PDA

Zobacz pełną wersję : negatywy - przechowywanie



nonnatus
29-12-2011, 13:21
witam,
jak przechowujecie swoje negatywy?
w segregatorach i folii czy w pudełkach?

zdyboo
29-12-2011, 13:53
Przed naświetleniem w lodówce, po wywołaniu, w koszulkach pergaminowych wpiętych w segregator.

wojteh
29-12-2011, 16:08
nooo prawdę mówi ....

kux
29-12-2011, 16:19
koszulki acetatowe

wojteh
30-12-2011, 15:57
koszulki acetatowe

a one się nie elektryzezują przypadkiem ???

krzysztofz24
30-12-2011, 18:22
Pozwole sobie troszke rozwinac temacik. Czyli zahacze o trwalosc wywolanego negatywu.
Zalozmy ze mamy wywolany negatyw lub slajd, to jak on bedzie wygladal za 30-50 lat?
Fajnie by bylo jakbym mogl pokazac slajdy wnukom...choc pewnie wtedy to juz jakies hologramy real 3d beda;-).
Ale zakladajac, ze za 30 lat fotografie analogowa I osprzet do niej bedzie istnial, to moje slajy lezace sobie spokojnie w magazynkach I foliowych torebkach na dnie szafy beda w dobrym stanie?
Bo czasaami lapie faze czy nie wygospodarowac ma nie miejsca w lodowce:-).

motyl
31-12-2011, 13:54
Mam w szafie trochę slajdów wykonanych ok. 20 lat temu. I są w stanie doskonałym. Nie sądzę aby w dalszym procesie przechowywania nastąpiła ich gwałtowna degeneracja.

fafniak
31-12-2011, 14:21
To ja tylko z dobrą radą....
Jeżeli komuś zależy na slajdach a ma je wsadzone do ramek z szybkami - radze się ich pozbyć i to szybko
Przełożyć do ramek bez szybek. Nawet jeżeli to były ramki z wyższej półeczki

mun
31-12-2011, 23:03
Kiedyś osoba z wieloletnim stażem fotograficznym stanowczo poleciła mi koszulki pergaminowe. Zawsze istnieje ryzyko, że na negatywach jest mikrowilgoć - w folii nie ma jak wyschnąć, a pergamin 'oddycha'.

donkiszot
01-01-2012, 10:30
Oddycha i znakomicie przykleja się do emulsji :twisted:

miron19j
01-01-2012, 18:33
Oddycha i znakomicie przykleja się do emulsji :twisted:

a folia to niby nie? ;-)

zdyboo
01-01-2012, 20:53
Oddycha i znakomicie przykleja się do emulsji :twisted:

Jak na razie, przez rok, nic się nie przykleiło.

donkiszot
01-01-2012, 21:42
Generalnie się nic nie przykleja, ale jeśli, zupełnie przypadkiem, kropla, wilgoć, cokolwiek od strony emulsji się pojawi, to jest pięknie. ;) A w ciemni o to nie trudno. Z pergaminem jest o tyle gorzej, że może przemoknąć, ale i do folii (j.w.) nie mam zaufania. Ostatecznie postanowiłem trzymać negatywy zawinięte w zwykłe kartki. Z tym, że nie ręczę i tym bardziej nie namawiam do mojego sposobu.

Przechowywanie negatywów, to po prostu delikatna sprawa.

motyl
01-01-2012, 22:40
A jak jest różnica, gdy kropla roztworu padnie na pergamin lub na kartkę w którą masz zawinięty negatyw ? Jak tego nie zauważysz i pozostawisz negatyw w zamoczonym opakowaniu to efekt będzie taki sam. Koszulki pergaminowe to bardzo dobry sposób na przechowywanie filmów a że może nie jest doskonały to inna sprawa.

donkiszot
01-01-2012, 23:55
Nie wiem jaka jest różnica. Naoglądałem się poprzyklejanych negatywów do pergaminu, dlatego nigdy pergaminu nie kupiłem. Może to kwestia schludności, a może nie. Kartki przynajmniej zawsze miałem w domu, pod ręką. Nigdy mi się nic z nimi nie stało, ale -- jak mówiłem -- nie namawiam, bo bezpośrednich porównań nie robiłem. Wydaje mi się, że cieniutki pergamin jest jednak nieco bardziej wrażliwy niż 90 g/m², ale może mi się tylko wydaje.

Rogass
10-01-2012, 09:52
Pergamin sprawdza sie u mnie doskonale. Tylko musze dostac jeszcze pod klatki 6x6

Michał Jędrak
10-01-2012, 14:55
Ja używam koszulek pergaminowych. Negatyw musi oddychać i wytracać wilgoć. Jeśli tylko się go zamknie w czymś szczelnym, jak plastik to może się wytworzyć grzyb lub brzydki nalot. Nie rozumiem ludzi skarżących się na kapiącą wodę na negatywy... Chyba nie idziecie do ciemni z całą kolekcją negatywów, tylko wyjmujecie z koszulek te, które będziecie wywoływać.

Ramki z szybkami to zabójstwo dla slajdów. Ktoś kto to wynalazł zasługuje na nagrodę Darwina. Szybki mają same wady niestety.

Floyd
13-01-2012, 00:28
Szybki mają same wady niestety.

Nie zgodzę się, że mają same wady. Trzymają płasko film, szczególnie dobrze się to spisuje w średnim formacie. Poza tym takie gepe miało kiedyś szybkę podwójną, a teraz z jednej strony tylko. Z jakimi ramkami miałeś problem?

Michał Jędrak
13-01-2012, 02:11
Ja miałem i z szybkami i bez, także do średniego formatu. Gdy przeglądam slajd na projektorze, to średnio mi przeszkadza drobna nieostrość na rogach wynikająca z i tak bardzo małego zagięcia filmu. W ramkach z szybkami przeszkadzało mi:

- ciągle jakiś syf pod szybkami
- niekiedy pierścienie newtona
- spadek kontrastu a czasami zamglenie
- upierdliwy montaż
- no i niedoświadczone osobiście (mam mega suchy dom) ale potencjalne ryzyko przyklejenia się emulsji lub złapania grzyba.

Poza tym, co powyżej, ramki z szybkami są spoko.