PDA

Zobacz pełną wersję : Krokus color 69s - obiektyw



mun
31-12-2011, 20:19
Mam Krokusa, w nim standardowy obiektyw Mikar/S 4,5/55. Obiektyw przy negatywach 6x6 zniekształca i nie ostrzy na narożnikach. Czy ktoś mógłby mi polecić dobry obiektyw do Krokusa, ostry na całej powierzchni średniego i dużego obrazka?

mun
07-01-2012, 23:58
Sporo osób tu zagląda, ale jakoś nikt - jak do tej pory - nic nie napisał. Tymczasem, z innego źródła dowiedziałam się, że obiektywy 50mm są dla małego obrazka, 70-80mm to max. średni obrazek, a jak ktoś chce wywoływać duży obrazek, to obiektyw powinien mieć powyżej 100mm.
Dalej jednak nie wiem, na której firmy obiektyw się zdecydować. Będę wdzięczna za rady i podpowiedzi.

motyl
08-01-2012, 00:18
Obiektyw powinien mieć ogniskową równą lub dłuższą od przekątnej negatywu. Obiektywy Meopta powinny spełnić Twoje oczekiwania. Jak masz więcej kasy to szukaj np. RODENSTOCK-a, lub np. http://allegro.pl/el-nikkor-150mm-i2030993332.html
też powinien byś OK http://allegro.pl/el-nikkor-150mm-i2030993332.html

donkiszot
08-01-2012, 00:21
Jeśli 6x9 nazywasz dużym obrazkiem to powyższe się zgadza (przynajmniej jeśli chodzi o optimum pracy). Co do firmy obiektywu, to co można poradzić? Nikon? Schneider? Jeśli dobrze przeszukasz to lub inne forum traktujące o fotografii analogowej, to zapewniam, że znajdziesz drogowskazy. Konkretnie Ci nie podpowiem, bo to wymagałoby ode mnie wróżenia z fusów, lub szczegółowych testów, a w obu powyższych nie mam doświadczeń.

Poza tym, Krokus do najwygodniejszych i najdokładniejszych (pod względem wykonania, a więc i efektów) nie należy -- to akurat sprawdzałem osobiście. Również powiększalnik może być składową przyczyną zniekształceń w narożnikach obrazu, tak więc wraz ze zmianą obiektywu radzę zmienić Krokusa na Magnifaxa czy coś podobnego.

mun
08-01-2012, 12:59
Dzięki za podpowiedzi. Powiększalnika zmieniać na razie nie będę, chcę z niego wycisnąć, co się da.

doktor
08-01-2012, 17:36
Ja bym spróbował 105mm. Przy 150 może ci zabraknąć wyciągu kolumny żeby zrobić odbitkę - nie znam Krokusa, więc odpowiedź jest na czuja.