04-2007, 09:56
To co zrobił Stig to super robota. W niecałe 10 min nauczyłem się więcej niż przez miesiąc czytania o PS. A jak to wykorzystam to już moja sprawa. Każdy ma swoje zdanie na temat obróbki jedni wolą tzw. oryginał a inni wolą stanowczą obróbkę, jeszcze inni delikatnie usuwają skazy np. twarzy.
Pozdro

Radosso
22-04-2007, 14:59
fajny tutek itd.... mam jedno pytanie. Na moim PS CE nie ma opcji plasterka, który jakoby inteligentnie retuszuje, jest tylko bezlitośnie przenoszący stępel.... czy może da się jakoś tak zrobić, żeby ten stempel działał jak plasterek?

stig
22-04-2007, 17:14
fajny tutek itd.... mam jedno pytanie. Na moim PS CE "CE" to jedynie oznaczenie wersji regionalnej. Wiec jaka w koncu masz wersje?



nie ma opcji plasterka, który jakoby inteligentnie retuszuje, jest tylko bezlitośnie przenoszący stępel.... czy może da się jakoś tak zrobić, żeby ten stempel działał jak plasterek? Gdyby sie dalo tak zrobic, to nie powstal by plasterek, nie?! :)

Radosso
22-04-2007, 19:08
wersja 6.0.1 przez tego tutka calusieńki dzień nie wyszedłem z domu. Jednynie na balkon, zacząłem szukać kolejnych tutków, a takie ładne słońce było... jak ci się jeszcze będzie chciało robić takie, to rób... bo to świetna sprawa

farix
24-04-2007, 12:42
Czy jest jeszcze gdzies do ściągnięcia ten tutorial, chętnie bym oglądnął...
Dajcie namiar

pozdr
farix

stig
24-04-2007, 12:54
Czy jest jeszcze gdzies do ściągnięcia ten tutorial, chętnie bym oglądnął...
Dajcie namiar A zajrzec na poprzednia strone tego watku zeby znalezc adres, to nie laska? Nos tez ma ktos inny Tobie wytrzec?

maly5
27-04-2007, 14:08
Stig bardzo fajny tutek. na pewno mi sie przyda :)
Nawiazujac troche do rozmowy z poprzedniej strony nasunelo mi sie, ze fotografia to jednak sztuka. czy sztuka uchwycenia chwili, czy klimatu, czy oddania umiejetnie tego na papierze. a tak naprawde to chyba chodzi o to co chcemy oddac przygotowywujac jakies zdjecie, albo na ile umiemy oddac to co bysmy chcieli przekazac. jak z opowiescia - jeden powie 'bylismy wczoraj w kanjpie', a drugi tak nam opowie o tym pobycie, nierzadko koloryzujac, ze chcielibysmy tam byc. i tak jest z fotografia. czy to reporterka, czy portret - sprawny warsztat daje mozliwosc oddania czegos czasem banalnego w sposob powodujacy zachwyt, czy po prostu zainteresowanie.
a ze nie kazdemu podobaja sie dziela rembrandta - o gustach ciezko sie dyskutuje. zawsze mozna samemu stworzyc lepsze ;-)

talpini
27-04-2007, 18:41
Stig - dziękuję.

Borowa
01-05-2007, 21:10
hej, nie wiem czy to prawda czy nie ale tutek został usuniety z serwera,
Stig sprawdz jak mozesz.. thx

MR
01-05-2007, 21:49
http://shell.sinuspl.net/~maniak/stig/
pod tym adresem ciagle jest...

flyski
01-05-2007, 21:53
Link powyżej działa, świetna sprawa, dzięki Stig

asterixII
06-05-2007, 20:40
Znakomity tutek -Stig gratulacje. A dla malkontentów ktorym ciężko poszukać link powinien być umieszczany na każdej stronie wątku :mrgreen:

Loki
11-05-2007, 20:27
Z ciekawości.
Nie używam PS-a tylko gimpa i mam pytanie.
Jakie narzędzie było użyte do zmiany kształtu twarz?
Podobnie jak w filmiku z "odchudzaniem"... Jak się nazywa to narzędzie,
chciałbym sprawdzić czy istnieje odpowiednik do gimpa...

stig
11-05-2007, 20:35
Jakie narzędzie było użyte do zmiany kształtu twarz? Liquify

Loki
11-05-2007, 20:40
dzięki, znalazłem odpowiednik dla gimpa to iwarp :)

DawidK
07-08-2007, 23:49
Witam,
można w jakiś sposób dostac tego tutka?

Pozdrawiam

adrian
08-08-2007, 08:55
Witam,
można w jakiś sposób dostac tego tutka?

Pozdrawiam

Może przeczytaj cały wątek ;) Powinno pomóc...

nimlot
08-08-2007, 12:23
Witam,
można w jakiś sposób dostac tego tutka?

Pozdrawiam

nie wierze ze to sie dzieje naprawde :))))))))
3 osoby pytaly juz o to samo jak nie wiecej ... warto przejrzec od poczatku ;) ... ostatnie 3 strony

Bartek Witek
08-08-2007, 12:37
Można łatwo zauważyć, że CI co pytają mają niską liczbę postów...
Zastanawia mnie tylko z czego to się bierze? Ignorancja? czy lenistwo ?

Stig - świetna robota !

adrian
08-08-2007, 13:34
Można łatwo zauważyć, że CI co pytają mają niską liczbę postów...
Zastanawia mnie tylko z czego to się bierze? Ignorancja? czy lenistwo ?

Ludki po prostu nie czytają ;) A tutek cały czas wisi u mnie na serwerze ;)

remek
10-08-2007, 16:34
A wie ktoś, gdzie można zessać tutki w podobnej formie? W sensie nie suchy opis ale video do obejrzenia. Na youtube conieco jest, ale jakość słaba niestety :/ Będę wdzięczny za linki :)

Cześć,
Dzisiaj ściągnąłem tutorial Stiga. Fajny!
Odpowiadając na pytanie: ja się uczę tutaj
- CS3 -> http://movielibrary.lynda.com/html/modListing.asp?pid=228
- CS2 -> http://movielibrary.lynda.com/html/modListing.asp?pid=183

Wykupiłem sobie za 29USD abonament miesięczny (odnawialny automatycznie). Stwierdziłem, że jak mam miesięcznie wydawać na jakieś gazety o PS'ie to wolę zainwestować w coś takiego. Polecam.

Pozdrawiam
Remek

OQL
13-08-2007, 23:45
dużo tutków jest na youtube (http://pl.youtube.com/results?search_query=photoshop)

contemplatio
06-09-2007, 16:59
Jako zupełny laik w sprawach PS oglądnąłem z otwartą japą... - taka i pewnie inne obróbki wymagają poświęcenia sporo czasu aby czegoś takiego się nauczyć i poznać program na tyle by swobodnie się po nim poruszać - i za to respect !
Jednak mam mieszane uczucia co do takiej ingerencji - oglądając tego tutka tak sobie pomyślałem że pewnie nawet zdjęcie z telefonu komórkowego możnaby tak przerobić aby było urzekające... - tylko trzeba umieć, ja nie umiem... ale jak będę na emeryturze i będę miał spoooro wolnego czasu to się może za to wezmę ;)

No coś ty :) Ja jestem jeszcze zielona w PSie a z korektami twarzy sobie radzę... Z paroma innymi rzeczami też ;) Co do komórki..cóż, teraz niektóre mają i 2 Mpx, ale nie da się z nich zrobić dobrego zdjęcia nawet w szopie. Ja mam Coolpixa L4- zwykłą małpkę, a ma jednak jakieś ustawienia tematyczne. Natomiast kom ma tylko jedno, co najwyżej można lampę wyłączyć i finito :P

OQL
06-09-2007, 18:48
Co do komórki..cóż, teraz niektóre mają i 2 Mpx, ale nie da się z nich zrobić dobrego zdjęcia nawet w szopie.
da się (http://ja.rafi.pl/2007/08/28/era-retuszera/) ;)

Grover
07-09-2007, 08:57
No rispekt normalnie :)

luxius
09-09-2007, 13:38
mnie sie podoba ta robota, kazdy pracuje w swoim stylu
powikszylbym jeszcze oko po prawej :D

ZaaaaK
14-09-2007, 14:24
spróbujcie otworzyć stronkę pod Explorerem - wtedy działa:)
Opera se nie poradziła...

i przyłączam się do podziękowań:)

vasco5
14-09-2007, 22:14
no nieźle....

elmo
04-10-2007, 14:00
wszystko się da... no może prawie wszystko... ;)

ZaaaaK
04-10-2007, 16:58
retusz twarzy by DOVE (http://www.campaignforrealbeauty.ca/bblank.asp?id=6895) :twisted::twisted::mrgreen:

adrian
04-10-2007, 17:39
retusz twarzy by DOVE (http://www.campaignforrealbeauty.ca/bblank.asp?id=6895) :twisted::twisted::mrgreen:

Było jakieś mnóstwo razy ;)

jacoslavgth
07-11-2007, 13:28
naczytalem sie mnostwo na temat etuszy by stig, jestem bardzo ciekaw ale pomomi ze usilnie szukalem, nie moge znalezc, jezeli ktos posiada jakis link to bardzo prosze :)

pxl
08-11-2007, 18:03
Ciagle wisi na http://shell.sinuspl.net/~maniak/stig/
a jesli ktos nie chce sciagac zipa wrzucilem mirror do siebie na serwer: http://www.ziehlke.dreamhosters.com/mirror/stig_tutorial/

Stig - jesli nie zyczysz sobie zeby to lezalo u mnie na serwerze daj znac - usune.

jacoslavgth
08-11-2007, 18:35
dziéki :)

kilovat
04-02-2009, 22:34
Niestety żaden z linków prowadzących do tego tutorala nie uaktywnił się. Natomiast do refleksji nad retuszem zmusiła mnie dziś wielka reklama pewnej firmy kosmetycznej, gdzie babki miały nieskazitelną skórę, pozbawioną najmniejszej pory. Kto z bliska przypatrywał się twarzy, kto parał się kosmetyką, kto zajmował się retuszem ten wie, że jest to nierzeczywisty świat. Mimo wszystko nadal do końca nie wiem, jak można coś takiego uzyskać. Bo - robiąc foty na pełnej klacie, wychodzą monstrualne zbliżenia, gdzie można skórę obejrzeć jak pod lupą. Owszem, wszelkie niedoskonałości można przejechać blurem, stemplować, łatkować. Ale mimo wszystko efekty oglądane na wielu tutorialach nadal nie są tak doskonałe, jak te retusze na billboardach, gdzie twarz nie jest aż nazbyt rozmyta, posiada wyraz, światłocienie, za to pozbawiona jest wszelkich niedoskonałości. Być może omawiany tu tutorial te wątpliwości rozwiewał, ale gdzie go obejrzeć?

Vincente
05-02-2009, 02:34
Odgrzebałem tego tutka na dysku, mogę podesłać - podaj adres (plik ~10 MB)

artko
05-02-2009, 10:48
to ja bym również poprosił na maila tego tutka (poszła PW w tej sprawie) . Może ewentualnie wrzuć ten pliczek na jakiś serwer darmowy i podlinkuj Np. na sendspace.

Inkognito
05-02-2009, 14:14
No wrzuć na jakiegoś rapida jak możesz albo gdzieś.

Stach2008
05-02-2009, 14:37
ja również przyłączam się do prośby o udostępnienie tego tutka :)

pxl
05-02-2009, 16:56
Sorry - skasowalo mi sie to przez przypadek kiedy zmienialem serwer. Jesli ktos moze mi podeslac to na maila to wrzuce znowu na serwer.

baqers
05-02-2009, 18:58
no fajnie by było, bo mne te dwa linki też nie hulają .

Grz@choo
05-02-2009, 20:00
proszę bardzo tu jest spakowany zipem

http://chomikuj.pl/grzegorzchu

yaqb
05-02-2009, 21:02
proszę bardzo tu jest spakowany zipem

http://chomikuj.pl/grzegorzchu

dzięki:)

Grz@choo
05-02-2009, 21:21
tak się gdzieś przewracał po dysku ten tutek :)

baqers
05-02-2009, 22:42
dzięki :D

Vincente
06-02-2009, 02:46
Przepraszam wszystkich, do kompa dorwałem sie dopiero późnym wieczorem, ale widzę, że Grz@choo mnie wyręczył :)

mobil12
06-02-2009, 02:52
dobrzy ludzie dajcie to gdzieś bez logowania

Motorniczy
06-02-2009, 03:00
dobrzy ludzie dajcie to gdzieś bez logowania

Musisz się zalogować na pirackiego Chomiczka ! :P nie masz wyjścia .

fumio
06-02-2009, 08:52
Kuźwa jak pobieracie ten plik. Klikam na to i stronka chce odemnie jakieś dane
(email, plik .... ) ????
Może ma to ktoś i może wystawić na ftp. Jak potrzeba ftp to mogę udostępnić miejsce.

Pozdr.

romano
06-02-2009, 11:35
Kuźwa jak pobieracie ten plik. Klikam na to i stronka chce odemnie jakieś dane
(email, plik .... ) ????
Może ma to ktoś i może wystawić na ftp. Jak potrzeba ftp to mogę udostępnić miejsce.

Pozdr.

Co prawda nie na ftp, ale chyba sobie poradzisz ;)

http://rapidshare.com/files/194602164/stig_tut.zip

Jeśli naruszyłem jakieś zasady to proszę o kopniaka - usunę plik z rapida ;)

Slon
06-02-2009, 16:46
a tu wersja dla tych, co maja limity na rapidzie :-D

http://www.sendspace.pl/file/HfEzGvFr/

slanting_eye
06-02-2009, 17:34
dzieki

flakon
06-02-2009, 18:09
Co prawda nie na ftp, ale chyba sobie poradzisz ;)

http://rapidshare.com/files/194602164/stig_tut.zip

Jeśli naruszyłem jakieś zasady to proszę o kopniaka - usunę plik z rapida ;)

A u mnie masz piwo :)

mobil12
06-02-2009, 19:29
dzięki

romano
06-02-2009, 19:35
niezamaco ;)
A na piwo dwa razy zapraszać mnie nie trzeba :D

nysander
06-02-2009, 23:37
ja również podziękuję za rapida i stigowi wogóle za tutorial :)

tomekudla
07-02-2009, 00:11
Cholera, a temat przecież przez grubo ponad rok był zapomniany. Że też się komuś chciało grzebać w takich starociach:)
Już zaglądam co to takiego:D

stig
07-02-2009, 00:55
Az sobie sciagnalem z ciekawosci, bo od dawna na dysku nie lezy... Obejrzalem i az wstyd. Kryste, co za tandeciarstwo! Z gory przepraszam wszystkich napalonych, jesli sie zawioda. Wybaczcie, ale to niedlugo 4 lata bedzie mialo. Nic na dzisiejsze czasy odkrywczego w tym nie ma, a i efekt koncowy kiczem zalatuje... :(

nysander
07-02-2009, 01:12
hmm to moze tutorial v2009? :D tak czy inaczej pokazuje jakie narzedzia do czego stosowac np mnie totalnemu zeru PS'a

grzegorzant
07-02-2009, 13:32
Właśnie właśnie Marcin nie daj sie prosić i machnij wersję 2009 :)

barat
07-02-2009, 21:04
Moim zdaniem dla początkującego to nie było złe ... do momentu duplikowania warstwy po raz kolejny i trzaśnięcia blur'a by zrobić "dream effect" czyli tą mgiełkę - moim zdaniem zepsuła wszystko :) Poza tym za ostro w jednym miejscu podziałane burn tool :) Ale jak ktoś ma samozaparcie to korzystając z tych porad może sam wykombinować ciekawy efekt :)

kymaj
08-02-2009, 15:51
jak znajdziesz chwilkę czasu strzel wersje 2009 myślę ze duuuzo ludzi z tego skorzysta :)

pozdro

MarS
08-02-2009, 21:21
Az sobie sciagnalem z ciekawosci, bo od dawna na dysku nie lezy... Obejrzalem i az wstyd. Kryste, co za tandeciarstwo! Z gory przepraszam wszystkich napalonych, jesli sie zawioda. Wybaczcie, ale to niedlugo 4 lata bedzie mialo. Nic na dzisiejsze czasy odkrywczego w tym nie ma, a i efekt koncowy kiczem zalatuje... :(

Eee przesadzasz .. i co za skromność :)

Po pierwsze to przecież jest to przykład co i jak, nigdzie nie jest napisane ze musi robić krok po kroku dokładnie jak w instrukcji, wystarczy przecież ciut własnej inwencji czegoś zrobić mniej czegoś więcej pobawić się kryciem itd i efekty moga być rózne lepsze lub gorsze

Po drugie, to uważam ze dla raczkujących w PSie i obróbce ogólnopojetej, dla poczatkujących w portrecie to naprawdę jest bardzo duża pomoc

linkil
27-02-2009, 21:13
Panowie wiem ze glupie pytanie zadaje bo pisaliscie o tym ale w zadnym z wyzej wymienionych programow nie moge tego otworzyc :/
moze cos nie tak robie
pomozecie :?:




pozdr.

grzegorzant
27-02-2009, 22:49
nie męcz się, zajżyj TU (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=87295) i zapisz się na kurs - będziesz miał live :)
pozdrawiam

linkil
28-02-2009, 11:50
nie męcz się, zajżyj TU (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=87295) i zapisz się na kurs - będziesz miał live :)
pozdrawiam

ja nie z Kujaw a juz wogole Pomorza :razz:
moze jednak jakis helper sie znajdzie :?: :D





pozdr.

velaskez
02-04-2009, 15:18
Az sobie sciagnalem z ciekawosci, bo od dawna na dysku nie lezy... Obejrzalem i az wstyd. Kryste, co za tandeciarstwo! Z gory przepraszam wszystkich napalonych, jesli sie zawioda. Wybaczcie, ale to niedlugo 4 lata bedzie mialo. Nic na dzisiejsze czasy odkrywczego w tym nie ma, a i efekt koncowy kiczem zalatuje... :(

No to Stigi...czekam na wersję up to date wzbogaconą o 4 lata zdobywania doświadczenia.

wojtekwu
08-04-2009, 16:18
Dzięki bardzo za tutka ;)

fuse
16-04-2009, 14:49
Faktycznie banalny:)
ale dla poczatkujacych zawsze cos:P

Kwiatek111
18-04-2009, 10:20
ja tez dziekuje za tutka i dołączam sie do prosby o wersje 2009...

bronzeeyes
24-09-2010, 13:24
Podnosze ten watek, bo sama nie moge sciagnac ww. plikow, a jestem ciekawa jak to wyglada. Ma moze ktos? :)

stig
24-09-2010, 13:44
Podnosze ten watek, bo sama nie moge sciagnac ww. plikow, a jestem ciekawa jak to wyglada. Ma moze ktos? :)Raczej nie ma po co szukac. Stara, prosta, banalna metoda. O wiele lepsze techniki znajdziesz na YT.

messer
24-09-2010, 22:13
Raczej nie ma po co szukac. Stara, prosta, banalna metoda. O wiele lepsze techniki znajdziesz na YT.

No weź nie rób scen.
Udostępnij znowu. Wiedzy nigdy nie za dużo...

Slon
24-09-2010, 22:46
wygrzebalem z czelusci dysku :)

http://file4u.pl/download/2198212/stig_tutorial1_www.file4u.pl.zip

jesli stig bedzie chcial, to usune plik

swider
25-09-2010, 01:04
wygrzebalem z czelusci dysku :)

http://file4u.pl/download/2198212/stig_tutorial1_www.file4u.pl.zip

jesli stig bedzie chcial, to usune plik
:D

Podejrzewam, że spali się ze wstydu ;)

maly5
27-09-2010, 13:07
e tam.. kiedys sie nauczylem dzieki temu tutkowi pewnych rzeczy. sadze ze tez bym znalazl gdzies na dysku jeszcze :)

baku127
27-09-2010, 15:49
He, he u mnie też jest.. ten tutek cieszy się największą popularnością.
Jest starszy niż to forum:-)

Leatherface
27-09-2010, 20:50
Czy ktoś wrzuciłby mi to na inny serwer? Np. sendspace

edit dziękuje po sprawie :)

sp3ed
11-10-2010, 22:52
bardzo fajnie zrobione :D