PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony NEX



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 [94] 95 96

<| MICHAŁ |>
09-01-2018, 20:07
Na Sonym niebieska dominanta, o której kilka razy pisałem, ale zawsze zostałem zlinczowany ;-)

bo w jednych jest większa, a w drugich mniejsza.
tego zdjęcia z 5N chyba nic nie przebije - tak wygląda jpg z puszki :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

3341

stachmuszel
10-01-2018, 14:48
Ja często Michale miałem takie "błękity" z C3, 5n, a6000. Jedynie a3000 nie wygłupiał się w takich warunkach. Teraz mam RX10 i też niebieskim zalatuje w pewnych sytuacjach, ale jest lepiej.

<| MICHAŁ |>
10-01-2018, 16:44
mi obrazek z a3K też się bardzo podobał. Czasami mnie korci, żeby go kupić ponownie.

zdyboo
10-01-2018, 19:27
Marudzicie jak potłuczeni. Kilka kliknięć i możesz mieć kolor jaki chcesz.

<| MICHAŁ |>
10-01-2018, 19:32
marudzić zawsze wolno, a jeszcze lepiej - mieć bez klikania

zdyboo
10-01-2018, 19:44
Zachowujecie się jak współczesne nastolatki. Ma być na już, tak jak chcę, kiedy chcę i oczywiście za darmo.
Przepraszam Panowie, ale jak kolejnym wątku czytam marudzenie stachmuszel na zdjęcia z Sony, ale kolejny aparat jaki kupuje to Sony. Przy tym jako dowody pokazuje moje zdjęcia, gorącego zwolennika obróbki i fanatyka formatu RAW. To mi klęka logika i spada poziom tolerancji. Czasem żałuję, że blokowanie użytkowników działa tu tak kulawo, stary, dobry killfile z grup tekstowych to było wspaniałe narzędzie. Ileż można czytać o tym samym. Miejcież litość nad innymi, tak, przyjąłem do wiadomości, ze stachmuszel uważa, że Sony farbuje na niebiesko niczym tureckie jeansy. Wystarczy, serio.

stachmuszel
10-01-2018, 21:26
Zdyboo, ależ Ty nerwowy. 90% ludzi kupuje aparat i fotki wypluwane przez tenże traktuje jako ostateczne. Takich jak Ty "gorącego zwolennika obróbki i fanatyka formatu RAW" jest tylko część użytkowników.
To że Sony "farbuje jak tureckie jeansy" to fakt. Ale to nie znaczy, że nie da się nim robić zdjęć. Oprócz RX10 miałem i mam kilka innych i wyobraź sobie, że one nie farbują tak bardzo ;-)
Michał wstawił kilka fotek przykładowych, gdzie widać jak dany system obrazuje, po prostu się do tego odniosłem. Nie wolno? Ok, milczę.

sandor
10-01-2018, 21:47
Fetysz niebieskiego zafarbu Sony:-D
Dzielimy aparaty na Sony, co robią niebieskie zdjęcia, oraz resztę która robi kolorowe ;)

Ligo
10-01-2018, 21:48
A3000 ociepla, A6000 oziębia, Nex6 nic nie robi, Nex5N farbuje, A6500 pierze i wiruje.

otwieracz
11-01-2018, 00:21
mi obrazek z a3K też się bardzo podobał. Czasami mnie korci, żeby go kupić ponownie.

Trzeba było brać zamiast A5100 poprzednią wersję - A5000. Dawał identyczny obrazek jak A3000. Teraz można kupić w fajnych pieniądzach a na dniach pewnie jeszcze w dół poleci bo wycofany z produkcji. Też mnie korciło by go ponownie kupić ale ostatecznie wybrałem LX100 Panasa.

bradley
11-01-2018, 02:36
Nowsze modele też dają niebieski "zafarb" :-))

3408

3409

3410
Wszystko A6300 & Batis 85/1,9

<| MICHAŁ |>
11-01-2018, 10:06
Trzeba było brać zamiast A5100 poprzednią wersję - A5000. Dawał identyczny obrazek jak A3000. Teraz można kupić w fajnych pieniądzach a na dniach pewnie jeszcze w dół poleci bo wycofany z produkcji. Też mnie korciło by go ponownie kupić ale ostatecznie wybrałem LX100 Panasa.
a5100 kupiłem jeszcze przed a3000, a w pewnej chwili miałem 5100, 3000 i 5n. Pozostał tylko ten pierwszy.
dla jasności - po latach walk z d700, kupiłem nexa, aby odetchnąć i przejść na format jpg. I co by nie mówić - w większości przypadków taki pomysł się sprawdzał - pliki prosto z puszki wymagały jedynie lekkiego (albo wcale) poprawienia kontrastów, zmniejszenia i zapisu. Koniec z grzebaniem w raw'ach. Oczywiście - w pewnych warunkach nex nie dawał sobie rady - pliki są kompletnie zaniebieszczone i mówienie, że tak nie jest jest, albo że jest to wyolbrzymiony problem jest bzdurą. Nie każdy ma chęć i czas, aby masakrować swoje zdjęcia w acr, czy innej wywoływarce - są tacy, który lubią, lub chcieliby cieszczyć się komfortem dobrych zdjęć prosto z puszki.
Uważam też, że o wszelkich wadach należy mówić głośno i często - wszyscy potencjali użytkownicy powinny być świadomi wad, które dostają w pakiecie ze wszystkimi zaletami.


bradley, fajne te zdjęcia.

tak patrząc na to niebieskie światło - w sobotę moja żona pilnowała dzieciaki na studniówce naszej córki. ustawiłem jej a5100 na superior auto i zasugerowałem, ze jeśli znajdzie chwilę, to mogłaby cyknąć kilka fotek.
No powiem, że jestem wciąż pod dużym wrażeniem - automatyka poradziła sobie w cholernie trudnych warunkach.

ikit
11-01-2018, 10:56
Wadą aparatu jest nieumiejętność ustawienia przez użytkownika trybu jpga w aparacie aby bardziej zażółcał i był mniej niebieski... Świetne.
Dawanie za przykłady niebieszczenia przez aparat jpgów zdjęć który były wywołane z rawa wg preferencji autora też boskie.
Powtarzajcie to przy każdej możliwej okazji, w końcu prostującym te rzeczy się odechce...

darekw1967r
11-01-2018, 15:42
a5100 kupiłem jeszcze przed a3000, a w pewnej chwili miałem 5100, 3000 i 5n. Pozostał tylko ten pierwszy.
dla jasności - po latach walk z d700, kupiłem nexa, aby odetchnąć i przejść na format jpg. I co by nie mówić - w większości przypadków taki pomysł się sprawdzał - pliki prosto z puszki wymagały jedynie lekkiego (albo wcale) poprawienia kontrastów, zmniejszenia i zapisu. Koniec z grzebaniem w raw'ach. Oczywiście - w pewnych warunkach nex nie dawał sobie rady - pliki są kompletnie zaniebieszczone i mówienie, że tak nie jest jest, albo że jest to wyolbrzymiony problem jest bzdurą. Nie każdy ma chęć i czas, aby masakrować swoje zdjęcia w acr, czy innej wywoływarce - są tacy, który lubią, lub chcieliby cieszczyć się komfortem dobrych zdjęć prosto z puszki.
Uważam też, że o wszelkich wadach należy mówić głośno i często - wszyscy potencjali użytkownicy powinny być świadomi wad, które dostają w pakiecie ze wszystkimi zaletami.



Mam A6000 i RX100 III i nie ma problemu z zaniebieszczaniem.
Gdyby tak bylo zauwazylbym ta technologiczna przypadlosc.

Nie skupiam sie na jednostkowym bledzie WB bo to w kazdym aparacie cyfrowym wystepuje.

Natomiast Fuji X-T10 zaniebieszcza bo tam bialy jest najczesciej lekko niebieski ;)

<| MICHAŁ |>
11-01-2018, 18:19
w sobotę moja żona pilnowała dzieciaki na studniówce naszej córki. ustawiłem jej a5100 na superior auto i zasugerowałem, ze jeśli znajdzie chwilę, to mogłaby cyknąć kilka fotek.
No powiem, że jestem wciąż pod dużym wrażeniem - automatyka poradziła sobie w cholernie trudnych warunkach.

takie 3 przykłady

3431

3432

3433

a najśmieszniejsze, że pani fotograf z lokalnej gazety robiła repo o pojechała wszystkie zdjęcia z lampą...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
moja zona też się mnie po powrocie pytała gdzie jest lampa w tym aparacie.... dobrze, że jej nie pokazałem

Ligo
12-01-2018, 00:05
a najśmieszniejsze, że pani fotograf z lokalnej gazety robiła repo o pojechała wszystkie zdjęcia z lampą...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Niekoniecznie Michale. Może być tak, że zarówno jakość papieru, jak i druku tej lokalnej gazety nie są najwyższych lotów i wtedy wymagane są kontrastowe zdjęcia, szczególnie w kolorze. Robione bez lampy jak Twoje, wyglądają dobrze tutaj, ale w takiej gazecie mogłyby być jedną mało czytelną plamą.

<| MICHAŁ |>
12-01-2018, 09:22
wiesz, nie pomyślałem w tych kategoriach. widziałem te zdjęcia na fb i wyglądały... dość słabo.
Ale rzeczywiście może to być wymogiem do właściwej publikacji na papierze.

Ligo
12-01-2018, 10:16
Skłaniam się ku wersji, że pani fotograf z lokalnej gazety wie co robi, tym bardziej że na na Twoim 3-cim ma ona palnik ku górze, co ważne razem z odbłyśnikiem, no i zgrabne nogi. ;-)

otwieracz
13-01-2018, 00:34
Ważne że się pojawiła na tej imprezie. Za moich czasów to było nie do pomyślenia. Na mojej studniówce bawiły się trzy klasy. W połowie jak już uczniom alkohol uderzył do głowy to sztachety latały... Nauczyciele bali się zareagować bo też byli wstawieni. Gdyby to było w dzisiejszych czasach to pani fotograf z gazety miałaby materiał roku. TVN24 i Wiadomości murowane.

<| MICHAŁ |>
13-01-2018, 11:28
ło Panie... to hardkorowo było
tu, to pełna kultura - nikt się nie napruł i nie zaliczył gleby, a ochroniarze swoim wyglądem skutecznie zniechęcali do szukania kłopotów

bradley
15-01-2018, 21:21
Muszę się pochwalić, bo pęknę! Jak udało mi się rozwiązać "problem UWA" na Sony. Miałem już długo i nie używałem, bo nie miałem z czym adapter Commlite który kupiłem na jebaju za ok 250PLN. Leżał se. Od miesiąca obserwowałem aukcję na "portalu" z Canonem 10-18 i nie mogłem się zdecydować. Ten Canon, czy Samyang 12. Wszystkie za i przeciw rozważyłem i dalej wybrać nie mogłem. We czwartek dostałem powiadomienie z "portalu", ze cenę obniżyli. Normalnie, to nie reaguję na takie maile ale że dostałem więcej poczty, to zerknąłem i kopara opadła. Chyba się walnęli. Cena zakupu 348 z wysyłką. Kupiłem z ciekawości, choć nie bardzo wierzyłem, że przyjdzie. Dzisiaj kurier przywiózł śliczniutkiego, nowiutkiego, plasticznego Canonika.
Śmiga z a6300 jak "talala". Trzech nas się załapało i zamknęli aukcję po ok 1 godz. Plastikowy bagnet mi nie przeszkadza, bo na stałe zapiąłem do adaptera, a ten jest solidniejszy od szkła :-)

Ligo
16-01-2018, 01:22
No to kongratulacje i nie pękaj. :-)
Ale to ciekawostka jest, że 10-18 akurat na A6300 chodzi. Pewnie jakiś inny soft w aparacie i się zgrało, bo u mnie akurat ten obiektyw na Viltrox III, a to chyba to samo, co Commlite i na A7II raz działa, a pięć razy nie. I jest to jedyny obiektyw od Canona, który mam i który nie chce pracować na adapterze.

bradley
16-01-2018, 02:04
No to kongratulacje i nie pękaj. :-)
Ale to ciekawostka jest, że 10-18 akurat na A6300 chodzi. Pewnie jakiś inny soft w aparacie i się zgrało, bo u mnie akurat ten obiektyw na Viltrox III, a to chyba to samo, co Commlite i na A7II raz działa, a pięć razy nie. I jest to jedyny obiektyw od Canona, który mam i który nie chce pracować na adapterze.On jakiś kapryśny... Na a6000 z tego co wiem nie chodzi wcale. Na Sigmie ponoć tak ale dupke trzeba przyciąć, bo ona nie obsługuje EF-S

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Ligo
16-01-2018, 04:06
Na Sony kapryśny to fakt, ale używałem go ze 100D i okazał się rewelacyjnym szkiełkiem UWA. Pewnie, że to plastik fantastik i wytrzyma ze dwa lata eksploatacji, w warunkach amatorskich może dłużej, ale za te pieniądze nie widzę nic lepszego.

darekw1967r
19-01-2018, 17:31
No to kongratulacje i nie pękaj. :-)
Ale to ciekawostka jest, że 10-18 akurat na A6300 chodzi. Pewnie jakiś inny soft w aparacie i się zgrało, bo u mnie akurat ten obiektyw na Viltrox III, a to chyba to samo, co Commlite i na A7II raz działa, a pięć razy nie. I jest to jedyny obiektyw od Canona, który mam i który nie chce pracować na adapterze.

Uzywam tego Canona na A6000 i przy zakresie 10-18 bez problemu mozna recznie ustawic ostrosc.
Optyka super.

bradley
19-01-2018, 17:34
Uzywam tego Canona na A6000 i przy zakresie 10-18 bez problemu mozna recznie ustawic ostrosc.
Optyka super.A stabilizacja Ci działa? Bo u mnie ostrość jest, a nie ma stabilizacji. Wolałbym odwrotnie [emoji3]

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

artur678
25-01-2018, 11:02
Mam pytanko. Planuję zakup a6300 raczej pod video niż pod foto. Pytanie dotyczy obiektywu. Jaki dokupić cena max 1500 PLN. Na codzień pracuję na ff nikona i na stałkach. Bardzo pasuje mi 35 mm. Pytanie co kupić?

gavin
25-01-2018, 14:51
No niestety wyboru brak. Ekw ok 35 mm to 20 f/2.8 lub 28 f2 ale obydwa bez stabilizacji. Jest Zeiss 24 f/1.8 ale nie w tych pieniądzach.

stachmuszel
25-01-2018, 15:01
Spokojnie kit 16-50 da radę, choć to nie stałka. Ale to chyba jedyne rozsądne wyjście.

ikit
25-01-2018, 15:03
Jet fe28/2, używkę dorwiesz w tym budżecie. Natomiast ma dość sporą beczkę, nie wiem jak to wygląda przy filmowaniu, a tym bardziej na apsc, może nie tak dotkliwe jak na FF:)

Mcarto
29-01-2018, 19:08
Mam dwa pytanka do znawców systemu:

- Czy jest jakiś ostry, nawet manualny UWA za rozsądne pieniądze? najlepiej jakby była możliwość używania filtru Polaryzacynego.

- Jak wygląda sprawa pracy AF w słabszym świetle?

dannywrocek
29-01-2018, 19:18
UWA to chyba Samyang 12 mm. Nie znam tego obiektywu osobiście,ale jest chwalony raczej. Nie wiem,co z filtrami,ale Internet na pewno podpowie. Co do AF to zdefiniuj słabe światło. Generalnie szybkość w ciemniejszych warunkach spada. Celność też trochę. Ale porównując do posiadanych przeze mnie wcześniej Nikona D5100 i Nikona D7000 nie jest gorzej na pewno.

Umbra
29-01-2018, 20:22
UWA w Sony z AF-em to chyba tylko 10-18mm. Z manuali jest Samyang 12mm (miałem, ok szkło).

zdyboo
29-01-2018, 20:28
Jest jeszcze Zeiss Touit 12 mm, ale ciężko mówić w tym przypadku o rozsądnych pieniądzach, choć mnie się akurat za takie udało kupić.

Tanio i dobrze to tylko Samyang 12/2. Jedyna wada, to brak AFa, dla mnie po czasie zdyskwalifikowała to szkło.

Mcarto
29-01-2018, 22:17
UWA to chyba Samyang 12 mm. Nie znam tego obiektywu osobiście,ale jest chwalony raczej. Nie wiem,co z filtrami,ale Internet na pewno podpowie. Co do AF to zdefiniuj słabe światło. Generalnie szybkość w ciemniejszych warunkach spada. Celność też trochę. Ale porównując do posiadanych przeze mnie wcześniej Nikona D5100 i Nikona D7000 nie jest gorzej na pewno.
Jeśli jest porównywalna do D5100 to wystarczy w zupełności - mam Panasa GX8 i dla mnie taki AF styka w 100%


Jest jeszcze Zeiss Touit 12 mm, ale ciężko mówić w tym przypadku o rozsądnych pieniądzach, choć mnie się akurat za takie udało kupić.

Tanio i dobrze to tylko Samyang 12/2. Jedyna wada, to brak AFa, dla mnie po czasie zdyskwalifikowała to szkło.
Nadal mam Pentaxa i Sigmę 10-17 ale to takie sobie szkło, pewnie da radę podłęczyć ale zdjęcia robie takie sobie.

Tak sie zastanawiam czy nie przejść z m4/3 do Sony E? Głównie ze wzlędu na możliwość podpięcia szkieł spoza systemu, tanie i nienajgorszej stałki Sony 20mm i Sony 35mm i matrycę APS

Ligo
30-01-2018, 04:05
Tak sie zastanawiam czy nie przejść z m4/3 do Sony E? Głównie ze wzlędu na możliwość podpięcia szkieł spoza systemu, tanie i nienajgorszej stałki Sony 20mm i Sony 35mm i matrycę APS
Nie wiem, czy to jest sens. Zależy czego używasz na GX8, bo jakość obrazka z tych lepszych szkieł M4/3 jest w stanie dogonić, a nawet prześcignąć jakość z Sony na standardowej optyce.

Jakiś czas temu bodajże kolega cichy70 wymieniał Panasia z dwoma Panaleikami - 15/1.7 i 25/1.4 na Sony A7, a potem wracał do mniejszego zestawu i tak ze dwa razy.

Nie dziwię się, bo akurat mam to i to, i tak naprawdę gdybym miał zostawić sobie jeden, to miałbym duży problem. Tak więc APS-C od Sony to nie jest panaceum na całe zło, bo taką jakość można uzyskać też z mniejszej matrycy.

Mcarto
30-01-2018, 17:15
Nie wiem, czy to jest sens. Zależy czego używasz na GX8, bo jakość obrazka z tych lepszych szkieł M4/3 jest w stanie dogonić, a nawet prześcignąć jakość z Sony na standardowej optyce.

Jakiś czas temu bodajże kolega cichy70 wymieniał Panasia z dwoma Panaleikami - 15/1.7 i 25/1.4 na Sony A7, a potem wracał do mniejszego zestawu i tak ze dwa razy.

Nie dziwię się, bo akurat mam to i to, i tak naprawdę gdybym miał zostawić sobie jeden, to miałbym duży problem. Tak więc APS-C od Sony to nie jest panaceum na całe zło, bo taką jakość można uzyskać też z mniejszej matrycy.
Właśnie podobnej odpowiedzi się spodziewałem.

Kiedyś chciałem coś lżejszego od Pentaxa, pozbawionego problemów FF/BF i po pewnej rozterce Sony vs Panas wybór padł na Panasa chyba głównie ze względu na znajomość systemu i posiadaną lampę 4/3.
Używam już drugiego Panasonica GX7 (wcześniej GX1) ale dalej nie rozbudowałem systemu ograniczając się do kita i stałki 14mm. Jest lekko i fajnie, system sprawdza się w podróżach ale nadal nie zastąpi mi mojego Pentaxa K-5. Pentax ma to coś: zdjęcia są cieplejsze, łatwiejsze w obróbce, może po prostu bardziej mi pasują bo nie mogę powiedzieć że GX7 jest złym aparatem.

darekw1967r
31-01-2018, 04:33
Właśnie podobnej odpowiedzi się spodziewałem.

Kiedyś chciałem coś lżejszego od Pentaxa, pozbawionego problemów FF/BF i po pewnej rozterce Sony vs Panas wybór padł na Panasa chyba głównie ze względu na znajomość systemu i posiadaną lampę 4/3.
Używam już drugiego Panasonica GX7 (wcześniej GX1) ale dalej nie rozbudowałem systemu ograniczając się do kita i stałki 14mm. Jest lekko i fajnie, system sprawdza się w podróżach ale nadal nie zastąpi mi mojego Pentaxa K-5. Pentax ma to coś: zdjęcia są cieplejsze, łatwiejsze w obróbce, może po prostu bardziej mi pasują bo nie mogę powiedzieć że GX7 jest złym aparatem.

Dla mnie najlepszym kompromisem to Fuji X-T10 (krajobrazy, duza dynamika, 14bit/kanal, wbudowane profile filmow, male body, plastyka jak z FF) a filmowanie to A6000.

cybulski
31-01-2018, 09:19
Dla mnie najlepszym kompromisem to Fuji X-T10 (krajobrazy, duza dynamika, 14bit/kanal, wbudowane profile filmow, male body, plastyka jak z FF) a filmowanie to A6000.

Zgadzam się z kolegą :)

<| MICHAŁ |>
31-01-2018, 17:00
kwestia gustu, o którym się nie dyskutuje.
imho - kolory do krajobrazu za zimne, wbudowane profile to nikła przewaga, bo równie dobrze można dołożyć sobie dowolny profil na poziomie PP - jeśli dołożysz profil jakiegoś filmu na poziomie puszki i jpg'a, to już tak zostanie. O plastyce sie nie wypowiem, bo ciemnymi zoomami, to jeden kij - czy to fuji, sony , nikon, czy canon - i tak będzie lipa, a z jasnymi stałkami - to na każdym systemie będzie "plastycznie".

Mcarto
01-02-2018, 15:43
kwestia gustu, o którym się nie dyskutuje.
imho - kolory do krajobrazu za zimne, wbudowane profile to nikła przewaga, bo równie dobrze można dołożyć sobie dowolny profil na poziomie PP - jeśli dołożysz profil jakiegoś filmu na poziomie puszki i jpg'a, to już tak zostanie. O plastyce sie nie wypowiem, bo ciemnymi zoomami, to jeden kij - czy to fuji, sony , nikon, czy canon - i tak będzie lipa, a z jasnymi stałkami - to na każdym systemie będzie "plastycznie".
Nie powiem, że nie pomyślałem o Fuji ale bywają jak pamiętam problemy z poprawną obróbką materiału z matrycy X-trans i kolory faktycznie są często mało klimatyczne - wyglądają jak HDR. Ale to pewnie kwestia umiejętności, mój ulubiony fotograf od landscapów przesiadł sie z analogowego Pentaxa MF na X-transa i zdjęcia dalej cieszą oko :-)

Nie używam żadnych filmów/profili w aparacie, wszystko zapisuję do Rawa a potem otwieram i obrabiam głównie w LR.

darekw1967r
02-02-2018, 13:42
kwestia gustu, o którym się nie dyskutuje.
imho - kolory do krajobrazu za zimne, wbudowane profile to nikła przewaga, bo równie dobrze można dołożyć sobie dowolny profil na poziomie PP - jeśli dołożysz profil jakiegoś filmu na poziomie puszki i jpg'a, to już tak zostanie. O plastyce sie nie wypowiem, bo ciemnymi zoomami, to jeden kij - czy to fuji, sony , nikon, czy canon - i tak będzie lipa, a z jasnymi stałkami - to na każdym systemie będzie "plastycznie".

To nie kwestia gustu tylko oferowane mozliwosci przez system.
Sa rozne specyfiki i jak pisales... gusta.

Z drugiej strony za bardzo podciagasz wszystko do jednego slusznego wniosku co mnie nieco dziwi.
Dokladasz ciemne zoomy aby Twoja teoria byla zgodna, ze wszystko jest takie same wszedzie ;)

Twierdzenie, ze z jasnymi stałkami - to na każdym systemie będzie "plastycznie" to niestety... Bzdura ;)

Kazdy producent sprzetu wprowadza swoja specyfike i to co jednym sprzetem zrobisz latwo i prosto to
innym trzeba sie narobic a i tak nie do konca uzyskasz efekt 1:1 ;)

Wsrod moich znajomych Ci co focili glownie krajobrazy, portrety ostatecznie wyladowali w Fuji.
Jak dla mnie obraz z Fuji jest najbardziej naturalny i najblizej analogowej jakosci a do tego taki X-T10 jest maly i lekki ;)
Co do obrazu mam na mysli jego strukture a nie profile koloru.

qbic
02-02-2018, 15:06
To nie kwestia gustu tylko oferowane możliwości przez system.


Nadal czekam na Twojego awatara w dużej rozdzielczości.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://6f3807f79a12.sn.mynetname.net/funshitz/not_approved.gif)

darekw1967r
02-02-2018, 16:28
Nadal czekam na Twojego awatara w dużej rozdzielczości.



Co Ty nie powiesz Jakubie ? ;)

Mcarto
03-02-2018, 13:22
Tak sobie jeszcze porównałem ceny Sony A6000 i Fuji X-T10 + UWA i dwie stałki 35mm i 20mm/23mm(Fuji). Ceny używek b.zbliżone tylko ten X-trans...
Jak sobie radzi Fuji ze starszymi manualnymi obiektywami (myśle o kilku z bagnetem K)?

loki_p
11-02-2018, 21:13
Ostatnio mój starutki Nex-6 zaczął odmawiać posłuszeństwa. o zrobieniu pierwszego zdjęcia po włączeniu wyskakuje komunikat w stylu: "Błąd aparatu, wyłącz i włącz zasilanie". Spotkał się kiedyś ktoś z takim błędem? Nie przywracałem ustawień fabrycznych bo mam zainstalowane aplikacje i nie chce mi się go ponownie konfigurować.

ikit
11-02-2018, 22:47
Spróbuj inną kartę albo po zrzuceniu zdjęć format tej co masz.

loki_p
11-02-2018, 23:21
Fakt, tego jeszcze nie sprawdzałem.

loki_p
03-03-2018, 13:09
No dobra, zmiana karty nie pomogła. Przywrócenie ustawień fabrycznych też. Dalej pokazuję "Błąd aparatu, wyłącz i włącz zasilanie". W warunkach domowych pojawia się to po zrobieniu pierwszego zdjęcia po włączeniu aparatu po dłuższej przerwie. W warunkach polowych przy niższej temperaturze pojawia się po zrobieniu każdego zdjęcia. Co robić? Słać do serwisu? Jak tak to do którego? Najpierw do nich napisać zadzwonić? Doradźcie coś.

gavin
03-03-2018, 18:40
Jest to problem z pierwszą elektroniczną kurtyną migawki. Wyłącz w menu, problem zniknie.

loki_p
03-03-2018, 21:12
Jest to problem z pierwszą elektroniczną kurtyną migawki. Wyłącz w menu, problem zniknie.

Dzięki! Sprawdzę to przy pierwszej okazji.
Co tracę wyłączając pierwszą elektroniczną kurtynę migawki?

Ligo
03-03-2018, 21:24
Dwukrotnie szybsze jej zużycie?

loki_p
04-03-2018, 15:20
Czyli pada elektroniczna migawka? Chyba lepiej go gdzieś odesłać. Tylko gdzie? CSI?

Krayes
08-03-2018, 18:19
Witam. Czy Nex6 da radę podłączyć tak żeby był podgląd na żywo? Coś na zasadzie tethered w Lightroom?

sokrates
23-03-2018, 21:03
Witam. Czy Nex6 da radę podłączyć tak żeby był podgląd na żywo? Coś na zasadzie tethered w Lightroom?

Ja w nex5t łącze się z telefonu lub tabletu aplikacją sony PlayMemories. Jest podglad na żywo, można zmieniać podstawowe parametry No i robić zdalnie zdjęcia.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

rul3z
29-03-2018, 22:28
W NEX-7 też tak można z tym podglądem?

Słuchajcie, ma ktoś z Was Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm F1.8?
Zastanawiałem się nad tym szkiełkiem, bo ogniskowa i światełko mi bardzo leży.
To jak rysuje, tym bardziej :)
Jak to szkiełko współpracuje z NeXami?
Ktoś coś?

ikit
30-03-2018, 10:13
Elegancko współpracuje:) W a7kach do dziś nie ma lepszego odpowiednika...

rul3z
30-03-2018, 16:43
Jutro jadę oglądać szkło i przestrzelić Nexem. Jak dobrze pójdzie, za będzie zestawik :)

rul3z
31-03-2018, 20:40
Szkiełko kupione. Jak dla mnie zestaw rewelacyjny!

stafford
01-04-2018, 21:51
Szkiełko kupione. Jak dla mnie zestaw rewelacyjny!

Oj tak!

Jakość zbliżona do RX1 czy A7 z 55 1.8.

rul3z
02-04-2018, 17:31
Mini "teścik" dla zainteresowanych Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm
Zdjęcia zrobione Sony NEX-7

6920
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6906

6907

6908

6909

6910

6911

6912

6913

6914
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

rul3z
02-04-2018, 17:34
... i jeszcze CROP - ostrzone było na szerwonobiałą rybkę.

6921
---------------------------------------------------------------------------------------------------
6922

6923

6924

6925

6926

6926

6927

6928

6929

6930

Może komuś się przyda.
Przy chwili muszę gdzieś na zewnątrz przestrzelić szkiełko :)

ikit
02-04-2018, 18:50
No, do zbliżeń jest genialne;) Ma to pseudomacro 1:4, ładnie bebła, nie ma cebulek w bokehu, ma to f1.8 i jest ostre, kontrastowe i daje super kolorki...

rul3z
02-04-2018, 19:06
Zakochałem się w tym zestawie :)

puch24
02-04-2018, 20:25
Bardzo podoba mi się jego oddanie nieostrości.

sandor
06-04-2018, 13:55
Fajny ten Zeiss, szkoda że taki drogi.70587061 Mielno, jeszcze zimowe.

rul3z
06-04-2018, 20:17
Jeszcze 3 świąteczne pstryki.
Nie wiem kiedy będę miał czas wyskoczyć w plenerek, ale już mnie nosi ;)

Wywołane z RAWów w Lightroomie.

7078

7079

7080

darekw1967r
09-04-2018, 02:28
A6000 + adapter + EF 85/1.8

7245

gavin
09-04-2018, 08:51
Co to za adapter, jaka prędkość AF?

darekw1967r
09-04-2018, 10:02
Co to za adapter, jaka prędkość AF?

https://digital24.pl/produkt/adapter-bagnetowy-commlite-z-sony-e-nex-na-canon-eos-ef-ef-s.html?gclid=Cj0KCQjwnqzWBRC_ARIsABSMVTPWM616X1627 Bmj5dX0Ua4H46xyX2R1Ds62fyeunCrpaSRBlXNckrYaAorpEAL w_wcB


Szybkosc AF jest slaba ale do portretu i sesji w plenerze wystarczy ;)

Jeszcze jedna fota.

7247

rul3z
10-04-2018, 21:00
Troszkę kolorów :)
7349

zdyboo
18-04-2018, 19:32
KWŚ w pełni i z dwudziestki przesiadłem się na szesnastkę. Nawet fajniejszy egzemplarz niż miałem na początku przygody z NEXem.
Zdmuchnąłem kurz z aparatu i choć trochę go osiadło na matrycy to jednak zabrałem szesnastkę w plener

7838

7839

rul3z
19-04-2018, 20:59
ładnie to to rysuje :)

ikit
20-04-2018, 08:31
ja tam e16/6.3 dobrze wspominam:) Oba adaptery do niego również. Mogłem się wyżyć z fisheyem i na ff już nie potrzebuję bo mam dość;p

stachmuszel
20-04-2018, 17:30
e16/6,3??? Coż to takiego?

zdyboo
20-04-2018, 17:36
ja tam e16/6.3 dobrze wspominam:) Oba adaptery do niego również. Mogłem się wyżyć z fisheyem i na ff już nie potrzebuję bo mam dość;p

Mój E16 nie jest taki zły, nawet f/2.8 daje radę, dobrze jest już od f/4. To moje drugie podejście do tego szkła. Miałem na samym początku przygody z NEXem, ale wtedy to był koszmar nawet na f/8 tylko środek był ostry. Sprzedałem. Teraz trafiłem lepiej.

ikit
20-04-2018, 18:04
e16/6,3??? Coż to takiego?

Optymalne ustawienie na jakim używałem tej 16tki i praktycznie nie zmieniałem jej przysłony:p Ale mi to w ogóle nie przeszkadzało przy takim maluchu:)

darekw1967r
22-04-2018, 01:56
A6000 i 18-105/4

8000

krystiano77
22-04-2018, 16:43
KWŚ w pełni i z dwudziestki przesiadłem się na szesnastkę.


ładnie, ładnie. i chyba nawet rower zmieniłeś? gravel, czy szosa?

zdyboo
22-04-2018, 16:51
chyba nawet rower zmieniłeś? gravel, czy szosa?

Nie tyle zmieniłem co dokupiłem, dwa lata temu. Singlespeed.

darekw1967r
08-05-2018, 11:28
Kilka fot z Bydgoszczy


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://nasmalwa.myqnapcloud.com/share.cgi/20180506-dsc05418a_1280.jpg?ssid=0nH2eRM&fid=0nH2eRM&path=%2F2018-05-06&filename=20180506-dsc05418a_1280.jpg&openfolder=normal)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://nasmalwa.myqnapcloud.com/share.cgi/20180506-dsc05419x1280.jpg?ssid=0nH2eRM&fid=0nH2eRM&path=%2F2018-05-06&filename=20180506-dsc05419x1280.jpg&openfolder=normal)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://nasmalwa.myqnapcloud.com/share.cgi/20180506-dsc05430a_2_HDR_1280x.jpg?ssid=0nH2eRM&fid=0nH2eRM&path=%2F2018-05-06&filename=20180506-dsc05430a_2_HDR_1280x.jpg&openfolder=normal)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://nasmalwa.myqnapcloud.com/share.cgi/20180506-dsc05445a_HDR_1280.jpg?ssid=0nH2eRM&fid=0nH2eRM&path=%2F2018-05-06&filename=20180506-dsc05445a_HDR_1280.jpg&openfolder=normal)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://nasmalwa.myqnapcloud.com/share.cgi/20180506-dsc05450a_HDR_1280.jpg?ssid=0nH2eRM&fid=0nH2eRM&path=%2F2018-05-06&filename=20180506-dsc05450a_HDR_1280.jpg&openfolder=normal)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://nasmalwa.myqnapcloud.com/share.cgi/20180506-dsc05477a_HDR_1280.jpg?ssid=0nH2eRM&fid=0nH2eRM&path=%2F2018-05-06&filename=20180506-dsc05477a_HDR_1280.jpg&openfolder=normal)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://nasmalwa.myqnapcloud.com/share.cgi/20180506-dsc05484a_HDRo1280.jpg?ssid=0nH2eRM&fid=0nH2eRM&path=%2F2018-05-06&filename=20180506-dsc05484a_HDRo1280.jpg&openfolder=normal)

2marekm
08-05-2018, 21:02
Pękne.
Kilka lat wstecz fociiłem te urokliwe miejsca "popiedółką" Olympusem z matrycą 4 miliony pikseli.

basket
08-05-2018, 21:14
Wiosna to jednak jest piękna :-)

zdyboo
09-05-2018, 18:38
Kilka fotosów z piątkowego szwendania się rowerem po Dolnym Śląsku.
Wszystko 5R+E16

8976

8977

8982

8978

8979

8980

marcin90
09-05-2018, 18:48
Fajnie wyszło. Miałeś założonego polara?

zdyboo
09-05-2018, 19:00
Dzięki,
Zwykły UV. Na rowerze wożę bez dekla w tylnej kieszonce koszulki, zatem nakręcam filtr, żeby się soczewka nie zarysała.

zdyboo
17-05-2018, 22:05
Pojechałem na drugą stronę dzielnicy, gdzie w dzień słońce jeszcze świeci w okolicy.

9348
6+16-70

ikit
18-05-2018, 08:19
Ale super miejscówka:)

zdyboo
19-05-2018, 08:59
Robi wrażenie. Będzie więcej zdjęć nie tylko z tego miejsca, ponieważ powoli kończę obróbkę.

9447

9448

dannywrocek
19-05-2018, 09:01
zdyboo: gdzie to jest? Może córeczki zabiorę w to miejsce :-)

zdyboo
19-05-2018, 09:15
W Consuegra w Hiszpanii, region La Mancha.
To są wiatraki z którymi walczył Don Kichot i podobno one zainspirowały Cervantesa. Z drugiej strony wyryte na nich daty o ponad dwa wieki późniejsze niż Miguel de Cervantes poddają wątpliwość tego faktu. Jakby jednak nie było, miejsce jest na tłustym wypasie.

dannywrocek
19-05-2018, 09:35
Wielkie dziękuję :-) Miejsce wygląda pięknie i kiedy przyjdzie czas na Hiszpanię,postaram się o nim pamiętać :-)

maxwawa
20-05-2018, 09:23
zdyboo
fajne kadry tylko razi zbyt duży kontrast.

stafford
20-05-2018, 10:09
zdyboo
fajne kadry tylko razi zbyt duży kontrast.

Taki styl Twórcy zdaje się. IMHO trzyma się go z uporem godnym lepszej sprawy i o ile w zdjęciach street pasują jak najbardziej to tych krajobrazów często szkoda...

zdyboo
20-05-2018, 14:14
To, że mogę ciągnąć z cienia, bo DR z gumy, nie oznacza, że muszę. Poza tym ja lubię kontrast, od zawsze.

Toledo

9489

9490

9491

9492

9493

9494

NEX-6 + 16-70 / 10-18

cichy70
20-05-2018, 16:15
a ja Tomek, lubię Twoje kontrasty.
amen.

darekw1967r
20-05-2018, 17:25
Zdybo trzyma swoje klimaty i standard i to jest najwazniejsze ;)
Ogólnie kazdy powinien miec wlasne preferencje co do obrobki i sie czegos tam trzymac co
nie oznacza, ze nie trzeba tez szukac zmian i innych rozwiazan w swoich fotach.

zdyboo
20-05-2018, 22:22
Dziękuję Panowie.

Jeszcze kilka wiatraków z ruty kojota, czyli "Ruta de don Quijote". Wiadomo, że ściema pod turystów, bo Cervantes raczej unikał podawania nazw geograficznych, ale skoro są wiatraki, to musi być i Don Kichot.
Niemniej jednak, ktoś o to dba, w nocy wiatraki są podświetlane, ale chyba dopiero w sezonie. W Consuegra to nawet był koleś z dzidą przebrany za don Kichota, choć bez Sanchy i odjechał Citroenem, nie rumakiem.

9515

9516

9517

9518

9519

9520

NEX-6 + 16-70 / 10-18

zdyboo
21-05-2018, 20:57
Wracamy do miasta i to nie jednego. Oba wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Avila

9550

9551

9552

9553

9554

Segovia

9555

9556

9557

Ten akwedukt, ma prawie 2000 lat i został zbudowany z granitu, bez użycia zaprawy. Klocków Lego nie wymyślili Duńczycy.

9558

9559

NEX-6 + 16-70 / 10-18

ikit
21-05-2018, 21:34
Chyba się odnajdujesz w tych obiektywach:) 10-18 tak dobrze wspominam... Lubiłem go ale z perspektywy czasu mam wrażenie że go trochę nie doceniałem (albo wręcz lekceważyłem) przez małe rozmiar i wagę.
Nie brakuje Ci stałeczek? Mnie ten touit 12 tak korcił... Ale nie, drogo było... To teraz mam zakichane batisy po 5-6k;p Spore do tego... Nie kuszą.
e20 też kusił... Ale to samo mam obecnie, chciałbym SY35/2.8 żeby mieć wypas mały zestawik z a7 ale boli mnie to ograniczenie f2.8 przy f2 które mam w loxi... No i 1,5k za takiego malucha... E20 to bywało pod 600.
W ogóle żal że jakiejś przyzwoitej małej 50teczki f2 nie ma... Albo nawet f2.8 żeby mniejsze było. Bo 50tka to już coś wyrwie z tła nawet jak ciemniejsza. Voitek zrobił tego collapsibla chyba 40/2.8, 50/3.5 chyba też niby mieli ale ten AF by się czasem przydał...:)

zdyboo
21-05-2018, 21:56
Szeroki kąt trzeba lubić, ale i umić. :)
Stałki nadal mam i to nie tylko w szufladzie. Na rowerze używam E16 lub E20, bo rozmiar ma znaczenie.
Touita długo się nie mogłem pozbyć, ale ostatecznie sprzedałem za ile kupiłem, trochę dołożyłem i kupiłem 10-18/4. Touit był fajny, ale duży. S12 był nawet fajniejszy, ale po Chinach wyszło, że jednak AF musi być. Co ciekawe obie dwunastki miały taką samą średnicę filtra, ale osłona przeciwsłoneczna Zeissa była dużo większa.
Jako, że od kilku lat zdjęcia robię niemal wyłącznie na wyjazdach, to cały czas staram się optymalizować sprzęt pod kątem kompromisu: ciężar/wielkość/uniwersalność. Wydaje mi się, że to co mam obecnie jest optymalne.

PS. E20 to było za pięć paczek, a i czasem mniej. Swego czasu była promocja Sony, NEX + PZ i do tego E20 za złotówkę. Potem ludkowie pchali E20 na RPA. Ja za swoją zapłaciłem coś koło tego półtora tuzena, bo akurat się pokazała. Nie żałuję, ostatecznie to tylko pieniądze. Masę dobrych zdjęć nią natrzaskałem i nadal uparcie twierdzę, że to najlepsze szkło do systemu E.

zdyboo
22-05-2018, 21:44
Trzy z ulicy w Toledo.

9612

9613

9614

Oraz jedno z Avila

9615

NEX-6 + 16-70

Obrazek2000
22-05-2018, 22:09
Cienie tych panów mogą opowiadać tysiące historii....

zdyboo
24-05-2018, 20:10
Ostatnie już fotosy z Hiszpanii. Tym razem powrót do Consuegra i widok ze wzgórza na wiosenne pola i pastwiska.

9685

9686

9687

9688

9689

NEX-6 + 16-70

MiGo
26-05-2018, 08:21
Cześć,
trochę mnie nie było na forum, a przeglądając wątek (i przeszukując sieć) nie znalazłem odpowiedzi na pytania dotyczące systemu.

1. Jak oceniacie komfort użytkowania manualnych obiektywów, np. Samyang, 4Artisans, Kamlan? Czy focus peaking w wizjerze (A6000) istotnie pomaga? Interesuje mnie szeroki kąt (< 22) i ogniskowe 50+

2. Jaki darmowy program moglibyście polecić do wywoływania Raw-ów? W MacOS jest całkiem sprawienie działający wynalazek, ale trochę działa jak "czarna skrzynka" z ograniczoną liczbą guzików, a potrzebowałbym czegoś funkcjonalnie zbliżonego do Nikonowego NX-D.

dannywrocek
26-05-2018, 09:07
1. Jest ok,a na pewno dużo lepiej niż w lustrzankach. I tak,focus peaking pomaga tutaj bardzo. Przy dłuższych ogniskowych trochę się to trzęsie,ale da radę dobrze wyostrzyć. Nie miałem do A6000 obiektywu szerokokątnego,to nie odpowiem na tę część pytania.
2. DxO można często znaleźć za darmow (starsze wersje,ale działające z RAWami A6000). Albo Capture One for Sony, które dostajesz za darmo.

zdyboo
26-05-2018, 09:34
MZ FP w ogóle się nie sprawdza. Może pomiędzy NEX-6, a a6k coś w tej materii ulepszono, ale jeżeli nie, to tylko powiększenie kadru daje pewność, że będzie ostro. FP wygląda efektownie w filmikach na YT, ale w zastosowaniach praktycznych już tak fajnie nie jest.
Z kolei do powiększenia najlepiej mieć szkło ze stykami, bo tylko w takim przypadku możliwe jest automatyczne powiększenie obrazu wizjera/ekranu w momencie kręcenia pierścieniem ostrości.
Co do komfortu użytkowania szkieł manualnych to jest tak sobie, ale wszystko zależy od zastosowań czy nawet temperamentu fotografa.
Miałem S12/2 i mimo, że nadal uważam je za super szkło, to jednak brak AFu zdecydował o jego sprzedaży.

MiGo
31-05-2018, 09:41
Chyba MF sobie daruję, raczej z powodu recenzji tanich szkieł.
Czy ktoś z Was testował podłączanie teleobiektywów z innych systemów poprzez "przejściówkę"? Mam Tamrona ze stabilizacją i w sumie dla tego jednego szkła musiałbym trzymać (i nosić) Nikona.

zdyboo
06-06-2018, 22:21
Nowy wyjazd, nowe fotosy.

10253

10254

NEX-6 / 10-18 / 16-70

2marekm
07-06-2018, 09:24
Gdyby nie "zdyboo" wątek o Sony Nex już by nie istniał.
Pamiętam także, że zaklinał, jak to bardzo nie lubi zoomów, a tu proszę same perły zoomowe :)
Ja na szczęście od razu kupiłem dwa wymienione.

zdyboo
07-06-2018, 21:48
Od zoomów zaczęła się moja przygoda z foto i choć był dosyć znaczący epizod stałek, cały okres analogowy i NEX do połowy 2016, to jednak wygoda jest wygodą. Jak już stwierdziłem, że jednak zoomem będzie lepiej to kupiłem jedyny sensowny obiektyw w systemie. 10-18 to w zasadzie nowy nabytek, ledwie drugi raz na spacer wyprowadzony.
Choć nadal stałki sprawdzają się na rowerze - naleśniki systemowe ze względu na rozmiar i do ludzi ze względu na szybsze ogarnięcie kadru. Zoomem się kombinuje chwilę, stałka to w zasadzie point&shoot.

Co do wątku, to chyba faktycznie wszyscy mają już A7 lub Fuja.

Pewna czadowa biblioteka w największym w Europie slowcity.

10308

10309

10310

krystiano77
08-06-2018, 17:24
Co do wątku, to chyba faktycznie wszyscy mają już A7 lub Fuja.

nie wszyscy ;). nie wszyscy też mają czas na zdjęcia :sad: zwłaszcza takie, jak Twoje 8)
dawaj więcej, bo aż się chce oglądać

stafford
08-06-2018, 20:46
kupiłem jedyny sensowny obiektyw w systemie.

Ciekawe jak ma się do niego 18-135. Kupiłem ostatnio małżonce ale jeszcze nie miałem okazji testować.

zdyboo
08-06-2018, 22:06
Dzięki krystiano.

Archipelagowe klimaty bałtyckie.

10346

10347

10348

10349

10350

sandor
09-06-2018, 16:22
Wetlińska z PZ-ta10373

basket
09-06-2018, 17:06
zdyboo wrzucaj, wrzucaj. Ja tu z przyjemnością zaglądam. Masz styl-mnie się podoba :-) Szkoda tylko, że głównie tylko Ty wrzucasz tu fotki. Przecież ten sprzęt robi świetne fotki :-)

sandor
09-06-2018, 18:56
Zdyboo jest gwiazdą wątku, onieśmiela pozostałych ;-)

puch24
09-06-2018, 21:22
@zdyboo (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=2855) wrzucaj, wrzucaj. Ja tu z przyjemnością zaglądam. Masz styl-mnie się podoba :-) Szkoda tylko, że głównie tylko Ty wrzucasz tu fotki. Przecież ten sprzęt robi świetne fotki :-)

Już nie robi. Z chwilą popularyzacji A7 wszystkie Sony APS-C wymarły. Popsuły się. Z dnia na dzień. Nie robią zdjęć.

zdyboo
10-06-2018, 10:26
Dziękuję Panowie, nie przesadzajmy z tym onieśmielaniem.

Kilka fotosów z szlajania się po Helsinkach.

10401

10402

10403

10404

10405

loki_p
10-06-2018, 14:12
Co do wątku, to chyba faktycznie wszyscy mają już A7 lub Fuja.


Oj nie wszyscy. Ja bardzo lubię mojego nexa. Do wakacyjnych pstryków niezastąpiony.
10413

10414

Takie też robi.

10415

10416

sandor
10-06-2018, 14:21
Polańczyk, PZ 16-50
10417

MiGo
10-06-2018, 14:58
Co do wątku, to chyba faktycznie wszyscy mają już A7 lub Fuja.
No właśnie z pełną premedytacją wybrałem A6000 a nie A7 czy też Fuji. Na razie brakuje mi dobrych zdjęć do pokazania ale pierwsze foty z PZ-a są nadzwyczaj dobre.

puch24
10-06-2018, 16:09
Oj nie wszyscy. Ja bardzo lubię mojego nexa. Do wakacyjnych pstryków niezastąpiony.


No właśnie. Do pstryków.
Używanie go do poważnych zdjęć jest niepoważne. :-P :-D

APS-C umarło.

zdyboo
10-06-2018, 16:21
Oj nie wszyscy. Ja bardzo lubię mojego nexa. Do wakacyjnych pstryków niezastąpiony.

Do pstryków nie potrzeba statywu. :P


No właśnie z pełną premedytacją wybrałem A6000 a nie A7 czy też Fuji.

Dla mnie APS-C zapewnia kompaktowość i lekkość sprzętu. W przypadku A7 musiałbym zostać przy małych stałkach żeby te warunki były spełnione. A jednak zoom w podróży ma swoje zalety. No i kolejny worek kasy na szkła. NEXy 6 i 5R robią zdjęcia i są dobre w tym. Nie ma przesłanek logicznych do zmian.


Na razie brakuje mi dobrych zdjęć do pokazania ale pierwsze foty z PZ-a są nadzwyczaj dobre.

Zdecyduj się, nadzwyczaj dobre czy jednak brak takowych.

Espoo, na razie nadziemne

10419

10420

10421

10422

10423

MiGo
11-06-2018, 22:16
Zdecyduj się, nadzwyczaj dobre czy jednak brak takowych.

Cenię sobie prywatność, podobnie jak uprzejme traktowanie innych.

ikit
11-06-2018, 22:21
Ech fajne zdjęcia, aż się chce popodróżować:) Ostatnio odpaliłem też album zdyba który miałem kilka miesięcy na pulpicie... Aż się chce pojeździć i porobić zdjęcia:)

zdyboo
11-06-2018, 22:29
Espoo podziemne, 6 funkiel nówka stacji metra, oddanych do użytku we listopadzie zeszłego roku. Nie jest to może Sztokholm, ale w sumie stację dają radę.
Nie wiem jak inne stacje, bo wsiadłem i wysiadłem tylko na Tapiola, ale rzeczona była dosyć głęboko w skale. Potrzeba trzech poziomów długaśnych schodów ruchomych, żeby wyjechać na powierzchnię.

10506

10507

10508

10514

10515
Tapiola

10512

10513
Keilaniemi

10511
Urheilupuisto

10510
Niittykumpu

10509
Matinkylä

6+10-18, wszystko z ręki.

zdyboo
12-06-2018, 21:12
W ramach odpoczynku od zdobyczy cywilizacji nieco natury. Park Narodowy Nuuksio.

10556

10557

10558

10559

10560

6+10-18/16-70

zdyboo
14-06-2018, 20:28
Fotosami z Turku zamykam cykl fiński.

10614

10615

10616

10617

10618

6+10-18/16-70

dannywrocek
14-06-2018, 20:45
Z przyjemnością ogląda się Twoje zdjęcia zdyboo :)

zdyboo
14-06-2018, 21:06
Dziękuję.
Na następne przyjdzie pewnie chwilę poczekać. :)

ikit
14-06-2018, 21:11
Ech, fajna Finlandia:) Byłem tylko w Helsinkach, za to prawie 2 tygodnie. Natomiast z perspektywy czasu najlepiej wspominam tamtejszych ludzi, wszyscy mili i pomocni, naprawdę się odstresowałem na tych wakacjach...

zdyboo
14-06-2018, 21:37
Dwa tygodnie w Helsinkach, to chyba wszystkich osobiście poznałeś? :mrgreen:
Ja Finlandię zwiedzam od 2007 roku. Helsinki też od tamtego roku, ale miałem tylko pół dnia, to zacząłem do klasyki klasyk czyli Suomenlinny. Nigdy potem już stopy na tej wyspie nie postawiłem.
Poprzednio byłem 6 lat temu i miło wspominam, ale też nie siedziałem cały czas w mieście, był Tallin, było Porvoo. Obecnie Espoo i Turku.
Finlandia moc pokazuje w zimie, byłem kilka lutowych dni w Joensuu w Północnej Karelii. Mróz poniżej -20 i suche powietrze, sauna i śnieg. Niestety dostęp do światła dziennego mocno ograniczony.
Byłem u Św. Mikołaja, na kole podbiegunowym, gdzie w połowie maja leżały jeszcze łachy śniegu. Miejsce straszliwie komercyjne, ale jakiś tam swój klimat ma.
W Rovaniemi stałem na szczycie skoczni narciarskiej i słuchałem bzyczenia komarów w muzeum Laponii.

Ciekawostka taka, że w 2007 niemal nie słyszało się na ulicy w Helsinkach innego języka niż fiński i szwedzki, czasem przy największych atrakcjach słychać było rosyjski. Poprzednio, 6 lat temu też niewiele się zmieniło w tej kwestii. Teraz pełno było chińskich wycieczek i ogólnie nieco bardziej turystycznie się zrobiło, ale wystarczy opuścić port i pl. Senacki.

Obecnie Helsinki to także jeden wielki plac budowy. Jeździłem rowerem, prowadzony przez Garmina i czasem miałem problem żeby jakiś plac czy skrzyżowanie przejechać. Klimatycznie miejsce w przemysłowej części portu, gdzie sześć lat temu można było na legalu wrzutę sprayem na mur zrobić czy zgrillować renifera przy piwku, zagarnęli deweloperzy i bloki mieszkaniowe budują.
Będzie przynajmniej powód, żeby za kilka lat pojechać znowu. ;)

ikit
14-06-2018, 22:02
Mieliśmy trzylatkę co trochę zmienia sposób spędzania czasu:) Było sporo rowerowania, na wspomnianej wyspie-skansenie byliśmy kilka razy (rozwaliło mnie że można tam wejść za free, nocować, palić ogniska, a jednocześnie wszystko jest eleganckie, nie zaniedbane, nie rozwalone, nie ma masy meneli leżących na ławkach), łaziliśmy po lesie w mieście gdzie opychaliśmy się borówkami i poziomkami, nad stawami pełnymi ptactwa na północy miasta, były zadbane place zabaw co blok, było zdobywanie pożywienia w racjonalnych cenach, stare miasto, jakieś sklepy, zabytki, pchli targ, trochę nowoczesnej architektury, fińskiego designu, 'kościół w skale', była wyspa z fortem (która była drugim po lotnisku miejscem poza Helsinkami:P)... w sumie całe miasto przeszliśmy/przejechaliśmy. Zachody słońca trwały chyba ponad godzinę, a wraz ze złotą godziną była kupa czasu na fotografowanie w świetnych warunkach (a i przy dłuższym pobycie te same miejsca można zobaczyć w różną pogodę). Ludzie kontaktowi, w sumie każdy od sprzedawcy w sklepiku po starsze osoby na wózkach inwalidzkich mówił płynnie po angielsku. Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie chmury. Coś w nich było nie tak. Mam wrażenie że były niżej niż u nas. Trochę jak na tych japońskich bajkach czy w 'muminkach'. O i jeszcze pizza z kiełbasą z renifera!:D

zdyboo
14-06-2018, 22:29
Zaraz, zaraz. Wyspa skansen to Seurasaari gdzie zgromadzono zabytkowe budynki z całej Finlandii. Odwiedziłem dopiero w tym roku, dostęp jest po moście. Byłem w podobnym miejscu nad J. Pielinen, ale tam domy były tylko z okolicy tego jeziora, a sam skansen nie był na wyspie.
Suomenlinna to wyspa twierdza, UNESCO, promy co chwila i dzikie tłumy, takie klimaty. Teraz byłem na wyspie obok, czyli Vallisaari, którą otworzyli dla turystów dopiero dwa lata temu. Nie można tam biwakować, kopać w ziemi, a chodzić można tylko wyznaczonym szlakiem. Połowa wyspy i tak jest niedostępna dla turystów. Przed otwarciem wyspą zarządzało wojsko, a i sama wyspa ma typowo wojskową przeszłość, są na niej jeszcze carskie umocnienia. Choć jeszcze w latach pięćdziesiątych mieszkali tam cywile.
Kościół w skale "Temppeliaukion kirkko" widziałem poprzednim razem.
Teraz robiło się nieco ciemniej na jakieś dwie godziny. Czarnego nieba nie było.

10624

10625
Seurasaari

10626
Vallisaari

10629
Widok na Suomelinnę z Vallisaari

ikit
14-06-2018, 22:33
A racja, ich nazwy są dla mnie nieprzyswajalne:p Wyspa-twierdza mi coś nie siadła. Za to wyspa-skansen mnie rozwaliła jako zjawisko.

stafford
17-06-2018, 17:59
Zdyboo, Twoje ostatnie wrzutki pokazują imho, że wystarczy dobre oko, ciekwae miejsca i Nex żeby zdjecia ogladalo sie z przyjemnoscią.
Nie trzeba ich masakrowac nadmierną obrobką ;-)
Dzieki!

puch24
17-06-2018, 19:19
Ani nawet nie trzeba ich masakrować fulfrejmem. ;-)

zdyboo
17-06-2018, 20:42
Zdyboo, Twoje ostatnie wrzutki pokazują imho, że wystarczy dobre oko, ciekwae miejsca i Nex żeby zdjecia ogladalo sie z przyjemnoscią.

Dziękuję.


Nie trzeba ich masakrowac nadmierną obrobką

Obróbki tu jest jednak sporo, sporo zdjęć jest dość suto prostowanych. Fizyki się nie przeskoczy.
Potem dochodzi wyciągnięcie na wierzch kontrastu. Tak lubię i póki mi się nie odwidzi, tak będę robił.
Matryca rozleniwia, Tomek (TOP67) twierdzi, że ta 16 Mpx ma nawet większy DR niż późniejsza 24 Mpx. Nie wiem jak jest, nie obchodzi mnie to, ale do cieni to LR jest tu ograniczeniem, ba nawet w światłach jest sporo niewidocznej na pierwszy rzut oka informacji. Wcześniej miałem D90, nie ma nawet co porównywać, pod jakimkolwiek względem. Potem miałem analoga, negatyw miał cholernie dużo informacji. Przy skanowaniu, to właśnie soft Espą stanowił ograniczenie. W NEXach mam podobnie, ale w kolorze. ;)


Ani nawet nie trzeba ich masakrować fulfrejmem.

Pisałem, chyba nawet całkiem niedawno.
Nie po to zmniejszałem i odciążałem sprzęt, aby teraz wracać do dużych i ciężkich klamotów. Zwykle i tak mam domknięte szkła, zatem jaki tu sens FF?
Cenie sobie, że aparat i szkła mieszczą się w małej torbie i jeszcze zostaje miejsca na butelkę wody.

ikit
17-06-2018, 20:48
Z drugiej strony z FFa gorsze by nie były a można by z nich cisnąć więcej tonów, przejść tonalnych i szumów (albo wszystko naraz w gorszym oświetleniu) i by miały większy potencjał na czymś większym niż miniaturka internetowa które oceniamy.
Kwestia potrzeb, natomiast przy fotografowaniu zdyba FF chyba rzeczywiście niewiele by wniósł poza bardziej podatnymi na ciągnięcie plikami czy elegantszym wyglądzie po obróbce. A na pewno by się odbił gabarytami i ceną...

dannywrocek
19-06-2018, 14:45
Może TO (https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/wydarzenia/30592-oddaj-stara-lustrzanke-i-zgarnij-1000-zl-rabatu-na-aparat-sony-a6500) kogoś zainteresuje (rabat na A6500). W końcu 1000 PLN to nie w kij dmuchał ...

zdyboo
20-06-2018, 21:00
Takie poranne rozdarcie zdziś.

10835

6+16-70

sandor
23-06-2018, 12:15
Podbijam. Caryńska. a6000 i PZ.
10893

I jeszcze jedno
10896

andystar
03-07-2018, 21:03
Rudy i Flip

11217

zdyboo
03-07-2018, 22:13
Dwa zachody z dwóch różnych dni. Zeszły tydzień jakoś takoś.

11218

11219

6+16-70

madebyzosiek
04-07-2018, 18:51
Kwiatki z owadem :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04494-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/5fsevk72mbo4psv/DSC04494.jpg)

sandor
07-07-2018, 09:57
Kolejne z kita znad Soliny
11315

lukiii
07-07-2018, 10:38
A te wypalone krawędzie kadru mają go uatrakcyjniać? :)

Obrazek2000
07-07-2018, 11:18
To są chmury...

lukiii
07-07-2018, 11:33
To są chmury...

:lol: :lol:

sandor
07-07-2018, 11:38
A te wypalone krawędzie kadru mają go uatrakcyjniać? :)

Jasne, taki bonus od autora:-D

kiemlo
09-07-2018, 22:16
11440

16-70 podczas odpływu.

zdyboo
10-07-2018, 19:23
Wycieczka rowerowa po parku. Przemkowskim Parku Krajobrazowym.

11463

11464

11465

11466

11467

5R+E16

<| MICHAŁ |>
10-07-2018, 19:52
W ramach ciekawostki.
Byliśmy z żoną w górach i robiliśmy zdjęcia na dwa aparaty - żona D7200, a ja a5100 z kitem 18-55
Parę kadrów mamy podobnych, które tak samo obrobiłem.

a5100
11468

d7200
11469


a5100
11470

d7200
11471


a5100
11472

d7200
11473


pliki z alfy obrabia się jakoś łatwiej, ale to może być kwestia przyzwyczajenia.
końcowy efekt w miarę zbliżony, aczkolwiek zdjęcia z d7200 są ciut cieplejsze.

ikit
10-07-2018, 20:29
Mi się te z d7200 bardziej podobają. Ale jak z rawów to te alfowe możnaby do tego samego doprowadzić:)

sl011
12-07-2018, 10:11
W ramach ciekawostki.
Byliśmy z żoną w górach i robiliśmy zdjęcia na dwa aparaty - żona D7200, a ja a5100 z kitem 18-55
Parę kadrów mamy podobnych, które tak samo obrobiłem.
(...)
końcowy efekt w miarę zbliżony, aczkolwiek zdjęcia z d7200 są ciut cieplejsze.
Pliki z Nikona wyglądają jakby były bardziej "spolaryzowane".

<| MICHAŁ |>
12-07-2018, 13:18
ciekawie wygląda porównanie dwóch RAW'ów bez korekt :)

11506

MiGo
12-07-2018, 15:46
dwuosobowe jury uznało że obrazek z Sony jest ładniejszy. Z drugiej strony, My już podziękowaliśmy Panu Nikonowi... m.in. za reprodukcję bieli i nadużywanie żółtej składowej. Wrzucę podobne porównanie za kilka dni.

<| MICHAŁ |>
12-07-2018, 16:58
nadużywanie żółtej składowej. Wrzucę podobne porównanie za kilka dni.

ostanie puszki nikona, które miałem, to d300 i d700 i to był kompletny dramat. oczywiście, że można sobie tuningować raw'y, ale to było męczące i przesiadkę na nex-5n przyjąłem jako wybawienie.
rzeczywiście w starczych puszkach zażółcanie obrazu było sporym problemem i d7200 (nie wiem jak w poprzednikach tej serii) stanowi dla mnie milowy krok jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów.
czekam na porównanie :)

darekw1967r
13-07-2018, 11:49
ostanie puszki nikona, które miałem, to d300 i d700 i to był kompletny dramat. oczywiście, że można sobie tuningować raw'y, ale to było męczące i przesiadkę na nex-5n przyjąłem jako wybawienie.
rzeczywiście w starczych puszkach zażółcanie obrazu było sporym problemem i d7200 (nie wiem jak w poprzednikach tej serii) stanowi dla mnie milowy krok jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów.
czekam na porównanie :)

Raz poszedłem w plener z kumplem co siedzial glownie w NIKONACH, ja siedzialem w Pentax-ie, Olympus.

Ogolnie po latach... Spotkalismy sie ponownie i o dziwo okazalo sie, ze do krajobrazów obaj mamy Fuji X-T10 ;)

sandor
13-07-2018, 17:56
A ja nie mam Fuji, a krajobraz mam ;)
11555
11556
jedno i drugie kit.

stachmuszel
13-07-2018, 20:52
ostanie puszki nikona, które miałem, to d300 i d700 i to był kompletny dramat. oczywiście, że można sobie tuningować raw'y, ale to było męczące i przesiadkę na nex-5n przyjąłem jako wybawienie.
rzeczywiście w starczych puszkach zażółcanie obrazu było sporym problemem i d7200 (nie wiem jak w poprzednikach tej serii) stanowi dla mnie milowy krok jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów.
czekam na porównanie :)

Michale, fotografując krajobraz D700 nie musiałem korygować kolorystyki w ogóle! Także z tym "zażółceniem" chyba trochę przesadzasz. Inaczej w reporterce, gdzie obecna była ludzka skóra. Natomiast w Sony jedynym korpusem z naturalną i przyjemną kolorystyką był a3000. Cała reszta czyli c3, f3, 5n, a6000 w mojej ocenie wymagały korekty kolorystki, ale w drugą stronę niż D700. Jednak ta korekta wymagana była również w krajobrazie. Teraz mam RX10mk2, niestety tu też obrazek jest "sonowaty" delikatnie "chłodny". Także czy Nikon, Sony i tak trzeba grzebać w tych plikach.
Apropo's kolorystki, byłem kiedyś świadkiem pewnego wydarzenia. Na spotkaniu komunijnym rodzice wybierali zdjęcia dwóch fotografów. Akurat traf chciał, że jeden fotografował Nikonem a drugi Canonem. Faktycznie buźki dzeciaków były z Nikona lekko z dominantą żółtego, natomiast z Canona twarzyczki lekko czerwonawe. Jak myślisz, które wybrali rodzice? Odpowiem, z Nikona, bo dzieci wygłądały na takie "zdrowsze" :-)
Mam dwóch kolegów fotografujących wesela itp. Od lat siedzą w Nikonie, ale obce są im fora internetowe nt fotograficzne. Obcy jest im też termin "żółtaczka w Nikonie";-)

<| MICHAŁ |>
13-07-2018, 22:09
Stachu, ja wiem, że może przesadzam. Pewnie nawet bardzo, ale nie musiałem szukać
pierwsze z brzegu.
11567

może mój nikon był "dziabnięty". D7200 to kompletnie inna bajka, a i tak z a5100+20 się praktycznie nie rozstaję :)

puch24
13-07-2018, 22:12
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/20714354479_523726e14c_k-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/xystUK)2015-08-26_12-26-52_SAM_0786_WB350F (https://flic.kr/p/xystUK) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

Sorry, że niekoszerne, ale jakieś takieś podobneś... ;-)

Ligo
13-07-2018, 22:19
Puchu - Twoje podczas odpływu?

puch24
13-07-2018, 22:50
Tak, księżyc się wtedy oddalił.

stachmuszel
14-07-2018, 14:28
Stachu, ja wiem, że może przesadzam. Pewnie nawet bardzo, ale nie musiałem szukać
pierwsze z brzegu.
11567

może mój nikon był "dziabnięty". D7200 to kompletnie inna bajka, a i tak z a5100+20 się praktycznie nie rozstaję :)

Faktycznie Michale, żółto tu jakoś. Ale być może takie było wtedy światło, pewne pory dnia tak mają. Ale mimo wszystko żółto jest.

MiGo
16-07-2018, 20:42
Oto porównanie które obiecałem.

Nikon D5100 70mm, "neutral"
11678
Sony A6000 29mm, wycinek kadru, ustawienia "fabryczne" koloru
11679

Ten sam kadr, na ustawieniu "landscape", Nikon dawał jeszcze więcej żółci i ciemnego błękitu.

W rzeczywistości, kolory były takie jak pokazał Sony. Jak jeszcze chwilę pogrzebię to coś znajdę w innej tonacji.

zdyboo
16-07-2018, 22:04
Przyznam się, że nie kumam celu tego porównania, jak i w ogóle narzekania na kolory. Po to są RAWy, żeby bez problemów zrobić sobie takie kolory jak się chce. Ba, nawet w JPEGu da się to zrobić.
W rzeczywistości to każdy kolory widzi inaczej, zatem upieranie się, że jeden aparat odwzorowuje kolory lepiej od drugiego można w zasadzie o kant kuli rozbić.

Ligo
16-07-2018, 23:48
Zdyboo - nie do końca. Przecież wiesz, że jest różnica między CMOS a CCD, tak samo jak między matrycą Fuji, a już nie mówiąc o sigmowym Foveonie. One jednak inaczej pracują i czasem tych różnic nie da się zniwelować w postprocesie.

MiGo
17-07-2018, 09:19
Przyznam się, że nie kumam celu tego porównania, jak i w ogóle narzekania na kolory. Po to są RAWy, żeby bez problemów zrobić sobie takie kolory jak się chce. Ba, nawet w JPEGu da się to zrobić.
W rzeczywistości to każdy kolory widzi inaczej, zatem upieranie się, że jeden aparat odwzorowuje kolory lepiej od drugiego można w zasadzie o kant kuli rozbić.

Piszesz tak jakbyś nigdy nie robił zdjęcia kobiecie [emoji4]
A tak na serio, po co się męczyć z obróbką nikonowego RAW (każdy kadr inaczej trzeba korygować), skoro w S wszystko wychodzi na tyle dobrze „z pudełka” że nie trzeba grzebać.

stachmuszel
17-07-2018, 17:51
Nie spotkałem jeszcze takiego aparatu na "S", aby nie było trzeba nic grzebać, a już na pewno nie jest to A6000 ;-)
Rzadko zgadzam się z zdyboo, ale teraz przyznaję mu rację;-)

zdyboo
17-07-2018, 19:07
A ja właśnie czekałem na Stacha, choć liczyłem, że tradycji stanie się zadość i będzie coś o niebieskim. Choć było blisko. :-P
MiGo
Jeżeli dla Ciebie obróbka RAWa to męka to albo nie masz wprawy, albo nie umiesz zapanować nad aparatem.
Prywatnie z Nikonami cyfrowymi skończyłem na D90, ale w firmie mam nadal styczność. Mieliśmy D70s, D300, a obecnie mamy D7200.
Mamy też studio do foto produktowej i wszystko robimy w JPEGach, bo nie ma czasu na zabawę w wołanie RAWów. Nigdy nie słyszałem od grafików, że coś nie tak jest z kolorem. Z dowolnej z trzech wymienionych puszek. Przekrój matryc pełen, CCD, pierwszy CMOS Nikona i obecne CMOSy, którym nic kompletnie nie brakuje.
Ligo
To raczej oczywiste, że każda z matryc ma swój sznyt jeżeli chodzi o kolorystykę, tonację i podobne duperele. Nie trzeba nawet skakać pomiędzy CCD (obecnie w niszy), CMOSem i X-Transem. Nawet ta sama matryca Sony daje różne efekty w zależności od tego, który producent ją weźmie na warsztat, vide Sony/Nikon/Pentax.
Pisałem o duperelach, ponieważ wystarczy trochę pogrzebać, nawet w tak intuicyjnym w obsłudze LR i można sobie wygenerować kolorystykę i tonację jaką się tylko zapragnie.

darekw1967r
17-07-2018, 21:14
Nie spotkałem jeszcze takiego aparatu na "S", aby nie było trzeba nic grzebać, a już na pewno nie jest to A6000 ;-)
Rzadko zgadzam się z zdyboo, ale teraz przyznaję mu rację;-)

Najmniej grzebania w RAW-ach mialem w Canonach i Olympusach.
Pozniej Sony.
Pozniej Fuji i Pentax.
Najgorzej bylo z Nikonem.

- - - - kolejny post - - - - - -


Nie spotkałem jeszcze takiego aparatu na "S", aby nie było trzeba nic grzebać, a już na pewno nie jest to A6000 ;-)
Rzadko zgadzam się z zdyboo, ale teraz przyznaję mu rację;-)

RAW z A6000 nie wymaga duzego nakladu aby bylo ok.

MiGo
17-07-2018, 21:44
MiGo
Jeżeli dla Ciebie obróbka RAWa to męka to albo nie masz wprawy, albo nie umiesz zapanować nad aparatem.

Zastanawiam się jaki jest cel Twojej wycieczki ad personam. Noblesse oblige. Jeśli się pomyliłem, to przepraszam.

stachmuszel
18-07-2018, 07:04
Ja zawsze zastanawiałem się, jak wyglądają fotki fotoweselników, którzy robią w *.jpg i oddają taki materiał bez obróbki klientom. Muszą chyba doskonale znać warsztat, aparat i mieć opanowany do perfekcji WB ;-)

zdyboo
18-07-2018, 08:19
Ja zawsze zastanawiałem się, jak wyglądają fotki fotoweselników, którzy robią w *.jpg

Podejrzewam, że odbiorca jest dostosowany do materiału.


Zastanawiam się jaki jest cel Twojej wycieczki ad personam. Noblesse oblige. Jeśli się pomyliłem, to przepraszam.

Mylisz się. To nie wycieczka, a zwykłe stwierdzenie faktu.

<| MICHAŁ |>
18-07-2018, 13:26
Przyznam się, że nie kumam celu tego porównania, jak i w ogóle narzekania na kolory. Po to są RAWy, żeby bez problemów zrobić sobie takie kolory jak się chce. Ba, nawet w JPEGu da się to zrobić.
nie sposób się nie zgodzić.
jest tylko jedno małe ale... trzeba chcieć i umieć, a nie każdy chce, a jeszcze mniej umie.
to tak jak z wycieczką do Gdańska - można zapedałować rowerem, ale wygodniej jest pokierować samochodem, a jeszcze wygodniej na tylnym siedzeniu z kierowcą, szczególnie gdy się nie ma prawa jazdy. Nie każdy chce siedzieć i "grzebać w PP", szczególnie gdy jakimś urlopie, czy wyjeździe jest kilkaset zdjęć. Znaczenie lepiej jest mieć taki aparat, który daje kolory "tak jak było".

epicure
18-07-2018, 13:52
Znaczenie lepiej jest mieć taki aparat, który daje kolory "tak jak było".

Gdyby były takie aparaty, na forach od razu pojawiłaby się lawina postów w stylu "czemu mój aparat robi tak brzydkie zdjęcia?" :)

ikit
18-07-2018, 14:16
Ostatnio czytałem recenzję jakiegoś telefonu nad którym myślałem i się okazało że aparat w nim mimo dobrej specyfikacji jest słaby bo jak jest jasno to robi za ciemne zdjęcia, a jak ciemno to za jasne:D

puch24
18-07-2018, 14:49
Potrzebny jest aparat, który robiłby zdjęcia takie, jak nam się WYDAWAŁO, że było.

epicure
18-07-2018, 14:52
Problem pojawia się wtedy, gdy każdemu wydaje się inaczej :)

Juriko
18-07-2018, 16:27
Znaczenie lepiej jest mieć taki aparat, który daje kolory "tak jak było".
Jak by był taki aparat to by był koniec przemysłu foto. :)
A serio, to prawda. Podkolorować na żarówę jakieś zdjątko dla zabawy zawsze łatwiej, niż doprowadzenie setek zdjęć do normalności.

MiGo
18-07-2018, 16:45
Mylisz się. To nie wycieczka, a zwykłe stwierdzenie faktu.

Dalsza dyskusja z Tobą nie ma sensu. Cieszę się, że mamy styczność tylko na forum.

Pozdrawiam

zdyboo
18-07-2018, 18:01
jest tylko jedno małe ale... trzeba chcieć i umieć, a nie każdy chce, a jeszcze mniej umie.
Nie każdy chce siedzieć i "grzebać w PP", szczególnie gdy jakimś urlopie, czy wyjeździe jest kilkaset zdjęć.

Nie ma obowiązku kłapania migawką bez ograniczeń, ba nie ma obowiązku kłapania w ogóle. Ja na przykład w ogóle nie robię zdjęć w stylu "tu byłem". Dla mnie takie zdjęcia są całkiem pozbawione sensu. Oczywiście preferuję pokazanie danego miejsca z mojego punktu widzenia, zatem zdjęcie mojej gęby do tego w ogóle nie jest potrzebne.
Na wyjazdy z rodziną nie ma sensu zabierać aparatu jako takiego. Telefon wystarczy, ile zdjęć naszej rodziny na tle kolejnych atrakcji w ogóle opuszcza elektroniczny obieg. Większość nie opuszcza nawet ekranów telefonów.
Najwięcej jednorazowo zdjęć przywiozłem trzy lata temu z dwutygodniowego pobytu w Chinach. Przy tym wiedziałem, że jak wrócę w kierat, to nie znajdę siły na wieczorne siedzenie i obróbkę. Spiąłem poślady i w cztery dni pomiędzy powrotem z wyjazdu, a powrotem do fabryki obrobiłem materiał z 950 rawów. I to jeszcze walcząc z jet lagiem, niestety odchorowuję bardzo zmianę czasu. Pomogło mi na pewno to, że widziałem co chcę osiągnąć.


Gdyby były takie aparaty, na forach od razu pojawiłaby się lawina postów w stylu "czemu mój aparat robi tak brzydkie zdjęcia?" :)

To już było. Swego czasu Nikon wypuszczając np. D200 i D80 oparte na tej samej matrycy, programował je tak, że D80 wypluwało "ładniejsze" JPEGi od D200. Ludkowie pisali, czemu moje D200 robi takie szare zdjęcia, a kolega ma D80 i ma takie ładne, a przecież to te same matryce.


Problem pojawia się wtedy, gdy każdemu wydaje się inaczej :)

To nie problem, to norma. Akurat postrzeganie barw jest kwestią bardzo indywidualną. Inaczej nie powstałyby wszystkie unormowane palety kolorów np. PANTONE czy CMYK. Nawet w papierach od auta masz kolor podany jako numer, a nie określenie słowne.


Podkolorować na żarówę jakieś zdjątko dla zabawy zawsze łatwiej, niż doprowadzenie setek zdjęć do normalności.

Co jest normalnością? To co nam się wydaje, że jest? Jeżeli chodzi o kolory jesteśmy póki co skazani na głęboki subiektywizm.

Dlatego rozmowa o kolorach jest trochę jak rozmowa o gustach.

<| MICHAŁ |>
18-07-2018, 19:13
Nie ma obowiązku kłapania migawką bez ograniczeń, ba nie ma obowiązku kłapania w ogóle. Ja na przykład w ogóle nie robię zdjęć w stylu "tu byłem". Dla mnie takie zdjęcia są całkiem pozbawione sensu. Oczywiście preferuję pokazanie danego miejsca z mojego punktu widzenia, zatem zdjęcie mojej gęby do tego w ogóle nie jest potrzebne.
nie wiem czemu położyłeś nacisk na samoyebki :)
miałem na myśli normalny wyjazd - gdzieś, z kimś, po coś, gdy fajnie jest uwiecznić miejsce i chwilę. dobrze wtedy wrócić i zamiast siedzieć jak gnom jaskiniowy nad LR, PSE czy PS, podzielić się po prostu wspomnieniami z kim tam się chce. A niestety nie zawsze można, a szczególnie nie można gdy robi się zdjęcia w RAW'ach. Dlatego z mojego punktu widzenia istotne jest właściwe oddanie kolorów, świateł i ogólnej tonacji, aby móc eliminować konieczność RAW'owania, bo "trzeba zdjęcie doprowadzić do ładu i składu", aby nadawało się do pokazania. Nie znaczy to oczywiście, że jestem przeciwnikiem surowych plików, ale obecnie częściej sięgam do jpg'a niż robiłem to kilka lat temu - powiedzmy że do chwili gdy jeszcze miałem d700.
Jeśli chodzi o samo porównanie, bo zastanawiałeś się nad jego sensem - każdy ma prawo je oceniać po swojemu. Ja akurat w tych obszarach jest wręcz nieprzyzwoicie liberalny - póki ktoś nie pławi się w oparach absurdu, bo jak wiadomo z kąpieli w błocie tylko świnia czerpie przyjemność, zupełnie mi to nie przeszkadza, a co więcej zdecydowanie wolę zdjęcia niż suche opowieści. Al e masz rację - ten mój test nie był najlepszy - zrobię lepszy, a mianowicie test jpg'ow - jak obrazuje a5100 vs d7200 na poszczególnych ustawieniach predefiniowanych. Zrobię to nie po to, aby udowodnić wyższość jednej, czy też drugiej puszki, ale po to, aby choć jeden użyszkodnik wybrał świadomie aparat dla siebie. Po nic więcej.

zdyboo
18-07-2018, 19:43
nie wiem czemu położyłeś nacisk na samoyebki. (...) Po nic więcej.

Akurat nie o selfiki mi chodziło, ale je w sumie można uznać, za przypadek szczególny. Do zwykłych zdjęć z wakacji wystarczy telefon, obróbka jeżeli w ogóle potrzebna, do ogarnięcia darmową apką. Łatwość pochwalenia się w sieci gdzie to się akurat siedzi, bije na głowę każdy aparat. Na cholerę targać aparat, lepiej zabrać power bank, żeby prądu wystarczyło.

Dla mnie takim absurdem było kategoryczne stwierdzenie, że kolory w rzeczywistości były takie jak w Sony. Nikt, kto chwilę by się zastanowił na tym jak odbieramy kolor, w życiu by czegoś takiego nie napisał. Do tego w zasadzie piłem, potem się dyskusja rozkręciła, to wziąłem udział. :)

Co do testu, to luz, ale zapytam tylko czy zdajesz sobie sprawę z jego OKD?

<| MICHAŁ |>
18-07-2018, 19:58
Co do testu, to luz, ale zapytam tylko czy zdajesz sobie sprawę z jego OKD?
i tak i nie.
To będzie test niszowy, bo kto normalny kupuje d7200 i robi jpg'i? Dziękuje za komplement :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
a co kuźwa nie wolno? Maciek, Puch'u, nie zawracaj mi gitary tymi nef'ami... jak trzeba to robię, a jak nie trzeba, to nie robię
ale na poważnie - zanim kupiłem d7200 to dotarłem na krańce internetów, żeby sobie popatrzeć jaki obrazek generuje i niewiele znalazłem - wszędzie obrobione pliki, pokolorowane, przeostrzone. A mi zależało na takich nietkniętych.
takie więc wrzucę - może się komuś przydadzą, a może nie, ale będą. Z mojej perspektywy - najważniejsze, że nie będą mnipulowane, nie licząc zmniejszenia.
nie będę też ich w żaden sposób oceniać, bo w sumie kogo to, co mi się podoba, a co nie.

zdyboo
18-07-2018, 20:22
To będzie test niszowy, bo kto normalny kupuje d7200 i robi jpg'i?

Nie czytasz Michale. :-P
Pisałem wyżej, że mamy w firmie D7200 i robimy tylko JPEGi. Nawet dziś kilkadziesiąt "nietkniętych" JPEGów zrobiliśmy z kolegą. Jutro już będą tknięte, bo potrzebuję tych zdjęć. :)

Ja sobie cenię RAWy za to, że są. Estetyka się zmienia, umiejętności też. Czasem wracam do starych RAWów ze sprzętów, których już dawno nie mam i obrabiam jak aktualnie umiem. Dla mnie to nawet więcej niż negatyw. Negatyw ma już pewien sznyt, bo wywołałem go już w jeden specyficzny sposób i tego nie zmienię. RAW to surówka i mogę w sumie wszystko od nowa jeżeli chodzi o post proces.

Kilkanaście lat temu obrobiłem pewną sesję portretową koleżanki w RawShooter. Zdjęcia robione D70s. Zapomniałem w sumie już o tych zdjęciach, trafiłem na nie ponownie przy robieniu porządków. Wrzuciłem do LR5 i obrobiłem jeszcze raz. Na efekty obróbki sprzed lat patrzeć teraz nie mogę. :)

<| MICHAŁ |>
18-07-2018, 20:31
czytam czytam
nie chwaląc się, czasami ze zrozumieniem, albo mi tak mówią, żeby przykrości nie robić :-P
wyszedłem z założenia, pewnie mylnego, że to jakaś dokumentacja techniczna - to tak jak z głosem kopyt, a Ty rzeczywiście możesz focić Panoramę Racławicką, centymetr po centymetrze, gdzie kolor ma w sumie jakieś znaczenie (chyba?? :))
ja też robię setki zdjęć w pracy, ale to są zdjęcia zazwyczaj uszkodzonych komputerów i robię komórką w jpgach, bo więcej nie trzeba.
Z tymi starymi zdjęciami, to też tak mam, więc rozumiem...

puch24
18-07-2018, 20:48
Michał, jest w Nikonie jeszcze coś takiego, że można sobie opracować krzywą charakterystyczną, preferowaną przy obróbce, i załadować ją do aparatu, żeby potem wszystkie zdjęcia jpg wychodziły od razu obrobione wg preferencji.

zdyboo
18-07-2018, 20:59
wyszedłem z założenia, pewnie mylnego, że to jakaś dokumentacja techniczna

Dokumentacja też, ale i zdjęcia, które potem są wykorzystywane na przykład w reklamie wielkoformatowej. Wszystko z JPEGów.

<| MICHAŁ |>
18-07-2018, 21:01
Michał, jest w Nikonie jeszcze coś takiego, że można sobie opracować krzywą charakterystyczną, preferowaną przy obróbce, i załadować ją do aparatu, żeby potem wszystkie zdjęcia jpg wychodziły od razu obrobione wg preferencji.
można.
ale można zassać też stąd https://nikonpc.com/


Dokumentacja też, ale i zdjęcia, które potem są wykorzystywane na przykład w reklamie wielkoformatowej. Wszystko z JPEGów.
paczaj paczaj
a ja byłem pewien, że Ty jesteś RAWtodox :)

Juriko
18-07-2018, 21:01
Co jest normalnością? To co nam się wydaje, że jest? Jeżeli chodzi o kolory jesteśmy póki co skazani na głęboki subiektywizm.
Mam na myśli to ze można np. wydruk skonfrontować z plenerem. Subiektywizm będzie, ale niewielki. Sięganie do pamięci go powiększy, doświadczenie natomiast, pozwoli zmueścić się w akceptowalnych granicach. I to chcę osiągnąc na początek, dalsza obróbka ma spowodować to, aby obrazek był taki jaki chcę aby był.

zdyboo
18-07-2018, 21:50
a ja byłem pewien, że Ty jesteś RAWtodox :)

Prywatnie jestem, nie mam nawet ustawionego RAW+JPEG, tylko RAW. Służbowo robię to za co mi płacą, a nie płacą mi za machanie suwakami w LR czy ACR. Skoro JPEG wystarcza, wystarczą suwaki w PS. :)


Mam na myśli to ze można np. wydruk skonfrontować z plenerem.

Rozumiem, że w plener jeździsz vanem gdzie masz kompa, drukarkę i natychmiast po zrobieniu zdjęcia drukujesz, w te pędy wybiegasz z auta i porównujesz. :)


dalsza obróbka ma spowodować to, aby obrazek był taki jaki chcę aby był.

Czyli jednak subiektywizm.

Fotografia barwna chyba nigdy na celu nie miała dokładnej reprodukcji barw. Każdy film barwny miał swój charakter, podobnie jest z matrycami, programami do obróbki czy profilami barwnymi. Każdy kolory widzi inaczej i dla każdego co innego oznacza "nietknięte". Mózg nas oszukuje, ale sami wcześniej zindoktrynowaliśmy go wbijając wzorce kolorów. Powtarzam się, ale i sama dyskusja staje się powoli jałowa, zatem pozwolę sobie na swój mały, osobisty EOT.

wpkx
18-07-2018, 22:15
Fotografia barwna chyba nigdy na celu nie miała dokładnej reprodukcji barw.
Tomku, naprawdę tak uważasz?
Dobrze choć, że napisałeś "chyba".

puch24
18-07-2018, 22:29
No dobra, ale coś takiego możemy mieć, jeśli na przykład sfotografujemy Monę Lizę, wydrukujemy, postawimy obok oryginału, i wtedy możemy mówić, czy odwzorowanie barw jest dobre czy nie.

Juriko
19-07-2018, 00:01
Rozumiem, że w plener jeździsz vanem gdzie masz kompa, drukarkę i natychmiast po zrobieniu zdjęcia drukujesz, w te pędy wybiegasz z auta i porównujesz
Dowcipniś. :) Co do tematu to też nie zamierzam go ciągnąć.Napisałem juz wszystko co chciałem. :)
ps. A z drukarką teraz nigdzie nie pojadę, bo dziś skończył mi się cały zapas atramentów. Kupię nowy, zaleję drukarkę, do autka zupkę i ... :)

madebyzosiek
20-07-2018, 23:32
Jakieś zdjęcia, a nie tylko gadanie :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04743-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/6thcskdemi16x97/DSC04743.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04745-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/5rxpvjnjem9fm0d/DSC04745.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04747-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/5a4hsgjx5nrguw9/DSC04747.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04752-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/kev8ytofjzgipa7/DSC04752.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04753-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/415ssumjx8ivcr0/DSC04753.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04757-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/pgoximi6qpexohr/DSC04757.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04763-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/l005fkcdn10e7xr/DSC04763.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04766-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/mf40f9olue5cgw6/DSC04766.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/07/DSC04742-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/4s7kwn0p0v830u6/DSC04742.jpg)

<| MICHAŁ |>
21-07-2018, 08:32
to i ja wrzucę z 20ki

11787

11788

11789

MiGo
21-07-2018, 18:59
Krka z PZ-a.
11799

stachmuszel
22-07-2018, 11:54
Tomku, naprawdę tak uważasz?
Dobrze choć, że napisałeś "chyba".

Po raz drugi zgadzam się z Tomkiem. Fotografia, która oddaje naturalnie wszystko co niej widać, jest mało atrakcyjna. Może , ale nie musi ;-)

rmn1
22-07-2018, 12:13
Panowie, jakieś 2 dni temu pytałem w temacie obok o jakiś uniwersalniejszy zoom do a7 niż 28-70. Wszystko drogie i duże. Zbyt drogie i zbyt duże. I dzisiaj przeszła mi taka myśl przez głowę, może pogonić a7 28-70 i kupić jakiegoś nexa z czymś fajnym. Fotografem nie jestem, FF zawsze mi się marzyła bo była w głowie czymś ekstra, ale chyba już mi przeszło, czasu na foto nie ma, tylko jakiś urlop, koncert, wjazd - a rzadko to wszystko się zdarza. A7 jest romantycznym aparatem, ale może szkoda sensu? 3000-3500zł bm dostał, coś tam mogę dołożyć, chciałbym coś szerokiego i jakiegoś zooma może, ale raczej szerzej niż obecne 28-70. Czy moje rozmyślania mają sens? Jaki nex da mi jakość obrazka jak a7mk1?

capo-di_tutti-capi
22-07-2018, 12:45
rmn1
Tak jakby był jakiś niesamowity wybór...
https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Venus_Optics_Laowa_15mm_f_2_FE_Zero-D_Lens_for_Sony_E_vs_Samyang_12mm_f_2.0_NCS_CS_Len s_for_Sony_E-Mount_APS-C_Black_vs_ZEISS_Touit_12mm_f_2.8_Lens_Sony_E-Mount_vs_Sony_E_10-18mm_f_4_OSS_Lens/BHitems/1357085-REG_1080321-REG_970834-REG_892389-REG

Sony 10-18/4 był 5 dni temu na amazon.de za 629 Euro.

CC_PL
22-07-2018, 12:47
Jaki nex da mi jakość obrazka jak a7mk1?

Pewnie każdy z serii 6x00. Różnica miedzy FF a APSC to jest widoczna raczej tylko na wysokim ISO.

Teraz najlepszą cenę ma A6300, ok 2550 po cashbacku.

<| MICHAŁ |>
22-07-2018, 15:13
Jaki nex da mi jakość obrazka jak a7mk1?
nie wchodziłem na tę stronę pińcet lat, ale jeszcze działa
https://admiringlight.com/blog/sony-a7-ii-vs-sony-a6000-landscape-use/

rmn1
22-07-2018, 15:42
Michał, no to wychodzi, że a6000 będzie mniejszy, tańszy i z tańszymi, mniejszymi szkłami. Jade na urlop we wrześniu, mam kilka tygodni do namysłu. CIekawy byłby też zakup jakiejś szerokiej stałki do a7, jakiegoś Samyego AF.

wpkx
22-07-2018, 16:04
Po raz drugi zgadzam się z Tomkiem. Fotografia, która oddaje naturalnie wszystko co niej widać, jest mało atrakcyjna. Może , ale nie musi ;-)

To zupełnie inne pole do dyskusji.

capo-di_tutti-capi
22-07-2018, 16:05
https://www.bhphotovideo.com/c/search?setNs=p_PRODUCT_SHORT_DESCR%7c0&Ns=p_PRODUCT_SHORT_DESCR%7c0&ci=17912&fct=fct_lens-mount_3442%7csony-e-mount-full-frame%2bfct_zooms-primes_5903%7cprime-lenses%2bfct_a_focus-type_5738%7cautofocus%2bfct_brand_name%7csamyang&srtclk=sort&N=4196380428
14mm?

madebyzosiek
22-07-2018, 16:13
Michał, no to wychodzi, że a6000 będzie mniejszy, tańszy i z tańszymi, mniejszymi szkłami. Jade na urlop we wrześniu, mam kilka tygodni do namysłu. CIekawy byłby też zakup jakiejś szerokiej stałki do a7, jakiegoś Samyego AF.Hmmn... Nie wydaje mi się, żeby mój A6000 dorównywał jakością obrazowania pełnoklatkowemu D700, więc raczej A7 będzie miał obrazek lepszy. Innym tematem jest fakt, że mały zoom do A6000 to PZ 16-50, który jest ciemny i bardzo przeciętny... Ja sobie sprawiłem Sigmę 30 1.4, chcę jeszcze sprawić sobie Sigmę 16 1.4, a to już nie są małe szkła. Na Twoim miejscu w życiu nie wymieniłbym A7 a Sony APS-C.

<| MICHAŁ |>
22-07-2018, 17:14
Kwestia potrzeb. Ja wymieniłem d700 na nex-5n i ani przez chwilę nie żałowałem, a wręcz przeciwnie - do stricte amatorskich zastosowań 5n był lepszy, bo mniejszy, bardziej poręczny i dodatkowo dający imho przyjemniejszy obrazek. Tylko od razu mówię - nie miałem zadęcia na bycie pro, więc rozmiar matrycy nie miał znaczenia, a wyżej ceniłem i cenię lepszy obrazek. Ale tak to jest - o gustach i guścikach nie ma co dyskutować, dlatego cały czas piszę, że moim zdaniem...

madebyzosiek
22-07-2018, 17:21
To nie jest kwestia parcia na pro. W warunkach krajobrazowych obrazek z każdego aparatu będzie dobry, a moim zdaniem najlepszy mam z D200, przy nim się chowa każdy inny aparat jaki mam. Ale w słabym świetle obrazek z A6000 staje się problematyczny, bo o jego AFie nawet nie będę wspomniał ;)

<| MICHAŁ |>
22-07-2018, 17:29
Ja to wszystko wiem i rozumiem, ale nie ma takiego aparatu, który zrobiłby Cię przygotowanym na każdą ewentualność.
Wysokie ISO jest oczywiście gorsze niż w d700, ale jeśli chcesz iść na jakiś kompromis, to musisz rozważyć wszelkie za i przeciw. W moim przypadku, odsetek zdjęć na wysokim iso, to margines - mniej niż 1% - to wypadkowa tego, że albo robię w dzień, albo ze statywem (to rzadziej), więc brak superużyteczniego iso z d700 (bo iso w a6k jest użyteczne), nie jest dla mnie problemem i przez 5 lat nigdy nie było

madebyzosiek
22-07-2018, 17:35
Tylko iso w D700 przy iso w A7 wymięka i dlatego napisałem, że na miejscu kolegi nie zmieniłbym A7 na żadne Sony APS-C, bo po prostu jest słabiej. Nie ma aparatu gotowego na wszystko, ale wolę walczyć z obróbką zdjęcia na iso 4000 z D700 niż z jakiejkolwiek DXa z którym miałem styczność lub nadal mam ;) Natomiast dla kogoś, kto nie wykracza powyżej 400-1000 nie będzie to miało znaczenia...

<| MICHAŁ |>
22-07-2018, 17:48
jeszcze raz powtórzę - rozumiem argumentację i jest ona oczywista.
I podzielam ostatnie zdanie - w pewnych okolicznościach przesiadka na cropa z ff nie wpływa negatywnie na rezultat.

przykład trochę z (_._), bo mało mam takich zdjęć - wszystkie na iso 3200, bo i tak na wyższe nie wchodzę. nie dotykane oprócz wpasowania do rozmiaru 2560x1600.

d700
11808

a5100
11809

d7200
11810

dla niektórych to może być koronny argument
11811

madebyzosiek
22-07-2018, 18:09
Michale, jest dokładnie tak jak piszesz - nie ma aparatu dobrego na każdą okoliczność... Dlatego trzeba mieć aparaty na różne okoliczności lub iść w większym lub mniejszym stopniu na kompromisy ;) Dla mnie A6000 jest fajnym aparatem do filmowania i na szybkie wrzucenie do plecaka, torby, czy torebki żony. Natomiast zadowolenie pojawiło się dopiero z obrazkiem Sigmy 30 1.4. Z 16-50... było tak sobie. Do innych celów i okoliczności mam inne aparaty.

wpkx
22-07-2018, 18:22
Panowie, z tym Waszym mitycznym FF - przestańcie się wreszcie oszukiwać.
Full Frame to tylko szumnie okrzyknięty mały obrazek, którym matryca 24x36 mm po prostu jest, i który jest też, do czego się nie chcecie przyznać, od 100 lat wzorcem, w tym dla APS-C, co jest tak naprawdę bez sensu.
(Mały obrazek to badziewie i daleko mu do średniego, czy tym bardziej do wielkiego formatu.)
Natomiast APS-C to od początku chwyt marketingowy, podparty oszukańczą możliwością stosowania starych, dobrych, małoobrazkowych szkieł.
Tymczasem przy normalnym małym obrazku obiektyw małoobrazkowy, np. 50 mm, to naprawdę 50 mm, a nie jakieś fikcyjne 50 x 1.5.
A Wy wciąż z tą wielkością pixeli, ISO, i przeliczaniem bokehu... Tak... I nie.
Jeśli faktycznie ktoś potrzebuje czegoś małego z niezłą jakością, to m4/3 jest na rynku od dawna.

<| MICHAŁ |>
22-07-2018, 18:52
wydaje mi się, że z początku apsc był odpowiedzią producentów matryc na problemy z produkcją większych rozmiarów sensorów. raczej to nie marketing, a ograniczenia techniczne. i przyjęło się to jako standard. Za pierwsze kodaki z FF trzeba było płacić jak za wahadłowiec...

wpkx
22-07-2018, 19:16
Problemy, owszem, były, tylko za tym poszedł cały przemysł produkujący nie tylko cropowe body, ale i cropwe obiektywy.
Ich produkcja jest znacznie tańsza, lecz cena niekoniecznie.

<| MICHAŁ |>
22-07-2018, 19:24
ceny to kompletnie inna bajka. Aparaty i obiektywy są nieprzyzwoicie drogie i pewnie realny koszt parts + labour stanowi pewnie mniej niż 30% wartości sprzętu po cenie fabrycznej.
A jak wiadomo - każdy chce mieć dobry aparat.

Nican
22-07-2018, 19:25
Panowie, z tym Waszym mitycznym FF - przestańcie się wreszcie oszukiwać.
Full Frame to tylko szumnie okrzyknięty mały obrazek, .

FF nie jest ani mitycznym , ani nie spotkalem nikogo , kto by sie oszukiwal i uwazal , ze FF to inny Format matrycy niz ok 24 *36 mm.

Termin ktory wczesniej nie byl stosowany do okreslenia wielkosci formatu klatki.
w czasach analogu stosowano dla tego Formatu inne okreslenia - maly obrazek , 135 film , 24*36 , Kleinbild , 小さな画像 itp .




z wprowadzeniem matryc elektroniczynch 24*36 powstalo dla nich obiegowe okreslenie FF - gdzie tutaj oszustwo?
- calkiem praktyczny skrot. Oczywiscie mozna by mowic np Format 36 , dlaczego nie? - ale sie nie przyjelo .

FF nie koliduje z zadnym innym oznaczniem z przeszosci i jest jednoznaczny.
Termin jak Termin - ciag znakow sluzacych jednoznacznemu opisaniu formatu. akurat ten sie przyjal - dobry jak kazdy inny.


Znacznie wieksze skomplikowanie oznaczen panuje w okresleniu nazw wielkosci matryc kompaktowych - podaje sie odpowiednio wielkosc plytki na ktorej miesci sie znacznie mniejszy sensor , pasujacej do lampy obrazowej kamer telewizyjnych ( w zamierzchlej historii).

Termin aps powstal na dlugo zanim pojawily sie w handlu aparaty cyfrowe o tej wielkosci matryc .
Canon przejal to okreslenie , precyzujac o jakie proporcje sie rozchodzi - c, h , kiedy wielkosc matryc byla zblizona do tych analoigowych aps.

ps. ogniskowa 50 mm jest dla kazdego formatu niezmienna.
zmienia sie .... wielkosc formatu , nie ogniskowa.

Ligo
22-07-2018, 19:34
Termin aps powstal na dlugo zanim pojawily sie w handlu aparaty cyfrowe o tej wielkosci matryc .
Na długo wcześniej to były w produkcji aparaty formatu karat, natomiast APS wszedł parę lat przed cyfrą i miał być takim niby łącznikiem między filmem, a matrycą.

wpkx
22-07-2018, 19:36
Matko...

Ligo
22-07-2018, 19:38
Co matko? :mrgreen:

Nican
22-07-2018, 19:42
ale i cropwe obiektywy.
Ich produkcja jest znacznie tańsza, lecz cena niekoniecznie.

wymagania w stosunku do optyki dla mniejszych formatow sa wieksze , jesli chcemy zachowac jakosc obrazowania zblizona do z matryc wiekszych.

tak wiec obiektywy do m43 czy aps wcale nie musza byc tansze w produkcji.

Mozliwosc produkowania matryc wiekszych o tej samej wielkosci pixela co w matrycach aps , spowodowala koniecznosc poprawy rozdzielczosci wzglednej obiektywow , co podnioslo ich cene takze dla duzych formatow.

- - - - kolejny post - - - - - -


Na długo wcześniej to były w produkcji aparaty formatu karat, natomiast APS wszedł parę lat przed cyfrą i miał być takim niby łącznikiem między filmem, a matrycą.

do dzisiaj mam aparat na film aps - z filmem naswietlonym do polowy, nie wyjetym z aparatu.
nie chce mi sie dac do wywolania . niech kiedys zajma sie tym spadkobiercy.

sensem formatu aps mialo byc ulatwienie obslugi i automatyzacji wywolania w maszynach.
dane o expozycji byly zapisywane na sciezce magnetycznej naniesionej obok klatki.

wpkx
22-07-2018, 19:44
Matko...

<| MICHAŁ |>
22-07-2018, 19:50
Matko...


https://www.youtube.com/watch?v=d9Zyv9xHTlY

rmn1
22-07-2018, 21:58
Nie chciałem zrobić takiego szitstormu, po prostu mam co chciałem, a7, ale wszystko takie drogie, już nawet nie chodzi, że brak golda, tylko ja nie jestem żadnym fotografem, dużo oglądam zdjęć i lubię, ale mało pstrykam bo nie mam okazji, wszystko brzydkie w okolicy, kota nie mam, a i taka fotografia średnio mnie interesuje;) Chciałbym coś zmienić, kupić, bo to przyjemne jest, a i jakiś bodziec. We wrześniu urlop, Teneryfa lub Hiszpania kontynentalny, to i coś będzie ladniejszego. Pytanie czy zostawić a7, i kupić jakąś stałą, czy moze 10-18...

Rycerz
22-07-2018, 22:48
Oczyściłem forum z kilku zaniżajacych poziom forum zdań. A forumowicz nican dostał bana na miesiąc za obrażanie co najmniej dwóch użytkowników. Jak ktoś się nie zgadza to może pisać skargi ;-)

<| MICHAŁ |>
23-07-2018, 09:09
ja się nie zgadzam, bo nie przeczytałem dyskusji, którą wychlastałeś :-P
pewnie wiele straciłem :)


Chciałbym coś zmienić, kupić, bo to przyjemne jest, a i jakiś bodziec. We wrześniu urlop, Teneryfa lub Hiszpania kontynentalny, to i coś będzie ladniejszego. Pytanie czy zostawić a7, i kupić jakąś stałą, czy moze 10-18...
nie, no nie, nie, nie
robić taką zmianę, tylko po to, żeby mieć bodziec? to nie jest najlepszy pomysł. Ja rozumiem, że coś Cię ogranicza, nie czujesz się z tym sprzętem dobrze, ale tylko dla widzimisię? Nic Ci to nie da, a o cenie 3-3,5k, możesz zapomnieć bo 1 (https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/sony-ilce-7k-28-70-mm-czarny.bhtml) i 2, (https://allegro.pl/sony-alfa-a7-28-70-f-3-5-5-6-oss-ilce7kb-32gb-i7109159175.html)
A jeszcze do niedzieli był cashback - nie pamiętam dokładnie, ale coś koło 400. A7 wychodziło w granicach 2800-2900 o ile mnie pamięć nie myli.
No chyba, że trafisz na wyjątkową okazję i sprzedasz za więcej niż 3k.
Największym ograniczeniem systemu E są szkła, a w zasadzie zaporowe ceny (chociażby cropowe 10-18 ). Lepiej więc kupić szkło 28, albo 35mm do A7 i jednym szkłem obgonić cały urlop niż teraz zmienić system. Ja dlatego do A5100 kupiłem 20kę (dzięki Zdyboo za inspiracje), a jako travel - kupiłem d7200, bo w cropowym systemie E nie było nic sensownego (nie, nie jest sensownym żadna z wersji 18-200, ani elektryczne 18-105, ani krótkie 16-70).

sandor
23-07-2018, 09:18
18-135 jest interesująca jako wakacyjne szkło.

<| MICHAŁ |>
23-07-2018, 09:55
teraz tak, ale w listopadzie go jeszcze nie było

sandor
23-07-2018, 13:01
Ale jeśli mn1, albo ktoś inny w tym momencie rozważa system e jako wakacyjny, no to teraz jest takie szkło :smile:

zdyboo
23-07-2018, 18:28
A forumowicz nican dostał bana na miesiąc za obrażanie co najmniej dwóch użytkowników. Jak ktoś się nie zgadza to może pisać skargi ;-)

Czemu dopiero teraz? ;)


Ale jeśli mn1, albo ktoś inny w tym momencie rozważa system e jako wakacyjny, no to teraz jest takie szkło :smile:

Bezlustro APS-C jest korzystne wielkościowo i wagowo w stosunku do dowolnej pełnej klatki, a już zwłaszcza takiej z lustrem. A7 z małymi szkłami typu 24 czy 35 mm nadal jest niewielkie, ale nie każdemu pasuje tylko stałka. Choć akurat robienie jedną stałką jest fajne, a nawet bardzo fajne.
18-135 obecnie jest do dostania za ok 2,6 kPLN, używkę 16-70 można wyrwać za ok. 3 kPLN, ja bym dozbierał. Te dwa milimetry ogniskowej na szerokim daje dużo więcej niż 65 mm na długim.
To się pewnie zmieni jak pojawi się więcej sztuk 18-135 na rynku wtórnym, ale obecnie wolałbym dołożyć te klika paczek do Zeissa.

I jeszcze rowerowe pstryki z 5R+E16

11856

11857

11858

rmn1
23-07-2018, 19:09
To może zostawić A7, kupić Samyanga AF24, sprzedać 28-70, kupić samyang AF35, i może kiedyś coś dłuższego. Taki sprzęt niegdy nie będzie mnie ograniczał hehe. Mogę go mieć 10lat pewnie. Samy 24mm nie jest drogi, jest super mały.

zdyboo
23-07-2018, 19:15
Nikt Ci na to nie odpowie. Przez kilka lat biegałem ze stałkami. Mógłbym spokojnie mieć jedną stałkę z zakresu 28-40 mm i bym sobie poradził. Ale po tych kilku latach wróciłem do zoomów i jak na razie jest mi dobrze, ale tym razem stałek nie sprzedaję. Jak wróci na nie ochota to nie będę musiał znowu kupować.

sandor
23-07-2018, 19:19
Cóż, argument o gabarytach jest celny, bo i ja wszedłem w bagnet e, żeby nie dźwigać lustrzanki. Natomiast to, że mam do małego bezlusterkowca dość duży obiektyw, nie oznacza że jestem na niego skazany przez cały czas.
Biorę go kiedy jest potrzebny, na co dzień można mieć zapięte coś małego. Przymierzam się do tego 18-135 jako do obiektywu typowo w góry, gdzie z 16-50 czasami brakuje mi zasięgu. Co do ceny, cóż części amatorów nie stać na jednorazowe wydanie kilku tysięcy zł. za używkę, więc raty zero za nówke są alternatywą.

dannywrocek
23-07-2018, 21:28
To może zostawić A7, kupić Samyanga AF24, sprzedać 28-70, kupić samyang AF35, i może kiedyś coś dłuższego. Taki sprzęt niegdy nie będzie mnie ograniczał hehe. Mogę go mieć 10lat pewnie. Samy 24mm nie jest drogi, jest super mały.

Ja bym proponował zostawić jednak kita, bo czasami sie przydaje, a dokupić Sam 24 / Sam 35. Szkła są tak nieduże, że z A7 to będzie naprawdę kompaktowy zestaw. Ja kita sobie zostawiam, a powoli kompletuję stałki. Jak na razie dokupiłem Sam 50 1.4 (AF), w planach raczej Sam 24 niz 35, ale czas pokaże. A na koniec cos dłuższego (albo Sony FE 85 mm, albo będę szukał jakiegoś szkła 135 mm z AF).

nie.Znajomy
23-07-2018, 23:27
Zdecydowanie zgadzam się z przedmówcą. Zestaw A7 z kitem (tym bardziej, że kit ten jest ponadprzeciętnie dobry optycznie - jak na kita) poszerzony o nieduże stałki AF 24/50/135 oraz jakieś niewielkie, manualne nawet, szkło z zakresu 14-17 załatwia większość fotograficznych potrzeb ambitniejszego amatora. Rzekłbym, że z naddatkem nawet.

Ligo
24-07-2018, 00:12
obecnie wolałbym dołożyć te klika paczek do Zeissa.
Zdecydowanie. Pomimo, że użytkuję A7II, to jakoś nadal nie potrafię się pozbyć zestawu Nex plus 16-70.

<| MICHAŁ |>
24-07-2018, 12:18
Te dwa milimetry ogniskowej na szerokim daje dużo więcej niż 65 mm na długim.
to zdecydowanie zależy od tego co fotografujesz.
na przykład łażąc po górach nie odczujesz takiego dyskomfortu z powodu braku 2mm na dole, niż braku 60-70 na górze, a jeśli potrzeba szerokości, to wtedy 10-12mm to niezbędne minimum.

rmn1
24-07-2018, 12:20
To gdzie się kupuje nowy sprzęt foto? Używek jeszcze nie ma...

<| MICHAŁ |>
24-07-2018, 12:22
gdzie chcesz, ja na przykład kupuję albo z gotówkę gdziekolwiek, gdzie jest tanio, albo na raty 0% w euro

sandor
24-07-2018, 15:19
to zdecydowanie zależy od tego co fotografujesz.
na przykład łażąc po górach nie odczujesz takiego dyskomfortu z powodu braku 2mm na dole, niż braku 60-70 na górze, a jeśli potrzeba szerokości, to wtedy 10-12mm to niezbędne minimum.

Uważam podobnie. Tych 16 mm brakowałoby mi przy chodzeniu po mieście, w górach jest więcej miejsca i 18 na szerokim byłoby ok.

11901
bieszczadzkie fiordy
a6000+kit

d90
25-07-2018, 13:23
Zapiął ktoś nikkor 35-70 f2.8 na lens turbo II?
Wygrzebałem go z analogiem z szuflady, adaptera nie mam i nie wiem czy inwestować...

Jeśli ktoś I coś, proszę o opinie.
Nie wiem w sumie czy zostawić, czy tanio sprzedać?

Ligo
25-07-2018, 17:12
Badyliszku drogi - to szkło z adapterem i będziesz miał prawie kilo powieszone na bagnecie.
Nie wiem, czy jest sens, bo trochę jakby za mało uniwersalne na swoje gabaryty.

A propos - masz kwiatek świeży? ;-)

d90
25-07-2018, 20:01
Nie o to chodzi czy lekko będzie, bo nie będzie. To nie jest 2.8/24 przecież.

Chodzi o to, jak na lens turbo się sprawdza. Sądzę jednak ze nikt tego nie wie. Jak zawsze - kupię adapter i sam sprawdzę.
Albo sprzedam tanio, jeśli chętny się znajdzie.


Ps.
W sumie to nie wiem po co tu pytam. TWA się tu tylko zbiera i mądrości wygłasza, dając fotki po takiej obróbce, której nawet ja bym nie pokazał publicznie. Więc w zasadzie można usunąć moje pytanie, bo to oftop paskudny tylko zrobiłem.
(Kwiatki mam oczywiście. Pełno ich wszędzie przecież.)

wpkx
25-07-2018, 21:09
Wszelki duch...
A offtop faktycznie do skasowania przed przeczytaniem, bo tematy o LT są od dawna passe.
Moim zdaniem dla czystej ciekawości inwestowanie w nietani adapter, który sam jest rodzajem obiektywu, dla obiektywu niespecjalnie atrakcyjnego to nie jest pomysł tygodnia.
Chyba, że szukasz naprawdę specjalnego efektu i masz podstawy sądzić, że go tym osiągniesz.
(Ale ja się nie znam.)

Owain
25-07-2018, 21:28
Jak to było? Proteza do protezy? :D

ikit
25-07-2018, 21:39
To ja zapodam jeszcze większy offtop


Co do ceny, cóż części amatorów nie stać na jednorazowe wydanie kilku tysięcy zł. za używkę, więc raty zero za nówke są alternatywą.

Nie stać na zakup ale nówka musi być... Przy takiej logice nigdy nie będzie kasy.