PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony NEX



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

<| MICHAŁ |>
29-12-2011, 13:16
Czesc,

Wiem, ze takowi tu sa, a nie chcac pisac PM'ek, chcialbym prosic o odpowiedzi w tym watku, bo byc moze komus sie przydadza.

Pytanie jest takie - jak czuje sie obecny, albo przeszly wlasciciel lustrzanki po przejsciu na NEX-5N.
Z jednej strony w testach i to praktycznie w kazdym podkreslana jest ponadrzecietna jakosc generowanego obrazu - szczegółowosc, kontrastowosc, kolory, bedace wypadkowa swietnego auomatycznego balansu bieli, oraz w szczegolnosci praca na wysokim ISO.
Wady tez sa znane - brak lampy blyskowej, podlaczany i drogi wizjer elektroniczny, powiedzmy szczerze - deficyt systemowych szkiel (o ile oczywiscie ktos musi posiadac baterie stalek), syndrom klikania przy nagrywaniu...

Jednakze - bardzo mnie interesuje, czy z punktu widzenia wlasciciela jest cos, co szczegolnie irytuje lub jest bezsensownie rozwiazane....
Chcialbym sie przygotowac zawczasu, aby pozniej nie byc zdziwionym lub rozczarowanym....

Z gory dzoekuje za info

pozdrawiam
Michal

rg2000
29-12-2011, 13:24
Szczerze mówiac też mnie powyższe interesuje, bo 5n kuszący jest. Nie za bardzo mam pomysł jak rozwiązać współpracę z studyjnymi lampami - chyba tylko fotocela pozostaje.

<| MICHAŁ |>
29-12-2011, 14:19
Wady tez sa znane - brak lampy blyskowej, podlaczany i drogi wizjer elektroniczny, powiedzmy szczerze - deficyt systemowych szkiel (o ile oczywiscie ktos musi posiadac baterie stalek), syndrom klikania przy nagrywaniu...
Pozwole sobie na krotki komentarz do powyzszego:

brak lampy blyskowej
jakkolwiek dla kogos moze to byc problem, to dla mnie nie jest - obecnie nawet nie mam lampy, mialem kiedys sb800, a sprzedalem, bo nigdy nie uzylem. Nie uzywam wynalazku zwanego lampa... :)

podlaczany i drogi wizjer elektroniczny
jest ekranik z tylu - mozna sie bez tego obejsc na poczatku...

deficyt systemowych szkiel (o ile oczywiscie ktos musi posiadac baterie stalek)
interesuje mnie zestaw (na poczatek) 18-55 i 55-210. moze kiedys zeiss 24/1,8
istnieje mozliwosc dokupienie przejsciowki na cokolwiek (bo chyba do wszystkiego mozna kupic przejsciowke) i zuywac manuali

syndrom klikania przy nagrywaniu...
syndrom znany, usuwany przez sony w ramach noty serwisowej...

wiec (w zaleznosci od punktu podejscia) te wady niekoniecznie sa takie istotne.
Patrzac chociazby na jakosc zdjec dostepnych na internecie - z pewnoscia uzyskiwany obrazek je w pelni rekompensuje :) Albo mi sie wydaje :):):)

micz87
29-12-2011, 15:10
Też jestem ciekawy tego modelu. Szczególnie dlatego, że ma matrycę z D7000 :)

micz87
29-12-2011, 20:00
Cisza... Fatman ma 5N bo widzialem na Cyberfoto chyba, jego recenzje i porównanie do Panasonica GH2.

P.R.P.
29-12-2011, 20:28
Test Fatmana ;) http://www.fatman73.fotolog.pl/sony-nex-5n-mini-test,2265481,link.html

<| MICHAŁ |>
29-12-2011, 20:45
test Fatmana widzialem, ale to test pisany swiezo po zakupie 2 miechy temu
ciekawi mnie jak teraz widzi swojego 5N

micz87
29-12-2011, 21:04
http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-testy-uzytkownikow/113974-panasonic-gh2-vs-sony-nex-5n.htm to trochę świeższe ;) Ja jeszcze rozważam tego Panasonica bo jednak wizjer i gorąca stopa to jest to co chciałbym zatrzymać z lustrzanki :)

MariuszJ
29-12-2011, 21:44
Przepraszam z gory za brak polskich liter, pisze z telefonu z nart, nexa mam w kieszeni kurtki, zdjec co prawda nie robie bo kociol straszny, ale w pogotowiu jest. Tak jak kompakt. Czyli inaczej jak chocby najmniejsze, amatorskie lustro.

Najpierw sprawa oczywista i jest to jedyna zaleta, o ktorej chce powiedziec. Abstrahujac od obiektywu zdjecia sa takie, jak z D7000/K5.

Sprawy kontrowersyjne:
1. Sterowanie. Dla mnie wylaczenie mozliwosci zrobienia praktycznie czegokolwiek w trybie pelnej automatyki to zaleta. Mozna spokojnie dac aparat do fotografowania kazdemu laikowi i w odroznieniu od wielu programow "zielonych", robi w nim rawy (jezeli bylo takie zyczenie), pomimo dzialania automatyki wyboru sceny. Latwo mi jednak wyobrazic sobie uzytkownika, ktory chcialby miec np. "zielony" + wlasne przyciski.
2. Wybor obiektywow: wiadomo. Musisz cos wymyslic, miec jakis plan. Moj to "czekam". Kupilem nalesnika i przelotke na Nikon F. Moj znajomy: 18-55, 30 makro i przelotke na m42 i Takumara. Inny ma samo body, przelotke na Leica-m i zbiera Voitki.

Ewidentne dolegliwosci:
1. Tryb sledzenia obiektu. Dziala jako tako przy dobrym kontrascie, przy slabszym jest irytujacy. Zrezygnowalem z jego uzywania, za to wybor punktu ostrzenia bez sledzenia jest bardzo przydatny.
2. Ergonomia - no niestety lubi sie cos wlaczyc przypadkiem. Oczywiscie mozna to sobie racjonalizowac, ze przy tak malym korpusie i tak zrobiono co bylo mozliwe.
3. AF nie jest klasy topowych panasow. Nie lubi malego kontrastu, jest nie za szybki, sledzenie nie do konca jest godne zaufania. W trybie automatycznego wyboru celu ma dosc niski priorytet dla celu "bliskiego" wzgledem "dalekiego ale kontrastowego".

Lista wielce pozadanych gadzetow startowych:
1. Folia semi-hard na LCD w irracjonalnej cenie 59 zl. Nie ryzykowalem nieoryginalnej czy jakiegos rozwiazania typu GGS ze wzgledu na dotyk.
2. Dodatkowa bateria. Na Allegro sporo podrobek, zalecam jednak wyrob salonowy badz salonowy-uzywany.
3. Polfuteral np. koreanski Horus Benno z ebaya. Oprocz niewatpliwej ochrony mechamicznej, poprawia chwyt.

Nie wymienilem lustra na nexa, jako jednak jego support to swietna zabawka, chyba najfajniejsza na rynku. Nie bardzo widze powodu, dla ktorego wybor amatorskiego cropa z kitowymi szklami bylby sensowniejszy - chyba ze lansowanie sie z lustrem na Krupowkach cenimy wyzej nad przeswietna zabawe z kultowymi szklami z czasow, kiedy wszystko bylo lepsze.

kh29228
30-12-2011, 01:40
czy istnieje możliwość "zablokowania" wyświetlacza, żeby czegoś przypadkiem nie przycisnąć i żeby służył tylko do podglądu/kadrowania zdjęcia? Chodzi mi o funkcję coś na zasadzie, że ekran jest "zablokowany", a żeby go odblokować, to trzeba coś nacisnąć i przytrzymać itp.

MariuszJ
30-12-2011, 08:54
czy istnieje możliwość "zablokowania" wyświetlacza, żeby czegoś przypadkiem nie przycisnąć i żeby służył tylko do podglądu/kadrowania zdjęcia? Chodzi mi o funkcję coś na zasadzie, że ekran jest "zablokowany", a żeby go odblokować, to trzeba coś nacisnąć i przytrzymać itp.
Nie ma prostej blokady dotyku, mozna go w menu permanentnie wylaczyc. Dotyk jest jednak bardzo uzyteczny przy wyborze punktu AF, a ustawienie czegos przypadkiem malo prawdopodobne bo bez wejscia do menu jego funkcjonalnosc jest ograniczona do jedynie tej funkcji. W kazdym razie tym bym sie nie przejmowal.

<| MICHAŁ |>
30-12-2011, 09:16
Najpierw sprawa oczywista i jest to jedyna zaleta, o ktorej chce powiedziec. Abstrahujac od obiektywu zdjecia sa takie, jak z D7000/K5.
i to chyba jest najważniejsze. Przynajmniej dla mnie i na tym etapie



1. Sterowanie. Dla mnie wylaczenie mozliwosci zrobienia praktycznie czegokolwiek w trybie pelnej automatyki to zaleta. Mozna spokojnie dac aparat do fotografowania kazdemu laikowi i w odroznieniu od wielu programow "zielonych", robi w nim rawy (jezeli bylo takie zyczenie), pomimo dzialania automatyki wyboru sceny. Latwo mi jednak wyobrazic sobie uzytkownika, ktory chcialby miec np. "zielony" + wlasne przyciski.

nie bardzo wiem, co autor mial na mysli.
Natomiast za wielki plus uznaje właśnie możliwość ustawienia tematyki sceny połączonej z możliwością robienia w RAW'ach. To jest dobry patent - zawsze mozna cos poprawic, choc z drugoej strony (znow opieram sie na wiedzy wyczytanej w internecie), tryb JPG wyjatkowo dobrze sie sprawdza...


2. Wybor obiektywow: wiadomo. Musisz cos wymyslic, miec jakis plan. Moj to "czekam". Kupilem nalesnika i przelotke na Nikon F. Moj znajomy: 18-55, 30 makro i przelotke na m42 i Takumara. Inny ma samo body, przelotke na Leica-m i zbiera Voitki.

w moemncie, gdy chwilowo musze pozbyc sie wszystkiego i zostane tylko z NEX'em, wybor wydaje mi sie na poczatek w miare oczywisty, a wiec puszka + KIT. w dalszej kolejnosci przejsciowki na mauale m42, MD i FD. Jakkolwiek bardzo chcialbym kupic zeissa 24/1,8 to chwilowo jego cena jest zaporowa, wiec moze kiedys tam w przyszlosci :)


1. Folia semi-hard na LCD w irracjonalnej cenie 59 zl. Nie ryzykowalem nieoryginalnej czy jakiegos rozwiazania typu GGS ze wzgledu na dotyk.

O tym nie pomyslalem. To znaczy pomyslalem o oslonce jako takiej, bo na stronach sony.pl w komentarzach do produktu, wyczytalem ze jeden z klientow mial problemy z powloka antyrefleksyjna juz 2-3 dnipo zakupie. Natomiast nie pomyslalem o "dotykowosci" ekranu i pewnie bym kupil GGS'a bo temu rozwiazaniu po prostu ufam


2. Dodatkowa bateria. Na Allegro sporo podrobek, zalecam jednak wyrob salonowy badz salonowy-uzywany.

czy ze wzgledu na sprawy gwrancyjne, czy jest inny powod?
pytam sie, bo mam sprawdzona firme, ktora sprzedaje sprawdzone baterie i zawsze tam kupowalem. Chyba tylko do D700 nie kupowalem zapasowej baterii, a tak to zawsze i rowniez infolithium do Sony r1 i kamer - zawsze dzialaly bez problemu.


3. Polfuteral np. koreanski Horus Benno z ebaya. Oprocz niewatpliwej ochrony mechamicznej, poprawia chwyt.

chodzi Ci o cos takiego:
http://allegro.pl/futeral-sony-nex-lcs-eml1at-brazowy-eml1a-nowy-i2000998366.html
czy takiego:
http://allegro.pl/futeral-sony-nex-lcs-emb2ab-czarny-emb2a-nowy-i2000998937.html

dzieki wielkie za info.
co sie zyczy narciarzom? polamania nart?
ale moze jednak sniegu :D:D:D

gusi
30-12-2011, 11:00
w moemncie, gdy chwilowo musze pozbyc sie wszystkiego i zostane tylko z NEX'em, wybor wydaje mi sie na poczatek w miare oczywisty, a wiec puszka + KIT. w dalszej kolejnosci przejsciowki na mauale m42, MD i FD.

Co prawda mam nex3 +16 + 18-55, ale za to przejściówki na manuale takie same, jak planujesz, czyli na m42 i md ;)
Jest dużo fajnych takumarów i rokkorów, choć niestety, ceny poszły do góry w momencie wprowadzenia na rynek nexów.

Dodatkowy akumulator kupowałem w Hong-Kongu, wychodzi dużo taniej niż u nas, a jakość jest porównywalna z oryginalnym.

micz87
30-12-2011, 11:36
Ja mam inne pytanie: jak dziął praca ze szkłami z innych systemów, chod zi mi o pomiar światła? Dziąła prawidłowo? Czy mogę ustawić tryb priorytety przesłony i aparat sam dobierze wtedy czas?

Strasznie mnie wku...rza programowy brak pomiaru światła w moim D90...

gusi
30-12-2011, 12:59
Pomiar światła działa prawidłowo.

Fatman
30-12-2011, 13:08
Tylko tak po czasie stwierdzam, że pomiar światła taki bardzo staro-nikonowy. Więcej punktowych świateł w kadrze i będziemy mieli mocno niedoświetlone zdjęcia..... (z szkłami dedykowanymi i tymi z innych systemów też).

prz3mo
30-12-2011, 13:22
Tylko tak po czasie stwierdzam, że pomiar światła taki bardzo staro-nikonowy. Więcej punktowych świateł w kadrze i będziemy mieli mocno niedoświetlone zdjęcia..... (z szkłami dedykowanymi i tymi z innych systemów też).

Nie do końca "staro-nikonowy". Tak jak napisałeś działa np. pomiar matrycowy w D700 - kilka silnych źródeł światła w nocnej scenerii i zdjęcie mega ciemne. Co ciekawe D80 dobierze tak parametry, ze scena będzie całkiem poprawnie naświetlona. No, ale wiadomo... D80 prześwietla ;)

micz87
30-12-2011, 13:50
Pomiar światła działa prawidłowo.

Hmm, to fajna sprawa :) Jeszcze fajnieszy będize NEX 7 - wizjer i stopka lampy będa dawać radę :)

@Fatman - masz pelną skrzynke i nie mogę wysłać PW o problemach z GH2 :( Póki co wiem tylko by szukać aparatów serii xx9 żeby ze shackowanym softem nie było kłopotów.

MariuszJ
30-12-2011, 15:08
nie bardzo wiem, co autor mial na mysli.
Natomiast za wielki plus uznaje właśnie możliwość ustawienia tematyki sceny połączonej z możliwością robienia w RAW'ach. To jest dobry patent - zawsze mozna cos poprawic, choc z drugoej strony (znow opieram sie na wiedzy wyczytanej w internecie), tryb JPG wyjatkowo dobrze sie sprawdza...

O tym mniej więcej piszę (tylko skopane mam wszystko muldami na stokach i jestem jeszcze mniej gramotny niż zwykle): rawy są dostępne również w trybach sceny i co najważniejsze w trybie pełnej automatyki, gdzie scena jest określana przez aparat. Super sprawa gdy aparatem robi zdjęcia kto inny, niż ten kto je później obrabia.

Mówiłem jednak też o tym, że w tym trybie full-auto nie jesteś w stanie przedefiniować przycisków i je np. wyłączyć. Kompletnie zmarnowany jest dolny przycisk, przypisany wtedy na stałe do... beznadziejnego samouczka... Znacznie lepiej by było, gdyby był "cicho wyłączony", cicho czyli nie aktywując głupawych komunikatów "ta opcja jest niedostępna w tym trybie".



w moemncie, gdy chwilowo musze pozbyc sie wszystkiego i zostane tylko z NEX'em, wybor wydaje mi sie na poczatek w miare oczywisty, a wiec puszka + KIT. w dalszej kolejnosci przejsciowki na mauale m42, MD i FD. Jakkolwiek bardzo chcialbym kupic zeissa 24/1,8 to chwilowo jego cena jest zaporowa, wiec moze kiedys tam w przyszlosci :)

Jeżeli pozbywasz się wszystkiego, 18-55 jest must-have. Niestety, naleśnik 16 jest taki sobie. Nie beznadziejny, ale jednak odstaje od reszty zabawki.

Jest pewne rozwiązanie alternatywne, jeżeli chodzi o główne szkło spacerowe: E18-200. To jedna z lepszych konstrukcji na swojej półce, sprawuje się ponoć we wspólnym zakresie lepiej niż E18-55, nie odbiega znacząco od E55-200. Niestety 1. drogi straszliwie 2. wielki już nie jak ogór tylko jak kabaczek. Dla mnie poza granicą sensowności, ale w warunkach budowania na nexie zestawu podstawowego oraz posiadania funduszy, trzeba go wziąć pod uwagę.



O tym nie pomyslalem. To znaczy pomyslalem o oslonce jako takiej, bo na stronach sony.pl w komentarzach do produktu, wyczytalem ze jeden z klientow mial problemy z powloka antyrefleksyjna juz 2-3 dnipo zakupie. Natomiast nie pomyslalem o "dotykowosci" ekranu i pewnie bym kupil GGS'a bo temu rozwiazaniu po prostu ufam

Nie mam żadnych danych jak sprawuje się GGS+dotyk. Wszyscy w okolicy nabyli soniastą folię dedykowaną.



czy ze wzgledu na sprawy gwrancyjne, czy jest inny powod?
pytam sie, bo mam sprawdzona firme, ktora sprzedaje sprawdzone baterie i zawsze tam kupowalem. Chyba tylko do D700 nie kupowalem zapasowej baterii, a tak to zawsze i rowniez infolithium do Sony r1 i kamer - zawsze dzialaly bez problemu.

Chodzą pogłoski o słabym działaniu w sensie szybkiego wyładowywania się, również w stanie wyłączonym. Jeżeli masz zaprzyjaźniony sklep, wal jak w dym - jeżeli będzie coś nie tak, zobaczysz to po pierwszym przestrzeleniu baterii.



chodzi Ci o cos takiego:
http://allegro.pl/futeral-sony-nex-lcs-eml1at-brazowy-eml1a-nowy-i2000998366.html
czy takiego:
http://allegro.pl/futeral-sony-nex-lcs-emb2ab-czarny-emb2a-nowy-i2000998937.html

To są oryginały Sony (zobacz czy do NEX 5N, bo NEX 5 ma trochę inny spód). Zobacz najpierw czy Ci się podobają. Są drogie, więc zamówiłem w Korei takiego http://www.ebay.com/itm/260862211993?ssPageName=STRK:null:IT, chyba są trochę milsze w dotyku. Są też bardziej wypasione z prawdziwej skóry, ale może nie przesadzajmy ;)



co sie zyczy narciarzom? polamania nart?
ale moze jednak sniegu :D:D:D
Śniegu!

I żeby ci wszyscy ludzie gdzieś sobie indziej pojechali...



Ja mam inne pytanie: jak dziął praca ze szkłami z innych systemów, chod zi mi o pomiar światła? Dziąła prawidłowo? Czy mogę ustawić tryb priorytety przesłony i aparat sam dobierze wtedy czas?

Strasznie mnie wku...rza programowy brak pomiaru światła w moim D90...
Nie narzekam - wiem co jest możliwe, a co nie.

Niemniej - jest niezaprzeczalną wadą oprogramowania brak programowalnego maksymalnego czasu ekspozycji dla auto-iso. W warunkach braku światła wspomagam się przy przelotce trybem S + Auto-ISO. W lepszym świetle lecisz na A. Pomiar jest na przysłonie roboczej więc wszystko widać, masz zresztą histogram live. Pełna kultura.

Matrycowy, jak to matrycowy - trzeba się go nauczyć jak w każdym aparacie.

<| MICHAŁ |>
30-12-2011, 15:18
Śniegu!

I żeby ci wszyscy ludzie gdzieś sobie indziej pojechali...
no to Ci z calego serca zycze!
dzieki za wyjasnienia
pozdrawiam
Michal

koniecpolska
30-12-2011, 17:33
Do amatorskiego używania NEX'y (czy inne bezlustrowce) spisują się znakomicie. Ich główną zaletą jest rozmiar i waga.

Jednak lustrzanki są dużo lepsze pod kątem ergonomii:
- trzymanie,
- zmienianie ustawień,
- używanie lampy zewnętrznej.

Ja na co dzień (na własne potrzeby używam NEX'a lub LX5), do "pracy" używam lustrzanki, i taka jest wg mnie różnica pomiędzy bezlustrowcem i lustrzanką.

Wracając do NEX.
Praca z manualnymi szkłami - po pierwszym zachwycie pracy z M42, FD, MD czy OM - przychodzi refleksja - dlaczego jestem skazany ma takie ogóry?
Moim zdaniem - chcesz używać komfortowo manualnych szkieł na NEX - używaj szkieł LM. Ich główna zaleta to mały rozmiar (i szkła i przelotka), ich główna wada, to cena szkieł (nawet szkieł Voigtlander'a). Zagadnienie jest na tyle inspirujące, że niedaleko mi do decyzji wyprzedania wszystkiego co mam cyfrowego i analogowego i zakupu NEX7 oraz Zeiss'a ZM i trzech szkieł 28, 35, 50mm.

124miko
30-12-2011, 19:42
Ja coraz bardziej skłaniam się do wyprzedaży wszystkiego i myślę skompletować NEX 5N + 18-200 + coś szerokiego - tu rozważam przejściówkę i tamron 10-24 z bagnetem A, ew. naleśnik 16 mm + nakładka szerokokątna. Ciekaw jestem co sądzą posiadacze NEXów o takim zestawie. Fotografuję prawie wyłącznie na wyjazdach i chodzi mi o zmniejszenie ciężaru do dźwigania. Rozważam też zakup drugiego body NEX.

Pawel92
30-12-2011, 19:58
Moja poniższa uwaga nie dotyczy w szczególności NEXa lecz, a priori, wszystkich puszek podobnego typu pozbawionych celownika/wizjera.
Otóż robienie długiej serii zdjęć aparatem "na wyciągniętych rękach" było dla mnie mocno uciążliwe. Jeżeli do tego dorzucić obsługę obiektywów MF, to uciążliwość stosunkowo szybko przechodziła w upierdliwość.
W przypadku NEXa jest peeking i trzeba by posłuchać, co na ten temat tzn. robienia zdjęć przez dłuższy czas sadza jego właściciele.

<| MICHAŁ |>
30-12-2011, 20:05
ja akurat nie mam jeszcze nexa, co pewnie wiesz po przeczytaniu watku.
Ze wzgledu, ze na d700 mialem (w sumie jeszcze przez chwile mam) 28-300, wiec 18-200 na NEXie wydawal sie idealnym rozwiazaniem, jednakze w tym przypadku postanowilem zrezygnowac z takiego szkla glownie ze wzgledu na jego ciezar, wielkosc i co tu ukrywac - cene - gdzie indziej musze zainwestowac pieniadze.
Wydaje mi sie, ze zestaw se1855 i sel55210 bedzie po prostu poreczniejszy, mimo, ze bedzie wymagal wachlowania obiektywami.
sel18200 - 524g
sel1855 - 194g
sel55210 - 345g
nie chodzi o wage sumaryczna, a wage szkla podpietego do tego mini body ;)
nie wspomne, ze na pelnym wysuwie wyglada smiesznie z NEX'em

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://k.minus.com/jwFxoF2TWD3Ch.jpg)

@Pawel92, przeciez mozna dokupic celownik....

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/sonynex5nblackviewfinder-1.png
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-o4BM1M0GyGA/TlrxKZUJv0I/AAAAAAAACBA/5vVZ7Dcmtx0/s1600/sony-nex-5n-black-viewfinder.png)

Pawel92
30-12-2011, 20:40
@Pawel92, przeciez mozna dokupic celownik....

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/sonynex5nblackviewfinder-1.png
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-o4BM1M0GyGA/TlrxKZUJv0I/AAAAAAAACBA/5vVZ7Dcmtx0/s1600/sony-nex-5n-black-viewfinder.png)
Wiem, tyle ze w takiej konfiguracji takie parametry jak poręczność, gabaryty, cena czy łatwość uszkodzenia nieco się zmieniają.

Fatman
30-12-2011, 20:43
ew. naleśnik 16 mm + nakładka szerokokątna. Ciekaw jestem co sądzą posiadacze NEXów o takim zestawie.

Niestety nic dobrego -przynajmniej jeśli chodzi o połączenie 16 z nasadką szerokokątną. Już sam naleśnik 16 2.8 na 2.8 daje bardzo nieciekawy obraz na brzegach kadru (właściwie to samo centrum jest ok, ciutek dalej zaczyna się dramat), z dodatkową nasadką będzie można powspominać czasy konwerterów szerokokątnych marki King........ szkoda oczu.



Otóż robienie długiej serii zdjęć aparatem "na wyciągniętych rękach" było dla mnie mocno uciążliwe. Jeżeli do tego dorzucić obsługę obiektywów MF, to uciążliwość stosunkowo szybko przechodziła w upierdliwość.
W przypadku NEXa jest peeking i trzeba by posłuchać, co na ten temat tzn. robienia zdjęć przez dłuższy czas sadza jego właściciele.

W przypadku aparatu z "gibanym" LCD jest ciut łatwiej, bo można kadrować jak średniakiem z kominkiem ;-) Czyli rączki przy korpusie (mam na myśli nasz własny ;-) ), aparat częściowo opartu o brzuch, LCD uniesiony do pozycji poziomej -łapki mniej się męczą, całość jest bardziej stabilna.

124miko
30-12-2011, 21:12
Czyli pozostaje problem, jak rozwiązać szeroki kąt w systemie NEX ?

<| MICHAŁ |>
30-12-2011, 21:14
Wiem, tyle ze w takiej konfiguracji takie parametry jak poręczność, gabaryty, cena czy łatwość uszkodzenia nieco się zmieniają.

looknij sobie na film:
http://www.youtube.com/user/DigitalRevCom?feature=watch#p/u/31/of0xRJJOCis
ciekawie pracuje sie z tym wizjerem....

Czyli pozostaje problem, jak rozwiązać szeroki kąt w systemie NEX ?
zalezy jak szeroki
obiektyw 10-20 i przejsciowka na N, M, C - jakkolwiek. masz przeciez 10-24, ktory mozesz wykorzystac
jest jeszcze ciamciang 8mm...
nie wiem jak szeroko chcesz

Fatman
30-12-2011, 21:18
Czyli pozostaje problem, jak rozwiązać szeroki kąt w systemie NEX ?

16 2.8 przymyka się do f8 i jest w miarę ok i w miarę szeroko ;-)

Ludzie, dla których przygoda ważniejsza jest niż głowa na karku, mogą podpiąć Nikkora 14-24 2.8. Szerzej i znacznie ostrzej będzie :-)

Pawel92
30-12-2011, 21:24
16 2.8 przymyka się do f8 i jest w miarę ok i w miarę szeroko ;-)


Można jeszcze zamienić na N1 i 10/2.8. Ten ostatni jest w sumie prawie tak samo "szeroki" jak 16/2.8 NEXa, za to ostry od pełnej dziury :mrgreen:

Fatman
30-12-2011, 21:29
Jasne, że można -jednak wolę jakość zdjęć i filmów z NEXa ;-)

Pawel92
30-12-2011, 21:32
Jasne, że można -jednak wolę jakość zdjęć i filmów z NEXa ;-)
Niemożliwe :mrgreen: !!!

MariuszJ
30-12-2011, 22:05
Biadolenie nad jakoscia nexowego nalesnika jest charakterystyczne dla tych, ktorzy zamiast probowac go ujarzmic, poprzestaja na czytaniu belkotu z Optycznych.

Jako pierwsza wprawke w tym ujarzmianiu zalecam analize dobierania parametrow ekspozycji dla nalesnika w trybie iA dla roznych zidentyfikowanych scen.

Nie twierdze tym samym, ze nie mozna bylo tego wymyslic lepiej. Jezeli jednak odbylo by sie to kosztem gabarytu lub ceny - to ja akurat dziekuje.

Co do UWA do nexa: w sieci, chyba na Luminous Landscape, jest porownanie dwoch UWA na nex-LM. Nie zalinkuje teraz, ale latwo znalezc.

Co do uwag Koniecpolski o ogorach: jest w tym duzo racji. Nex dostaje szczegolnego kopa jako bieda-lajka, z bieda-lajkowymi szklami. Ta droga mojego znajomego (ma co prawda na razie jedynie V35/1.4) jest naprawde warta przemyslenia. Z tym, ze cos z duetu nalesnik albo 18-55 jako support z AF i tak wydaje sie niezbedne.

Fatman
30-12-2011, 22:12
Biadolenie nad jakoscia nexowego nalesnika jest charakterystyczne dla tych, ktorzy zamiast probowac go ujarzmic, poprzestaja na czytaniu belkotu z Optycznych.

Hmmmm, byłem już nazywany wysłannikiem konkurencji, zaślepionym Nikoniarzem, wrogiem systemu 4/3 -teraz doszła nowość -wierzący w Optycznych :-)

Super -czekam na następne łatki :-)

Ujarzmić SEL16 2.8 jest na prawdę łatwo -pisałem o tym w poście wyżej. Przymknąć do f8 i ujarzmiony :-)

MariuszJ
30-12-2011, 22:15
Hmmmm, byłem już nazywany wysłannikiem konkurencji, zaślepionym Nikoniarzem, wrogiem systemu 4/3 -teraz doszła nowość -wierzący w Optycznych :-)

Super -czekam na następne łatki :-)

Ujarzmić SEL16 2.8 jest na prawdę łatwo -pisałem o tym w poście wyżej. Przymknąć do f8 i ujarzmiony :-)

Fatman, przeca to nie do Ciebie bylo... akurat Twoj dystans do spraw jest mi bardzo bliski.

Fatman
30-12-2011, 22:24
Ahhh, to przepraszam -ale ja bym się i tak nie obraził :-)

Tak czy inaczej -szkło jest i tak bardzo fajne. Wygodne. Dzięki 5N i właśnie 16 2.8 wreszcie mam aparat ZAWSZE pod ręką (albo po prostu w dłoni, często schowanej w rękawie płaszcza). Poza tym jego wady widać w 1:1 na monitorze -można to spokojnie olać.

124miko
31-12-2011, 00:10
zalezy jak szeroki
obiektyw 10-20 i przejsciowka na N, M, C - jakkolwiek. masz przeciez 10-24, ktory mozesz wykorzystac
jest jeszcze ciamciang 8mm...
nie wiem jak szeroko chcesz

Tylko, że wtedy będę musiał ostrzyć ręcznie, a tu brak i doświadczenia i często czasu podczas eskapad ( reszta kompanii nerwowo pogania i bez tego ).

Fatman
31-12-2011, 00:14
Peaking bardzo ułatwia ostrzenie ręczne, choć przy szerokim może przekłamywać. Jednak duża GO będzie pomagać, więc................ myślę, że jak spróbujesz to stwierdzisz, że szybko opanujesz tą sztukę.

<| MICHAŁ |>
31-12-2011, 00:16
przy 10mm i f5,6 masz ostro od 70cm do nieskończoności... hiperfokalna 72cm
co Ty chcesz ostrzyc?
popatrz sobie na kalkulatror (http://taat.pl/narzedzia/foto/kgo/).
Ustawiasz raz, a pozniej nic nie dotykasz :)
to nie jest 85/1,4 albo 200/2,0 z papierowa glebia ostrosci - to nie wymaga wielkich umiejetnosci

124miko
31-12-2011, 00:56
No i proszę mądrzejszych kolegów warto zapytać, bo zawsze coś ciekawego przypomną i podpowiedzą. O hiperfokalnej to ja czytałem jakieś 20 lat temu i... zapomniałem.
Czyli plan się powoli krystalizuje: jedno lub dwa body NEX 5N + E18-200 + N10-24 z przejściówką. Może dodatkowo EVF ?

Fatman
31-12-2011, 00:58
A jak EVF będzie za drogie (ponad tysiak niestety) to na upartego można użyć lupki LCDVF (100 zł) dedykowanej do NEXa (niestety tracimy wtedy gibanie ekranika).

kh29228
31-12-2011, 01:50
tylko ta lupka strasznie wielka w porównaniu z samym aparatem:( no a wizjer i drogi i w sumie nieporęczny. szkoda, że 5n nie ma wizjera tak jak 7'ka

Fatman
31-12-2011, 01:52
Niestety :-( A bardzo by to pomogło, zwłaszcza przy filmowaniu :-)

kh29228
31-12-2011, 02:11
no dobra, to jeśli mamy koncert życzeń, to ja dokładam pełną klatkę. wtedy sprzedaję cały system nikona, biorę takiego pełnoklatkowego nexa + 21, 35 i 75 od voigtlandera i jestem happy:)

MariuszJ
31-12-2011, 08:24
Wada mi sie przypomniala: brak auto-iso w M.


no dobra, to jeśli mamy koncert życzeń, to ja dokładam pełną klatkę. wtedy sprzedaję cały system nikona, biorę takiego pełnoklatkowego nexa + 21, 35 i 75 od voigtlandera i jestem happy:)

Nie prosciej kupic M9? ;)

<| MICHAŁ |>
31-12-2011, 08:54
prosciej na pewno...
gdzies na necie czytalem (ale nie powiem gdzie bo przeczytale tego troche...), ze szkla L lepiej wypadaja po podpieciu do nex7 niz do m9. Pewnie to herezja, ale z takim wlasnie osądem sie spotkalem.

Jesli ktos ma pejsbuka, to znajduje sie tu swietna recencja nex'a7 - http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=305735859460082&id=205453636154972
od poczatku 7ka mi sie podpoba, jednakze nie mam jeszcze 100% prrzekonania do samej idei nex'a... jesli po roku, czy dwoch powiem, ze nex ma power'a, to moze sie przeniose na 7ke lub nastepce

EDYTKA:
There is no question (to my eyes at least) that the Sony sensor out-resolves the Leica using the same lens. The 50mm Summilux f/1.4 ASPH is one of the finest lenses of its focal length. What we are seeing is that this lens can out-resolve the M9's 18MP sensor, because the 24MP Sony sensor clearly shows better resolution of fine detail even though the M9 does not have an AA filter, and the NEX-7 does..... itd (http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/sony_nex_7_rolling_review.shtml#m9)
pytanie tylko ile w tym jest prawdy a ile demagogii :)

124miko
31-12-2011, 10:07
Dla mnie takie sprawy jak porównanie NEXa z Leica nie są aż takie istotne. W znakomitej większości oglądam moje fotki w kompie, a powiększenia formatu A4 zdarzyły mi się kilka. Myślę, że po nowym roku kupię NEX 5-N z 18-200 i może sprawdzę naleśnika. Jak się sprawdzą, to zawartość torby będzie do sprzedania. Prawda jest taka, że używam tylko 2-3 obiektywów, a reszta leży w szafie ( bo za ciężka ).

Jai pur
31-12-2011, 11:45
matryca w m9 jest tak specyficzna, że porównywanie jej do sony nie ma większego sensu dla mnie, lepsze oddaniu detali, jesli to prawda, gdy w m9 i tak jest pod tym względem kosmos nie jest takie ważne, liczy się otrzymywany obraz, a ten z m9 jest niepowtarzalny, mimo, że matryca ma wiele wad
miałem okazję pomacać przedprodukcyjnego NEX-7 i oglądnąć kilka zdjęć na kompie, dla mnie żaden crop nie jest atrakcyjny

<| MICHAŁ |>
31-12-2011, 14:05
i to mi sie podoba, ze kazdy moze miec wlasne zdanie :)
Ja jestem wrecz Twoja przeciwnoscia :) M8/M9 to jede z ostanich aparatow, ktore bym kupil :) Absolutnie nie dziala na mnie ani legenda, ani design, ani generowany obrazek. Mrowienie na karku wywoluja jedynie szkla... ale to juz inna historia :)
pozdroofka
Michal

MariuszJ
31-12-2011, 14:40
Ja zrobilem sie na starosc technokrata i argumenty ze crop jest be z definicji (a nie np. z tego powodu, ze nie ma co do niego podpiac) kiepsko mnie przekonuja. Miedzy APSC a malym obrazkiem nie ma zadnego tektonicznego uskoku mozliwosci, tak jak zreszta nie ma miedzy srednim a malym etc.

Wrazenie uskoku pojawia sie wtedy, gdy ktos uraczy Cie systemem ktory zamyka Cie w czarnych zoomach, przewymiarowanych stalkach o zawezonym kacie widzenia, a ostrzyc manualnie kaze przez judasze nazywane wizjerami chyba dla smiechu. Nie mowiac o niespodziankach typu odleglosc bagnetu od matrycy, odcinajaca Cie od kupy fajnych szkiel, albo brak pomiaru swiatla przez celowe manipulacje w firmware.

Sony wraz z Nexem sporo tych, przepraszam za wyrazenie - ale zwyczajnie chamskich ograniczen - znioslo. Ktos kiedys powiedzial, ze tylko taki moloch moze podejmowac tak ryzykowne dla siebie kroki biznesowe. Ja sie tym nie martwie, bo mi tylko o wlasna frajde chodzi ;)

koniecpolska
31-12-2011, 14:54
Jak dla mnie zestaw NEX plus E18-200mm jest bez sensu*. To już lepiej iść w Axx lub jakieś małe body Nikona, przynajmniej ze szkłami nie ma problemu. Gabaryty takie same, duży wybór szkieł, wizjer w body, niższa cena ... same zalety.

Podstawowy sens bezlustrowca to małe zgrabne obiektywy.

*) tak samo bez sensu jest używanie szkieł z bagnetem A z przelotką LA-EA1, jak i każdego dużego obiektywu z innego systemu.
Nie neguję ich używania, owszem można ich używać do "zadań specjalnych", ale nie do codziennego, zwykłego pstrykania.

żeglarz
31-12-2011, 15:34
matryca w m9 ..........liczy się otrzymywany obraz, a ten z m9 jest niepowtarzalny............ atrakcyjny

Niepowtarzalny czyli jak zwykle MAGICZNY ale to wątek o NEX-sie zatem daruj sobie tym bardziej, że już się wypowiedziałeś w wątku o M9. Leica w dobie cyfry jest już denna ( obiektywy ekstra)! Rozumiem kiedy wydaje się tyle kasy to trzeba jakoś to uargumentować by nie wyjść na jelenia. Żeby nie zaśmiecać tego bardzo interesującego mnie wątku bądż łaskaw jeśli chcesz mi odpisać to zrób to wątku Leica M9
Moderatorów proszę o usunięcie bądż przeniesienie ( do M9 ) mojego posta i adwersarza by zachować czystość tego wątku

Pawel92
31-12-2011, 15:56
Kolega jakby jakiś lekko spięty... Wyluzować się trzeba.

kh29228
31-12-2011, 16:38
Nie prosciej kupic M9? ;)

dla mnie nie, bo widzę różnicę kilka tys PLN vs kilkadziesiąt tys PLN za body. poza tym gdy bawiłem się troszkę M9'ką nie ostrzyło mi się łatwo - nie mam sokolego wzroku. Tutaj w nexach jest peeking, co wg mnie gigantycznie ułatwia manualne ostrzenie

jeszcze odnośnie nexa 7'ki to tutaj (http://www.stevehuffphoto.com/2011/10/28/sony-nex-7-with-wide-angle-leica-lenses-a-quick-test-and-gxr-comparison/) jest kilka niepokojących obserwacji na temat jego pracy z szerokimi szkłami. Poza tym nie ma tak dobrych osiągów na wysokich ISO jak 5'ka - po prostu za dużo mpikseli

żeglarz
31-12-2011, 16:56
Kolega jakby jakiś lekko spięty... Wyluzować się trzeba.

Eeee tam spięty, interesuje mnie ten nex i a tu się robi PR leice. A tak swoją drogą to Twój post też jest w temacie ?
Komu jeszcze przeszkadza tan wątek :evil: to niech nie zagląda.

<| MICHAŁ |>
31-12-2011, 17:03
az sprawdzilem sobie w necie co ten "peeking"
o rzesz ja pierdziu!
ale czad. dla mnie, slepca jaskiniowego odkrywa sie wspanialy swiat pracy z manualami. Ja tu myslelem, ze sie zielona diodka zapal jak w w nikonie... a tu taki wypasssssssss
dla niezorientowanych jak ja - nex3, ale ladnie widac o co w tym chodzi: http://vimeo.com/24821210

Jai pur
31-12-2011, 17:28
kolego żeglarz, może troszkę spokojniej, wypowiedziałem się na temat poruszony w tym wątku i nie życzę sobie przenoszenia mojego postu, a już z pewnością nie ty będziesz o tym decydował
do reszty twojej wypowiedzi nie warto zużywać klawiatury


i to mi sie podoba, ze kazdy moze miec wlasne zdanie :)
Ja jestem wrecz Twoja przeciwnoscia :) M8/M9 to jede z ostanich aparatow, ktore bym kupil :) Absolutnie nie dziala na mnie ani legenda, ani design, ani generowany obrazek. Mrowienie na karku wywoluja jedynie szkla... ale to juz inna historia :)
pozdroofka
Michal

również pozdrawiam:) każdy musi się dobrze czuć z aparatem, którego używa, dobrze jest znaleźć coś właśnie pod swoje preferencje, czego Wszystkim życzę

Kenwood
31-12-2011, 18:08
Nex daje mi tą frajdę, że zabieram go zawsze i niema jakieś diametralnej różnicy w jakości zdjęć jak dla mnie jest dobrze i nie mam uczucia że jakaś fajna scena do focenia mi umknęła bo akurat nie ma aparatu. Wady wymieniane w tym wątku nie mają dla mnie żadnego znaczenia, do moich zastosowań mój NEX mnie nie ogranicza. Dlatego zanim kupicie ten lub inny bezlusterkowiec zastanówcie się do czego chcecie go wykorzystać. Najlepiej rozpisać sobie za i przeciw, czego ja oczekuje jakie funkcję, guzikologię sanki na lampę czy bez sanek bo np. nie używam lampy wizjer czy bez wizjera dany aparacik ma mieć, a bez których funkcji się obejdę i wtedy podjąć decyzję.

MariuszJ
31-12-2011, 18:13
az sprawdzilem sobie w necie co ten "peeking"
o rzesz ja pierdziu!
ale czad. dla mnie, slepca jaskiniowego odkrywa sie wspanialy swiat pracy z manualami. Ja tu myslelem, ze sie zielona diodka zapal jak w w nikonie... a tu taki wypasssssssss
dla niezorientowanych jak ja - nex3, ale ladnie widac o co w tym chodzi: http://vimeo.com/24821210

Razem z dotykiem w 5n peaking to naprawde swietne wsparcie dla zabawy z kreciolkami. Odwaze sie nawet powiedziec, ze pod tym wzgledem 5n jest lepszy od 7 - kadrowanie; wskazanie palcem obszaru do powiekszenia; maksymalizacja peakingu; ekspozycja - przy odrobinie wprawy pozwala zapomniec o AF w wielu sytuacjach.

Peaking jest realizowany calkowicie softwarowo, mysle ze wkrotce zobaczymy go rowniez w u4/3.

koniecpolska
01-01-2012, 17:58
az sprawdzilem sobie w necie co ten "peeking"
o rzesz ja pierdziu!
ale czad. dla mnie, slepca jaskiniowego odkrywa sie wspanialy swiat pracy z manualami. Ja tu myslelem, ze sie zielona diodka zapal jak w w nikonie... a tu taki wypasssssssss
dla niezorientowanych jak ja - nex3, ale ladnie widac o co w tym chodzi: http://vimeo.com/24821210Zaznaczanie kontrastowych krawędzi owszem fajna rzecz, sam używam NEX3 z pleśniakami. Fajna, a nawet bardzo fajna, ale pod warunkiem że scena jest kontrastowa i widać zaznaczenie. Całkiem często spotykam się z sytuacją, że niestety nie ma podświetlonych żadnych krawędzi, aż czasami sprawdzam w menu czy mi się opcja nie wyłączyła :wink:

<| MICHAŁ |>
01-01-2012, 18:13
Zaznaczanie kontrastowych krawędzi owszem fajna rzecz, sam używam NEX3 z pleśniakami. Fajna, a nawet bardzo fajna, ale pod warunkiem że scena jest kontrastowa i widać zaznaczenie. Całkiem często spotykam się z sytuacją, że niestety nie ma podświetlonych żadnych krawędzi, aż czasami sprawdzam w menu czy mi się opcja nie wyłączyła :wink:

ja rozumiem, ze opcja ta nie jest... powiedzmy idealna.
Wydaje mi sie, chcoc moge sie mylic), ze kontrastowych scen jest wiecej niz tych pozbawionych kontrastowych krawedzi. Inna rzecz - jesli to nie jest rozwiazanie idealne... to dobrze ze jest. Chyba oprocz tego jest inne potwierdzenie ostrosci :)

kh29228
01-01-2012, 18:57
oj, to szkoda, bo myślałem, że faktycznie opcja ta działa fajnie. zatem za przedmówcą, czy istnieje jeszcze inne potwierdzanie ostrości, typu zielona kropka itp

gavin
01-01-2012, 18:59
jest jeszcze powiększenie obrazu, peaking działa super w 90% przypadków

koniecpolska
01-01-2012, 19:21
Żadnych "zielonych kropek" potwierdzających ostrość nie ma.

Do niektórych sytuacji (np. portret z wyostrzeniem na źrenicę) należy używać jednocześnie powiększenia i peakingu, bo za cholerę się nie złapie ostrości dokładnie na źrenicę.

Sytuacje mało-kontrastowe, o których piszę dotyczą peakingu z powiększeniem.
Kilka przykładów gdy występują:
- pleśniak otwarty na maxa (sam w sobie generuje miękki obraz)
- małokontrastowe oświetlenie np. rozproszone światło z okna lub słabe sztuczne oświetlenie
- obiekt w jednolitych ubraniach
- obiekt ze słabo zarysowanymi brwiami, rzęsami (np. włoski koloru blond)


Jeśli komuś wystarcza peaking bez powiększenia i jest zadowolony z ostrości, to powiem, że może on spokojnie używać skali odległości z pleśniaka i też będzie dobrze :wink:

PS
Potwierdzam, że w dość dużym procencie peaking zdaje egzamin, ale niestety nigdy nie jest to 100%. Procent zależy od sytuacji w jakich używamy MF, dla jednego będzie to 90% a dla kogoś innego 70%. Niestety ciężkie i duże ogóry nie ułatwiają zadania.

PPS
Samo powiększenie też pozwala na dobre wyostrzenie, ale tu może zacząć przeszkadzać np. operowanie z LCD w mocnym oświetleniu.

MariuszJ
01-01-2012, 19:31
Peaking jest tylko wizualizacją ustawiania ostrości w oparciu o maksymalizację kontrastu. Nazwa pochodzi od zabarwiania "szczytów" histogramu lokalnego kontrastu, obcięcie (kolorowanie) można sobie ustalić na trzech poziomach.

Oznacza to, że peaking jest to wizualizacja DOKŁADNIE tego samego mechanizmu, który ustawia ostrość automatycznie. Zastępujemy jedynie maksymalizację automatyczną w określonym polu ostrości maksymalizacją "na oko", poprzez analizę położenia i natężenia podbarwionych peakingiem obszarów.

Trudno sobie wyobrazić lepiej wymyślone wsparcie dla MF przy braku jakichkolwiek dodatkowych układów dalmierzowych. Po prostu nie może być "zielonej kropki", bo nie ma dalmierza!

<| MICHAŁ |>
01-01-2012, 19:41
Oznacza to, że peaking jest to wizualizacja DOKŁADNIE tego samego mechanizmu, który ustawia ostrość automatycznie. Zastępujemy jedynie maksymalizację automatyczną w określonym polu ostrości maksymalizacją "na oko", poprzez analizę położenia i natężenia podbarwionych peakingiem obszarów.
czy to oznacza, ze jezeli peaking nie dziala i nie zbarwia nam kontrastow przy ostrzeniu MF, to czy jesli bysmy uzywali odpowiednik szkla MF, ale dzialajacy w AF, to aparat nie potrafil by automatycznie ustawic ostrosci?
specjalnie zakladam, ze szklo MF i AF sa fizycznie jednakowe - generuja takie same kontrasty, maja ta sama rozdzielczosc itd...

MariuszJ
01-01-2012, 19:48
czy to oznacza, ze jezeli peaking nie dziala i nie zbarwia nam kontrastow przy ostrzeniu MF, to czy jesli bysmy uzywali odpowiednik szkla MF, ale dzialajacy w AF, to aparat nie potrafil by automatycznie ustawic ostrosci?
specjalnie zakladam, ze szklo MF i AF sa fizycznie jednakowe - generuja takie same kontrasty, maja ta sama rozdzielczosc itd...
Intuicja Cię dobrze prowadzi :)

Oczywiście, CDAF nie ustawia ostrości "licząc" zerojedynkowe szczyty (tak można opisać to, co robi ostrzący na peaking człowiek) - robi więcej obliczeń na danych o większej rozdzielczości (nie 0-1), przykłada odpowiednie wagi itp. Oznacza to, że jeżeli AF ma kłopoty (w pewnym polu ostrości), kropek peakingu też nie zobaczysz. W drugą stronę zasada ta również działa, choć tylko w pewnych granicach.

<| MICHAŁ |>
01-01-2012, 20:03
dzieki. wszystko jasne :)

MariuszJ
01-01-2012, 23:04
Kolejna fajna zabaweczka
http://www.ebay.de/itm/walimex-Tilt-Adapter-Nikon-Sony-NEX-/380365242981?pt=DE_Foto_Camcorder_Adapterringe&hash=item588f890265#ht_2107wt_1140

kh29228
01-01-2012, 23:13
całkiem fajne:) ale cena imho dość wysoka

Jacek_Z
02-01-2012, 01:10
Ja zrobilem sie na starosc technokrata i argumenty ze crop jest be z definicji (a nie np. z tego powodu, ze nie ma co do niego podpiac) kiepsko mnie przekonuja. Miedzy APSC a malym obrazkiem nie ma zadnego tektonicznego uskoku mozliwosci, tak jak zreszta nie ma miedzy srednim a malym etc. Przypomnę, że napisałeś to w kontekście szkieł leiki na Nexie. Jeśli ktos kupuje szkła za te pieniądze, to po to by pracować na jasnościach jakie te szkła mają, by "pobawić się" bokehem. No a GO w cropie i pełnej klatce jest jednak zupełnie inna. Crop nie jest oczywiście be z definicji - ale w kilku zastosowaniach nie jest pożądany (portret).
Szkła Leiki mogą pracować na Nexie lepiej z prostej przyczyny - nie używa się brzegu kadru, więc nie pokazuje najsłabszej strony obiektywu.
Pytanie brzmi co jest priorytetem - bokeh czy ostrość.

<| MICHAŁ |>
02-01-2012, 08:08
Pytanie brzmi co jest priorytetem - bokeh czy ostrość.
oczywiście, ze pomysł na kadr :mrgreen:

MariuszJ
02-01-2012, 14:09
Przypomnę, że napisałeś to w kontekście szkieł leiki na Nexie. Jeśli ktos kupuje szkła za te pieniądze, to po to by pracować na jasnościach jakie te szkła mają, by "pobawić się" bokehem. No a GO w cropie i pełnej klatce jest jednak zupełnie inna. Crop nie jest oczywiście be z definicji - ale w kilku zastosowaniach nie jest pożądany (portret).
Szkła Leiki mogą pracować na Nexie lepiej z prostej przyczyny - nie używa się brzegu kadru, więc nie pokazuje najsłabszej strony obiektywu.
Pytanie brzmi co jest priorytetem - bokeh czy ostrość.
Oj tam oj tam. Napisałem to bo lubię ironizować z magicznych plastyk lajek czy jakichś śmiech na sali canonów czy innych xeroxów. Magiczne są zdjęcia, a sprzęty tylko ograniczają w mniejszym lub większym stopniu. Pewnie że wolałbym żeby Sony opakował w nexa matrycę małoobrazkową, ale cóż - z jakichś powodów (plotki niosą że chce zostawić sobie możliwość pójścia krok dalej w przypadku dobrej sprzedaży) obudował apsc. Doskonale wiem ile na tym tracę, co zyskuje (fakt, dość niewiele) i czym mogę to jakoś zrekompensować.

Nex ogranicza mało, a w stosunku do swojej ceny - bardzo mało.

Nie widzę specjalnie sensu spinania z nexem oryginalnych LM, ale np. stostunkowo tanich Voigtków już jak najbardziej. Z przyczyn, które podał Koniecpolska - nie sterczą bez sensu na długiej rurze adaptera i są zoptymalizowane pod ręczne ostrzenie - z przyczyn oczywistych ;)

Oczywiście w szale voigtkowych zakupów nie wolno przekroczyć granic bezsensu - Zeiss E24/1.8 (z dotychczasowych opinii - naprawdę udany) z AF może w pewnym momencie być całkiem ekonomicznym wyborem.

Fatman
02-01-2012, 14:24
MariuszJ, przy okazji zapytam o słynne "klikanie". Czy w Twoim egzemplarzu ta wada występuje ? A może występowała, bo wysłałeś do serwisu, który ją wyeliminował ? (jeśli tak, to ile to trwało ?).

MariuszJ
02-01-2012, 14:30
MariuszJ, przy okazji zapytam o słynne "klikanie". Czy w Twoim egzemplarzu ta wada występuje ? A może występowała, bo wysłałeś do serwisu, który ją wyeliminował ? (jeśli tak, to ile to trwało ?).
Wstyd się przyznać - nie wiem :)

Wydaje mi się że klika (jak się ruszam z aparatem). Mój znajomy twierdzi, że też mu klika. Pewnie wyślę, jak będę już wiedział że to usuwają - bardziej z nerwicy natręctw, niż rzeczywistej potrzeby.

I tak bardziej mnie wkurza to, że E50/1.8 (ze stabilizacją!) się opóźnia. Czuję się z samym naleśnikiem trochę jak bez majtek... ćwicząc ostrzenie na nikonowskich stałkach.

Fatman
02-01-2012, 15:21
No to jesteśmy dokładnie w tej samej sytuacji ;-) U mnie klika, czekam na optymistyczne informacje na temat serwisu (po dotkliwym kopie w nerki jaki dostałem od serwisu Panasonica), czekam na SEL 50 1.8 OSS...........

Jai pur
02-01-2012, 15:45
Oj tam oj tam. Napisałem to bo lubię ironizować z magicznych plastyk lajek czy jakichś śmiech na sali canonów czy innych xeroxów. Magiczne są zdjęcia, a sprzęty tylko ograniczają w mniejszym lub większym stopniu. Pewnie że wolałbym żeby Sony opakował w nexa matrycę małoobrazkową, ale cóż - z jakichś powodów (plotki niosą że chce zostawić sobie możliwość pójścia krok dalej w przypadku dobrej sprzedaży) obudował apsc. Doskonale wiem ile na tym tracę, co zyskuje (fakt, dość niewiele) i czym mogę to jakoś zrekompensować.

Nex ogranicza mało, a w stosunku do swojej ceny - bardzo mało.

Nie widzę specjalnie sensu spinania z nexem oryginalnych LM, ale np. stostunkowo tanich Voigtków już jak najbardziej. Z przyczyn, które podał Koniecpolska - nie sterczą bez sensu na długiej rurze adaptera i są zoptymalizowane pod ręczne ostrzenie - z przyczyn oczywistych ;)

Oczywiście w szale voigtkowych zakupów nie wolno przekroczyć granic bezsensu - Zeiss E24/1.8 (z dotychczasowych opinii - naprawdę udany) z AF może w pewnym momencie być całkiem ekonomicznym wyborem.

Dziwna dyskusja, wspomniałem, że Apsc to nie mały obrazek, a matryca Kodaka inna od Sony. Dodałem, że mi Apsc nie leży i tyle. Nic więcej, a tu komentarze o magicznych plastykach. Ironizowanie. Teraz obracanie kota ogonem.

MariuszJ - Ty wiesz, co tracisz, ja wiem, co zyskuję.

żeglarz
02-01-2012, 15:51
Dziwna dyskusja, wspomniałem, że Apsc to nie mały obrazek, a matryca Kodaka inna od Sony. Dodałem, że mi Apsc nie leży i tyle. Nic więcej, a tu komentarze o magicznych plastykach. Ironizowanie. Teraz obracanie kota ogonem.

MariuszJ - Ty wiesz, co tracisz, ja wiem, co zyskuję.

To nie jest wątek o M9 tylko o nex-e wszyscy którzy piszą a nie mają sławnej leici wiedzą, że jest ona FF. Wiedzą też co zyskują / tracą kiedy namierzają się na nex-a. Konkludując proszę nie zaśmiceać wątku bo uznam żeś brudas.

<| MICHAŁ |>
02-01-2012, 16:00
nie chce wchodzic w dyskusje na temat ML, bo akurat nigdy nie mialem, natomiast patrzac na siebie,,,, chyba zbyt bardzo bym sie skupil jednak na sprzecie niz na kadrze. Majac D700 i kilka stalek zupelnie inaczej mi sie pracowalo niz majac d700 i (pewnie wywolujacy obrzydzenie) 28-300vr. Abstrahując juz od faktu, ze posiadalem ten sprzet z czystej checi posiadania i pobudek snobistycznych, to jednak majac stalki bardziej interesowal mnie aspekt sprzetowy niz (nie ujeme tego ze artystyczny bo to duze nagiecie) wizualny. To sie zupelnie poprzestawialo po przejsciu na 28-300 - sprzet przestal mnie interesowac - a zdecydowanie bardziej kadr, swiatlo itd... Mysle, ze Leica by tylko poglebila ten dyskomfort... to zbyt duzo do myslenia - fotografia ma byc prosta, samo rejestrowanie obrazu ma sprawiac przyjemnosc, a sprzet nie powinien byc wąskim gardłem - ma maksymalnie ułatwiać gwarantując dobry efekt końcowy.
Oczywiscie jestem w stanie wyobrazic sobie, ze kogos podnieca praca na LM z manualami, jednak czy warto od razu mowic, ze cos sie traci? to chyba zalezy od tego jak sie podchodzi do fotografowania...

żeglarz
02-01-2012, 16:10
nie chce wchodzic w dyskusje na temat ML, bo akurat nigdy nie mialem, natomiast patrzac na siebie,,,, chyba zbyt bardzo bym sie skupil jednak na sprzecie niz na kadrze. Majac D700 i kilka stalek zupelnie inaczej mi sie pracowalo niz majac d700 i (pewnie wywolujacy obrzydzenie) 28-300vr. Abstrahując juz od faktu, ze posiadalem ten sprzet z czystej checi posiadania i pobudek snobistycznych, to jednak majac stalki bardziej interesowal mnie aspekt sprzetowy niz (nie ujeme tego ze artystyczny bo to duze nagiecie) wizualny. To sie zupelnie poprzestawialo po przejsciu na 28-300 - sprzet przestal mnie interesowac - a zdecydowanie bardziej kadr, swiatlo itd... Mysle, ze Leica by tylko poglebila ten dyskomfort... to zbyt duzo do myslenia - fotografia ma byc prosta, samo rejestrowanie obrazu ma sprawiac przyjemnosc, a sprzet nie powinien byc wąskim gardłem - ma maksymalnie ułatwiać gwarantując dobry efekt końcowy.
Oczywiscie jestem w stanie wyobrazic sobie, ze kogos podnieca praca na LM z manualami, jednak czy warto od razu mowic, ze cos sie traci? to chyba zalezy od tego jak sie podchodzi do fotografowania...

Jasno wyrażone, może niektórzy zrozumieję dlaczego innych już nie rajcują sprzęty (przeszkadzacze) pro albo wracają do analogów.

MariuszJ
02-01-2012, 16:33
Dziwna dyskusja, wspomniałem, że Apsc to nie mały obrazek, a matryca Kodaka inna od Sony. Dodałem, że mi Apsc nie leży i tyle. Nic więcej, a tu komentarze o magicznych plastykach. Ironizowanie. Teraz obracanie kota ogonem.

MariuszJ - Ty wiesz, co tracisz, ja wiem, co zyskuję.
Oprócz truizmów zainicjowałeś położoną obok tematu dyskusję sformułowaniami "liczy się otrzymywany obraz, a ten z m9 jest niepowtarzalny" oraz "dla mnie żaden crop nie jest atrakcyjny". Naprawdę nie chcę wskazywać palcem, kto tu za co odpowiada i kto obraca tego kota.

Proponuję po prostu odpuścić dyskutowanie nad czymś, co nie jest alternatywą dla omawianego w wątku systemu, a jedyna rzecz która je łączy to możliwość współużytkowania obiektywów. Wrócić do dyskusji na rozsądnym poziomie obiektywności, bez młodopolskich uniesień ;) Np. do dyskusji o klikaniu ;)

Jacek_Z
02-01-2012, 17:41
OK, ale przestańmy wtedy przedstawiać Nexa jako alternatywę dla M9 i wtedy Lejkowcy ;) nie będą wnosili uwag do tego co sie tu pisze.
A teraz wracajmy do Nexów.
Dlaczego nikt nie wspomniał o Nex7 ?

Fatman
02-01-2012, 17:53
Bo na razie tylko do obmacania w Sony Center ? ;-)

Jacek_Z
02-01-2012, 18:02
:) więc zalecajmy cierpliwość i kupno następcy 5N.

<| MICHAŁ |>
02-01-2012, 18:39
:) więc zalecajmy cierpliwość i kupno następcy 5N.
jakiego nastepcy?
5N nie ma mastepcy :)
nex7 nie jest nastepca 5n, tak samo jak d300s nie jest nastepca d3100 :)
to zupelnie inna linia, co prawda koncepcyjnie zblizona, jednak duzo bardziej zaawansowana i co by tu nie ukrywac - dwukrotnie drozsza :)

ropusz
02-01-2012, 20:06
A może mnie ktoś uświadomić czym są poruszane w wątku pleśniaki?

124miko
02-01-2012, 20:19
A może mnie ktoś uświadomić czym są poruszane w wątku pleśniaki?

Też się zastanawiałem, ale chyba chodzi o starsze ( manualne ) obiektywy.

Jacek_Z
02-01-2012, 20:22
:) nie. To po prostu bardzo płaskie obiektywy. Do naszych nikonów też jest jeden - o ogniskowej 45 mm/2.8 P (oczywiście MF)

<| MICHAŁ |>
02-01-2012, 20:29
plesniak - stary obiektyw
nalesnik - cienki obiektyw
moze byc stary i cienki, to wtedy jest splesnialy nalesnik

Jacek_Z
02-01-2012, 20:31
a, to jest jeszcze taki podział :)

MariuszJ
02-01-2012, 21:49
Wybór między 5n a 7 jest o tyle istotny, że determinuje sposób pracy. Nex 7 nie ma dotykowego ekranu, bo w końcu jak by można na nim pracować patrząc jednocześnie w wizjer? Z kolei doczepienie EVF do 5n to właściwie rezygnacja ze sterowania dotykiem dla trzeba przyznać świetnego wizjera. Mikie pytał o perspektywę pracy z nexem przeszłego właściciela lustrzanki - to 5n będzie wymagał nieco aklimatyzacji, 7 z wizjerem oraz pokręcadełkami i wichajsterkami będzie mniej egzotyczny.

Na dpreview do wad 5n wpisano "touchscreen offers little additional operational benefit". A mi to co jest właśnie bardzo przypadło do gustu i nie tęsknię za dodatkową funkcjonalnością. Może trochę narzekam, że mam za krótki prawy kciuk ;)

124miko
02-01-2012, 22:50
a, to jest jeszcze taki podział :)

No, to jednak ze mnie lepszy detektyw :) .

koniecpolska
03-01-2012, 10:21
Podzielę się refleksjami na temat NEX'a (i bezlustrowców):

NEX z doczepionym pleśniakiem leży sobie na półce obok lustrzanki, a przy sobie mam LX5.

Kupiłem NEX'a (z E16) rok temu, i pomimo najszczerszych chęci nie udało mi się dokupić żadnego innego obiektywu.

W dalszym ciągu nie jestem całkowicie przekonany do jakiegoś konkretnego rozwiązania z zakresu bezlustrowców. Teraz najbliżej mi do GX1 z 14-42X i naleśników lub do NX200 z naleśnikami. Sytuację mógłby zmienić systemowy naleśnik do NEX o ogniskowej 30-35mm - niewiele, ale wydaje się jednak niemożliwe.

MariuszJ
03-01-2012, 13:12
To ja też wejdę na ogólny poziom rozważań, bo i historia jakby konkurencyjna do przedmówcy, choć ze wspólnym garniturem aktorów.

Sprzedałem LX5 po zobaczeniu tego, co oferują aparaty w nowoczesnych smartfonach.

Oczywiście, zoom optyczny, powiecie. Prosta analiza zbioru moich zdjęć z LX5 - większość zdjęć na ekw. 24mm. Te z długiego końca na kolana nie rzucały - separacja tematu, która była główną motywacją rozciągnięcia zooma daje obraz "siłowy" (nie znajduję lepszego słowa), szpetny... Najbardziej jednak raziła miazga z obrazu rozpoczynająca się powyżej ISO 200. Rzecz nie dotyczy oczywiście tylko LX5, którego i tak razem z Canonami S uważam za najlepsze wybory z klasy "kompaktów dla entuzjastów" - to problem całej klasy. Akceptowalny tym bardziej, im urządzenie jest mniejsze.

Wyszło na to, że u mnie AD 2011 parametr poręczności przeważył iq obrazka, rozstrzygając pojedynek smartfon vs małomatrycowy kompakt na rzecz tego pierwszego.

Coś poręcznego z dobrym iq trzeba jednak przy sobie nosić :) Nie stać mnie na !@#$ę (nie wpiszę nazwy, bo zaraz wyłapią wyszukiwarką i będzie chryja ;)), bałbym się zresztą o nią. Korespondencyjny pojedynek Fuji X100 vs NEX 5n wygrał ten drugi - pokonując świetny pomysł Fuji prostą, subiektywną wyższością 24mm+75mm (tylko gdzie ten ostatni jest do diaska?!) nad 35mm.

Do zaczynu wątku to o tyle nie pasuje, że wątkotwórca chce budować na Nexie system główny (pewnie obok smartfona, jedyny). Moje zdanie jest w tym momencie mało warte, bo miałem inne potrzeby. Intuicja mi jednak podpowiada, że Mikie nie wyjdzie na tym źle. Oprócz bólu głowy na początku, no bo w końcu... 5n czy 7? 16 czy 18-55? 55-210 czy 50? Manuale? Jakie? A morduj się sam :P

<| MICHAŁ |>
03-01-2012, 14:03
hahahah
nie ulatwiasz :)

przyjalem taka koncepcje:
body. 5N a nie 7, gdyz ten drugi jest sporo drozszy, a ja nie majac jeszcze w rekach nex'a nie wiem, czy to do konca system dla mnie - wydaje sie na pierwszy rzut oka, ze tak, ale to musze koniecznie sprawdzic. A sprawdzac jest latwiej na tanszym, bo w razie rozczarowania - po pierwsze primo - mniej strace, po drugie primo latwiej sprzedam.
obiektyw. Wybor nie jest oszalamiajacy - stalki: 16, 24, 30 macro. zoomy: 18-55, 55-210, 18-200. Najbardziej chcialbym miec 18-200, bo idealnie koresponduje z dotychczas uzywanym 28-300, ale jest wielkosci 10 litrowego wiadra i trzy razy za drogi. 18-200 z nex'em przypomina mi kawal - przychodzi baba z zaba na glowie do lekarza - lekarz pyta co pani jest - a zaba odpowiada, ze cos jej sie do dupy przykleilo. Z zoomow pozostaje na pierwszy ogien 18-55, bo to szklo "must have", pozniej moze 55-210. Idealem bylby odpowiednik nikonowskiego 16-85 lub 18-105, gyby tylko byl mniejszy niz ten N. Stalki... coz 16 jest w zestawie tanie jak barszcz, przymkniete do f8 daje sie uzywac, 24/1,8 to rewelacja - bardzo bym chcial go miec. Kupie tuz po tym jak sprzedam nerke. 30 macro - ciemne szklo, jako macro do niczego, bo 1:1 uzyskuje z 2cm, wiec ciezko sobie wyobrazic jakiekolwiek zwierze oprocz zdechlego, ktore sie da sfotografowac. Pozostaje tylko 16mm
Wiec tak na pierwszy rzut oka - na pierwszy ogien - najsensowniejszym wydaje sie kit 5N+18-55+16
Wyposazenie dodatkowe - poltwarda oslona wyswietlacza lcd, dolaczany wizjer i torba - to wszystko. Zwnetrzy wizjer tylko jako fanaberia i w przyplywie luznych srodkow - bez niego mozna zyc... Lampy nie potrzebuje, bo nie potrzebowalem ani w d300, aniw D700, a Hiso w 5N wcale nie jest gorsze, niz to z d700, wiec temat da sie ogarnąć.
tak to mniej wiecej widze....

koniecpolska
03-01-2012, 15:01
Sprzedałem LX5 po zobaczeniu tego, co oferują aparaty w nowoczesnych smartfonach.Potwierdzam. Jak będę zmieniał telefon, to zakupię sobie iPhona 4S (lub coś podobnego).


Oczywiście, zoom optyczny, powiecie. Prosta analiza zbioru moich zdjęć z LX5 - większość zdjęć na ekw. 24mm. Te z długiego końca na kolana nie rzucały - separacja tematu, która była główną motywacją rozciągnięcia zooma daje obraz "siłowy" (nie znajduję lepszego słowa), szpetny... Najbardziej jednak raziła miazga z obrazu rozpoczynająca się powyżej ISO 200. Rzecz nie dotyczy oczywiście tylko LX5, którego i tak razem z Canonami S uważam za najlepsze wybory z klasy "kompaktów dla entuzjastów" - to problem całej klasy. Akceptowalny tym bardziej, im urządzenie jest mniejsze.Ja też na LX5 robię głównie na 24mm (krajobrazy miejsko - wiejskie i wnętrza), czasami używam jednak 35 i 50mm (ludzie, portrety). Obraz z LX5 nie jest taki zły (nawet w porównaniu z 4/3 czy aps-c) ale pod warunkiem mielenia RAW.


Wyszło na to, że u mnie AD 2011 parametr poręczności przeważył iq obrazka, rozstrzygając pojedynek smartfon vs małomatrycowy kompakt na rzecz tego pierwszego.Dodatkowo telefonem można robić wszędzie, a przynajmniej bardziej wszędzie niż małym kompaktem, a zdecydowanie bardziej wszędzie niż lustrem.


Coś poręcznego z dobrym iq trzeba jednak przy sobie nosić :) Nie stać mnie na !@#$ę (nie wpiszę nazwy, bo zaraz wyłapią wyszukiwarką i będzie chryja ;)), bałbym się zresztą o nią. Korespondencyjny pojedynek Fuji X100 vs NEX 5n wygrał ten drugi - pokonując świetny pomysł Fuji prostą, subiektywną wyższością 24mm+75mm (tylko gdzie ten ostatni jest do diaska?!) nad 35mm.Ja też kupiłem NEX'a, bo swego czasu był śmiesznie tani i miałem też kilka pleśniaków. Z e16 stanowi całkiem przyjemny komplet. Pleśniak służy do portretu, raczej są to planowane sesje, więc można nieco większą torbę zabrać. Brakuje mi zdecydowanie małego obiektywu 30-35mm do zamiennego używania z e16 (ot tak jak to można w NX - 16 i 30mm w postaci naleśnikowej - miód malina).


Do zaczynu wątku to o tyle nie pasuje, że wątkotwórca chce budować na Nexie system główny (pewnie obok smartfona, jedyny). Moje zdanie jest w tym momencie mało warte, bo miałem inne potrzeby. Intuicja mi jednak podpowiada, że Mikie nie wyjdzie na tym źle. Oprócz bólu głowy na początku, no bo w końcu... 5n czy 7? 16 czy 18-55? 55-210 czy 50? Manuale? Jakie? A morduj się sam :PTylko jaki jest sens w budowaniu systemu w oparciu o małe body i wielkie ogórki? Na logikę, jak się małe body to i obiektywy powinny być małe takie jak 16, 20, 30 w NX czy 14, 17, 20, 45/1.8, 14-42X, 9-18 w m43. Ponoć w NX ma też być naleśnikowe 50mm.

koniecpolska
03-01-2012, 15:21
Z zoomow pozostaje na pierwszy ogien 18-55, bo to szklo "must have"Tak po prawdzie to E18-55 taki wielki nie jest, jest 1cm większy od mZD14-42 i taki sam jak P14-45 OIS, ale ja dopóki nie było 14-42X nawet nie pomyślałem o zoomie do m4/3 (podobnie jak i do NX nie myślę).


Lampy nie potrzebuje.To dobrze, bo gdybyś nawet potrzebował to w wersjach 3/3c/5/5n nie masz takiej (praktycznie) opcji :wink: Ja tam możliwość podpiecia lampy do LX5 (ewentualnie w przyszłości do m43 czy NX) sobie chwalę. W tej sytuacji NEX-7 jest bardziej sensowny.

Jeśli ja miałbym się wbijać w NEX na poważniej, to na dziś brałbym NEX-5N z wizjerem (lub bez jeśli kasy by brakowało) a do niego E16 i Voigtlandera 35mm/1.4. Żeby nie kolidował mi dotykowy LCD z EVF to na LCD kupił bym taką osłonkę z klapką, co zapobiegała by operacją nosa na touche screen'ie :wink:

PS
Dłuższą portretówkę można by wybierać z trzech opcji:
- jupiter 3 50mm/1.5 M39 (małe i tanie)
- Voigtlander 50mm/1.1 (wciąż małe, drogie ale z najmniejszą GO)
- systemowe E50mm/1.8

MariuszJ
03-01-2012, 15:54
Dobrze, że Mikie już jest siwy starcem, bo po takich rozważaniach osiwiałby na pewno :)

Rozważ Mikie jeszcze jedną koncepcję: zakup podobnie jak Koniecpolska czy ja, body i naleśnik. W dystrybucji na Polskę nie ma takiego zestawu, ale są elastyczni sprzedawcy. Ze swojej strony polecam sklep z Allegro rtvzew, do którego dotarłem przez rekomendację klubkm.pl - zdekompletują na Twoje życzenie zestaw 5NDB, wyjmując z niego 18-55.

Motywacja:
1. Używalność E16 od f8 jest grubą przesadą (pardon Fatman, aluzja niezamierzona ;)). Podpisuje się pod tym, co napisało Photozone: "it can give you quite good results if you're aware of its limitations and maneuver around them". Zdanie to doskonale pokazuje różnicę w ich opiniach względem Optycznych: jeżeli chodzi o świadome robienie zdjęć (nie tablic testowych), jest to niezmiernie użyteczne narzędzie. Świadomość masz, więc nie będzie u Ciebie żadnego problemu z tym szkłem. Nieużyteczne f2.8 poza centrum kadru? Przecież używasz f2.8 w konkretnym celu i pozacentralny obszar i tak topi się w bokeh. Dobra rozdzielczość w całym kadrze na f5.6-f8? Dokładnie tyle ustawiasz zwykle przy landszafcie, a jak masz mało światła to i tak dupsko gryzie z drugiej strony lecące w górę iso i można spokojnie zaakceptować to co dostajesz z f4. To sprawy oczywiste, dla każdego kto robi zdjęcia.
2. Wydasz mniej, stracisz mniej w razie czego. Dokupić E18-55 zawsze zdążysz, nie sądzę żebyś dużo stracił, jeżeli w ogóle. Choćby tego ze swojego zestawu od rtvzew ;)
3. Nie wiem czy podzielasz mój pogląd, ale różnica w ekspresji zdjęcia reportażowego z 24mm względem 27mm jest większa niż między 27mm a 35mm. Innymi słowy: UWA-efekt, coś co może wyróżnić Twoje zdjęcia od tysięcy w sieci, będzie łatwiej osiągalny.
4. Zeiss wydaje się idealnym standardem. Jeżeli kiedyś zechcesz zmaksymalizować jakość w tym zakresie kadrów, 18-55 stanie się zbędny. Mruczą o nowych E-naleśnikach, więc może nie warto się pchać w nudnego 18-55?
5. Zamiast 18-55 warto dokupić 55-210. Podobnie jak 18-55, będzie to już szkło "do drugiej kieszeni" - w tej pierwszej mieści się tylko body+e16. Powtarza się argumentacja z punktu 3 - zamiast napierać na 55mm w 18-55 i być nienasyconym, będziesz eskalował tele-efekt w portrecie czy detalu.


X na poważniej, to na dziś brałbym NEX-5N z wizjerem (lub bez jeśli kasy by brakowało) a do niego E16 i Voigtlandera 35mm/1.4. Żeby nie kolidował mi dotykowy LCD z EVF to na LCD kupił bym taką osłonkę z klapką, co zapobiegała by operacją nosa na touche screen'ie :wink:
"Touch" wyłącza się w menu, więc to nie problem.

Co do reszty: z racji wysokiej zgodności z poglądami Koniecpolski, oświadczam publicznie że nie jest to mój klon :P

gavin
03-01-2012, 16:26
Ja znowu Nexa kupiłem z e16 jako zestaw alltime-na-szyi-wycieczkowy do tego Takumar 55/1.8 tylko do portretu. Po pewnym czasie sprzedałem e16 na rzecz e18-55. Nie ze względu na jakość e16 (który jest ok), tylko na wycieczce ciężko korzystać mi było jedynie z ek 24mm. Tzn. jeżeli miałbym tylko ja używać nexa to skończyłbym na manualach, no ale żona tez coś pstryknie i manual odpada. Dodatkowo e18-55 jest fajny do filmowania. Teraz dokupiłem Hexanona 40/1.8 gdy mam mieć Nexa tylko dla siebie :D

koniecpolska
03-01-2012, 17:04
"Touch" wyłącza się w menu, więc to nie problem.
Wiem, ale:
- używanie menu w NEX jest takie se ... (przynajmniej jak tak uważam używając NEX3, lepiej używać mniej niż więcej).
- i tak trzeba zabezpieczyć LCD (szkło, folia, osłona a'la klapki ...), przy opcji "touche" z folią czy szybką może być tak se.
- osłonka z klapkami sprawdza się w mocniejszym oświetleniu (klapki górna i boczne dają nieco cienia).
- przy opuszczonej klapce spocony nos nie będzie maział po LCD.

PS
Mikie, NEX z E16 uświadomił mi, że naprawdę warto pozbyć się zooma :wink:
Mając E16 możesz zrobić każde zdjęcie (nawet portret), niestety trzeba się "nabiegać" i czasami wejść do nosa. Jak chcesz być bardziej dyskretny trzeba założyć coś co daje w ekwiwalencie 35 do 50mm.
Wg mnie, mając E16 i obiektyw 35mm (w ekw. 50mm) zrobisz każde zdjęcie (jedynie do ciasnego portretu będziesz musiał przykrecić coś z większą ogniskową).

superkomornik
03-01-2012, 17:21
- i tak trzeba zabezpieczyć LCD (szkło, folia, osłona a'la klapki ...), przy opcji "touche" z folią czy szybką może być tak .

Wcale że nie. W Nex5n mam przyklejoną folie, taką jak do telefonów - dotyk działa prawidłowo.

koniecpolska
03-01-2012, 17:44
Wcale że nie. W Nex5n mam przyklejoną folie, taką jak do telefonów - dotyk działa prawidłowo.Nie mówię, że nie. Jeśli jednak mogę operować na niczym nie oklejonym LCD, to tak wolę, podobnie jak robić zdjęcia bez filtra UV robiącego za zabezpieczenie przedniej soczewki obiektywu*. Dodatkowo, jak napisałem osłonka z klapką pełni dodatkową funkcję w słoneczny dzionek, no i mechanicznie lepiej chroni LCD.

PS
*) Tak apropos naklejania folii, to kiedyś nieźle się uśmiałem, jak wyczytałem w opisie aukcji obiektywów, że sprzedający miał oklejone folią nawet szybki osłaniające skalę w obiektywie ... oczyma wyobraźni zobaczyłem gościa siedzącego na swojej skórzanej sofie w pokrowcu z folii :mrgreen:

gavin
03-01-2012, 19:12
Portret z e16? To muszą wychodzić ciekawe facjaty :)

MariuszJ
03-01-2012, 20:22
Portret z e16? To muszą wychodzić ciekawe facjaty :)
To co można a co nie można ufocić 24mm w zasadzie wszyscy tutejsi dyskutanci wiedzą :)

Wrzucę serię przedświątecznych przygotowań, chyba wszystkie na iso 3200 i f4. Większość zdjęć kadrowana na pałę, bez patrzenia na lcd.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img189.imageshack.us/img189/708/00329e.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img189.imageshack.us/img189/4217/00331f.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img202.imageshack.us/img202/9141/00334.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img651.imageshack.us/img651/4478/00336l.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img850.imageshack.us/img850/608/00337.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img24.imageshack.us/img24/7890/00349r.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/8467/00351.jpg)

Fatman
03-01-2012, 20:56
5N + SEL16 2.8


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img651.imageshack.us/img651/3042/sel161.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img820.imageshack.us/img820/166/sel162.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img854.imageshack.us/img854/2458/sel163.jpg)

koniecpolska
03-01-2012, 22:18
Fatman, exif mówi, że dwa pierwsze to 18-55mm @18mm, trzecie faktycznie E16.

Poniżej ekwiwalent 24mm


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/iDLYMZWUsI1kl.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/iqFA8S0XF5HOC.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/ibuB8NoMHqP4Sa.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/iNKYmFqyesNH9.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/ibzBTrTFy8Lied.jpg)

Fatman
03-01-2012, 22:46
ups -to nawet nie jest moja pomyłka, to coś znacznie gorszego........... to moja kiepska pamięć (a dał bym sobie łeb uciąć, że tego dnia 18-55 zostało w domu i używałem tylko 16ki) -przepraszam za wprowadzenie w błąd :-)

slivus
04-01-2012, 01:05
Nie mówię, że nie. Jeśli jednak mogę operować na niczym nie oklejonym LCD, to tak wolę,
ja też wolałem ale jak zobaczyłem że po 2 dniach użytkowania mam przeorany wyświetlacz to się zreflektowałem, jakiś bardzo delikatny musi być...

Mcarto
04-01-2012, 01:17
ups -to nawet nie jest moja pomyłka, to coś znacznie gorszego........... to moja kiepska pamięć (a dał bym sobie łeb uciąć, że tego dnia 18-55 zostało w domu i używałem tylko 16ki) -przepraszam za wprowadzenie w błąd :-)

@Fatman a jak oceniasz prace AF w tym aparacie?
Zastanawiam się nad jakimś tanim małym beslusterkowcem z dobrym wysokim ISO który służyłby jako zastępcze narzędzie do reporterki ulicznej. Nie oczekuję oszałamiającej prędkości ale interesuje mnie praca w gorszym świetle i ogólna celność AF.

Fatman
04-01-2012, 11:09
AF jest całkiem sprawny. Nie jest to szybkość taka jak w lustrze, ale wystarczy do sensownej zabawy. Niestety w słabym oświetleniu szybkość działania AF znacznie spada, mimo użycia diody doświetlającej. Zerknij na porównanie GH2 z 5N:

http://www.youtube.com/watch?v=48ZpkM4F0WU

MariuszJ
04-01-2012, 11:33
Szybkość w porównaniu z lustrem to jedna strona medalu.

Niestety, w słabym światle nie tylko zwalnia ale i potrafi odpuścić, ustawiając na hiperfokal. Muszę przy okazji zrewidować swój własny wyrażony tu osąd, że jak AF w pewnym obszarze nie zaskoczy, ostrzenie ręczne z peakingiem też nie pomoże. Otóż sprawdziłem i pomaga, nawet w tak szerokim, ciemnym i dość mydlanym na pełnej dziurze obiektywie jak naleśnik. Robocza hipoteza: AF działa analizując kontrast w pewnym obszarze, którego powierzchnia nie daje się dowolnie zmniejszyć. W obszarze tym mogą jednak występować pojedyncze peaki wysokiego kontrastu lokalnego, takie "punkty zaczepienia", które na sumaryczny kontrast w obszarze wpływają słabo, ale peaking na nich jest widoczny (na powiększeniu).

Reasumując: na trudne warunki - ostry od pełnej dziury obiektyw + MF z powiększeniem i peakingiem może być lepszym rozwiązaniem niż AF.

koniecpolska
04-01-2012, 11:53
@Fatman a jak oceniasz prace AF w tym aparacie?Ja mam co prawda NEX-3, a jakiejś rewelacyjnej poprawy w 5N nie ma, więc można się podpierać wynikami AF z wersji 3. Sony ma w NEX wbudowany pewien algorytm ostrzenia ( z resztą w każdym innym bz też jaest tak samo, a na pewno w m43 i LX5), który polega na tym że aparat ustawia focus (usiłuje wyostrzyć) nawet jak nie wciskamy spustu migawki. Stąd się bierze wrażenie szybkiego ostrzenia. Ale generalnie ostrzenie i tak jest w miarę szybkie na typowe amatorskie sceny - nie używałem NEX'a do sportu.

Zastanawiam się nad jakimś tanim małym beslusterkowcem z dobrym wysokim ISO który służyłby jako zastępcze narzędzie do reporterki ulicznej. Nie oczekuję oszałamiającej prędkości ale interesuje mnie praca w gorszym świetle i ogólna celność AF.Zerknij więc na G3 - szumami nie odstaje od NEX5N, a ma bardzo szybki AF (taki jak w GH2). Ma też wbudowany EVF. Taka sama (lub podobna) matryca będzie w GX1 (ale to już inna półka cenowa).

Co do peakingu, jak powiedział Mariusz, to trzeba kombinować, czyli w kadrze szukać jakiegoś kontrastowego miejsca na które ustawiamy ostrość. Generalnie wyostrzyć się daje, ale zajmuje to nieco czasu, czyli sprawdza się jedynie dla nieruchawych obiektów. Poza tym na wysokich ISO (w NEX3 1600, 3200) i tak obraz jest rozmiękczony szumem (nawet przy obróbce RAW).

PS
Fatman, z pamięcią masz wszystko OK, dwa pierwsze są robione w domu.

Fatman
04-01-2012, 12:57
Sony ma w NEX wbudowany pewien algorytm ostrzenia ( z resztą w każdym innym bz też jaest tak samo, a na pewno w m43 i LX5), który polega na tym że aparat ustawia focus (usiłuje wyostrzyć) nawet jak nie wciskamy spustu migawki. Stąd się bierze wrażenie szybkiego ostrzenia.

Da się to wyłączyć, wtedy można sprawdzić jak szybko rzeczywiście działa AF.


Fatman, z pamięcią masz wszystko OK, dwa pierwsze są robione w domu.

Nie w każdym domu (pomieszczeniu) mam przygotowany do użycia SEL18-55. W domu widocznym na dwóch pierwszych zdjęciach akurat go nie mam. Aktualnie mam go w domu nr 3, 4, 8, 11 i 25. Ten ze zdjęcia to dom numer 5 :-)

MariuszJ
04-01-2012, 13:03
Da się to wyłączyć, wtedy można sprawdzić jak szybko rzeczywiście działa AF.
Nie mogę znaleźć w menu Nexa wyłączenia prefocusingu, nie mylisz czasem z Panasoniciem?

Fatman
04-01-2012, 13:16
Bo tego nie ma w menu -przypadkowo odkryłem, że jeśli ustawi się kompensację ekspozycji (np. na +0.3EV) to prefocus przestaje działać :-)

MariuszJ
04-01-2012, 13:24
Bo tego nie ma w menu -przypadkowo odkryłem, że jeśli ustawi się kompensację ekspozycji (np. na +0.3EV) to prefocus przestaje działać :-)
O w mordę... działa! Logiczne jak Windows! ;)

A masz jakiś patent na auto-iso w M? Np. przestawienie kolorystyki na Vivid.... ;)

Fatman
04-01-2012, 13:28
Niestety nie...... :-( Za to kolejna ciekawostka to preset "Sunset", który przydaje się przy filmowaniu. Poprawia znacznie przejścia kolorów (płynność/rozpiętość -nie wiem w sumie jak to nazwać :) ), zmniejsza delikatnie aliasing i morę. Oczywiście trzeba wtedy ręcznie ustawić WB.

MariuszJ
04-01-2012, 17:06
Mi natomiast sprzedano dzisiaj nexowy pomysł tak prosty, że aż genialny w swojej prostocie. Wstyd mi, że sam na to wcześniej nie wpadłem... :/

Jak ostrzysz ręcznie, ustaw w strefie twórczej B/W. Czerwony peaking widać IDEALNIE, a raw i tak jest kolorowy.

Fatman
04-01-2012, 17:19
:) super :-)

<| MICHAŁ |>
04-01-2012, 17:23
Widze, ze dyskusja sie rozwija - bardzo sie ciesze.
Ja ostatnio przegladam net poszukujac promocji/najtanszych ofert.

Nawiaze na sekundke do posta Mariusza sprzed 2 stron (chyba)
Otoz - 16mm nie jest dla mnie najlepszym rozwiazaniem, bo to bylby moj jedyny obiektyw i nie tylko w systemie E, ale ogolnie. O ile do kreatywnej fotografii to doskonale rozwiazanie, to dosc klopotliwe do wszystkiego (czytaj od imienin cioci do szlajania sie nad Wisla).
Dlatego w pierwszej kolejnosci musze kupic 18-55, bo to po prostu poreczniejszy wybor, dyktowany czystym pragmatyzmem :)

BTW, gdyby Wam wpadla w oko jakas promo podobna do tej swiatecznej w Euro (2250 za 5N z kitem) to pliz, dajcie znaka. dzieki

koniecpolska
04-01-2012, 17:50
Otoz - 16mm nie jest dla mnie najlepszym rozwiazaniem, bo to bylby moj jedyny obiektyw i nie tylko w systemie E, ale ogolnie. O ile do kreatywnej fotografii to doskonale rozwiazanie, to dosc klopotliwe do wszystkiego (czytaj od imienin cioci do szlajania sie nad Wisla).
Dlatego w pierwszej kolejnosci musze kupic 18-55, bo to po prostu poreczniejszy wybor, dyktowany czystym pragmatyzmem :)Kup z E16. Tak czy siak kupisz przelotkę na M42 (czy coś w tym stylu), zobaczysz nie wytrzmasz. A do tego kupujesz jakieś 28mm/2.8 lub MIR 1B 37mm/2.8 i już Ci nie brakuje 18-55, a ile frajdy masz. Zoom jest nudny jak flaki z olejem i na dodatek jeszcze odmóżdża. Na robotę a'la reporterka bez zooma się nie ruszam, ale do radosnego focenia - już nigdy. Przelotka z powyższym szkłem to około 200zł.

MariuszJ
04-01-2012, 17:53
Dzisiaj miałem przez chwilę dopiętego do mojego nexa Super Takumara 55/2.

Kuźwa, kiedyś naprawdę wszystko było lepsze.

Ehh...

Paprycjusz
04-01-2012, 20:52
W wątku pojawiły się przykłady portretów z E16, tutaj jeszcze kilka, co prawda z NEX3, ale może komuś pomoże :wink:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img840.imageshack.us/img840/2493/94707644.jpg)
(dzińdobry, nie mojego autorstwa :wink:)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/8614/70478273.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img109.imageshack.us/img109/4172/27165782.jpg)


I inny przykład do czego się ten obiektyw nadaje najlepiej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/3433/61120652.jpg)

A znacznie ciekawiej zrobiło się, kiedy przyszła paczuszka z tym:

Jupiter-9 85/2 M39

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img72.imageshack.us/img72/295/75110359.jpg)

I takie malutkie przykłady co z tego wyszło:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img810.imageshack.us/img810/4961/61945727.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img820.imageshack.us/img820/9830/95963566.jpg)

Więcej przykładów, m.in. z Tokiną 12-24 i 50/1.8G podłączonymi do NEXa tu:

http://paprycjusz.digart.pl/digarty/

http://www.flickr.com/photos/paprycjusz/

Większość zdjęć podpisana czym robione. Ale moim zdaniem E16 jest rewelacyjnym obiektywem, akurat na tyle malutki żeby mieć go codziennie przy sobie.

Aha, i pamiętam, że dokładnie rok temu NEX3 z E16 kupiłem za 1000zł w MM ;)

MariuszJ
04-01-2012, 21:00
Fajny futerał na nex+e16 za grosze, można kupić w Foto-outlet na Allegro przy okazji jakichś większych zakupów. Rozmiar S.
Torba zbędna, jeżeli się w kurtkach/płaszczach chodzi.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img849.imageshack.us/img849/4084/93325629.jpg)

slivus
04-01-2012, 21:57
przewaliłem w MM z nexem w ręce górę pokrowców i padło na lowepro spectrum 15 -mieści się na styk.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://p.alejka.pl/i2/p_new/03/43/lowepro-pokrowiec-spectrum-50-czarny_0_b.jpg)

gavin
04-01-2012, 22:34
Z nex 3 prefocus dalej działa pomimo +0.3 ev

Fatman
04-01-2012, 22:40
Czyli najprawdopodobniej jest to jakiś błąd w sofcie 5N ;-)

MariuszJ
04-01-2012, 22:54
przewaliłem w MM z nexem w ręce górę pokrowców i padło na lowepro spectrum 15 -mieści się na styk.
Z ciekawości - z 16? czy z 18-55?


Czyli najprawdopodobniej jest to jakiś błąd w sofcie 5N ;-)
Zastanówmy się więc 5 razy przed upgradem firmware ;)

Tego auto iso w M brakuje jednak... program auto iso w A za mocno ciągnie do 1/60s, trudno powiedzieć czy jest tak jak w Panasonicach detekcja dynamiczności sceny, chyba nie. Zresztą tam też kiepsko działała. Auto iso w M jest banalne do implementacji, czekam na to mocno - podobnie jak na większą swobodę w tworzeniu własnego menu.

prz3mo
04-01-2012, 22:55
Czyli najprawdopodobniej jest to jakiś błąd w sofcie 5N ;-)

fatman, jakbyś pracował w jakiejś firmie produkującej aparaty i byłbyś testerem to... ta firma nie wypuściłaby żadnego aparatu na rynek ;)

Fatman
04-01-2012, 23:00
Tak, tu Panas ma przewagę (Autoiso w M). Niestety ma też jedną cholernie dużą wadę w postaci krechy na nagranym materiale filmowym (przy odpowiednich parametrach) -walczę z serwisem (kopię się z koniem) od miesiąca (a piszę Panas a nie "mój egzemplarz", bo jak na razie każdy GH2 którego miałem w rękach ma tą wadę). No ale to zupełnie inna bajka -co prawda można nawiązać do filmowania za pomocą 5N.

Sony jakoś sprytnie rozwiązało problem "latających/migoczących" pasów przy nagrywaniu w sztucznym świetle. W GH2 (zresztą w każdym innym sprzęcie niż Sony (przynajmniej 5N) też) przy migawce 1/80 podczas filmowania w sztucznym świetle (świetlówki energooszczędne) po ekranie zapitalają pasy -a w Sony 5N ich nie widać -jeśli już się pojawią to nie poruszają się, tworzą tylko takie jakby zaciemnione/rozjaśnione miejsca w kadrze. Ciekawe jaką sztuczkę zastosowało Sony ?



fatman, jakbyś pracował w jakiejś firmie produkującej aparaty i byłbyś testerem to... ta firma nie wypuściłaby żadnego aparatu na rynek ;)

:-)

To takie moje przekleństwo. Kupię coś nowego i od razu jakiegoś babola wykrywam :-(

koniecpolska
04-01-2012, 23:15
Tego auto iso w M brakuje jednak... program auto iso w A za mocno ciągnie do 1/60s, trudno powiedzieć czy jest tak jak w Panasonicach detekcja dynamiczności sceny, chyba nie. Zresztą tam też kiepsko działała. Auto iso w M jest banalne do implementacji, czekam na to mocno - podobnie jak na większą swobodę w tworzeniu własnego menu.Jeśli potrzebny jest Ci tryb M (z auto ISO) z obiektywem manualnym, to spokojnie można użyć trybu S. Ustawiasz czas ekspozycji w body, przysłonę ustawiasz pierścieniem na obiektywie, a auto ISO działa sobie poprawnie :wink: Tak przynajmniej jest w moim NEX3.


To takie moje przekleństwo. Kupię coś nowego i od razu jakiegoś babola wykrywam To kupuj stare.

deep
04-01-2012, 23:17
To kupuj stare.

Jego stare nie kręcą, on woli młode :)

MariuszJ
04-01-2012, 23:24
Jeśli potrzebny jest Ci tryb M (z auto ISO) z obiektywem manualnym, to spokojnie można użyć trybu S. Ustawiasz czas ekspozycji w body, przysłonę ustawiasz pierścieniem na obiektywie, a auto ISO działa sobie poprawnie :wink: Tak przynajmniej jest w moim NEX3.
Nie doceniasz mnie - wpadłem na to kilkanaście stron wcześniej :P

Auto iso w M bez lampy jest niezmiernie wygodne, kiedy w ciężkich warunkach masz szybko zmieniać preferencje zamrożenie ruchu vs jak najwyższa jakość obrazka. No cóż, czuję się znowu jak w Canonie :)

koniecpolska
04-01-2012, 23:43
Auto iso w M bez lampy jest niezmiernie wygodne, kiedy w ciężkich warunkach masz szybko zmieniać preferencje zamrożenie ruchu vs jak najwyższa jakość obrazka.A czym w takiej sytuacji różni się tryb S od trybu M?

MariuszJ
04-01-2012, 23:46
A czym w takiej sytuacji różni się tryb S od trybu M?
Z manualem niczym.

Z E - jeździ przysłoną oraz ISO i nie masz kontroli, jak.

koniecpolska
05-01-2012, 00:09
Jego stare nie kręcą, on woli młode :)Młode to są dobre ziemniaczki z koperkiem.



Z E - jeździ przysłoną oraz ISO i nie masz kontroli, jak.Tyle, że w złych warunkach zjedzie z przysłoną do maksymalnej dziury i wachlować będzie tylko ISO.

MariuszJ
05-01-2012, 00:20
Tyle, że w złych warunkach zjedzie z przysłoną do maksymalnej dziury i wachlować będzie tylko ISO.
Właśnie że nie do końca. Mam jeden E obiektyw, dlatego nie wiem czy tak działa ze wszystkimi: z E16 wyraźnie ciągnie do f4 czyli działkę od pełnej, powiększając dziurę dopiero po dobiciu do ISO 3200.

Taki algorytm akurat dla naleśnika ma głębokie uzasadnienie i przymknąłbym na to oko, gdyby nie strach, co on wymyśli w takiej sytuacji dla E50/1.8, na którego się napalam?

Wolałbym czyste Auto ISO w M, bez kombinacji. Ale przyznaję, że wada nie jest najwyższego kalibru.

koniecpolska
05-01-2012, 01:31
Właśnie że nie do końca. Mam jeden E obiektyw, dlatego nie wiem czy tak działa ze wszystkimi: z E16 wyraźnie ciągnie do f4 czyli działkę od pełnej, powiększając dziurę dopiero po dobiciu do ISO 3200.U mnie w NEX-3 auto ISO kończy się na 1600, więc dlatego szybciej chwyta się pełnej dziury :wink:

Mcarto
05-01-2012, 16:53
Ja mam co prawda NEX-3, a jakiejś rewelacyjnej poprawy w 5N nie ma, więc można się podpierać wynikami AF z wersji 3. Sony ma w NEX wbudowany pewien algorytm ostrzenia ( z resztą w każdym innym bz też jaest tak samo, a na pewno w m43 i LX5), który polega na tym że aparat ustawia focus (usiłuje wyostrzyć) nawet jak nie wciskamy spustu migawki. Stąd się bierze wrażenie szybkiego ostrzenia. Ale generalnie ostrzenie i tak jest w miarę szybkie na typowe amatorskie sceny - nie używałem NEX'a do sportu.
Zerknij więc na G3 - szumami nie odstaje od NEX5N, a ma bardzo szybki AF (taki jak w GH2). Ma też wbudowany EVF. Taka sama (lub podobna) matryca będzie w GX1 (ale to już inna półka cenowa).

Co do peakingu, jak powiedział Mariusz, to trzeba kombinować, czyli w kadrze szukać jakiegoś kontrastowego miejsca na które ustawiamy ostrość. Generalnie wyostrzyć się daje, ale zajmuje to nieco czasu, czyli sprawdza się jedynie dla nieruchawych obiektów. Poza tym na wysokich ISO (w NEX3 1600, 3200) i tak obraz jest rozmiękczony szumem (nawet przy obróbce RAW).

Skłaniałem się właśnie w kierunku NEX3 bo pamiętam, że to prawie bliźniacze modele. GH3 odpada bo chcę coś zdecydowanie mniejszego do czego będę mógł podpiąć szkła Pentaxa (w tym kilka manuali).

koniecpolska
05-01-2012, 18:53
NEX 3 jest bliźniaczy do NEX 5. NEX 5N to inna konstrukcja.

GH3 jeszcze nie ma, może kiedyś Panasonik go wypuści - aktualnie jest GH2.
Mniejszy od GH2 jest G3 i GX1.

ropusz
05-01-2012, 23:51
NEX 3 jest bliźniaczy do NEX 5. NEX 5N to inna konstrukcja.
Ale z tej samej serii co 5N jest jeszcze C3.

koniecpolska
06-01-2012, 00:39
Ale z tej samej serii co 5N jest jeszcze C3.Do 3c nie podepniesz wizjera EVF.

Rycerz
06-01-2012, 00:58
Pytanie jest takie - jak czuje sie obecny, albo przeszly wlasciciel lustrzanki po przejsciu na NEX-5N.


były właściciel lustrzanek czuje się świetnie kupując bezlusterkowca
fakt, że nie posiadam sony a samsunga niczego nie zmienia ;-)

malyd77
06-01-2012, 22:40
W wątku pojawiły się przykłady portretów z E16, tutaj jeszcze kilka, co prawda z NEX3, ale może komuś pomoże :wink:
I inny przykład do czego się ten obiektyw nadaje najlepiej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/3433/61120652.jpg)



Pytanko, ile obróbki było przy tym zdjęciu. W EXIF widać że coś Photoshopem było ruszane.? Mimo to zdjęcie zacne

<| MICHAŁ |>
06-01-2012, 23:53
pierwszy krok zrobilem - kupilem prawie nowke 16mm.
teraz czekam na odpowiedz w sprawie 5N - moze za calkiem sensowne pieniadze uda mi sie zestaw zrobic.
w smieciach w pudle na strychu znalazlem zenitowskie 50mm i jupitera9 85mm. to przewazylo nad wyborem 16mm

Paprycjusz
06-01-2012, 23:57
Pytanko, ile obróbki było przy tym zdjęciu. W EXIF widać że coś Photoshopem było ruszane.? Mimo to zdjęcie zacne

Na prawdę niewiele, tylko połączone 5 zdjęć w panoramę, trochę przyciemnione niebo i śnieg po lewej. Zdjęcia z jpgów.

MariuszJ
07-01-2012, 00:02
pierwszy krok zrobilem - kupilem prawie nowke 16mm.
teraz czekam na odpowiedz w sprawie 5N - moze za calkiem sensowne pieniadze uda mi sie zestaw zrobic.
w smieciach w pudle na strychu znalazlem zenitowskie 50mm i jupitera9 85mm. to przewazylo nad wyborem 16mm

:)

Jak już nie wytrzymam z bieżącą robotą, zatrudniam się w pijarze :D

<| MICHAŁ |>
07-01-2012, 00:14
zatrudnij sie w nikonie :0

MariuszJ
07-01-2012, 00:26
zatrudnij sie w nikonie :0
Nie lubię przegrywać :P

gusi
07-01-2012, 08:21
pierwszy krok zrobilem - kupilem prawie nowke 16mm.
teraz czekam na odpowiedz w sprawie 5N - moze za calkiem sensowne pieniadze uda mi sie zestaw zrobic.
w smieciach w pudle na strychu znalazlem zenitowskie 50mm i jupitera9 85mm. to przewazylo nad wyborem 16mm

No to teraz wiem, komu sprzedałem tę 16 ;)

<| MICHAŁ |>
07-01-2012, 09:57
:)
swiat jest maly - zwlaszcza ten fotograficzny:)
bardzo dziekuje :)

ropusz
07-01-2012, 13:47
A czy AF przy filmowaniu nie myszkuje? U mnie w Olym XZ1 niestety myszkuje i strasznie to denerwujące.

Fatman
07-01-2012, 13:49
To znaczy -dociera do celu, leci za i wraca bo stwierdza, że wcześniej było ok ?

<| MICHAŁ |>
07-01-2012, 19:06
teraz czekam na odpowiedz w sprawie 5N - moze za calkiem sensowne pieniadze uda mi sie zestaw zrobic.
5N tez kupiony, czyli mamm to com chcial, aczkolwiek.... bardzo mocno sie zastanawialem, czy nie kupic mimo wszystko C3.... ale, po co mam sobie pozniej w brode pluc.
Dzieki Panowie!
pozdr
Michal

desid
07-01-2012, 19:58
a tak z ciekawości,
czy podpinał ktoś z was n14-24 do nexa?

wygląda pewnie dość śmiesznie ale za to zakres prawie jak w 20 - 35

koniecpolska
07-01-2012, 20:00
a tak z ciekawości,
czy podpinał ktoś z was n14-24 do nexa?Chyba Fatman.

Fatman
07-01-2012, 20:14
Owszem :-)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img443.imageshack.us/img443/5314/d3c3255f.jpg)

i dwa RAWy z tego zestawu:

http://www.mediafire.com/?n18yc1j88zfdcc5

MariuszJ
07-01-2012, 20:33
Cena spada, ale dalej dla mnie poza granicą zdrowego rozsądku. Ale jeszcze jakieś mocne trochę i kto wie.

http://www.adorama.com/ISO2418.html?utm_term=Other&utm_medium=Affiliate&utm_campaign=Other&utm_source=rflaid64498?refby=cj_5405341

desid
07-01-2012, 20:39
Owszem :-)


i dwa RAWy z tego zestawu:

http://www.mediafire.com/?n18yc1j88zfdcc5

daje radę :) a jak się to obsługuje w praktyce jeżeli chodzi o komfort użytkowania

Fatman
07-01-2012, 21:07
To znaczy ?

Wygoda noszenia: kiepska
Wygoda ostrzenia: dobra

desid
07-01-2012, 21:19
Chodziło mi o użytkowanie w codziennym foceniu. O ile można zawsze wrzucić zestaw do torby, to właśnie ostrzenie czy zumowanie przy takim body może być trochę niewygodne i dlatego to pytanie do kogoś kto ma to za sobą.

Fatman
07-01-2012, 21:20
W codziennym foceniu to mam zapiętego najczęściej SEL16 2.8. Czasem SEL18-55 ;-) Nikkory tylko jak mnie najdzie ochota na szaleństwo ;-)

ropusz
07-01-2012, 23:39
To znaczy -dociera do celu, leci za i wraca bo stwierdza, że wcześniej było ok ?

Tak, to tylko tak co 3 sekundy.

Fatman
08-01-2012, 00:10
Nie -leci do celu, nie przeostrza, trzyma ładnie. To jest własnie to co lubię w pracy AF (podczas filmowania) w 5N najbardziej. Pod tym względem wypada lepiej od zachwalanego za AF, Panasa GH2 (który ostrzy szybciej, ale brzydziej).

ropusz
10-01-2012, 21:14
Ostatnio stwierdziłem, że by się jednak przydała lampa błyskowa choćby taka, jak SB-400. Czy do NEX'a coś takiego jest poza tą namiastką, co dają w zestawie?

MariuszJ
10-01-2012, 21:26
http://www.sony.pl/product/dac-nex-accessories/hvl-f20s

<| MICHAŁ |>
10-01-2012, 22:28
http://www.sony.pl/product/dac-nex-accessories/hvl-f20s
niezbyt droga - wg ceneo od 525pln
ostatnio ktos sprzedawal... tylko nie pamietam gdzie :( za 4 stówki z kawalkiem :)

Do mnie nex juz doszedl, akcesoria dojda wkrotce...
musze sie jedynie zastanowic nad jakims niedrogim, a w miare sensownym statywem, bo na frotce z glowica.. wyglada, hmm smiesznie :)

MariuszJ
10-01-2012, 23:19
musze sie jedynie zastanowic nad jakims niedrogim, a w miare sensownym statywem, bo na frotce z glowica.. wyglada, hmm smiesznie :)
Żeby nie było śmiesznie, a za to bardzo przenośnie i kreatywnie - przemyśl Gorillapoda, tego średniego - mały może się nie nadać w momencie gdy nabędziesz pleśniakową przejściówkę z mocowaniem statywowym pod jakieś szkło 135mm.

downandout
10-01-2012, 23:47
może nie jest niedrogi, choć zależy jak na to patrzeć, to do bezlusterkowców pasuję idalnie Sirui 005. po złożeniu jakieś 33 cm, więc wejdzie do każdego plecaka :)

krzysztof2297
11-01-2012, 16:17
Ostatnio stwierdziłem, że by się jednak przydała lampa błyskowa choćby taka, jak SB-400. Czy do NEX'a coś takiego jest poza tą namiastką, co dają w zestawie?

Przeszukiwalem fora w tym temacie , interesuje mnie bardzo nex5n , tylko brak konkretnej lampy mnie odrzuca . Zadnej obcej sie nie da podpiac , bo nie ma stykow takich jak w standartowych blyskaczach , za blysk odpowiada jakis scalak , czy cus . Pozostaje kombinowanie z fotocelami , na drugi blysk , ale to ponoc nie za bardzo smiga . Gdzies znalazlem informacje , ze Metz wprowadzil niedawno aktualizacje do swoich blyskaczy , pozwalajaca w trybie WL lampie ominac przedblyski nex i ze to ponoc dziala ... Ciekawe czy to prawda ...

<| MICHAŁ |>
11-01-2012, 16:59
Żeby nie było śmiesznie, a za to bardzo przenośnie i kreatywnie - przemyśl Gorillapoda, tego średniego - mały może się nie nadać w momencie gdy nabędziesz pleśniakową przejściówkę z mocowaniem statywowym pod jakieś szkło 135mm.

patrzylem na alledrogo - jest kilka, ale one nie wygladaja mi na oryginaly....


może nie jest niedrogi, choć zależy jak na to patrzeć, to do bezlusterkowców pasuję idalnie Sirui 005. po złożeniu jakieś 33 cm, więc wejdzie do każdego plecaka :)

kurka wodna... fajny, tyle, ze ciezkawy troche

ja wynalazlem cos takiego seria [/URL]Hama Traveller Compact
[URL="http://allegro.pl/statyw-hama-traveller-compact-43cm-3d-i2047906515.html"]43cm (http://allegro.pl/statyw-hama-traveller-compact-43cm-3d-i2047906515.html), 100cm (http://allegro.pl/statyw-hama-traveller-compact-100cm-3d-i2047906514.html), 116cm (http://allegro.pl/statyw-hama-traveller-compact-pro-117cm-udzwig-4kg-i2047906516.html)
Wygladaja calkiem sensownie, a taki 100cm waży tylko 460g. nie wiem tylko jaki jest zakre regulacji kąta pochylu nog - czy tylko jest jedna pozycja, czy jak we frotce jest ich kilka

MariuszJ
11-01-2012, 17:52
Przeszukiwalem fora w tym temacie , interesuje mnie bardzo nex5n , tylko brak konkretnej lampy mnie odrzuca . Zadnej obcej sie nie da podpiac , bo nie ma stykow takich jak w standartowych blyskaczach , za blysk odpowiada jakis scalak , czy cus . Pozostaje kombinowanie z fotocelami , na drugi blysk , ale to ponoc nie za bardzo smiga . Gdzies znalazlem informacje , ze Metz wprowadzil niedawno aktualizacje do swoich blyskaczy , pozwalajaca w trybie WL lampie ominac przedblyski nex i ze to ponoc dziala ... Ciekawe czy to prawda ...
Rzeczywiście, nexy dla ludu (czyli nie 7) + lampa niesystemowa to kłopot. Obawiam się, że synchronizacja przez port akcesoriów może być dość kłopotliwa do rozwiązania za pomocą metod odwrotnej inżynierii, z kolei metody optyczne (fotocela) mogą zawieść jeżeli przedbłyski są generowane w nietypowy sposób. Innymi słowy - jak Sony nie będzie miało woli, może być ciężko.

Mi w sumie całkowicie by wystarczył kabel przedłużający do portu akcesoriów. Nex + strobing to na razie pieśń przyszłości.

Mam nadzieję że tę większą lampę niebawem przetestuję, jak i podobno bardzo dobre 30/3.5 macro.

<| MICHAŁ |>
12-01-2012, 12:28
sigma bedzie trzepac szkla dla nexa i u43
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14199&sigma-digital-neo-19-mm-f28-ex-i-30-mm-f28-ex-dla-bezlusterkowcow

MariuszJ
12-01-2012, 13:16
sigma bedzie trzepac szkla dla nexa i u43
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14199&sigma-digital-neo-19-mm-f28-ex-i-30-mm-f28-ex-dla-bezlusterkowcow
Na razie to dwa bąki puściła... wróżę sukces na skalę Nikona 1 :)

ropusz
12-01-2012, 14:28
sigma bedzie trzepac szkla dla nexa i u43
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14199&sigma-digital-neo-19-mm-f28-ex-i-30-mm-f28-ex-dla-bezlusterkowcow
Lepiej zapowiadają się szkła do miu4/3 od Panasonica http://www.dpreview.com/news/2012/01/11/PanasonicConceptLenses

superkomornik
12-01-2012, 19:05
Pytanie do osób filmujących nexem.
Czym i do jakiego formatu konwertujecie pliki zapisane w AVCHD?
Pytam ponieważ Premiere CS5 łyka klipy MTS bez dzwięku i nie mogę rozwiązać tego problemu :(

Fatman
12-01-2012, 19:16
Hmmm ja osobiście do mp4. Z Premiere CS5 nie było kłopotu, może jakieś kodeki w systemie potrzebne ? (instalowałem paczkę ffdshow).

superkomornik
12-01-2012, 19:52
Problem się rozwiązał. Trzeba było zainstalować kodeki które sugerował program i pliki MTS działają bardzo płynnie. Nic nie trzeba konwertować :D
Dzięki.

MariuszJ
12-01-2012, 20:45
Porównanie gabarytu nikkorowskiego 35/2 do systemowego 35/3.5 makro. Makrówka jest nieco krótsza niż 18-55.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img24.imageshack.us/img24/5355/dsc6908.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img861.imageshack.us/img861/2064/dsc6909.jpg)

35/2 jest moim zdaniem pomimo słabszej niż 35/1.8 optyki, lepszym wyborem jako standard do nexa - pierścień ostrzenia w afsach 35/1.8 czy 50/1.4 to tragedia przy manualnym ostrzeniu. 35/1.8 przegrywa z 35/2 także bardzo nieergonomicznym, beczkowatym kształtem.

Idealnym wyborem w kategorii jakość/cena wydaje się tu jednak CV 35/1.4.

Makrówkę mam do soboty, może pokuszę się o jakąś recenzję. Do soboty mam też lampę HVL-F20S - na razie jestem zawiedziony tym, co wychodzi. Przyzwyczaiłem się pewności uzyskania dobrego zdjęcia z iTTL+SB, z tą lampą jeszcze mi nie wyszedł sampel z którego byłbym zadowolony od strony technicznej.

I na deser fajny zestaw portretowy.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img703.imageshack.us/img703/8192/dsc6910b.jpg)

ropusz
12-01-2012, 21:09
Fajnie ten Sony wygląda z obiektywami Nikona tylko, że to już bardzo przypomina małe lustrzanki Nikona, więc średni sens w tym widzę.

Jaki można najpłytszy obiektyw podłączyć do NEX-5N?

MariuszJ
12-01-2012, 21:18
Fajnie ten Sony wygląda z obiektywami Nikona tylko, że to już bardzo przypomina małe lustrzanki Nikona, więc średni sens w tym widzę.

Jaki można najpłytszy obiektyw podłączyć do NEX-5N?

Z bagnetem Leica M np. CV35/1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img190.imageshack.us/img190/9769/4774406515eca660ba72zd.jpg)

ku6i
12-01-2012, 21:53
35/2 jest moim zdaniem pomimo słabszej niż 35/1.8 optyki, lepszym wyborem jako standard do nexa - pierścień ostrzenia w afsach 35/1.8 czy 50/1.4 to tragedia przy manualnym ostrzeniu. 35/1.8 przegrywa z 35/2 także bardzo nieergonomicznym, beczkowatym kształtem.

Warto rozważyć manualnego 35/2, będzie jeszcze wygodniej.


Idealnym wyborem w kategorii jakość/cena wydaje się tu jednak CV 35/1.4.

Fajnie, tylko ta cena :/

kh29228
12-01-2012, 22:25
cieniutki jest jeszcze voigt 35 2,5

MariuszJ
12-01-2012, 22:37
Fajnie, tylko ta cena :/
Powoli dochodzę do wniosku, że warto wydać te 2kpln z hakiem.

Szkło jest zdecydowanie mniejsze niż Zeiss 24. 2/3 EV jaśniejsze + dłuższa ogniskowa = plajstyka ;) 35mm po cropie jest dużo wdzięczniejsze do ostrzenia ręcznego niż 24 i z drugiej strony 50 - przejścia są wyraźniejsze niż przy 24mm, a GO jeszcze nie papierowa jak z 50mm. A przy słabym świetle detekcja kontrastu jest i tak na nic.

Czekam na E50/1.8OSS - jeżeli cena będzie chora, przemyślę sprawy jeszcze raz :)

Jest jeszcze CV40/1.4, nieco tańszy od CV35/1.4 - z opisów w necie - dość kontrowersyjny. Ale równie poręczny :)

ku6i
12-01-2012, 22:49
A coś z "bieda" eMek na 24 mm mógłbyś polecić? Bo tak właściwie to tylko tej ogniskowej używam.

MariuszJ
12-01-2012, 22:51
A coś z "bieda" eMek na 24 mm mógłbyś polecić? Bo tak właściwie to tylko tej ogniskowej używam.
Jeżeli chodzi Ci o efektywne 35mm moim zdaniem nie ma co kombinować - tylko Zeiss. Po nim kit :D

jozeko
13-01-2012, 00:35
Z tańszych jest jeszcze Voigtlander Color-Skopar 25/f4 nowy kosztuje ok. 1500zł. Używam z Nexem 3, do którego dorobiłem stopkę do montażu wizjera.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.jozeko.eu/foto/IMG_0456m.jpg)

kh29228
13-01-2012, 00:48
powiedz coś o tej stopce, może jakieś zdjęcia. to samoróbka czy coś kupione?

xMAREKx
13-01-2012, 08:14
Jest też CV Ultron 40/2 taki naleśnikowaty i nie zapominajmy o Nikkorze E 50/1,8 za 250zł

superkomornik
13-01-2012, 09:14
Ale sama przejściówka Nikon-Nez jest dość gruba.

koniecpolska
13-01-2012, 10:16
A coś z "bieda" eMek na 24 mm mógłbyś polecić? Bo tak właściwie to tylko tej ogniskowej używam.Najlepszy byłby Zuiko OM 24mmf2.0 lub 24mmf2.8 - oba małe i dobrze pracujące od pełnej dziury. Niestety przelotka OM-bagnet E ma swoje wymiary. Jest jeszcze Vivitar 24mmf2.5 (pod różne mocowania FD, M42) ponoć po lekkim przymknięciu w miarę ostre, ale sam obiektyw jest już sporo większy od ww szkieł OM.

W przypadku Voigtlandera jest 24mmf4, ale on nie cieszy się dobrą opinią, lepszy jest podobny naleśnik 21mmf4.

PS
Z wględnie małych i dobrych jest jeszcze Voigtlander 28mmf2.0 - ale to na NEXie da węziej niż 35mm.

PPS
Tyle, że wydawanie ponad 2 tys. na manualne szkło wg. mnie mija się z celem, lepiej dozbierać na coś systemowego (tu CZ24mmf1.8).

MariuszJ
13-01-2012, 10:39
SEL 50/1.8 OSS pojawił się w ofercie kilku polskich sklepów internetowych, w większości na zamówienie, cena 1200-1400 zł.

ropusz
13-01-2012, 11:09
No właśnie, ja myślałem, że NEX jest po to aby używać tanich manualnych szkieł a tu 1500, 2200,...

superkomornik
13-01-2012, 11:16
Nikt nie broni uzywać Heliosa za 40zł ;) Ale równie dobrze można podpinać szkła Leicy za 25.000. Pełna dowolność :)

kh29228
13-01-2012, 11:35
PS
Z wględnie małych i dobrych jest jeszcze Voigtlander 28mmf2.0 - ale to na NEXie da węziej niż 35mm.


a od kiedy ogniskowa 28mm jest węższa niż ogniskowa 35mm?

ropusz
13-01-2012, 12:26
Ja rozumiem, że 28*1,5 będzie węższe niżstandardowe 35 mm.

gavin
13-01-2012, 12:27
Konica AR Hexanon 40mm 1.8


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/01/5251213642_750bbd00e2_z-1.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5087/5251213642_750bbd00e2_z.jpg)

1.8 - trochę mydlane

http://dl.dropbox.com/u/851793/hexanon/DSC01401.JPG

1.8 + maska wyostrzająca w gimp

http://dl.dropbox.com/u/851793/hexanon/DSC01401_2.JPG

2.8

http://dl.dropbox.com/u/851793/hexanon/DSC01402.JPG

4

http://dl.dropbox.com/u/851793/hexanon/DSC01403.JPG

5.6


http://dl.dropbox.com/u/851793/hexanon/DSC01404.JPG

8

http://dl.dropbox.com/u/851793/hexanon/DSC01405.JPG

koniecpolska
13-01-2012, 13:00
a od kiedy ogniskowa 28mm jest węższa niż ogniskowa 35mm?Jakbyś uważnie czytał wątek, to sam odpowiedziałbyś na zadane pytanie.

MariuszJ
13-01-2012, 13:03
1.8 - trochę mydlane


Bo ja wiem, czy mydlane? Dość standardowy obrazek z jasnego szkła, tylko aberracja mocno koloruje na pełnej dziurze. Fajna zabawka :)

Żeby nie było u mnie tak bardzo "na sucho", też wrzucę jakiś sampelek - ISO1600, 1/125s z ręki i lekko domknięty N85/1.8. Światło tylko fatalne, wiem + moje przepalenie (muszę sobie dać spokój z tym naświetlaniem na histogram, albo wyczuć gada).

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/img4/7184/dsc00598av.jpg)

Co do makrówki, miałem dzisiaj chwilkę żeby popstrykać. Nic się raczej nie nadaje do wklejenia, więc zaufajcie na słowo. :) Obiektyw optycznie porządny i co tam na nim piszą, dostaniecie. W zastosowaniu jako szkło standardowe będzie ok, makrówkowy AF nie przeszkadza w wykorzystywaniu go w innych tematach. Problem jest jeden - nie bardzo wiadomo po co nam (poza makro) szkło o tych gabarytach i tej jasności?

Lampę HVL-F20S okiełznałem o tyle o ile - nie ma co ufać automatyce, trzeba zwykle dostosowywać kompensację błysku (na ogół ujemną, czasem do -2EV nawet) do sceny. Rezultaty - mocno średnie. Albo czegoś jeszcze nie potrafię. W każdym razie - polecić nie mogę.

koniecpolska
13-01-2012, 13:06
Konica AR Hexanon 40mm 1.8Bardzo fajna natywna ogniskowa, ale na cropie 1.5 robi się nieco dziwna. Jak dla mnie lepiej zrobić krok do przodu dla, 40mm niż krok do tyłu w przypadku 60mm.

koniecpolska
13-01-2012, 13:09
Żeby nie było u mnie tak bardzo "na sucho", też wrzucę jakiś sampelek - ISO1600, 1/125s z ręki i lekko domknięty N85/1.8. Światło tylko fatalne, wiem + moje przepalenie (muszę sobie dać spokój z tym naświetlaniem na histogram, albo wyczuć gada).
http://img4.imageshack.us/img4/7184/dsc00598av.jpgJa bym przymknął jeszcze bardziej, bo denerwujące jest, że jedna buźka jest ostra a druga już wcale.

kh29228
13-01-2012, 13:18
Jakbyś uważnie czytał wątek, to sam odpowiedziałbyś na zadane pytanie.

czytam wątek uważnie, ale wciąż uważam, że 28mm nawet na nexie nie będzie węższe niż 35mm...

gavin
13-01-2012, 13:19
Bardzo fajna natywna ogniskowa, ale na cropie 1.5 robi się nieco dziwna. Jak dla mnie lepiej zrobić krok do przodu dla, 40mm niż krok do tyłu w przypadku 60mm.

Bardzo podobnie do mojego Takumara 55mm 1.8 na FF, do przeżycia.

MariuszJ
13-01-2012, 13:22
Bardzo podobnie do mojego Takumara 55mm 1.8 na FF, do przeżycia.
Nie ma sensu spierać się o kilkanaście procent ogniskowej w tę czy w tę. Fajne szkło bo małe i użyteczne jaki widzę właściwie od pełnej.

gavin
13-01-2012, 13:43
Też tak uważam, przejściówka o ok. 0,5cm mniejsza niż m42

MariuszJ
13-01-2012, 13:46
Też tak uważam, przejściówka o ok. 0,5cm mniejsza niż m42
Jest tam coś jeszcze do wyboru na Konika AR?

gavin
13-01-2012, 13:49
http://cybernetdenis.net/lenses.htm

MariuszJ
13-01-2012, 13:53
http://cybernetdenis.net/lenses.htm
Wybór widać jest, tylko podejrzewam że nexiarze osuszyli już ten rynek straszliwie...

gavin
13-01-2012, 13:56
na yebaju sporo jest. Przejściówkę też od chinoli brać. Na alle jest za 180zł lol

gavin
13-01-2012, 14:01
ooo ten ;)

http://www.ebay.com/itm/Konica-Hexanon-AR-57mm-f-1-2-lens-T6-/120843238716?pt=Camera_Lenses&hash=item1c22d17d3c

koniecpolska
13-01-2012, 14:24
ooo ten ;)

http://www.ebay.com/itm/Konica-Hexanon-AR-57mm-f-1-2-lens-T6-/120843238716?pt=Camera_Lenses&hash=item1c22d17d3cŻartujesz? Za taką kasę, a inne jeszcze droższe, nawet od CZ24mm/1.8.

gavin
13-01-2012, 14:28
Pokaż mi jakieś inne 50mm 1.2 za $400

HYPER
14-01-2012, 17:20
prosze:

http://www.ebay.com/itm/Nikon-Nikkor-50mm-F-1-2-Lens-AI-/190627385244?pt=Camera_Lenses&hash=item2c62470f9c#ht_520wt_1396

Fatman
16-01-2012, 19:01
Właśnie znalazłem kolejną niezbyt fajną rzecz w NEX-5N -okazało się, że po HDMI nie jest wysyłana/wyświetlana informacja peakingu :-(

koniecpolska
16-01-2012, 22:03
Właśnie znalazłem kolejną niezbyt fajną rzecz w NEX-5N -okazało się, że po HDMI nie jest wysyłana/wyświetlana informacja peakingu :-(No przecież musi być jakiś powód aby kupić profesjonalną kamerę Sonego, nie.

Fatman
16-01-2012, 22:05
Raczej monitor Sony......... on ma tą funkcję sam z siebie.

koniecpolska
16-01-2012, 23:19
Raczej monitor Sony......... on ma tą funkcję sam z siebie.A to jest nadzieja, że jakiś chińczyk skopiuje, o ile już tego nie zrobił.

superkomornik
17-01-2012, 10:00
Niestety nie każda stałka dobrze komponuje się z Nexem ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img853.imageshack.us/img853/9562/dsc6862q.jpg)

<| MICHAŁ |>
17-01-2012, 10:42
hehehe - smiesznie to wyglada :)
chyba nie szkla UWA, ktore z nexem by wygladalo "nie smiesznie", tym bardziej, ze dochodzi jesze przejsciowka.

Z innej beczki - nie mialem jeszcze okazji porzadnie przestrzelac nex'a, ale nie ryzykujac zbyt wiele, moglbym powiedziec, ze AWB pracuje lepiej niz w D700, dodatkowo wypluwane jpg'i sa conajmniej bardzo dobre. Musze to jeszcze dokladnie przetestowac, ale wydaje mi sie, ze do normalnego (czyt. niewyczynowego) fotografowania mozna spokojnie zdac sie na format jpg i zapomniec o raw'ach.
Ciekawe, czy Wy tez to potwierdzacie... :)

superkomornik
17-01-2012, 10:49
Tak. Wg mnie AWB działa sprawniej, a jpegi mają ładniejsze kolory i kontrast niż w d700. Tak subiektywnie.

ku6i
17-01-2012, 11:45
A jak wygląda kwestia interpretacji kolorów z RAWa przez oprogramowanie Adobe (a dokładniej LR)? Też jest ten sam problem co z Nikonami (NX2, później długo, długo nic i cała reszta), czy jest ok?

<| MICHAŁ |>
17-01-2012, 11:56
nie wiem, czy to kwestia algorytmu, ale calkiem dobre efekty sa na ACR7. LR nie uzywam, bo nie lubie, ale to ten sam engine, wiec zakladam, ze bedzie OK. Swoja droga, gdy zobaczylem jakie efekty daje obrobka nef'ow z d700 w acr7, to mi szczeka opadla...
Mam jeszcze PSE7 i tam proba obrobki rawa, to walka o zycie - nie jest to tylko kwestia okrojenia funkcjonalnosci, ale sama obrobka szczegolnie kontrastow jest bardzo trudna. W zasadzie nie udalo mi sie uzyskac odpowienika jpg'a wyplutego przez nexa.
Oprogramowanie sony to jakis dramat.... albo po prostu mnie przeroslo

koniecpolska
17-01-2012, 12:42
LR całkiem dobrze radzi sobie z RAW'ami NEX'a. Robię tylko w RAW bo używam zazwyczaj E16, a ta jest super korygowana w LR. Poza tym naprawdę niewiele trzeba robić dodatkowo jeżeli się dobrze naświetli. Potwierdzam, że AWB nie stwarza większych problemów.

<| MICHAŁ |>
17-01-2012, 12:58
tak, dokladnie - ja tez mam 16ke
wazne, aby uzywac softu z korekcja - ACR to ma, sam PS w filtrach rowniez - podobnie jak LR i ACR, tak rowniez PS'owy filtr automatycznie dobiera wartosc korekcji

MariuszJ
17-01-2012, 17:57
Nie mam żadnych zastrzeżeń co do współpracy LR(ACR) z rawami nexowymi. Pozwalają na bardzo dużo, ale to już wiadomo było wcześniej, analizując to co wychodziło z K5 czy D7000. Potwierdzam natomiast bardzo dobry silnik jpg nexa i niezły AWB.

Warunki: głęboki cień, z przebijającym się punktowo słońcem. Obiektyw Nikkor 35/2D ksywa aberrmaster ;)

Jpeg z puszki

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/img819/923/00729jpg.jpg)

LR3 default (czyli np. po reset settings)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/img707/8659/00729reset.jpg)

LR3 auto tone

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img266.imageshack.us/img266/8749/00729auto.jpg)

Kilka moich ruchów frykcyjnych

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img252.imageshack.us/img252/4035/00729.jpg)

<| MICHAŁ |>
17-01-2012, 21:26
Przejsciowka z elektronika na EF:
http://www.dpreview.com/news/2012/01/17/Metabones_Conurus
The adapter is manual focus-only but allows control of aperture and the use of the image stabilization on Canon IS lenses. Full lens information, including focal length, aperture and lens IS is reported back to the camera for EXIF, allowing the use of all P,A,S and M modes.
No i git - moze wkrótce pojawia sie do innych systemów :)

MariuszJ
17-01-2012, 21:43
Przejsciowka z elektronika na EF:
http://www.dpreview.com/news/2012/01/17/Metabones_Conurus
The adapter is manual focus-only but allows control of aperture and the use of the image stabilization on Canon IS lenses. Full lens information, including focal length, aperture and lens IS is reported back to the camera for EXIF, allowing the use of all P,A,S and M modes.
No i git - moze wkrótce pojawia sie do innych systemów :)

Z EF był problem związany z brakiem mechanicznego sterowania przysłoną, stąd też parcie na wynalazek tego typu. Przyznam, że ficzery które byłyby dostępne przy jego odpowiedniku dla Nikon-F byłyby oczywiście przydatne, ale nie kluczowe. W końcu jak ściągasz przysłonę, to raczej szykujesz się do zrobienia widoczka, w którym i tak musisz najpierw przemyśleć sprawę na czym w ogóle wyostrzyć, za to wcale nie musisz robić tego dokładnie - także ciemnica przy ostrzeniu nie jest krytyczna. IS - te "fajne" małe szkiełka i tak są bez IS, a te większe mogą wciągnąć nexa do środka i pożreć ;)

ku6i
18-01-2012, 01:04
Panowie, dzięki za wszystkie odpowiedzi. Oj, coś czuję, że lustro pójdzie w odstawkę.

<| MICHAŁ |>
18-01-2012, 08:36
Z EF był problem związany z brakiem mechanicznego sterowania przysłoną, stąd też parcie na wynalazek tego typu. Przyznam, że ficzery które byłyby dostępne przy jego odpowiedniku dla Nikon-F byłyby oczywiście przydatne, ale nie kluczowe. W końcu jak ściągasz przysłonę, to raczej szykujesz się do zrobienia widoczka, w którym i tak musisz najpierw przemyśleć sprawę na czym w ogóle wyostrzyć, za to wcale nie musisz robić tego dokładnie - także ciemnica przy ostrzeniu nie jest krytyczna. IS - te "fajne" małe szkiełka i tak są bez IS, a te większe mogą wciągnąć nexa do środka i pożreć ;)
Mariusz, wazne ze cos sie dzieje, ze wymyslane sa nowe patenty do nex'a.
Na razie zastanawiam sie, czy nie kupic trzydziestki, bo cena w Euro na obecna chwile jest swietna. Martwi mnie tylko, ze to szklo jest ciut ciemne :( Ale czytalem, ze optycznie to rewelacja.

MariuszJ
18-01-2012, 08:47
Mariusz, wazne ze cos sie dzieje, ze wymyslane sa nowe patenty do nex'a.
Na razie zastanawiam sie, czy nie kupic trzydziestki, bo cena w Euro na obecna chwile jest swietna. Martwi mnie tylko, ze to szklo jest ciut ciemne :( Ale czytalem, ze optycznie to rewelacja.
Miałem przez dzień to szkło.

Optycznie dobre/bardzo dobre. Całkowicie użyteczne jako nie-makro (szybkość AF). Ale...

...gdybym nie miał parcia na makro (zresztą takie sobie pod względem użyteczności ze względu na kiepskie odwzorowanie i krótką ogniskową), z bieżącej oferty szkieł E, skłaniałbym się raczej ku 18-55, a najlepiej dałbym sobie po prostu na wstrzymanie. Użyteczność 18-55 będzie sporo większa, straty optyczne na 30mm do zbagatelizowania. Ewentualnie przemyślałbym 55-210 jako istotnie rozszerzający potencjał.

Wstrzymaj się Mikie, zrobisz ze mną i Fatmanem wspólne zamówienie na E50/1.8 OSS ;)

I tak wszyscy entuzjastyczni nexiarze skończą pewnie z zeissem jako głównym szkłem, który wygląda na obiektyw idealny do tej roli.

koniecpolska
18-01-2012, 10:49
Przejsciowka z elektronika na EF:
http://www.dpreview.com/news/2012/01/17/Metabones_Conurus
The adapter is manual focus-only but allows control of aperture and the use of the image stabilization on Canon IS lenses. Full lens information, including focal length, aperture and lens IS is reported back to the camera for EXIF, allowing the use of all P,A,S and M modes.
No i git - moze wkrótce pojawia sie do innych systemów :)Jeśli:

1. Można ostrzyć na pełnej dziurze, a po wciśnięciu migawki przechodzi się do przysłony roboczej,
2. Ruszenie pierścieniem ostrzenia wywołuje powiększenie,

to Canon będzie miał ostrego konkurenta w NEX jeśli w końcu zdecyduje się na wypuszczenie swojego bezlustrowca.

PS
Mogli by takie cudo zrobić dla obiektywów 4/3 - bo mam podejrzenie, że one dają o wiele mniejszą winietę na aps-c niż szkła do m43.
Takie ZD 14-35 i ZD 35-100 na NEXie to mogła by być niezła rzeźnia.

PPS
Jeśli będziecie grupowo zamawiać jakieś szkła do NEX to dajcie znać, może się przyłącze.

MariuszJ
18-01-2012, 11:37
http://3d-kraft.com/index.php?option=com_content&amp;view=article&amp;id=109:n ex-7-chasing-for-wide-angles&amp;catid=40:camerasandlenses&amp;Itemid=2

wyrwiflak
18-01-2012, 11:52
Miałem przez dzień to szkło.

Optycznie dobre/bardzo dobre. Całkowicie użyteczne jako nie-makro (szybkość AF). Ale...

...gdybym nie miał parcia na makro (zresztą takie sobie pod względem użyteczności ze względu na kiepskie odwzorowanie i krótką ogniskową), z bieżącej oferty szkieł E, skłaniałbym się raczej ku 18-55, a najlepiej dałbym sobie po prostu na wstrzymanie. Użyteczność 18-55 będzie sporo większa, straty optyczne na 30mm do zbagatelizowania. Ewentualnie przemyślałbym 55-210 jako istotnie rozszerzający potencjał.

Wstrzymaj się Mikie, zrobisz ze mną i Fatmanem wspólne zamówienie na E50/1.8 OSS ;)
.

ciekawe jak sie zachowa E18-55 z raynoxem... a do zamówienia na 50OSS można się podpiąć? ;)

wyrwiflak
18-01-2012, 11:55
Przejsciowka z elektronika na EF:
http://www.dpreview.com/news/2012/01/17/Metabones_Conurus
The adapter is manual focus-only but allows control of aperture and the use of the image stabilization on Canon IS lenses. Full lens information, including focal length, aperture and lens IS is reported back to the camera for EXIF, allowing the use of all P,A,S and M modes.
No i git - moze wkrótce pojawia sie do innych systemów :)

Moim idolem stanie się ktoś kto rozpracuje komunikację obiektyw-body do szkieł NX i wyprodukuje adapter NX-NEX z dzialającym AF i przesłoną... to by było!

martych
18-01-2012, 12:21
a do zamówienia na 50OSS można się podpiąć? ;)


ja też, ja też :)

MariuszJ
18-01-2012, 12:28
ja też, ja też :)

Spokojnie...

Biuro Obsługi Klienta E-cyfrowe
---
Witam
Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą.

Z przykrością informuję iż, Sony E 50mm f/1.8 (SEL50F18) jest niedostępny u naszych dostawców i nie mamy od nich żadnych informacji, kiedy zmieni się ten status.

Pozdrawiam
---

Dolar spada, najwyżej zamówi się w Adoramie :)

gavin
18-01-2012, 12:37
Moim idolem stanie się ktoś kto rozpracuje komunikację obiektyw-body do szkieł NX i wyprodukuje adapter NX-NEX z dzialającym AF i przesłoną... to by było!

musieli by się zmieścić w 7,5mm -> wątpliwe

MariuszJ
18-01-2012, 12:46
Moim idolem stanie się ktoś kto rozpracuje komunikację obiektyw-body do szkieł NX i wyprodukuje adapter NX-NEX z dzialającym AF i przesłoną... to by było!
Nie ukrywam, że było by fajnie.

Chociaż oferta naleśnikowa Samsunga, jest fajna tylko na pierwszy rzut oka. Przynajmniej ja dość szybko doszedłbym do wniosku że zysk względem kita (szczególnie tego fajnego 20-50) jest mikry. Nie lubię półśrodków. A w nexie oznacza to E16 czy E18-55 vs Zeiss. W Samsungu przyjęto inną filozofię.

prz3mo
18-01-2012, 16:15
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14252

<| MICHAŁ |>
18-01-2012, 16:16
dzisiaj otrzymalem przejsciowke na m42
wiadomo - przejsciowka + szklo sa duzo wieksze niz nalesnik, ale nie ma deamatu. Niewiele musialem zainwestowac, bo mam jupitera 9 i heliosa nowke sztuke.
I tu ciekawostka - chwalony jupiter srednio mi podchodzi, natomiast helios juz od 2,8 rysuje pieknie - jestem bardzo zaskoczony.

30m35 kusi mnie glownie ceną :) natomiast za duzo zrobilem w zyciu zdjec makro, aby nie wiedziec, ze uzytecznosc tej ogniskowej w makrofotografii jest kiepska - co najwyzej zdjecia produktowe, kwiatki i slimaczki.

50/1,8 - oj raczej nie :) zdecydowanie nie moja ogniskowa, natomiast sel55210 - oj raczej tak :) - bardzo na tak, gdyz szczegolnie w gorach po prostu uwielbiam robic zdjecia dlugimi ogniskowymi - zdecydowanie najlepsze zdjecia popelnilem 100-400L :) nie wyobrazam sobie po prostu wyjscia w gory bez dlugiego zooma - 82-315 to dobry zakres, zwazywszy, ze to szklo to piorko porownujac go chociazby ze wspomniana eLką :)
A 24/1,8? well - gdy sie pojawia uzywki w cenie 2-2,5K to moze sie skusze - na razie mimo wszystko cena jest zaporowa - wynika moim zdaniem jedynie z gigantycznego popytu (co jesli nie zeiss?), a nie z rzeczywisej wartosci - ot prawa rynku :)

Fatman
18-01-2012, 17:05
A ja dzięki uprzejmości pewnej firmy, szykuję się do fajnego teściku ;-)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img815.imageshack.us/img815/8974/d3c5193.jpg)

slivus
18-01-2012, 17:07
no no czekamy :)

MariuszJ
18-01-2012, 17:44
dzisiaj otrzymalem przejsciowke na m42
wiadomo - przejsciowka + szklo sa duzo wieksze niz nalesnik, ale nie ma deamatu. Niewiele musialem zainwestowac, bo mam jupitera 9 i heliosa nowke sztuke.
I tu ciekawostka - chwalony jupiter srednio mi podchodzi, natomiast helios juz od 2,8 rysuje pieknie - jestem bardzo zaskoczony.

30m35 kusi mnie glownie ceną :) natomiast za duzo zrobilem w zyciu zdjec makro, aby nie wiedziec, ze uzytecznosc tej ogniskowej w makrofotografii jest kiepska - co najwyzej zdjecia produktowe, kwiatki i slimaczki.

50/1,8 - oj raczej nie :) zdecydowanie nie moja ogniskowa, natomiast sel55210 - oj raczej tak :) - bardzo na tak, gdyz szczegolnie w gorach po prostu uwielbiam robic zdjecia dlugimi ogniskowymi - zdecydowanie najlepsze zdjecia popelnilem 100-400L :) nie wyobrazam sobie po prostu wyjscia w gory bez dlugiego zooma - 82-315 to dobry zakres, zwazywszy, ze to szklo to piorko porownujac go chociazby ze wspomniana eLką :)
A 24/1,8? well - gdy sie pojawia uzywki w cenie 2-2,5K to moze sie skusze - na razie mimo wszystko cena jest zaporowa - wynika moim zdaniem jedynie z gigantycznego popytu (co jesli nie zeiss?), a nie z rzeczywisej wartosci - ot prawa rynku :)
Ty to masz dobrze: plan zakupowy ściśle wyznaczony, bez żadnego kombinowania :D I właściwie wszystko dla Ciebie już jest, tylko niektóre rzeczy - zgadzam się, przeraźliwie na razie drogie. I jeszcze na dodatek się o nie biją, więc szybko z ceną nie zejdą. Cała nadzieja w oddziaływaniu konkurencji ;)


A ja dzięki uprzejmości pewnej firmy, szykuję się do fajnego teściku ;-)
Jejku, czy to pożyczone z jakiejś garsoniery Markiza de Sade??? ;)

Esjot
18-01-2012, 17:44
A ja czekam na adapter C-mount i na TV lens 25mm F1,4.Stosunkowo tanie to to a i efekty podobno ciekawe.
Gdy sprawdzę organoleptycznie co i jak, dam znać czy warto.

<| MICHAŁ |>
18-01-2012, 18:05
A ja czekam na adapter C-mount

ale czekasz, zeby Ci dostarczyli? to gdy juz bedziesz mial, to podziel sie wiedzą :)
sample, sample i jeszcze raz sample!


Ty to masz dobrze: plan zakupowy ściśle wyznaczony, bez żadnego kombinowania :grin:
wyczuwam lekką drwine :):):)
ale na powaznie - 55-210 - na sto procent... 18-55 - tak mi go zniecheciles. ze sam nie wiem - jesli trafie w cenie okolo 500-550pln to moze kupie - inaczej... na chwile obecna - nie przypuszczam. po glebszym przemysleniu 16ka + 28 w manualu + 55-210 pokrywa praktycznie 99% moich potrzeb, tym bardziej, ze bardzo polubilem nex'owego nalesnika, mimo pewnych wad, ale jest tak lekki i poreczny, ze rekompensuje wszelkie wady :)

MariuszJ
18-01-2012, 18:16
ale czekasz, zeby Ci dostarczyli? to gdy juz bedziesz mial, to podziel sie wiedzą :)
sample, sample i jeszcze raz sample!


wyczuwam lekką drwine :):):)
ale na powaznie - 55-210 - na sto procent... 18-55 - tak mi go zniecheciles. ze sam nie wiem - jesli trafie w cenie okolo 500-550pln to moze kupie - inaczej... na chwile obecna - nie przypuszczam. po glebszym przemysleniu 16ka + 28 w manualu + 55-210 pokrywa praktycznie 99% moich potrzeb, tym bardziej, ze bardzo polubilem nex'owego nalesnika, mimo pewnych wad, ale jest tak lekki i poreczny, ze rekompensuje wszelkie wady :)
Pisałem całkiem poważnie, Twoje wybory uważam za optymalne a opinia o naleśniku jest moją opinią. Co do 18-55 - jest on bardzo użyteczny w niezobowiązującym filmowaniu, także przemyśl czy Cię to dotyczy. Mnie np. - nie za bardzo.

Nie zapomnij o Heliosie - zobaczysz, najładniejsze zdjęcia będziesz nim robił ;)

sv
18-01-2012, 20:01
A ja dzięki uprzejmości pewnej firmy, szykuję się do fajnego teściku ;-)


Zdradzisz jakiej firmy jest ten FF? Szukam czegoś do GH2 i 5d.

Fatman
18-01-2012, 20:23
Pewno :-) (mam nadzieję, że nie będzie to odebrane jako spam) -sprzęt dostałem od firmy Prolite www.studyjne.com -przetestuję w działaniu z NEX-5N i GH2 właśnie :-)

lucas79
18-01-2012, 20:26
Tak się zastanawiałem nad kupnem tego nexa - 5n. Kombinowałem tak, żeby zostawić sobie nikkora 35 1.8 i kupić adapter, zostanie manual ale mnie wystarczy. I wciąż od zakupu powstrzymują mnie dwie rzeczy brak wizjera i prędkość af. Jest sporo wolniej niż np. w takim d 90?

sv
18-01-2012, 20:34
Pewno :-) (mam nadzieję, że nie będzie to odebrane jako spam) -sprzęt dostałem od firmy Prolite www.studyjne.com -przetestuję w działaniu z NEX-5N i GH2 właśnie :-)

Dzięki! Jest tyle tych FF dostępnych, że nie wiadomo co wybrać. Wszystko trzeba wypróbować :-) A tak BTW jak oceniasz jakość filmów z soniacza w porównaniu do GH2?