PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony NEX



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96

wpkx
10-08-2016, 20:01
Robert, ja mam dwa takie albumy - jeden czarnobiały, a drugi białoczarny.
Tymczasem widzę, że dajecie zdjęcia ze sztafażem, zatem pozwolę sobie dołączyć...
PZP (prosto z puszki) "Autoportret z rycerzem (bo rycerze są tu teraz trendy) Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie":


http://wpkx.pl/_0028097C%20Autoportret%20z%20krzyzakiem.jpg
źródło (http://wpkx.pl/_0028097C%20Autoportret%20z%20krzyzakiem.jpg)

Jacek_Z
10-08-2016, 20:31
Nie wchodziłem długo w ten wątek. Długo tzn pare dni, a juz tyle napisano. No i gdyby nie to co napisano to bym tylko dał tu krótki komunikat co sie zmieniło, a tak to musze odpowiadać. Co mi się nie podoba. Ale o tym ciut dalej.
Komunikat mam taki - pozytywny. Giełda została otwarta dla innych systemów. Od wczoraj można umieszczać ogłoszenia o sprzedaży/chęci kupna aparatów i obiektywów innych marek niż systemu Nikona. Ogłoszenia dajemy nie w wątku, tu się nic nie zmieniło (czyli tu nie można pisać o tym co sie chce sprzedać). Ogłoszenia zamieszczamy w dziale giełda, o ile ma ktoś odpowiedni staż i liczbę postów. Jak nie ma - nie może. Ten wątek i ten dział nic sie nie rózni co do zasad od reszty forum (często o tym zapominano, więc to przypominam).

Inna kwestia - ze względu na długaśność wątku, po konsultacji z właścicielem forum postanowiono, że kiedyś zostanie on przecięty w jakims miejscu - wiele miesięcy wcześniej. Tak by zaczynał sie on (ta aktualna część) w poczatku 2016 roku. Za rok czy dwa znowu sie go przetnie. Stara część oczywiście zostanie, nie będzie czyszczona, nazwę tematu uzupełni się np o dopisek część 1, albo lata 2012 - 2015.
To nie dotyczy wyłącznie tego wątku, to będzie obowiązywało dla wszystkich tasiemcowych wątków we wszystkich działach forum.
To zostanie zrobione kiedyś. Na teraz mamy inne pilniejsze rzeczy do robienia - nadawanie prefiksów w pewnych działach zdjęciowych oraz przenoszenie wielu tematów do nowo powstałego działu (jeszcze tego nie widzicie).
Kolejna sprawa administracyjna - jak któryś moderator będzie miał do tego zdrowie, to postara sie skopiować do nowego tematu pewne zagadnienia techniczno-praktyczne. Kiedyś.


..Rozróżnijmy zatem dwie sprawy. Jedna to fakt, iż Fomag i adminów ściska, że tu tyle się pisze, że zabawa przednia ale trochę za mało o meritum, za mało ahabskości, która obraża i dotyka ich wysublimowany techniczny artyzm. Ich finansowe i ahabskie prawo.Nie. Absolutnie błędne zdanie. Ba, jest prawie na odwrót jak piszesz. Bardzo dobrze, że tu jest (albo często bywa) zabawa.
Artyzm to już zupełnie moderatorów nie interesuje. Może być, może nie być - nic nam do tego. I absolutnie nie czujemy zazdrości z tego powodu. Oczywiście wolimy gdy na forum są lepsze zdjęcia, niż gdy są gorsze. Wolimy jak forum ma wyższy poziom, a nie niższy. Zarzucanie nam, że jesteśmy zazdrośni o zdjęcia jest totalnie nietrafne (to delikatne określenie na to co o tym sądzę).
Piszesz o nas tak, jak byśmy byli artystami którzy są zazdrośni, że inni sa lepsi. Tymczasem .. to właśnie w tym wątku sa artyści, którzy jak to artyści kierują się emocjami i trochę tu ze soba konkurują. I daja odczuć innym czy chca kogoś w wątku czy nie. To nie jest fajne. Przy czym niestety nie chcąc specjalnie pisać o nickach uogólniam, a w stosunku do niektórych osób te stwierdzenia nie sa prawdziwe, z czego sobie zdaje sprawę i za co z góry te osoby przepraszam.


Nie mam siły na czytanie większości tego co tu się już 'produkuje':/ Niemerytoryczne dyskusje o pierdołach nie związanych z fotografowaniem. Nie nadąża się nawet scrollem przewijać chociażby do zdjęć bo tak szybko powstaje tyle nowych obszernych komentarzy o niczym. O ile kiedyś przeczytanie pierwszych 200-300 stron wątku to był już wyczyn to był chociaż nagrodzony masą wiedzy i ciekawych zdjęć, dyskusje były o sprzęcie, można się było z nich czegoś dowiedzieć a jakiś czas temu zrobił się tu wysyp jakichś kopiowanych wierszy, komentowania komentarzy, żarcików i gadania o niczym. Przestaję się dziwić adminom patrząc trochę z boku na ten wątek:/ Naprawdę musicie tyle tego produkować w takim tempie? Czy zamiast pisać elaborat i dawać po każdym zdaniu enter przez co się wszystko jeszcze bardziej rozciąga nie można tego przemyśleć przed wysłaniem i zostawić tylko meritum wypowiedzi w zgrabnej formie? Nie wiem, jak ktoś ma problem to ograniczyć się do 1-2 komentarzy dziennie i jednego najlepszego swojego zdjęcia z tygodnia, wątek nie umrze jak przez 15 minut nie będzie skomentowany. Bo wartościowe treści są zalewane spamem.
Proszę zwrócić uwagę na powyższy post. Niektórzy czytający nie czują się tu na tyle pewnie (boja się) cos takiego napisać, ale tak sądzą też.

Moje podsumowanie ostatnich działań administracji:
Chcieliście porządku i merytoryki, ale jedyne, co udało się Wam osiągnąć, to wywleczenie wzajemnych antagonizmów i popsucie atmosfery.
To nie komentarz, lecz stwierdzenie faktu.
Rozumiem. Napiszę cos od siebie. Ja nie mam siły czytać co chwile kolejnego wpisu w wątku. Czytam forum poprzez subskrybowane wątki (mam ich ponad 6 TYSIĘCY). Sęk w tym, że ten i tego typu wątki tak szybko przyrastają, że co chwile mi się pojawiają w tematach do przeczytania. Więc nie czytam co każdy wpis, tylko co jakiś czas.
Chciałem by zaprzestano tu rozmów o moderowaniu, nie czytałem tu wpisów od paru dni. I co widze po powrocie? To co mówisz. Widać antagonizmy. Wywołane przez nas? Niekoniecznie. To co się dzieje między wami jest raz widoczne, raz ukrywane. Zależy kto na kogo trafi. Pewne osoby pisza w sposób zawoalowany, inne bardziej wprost. Ale docinki były i są. To konsekwencje tego, że udzielaja się tu artystyczne dusze. OK. I niech sobie będa nawet te inteligentne docinki, ale ... niektórzy naprawde sadzą, że sa niegodni tego wątku. I to mi się nie podoba.


i to jest własnie niepotrzebny wpis... jeden z wielu. zle sie przez to czyta wątek i niepotrzebnie robią się kolejne tysiące stron. o takich rzeczach to sobie mozna pisac z kolegą na gg, a nie w ciekawym wątku o konkretnej tematyce.Kolejny wpis będący dowodem na to, że nie wszyscy są zadowoleni z takiego kształtu wątku.


Te "Ahaby" przewijane po raz tysięczny w tym wątku stały się już tak nudne, że zaczynają powodować u mnie mdłości. We wszystkim potrzebny jest umiar, Panowie...Kolejny taki wpis - nowiutki. To nie sa widzimisie administracji.


Wojtku nie wiem co masz do administracji, ja w niej nie jestem. Jestem jednym z bardzo wielu userów, ktoremu nie podoba się ahabowanie. Czy to źle?
Jakieś popierdólki, wierszyki bez ładu i składu, pisanie dla pisania. To mnie wkurza. Tak po ludzku. Zdjecia zdarzają sie kiepskie, zdarzają sie fajne. To normalne. Zdjecia mi nie przeszkadzają. Przeszkadza mi to, ze traktujecie innych uzytkowników forum bez szacunku. Tylko wy jestescie najlepsi bo macie nexy ?
to jest forum nikona jakby co ;-) a właśnie przeczytałem tekst, że skoro wchodze w gości to powinienem być kulturalny??? Kto jest w gościach u kogo? ;-)
Wojtku antagonizmy, podziały sie nie sprawdzają. Wiesz o tym dobrze. I ty jako staly uczestnik forum dobrze wiesz, ze wojowanie z innymi niczego nie przynosi.
Jak bede moderowawątek powiecie, ze jestem złym ahabem. Beznadziejne słownictwo.
Moderujemy inne wątki z mniejszych bzdur. Tutaj udajemy, ze nie ma bzdur, i sprawdza sie staropolskie przysłowie: daj im palca, a urwą ci rękę.
Już dawno urwaliście rękę.

Nie jestem jedynym userem ktoremu sie to nie podoba, ale wiele osob nie ma siły, ani ochoty sie szarpać. Rozumiem ich świetnie. Zaraz będziecie pisać o wyprowadce, o AO, o przeszłości. Tylko wy niczego się nie uczycie z przeszłosci a ciągle macie rządania.

Nic nie chcecie dać dla forum, dla innych, ważne jest wasze ego, wasze zadowolenie,tylko ssacie z forum. I to jest błąd, to jest to sedno, ktore pomijacie.W tym co napisał rycerz jest sporo racji, choć niektóre zdania ułożył bym inaczej. Brak szacunku czy to że chodzi wam o samozadowolenie - tego bym nie napisał. Bo na pewno nie takie macie intencje. Ale intencje, a to co z tego wychodzi to dwie różne sprawy.
Mowicie o tym, że temat sie w pewnej mierze sam reguluje. Nie potrzeba moderowania, załatwiacie to sami - widac po wpisach kogo spotyka ostracyzm i jest mniej chętnie tu widziany, a kto jest przyjąty do swoich i prowadzi się z nim miłe konwersacje - czyta sie je super, choć jak na mój gust jest ich zbyt wiele w stosunku do zdjęć i merytoryki.
Rycerzowi zapewne chodzi o to - co z userami, który nie są "swoi" i co oczekują tej merytoryki więcej? Nie sa tu mile widziani - i taka jest prawda, Nie zdajecie sobie spray z ich istnienia? Dopiero gdy zaczęly sie rozmowy na temat wątku jako takiego to się ujawniły takie zdania, odrębne niż wasze. Podobnie jak w AO chcecie rządzić sobie w swoim wątku. To, że sobie możecie w nim pisac jest bezsprzeczne. Pytanie co z innymi, których sekujecie?


Zarzut, że wątku nie da się przez to czytać, że trzeba scrollować, gdy wróciło się z wczasów, że przez to jacyś hipotetyczni czytacze rwą włosy z głowy bo nie mogą wyczytać ważnych informacji uważam za wyssany z palca i tak śmieszny, że nie warto go komentować. Sorry, ale to jest fakt. A jesli tego nie zauważasz tzn że nie masz do tego dystansu albo że czytasz inny wątek niz ja ;) Ty się z tego nie śmiej tylko to przemyśl.
Twoje wpisy uwidaczniaja to co stanowi problem. Poziom artystyczny i samoocena tych co piszą. Czy sa godni pisania, czy nie. Czy mają kompleksy, czy nie. Kilka twoich wpisów to właśnie analiza tego jak wyglądasz ty na tle innych piszących. Ty sie odważyłeś. Inni - niekoniecznie.


Moim zdaniem problem leży w tym, że części użytkowników, cechujących się poczuciem humoru i spinką godną Prezesa Jarosława, strasznie gniotło to, że jest wesoło, że ich prezentowany wcześniej artyzm ochowany i achowany rozpływa się w jakimś bełkocie, którego nie rozumieją. Twoja diagnoza jest tak odległą od rzeczywistości, że nie wiadomo jak z nią polemizować.


Osoby mające coś merytorycznego do powiedzenia przestają tu zaglądać, osoby szukające porad również bo nie nie ma im kto odpowiedzieć a i widząc paplaninę tracą poczucie że to wątek sprzętowy i że ktoś im w ogóle może tu pomóc, osoby czytające wątek dla treści merytorycznych również tracą zainteresowanie.
A z drugiej strony paplanie przyciąga paplanie. I się nakręca. W swoim okresie świetności systemu temat miewał nieraz kilkludniowe przerwy bez postów. Tylko wczoraj było 50 postów i ogólnie 250 w ciągu tygodnia. To trochę sporo jak na 'uśpiony' system...

Owszem, system przystopował ale wciąż są nowe bodźce w nexach jak chociażby

Ja sam ten wątek już tylko przeglądam. W sumie chyba bardziej z przyzwyczajenia. Staram się pomóc jak znam odpowiedzi na pytania sprzętowe mimo że mam już A7. Ale coraz mniej mnie bawi dostawanie maili że jest nowy post w jednym temacie co kilka minut przez cały dzień...
I znowu zgoda.

Przy okazji - co to znaczy, że system się wyczerpał (tak inni pisali też), nie ma nowych szkieł, nie ma o czym pisać. Bzdura totalna. A jak jest z innymi systemami? Tam co - co miesiąc jest jakiś nowy obiektyw? Przepraszam - sami zauważacie, że da sie tu podpiąc wszystko. Więc skoro tu się da podpiąć wszystko tzn że jakikolwiek obiektyw na swiecie się pokaże, to może byc o nim tu mowa. Ale mowa jest o kilkudziesięciu malarskich szkłach, które są godne używania przez artystów. Bo tu się chyba nikt nie odważy zapytać o podpięcie jakiegoś kitowego nikkora. W praktyce czynicie sobie fajnie - nikt nie zawraca wam głowy jak do tanich starych Nexów podpinać kity z innego systemu. W dziale o optyce nikona ten sam obiektyw jest wałkowany na 100 sposobów - z każdym body i w każdego rodzaju fotografii. To oczywiście bzdura, bo dlaczego szkiełko maiłoby byc inne na D7100 w stosunku do tego jak pracuje na D5300. Bzdura, ale takich pytań jest multum i zadają je nowicjusze. To forum - maja prawo, chcą porad.
Dlaczego tu nikt o to nie zapyta? Bo go zjecie i nawet kosteczki z niego nie zostaną. Albo nie zauwazycie pytania, gdyby je zadano.
Niby jesteście otwarci, ale mistrzowsko wbijacie szpilki i sprawiacie, że wątek jest taki jak chcecie. A jak rycerz napisał o braku gościnności to jest oburzenie. Uogólnia, Hm, mam podać nicki osób które to mam na myśli? No nie che tego robić. Nie chcecie/nie pozwalacie by wątek skręcił w te stronę. Wątek ma byc taki jak wy chcecie bo to wasz wątek.
Czy w innych działach/wątkach jest to do pomyslenia? Nie.
Nie bądzcie tacy hermetyczni. Hermetyczne to sa tajne grupy na FB. Jeśli się zamkniecie to znikniecie. Tak naprawde chcecie świeżej krwi - ale to maja być tacy ludzie, jak chcecie. Nie inni.

Myslę, że każdy wie, iż może zapytać i na bank otrzyma wyczerpującą i kompleksową odpowiedż.
Nie sądzę, że ktoś się przestraszył didaskaliami- przeciwnie.Nie jest tak. Otrzyma, gdy jest w klubie. Jak w nim nie jest - może otrzyma, może nie. I niekoniecznie jest to celowe. Po prostu jego pytanie spada po chwili na trzecią stronę i osoby, które nawet może i by odpowiedziały - juz tego nie robią traktując te pytanie jako przeterminowane.


To jest forum fotograficzne. Można pokazać że się nie jest nudnym za pomocą fotografii i swojej wiedzy fotograficznej. W ogóle to jest na tyle ciekawy wątek dlatego że poza technikaliami są jeszcze właśnie zdjęcia, to rzadkie połączenie. Fajnie że co jakiś czas ktoś błyśnie fajną ripostą ale jak wątek przeradza się w same riposty to zaczyna się gubić meritum i riposty powszedniejąDokładnie tak.

Nexy z tego co się orientuję ;) to są DX. A7 - to FX. Optyka na tym obrazuje inaczej. Podstawą więc powinno byc już choćby to, że zdjęcia będa w dwóch róznych wątkach. To, że się znacie i wiecie kto ma jaki aparat to sorry ale nikogo nie obchodzi. Ludzie z zewnątrz tego nie wiedzą.
Proszę zamieszczać zdjęcia w róznych, odpowiednich tematach Osobno z NEX, osobno z A7.
No i robi się problem, bo jak w takim nowym temacie będa tylko 3-4 osoby z tego tematu to nie będą mogły zdominować wątku i zrobić go na swoją modłę.
Dla was istota jest to, by przebywać w swoim gronie i by nikt z zewnątrz nie zakłócał błogostanu. A jak juz będzie ktoś z zewnątrz, to niech se wpasuje w temat.
Ja proszę o większą otwartość.

No i napotkam na riposty jaka ta administracja zła bo zabija wątek... choć tylko sprostowałem to co tu napisano, a co wg mnie było nieprawdą.
Wolno mi mieć inny punkt widzenia czy nie?
To taki test na waszą tolerancję. Macie ją i jesteście przyjaźni czy nie?
Czy artyści dadzą sobie cos powiedzieć czy nie? Czy AO czegoś nauczyło czy nie?
Nikt by nie tykał tematu to by był spokój. Ale jak zarzucacie coś moderacji to przynajmniej nie zarzucajcie nieprawdy bo sie z tego nie rodzi nic dobrego. Sprostowanie na sprostowanie. I tak można bez końca.
Połknijcie przytki, wrzucajcie zdjęcia z NEXów (czyli z DX), komentujcie.
Ktoś odpisze mi, ja odpisze komuś, dołączy się Rycerz, dołączy inny forumowicz (cytowałem niektórych o innych poglądach), pare osób stąd powie co ma na wątrobie - i po co to?
Skończy się na tym, że nie zgodzicie się z tym jak jest to postrzegane z zewnątrz i obrażając się zaprzestaniecie pisania czy w inny sposób wyrazicie niezadowolenie.
Krytyke trzeba przyjąc na klatę. Administracja sie przyzwyczaiła - jest krytykowana, wy sie też przyzwyczajcie o tego, że jesteście niezrozumiani.
Podobno artystom cierpienie służy :) więc będziecie robili jeszcze lepsze zdjęcia :) (nie to, że teraz sa złe - sa super).

d90
10-08-2016, 20:40
Kuźwa...nie wiedziałem ze to wątek artystyczny.
Już znikam ...
:)

Jacek_Z
10-08-2016, 20:58
Próbuję sie wam przypochlebić ;)
Twoje zdjęcie kwiatka, z fajnym bokeh itd to nie jest cos co by mozna było zakwalifikować do bezdusznej fotografii katalogowej. Artyzm. A jak nie chcesz byc nazywany artystą to napiszę, że masz artystyczny obiektyw ;)
Ale oko też masz.

krystiano77
10-08-2016, 21:04
Pozostając w temacie - fotka z E1018 pt. góry z ludzikiem.

fajna fota. wziąłbym od Ciebie to szkło, ale pewnie chcesz ponad 2 koła ?

neck
10-08-2016, 21:05
Kuźwa...nie wiedziałem ze to wątek artystyczny.
Już znikam ...
:)

Wrócisz, nie potrafisz żyć bez tego wątku :D Ba, nie potrafisz przeżyć dnia bez wpisu tutaj ;p

Nex 5n + 55-210, jeżeli już kiedyś było to sorki, nie pamiętam do końca co wrzucałem

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/jz7c3r-1.jpg
źródło (http://oi67.tinypic.com/jz7c3r.jpg)

bimpi
10-08-2016, 21:11
Świetne zdjęcie. Właśnie przymierzam się do zakupu 55-210 i jeszcze bardziej mnie do tego zbliżyłeś :)

wpkx
10-08-2016, 21:13
Jacek, kto to są "Wy"? Proszę Cię o konkrety - przełam się i wymień nicki - przecież piszesz do konkretnych osób.
Bo jako "artystę" właśnie wymieniłeś d90.
Już wiem, że to ja "psuję wątek" - Owain ładnie to wszystkim unaocznił (choć chyba nie o to mu chodziło).
Ale chciałbym wiedzieć, kto jeszcze jest tym złym, chyba, że mam się czuć jak monarcha, do którego reszta zwraca się w liczbie mnogiej?
I wciąż czekam na odpowiedź Piotrka, komu okazałem brak szacunku.

krystiano77
10-08-2016, 21:17
zdyboo, ale miałeś farta... ja byłem na tym szlaku miesiąc temu i nie mam ani jednej fotki, bo z mgły nawet nosa nie widziałem

cz4rnuch
10-08-2016, 21:19
Jacek, kto to są "Wy"?...No przecież to Wy, towarzyszu dowódco.

krystiano77
10-08-2016, 21:20
Nex 5n + 55-210, jeżeli już kiedyś było to sorki, nie pamiętam do końca co wrzucałem

wrzucałeś, ale nic nie szkodzi, bo Twoje foty są genialne. szkoda, ze ostatnio nic nie dajesz

zdyboo
10-08-2016, 21:28
zdyboo, ale miałeś farta... ja byłem na tym szlaku miesiąc temu i nie mam ani jednej fotki, bo z mgły nawet nosa nie widziałem

We mgle też można cos fajnego ustrzelić. Choć jak za gęsto, to faktycznie trudno. Pogoda jednak faktycznie dopisała.

Masyw Śnieżnika sprzed niemal roku.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC07283.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC07283.jpg)

ToTom
10-08-2016, 21:30
E55210 - mój był całkiem sympatyczny.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/iwRgNGandajMV2Q2YvWFUCq5okHxm17RLscbLk0q-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/iwRgNGandajMV2Q2YvWFUCq5okHxm17RLscbLk0qbcFCNSdy1v YeOAOj_pp_QJGS0sNuCdObaImepye__lpUxdZ0449gvfK9XGrZ 0uiJKWyfdFgHuMN-JJsuRRiB8aASdMAG15Zn4DSndR3vhDolYMVRS-T6MAEfjifNG0o_osP8g740R6Gs5kuVFLuSmMLhvyYvy4lm_Kv6 bxxhI7-6LcvysxqayZAug1rJpivXOycegjGWtDeGHO2nEpeCIT0n054lV X0TLX3ud7JE4UzBxb9uqUikVs5UhkWqc9r8mZab_flmWVoBTcR LERVg3Vd4dsuqQzATkU6-2SRdiFmruooG7vbEMDa1CYA78TD3mcPfG9qsVnmHJYTK4oJRLX qMgvNBDXrtiUMYGGAvw3p_LCA8DHPWM9CTfBh0lIWBrljJVcBq AP65GOoR3yn6ZaneBcweWPpXt4phuG11iSSCESWc9CKfkiJqsN nd_L5NxgDd7W-aE53M_1toh-KRFYdEfynC03oANKijHGp40EFFw1Z4hrVawAcoumvEmbVYNugx F-p2M0uOZzWmVfWUNAOpnFS6l-B-o3dYcrb2cnJ2yP6jHzNCgw4=w1024-h680-no)

Jacek_Z
10-08-2016, 21:30
Jacek, kto to są "Wy"? Proszę Cię o konkrety - przełam się i wymień nicki - przecież piszesz do konkretnych osób.
Bo jako "artystę" właśnie wymieniłeś d90.
Już wiem, że to ja "psuję wątek" - Owain ładnie to wszystkim unaocznił (choć chyba nie o to mu chodziło).
Ale chciałbym wiedzieć, kto jeszcze jest tym złym, chyba, że mam się czuć jak monarcha, do którego reszta zwraca się w liczbie mnogiej?
I wciąż czekam na odpowiedź Piotrka, komu okazałem brak szacunku.Jako artystów mógłbym tu wymienic wiele osób - w tym Ciebie. Tylko to nic nie znaczy w kontekście zachowania sie tych osób w wątku, bo artyści sa różni. Na początku postu napisałem, że generalizuję i przez to niektóre osoby mogą być urażone (widzę, że ty teraz też) , za co z góry przeprosiłem.
Rozmawialiśmy pare dni temu i nic sie u mnie nie zmieniło w poglądach na ten wątek, omawialiśmy to i nie miałes uwag co do cięcia i kopiowania.
Nie odpowiadam za to co uważa Owain, ale w tylu momentach się z nim nie zgadzam, że nie będe próbował interpretować tego co on miał na myśli w twoim kontekście.

krystiano77
10-08-2016, 21:33
We mgle też można cos fajnego ustrzelić.


wiem, lecz jak ja byłem, to wierz mi, że nawet ścieżki nie widziałem. patrzyłem non stop w telefon, żeby sie nie zgubic. dobrze, że sygnał gps we mgle działa :wink:

gavin
10-08-2016, 21:35
Nie moglibyście sobie założyć wątku np. Sony Nex gorzkie żale? Bo my tu byśmy chcieli już poczytać o Sony Nex, a nie jakieś emocjonalne elaboraty. Poproszę.

neck
10-08-2016, 21:37
Świetne zdjęcie. Właśnie przymierzam się do zakupu 55-210 i jeszcze bardziej mnie do tego zbliżyłeś :)

Mam nadzieję, że jesteś świadom, że to wywołany RAW bo z puszki to trochę gorzej wyglądało ;)


wrzucałeś, ale nic nie szkodzi, bo Twoje foty są genialne. szkoda, ze ostatnio nic nie dajesz

Dzięki, nie daję bo mam nową zabawkę, a Nex leży sobie na półce i czeka sam nie wiem na co. Kiedyś go wezmę w góry ;)

Rycerz
10-08-2016, 21:37
Z pełnym szacunkiem, Twoje zadowolenie, bedzie dla mnie wazne...
...gdy ... :)

W ... wypadku :) nawet ... :) no właśnie... ponieważ...

Z tym wątkiem, to jak z wizyta u specjalisty, gdzie na poczekalni stare durne baby siedza, nie zapisane na wizyte.
Niby mozna sie spierać, ale czy warto ?
Kazdy oceni sobie sam.

Pees.:
Sanczo puka sie w czoło.
.

A co to jest?

wpkx
10-08-2016, 21:42
Jacku, cięcie jest bez znaczenia i swoje zdanie podtrzymuję, a kopiowanie to chyba mój pomysł - więc też się nie zmieniło.
I nie jestem urażony, jednak o ten "kontekst zachowania" mi chodzi.

- - - - kolejny post - - - - - -


wiem, lecz jak ja byłem, to wierz mi, że nawet ścieżki nie widziałem. patrzyłem non stop w telefon, żeby sie nie zgubic. dobrze, że sygnał gps we mgle działa :wink:

Hmmm... A pokemonów nie spotkałeś?

birkoff
10-08-2016, 21:56
Przed chwilą przeglądałem ceny sprzętu foto od Sony na popularnym serwisie aukcyjnym i normalnie jakiś szok! Wydaje się, że zakup aparatu i kilku obiektywów w ciągu dwóch lat (tyle posiadam A6000) był niezłą inwestycją. Na ten przykład: SEL50f1.8 kupiłem za 600 zł, cena na allegro dochodzi pod 1200 zł, SEL20f2.8 kupiłem za 450 zł!, teraz w oficjalnym sklepie sony 1200 zł, SEL35 właśnie zmienił cenę w tym samym sklepie na 1900 zł. Aparat (2 lata temu) kosztował 2900 zł, teraz widzę kilka pierwszych ofert za 3150 zł! Czyli podsumowując za SEL20, SEL50 i A6000 zapłaciłem 3950 zł, gdzie teraz za taki sam zestaw musiałbym zapłacić 5550 zł! Zeiss 16-70 do którego cały czas się przymierzam dobija już do ceny 4500 zł (gdzie przy 3500 był już tysiąc za dużo ;))! Po prostu szok, za chwilę chyba wrócą czasy, że na lepszy sprzęt foto będzie stać tylko nielicznych, albo profesjonalistów.

puch24
10-08-2016, 22:10
Jak wspomniałem wyżej, kilka firm zapowiedziało wzrost cen w sierpniu/wrześniu w Europie.
Ale masz rację, wydaje się, że sprzęt foto ogólnie drożeje i pomału staje się dostępny naprawdę tylko dla wybranych.

gavin
10-08-2016, 22:11
Z tymi cenami to tak smiesznie, bo jakiś czas temu kupilem na kkm a6000 a Nexa-6 sprzedałem na allegro. No i wyszło że na tej zmianie jeszcze zarobiłem.

meliszipak
10-08-2016, 22:48
A bezlustra miały być tańsze bo mechaniki mniej.
Tymczasem wszystko coraz droższe.
Dla ludu chłam, a co lepsze to cena w kosmos.

basket
10-08-2016, 23:04
Dla ludu chłam, a co lepsze to cena w kosmos.
Jak byśmy zarabiali 5 razy tyle(czyli normalnie jak ludzie) to byśmy mieli to w zadzie. Kochasz fotografie? To spokojnie możesz coś fajnego z pensji sobie kupić bez wyrzeczeń. A jak cię najdzie na coś ekstra, to kupujesz i tylko przez chwile masz moralniaka :-P

dodo34
10-08-2016, 23:18
A te wszystkie sancza, tegesy majonesy, cne ahaby......... czuje sie jak w piaskownicy


Nie tylko Ty. Nie chcę się powtarzać, ale myślę podobnie.
Wielu użytkowników czyta to forum, niekoniecznie czując potrzebę codziennego wpisu. Ba! Wielu, po przeczytaniu kilkuset stron tego wątku, stało się posiadaczami systemu E. Wątek ten stracił zdecydowanie na jakości, stał się właśnie TWA, gdzie kiedyś był to raczej w tym wątku komplement, a dziś...hmmm. Poziom infantylizmu co niektórych komentujących jest nie do zniesienia. I wiem ,że to nie tylko moja opinia (po rozmowach na priv), choć wielu podobnie myślących nawet nie będzie się chciało włączać do tej dyskusji (i bardzo dobrze!).

puch24
10-08-2016, 23:21
Jak sobie przypominam wczesne reklamy, porównujące bezlustra do lustrzanek, to pisali tam głównie o mniejszych wymiarach i uproszczeniu konstrukcji mechanicznej, natomiast nie przypominam sobie niczego o niższej cenie! :-P
A koszt produkcji wcale niekoniecznie jest niższy ze względu na wielkość produkcji. Przy produkcji na dużą skalę produkt bardziej skomplikowany technicznie może być tańszy od prostszego, ale wytwarzanego w mniejszych ilościach.
Poza tym, o ile wiem, obecnie ceny zwykle nie kalkuluje się kosztowo, tylko metodą popytowo-podażową. Czyli cena jest taka, ile ludzie zdołają zapłacić... :-(

Ligo
10-08-2016, 23:21
Skończy się na tym, że nie zgodzicie się z tym jak jest to postrzegane z zewnątrz i obrażając się zaprzestaniecie pisania czy w inny sposób wyrazicie niezadowolenie.
Za późno. Jak powiedział Święty Wojciech z Autoportretu: kości zostały rzucone, antagonizmy wywleczone, a mleko rozlane. Zło już się dokonało, Captain Ne... Owain odpłynął w siną dal.


Ale... - jako zawodowy optymista, nawiążę jeszcze do tematów rzecznych. Otóż byłem nad rzeką:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/rmvKDoa-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/rmvKDoa.jpg)
A3000,16-70

Wlazłem raz - woda zimna. Potem wlazłem znowu w trochę innym miejscu. Co się okazało? Rzeka ta sama, chociaż już nie taka sama, a woda była nawet cieplejsza. :-)

Kto wie, może nasz kolega został Kapitanem Żeglugi Poprzecznej i znajdzie się gdzieś na rzece? ;-)

meliszipak
10-08-2016, 23:35
Jak sobie przypominam wczesne reklamy, porównujące bezlustra do lustrzanek, to pisali tam głównie o mniejszych wymiarach i uproszczeniu konstrukcji mechanicznej, natomiast nie przypominam sobie niczego o niższej cenie! :-P
A koszt produkcji wcale niekoniecznie jest niższy ze względu na wielkość produkcji. Przy produkcji na dużą skalę produkt bardziej skomplikowany technicznie może być tańszy od prostszego, ale wytwarzanego w mniejszych ilościach.
Poza tym, o ile wiem, obecnie ceny zwykle nie kalkuluje się kosztowo, tylko metodą popytowo-podażową. Czyli cena jest taka, ile ludzie zdołają zapłacić... :-(

No tak, tak. Ale co szkodzi ponarzekać.
Może od tego narzekania się poprawi :)

birkoff
10-08-2016, 23:40
Ceny idą w górę, ale chyba nie jednakowo we wszystkich systemach. Jak kupowałem A6000 to uchodził on za szczyt bezlusterkowej (APSC) techniki, który cechował się świetnym stosunkiem ceny do możliwości. W tej chwili A6300 ma cenę z kosmosu, A6000 po dwóch latach (gdzie w technologii to często jest przepaść) kosztuje więcej niż wtedy. Zresztą nawet porównanie stałek (nieco tendencyjne) z systemu Sony i Fuji (które uchodzi za kosmicznie drogie) wychodzi teraz tak (ceny z ceneo):

ZEISS 24/1.8 4500 zł (póki co można go dostać za 3600 zł, ale pewnie tylko przez jakiś czas)
SEL 35/1.8 1900 zł
SEL 50/f1.8 1200 zł
7600 zł

FUJINON 23/1.4 2750 zł (wliczony cashback 630 zł)
FUJINON 35/1.4 1650 zł (wliczony cashback 430 zł)
FUJINON 56/1.2R 3150 zł (wliczony cashback 650zł)
7550 zł

Miedzy SEL50 a F56f1.2 jest oczywiście przepaść (poki co trochę brakuje w FUJI klasycznej 50 w rozsądnej cenie - pomijam 60f2.4 - co w dużej mierze powstrzymywało mnie przed wejściem w ten system). Można F 35/1.4 zamienić na f2 (jeszcze taniej), a za chwilę wyjdzie też 23f2 które pewnie też będą znacznie tańsze niż 23/1.4. Wyjdzie na to, że to kosmicznie drogie FUJI jest tańsze od SONY (które jeszcze niedawno uchodziło - o czym wyżej pisałem - za dające najwięcej za daną cenę).

<| MICHAŁ |>
11-08-2016, 05:32
(...) chyba wrócą czasy, że na lepszy sprzęt foto będzie stać tylko nielicznych, albo profesjonalistów.
w tym kierunku chyba to zmierza, albo my stajemy się ubożsi...
i niestety nie jest to pocieszający wniosek

krystiano77
11-08-2016, 06:57
Hmmm... A pokemonów nie spotkałeś?

Sam doprowadzisz do upadku tego wątku

wpkx
11-08-2016, 07:10
No wreszcie ktoś to powiedział wprost. Dziękuję. ;)

<| MICHAŁ |>
11-08-2016, 08:25
Ale... - jako zawodowy optymista, nawiążę jeszcze do tematów rzecznych. Otóż byłem nad rzeką:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/rmvKDoa-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/rmvKDoa.jpg)
A3000,16-70

Wlazłem raz - woda zimna. Potem wlazłem znowu w trochę innym miejscu. Co się okazało? Rzeka ta sama, chociaż już nie taka sama, a woda była nawet cieplejsza. :-)
Rzeka nie wygląda zbyt zachęcająco, ale kolory z a3K wciąż mi się bardzo podobają.
Wciąż się zastanawiam nad powrotem, bo te z a5100 nie za bardzo mi leżą. Jeśli te z a6000 są podobne, to chyba nie jest dla mnie krok w dobrą stronę


Sam doprowadzisz do upadku tego wątku


No wreszcie ktoś to powiedział wprost. Dziękuję. ;)

Wiem, że od mojego komentarza to się zaczęło, więc ja również apeluję o zakończenie tej nawalanki.
Większość z nas się wypowiedziało w wątku. Chyba nie ma już sensu kontynuować przepychanek.
Zrobicie jak uważacie, ale dalsze eskalowanie nikomu nie będzie służyć.

thorcik
11-08-2016, 08:30
Rzeka nie wygląda zbyt zachęcająco, ale kolory z a3K wciąż mi się bardzo podobają.
Wciąż się zastanawiam nad powrotem, bo te z a5100 nie za bardzo mi leżą. Jeśli te z a6000 są podobne, to chyba nie jest dla mnie krok w dobrą stronę

Raczej są bo o ile pamiętam to 5100 i 6k różnią się "opakowaniem" a nie bebechami.

tomek_jj
11-08-2016, 08:59
Ludzie
To co się dzieje w tym wątku ...to normalka. Tak jest wszędzie, gdzie bywałem i gdzie pisywali w zasadzie sami faceci. Zawsze prędzej czy później tworzą się kółeczka wzajemnej adoracji. Ci z tego kółeczka się dobrze bawią, a ci nie dopuszczeni się obrażają i atakują, że nie ma konkretów tylko luźne głupie gadki (nie mylić z gatkami). Tak samo normalnym jest, że jedni myślą, że są w jakiś sposób lepsi od innych, bo robią lepsze zdjęcia, bo mają lepszy sprzęt, doświadczenie, są bardziej inteligentni, dowcipni, czy oglądali film moralnego niepokoju ( to nie do kolegi Owain). Pozostali chcą też być lepsi od innych , tylko się do tego nie przyznają. Jednak kiedy przyjdzie odpowiednia chwila pokażą, że są.
Ja osobiście nie ruszałbym tego wątku, no ale już się stało. Oburzeni mogą w każdej chwili założyć nowy i ciągnąc go ciekawymi swoimi fotkami, technicznymi newsami, testami itp. Jeżeli większość tego chce, to można być spokojnym o jego istnienie

ikit
11-08-2016, 09:12
A bezlustra miały być tańsze bo mechaniki mniej.
Tymczasem wszystko coraz droższe.
Dla ludu chłam, a co lepsze to cena w kosmos.

Bezlustra miały być tańsze? Że co? Cena nexa 7 przy wyjściu była porównywalna z cenami najlepszych luster apsc jak nawet nie wyższa. Niższe modele ewentualnie mogły walczyć cenami, zresztą chyba nie było tak okrojonych lustrzanek jak one więc wypadało żeby były tańsze:P Co nie zmienia faktu że zdjęcia potrafią robić nadal przednie:)
Poza tym nie ma co się smucić - lustrzanki też podrożeją.


Po prostu szok, za chwilę chyba wrócą czasy, że na lepszy sprzęt foto będzie stać tylko nielicznych, albo profesjonalistów.

Tylko przez chwilę było lepiej z cenami, teraz większości starczają telefony które bywają już niezłe jako aparaty więc rynek się kurczy i odbija się to na cenach. Na komunie pewnie dzieciaki też dostają raczej smartfony/tablety/lapki zamiast aparatów... Mam czasem wrażenie że rynek średnio zaawansowanego sprzętu podtrzymują u nas tylko dopłaty do działalności gospodarczych i potem jak biznes najczęściej pada to ten sprzęt trafia na aukcje w przyzwoitych cenach:p


Ceny idą w górę, ale chyba nie jednakowo we wszystkich systemach. Jak kupowałem A6000 to uchodził on za szczyt bezlusterkowej (APSC) techniki, który cechował się świetnym stosunkiem ceny do możliwości. W tej chwili A6300 ma cenę z kosmosu, A6000 po dwóch latach (gdzie w technologii to często jest przepaść) kosztuje więcej niż wtedy. Zresztą nawet porównanie stałek (nieco tendencyjne) z systemu Sony i Fuji (które uchodzi za kosmicznie drogie) wychodzi teraz tak (ceny z ceneo):

ZEISS 24/1.8 4500 zł (póki co można go dostać za 3600 zł, ale pewnie tylko przez jakiś czas)
SEL 35/1.8 1900 zł
SEL 50/f1.8 1200 zł
7600 zł

FUJINON 23/1.4 2750 zł (wliczony cashback 630 zł)
FUJINON 35/1.4 1650 zł (wliczony cashback 430 zł)
FUJINON 56/1.2R 3150 zł (wliczony cashback 650zł)
7550 zł

Miedzy SEL50 a F56f1.2 jest oczywiście przepaść (poki co trochę brakuje w FUJI klasycznej 50 w rozsądnej cenie - pomijam 60f2.4 - co w dużej mierze powstrzymywało mnie przed wejściem w ten system). Można F 35/1.4 zamienić na f2 (jeszcze taniej), a za chwilę wyjdzie też 23f2 które pewnie też będą znacznie tańsze niż 23/1.4. Wyjdzie na to, że to kosmicznie drogie FUJI jest tańsze od SONY (które jeszcze niedawno uchodziło - o czym wyżej pisałem - za dające najwięcej za daną cenę).

No popatrz, a ja biorę ceny z tego samego ceneo i wychodzi tak:
- 24/1.8 jest dostępny w jakichś 10 sklepach po 3500-3700zł...
- e35/1.8 jest dostępny w ponad 10 sklepach po 1500-1600zł...
- e50 zdrożał rzeczywiście, niedługo po wyjściu kupowałem go pod 1000-1200złzł ale potem był w trójpaku z e20 i chyba e55-210 i wychodziły te szkła za półdarmo, jest tego sporo na rynku. Ale e50 to akurat świetne szkło, jedyna stabilizowana 50tka na rynku więc w mojej opinii przy innych szkłach i tak zawsze była więcej warta niż za nią chcieli (co nie zmienia faktu że nie lubię dużo płacić za szkła;)). Z tą stabilizacją utrzyma się zresztą sporo lepsze czasy niż z 56/1.2. Za lepszą GO jednak trzeba zapłacić potrójnie za fuji... Pewnie warto, jak bym siedział w fuji to raczej bym chciał mieć ten obiektyw.

No i mamy sumę za sony... 6200zł (jak komuś potrzeba wszystko nowe).

Popatrzmy na fuji. Bierzesz wszystko z cashbackami które po pierwsze są wtedy kiedy są więc nie możesz kupić sprzętu kiedy zapragniesz jak w sonym.
I po drugie aby dostać takie cashbacki musisz wszystkie 3 obiektywy kupić z 3 aparatami, tak to dostaniesz za same szkła zwroty odpowiednio: 323, 215, 323.
Więc suma za fuji to 8400zł (jak kupisz kiedy fuji każe).

35% więcej z sytuacji prawie takich samych sum. Kreatywnie to policzyłeś;)

Swoją drogą mnie nie stać na nowe szkła mimo że mam sporo dobrych obiektywów. Kupuję tylko używane i to dopiero jak są w niezłych cenach. Niedużo tracąc na zamianach można sobie skumulować trochę kapitału w szklarni i w odpowiednim momencie wymienić to na jakieś lepsze szkło. Acz jak bym sobie zatrzymał system E to obecnie bym na nim dużo mniej stracił a na niektórych obiektywach może i zarobił:p

krystiano77
11-08-2016, 10:22
Zawsze prędzej czy później tworzą się kółeczka wzajemnej adoracji. Ci z tego kółeczka się dobrze bawią, a ci nie dopuszczeni się obrażają i atakują, że nie ma konkretów tylko luźne głupie gadki

Ja na zakończenie tylko dodam, ze mnie takie kółeczka nie przeszkadzają. Irytuje mnie tylko beznadziejne słownictwo. Jesteśmy w Polsce, i piszmy po Polsku.

sufenta
11-08-2016, 10:35
Przed i nie ma potrzeby stawiania w tym przypadku przecinka, po polsku piszemy mala litera.

puch24
11-08-2016, 10:37
No właśnie, piszmy po polsku... ;-)

- - - - kolejny post - - - - - -

I używajmy polskich liter, bo jest różnica pomiędzy zrobieniem komuś łaski a zrobieniem komuś laski. :-P

sufenta
11-08-2016, 10:45
Sapienti sat. Laski (przez przekreslone l pisanej) nie mozna "zrobic"- mozna jej udzielic lub mozna byc laskawym. Mozna laskawie zgodzic sie na zrobienie laski.

d90
11-08-2016, 14:53
Piszcie piszcie
Najlepiej dalej o gramatyce.

Róbcie sobie laski czy co tam.
:)

Tylko prosze Was bardzo - nie publicznie !


:)

<| MICHAŁ |>
11-08-2016, 19:49
parę staroci

2012 5N

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20120414_045916_DSC01018_NEX5N-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/11/2012-04-14_04-59-16_DSC01018_NEX-5N.jpg)

2013 5N

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20130823_112836_DSC05024_NEX5N-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/11/2013-08-23_11-28-36_DSC05024_NEX-5N.jpg)

2014 5N

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20140813_191700_DSC01710_NEX5N-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/11/2014-08-13_19-17-00_DSC01710_NEX-5N.jpg)

2015 a3000

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20150427_050040_DSC02682_ILCE3000-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/11/2015-04-27_05-00-40_DSC02682_ILCE-3000.jpg)



edit
chyba wkleiłem większe wersje...

zdyboo
11-08-2016, 19:51
2012 5N
2013 5N
2014 5N
2015 a3000


Widać zmianę klimatu.

meliszipak
11-08-2016, 20:22
...Fajne. Wierzby lubię.

koberek
11-08-2016, 20:41
Widać zmianę klimatu.

Chodzi Ci o ocieplenie globalne, czy ochłodzenie na forum sonowskim ? :)
Co do cen Panowie, to faktycznie ceny z kosmosu są,
nie zarabiam zbyt mało, ale za te ceny to ma baba (kochana żona) urządziła by dzieciakom pokoje w nowym stylu 2016.
Chciałem wymienić lustro na bezlustro, ale widzę bezsensowność tej wymiany ze względów ekonomicznych,
np. parę lat temu obiektyw w systemie NX kupiłem stałke 30 za 300 zeta, teraz najniżej widziałem za 750.
No chyba że lecimy na adapterach i starych obiektywach, które także drożeją :)

puch24
11-08-2016, 21:24
System Samsung NX nigdy formalnie nie był tani. Oficjalne ceny sklepowe aparatów, a tym bardziej obiektywów i akcesoriów były naprawdę wysokie, dopiero gdy coś długo zalegało na półce i nie sprzedawało się, ceny były czasem obniżane (np. ostatnia sztuka w Euro RTV, itp.). Niskie były ceny sprzętu używanego, na Allegro, a także sprzętu z "dystrybucji serwisowej", no i schyłkowe ceny, gdy Samsung ogłosił rezygnację z rynku foto w ogóle, i sklepy wyprzedawały reszteczki.

- - - - kolejny post - - - - - -

Ozdobne zwieńczenie budynku:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/28842148711_5f2180a657_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/KWFxY4)
SAM_2775 (https://flic.kr/p/KWFxY4) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/28300111104_51df1b753a_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/K7Mt55)
SAM_2774 (https://flic.kr/p/K7Mt55) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

Rycerz
11-08-2016, 21:29
System Samsung NX nigdy formalnie nie był tani. Oficjalne ceny sklepowe aparatów, a tym bardziej obiektywów i akcesoriów były naprawdę wysokie, dopiero gdy coś długo zalegało na półce i nie sprzedawało się, ceny były czasem obniżane (np. ostatnia sztuka w Euro RTV, itp.). Niskie były ceny sprzętu używanego, na Allegro, a także sprzętu z "dystrybucji serwisowej", no i schyłkowe ceny, gdy Samsung ogłosił rezygnację z rynku foto w ogóle, i sklepy wyprzedawały reszteczki.

oj
Samsung nx był najtańszym sytemem bezlusterkowym, zawsze jak pamietam
Sam mam w szafie nx 100 i kupiłem go jak tylko sie pokazał z kitem za okolo 1k

- - - - kolejny post - - - - - -

A 30/2 mozna bylo kupic dlugi czas za 320 zl
Dopiero długo poźniej ceny podskoczyly do 900zl za obiektyw

zdyboo
11-08-2016, 21:34
Tyle, że te niskie ceny słoików Samsunga, to były z nie do końca oficjalnej, nie do końca legalnej i podobno też nie do końca pierwszej jakości dystrybucji.
Byłem zainteresowany NXem, jak wybierałem system bezlustra, ale przez brak małego body z wizjerem system odpadł.

puch24
11-08-2016, 21:49
No nie wiem... Pamiętam, parę lat temu, NX20 + 18-55 był droższy od D7000... Bardzo nieszczególna lampa SEF42A kosztowała 750 zł. Podobna była cena 2,8/20... Zoom 50-200 kosztował ok. tysiąca złotych. To były, jak pamiętam, ceny z FJ. Dopiero trochę później ceny nieco znormalniały, np. NX1000/1100 czy NX300 miały naprawdę fajny stosunek ceny do jakości. Ale np. trudno dostępny 18-200 kosztował dobrze ponad 2000 zł (tyle, co bardzo dobry Nikkor 18-200) w czasie, gdy podobną Sigmę czy Tamrona (ze stabilizacją) do lustrzanek można było kupić za ~1500.

- - - - kolejny post - - - - - -

NX100, kupiony pierwotnie (niedrogo, używany na Allegro) jako cyfrowa dupka do pleśniaków, był i nadal jest moim pierwszym Samsungiem, potem stwierdziłem, że daje się nim też fotografować jego własnymi obiektywami. Ale ani jednego nie kupiłem tak po prostu normalnie z półki w sklepie, a jeśli już, to były to "ostatnie egzemplarze z ekspozycji", itp., w obniżonej cenie. Bo oficjalne ceny naprawdę były niemałe i niezbyt konkurencyjne.
Np. razem z NX100 wypuszczono specjalnie tylko do niego przeznaczony wizjer elektroniczny, o żałośnie niskiej rozdzielczości, który kosztował ok. 800-900 zł, jeśli dobrze pamiętam. Razem z nim wypuszczono też mocowany w sankach moduł GPS, w podobnej cenie. Firmowy adapter do mocowania obiektywów od lustrzanek Pentaxa/Samsunga też kosztował jakieś 700 zł! To samo dotyczyło wszystkich firmowych akcesoriów: wyzwalaczy kablowych, ładowarek, akumulatorów, itp. Były bardzo drogie, a przede wszystkim - praktycznie niedostępne. Samsung NX stał się "tani" dopiero gdy pojawiły się używane egzemplarze na Allegro oraz te z nieformalnej dystrybucji serwisantów.

<| MICHAŁ |>
12-08-2016, 05:33
Generalnie producenci wyczuwają ssanie z rynku na sprzęt foto - typowy paradoks Giffena.
Z punktu widzenia korporacji nastawionej na zysk, to jest sytuacja wręcz idealna - podnieśmy ceny, a wariaci i tak kupią. No to podnoszą.
Zawsze kupowałem nowe aparaty i obiektywy, ale od 2-3 lat już używki. Ostatni nowy był 5N.
Wydaje mi się, że ceny są niewspółmiernie wysokie do wartości sprzętu.

puch24
12-08-2016, 08:33
Wg tego co przeczytałem teraz (jeszcze jeden pożytek z tego wątku forum - co jakiś czas piszą tu tak mądrzy ludzie, że muszę zajrzeć do Wikipedii i sprawdzić! :-) ) - dobra Giffena to dobra podstawowe, których nie można niczym zastąpić, więc paralela do sprzętu foto chyba nie ten tego...
ale obserwacja oczywiście słuszna.
Natomiast fakt jest faktem - NIE STAĆ mnie na fabrycznie nowy sprzęt fotograficzny nawet ze średniej półki. :-(

<| MICHAŁ |>
12-08-2016, 09:13
to zależy - Ikit napisał na przykład, że dla niego foto jest dobrem podstawowym - oszczędza na przykład na samochodzie.
dla mnie też zawsze sprzęt foto był dobrem podstawowym - wolałem nie kupić jakiegoś artykułu, a pieniądze przeznaczyć na fotografię.
jest to dość subiektywne jak widać :)

ikit
12-08-2016, 09:57
to zależy - Ikit napisał na przykład, że dla niego foto jest dobrem podstawowym - oszczędza na przykład na samochodzie.
dla mnie też zawsze sprzęt foto był dobrem podstawowym - wolałem nie kupić jakiegoś artykułu, a pieniądze przeznaczyć na fotografię.
jest to dość subiektywne jak widać :)

Ale i tak rzadko kupuję nowe fotorzeczy, jak już to aparaty ale i tak dopiero jak im cena ostygnie (poza a6000 bo był potrzebny od razu po zalaniu 5N). Jak bym od początku tego hobby kupował tylko nowe rzeczy (oczywiście poza pleśniakami) to tracąc za każdym razem te 30-40% wartości sprzętu przy odsprzedaży i doliczając sporo więcej aby mieć wyższe modele ze sklepu obecnie skumulowałby mi się w foto taki kapitał że miałbym pewnie raptem nexa 5n z kitem:p Albo i nawet nie bo nexa kiedyś utopiłem więc zostałaby małpka żony i z 450zł w portfelu na odsprzedaży kita:p... Albo w pewnym momencie bym się zatrzymał bo koszty wymian by mnie przerosły. Traktuję zakup sprzętu fotograficznego bardziej jak jego jakby 'leasing' - im mniej zapłacę za jego używanie (czyli różnicę kupna-sprzedaży) tym będę mógł 'leasingować' lepszy sprzęt w przyszłości dorzucając mniej do puli. I pozbywam się nieużywanego sprzętu zamiast go kisić bo traci na wartości (choć w przypadku nexów jak widać ostatnio może zyskiwać ale to było raczej nie do przewidzenia:P).
Z tym że ja nie zarabiam fotografowaniem, nie mam sprzętu na firmę, to jest u mnie hobby to mogę sobie pozwolić na taki sposób działania:)

zdyboo
12-08-2016, 10:47
Ja za E20 zapłaciłem półtora kafla, ale miałem pierwszy i przez niewąski czas jako jedyny na forum. ;-)
Obecnie cały majdan do nexa mam kupiony jako nowy oprócz ECU i pewnie na odsprzedaży niektórych słoików mógłbym jeszcze zarobić.

Umbra
12-08-2016, 11:23
Ja kupowałem nowe, bo nie było akurat używek tego, co mnie interesowało.

gavin
12-08-2016, 18:04
Leica Hexacron 35mm f/2.8.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/851793/nex_nik/DSC00413.jpg)

zdyboo
12-08-2016, 19:07
SAR podało, że Sigma opatentowała szkło 14/4 pod APS-C. Trzy lata temu jak kupiłem NEXa to bym pewnie kupił i takie szkło, ale teraz mając Z12, raczej nie kupię. Chyba, że będzie szczególnie kompaktowe.

<| MICHAŁ |>
13-08-2016, 07:21
chyba raczej ważniejsza od kompaktowości jest jakoś obrazu => sel16 jakoś specjalnie się nie przyjął mimo kompaktowości i niskiej ceny

zdyboo
13-08-2016, 07:37
To Sigma, nie przypominam sobie żeby od czasu nowego podziału szkieł wypuściła coś o słabym obrazku.

<| MICHAŁ |>
13-08-2016, 14:06
Mam to na uwadze, ale realnie rzecz biorąc nie da się wypuścić czegoś kompaktowego i jednocześnie dobrego (ponadprzeciętnie) optycznie.
Nawet taki sel20, który bije sel16 na głowę, nie jest optycznie idealny i nie dorasta takiemu pleśniakowi FDn 24/2,8 do pięt, a w zasadzie w takim porównaniu jedyną jego przewagą jest rozmiar.

zdyboo
13-08-2016, 15:29
Zdaję sobie sprawę, że to nie będzie naleśnik, ale jak się wyrobią w czymś długości E35, a średnica filtra nie przekroczy 60 mm, to będzie kompaktowy szeroki kąt do NEXa. Choć z drugiej strony komplet E20 + ECU, jest niewiele węższy i raczej kompaktowy.

blaciej
13-08-2016, 16:22
Wiem, że w ostatnim czasie były/są podwyżki sprzętu foto ale coś mi tu nie pasuje. Jeszcze parę miesięcy temu Touit 12 2.8 był za około 2500 a teraz za 4500?

zdyboo
13-08-2016, 16:47
Te dwa i pól kafla, to była raczej chwilowa obniżka. Touit kosztuje te cztery i pół już czas jakiś.

Tymczasem fotos.


http://tomzych.com/16_08_06_karkonosze/DSC09255.jpg
źródło (http://tomzych.com/16_08_06_karkonosze/DSC09255.jpg)

<| MICHAŁ |>
14-08-2016, 05:46
ładnie - odpowiem szufladą. wszystkie z 5N


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20131009_081853_DSC04047_NEX5N-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/14/2013-10-09_08-18-53_DSC04047_NEX-5N.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20131009_083312_DSC04054_NEX5N-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/14/2013-10-09_08-33-12_DSC04054_NEX-5N.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20131009_080830_DSC04045_NEX5N-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/14/2013-10-09_08-08-30_DSC04045_NEX-5N.jpg)

stachmuszel
14-08-2016, 07:52
Pikne Michale, idzie jesień.

puch24
14-08-2016, 08:12
Antycypujesz?

<| MICHAŁ |>
14-08-2016, 10:42
idzie idzie
niestety gdy ktoś mieszka na wsi, to bardziej tego doświadcza...

mimo, że poprzedni zima nie była specjalnie mroźna, to jednak kra z jeziora nie przysłużyła się pomostowi....
(chyba tego zdjęcia nie wrzucałem wcześniej)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20160702_041924_DSC07226_ILCE5100-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/14/2016-07-02_04-19-24_DSC07226_ILCE-5100.jpg)

meliszipak
14-08-2016, 17:58
Ładne zamglenie.

<| MICHAŁ |>
14-08-2016, 19:40
tym razem świeżonka - dowód na to, że już po żniwach, więc w zasadzie wczesna jesień się zaczyna


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/DSC07541-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/14/DSC07541.jpg)

kiemlo
15-08-2016, 11:13
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.ez.pl/~keplicz/nikon/DSC_9057_v1.JPG)

Nex w warsztacie, więc D90 wrócił do łask. Trochę kloc w porównaniu z 5T z 16-50, ale... od tygodnia wyświetla czerwoną baterię (ładowarki chwilowo brak), zrobił w tym czasie półtorej setki zdjęć - wytrzyma jeszcze kilka dni? Soniacz w takiej sytuacji zrobiłby może 4 zdjęcia :)

<| MICHAŁ |>
15-08-2016, 11:44
ta różowa lampka jest "słit"

ikit
17-08-2016, 21:48
Przeprowadzam małe porządki w szafie. Zakupiłem 18-105/4 OSS i będę wyprzedawał pleśniaki, FD, Canony i resztki popentaxowe. Popadłem w minimalizm.

Zrób porządki:) Minimalizm jest dobry. Sam zostawiłem sobie może z 15 obiektywów, więc wiem co mówię:mrgreen:

(Będzie miejsce na nowe zabawki:mrgreen: Bo to nieuleczalna choroba:p)

sote
17-08-2016, 22:23
Kitowa fotka z A6000

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/062bba4cebe87cd347ccd8ae021727f1-2.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160817/062bba4cebe87cd347ccd8ae021727f1.jpg)

tomfoot
18-08-2016, 22:05
Fajny był to wątek. A teraz koncertowo go upupiliście. Gratulacje.

ikit
18-08-2016, 22:31
Fajny był to wątek. A teraz koncertowo go upupiliście. Gratulacje.

To może się podzielisz jakimiś spostrzeżeniami odnośnie sprzętu, szkieł, pleśniaków, jakąś ciekawą recenzją którą znalazłeś lub zrobiłeś, jakimś porównaniem obiektywów, jakimiś fajnymi zdjęciami...? Marudzenie że inni nic nie robią i prowokowanie do bezsensownej dyskusji czy wątek żyje czy nie to trochę pójście na łatwiznę...;)

Nie żebym sam coś teraz więcej wniósł do wątku...

To może dzisiejsze przemyślenie... wkurzała mnie osłona muszli ocznej w a6000, jakoś ciągle odpadała przy wsuwaniu do torby:p

puch24
18-08-2016, 22:49
A teraz przestała? :-P
Bo oddaliła się, nie podając adresu?

puch24
19-08-2016, 08:09
FB mi powiedział, że dziś mamy obowiązek świętowania 177 rocznicy powstania fotografii. A zatem świętujmy!

ikit
19-08-2016, 08:20
A teraz przestała? :-P
Bo oddaliła się, nie podając adresu?

Teraz jest A7 i muszla oczna jest właśnie dużo lepiej zamocowana (i w zasadzie jest dużo lepsza - większa i miększa więc jest lepszy komfort jej używania).
A temat mi wyszedł jak próbowałem wyczyścić wizjer w A7, nie mam pojęcia w jaki sposób się pobrudził ale jest ostro upaprany, chbya nawet czymś chlapnięty... I w sumie to go nie wyczyściłem, są jakieś dobre patenty na to? Czyszczenie na sucho to tym razem mało. Nie wiem, może użyć płynu do czyszczenia matrycy na mikrofibrze?
(swoją drogą bardzo polecam te dedykowane płyny i jednorazowe szpatułki do matryc, nie jest to tanie ale ładnie czyści, a na mniejszych matrycach paprochy są odpowiednio większe więc żałuję że nie miałem tego dawniej:p).

puch24
19-08-2016, 08:35
Może spróbuj patyczkiem do uszu, ale nawilż go delikatnie wodą, ew. z odrobinką mydła, ale nie żadnym zajzajerem. Te soczewki w wizjerach bywają plajzdikowe i bardziej agresywne płyny mogą je uszkodzić.

sote
19-08-2016, 09:12
Mój patent na muszlę oczną w a6000 jest taki, że wcale jej nie używam ;)

gavin
19-08-2016, 09:22
Ja też ;)

ikit
19-08-2016, 09:34
Ale się przynajmniej dało jej używać, a np. ta z RX1r2 jest niesamowita:D
(pamiętajcie że ten wizjer się chowa...)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://cdn.audiencemedia.com/var/photoreview/storage/images/media/images/rx1rii_right_front_evf_eyecup2/2559018-1-eng-GB/rx1rii_right_front_evf_eyecup.jpg)

bimpi
19-08-2016, 10:25
rzeczywiście ten wizjer w a6000 nie powala... może ktoś widział jakieś przeróbki? :P

gavin
19-08-2016, 10:37
Wizjer jest superowy, muszla jest taka se.

ikit
19-08-2016, 10:37
Były te takie składane osłony PS do ekraników, w sumie nie próbowałem a może miały by sens z 5N który nie miał wizjera?
Na ebayu były też lepsze osłony PS do wizjerów ale nie wiem do których modeli, nie śledziłem tematu, może miałyby sens. A nie wiem czy sony też nie ma takich większych osłon? Tylko nie wiem czy pod kamery to nie jest.

bimpi
19-08-2016, 11:04
Wizjer jest superowy, muszla jest taka se.

Muszlę miałem na myśli :P dzięki za czujność :)

GePe
19-08-2016, 13:59
Teraz jest A7 i muszla oczna jest właśnie dużo lepiej zamocowana (i w zasadzie jest dużo lepsza - większa i miększa więc jest lepszy komfort jej używania).
A temat mi wyszedł jak próbowałem wyczyścić wizjer w A7, nie mam pojęcia w jaki sposób się pobrudził ale jest ostro upaprany, chbya nawet czymś chlapnięty... I w sumie to go nie wyczyściłem, są jakieś dobre patenty na to? Czyszczenie na sucho to tym razem mało. Nie wiem, może użyć płynu do czyszczenia matrycy na mikrofibrze?
(swoją drogą bardzo polecam te dedykowane płyny i jednorazowe szpatułki do matryc, nie jest to tanie ale ładnie czyści, a na mniejszych matrycach paprochy są odpowiednio większe więc żałuję że nie miałem tego dawniej:p).

Ja używam do czyszczenia wizjera Lenspen-a od matryc( sensorclearII ), jest malutki i ma kształt zbliżony do trójkąta :-)

Edyta:

Miałem z 5N taką składaną osłonę przeciwsłoneczną, sprawdzała się świetnie, zwłaszcza przy odchylonym o 90 stopni ekraniku, pracowało się jak ze Startem jeśli ktoś go jeszcze pamięta. Niestety prawie uniemożliwiała korzystanie z dotyku. Jeśli kogoś interesuje mogę poszukać jej w szuflandii i sprawdzić jak pasuje do Nex 7 i A 6000.

<| MICHAŁ |>
19-08-2016, 21:04
Ja zagaję na inną melodię

czy używacie aplikacje na swoich aparatach?
mówiąc szczerze - kupiłem 2 czy 3 i nie używam.
jeśli używacie, to jakie macie spostrzeżenia, ewentualnie rady wynikające z użytkowania?

ikit
19-08-2016, 21:23
Ja zagaję na inną melodię

czy używacie aplikacje na swoich aparatach?
mówiąc szczerze - kupiłem 2 czy 3 i nie używam.
jeśli używacie, to jakie macie spostrzeżenia, ewentualnie rady wynikające z użytkowania?

Których nie używasz?
Genialna jest ta apka bezdotykowego wyzwalania migawki (choć miała jakieś ograniczenia). Chciałem tą wydłużającą czasy ale strona sonego jak już kiedyś pisałem ze mną wygrała i mi się nie udało:P Nie wiem czy dużo straciłem... Czasem zabieram statyw na wyjazdy i go w ogóle nie używam i zapominam o nim... Lubię być mobilny i odkrywać nowe miejsca i perspektywy zamiast się kisić w jednym miejscu, rozkładać statyw, ustawiać apkę... W ogóle czym więcej robię zdjęć tym mniej funkcji w aparacie używam:D Nie wiem, może to starość ale ledwo ogarniam 1-2 obiektywy nie mówiąc o jakichś HDRach i dziwnych funkcjach. Chyba trzeba by coś najpierw wymyślić i z tym nastawieniem iść na zdjęcia. Nawet nad polarem się zastanawiam, fajnie by było mieć ale czy bym używał jak to dodatkowa rzecz o której trzeba myśleć...?

PS. GePe - lenspen przy paciach i zatłuszczeniach nie pomoże:/ Spróbuję jakoś delikatnie na mokro, szpatułki do matryc małych mogły by być fajne ale to chyba przesada;p

<| MICHAŁ |>
19-08-2016, 21:47
Których nie używasz?
żadnych :)
nie wiem, które są free, ale mam zainstalowane sky/hdr, smooth reflection, my best portrait, time lapse, picture effect+
wydaje mi się, że kupowałem sky/hdr, reflections i timelapse

gavin
21-08-2016, 14:47
Strona Sony skutecznie broni się przed zakupem apek.

Umbra
21-08-2016, 16:42
M&M czyli Michalina i Monika. :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/dsc04049edit_500px-1.jpg
źródło (https://gombrowitch.files.wordpress.com/2016/08/dsc04049-edit_500px.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/monia_fejs-1.png
źródło (https://gombrowitch.files.wordpress.com/2016/08/monia_fejs.png)

nyny1
21-08-2016, 23:28
NEX-7 + Sony SEL 90 mm FE F2.8 Macro G OSS

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/b5HdRL-1.jpg
źródło (https://imageshack.com/i/pob5HdRLj)

pozdro

puch24
22-08-2016, 08:17
jak zawsze pikne!

ikit
22-08-2016, 08:33
Umbra - świetnie wychodzą obie dziewczyny natomiast ten pierwszy portret jest świetny - ciekawa poza i tło, kolorystyka całości (ubranie+otoczenie), fajne światło:)
E50?
Nie chcę tu za bardzo krytykować ale mam wrażenie że trochę dziwnie wyszło to tło w drugim, takie duże te plamy zieleni (jak kapusty), ale to ja, może innym się podoba:).


NEX-7 + Sony SEL 90 mm FE F2.8 Macro G OSS


niezłe motylki:)
Swoją drogą przydaje się stabilizacja w tym szkle? Teoretycznie brzmi to genialnie, ciekaw jestem czy w praktyce makro ma sens jak się i tak często robi ze statywu:)

nyny1
22-08-2016, 09:19
niezłe motylki:)
Swoją drogą przydaje się stabilizacja w tym szkle? Teoretycznie brzmi to genialnie, ciekaw jestem czy w praktyce makro ma sens jak się i tak często robi ze statywu:)
Dzieki.
Nie uzywam stabilizacji wogole przy makro ;)

pozdro

Umbra
22-08-2016, 09:45
Umbra - świetnie wychodzą obie dziewczyny natomiast ten pierwszy portret jest świetny - ciekawa poza i tło, kolorystyka całości (ubranie+otoczenie), fajne światło:)
E50?
Nie chcę tu za bardzo krytykować ale mam wrażenie że trochę dziwnie wyszło to tło w drugim, takie duże te plamy zieleni (jak kapusty), ale to ja, może innym się podoba:).



niezłe motylki:)
Swoją drogą przydaje się stabilizacja w tym szkle? Teoretycznie brzmi to genialnie, ciekaw jestem czy w praktyce makro ma sens jak się i tak często robi ze statywu:)

W drugim tło też mi się nie podoba za bardzo. Te główki kapusty to tak naprawdę różowe kwiaty. Przemalowałem, bo za bardzo waliły po oczach. :P Tak, na pierwszym to SEL50. Fajne szkło, ale szkoda, że Sony nie robi 56/1.2, 60/1.4 czy czegoś w tym stylu.

Krayes
22-08-2016, 16:02
Nie wiem czy w dobrym miejscu pisze ale czy mógłby mi ktoś polecić lampę regulowaną w pionie i poziomie do Nex 6?

zdyboo
22-08-2016, 18:50
Jak nie boisz się manuala lub automatyki lampy, to polecam jakąś starszą sabinę. Mam SB-26 choć wolę ją wyzwalać przez wyzwalacz, bo po podłączeniu typowej lampy do stopki NEX-6 wyważenie zestawu idzie się bujać.

d90
22-08-2016, 19:32
Nie wiem czy w dobrym miejscu pisze ale czy mógłby mi ktoś polecić lampę regulowaną w pionie i poziomie do Nex 6?

Kazda dedykowana pod nikona bedzie działać.
Esbetki spoko. Bez problemow.
Niestety jw. - tylko manual.
Nie jest to jednak takie straszne, spokojnie idzie ogarnąć.

Wyzwalacz od nikona, (mam ciut inny, niż popularne na forum, bo calumet)
tez u mnie spokojnie działa.
Wiec jeden, zakup - dwa systemy :)

<| MICHAŁ |>
22-08-2016, 20:43
Umbra - świetnie wychodzą obie dziewczyny natomiast ten pierwszy portret jest świetny - ciekawa poza i tło, kolorystyka całości (ubranie+otoczenie), fajne światło:)
E50?
Nie chcę tu za bardzo krytykować ale mam wrażenie że trochę dziwnie wyszło to tło w drugim, takie duże te plamy zieleni (jak kapusty), ale to ja, może innym się podoba:).
imho jedynaka wygrywa dużo lepszym światłem. na dwójce wydaje się mocno nachalne - widać, że było doświetlane.
jedynka oczywiście też była, ale tonacja całego zdjęcia robi fajną robotę


a motylek hicior - kolejny raz.

Umbra
22-08-2016, 23:35
Jedynka nie była doświetlana. ;)
Dwójka była (widać po oczach), ale czy nachalnie? Raczej nie.

Krayes
23-08-2016, 09:12
Jak nie boisz się manuala lub automatyki lampy, to polecam jakąś starszą sabinę. Mam SB-26 choć wolę ją wyzwalać przez wyzwalacz, bo po podłączeniu typowej lampy do stopki NEX-6 wyważenie zestawu idzie się bujać.


Kazda dedykowana pod nikona bedzie działać.
Esbetki spoko. Bez problemow.
Niestety jw. - tylko manual.
Nie jest to jednak takie straszne, spokojnie idzie ogarnąć.

Wyzwalacz od nikona, (mam ciut inny, niż popularne na forum, bo calumet)
tez u mnie spokojnie działa.
Wiec jeden, zakup - dwa systemy

Dzięki Panowie za podpowiedź. Zdecyduje się chyba jednak na HVL-F32M i zobaczymy :)

ikit
23-08-2016, 15:26
W drugim tło też mi się nie podoba za bardzo. Te główki kapusty to tak naprawdę różowe kwiaty. Przemalowałem, bo za bardzo waliły po oczach. :P Tak, na pierwszym to SEL50. Fajne szkło, ale szkoda, że Sony nie robi 56/1.2, 60/1.4 czy czegoś w tym stylu.

Aaa właśnie, czyli słusznie coś mi tu nienaturalnie wyglądało i nic dziwnego że takiego dziwnego bokehu nigdzie u siebie nie zauważyłem:D
Swoją drogą jak korygujesz tła to można usunąć w pierwszym zdjęciu jaśniejsza niebieskawą plamkę w tle na wysokości ramion bo troszkę odwraca uwagę;)


Jedynka nie była doświetlana. ;)


A blenda? Czy nawet też nie? Byłoby to niezłe usprawiedliwienie mojego własnego lenistwa i pstrykania osób bez lamp i innych dodatków:D

<| MICHAŁ |>
23-08-2016, 23:07
Jedynka nie była doświetlana. ;)
Dwójka była (widać po oczach), ale czy nachalnie? Raczej nie.
3 możliwości: blenda, murek, ciągnięcie w PP

Umbra
23-08-2016, 23:35
Nie było blendy, murka, lampy. Ciągnięte też nie było.

Na drugim było inne szkło (Porst) może dlatego nie widziałeś u siebie takiego bokehu. :P

ikit
24-08-2016, 09:33
Na drugim było inne szkło (Porst) może dlatego nie widziałeś u siebie takiego bokehu. :P

Porsta 55/1.4 wciąż mam a porsta 55/1.2 pogoniłem;) Po prostu te kolorowane kwiaty już nie wyglądały na naturalny bokeh jaki wychodzi z liści. I mnie to zaskoczyło. A ja jestem bokeh-junkie i nie tak łatwo nie zaskoczyć pod tym względem:D
A w sumie to nawet nie wiem jak do mnie ten porst trafił bo to jeden z moich wcześniejszych manuali, a nie jest to jakieś oczywiste szkło... Nie wiem czemu się na niego zdecydowałem kiedyś ale to była świetna decyzja:)
Swoją drogą muszę go chyba wyprowadzić na spacer...
Co się w ogóle stało ze szkłami f1.2 w tym temacie?
I sobie przypomniałem czytany wczoraj test samyanga 50/1.2 do nexów, trochę mnie zawiódł prawdę mówiąc:
http://www.mirrorlessons.com/2016/08/09/samyang-rokinon-50mm-1-2-cs-review/

gavin
24-08-2016, 11:36
Bo pomiedzy 1.2 a 1.4 różnica jest głównie.... cenowa.

- - - - kolejny post - - - - - -

doter


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/851793/nex_nik/DSC00055_2.jpg)

ikit
26-08-2016, 11:50
Bo pomiedzy 1.2 a 1.4 różnica jest głównie.... cenowa.


Między f1,8-2 a f1.4 też jest niewielka różnica:p A potem się okazuje że między f1.2 a f1,8 jest przepaść.
Zresztą te obiektywy często inaczej rysują;)

gavin
26-08-2016, 12:03
Najczęściej 50ki 1.4 są na 1.4 bardzo mdłe, trzeba przymknąć. No a znowu taki Takumar 1.8/55 jest bardzo ostry na 1.8. Ale i tak wszytko zjada e50 ;-)

<| MICHAŁ |>
27-08-2016, 08:43
Wczoraj podjąłem decyzję, że 5 lat z nex'em wystarczy. Wracam do lustra.

zdyboo
27-08-2016, 12:55
Wracam do lustra.

https://3.bp.blogspot.com/-mTQ5NGTYlhU/V6uUkZhfx6I/AAAAAAAABJQ/Jws1j_uH_o8o2k4e2QUnYx3ZQMeicRymACLcB/s1600/ten%2Bfacet.jpg
źródło (https://3.bp.blogspot.com/-mTQ5NGTYlhU/V6uUkZhfx6I/AAAAAAAABJQ/Jws1j_uH_o8o2k4e2QUnYx3ZQMeicRymACLcB/s1600/ten%2Bfacet.jpg)

gavin
27-08-2016, 13:22
jeszcze zatęsknisz :-P

<| MICHAŁ |>
27-08-2016, 15:05
może do rozmiaru...
wywaliłem przez przypadek wszystkie obrobione zdjęcia. No więc teraz siedzę i dłubię w LR, bo tak najszybciej, a zacząłem od roku 2007. C350 + 17-40 + 70-200. Gdy tak patrzę jak rysowały te szkła i porównuję z tym co mam teraz, to mnie strzela.
nex jest prześwietnym aparatem, ale szklarnia kompletnie do tego nie przystaje - szczególnie tele. A 70-200G za prawie 5tysi nie kupię - nie widzę ku temu jakiegokolwiek uzasadnienia, tym bardziej, że rynek używanych praktycznie nie istnieje, a za takie pieniądze to właśnie mogę kupić 17-40 i 70-200is, a gdybym wybrał wersje bez is, to jeszcze kupa kasy w ręku.
nexa dostanie córka.
zaczynam więc gromadzić środki, tak aby przed feriami wylądować z nowym sprzętem

ikit
27-08-2016, 15:07
Ja sam miło wspominam lustro (ale takie dopiero 'semi-pro' [sony a700] bo podstawowe to była kaszana). Przyjemnie się to obsługiwało, było jakieś takie bardziej mechaniczne, wydawało fajniejsze odgłosy podczas pracy, mam wrażenie że guziki też były jakieś przyjemniejsze w używaniu... Albo tylko mi się to wszystko wydaje z perspektywy czasu:) A no i nie wiadomo jak by było z nowszym body, może obecne nie są tak fajnie wykonane...
Dużo miłych wspomnień ale tachanie tego gdziekolwiek czy wyjazd na wakacje z tym to był dramat:(

PS. Kwestia szklarni to inna kwestia, nie miałem wtedy za wiele dobrych obiektywów, a i to co obecnie mam z bagnetu A to raczej starocie które nie powalają jakością np. przy fe24-70/4. Kontrast w tych obiektywach nie ten, pod światło bywa kaszana, AF miewa BF/FF który ciężko regulować przy zoomach a i mam wrażenie że przy stałkach różnie to działa dla różnych odległości ostrzenia...

Pawel92
27-08-2016, 15:22
Wczoraj podjąłem decyzję, że 5 lat z nex'em wystarczy. Wracam do lustra.
A konkretnie, do jakiego?

<| MICHAŁ |>
27-08-2016, 16:08
@Ikit
to właśnie u mnie jest odwrotnie - z lustrem praktycznie zawsze używałem lepsze szkła niż te, które podpinam do nex'a
wiec dltatego moje doznania są nieco inne

@Pawel92
nie wiem jeszcze - na pewno nowe, w sensie że nie używka.
najprawdopodobniej albo 80d albo d7200, a jeśli ff, to mimo że bardzo bym chciał, to jednak nie Df, a raczej 6d lub d610. Z tym, że do ff mnie jakoś specjalnie nie ciągnie. Nie potrzebuję takiego aparatu

puch24
27-08-2016, 19:36
Rozumiem Michała. Per saldo przyjemniej fotografuje mi się lustrzanką Nikona niż bezlusterkowcami NX. Ale od D7000 w górę. Miałem przez jakiś czas D5100, jakość obrazu ta sama, jakość obsługi niestety sporo gorsza, możliwości też. Gdybym miał wybierać pomiędzy D3xxx albo D5xxx a bezlusterkowcem, ten ostatni wygrywa. Ale w porównaniu z D7xxx, to one wygrywają.

PiKa
27-08-2016, 20:04
wywaliłem przez przypadek wszystkie obrobione zdjęcia.

Jak Ci się to udało?

<| MICHAŁ |>
27-08-2016, 20:21
shift+del
zaznaczyłem o jeden katalog za dużo :(

gavin
27-08-2016, 20:29
Recuva ;-)

PiKa
27-08-2016, 21:03
No wiem, ale nie miałeś backupu?

<| MICHAŁ |>
27-08-2016, 21:26
owszem, backup wszystkich oryginałów - w komputerze, na dwóch osobnych dyskach, w szufladzie biurka i w szafce w pracy.
odzyskać już się nie da, bo zacząłem nadpisywać
ale iw tym ciężkim momencie widzę pozytyw - obecny LR czyni cuda - więc wiele ze starych zdjęć mocno zyskuje przy obecnej obróbce

@Maciek
wiesz co, mówiąc szczerze - nie pomyślałem zupełnie o guzikologii serii 7xxx czy tez xxD
bardziej myślałem w kategorii - dobry aparat z sensownym spacerzoomem na początek (takiego dobrego szkła mi brakuje w E) - idea jest taka, aby wejść w jakiś system na lata. Pytanie, który jest bardziej perspektywiczny.

puch24
27-08-2016, 21:53
Michał, nie tylko guziokologia, choć D7x00 mają ją o wiele lepszą. Mają też górny ekran LCD, wizjer pryzmatyczny pokrywający 100% kadru, mierzą światło z dowolnym obiektywem, i mają silnik do napędu starszych obiektywów AF. D3x00 i D5x00 są tego wszystkiego pozbawione. Dla mnie to ważne cechy. Zwłaszcza porządny wizjer. Właśnie nędzny wizjer dla mnie dyskwalifikuje te tanie lustrzanki.

kiemlo
28-08-2016, 00:04
wiesz co, mówiąc szczerze - nie pomyślałem zupełnie o guzikologii serii 7xxx czy tez xxD
bardziej myślałem w kategorii - dobry aparat z sensownym spacerzoomem na początek (takiego dobrego szkła mi brakuje w E) - idea jest taka, aby wejść w jakiś system na lata. Pytanie, który jest bardziej perspektywiczny.

Przy obecnym parciu na szklarnię FF, "perspektywiczny" system APS-C to ten, który już ma wszystkie interesujące Cię szkła :) Canona nie śledzę, ale Nikon wypuszcza jedynie kolejne wersje ciemnych zoomów 18-xxx, Sony też nie wydaje się bardzo zainteresowane rozwojem formatu E.

Umbra
28-08-2016, 00:28
Najlepszy system APS-C to chyba Fuji. Choć to też zależy do czego, bo do sportu czy reportażu najlepszy może już nie być.

puch24
28-08-2016, 00:41
Podejrzewam, że takim D7000 z Tamronem 16-300 można by było obcykać 70% typowych, przeciętnych sytuacji zdjęciowych. W bezlusterkowcach nie ma takiego zooma.

gavin
28-08-2016, 01:27
18-200 też wystarczy

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 06:06
wydaje mi sie, a mogę się oczywiście mylić, że takie rozciągnięte specerzoomy są optycznie takie sobie - udowodniło to chociażby sony w serii E - Wojtek kiedyś pisał na ten temat dość sporo. W zasadzie jeden, który był w miarę akceptowalny to nikkor 18-200 dla dx i 28-300vr dla fx. Z tym, że akurat ten drugi w zasadzie nie ma konkurencji, po Tamron jest optycznie dramatyczny, a znowu Lka 28-300 idiotycznie droga i również optycznie gorsza.
Myślałem raczej o 18-140 nikona lub 18-135stm canona.
Każde inne szkło jest reprezentowane w obydwu systemach, więc tu tak na prawdę decydować może jedynie widzimisię. Choć akurat wczoraj przeczytałem na CB, że 80D ma zwalone "mityczne" canonowe kolory i mocny przechył w kierunku fioletów i niebieskości. już nikomu nie można ufać.. :(
Najchętniej to bym nic nie zmieniał, ale oprócz 18-105 nie mam czego podpiąć, bo żadne inne szkło, za wyjątkiem 10-18 nie jest dla mnie targetem, a sony zrobiło tak, że akurat jedyny obiektyw którym jestem w tym systemie poważnie zainteresowany ma jakieś gó...no zamiast normalnego zooma. massssakra.... Cajs 16-70 - generalnie fajne szkło, ale dla mnie po pierwsze primo za krótkie, a po drugie primo za drogie. Więc co? kit mi pozostaje, albo 18-200. Wybór rzuca na kolana :)

@Umbra
u mnie 80% typowych sytuacji zdjęciowych to landszafty - lepsze, gorsze, ciekawe, nudne, ale jednak landszafty. I to najchętniej w okolicach 100-200 na ff, choć w górach zdecydowanie wolę 300mm i więcej.

gavin
28-08-2016, 09:32
Masz jeszcze tanią eLe 24-105

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 10:06
tak, to w zasadzie jedyny wybór w przypadku canona ff
w nikonie jakby wybor jest wieszy = 24-120 albo 28-300
taki 24-105 to odpowiednik cajsa 16-70, o którym pisałem "za krótki"

Pawel92
28-08-2016, 10:28
Michał, obawiam sie, ze jednym obiektywem wszystkiego nie załatwisz. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to spacer-zoomy cię nie przekonują wiec może np. u Canona zestaw typu 24-70/4 i 70-200/4 IS plus 6D. W porównaniu z Nexem, będzie to jednak zdecydowanie większe :-D
NIe pamietam czy pisałeś coś na temat Fuji. Może to tez jest jakiś pomysł: XT1 + 18-55 + 55-200. Ich kit 18-55 jest tani, ale bardzo dobry.
W jednym i w drugim przypadku, albo nowe wersje tych puszek właśnie wchodzą na rynek, albo niedługo wejdą, wiec pewnie będzie można kupić 6D, a zwłaszcza XT1 w dobrej cenie.

ikit
28-08-2016, 11:09
Przy obecnym parciu na szklarnię FF, "perspektywiczny" system APS-C to ten, który już ma wszystkie interesujące Cię szkła :) Canona nie śledzę, ale Nikon wypuszcza jedynie kolejne wersje ciemnych zoomów 18-xxx, Sony też nie wydaje się bardzo zainteresowane rozwojem formatu E.

Dokładnie. Poza fuji który z kolei nie ma możliwości upgradu na FF (póki co) te systemy apsc zazwyczaj nie mają za wiele własnych szkieł (poza zoomami) i posiłkują się i tak pełnoklatkowymi... Same szkła apsc najlepiej są chyba i tak rozwinięte w nexach... I mają możliwość upgradu do FF. Aczkolwiek to nietanie:/ I nie każdemu istniejące zoomy muszą pasować.


wydaje mi sie, a mogę się oczywiście mylić, że takie rozciągnięte specerzoomy są optycznie takie sobie - udowodniło to chociażby sony w serii E - Wojtek kiedyś pisał na ten temat dość sporo. W zasadzie jeden, który był w miarę akceptowalny to nikkor 18-200 dla dx i 28-300vr dla fx. Z tym, że akurat ten drugi w zasadzie nie ma konkurencji, po Tamron jest optycznie dramatyczny, a znowu Lka 28-300 idiotycznie droga i również optycznie gorsza.
Myślałem raczej o 18-140 nikona lub 18-135stm canona.
Każde inne szkło jest reprezentowane w obydwu systemach, więc tu tak na prawdę decydować może jedynie widzimisię. Choć akurat wczoraj przeczytałem na CB, że 80D ma zwalone "mityczne" canonowe kolory i mocny przechył w kierunku fioletów i niebieskości. już nikomu nie można ufać.. :(
Najchętniej to bym nic nie zmieniał, ale oprócz 18-105 nie mam czego podpiąć, bo żadne inne szkło, za wyjątkiem 10-18 nie jest dla mnie targetem, a sony zrobiło tak, że akurat jedyny obiektyw którym jestem w tym systemie poważnie zainteresowany ma jakieś gó...no zamiast normalnego zooma. massssakra.... Cajs 16-70 - generalnie fajne szkło, ale dla mnie po pierwsze primo za krótkie, a po drugie primo za drogie. Więc co? kit mi pozostaje, albo 18-200. Wybór rzuca na kolana :)

@Umbra
u mnie 80% typowych sytuacji zdjęciowych to landszafty - lepsze, gorsze, ciekawe, nudne, ale jednak landszafty. I to najchętniej w okolicach 100-200 na ff, choć w górach zdecydowanie wolę 300mm i więcej.

Nie wiem, ja bym brak samego tele na E zastąpił LAEA2+ czymś ze stajni sony A.
Ale jak główne szkło spacerowe jedno za drogie a drugie nie pasuje to rzeczywiście nie ma sensu.
Pomyśl jeszcze nad sony A. To naprawdę niedoceniany bagnet:) Z jednej strony masz stabilizowaną matrycę ze wszystkimi szkłami, z drugiej tanie szkła minolty, z trzeciej są wizjery elektroniczne umożliwiające powiększanie wycinka kadru, są zoomy typu zeiss 16-80, 16-105, 18-135... Każdy stabilizowany dzięki matrycy.
Swoją drogą męczyłeś się z tym zoomem w 18-105/4 G? Może nie jest taki zły i idzie się przyzwyczaić?


Podejrzewam, że takim D7000 z Tamronem 16-300 można by było obcykać 70% typowych, przeciętnych sytuacji zdjęciowych. W bezlusterkowcach nie ma takiego zooma.

Z fajnych zoomów jest jeszcze zapominany bardzo przyzwoity optycznie, stabilizowany, uszczelniany, z pseudomakro 1:4 FE24-240 na A7ki;)

szandor
28-08-2016, 11:17
tak, to w zasadzie jedyny wybór w przypadku canona ff
w nikonie jakby wybor jest wieszy = 24-120 albo 28-300
taki 24-105 to odpowiednik cajsa 16-70, o którym pisałem "za krótki"

Ja swojego 24-105l, praktycznie nie zdejmuję z body, oczywiście poza tym jak cykam fuji, które jest bardzo poręczne, ale to inna liga.

Wychodzi aktualnie 24-105L II wersja i napewno będzie moja.
Bezlustro jest bardzo wygodne, z przyjemnością bierze się to do ręki, ale 6D to klasa i zostanie ze mną.

Pawel92
28-08-2016, 11:31
Ja swojego 24-105l, praktycznie nie zdejmuję z body, oczywiście poza tym jak cykam fuji, które jest bardzo poręczne, ale to inna liga...
Mógłbyś dodać kilka szczegółów: jakie Fuji? Jaka puszka Canona?

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 12:59
Swoją drogą męczyłeś się z tym zoomem w 18-105/4 G? Może nie jest taki zły i idzie się przyzwyczaić?
nie męczyłem się, bo go nie miałem i nie mam
miałem bardzo dawno temu minoltę maxxum z jakimś właśnie pz'em i to nie było fajne
skoro wtedy nie było, to i teraz też raczej nie sądzę, abym się przekonał.

@Paweł92
6D jest w moim targecie, podobnie jak d610

@szandor
też tak miałem z 5d - w zasadzie 90% zdjęć zrobiłem własnie 24-105. Pozostałe 100-400. I własnie tan 100-400 poniekąd wymuszał robienie większości ujęć właśnie 24-105 - ciężkie i wielkie bydle było.

Fuji nie brałem pod uwagę, bo nie podobają mi się do końca kolory, choć taki xt-1 w wersji silver to bym z chęcią przytulił :)


EDYTA
@Ikit
a powiedz mi, który z obiektywów A mógłbyś polecić aby go podpiąć przez przejściówkę?

szandor
28-08-2016, 14:05
Mógłbyś dodać kilka szczegółów: jakie Fuji? Jaka puszka Canona?

W canonie siedzę 2004 roku, a od 2013 używam 6D. Średnio 2 razy w roku lecimy do ciekawych miejsc, oczywiście zabierając 6D + 24-105L + 70-200/4L IS + 35/2 (mój plecak z tymi zabawkami i tabletem waży ~10kg, ale nigdy nie miałem kłopotów przy odprawie ). 90% czasu na puszce gości 24-105, ale muszę przyznać, że brakuje szerokości i pewnie by się sprawdził zestaw 16-35 + 70-200. Kilka razy w roku wypuszczamy się góry i w tym przypadku 6D+24-105 jest za duży i za ciężki, dlatego w maju kupiłem x-t10 +18-55+35/2. Ten zestaw fuji jest bardzo wygodny, ale znowu jest za wąsko, dlatego na wypad na norweskie fiordy wypożyczyłem 10-24. Tego szkła nie zdejmowałem z puszki, był to sztrzał w 10. Ja robiłem fotki canonem, żona fujikiem, tak że mam okazje do porównania.
Co mi się podoba w 6D w porównaniu do fuji:
1 - kolor!!!,
2 - szybkość reakcji aparatu,
3 - w dobrych warunkach jakość fotek jest podobna, ale gdy światła brakuje przewaga canona jest miażdżąca,
4 - ustawianie parametrów w canonie dla mnie jest wygodniejsze,
5 - gps.
Sytuacja odwrotna, co jest fajnego w fuji:
1 - gabaryty/waga i jeszcze raz gabaryty/waga,
2 - podgląd zrobionego zdjęcia w wizjerze,
Co w fuji mi się nie podoba:
- kolory-dlatego oprofilowałem aparat color schecerem, ale w trybie auto puszka nie rejestruje RAWów, więc ten tryb odpada (szkoda bo zonie podpasował),
- trwałość baterii,
- opóźnienie aparatu, fotografowanie wnuków to wyzwanie,
- częste ustawianie ostrości na tle zamiast na obiekcie.
Podsumowanie (moje, żeby nie wywoływać wojny sytemowej):
Do tego co fotografuję canon 6D jest jakby stworzony, jest jak wierna dobra żona, która zna moje potrzeby. Fujik to taka dzierlatka na boku, z lubością się ją przytula jest miła w dotyku, ale i tak się wraca do starej.
Od 3 miesięcy mam obie, jak mam zrobić fotkę w pierwszym odruchu sięgam po fuji, choć to działanie jest nieracjonalne.

Pawel92
28-08-2016, 14:43
Dzięki szandor.

gavin
28-08-2016, 15:11
Hehe ja mam 6D i a6000 i nawet mi do głowy nie przyjdzie canona brac na jakies wakacje. No ale każdy ma swoje potrzeby.

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 15:15
Gavin, ale z jakim szkłem używasz a6K?

gavin
28-08-2016, 15:16
16-50pz i e50

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 15:22
później wrzucę zdjęcie z sel20, które doprowadziło mnie do ataku szewskiej pasji - pokazał swoje najgorsze strony
przy nim kit jest rewalacyjny

a na razie skita 1855
pierwsze z sel20


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20160814_173759_DSC07542_ILCE5100-2.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/28/2016-08-14_17-37-59_DSC07542_ILCE-5100.jpg)




https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20160820_171307_DSC07552_ILCE5100-2.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/28/2016-08-20_17-13-07_DSC07552_ILCE-5100.jpg)




https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/20160820_171902_DSC07556_ILCE5100-2.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/28/2016-08-20_17-19-02_DSC07556_ILCE-5100.jpg)

gavin
28-08-2016, 15:27
Michał spróbuj a6000. Nex-6 był sporo gorszy wg. mnie. Może z serią a5xxx jest podobne.

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 15:36
dobra, to wrzuta tego feralnego zdjęcia - nie obrabiany jpg


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/28/DSC07571.jpg)

takiej ca nie widziałem w żadnym innym szkle włączając w to nawet sel16

gavin
28-08-2016, 15:43
Czego się spodziewać po szerokim naleśniku i gałęziach.

gavin
28-08-2016, 15:45
Poza tym działasz w LR. To kliknij pipete do abberacji chromatycznej, najedz na te fiolety i po zawodach.

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 15:49
spodziewałem się jednak nieco więcej.
chociaż ciut
dodam jeszcze, że ten jpg jest już po korekcji w puszce.
wcześniej nie robiłem zdjęć tym szkłem w takich warunkach - coś na jesieni zeszłego rokę kwękałem, bo już CA mi się nie podobała, ale dało się to jeszcze jakoś skorygować, a ta powyżej jest tak wielka, że praktycznie nie da się tego pozbyć - najlepiej na b/w przerobić i po kłopocie.
porównując z fd24, to jest po prostu przepaść...

ikit
28-08-2016, 17:06
EDYTA
@Ikit
a powiedz mi, który z obiektywów A mógłbyś polecić aby go podpiąć przez przejściówkę?

Jako tele? Jest również z serii G 70-300/4.5-5.6 na bagnet A tylko używka kosztuje z 1/3-1/4 tego co wersja na E (ok 1.5-2k);) Ma też drugą wersję ale jest dość droga.
Jest świetny 70-400 (ok. 3k). Też ma drugą inkarnację która jest sporo droższa.
Z tańszych opcji oczywiście wszędobylny tamron 70-300USD (1,5k nowy), minolta 100-300APO (500-600zł) która jest chyba najmniejszą opcją tele z tym zakresem i przyzwoitą jakością, minolta 100-400 (pod 1,2-1,5k), są też jakieś stabilizowane tele sigmy (nie wszystkie, jest na pewno 120-400, 70-300 i jakaś 70-200).
To z dłuższych. Są też oczywiście różnorakie 70-200 z f2.8, f4, f zmiennym, różnymi zakresami... Sony A to całkiem spory system, tym bardziej uzupełniony minoltami;)


spodziewałem się jednak nieco więcej.
chociaż ciut
dodam jeszcze, że ten jpg jest już po korekcji w puszce.
wcześniej nie robiłem zdjęć tym szkłem w takich warunkach - coś na jesieni zeszłego rokę kwękałem, bo już CA mi się nie podobała, ale dało się to jeszcze jakoś skorygować, a ta powyżej jest tak wielka, że praktycznie nie da się tego pozbyć - najlepiej na b/w przerobić i po kłopocie.
porównując z fd24, to jest po prostu przepaść...

Mam wrażenie że korekta aberracji w puszce nie działa za dobrze...:/

PS. ja tam nie widzę zresztą aberracji na tak małym zdjęciu:P

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 18:34
ja tam nie widzę zresztą aberracji na tak małym zdjęciu:P

gdyby 100% było za mało:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/28/Untitled-1.jpg)

to masz i 200

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/28/Untitled-2.jpg)


po korekcji w puszce wygląda to tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/28/DSC0757192e3c.jpg)

koberek
28-08-2016, 18:43
Tyle kasy i taki błękit :)

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 18:52
może dlatego?
błekit wliczony w cenę i stąd taka a nie inna

koberek
28-08-2016, 18:58
może dlatego?
błekit wliczony w cenę i stąd taka a nie inna

Zależy czym płaciłeś, bo zielonymi miałbyś zielone ....
Fakt, też bym się w.....l

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 19:11
po prostu, każdy kto chce kupić sel20 musi mieć świadomość, ze w pewnych sytuacjach będzie wychodzić ciężka CA, którą trudno skorygować.

koberek
28-08-2016, 19:14
po prostu, każdy kto chce kupić sel20 musi mieć świadomość, ze w pewnych sytuacjach będzie wychodzić ciężka CA, którą trudno skorygować.

Tego w sklepie Ci nie powiedzą.

<| MICHAŁ |>
28-08-2016, 19:16
dlatego trzeba o tym mówić na forum

koberek
28-08-2016, 19:20
dlatego trzeba o tym mówić na forum

Dokładnie, ale potrzeba więcej takich fot z innych szkieł, żeby nie było trolowania :)

krystiano77
28-08-2016, 21:44
Tyle kasy i taki błękit :)

ile? przecież to szkło za niewięcej jak 400 zł

koberek
28-08-2016, 23:04
ile? przecież to szkło za niewięcej jak 400 zł

A 400 zł to dla Ciebie mało ?
Nowy ok 1000,
używaka widzę najtaniej 6 stówek.
Panowie zarabiamy jak bidoki !!!

gavin
28-08-2016, 23:25
Jak na obiektyw to mało.

ikit
29-08-2016, 08:27
ile? przecież to szkło za niewięcej jak 400 zł

Dokładnie. A to nie byle jakie szkło tylko naleśnik gdzie położono nacisk na wielkość. Trzeba byle jakiej wielkości szkło to jest sigma 19/2.8, tyle wielkości kosztuje lepsza jakość.
Zresztą to chyba wciąż najtańsze albo blisko najtańszych szkło w systemie (przynajmniej na rynku wtórnym gdzie ich jest sporo z czasów jak jeszcze miały normalne ceny czy chodziły w zbitkach z innymi obiektywami). Ja bym wolał mniejsze szkło, tym bardziej że z gałęziami na tle nieba wszystkie szkła miewają problemy...;)

<| MICHAŁ |>
29-08-2016, 08:29
oczywiście, że jak na obiektyw to niewiele, ale z drugiej strony - cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości
Można chyba zrobić względnie tanie szkło, które będzie pozbawione takich "ficzerów"
Co by nie mówić - sel20 jest całkiem OK. trzeba jedynie albo pamiętać jakich kadrów unikać, albo brać je takim jakim jest i ewentualnie starać się korygować w PP, co nie zawsze jest takie proste, jak się w praktyce okazuje.
Można też zmienić na sigmę 19, która z tego co pamiętam z testów porównawczych jest pozbawiona CA, a przynajmniej nie występują w takim natężeniu. Tyle że s19 jest zdecydowanie większa i nie jest systemowa. Z tego co słyszałem jest też zdecydowanie "ostrzejsza".

edit
nie widziałem co Ikit wstawił, bo akurat w tym czasie pisałem swojego posta, ale generalnie w miarę się to pokrywa :)

marcinq76
29-08-2016, 08:41
...
Można też zmienić na sigmę 19, która z tego co pamiętam z testów porównawczych jest pozbawiona CA, a przynajmniej nie występują w takim natężeniu. Tyle że s19 jest zdecydowanie większa i nie jest systemowa. Z tego co słyszałem jest też zdecydowanie "ostrzejsza".


sigma 19 względem sel20 poza wielkością ma jeszcze jedną wadę - z a6000 ustawienie ostrości na obiekcie śledzi tylko w środku kadru (chyba że jest jakiś nowy firmware do niej o którym nic nie wiem - nie mam tej sigmy już długo)

<| MICHAŁ |>
29-08-2016, 08:46
dla mnie ilce/nex ma ten problem, ze nigdy nie wiem gdzie trafi ostrość - używam tylko środkowego i to pomniejszonego do najmniejszego możliwego rozmiaru.
jest to dla mnie wciąż nieodkrytą tajemnicą jak można trafiać na innych trybach.
być może coś źle robię, abo mam źle ustawione, nie wiem, ale precyzyjne ustawianie ostrości do tej pory sprawdziło mi się ze szkłami manualnymi - tam zawsze trafiam w punkt :)

marcinq76
29-08-2016, 09:33
dla mnie ilce/nex ma ten problem, ze nigdy nie wiem gdzie trafi ostrość - używam tylko środkowego i to pomniejszonego do najmniejszego możliwego rozmiaru.
jest to dla mnie wciąż nieodkrytą tajemnicą jak można trafiać na innych trybach.
być może coś źle robię, abo mam źle ustawione, nie wiem, ale precyzyjne ustawianie ostrości do tej pory sprawdziło mi się ze szkłami manualnymi - tam zawsze trafiam w punkt :)

Ja jakoś tak to ustawiłem, że łapie ostrość środkowym na obiekt, pojawia się kwadracik wokół obiektu i wtedy wiem że mogę przekadrowywać - kwadrat (czyli ostrośc też) jest cały czas przyklejony na obiekcie i przesuwa się po kadrze. W sel20 kwadrat "śledził" w całym kadrze, w s19 tylko w środowej częsci kadru (tak na oko jakieś 30% kadru, strasznie to irytujące).
W żadnym lustrze nie miałem tak fajnie działającej funkcji, w a6000 działa to rewelacyjnie. A jak ktoś ma małe dzieci to zbawienna funkcja :) bo jak złapiesz np na twarz to dziecko może szaleć po kadrze, a ostrość ładnie je śledzi.

<| MICHAŁ |>
29-08-2016, 09:49
ok, dzięki
pogrzebię w ustawieniach

thorcik
29-08-2016, 18:38
ok, dzięki
pogrzebię w ustawieniach
Pochwal się jak znajdziesz, też nie mogę z tym dojść do ładu :mrgreen:

kiemlo
29-08-2016, 19:16
YouTube: "a6000 focus tracking" ☺️

<| MICHAŁ |>
29-08-2016, 20:06
lock-on af: flexible spot s

krystiano77
29-08-2016, 20:15
Co by nie mówić - sel20 jest całkiem OK.



zwłaszcza w takich warunkach ;):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/509201e8795b0292-1.jpg
źródło (http://images76.fotosik.pl/853/509201e8795b0292.jpg)

bimpi
29-08-2016, 20:19
Wiem, że niejeden z Was używa lub używał Samyanga 12 f 2.0. Wiem też, że filtr polaryzacyjny do szerokich kątów jest kwestią sporna ale może ktoś z Was może coś polecić.
Robię zdjęcia w pomieszczeniach i w ten sposób łatwo uniknąć niepotrzebnych odblasków od mebli czy podłogi.

krystiano77
29-08-2016, 20:20
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/4bccd4e9f52518fd-1.jpg
źródło (http://images77.fotosik.pl/853/4bccd4e9f52518fd.jpg)

<| MICHAŁ |>
30-08-2016, 06:12
zwłaszcza w takich warunkach ;):
kurczę fajnie.
kolory przez lekkie niedoświetlenie zyskały na intensywności


Wiem, że niejeden z Was używa lub używał Samyanga 12 f 2.0. Wiem też, że filtr polaryzacyjny do szerokich kątów jest kwestią sporna ale może ktoś z Was może coś polecić.
Robię zdjęcia w pomieszczeniach i w ten sposób łatwo uniknąć niepotrzebnych odblasków od mebli czy podłogi.
nie znam obiektywu, ale jeśli tam jest zwykły gwint, to polecam marumi dhg o ile mnie nie myli pamięć.
'od zawsze" używam filtry tej firmy i nigdy się nie zawiodłem.

PiKa
30-08-2016, 06:35
Jak dla mnie te zdjęcia są mało ostre (mało szczegółów? )

krystiano77
30-08-2016, 10:23
Juz nie raz pisano, ze sel20 jest malo ostry na matrycy 24mpx. Mozliwe, ze lepiej by bylo z raw-ow, ale ja sie w to nie bawie. Pozatym, ja ostrze tylko w centrum kadru, i ew. przekadrowuje.
Tak, czy siak, mnie takie fotki zadowalaja. Tym bardziej, ze tak tam bylo w rzeczywistosci

puch24
30-08-2016, 11:13
dla mnie ilce/nex ma ten problem, ze nigdy nie wiem gdzie trafi ostrość - używam tylko środkowego i to pomniejszonego do najmniejszego możliwego rozmiaru.
jest to dla mnie wciąż nieodkrytą tajemnicą jak można trafiać na innych trybach.
być może coś źle robię, abo mam źle ustawione, nie wiem, ale precyzyjne ustawianie ostrości do tej pory sprawdziło mi się ze szkłami manualnymi - tam zawsze trafiam w punkt :)
Nie wiem, czy to coś wniesie, ale Samsungi NX mają problem z uchwyceniem ostrości, gdy pole pomiarowe ma najmniejszą wielkość. Konieczne jest wtedy dobre oświetlenie, przy słabym się gubią. Powiększenie pola ostrości o jeden rozmiar bardzo poprawia skuteczność AF.
Dlatego nigdy nie korzystam z tego najmniejszego pola.

<| MICHAŁ |>
30-08-2016, 11:24
Też czytałem, że w przypadku s-size punktu ostrości mogą pojawić sie problemy z czułością. ale powiedz mi jaka z punktu użytkownika jest różnica pomiedzy zdjęciem nieostrym, bo na szerokim polu aparatu stawił ostrość "bylegdzie", a zdjęciem nie zrozbionym, bo aparat nie wyostrzył? Żadna?
I tak z a5100 jest o niebo lepiej niż z nex-5n, który z kitem co któreś zdjęcie nie ostrzył nigdzie - wyzwalana była migawka, ale ostości nie było nigdzie - ani w dali, ani przy samym obiektywie. Czytałem, że tak miał nie tylko mój, bo ludzie uskarżali sie na wielu forach.
Jakkolwiek - gdy teraz obrabiam zdjęcia nawet ze starego 350D, to różnica jest bardzo duża - odsetek nietrafionych zdjęć jest w granicach błęd statystycznego. W nex/ilce - znacznie wiekszy.
To też jeden z powodów dla których chcę wrócic do lustra.
pal licho, gdy robie landszafty - f8 i jazda, ale te parę procent zdjęć, gdzie chcę mieć relatywnie jak na kita małą GO, czasami doprowadzają mnie do szału.

<| MICHAŁ |>
30-08-2016, 22:11
może się kiedyś przyda przy ewentualnych rozważaniach FF vs DX

http://petapixel.com/2016/07/18/full-frame-camera-really-worth-d610-vs-d7100-real-world-test/


I really enjoyed running these tests and analyzing the results from the images around Paris. There were a few surprises in there for me. I expected the full frame camera to outperform the cropped frame hands down, but in reality the differences weren’t as large as I thought. It does appear that the full frame has won the competition, but at what cost? The selection of lens that work with the cropped frame camera is far greater, but the quality of them is far lower. Full frame bodies are by in large more expensive but even this is changing with new cropped frame cameras becoming more professional—it is really hard to make the justification I need to make the switch.
The cropped frame can zoom 1.5 times further, and when I was out shooting the fireworks at Bastille Day, the difference between a 200mm on a cropped frame camera and the same lens on a full frame camera really makes all the difference to my shot. But if you prefer wider for street photography, then maybe you prefer the 1.5 times wider side of your lens.
Whilst these two sensors we tested were pretty equally matched, I expect the new nikon D500 cropped frame camera will have a much better sensor than both of them and the results from that will outperform the full frame camera we used here in ISO and dynamic range. Sensors will continue to become better and ISO and dynamic range are both elements that have seen massive improvements. The first full frame cameras would have terrible ISO and dynamic range compared to the modern cropped frame cameras.
So, ultimately, this only leaves Depth of Field as an inherent change in the performance of the two formats. The rest comes down to what feels good in your hand. What other bells and whistles do you want with your camera? The cropped frame D500 offers 4K video whereas the full frame D610, which costs the same price, doesn’t. The D7100 performed remarkably against the D610 and it is half the price.
For now, I think I might keep the cropped format, and spend the extra money in some new higher quality lenses to really get the best from both worlds.

ikit
31-08-2016, 10:20
może się kiedyś przyda przy ewentualnych rozważaniach FF vs DX

http://petapixel.com/2016/07/18/full-frame-camera-really-worth-d610-vs-d7100-real-world-test/

Ja się staram korzystać w odwrotną stronę;) Gdzie się da to mała GO FF, a gdzie się da to lepsza dynamika z matrycy FF. Natomiast staram się używać małych obiektywów FF jeśli jest to możliwe i świadomie wybrałem też najmniejszy FF aby było to relatywnie nieduże. Dodatkowymi bonusami są jeszcze: możliwość używania malutkich manuali i pełnego obrazka ze szkieł pełnoklatkowyc oraz lepsze body w stosunku do najlepszego nexa (guziki, uszczelnienia, wizjer z muszlą). W innych systemach apsc są już od dłuższego czasu profesjonalne obiektywy cropowe (nieraz właśnie w cenach najtańszych FF).
No i gdyby nie ceny tele z FE to pewnie pogoniłbym już e55-210. Tak to używam na zmianę z LAEA zależnie czy trzeba małe tele czy ciut lepszy obraz z większego.
W lustrzankach już bym się nie odważył iść w FF ale ja mam takie potrzeby jakie mam;)

Swoją drogą wyszło wczoraj FE50/2.8 macro, 500$, jak u nas stanieje to będzie chyba fajna alternatywa do touita 50, e30/3.5 i zabawek z LAEA jak komuś starcza cropowe 50mm do macro:)

d90
31-08-2016, 16:38
Mam pytanie -
- w przeddzień zakupów.

FOCAL REDUCER

Kto ma/miał ?
Jaki ( mocowanie ? ) ?
Jakiej marki ?


Oczywiscie interesują mnie chinole
z najniższej półki cenowej...wiec

- planuje doradzany tu canon fd/nex.

Następnie - podpinanie m42, minolty (z pierścieniami przysłony) oraz nikona.
Jak rozumiem, z netu, np PIXCO (bodaj) oferuje znośną jakość...
a bagnety wymienione wyzej podepnę spokojnie i bez problemu ?

GePe
31-08-2016, 18:07
a bagnety wymienione wyzej podepnę spokojnie i bez problemu ?

Chyba nie....
Postawiłem obok siebie trzy przejściówki M42, EOS i MD.
Najcieńsza jest MD, następnie EOS i M42.
Obiektywy Minoltowskie nie będą ostrzyły na nieskończoność po podłączeniu pod przejściówkę EOS->Nex (o ile znajdziesz adapter MD->EOS)

gavin
31-08-2016, 18:08
Ja bym inaczej do tego podszedł. Pytanie - jakie szkło chcesz podpiąć i do tego dopasować przejsciówke. Koszt obiektywu i przejsciówki często pozbawia sensu taki zakup. Ponadto waga zestawu. Lepiej czasem kupić coś natywnego. Wg mnie ma to sens jedynie do drogich szkieł ktore i tak już posiadamy. Np FD 50 1.2L

ikit
31-08-2016, 18:54
Ja bym inaczej do tego podszedł. Pytanie - jakie szkło chcesz podpiąć i do tego dopasować przejsciówke. Koszt obiektywu i przejsciówki często pozbawia sensu taki zakup. Ponadto waga zestawu. Lepiej czasem kupić coś natywnego. Wg mnie ma to sens jedynie do drogich szkieł ktore i tak już posiadamy. Np FD 50 1.2L

Albo do zestawu paru szkiełek z jednego bagnetu;)

Na m42 są przejściówki z MD czy FD ale nie wiem jak między FD-MD czy nie mają zbyt podobnych odległości. Chyba że... z dodatkowym elementem optycznym ale to już chyba przesada przy adapterze który już sam coś dodaje:D

mariand12
31-08-2016, 19:38
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/U48SmaBwDXOlji1b0ISOWqS6MrkIkV0dbo3eoOs5-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/U48SmaBwDXOlji1b0ISOWqS6MrkIkV0d-bo3eoOs58U9bJhRirIflzuxeU7IIhOW0w7y9tW-M0F96v7hmhT9O0oU6clKeKzeiwyn3LPEPIoXduaodpIc_EmAO4 1DINZAfo2EVgKWlEmOXP7KNOsNnHc84-VWSsCtatMOoqCj99LwqYdVbkvsjcvNbOu11Z6zZpQbKM-QYSuKmGpfNcjr1Rogd99gkVMdd1EVXfmDlW9mA4vR1xzruSiME UZl678uVXN_vInODlz0-dtUcGixiIIpi1ap3ZSlFfRgz6BkvhPUPuUvI2Vs1UlSt00-XV6PVGY8V33zYQXckhbUVQL_fY4AgKxF9cTA9pr7EhDV0utVw9 HJOglr1PpelAku6v2l2gWgpnaJuHJMDA2Ybbmq_TzP6oBdgyOH TyB9Zg7e8iZVRckd0Me-QfQxZ3SyGRAWc_TU5NpNyi3ZW7imGEOBIqg1s4UwfUf4wqeppf 7pdwJZBAVejNP1q2zjO1X4JqqeBgE-L7Rm2jrgd-u4jIlFp_JuC0fZrwJolOuk3rdlGKMrTpLwXEPG6DC--nC9vsrHTZjyXKTkmYtGMV-bkNt5ycAXlbVUFpf1D6qXWwJDK4LD6eAr=w983-h653-no)
Nex-6;e20

puch24
31-08-2016, 20:27
W sprawie przejściówek trzeba by było popatrzeć na tabelkę z wymiarami, ale wydaje mi się, że z bagnetu na bagnet nie da się przejść bez soczewki - wymiary różnych bagnetów są zbyt zbliżone do siebie. W zasadzie tylko obiektywy M42 można przez adaptery podłączać do różnych bagnetów (FD, MD, P-K, Minolta A, OM chyba też). Dość "dobrym" bagnetem jest EOS-EF - ze względu na jego średnicę i odległość rejestrową można do niego podłączyć wiele różnych obiektywów, także bagnetowych (OM, AI, K, FD, CY, ale nie MD).

d90
31-08-2016, 20:41
Dzieki za info.
:)


Czyli na canon FD zapne wszystko, poza MD ?
Dobrze rozumiem ?

A jak bedzie z canon eos ?
Tak samo, czy juz inaczej ?
Da rade MD zapiac ?

Ktos coś ?
:)


Ps.
Co oznacza skrót CY ?
Co to za bagnet ?

gavin
31-08-2016, 21:01
Contax/Yashica

puch24
31-08-2016, 21:47
d90,

nie na Canon FD, tylko na Canon EOS/EF można zamontować wiele różnych obiektywów (ale nie wszystkie!).
Do Canona FD można przez przez przejściówkę zamontować chyba tylko M42.

bimpi
01-09-2016, 08:38
A może ktoś z Was może polecić torbę do a6000? szukam czegoś na zestaw z samyangiiem, kitem i 55-210?

fafniak
01-09-2016, 08:39
Mam koszmarny internet i przejrzenie tego tasiemcowego wątku jest nie do przekroczenia. Z szukajki mnie jakoś wywala....
Prośba o opisanie doświadczeń z 55-200 nexowego.
Jedyny użytek to wakacje i może materiał HD video

GePe
01-09-2016, 09:55
A może ktoś z Was może polecić torbę do a6000? szukam czegoś na zestaw z samyangiiem, kitem i 55-210?

Mam, polecam. Jest super pakowna a do tego ma pas biodrowy. Ja pakuje w nią nexa z kitem i drugiego z zoomem, w boczną kieszeń wchodzi 50 i 30 makro a w drugą samyang 8mm z przejsciówką A->MD. Do górnej i przedniej pakuję filtry, baterie, telefon i jeszcze parę pierdół :-)
pierwsza aukcja z brzegu: http://www.ebay.co.uk/itm/262345815989?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=561129308052&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

chory
01-09-2016, 10:20
może się kiedyś przyda przy ewentualnych rozważaniach FF vs DX

http://petapixel.com/2016/07/18/full-frame-camera-really-worth-d610-vs-d7100-real-world-test/

Nie wiem jak to jest z D610 vs 7100, ale dla mnie po przesiadce z D300 na D700 za każdym razem kiedy patrzyłem przez wizjer tego pierwszego miałem uczucie klaustrofobii. 90% moich obiektywów to manuale i to jak "widzę" jest dla mnie bardzo ważne.

bimpi
01-09-2016, 11:22
Mam, polecam. Jest super pakowna a do tego ma pas biodrowy. Ja pakuje w nią nexa z kitem i drugiego z zoomem, w boczną kieszeń wchodzi 50 i 30 makro a w drugą samyang 8mm z przejsciówką A->MD. Do górnej i przedniej pakuję filtry, baterie, telefon i jeszcze parę pierdół :-)
pierwsza aukcja z brzegu: http://www.ebay.co.uk/itm/262345815989?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=561129308052&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Fajna ale szukam czegoś nieco mniejszego i czegoś co będę mógł pomacać przed zakupem :P

<| MICHAŁ |>
03-09-2016, 06:03
Prośba o opisanie doświadczeń z 55-200 nexowego.
Jedyny użytek to wakacje i może materiał HD video
W zasadzie jeśli szukasz tele do nex'a, to nic innego nie masz, a przynajmniej w rozsądnej cenie.
Bo taki 18-200 jest jeszcze gorszy.
napisałem jeszcze gorszy, bo 55-210 jest raczej poniżej średniej, no ale jest. Zrobiłem nim sporo zdjęć, w tym sporo fajnych, więc nie powinienem narzekać, ale do poziomu 70-300vr mu sporo brakuje, ale ze względu na rozmiary z góry stoi na przegranej pozycji...


Nie wiem jak to jest z D610 vs 7100, ale dla mnie po przesiadce z D300 na D700 za każdym razem kiedy patrzyłem przez wizjer tego pierwszego miałem uczucie klaustrofobii. 90% moich obiektywów to manuale i to jak "widzę" jest dla mnie bardzo ważne.
ergonomia to jedno, natomiast IQ to drugie.
Kiedyś wrzucałem porównanie A7 z a6000 w krajobrazie
http://admiringlight.com/blog/sony-a7-ii-vs-sony-a6000-landscape-use/


Again, the images are extremely close. The A7 II has a little lower noise in the pushed shadows from the exposure adjustment, but otherwise, they are very similar images. If you’re just looking at cost, is the difference above worth over triple the price and double the weight? That’s something only you can answer.
I do think it’s clear that, for landscape use at least, the differences between full-frame and APS-C are not quite as big as is often made out to be.

fafniak
03-09-2016, 07:13
Jak mi sieć "wraca" to staram sie szukać przykładów. Wpadł mi w oko jeszcze 18-200 tamrona (nawet podobno jakas nagrodę załapał) ale znalazłem porównanie to wyszło na to że chyba nagrodę sponsorował Soroz....
Czy w takim razie jesteś w stanie określić do jakiej ogniskowej jest względnie dobrze?
I czy ew. Jesteś w stanie podesłać mi ze 3 obrazki z około 70 , 100 , 150 może 200 mm?
Chciałbym mieć porównanie zdjęciowe od kogoś kto miał szkło i do kogo mam zaufanie ze nie wyostrzał fotek.

d90
03-09-2016, 08:03
Fajna ale szukam czegoś nieco mniejszego i czegoś co będę mógł pomacać przed zakupem :P

Pewności nie mam, ale chyba widziałem w militaria pl takie...
W stacjonarnym. W Wawie.

<| MICHAŁ |>
03-09-2016, 10:28
Jak mi sieć "wraca" to staram sie szukać przykładów. Wpadł mi w oko jeszcze 18-200 tamrona (nawet podobno jakas nagrodę załapał) ale znalazłem porównanie to wyszło na to że chyba nagrodę sponsorował Soroz....
Czy w takim razie jesteś w stanie określić do jakiej ogniskowej jest względnie dobrze?
I czy ew. Jesteś w stanie podesłać mi ze 3 obrazki z około 70 , 100 , 150 może 200 mm?
Chciałbym mieć porównanie zdjęciowe od kogoś kto miał szkło i do kogo mam zaufanie ze nie wyostrzał fotek.
Czyli chcesz zdjęcia bez obróbki? Pełen rozmiar? Daj mi proszę na PW @ do siebie. Ile tych zdjęć chcesz?

Wysłane z mojego MotoE2(4G-LTE) przy użyciu Tapatalka

puch24
03-09-2016, 10:37
Nie wiem jak to jest z D610 vs 7100, ale dla mnie po przesiadce z D300 na D700 za każdym razem kiedy patrzyłem przez wizjer tego pierwszego miałem uczucie klaustrofobii. 90% moich obiektywów to manuale i to jak "widzę" jest dla mnie bardzo ważne.

Prawdziwe uczucie klaustrofobii w wizjerze ma się, gdy patrzy się w wizjer typu penta-mirror tanich lustrzanek APS-C, w których duży, ciężki i kosztowny pryzmat pentagonalny zastąpiono układem sklejonych ze sobą luster (np. Nikon D70, D50, D40, D60, D3xxx, D5xxx). Obraz w nich jest mały, ciemny, trudno jest ręcznie ustawić ostrość, a pole widzenia nie osiąga nawet 90% kadru. Dla mnie nawet przesiadka z D70 na D80 (który ma porządny pryzmat) była "objawieniem". Ale nadal D80, D200, D7000 "wysiadają" przy starych, porządnych, "pełnoformatowych" F601, F801 czy F90 - które wcale topowymi modelami nie były! Chodzi tu głównie o powiększenie obrazu w wizjerze.

<| MICHAŁ |>
03-09-2016, 11:10
Prawdziwe uczucie klaustrofobii w wizjerze ma się, gdy patrzy się w wizjer typu penta-mirror tanich lustrzanek APS-C, w których duży, ciężki i kosztowny pryzmat pentagonalny zastąpiono układem sklejonych ze sobą luster (np. Nikon D70, D50, D40, D60, D3xxx, D5xxx). Obraz w nich jest mały, ciemny, trudno jest ręcznie ustawić ostrość, a pole widzenia nie osiąga nawet 90% kadru. Dla mnie nawet przesiadka z D70 na D80 (który ma porządny pryzmat) była "objawieniem". Ale nadal D80, D200, D7000 "wysiadają" przy starych, porządnych, "pełnoformatowych" F601, F801 czy F90 - które wcale topowymi modelami nie były! Chodzi tu głównie o powiększenie obrazu w wizjerze.
Chcesz mieć dobre powiększenie w wizjerze to evf... Nikon dslr ma 0.94 a a6000 chyba 1.06. różnica jest....

Wysłane z mojego MotoE2(4G-LTE) przy użyciu Tapatalka

Umbra
03-09-2016, 11:14
Jak wziąłem D610 w ręce po prawie roku używania a6000, to zrezygnowałem z Nikona i wszedłem w a7. :P

<| MICHAŁ |>
03-09-2016, 11:15
Jak wziąłem D610 w ręce po prawie roku używania a6000, to zrezygnowałem z Nikona i wszedłem w a7. :P
Ze względu na wizjer czy były inne powody którymi się z nami podzielisz....

Wysłane z mojego MotoE2(4G-LTE) przy użyciu Tapatalka

dareksad
03-09-2016, 11:21
Jak wziąłem D610 w ręce po prawie roku używania a6000, to zrezygnowałem z Nikona i wszedłem w a7. :P
A która wersja ???

koberek
03-09-2016, 18:50
Miałem podobne odczucia ostatnio względem wizjerów,
Po roku używania sony z elektronicznym,
teraz popatrzyłem w Nikonie 5500 to jakaś ciemna tragedia,
już w Cononie 1300 trochę lepiej, ale dalej porażka,
jak ja mogłem się tak męczyć :)
Jednak się szybko da przyzwyczaić do EVF

puch24
03-09-2016, 20:31
koberek,

Wizjery pentalusterkowe w aparatach klasy D3xxx i D5xxx nie są "reprezerwatywne" dla porządnych lustrzanek. Wyrabianie sobie opinii o lustrzankach na ich podstawie to tak, jak wyrabianie sobie opinii o EVF na podstawie wizjera o rozdzielczości QVGA.

<| MICHAŁ |>
03-09-2016, 20:44
jak na podstawie wizjera z a3000
buhahaha

Umbra
03-09-2016, 22:43
A która wersja ???

Pierwsza.


Ze względu na wizjer czy były inne powody którymi się z nami podzielisz....

Wysłane z mojego MotoE2(4G-LTE) przy użyciu Tapatalka


1. wizjer
2. punkty AF w całym kadrze
3. brak problemów BF/FF
4. słaba jakość Nikonów ostatnio (każdy model z jakimiś problemami)

rmn1
04-09-2016, 01:28
Czy sel20f28 ma jakiś sens mając 16-50? Do nexa 6. Szkoda, że to nie 1.8, wtedy wartość dodana by wzrosła... A tak sens wydaje mi się mocno wątpliwy.

gavin
04-09-2016, 01:38
Miałem e20 i 1650pz jednocześnie. e20 sprzedałem.

krystiano77
04-09-2016, 09:22
Czy sel20f28 ma jakiś sens mając 16-50?

20-tka jest mniejsza, nic sie nie wysuwa. po włączeniu aparatu, natychmiastowo robisz zdjęcie. to główne powody, dla których wybrałem nalesnika. na korzysc kita jest stabilizacja i szerszy kąt

Ora_dev
04-09-2016, 10:03
A ogólna jakość obrazka nie jest lepsza w dwudziestce? Bo jeśli ten kit taki dobry, to sam ją na kita zamienię...

gavin
04-09-2016, 10:24
Troszkę, ale szału ni ma.

ikit
04-09-2016, 10:27
Pierwsza.
4. słaba jakość Nikonów ostatnio (każdy model z jakimiś problemami)

Chyba wszystkie firmy notują obecnie wpadki, sony to nie omija;)

gavin
04-09-2016, 10:29
Canon się trzyma, ale on np. używa tych samych matryc całe dziesięciolecia ;-)

puch24
04-09-2016, 10:51
Silna konkurencja na rynku powoduje szalony wyścig na nowe modele. Firmy są pod presją by co trochę wypuścić coś nowego. Myślę, że nowości przygotowywane są pospiesznie i są po prostu niedopracowane. Stąd liczne wpadki.

marcinq76
04-09-2016, 10:54
też miałem sel20 razem z pz16-50 i sigmą 19/2.8. Sprzedałem najpierw sigme (bo za duża) potem sel20- zumik jest o wiele bardziej uniwersalny, a że od 5 lat cykam tylko swoje dzieciaki i rodzinę to do takiej fotografii jakość stałek nie jest mi potrzebna :) zresztą mz sel20 jest za ciemny jak na stałke przy tej ogniskowej

ikit
04-09-2016, 11:24
też miałem sel20 razem z pz16-50 i sigmą 19/2.8. Sprzedałem najpierw sigme (bo za duża) potem sel20- zumik jest o wiele bardziej uniwersalny, a że od 5 lat cykam tylko swoje dzieciaki i rodzinę to do takiej fotografii jakość stałek nie jest mi potrzebna :) zresztą mz sel20 jest za ciemny jak na stałke przy tej ogniskowej

Ja wczoraj na weselu widziałem jednego gościa weselnego z aparatem - miał właśnie a6000 z kitem, dziś turystę - ten sam zestaw;) Jak inne aparaty to raczej kompakty. Nawet mało wśród krakowskich turystów osób z samą komórką, najczęściej jak ktoś robi zdjęcia to jednak kompakciki/lustrzanki/bezlustra.

puch24
04-09-2016, 12:51
Hmmm A ja dość dawno nie widziałem większej ilości ludzi z normalnymi aparatami. Najczęściej głaskofony, w miarę często tablety.

Archibald6803
04-09-2016, 13:16
W niewłaściwe miejsca chadzasz ..... ;-)

thorcik
04-09-2016, 19:50
Miałem e20 i 1650pz jednocześnie. e20 sprzedałem.
A widzisz, ja pz praktycznie nie używam ;)

gavin
04-09-2016, 19:59
To tylko potwierdza, że te szkla jednocześnie nie mają dużo sensu.

kiemlo
04-09-2016, 20:39
Jak potrzebuję zooma, to biorę PZ, ale jak nie muszę, to wolę 20 i 50/1.8. Taki budżetowy odpowiednik pary 35+85 na FF.

Panerai
04-09-2016, 23:44
Mój a6000 praktycznie non stop z przyspawaną Sigmą 30 mm f 2.8 zamiennie z Sigmą 60 mm. PZ16-50 chętnie oddam w dobre ręce razem z Sigmą 19mm f 2.8 (za pieniądze rzecz jasna). Gdyby nie koszmarna cena przyspawał bym Sony E 24mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T ... i święty spokój.

fafniak
05-09-2016, 07:12
Czy ktoś używał może i jest w stanie polecić obudowę,torebkę do zdjec podwodnych która sprawdzi sie z nexami?
Jedyne co znalazłem to Ewa-marine D-b . Koszt 800-1000zł wiec trochę dużo a i w polandii słaby dostęp.

RomanZWrocławia
05-09-2016, 07:49
mam Dicapac-a WP-s10 ale na pełnowymiarową lustrzankę z obiektywem 24-70. Testowałem na basenie - jest szczelna. Jeśli potrzebujesz jednorazowo odezwij się

puch24
05-09-2016, 08:31
Owain ma obudowę do swojego, sprowadzał z ChRL...

tomfoot
05-09-2016, 09:32
Owain używa Meikon (Meike). Dostępne takze w PL. Sam pewnie powiedziałby więcej, ale ktoś go przegonił z forum, duza szkoda.
Eva Marine doskonale nadają sie do mrożenia lodu w zamrażarce. Można szukac obudowy na stronach poświęconych foto podwodnej, na allegro i na alibabie.

d90
05-09-2016, 15:08
Owain ma wakacje.
Wroci to pewnie odpisze. A moze juz wrócił ?
Ps.
Z tego co pamietam, z Chin faktycznie i chyba cło dopłacał.
Trzeba by wątek przeszukać.

<| MICHAŁ |>
05-09-2016, 18:45
Sam pewnie powiedziałby więcej, ale ktoś go przegonił z forum, duza szkoda.
zaczyna mnie drażnić takie ciągłe dorabianie historii
nikt nikogo nie przeganiał - każdy tu może przyjść i wyjść według własnego widzimisię, a skoro sobie poszedł, to znaczy, że albo mu towarzystwo nie odpowiadało, albo temat nie był wystarczająco interesujący.

PS
... albo nie wiem, o tym, że go ktoś przegonił
ale do tej pory nikt nigdy nikogo bez powodu nie przegonił z forum

gavin
05-09-2016, 19:45
Strzelił focha jak panienka i tyle ;-)

fafniak
05-09-2016, 20:00
dzięki za wszelkie namiary - dopierow róciłem...
przejrze i odpowiem

d90
05-09-2016, 20:50
Wiecie co, wstydzić sie powinniście.
Mz
To ani śmieszne nie jest, ani w żaden sposob dobre.

Zostaliście sobie w watku.
Tak jak chcieliście.
Inni sobie poszli.
Nie ma powodu, aby sie naśmiewać publicznie.
Bo juz poza forum, to mozna sie śmiać do oporu.

Chcecie zaimponować ?
Dawajcie foty.
(póki co nudą zdjęciową wieje)


Jedyny temat od poczatku, ciagle ten sam - 20mm czy kit czy 16mm - juz nudny sie robi ?
Temat zastępczy - czy faktycznie warto dopłacać do lepszego zoom-a...też sie widać znudził ?

Teraz juz sie odezwać ludzie nawet nie mogą ?
Tfu.

Ps.
Ja czas do kawy, juz zupełnie niemal na innych forach spędzam.
Jest tego sporo.
Moze nie zawsze jest info którego szukam, ale jesli jest - nawet nie pytam juz o to w watku.
poza tym Focal reducer, którego testów nie za duzo w necie, opisów rowniez,
nawet bym Wam nie próbował "głowy zawracać".

Z reszta - jedyna osoba, ktora z pierwszej ręki info miała,
(Poza fajowymi fotami !!! ) znikła z watku.

W ten sposob - nexy zostaną w strefie kita.
Cały potencjał ucieka z forum. A szkoda.
Bo do nikona tych zabytkowych wynalazków podpiąć sie nie da.
A sa tacy, co wlasnie (i tylko to) w neksie lubią.

Pzdr

<| MICHAŁ |>
05-09-2016, 21:54
Teraz juz sie odezwać ludzie nawet nie mogą ?
Tfu.

pozdrowienia dla sancza i jego OSŁA

tomfoot
05-09-2016, 22:10
pozdrowienia dla sancza i jego OSŁA

No. Dobra zmiana i nowa "jakoś" wątku. Ziew.

d90
05-09-2016, 22:38
No. Dobra zmiana i nowa "jakoś" wątku. Ziew.

E tam.
Są lepsze miejsca dla osłów.
I inna jakość.

<| MICHAŁ |>
05-09-2016, 22:47
Nie chcę wyciągać pochopnych wniosków, ale do czasu gdy pojawiliscie się ze swoimi przemyśleniami, to przez kilka stron panował tu spokój.
Panowie, nie podoba się Wam tu? Nie jesteście zainteresowani? To po to trolujecie?
Ciężko Wam zrozumieć że nie każdy chce czytać tonące w oparach absurdu opowieści o sanczach i ahabach? Tak, przeszkadzało mi to i jak się później pokazało nie tylko mi. I nie widzę jakiegokolwiek powodu żeby o tym milczeć.

Dla mnie to absolutny koniec dyskusji na ten temat. Ignoruje od teraz temat Waszych problemów z tym wątkiem.


Wysłane z mojego MotoE2(4G-LTE) przy użyciu Tapatalka

fafniak
06-09-2016, 07:43
W związku z czym wątek jest tak gigantyczny (ze względu na różnego rodzaju bajdurzenia) że znalezienie w nim konkretów jest ...powiedzmy "wyzwaniem" choć należaloby to nazwać dosadniej.
Są ludzie którzy uwielbiają "pogadać" i rozwijać swoje możliwości pisania o niczym a sa i tacy którzy wola konkrety.
Mi przeszlo już jakiś czas temu. Wolę konkrety i od czasu do czasu wymianę zdań dryfująca w strone absurdu i luźnych interpretacji ;). Wątek który jest tym przesiąknięty - omijam.
Miałem nawet zamiar opisać moje doświadczenia z konwerterem Zhongyi LENS TURBO II EF-NEX , który zakupiłem jak tylko pojawił się w kraju. Ale mi sie odechciało, właśnie ze względu na "brak kontaktu" - tak więc są dwie strony tego medalu ;)

<| MICHAŁ |>
06-09-2016, 07:51
Wolę konkrety
i jak 55-210?
jestem bardzo ciekaw Twojej opinii.
Mi iq tego szkła nie podeszło zupełnie :(

Ja czekam, aż ktoś kupi, o nastepnie opisze swoje spostrzeżenia na temat zwykłej przejściówki AF EF/NEX.
BO na necie są różne opinie - od skrajnie negatywnych, gdyż AF i IS nie działają, aż po hurraoptymistyczne, gdyż wszystko działa, tak jakby zamiast nex'a była puszka canona.
Wciąż mnie kusi wizja podpięcia pod nex'a fajnych eLek, choć nie tylko...

fafniak
06-09-2016, 07:56
Wróciłem wczoraj wieczorem - nawet nie mialem czasu jeszcze ściągnąć plików.
Teraz rano przegrywam zdjęcia i lecę do roboty.
Sćiagnę jeszcze wetransfer... :)
Wieczorkiem odezwę się.

puch24
06-09-2016, 07:56
i jak 55-210?
Mi iq tego szkła nie podeszło zupełnie :(


Może dlatego, że to wyjątkowo głupi obiektyw? :-P

Marek
06-09-2016, 08:06
Wątek będzie pod bardziej wnikliwą obserwacją. Bardzo proszę powściągnijcie uwagi osobiste. Nikt nikogo z forum nie przeganiał a wakacje każdy ma takie jakie chce ( chyba, że zasłuży na przymusowy odpoczynek ). Wątek zostaje w takiej formie jakiej jest. Można założyć swój wątek z konkretny tematem i prefiksem.

<| MICHAŁ |>
06-09-2016, 08:10
Może dlatego, że to wyjątkowo głupi obiektyw? :-P
to zależy na jakiej ogniskowej :D



Wieczorkiem odezwę się.
nie ma problemu - chciałem jedynie skonfrontować opinię
Neck nie narzekał, ale on do swoich landszaftów przymykał szkło. też tak robię, ale na niektórych ujęciach chciałbym uzyskać relatywnie (jak na tak ciemny obiektyw) małą głębie ostrości, a wtedy 55210 mocno traci na jakości obrazka nawet w centrum kadru.

ikit
06-09-2016, 08:45
i jak 55-210?
jestem bardzo ciekaw Twojej opinii.
Mi iq tego szkła nie podeszło zupełnie :(


A mi bardzo:D Ale ja traktowałem to jako szkło f8. I czasem doostrzałem i dało się uzyskać lepsze rezultaty;) Wielkość i stabilizacja były nieocenione.

<| MICHAŁ |>
06-09-2016, 09:08
Ale ja traktowałem to jako szkło f8.
pisałem "fafniakowi" na PW - na f8 to i szkło od musztardówki jest ostre... i to jest cały problem z 55210 :(

ikit
06-09-2016, 09:31
pisałem "fafniakowi" na PW - na f8 to i szkło od musztardówki jest ostre... i to jest cały problem z 55210 :(

Drugim jego problemem są gęstsze matryce bo jednak sam obiektyw nie jest za duży więc ma pewne limity i na 5n był 'lepszy' niż na a6k;)
Swoją drogą ma być kolejny PZ 'lepszy od 18-105/4', może być ciekawie, może jakieś lepsze E-tele albo jasny zoom:)
http://www.sonyalpharumors.com/sr5-good-news-fs-camcorder-owners-new-sony-aps-c-e-mount-pz-lens-announced-soon/

<| MICHAŁ |>
06-09-2016, 11:01
Drugim jego problemem są gęstsze matryce bo jednak sam obiektyw nie jest za duży więc ma pewne limity i na 5n był 'lepszy' niż na a6k;)
przekonującej różnicy nie zauważyłem :)
przecież miałem jednocześnie i 5100 i 5n


Swoją drogą ma być kolejny PZ 'lepszy od 18-105/4', może być ciekawie, może jakieś lepsze E-tele albo jasny zoom:)
http://www.sonyalpharumors.com/sr5-good-news-fs-camcorder-owners-new-sony-aps-c-e-mount-pz-lens-announced-soon/
kolejny pezet
to jakas plaga :(

kiemlo
06-09-2016, 16:31
Nowe szkło raczej do video: 18-110/4 (http://www.sonyalpharumors.com/sr5-leaked-first-image-new-sony-18-110mm-f4-0-g-lens/).

ikit
06-09-2016, 16:49
:/......

fafniak
06-09-2016, 20:05
i jak 55-210?
jestem bardzo ciekaw Twojej opinii.
Mi iq tego szkła nie podeszło zupełnie :(

.
jest... dziwnie...

<| MICHAŁ |>
06-09-2016, 20:09
??
to znaczy?

fafniak
06-09-2016, 20:19
bo jest troche tak jakby to był tamron 28-75 2.8 ale troszke gorszy - zamiast ołówkiem to rysuje rozmamłaną pastelą - detal średni ale jest

a moze on ci nie trafiał ?

<| MICHAŁ |>
06-09-2016, 20:34
no ale jak mógł nie trafiać? albo mi sie wydaje albo bf/ff w kastratach nie istnieje, no chyba, że moje szkło było słabej jakości, lub zwalone od początku.
ale sam widzisz po zdjeciach - starałem się wysłać te z wiekszej matrycy a3000/a5100 - że nie ma rewelacji :( może ja mam zbyt wysoko ustawiony próg oczekiwań?