PDA

Zobacz pełną wersję : Uchwyt



Vifoto
31-12-2011, 16:27
Ostatniej jesieni dysponując Nikonem z kitami z pewną nieśmiałością zająłem się fotografowaniem sportu. Poczytałem porady Scotta. Ale że walizki z pieniędzmi nie miałem wiec nabyłem dwie Sigmy z dobrym Swiatłem żeby poradzić sobie na hali i panować nad tłem. Często używam Sigmy 70-200 2,8, a to waga dwukrotnie większa od korpusu. Jak na monopodzie to fajnie. Ale w czasie przenoszenia to niewygodnie trzymać całość albo cięzki obiektyw majta się przymocowany do lekkiego korpusu. Zastosowany pokazany poniżej uchwyt nie straszy wyglądem a ułatwia sprawę. Jak pisze Scott dobrze zamiast zmieniać obiektywy w czasie sesji lepiej jest mieć dwa aparaty z rożnymi obiektywami do dyspozycji. Akurat takie dwa zestawy mam. Jednak fotografie ze strony 174 podręcznika Scotta wymagały by do obsługi więcej rąk. A aparaty na szelkach lub w olstrach jak rewolwery przy użyciu z ławki na widowni to już zupełny brak wygody. Widziałem rozwiązanie z umieszczeniem dwu aparatów w pozycji na waleta na jednej szynie. Dla własnych potrzeb wykonałem sobie piętrowy uchwyt do dwu aparatów. Aluminiowa konstrukcja jest lekka, nie zajmuje dodatkowego miejsca. Może być stosowana z monopodem lub bez. Aparaty cały czas są bezpieczne i co najważniejsze jednocześnie dostępne. Nie wiem jak post zostanie przyjęty. Nie będę się narażał więc na razie ta część pomysłu bez fotek

http://imageshack.us/photo/my-images/844/chwyt.jpg/

micz87
31-12-2011, 17:59
Jak dla mnie patent pierwsza klasa:)

Lukdz
18-01-2012, 19:42
Wykonanie i pomysł pierwsza klasa.

Może zdecydujesz się pokazać więcej fotek?

-bob-
18-01-2012, 19:50
Przyznam, że nie za bardzo kumam w jaki sposób mocujesz teraz monopod do Sigmy, gdy miejsce na przymocowanie zajęte jest przez zrobiony przez ciebie uchwyt (całkiem fajny defacto)

KUBA46
18-01-2012, 20:15
Zacny patent, czekamy na więcej fotek. :)

Vifoto
21-01-2012, 20:09
Na fotografii jest pokazane wykorzystanie uchwytu do zestawu aparat + większy obiektyw. Uchwyt jest częścią jednoczesnego mocowania piętrowo dwu aparatów z różnymi obiektywami. A ten zestaw jako znacznie cięższy można umieścić na monopodzie w wypadku np. fotografowania z poza linii boiska. Dlaczego dwa aparaty to odsyłam do Scotta.W wypadku fotografowania z siedzenia na widowni monopod jest mniej potrzebny. Pomysł Scotta z dodatkowym paskiem czy olstrami jest na trybunie niewygodny. Ponieważ ostatnio zacząłem fotografować dla miejscowego klubu wymyśliłem sobie indywidualny praktyczny sposób na dwa aparaty dostępne jednocześnie. jak coś robię to lubię żeby to w miarę było dobre i fajne. Do kalibracji FF/BF wykonałem specjalny kluczyk, Umieściłem na forum i mi się od zacnych oberwało. Wolałem więc się ponownie nie wystawiać. Pokazany sam uchwyt jest prosty do wykonania, natomiast pozostała część wymaga nieco więcej roboty.
Dodatkowa uwaga dla "-bob-" Płoza uchwytu obiektywu jest dość długa, można wykonać dodatkowy jeden lub dwa otwory gwintowane.

Vifoto
26-01-2012, 13:57
W uzupełnieniu foto z mocowaniem dwu aparatów. W praktyce jako górny aparat wykorzystuję Olympus E-510 z Zuiko 14-54. lub jasne obiektywy stałoogniskowe. Dla forum dwa Nikony + Sigmy 18-50 i 70-200. Wada: aparaty zawsze w pozycji krajobraz.
http://imageshack.us/photo/my-images/710/chwyt1.jpg/

Madero
17-02-2012, 11:17
W uzupełnieniu foto z mocowaniem dwu aparatów. W praktyce jako górny aparat wykorzystuję Olympus E-510 z Zuiko 14-54. lub jasne obiektywy stałoogniskowe. Dla forum dwa Nikony + Sigmy 18-50 i 70-200. Wada: aparaty zawsze w pozycji krajobraz.
http://imageshack.us/photo/my-images/710/chwyt1.jpg/

Tu pokazałes jak to działa... bardzo pomysłowe ;)

Vifoto
16-03-2012, 12:38
Piętrowy układ sprawdza się w ciasnych warunkach i z pozycji siedzącej. Jednak stojąc obok boiska dwa poziomy są mniej wygodne. A że komfort focenia nie jest bez znaczenia dorobiłem dwie dodatkowe listwy i mogę przezbroić ustrojstwo do pozycji "walet". mam jeden poziom aparatów i cały czas oba dostępne. Na zdjęciu brak korpusu D-90

Fotka poniżej.
http://imageshack.us/photo/my-images/692/waletf.jpg/

Jutro będę na ligowym meczu dwu najlepszych drużyn lokalnej ligi. Więc będzie porównanie Olympusa ze stałką 200mm ( mnożnik x2 dla małego obrazka) ustawioną wstępnie na oba pola bramkowe z niby mydlaną Sigmą 70-200 wspomaganą samowyzwalaczem i dźwignią zoomowania. Sprawdzę też praktycznie ten niby kiepski AF-C Nikona D-90, czy i jak sobie poradzi.