PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony NEX



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

<| MICHAŁ |>
30-01-2016, 09:32
ale nikona Df to ja chcę, żeby go mieć, a nie zdjęcia robić.
mam nadzieję, że chwytasz o co mi chodzi.

d90
30-01-2016, 09:59
Hehe
Ten wątek zaczyna przypominać ten stary analogowy :) co to go stłamsili :)
Super !!!
Można do kawy bedzie poczytać znowu hehe

Takie przepychanki ( na poziomie ) o wyższości jednego nad drugim formatu fajne SOM ! :)

Ale zeby nie było ze tylko pisze zeby licznik nabić, to dodam dwa słowa o Fujian.
Szkło zdecydowanie nie lubi światła błyskowego. Z bliska jakos to wyglada. Kadr taki z bliska, gdzie osoba jest bardzo blisko ujdzie.
Plener i postać z tłem juz niestety porazka. Niby sie da, bo jedno na pare wychodzi, wiec pewnie jakas prawidłowość jest. Pouczę sie go jeszcze. Zobaczę jak to jest.
Ale ogolnie to spadek totalny kontrastu w miejscu błysku. I zarówno w samym czystym błysku, jak rowniez przez dyfuzor. Moze odbite bedzie lepsze ?
Blendę trzeba sprawdzić. Ale kurde zgubiłem i nie mam. Takiego arkusza uzywam papieru sztywnego z jednej strony jak polakierowanego. Pogoda jednak taka, ze na dwór tego nie zabiorę.

Za to bełta tło fajowo. Ale w zastanym.
I wtedy jest tak, jak powinno.
---------------------------------------------
Mam też pytanie do Was:
Sonowe 35mm oraz 50 ktos posiada ? Najlepiej razem.

Szkła są takie same ? Różnią sie czymś ? Jakie one są ? Poza tym ze maja af...
(Nie pytam o to drogawe 50mm ale o to tańsze).

Warto kupic majac 50mm juz inne ?
I w sumie to chyba bardziej 35 jestem zainteresowany. Napiszcie ze dwa słowa. Dla potomnych zostanie...
Pzdr

Umbra
30-01-2016, 11:27
Umbra, dlaczego żałowałeś zakupu a6000? Ja przesiadlem się na a6000 z a3000. Na początku też miałem mieszane uczucia, bo wydałem cztery razy tyle, a fotki jakościowo takie same. Tyle, że a6000 jednak mniejsze od a3000, ale jeszcze nie na tyle małe, aby nie myśleć o jednocalowym maluchu. Dlatego nabylem Canona g7x;-)

Trochę mi obiektywy nie podpasowały od Sony. Fajnie byłoby też uzyskać mniejszą GO w plenerze.

ikit
30-01-2016, 12:34
Trochę mi obiektywy nie podpasowały od Sony. Fajnie byłoby też uzyskać mniejszą GO w plenerze.

Mitakon 50/0,95 z bagnetem E ma za dużą? Albo 35/0.95 lub 42.5/1.2? Jak się chce GO to akurat żaden problem w bezlustrach apsc. Dają w sumie większe możliwości niż lustrzanki do których nie ma takich konstrukcji;) A i są jeszcze bardziej umiarkowane cenowo samyangi choć nie tak jasne i większe.
Fuji ma z kolei jaśniejsze systemowe szkła niż sony E. Kosztują i mają wielkość nie rzadko jak odpowiedniki FF ale chociaż są i zawsze można podpiąć też coś ciemnego a małego.

Umbra
30-01-2016, 13:07
Jaki jest sens płacenia 5000 zł za obiektyw manualny, kiedy mogę kupić za 1000 zł 85/1.8 na FF? A co z 35/1.4 na FF? Na APS-C to co to będzie?

ikit
30-01-2016, 13:22
Jaki jest sens płacenia 5000 zł za obiektyw manualny, kiedy mogę kupić za 1000 zł 85/1.8 na FF? A co z 35/1.4 na FF? Na APS-C to co to będzie?

Nowy 85/1.8 kosztuje w nikonie 1800, w canonie 1300 a nie 1000 (jak już bierzesz cenę nowego mitakona).
Po drugie nowy 50/0.95 kosztuje poniżej 4000zł a nie 5000...
Po trzecie to odpowiednik bardziej 85/1.4 a nie f1.8...;)
No i naprawdę aż tak potrzebujesz GO przy obiektywie 24mm na apsc że rzeczy typu 24/1.4 nie starczą?
FF ma trochę większe możliwości GO ale z bezlustrami nawet apsc też się da jak to dla kogoś priorytet. Na a7 ta 50tka będzie jeszcze bardziej wypaśna:)

ropusz
30-01-2016, 13:42
Sonowe 35mm oraz 50 ktos posiada ? Najlepiej razem.

Szkła są takie same ? Różnią sie czymś ? Jakie one są ? Poza tym ze maja af...
(Nie pytam o to drogawe 50mm ale o to tańsze).

Warto kupic majac 50mm juz inne ?
I w sumie to chyba bardziej 35 jestem zainteresowany. Napiszcie ze dwa słowa. Dla potomnych zostanie...
Pzdr
Ja mam 35/1.8. To szkło dla umiejących robić zdjęcia ;) U mnie często ostrość jest nie tam gdzie powinna, choć używam tylko centralnego AF i przekadrowuję. Chyba mała GO powoduje, że ta ostrość czasem gdzie indziej wychodzi. Lekarstwem jest przełączenie na manual ale czy po to kupuje się szkło z AF, żeby ostrzyć ręcznie?

50mm jest tylko jedne, nie należy mylić SAL z SEL.

d90
30-01-2016, 14:17
@ ropusz
Dzieki za słowa o słoiku.
Jak rozumiem to 35mm ma tragiczny af. Odpuszczać zdecydowanie ?
Bo jak uzywam tez f2,8 i wiecej, na innych szklach, tak to szkło byłoby tylko w sumie na F1.8 focone.
Sam nie wiem co myślec.
(?)

(Znaczy sie lata jak Żyd po pustym sklepie i cieżko trafic tam, gdzie sie celuje ?
Porazka...
Ktos coś temacie doda ? )


Podobno jest jeszcze chyba sigma 30mm. Lepsza bedzie ? Niestety juz f2.8 (tez chyba).
No i szeroko sie juz robi. Za szeroko jak na moje oczekiwania do tego zastosowania...ale moze ktos ma i zachęci ?
Jest jakies moze 35mm manualne tak jasne ? A moze jednak 50-tke zakupić ?
Bo Fujian to na stówkę zostaje ze mną, ale to co innego. Bo jak pisałem kontrast za bardzo gubi.

Mam jeszcze jedno pytanie:

Jak jest z obrazkiem z N85/1.8G na nex ? Adaptera do wersji G nie mam jeszcze.
Ten co mam, (bez G) podpięty jest pod N180/2,8 i tak juz chyba na stałe zostanie w komplecie. Choc szkło sprzedać w sumie miałem i kupic 135 jakies fajowe.
---------------------------------------------
No i podstawowa sprawa.
Powinienem chyba na samym początku zapytac.:
Co wlaczyc lub wyłączyć w celu lepszego działania a6000 ?

ps.
Idziemy na bagna.
Nexa wezmę :)

puch24
30-01-2016, 14:24
ale nikona Df to ja chcę, żeby go mieć, a nie zdjęcia robić.
mam nadzieję, że chwytasz o co mi chodzi.

Zdecydowanie łapię. ;-)

Też nie miałbym nic przeciwko maniu go, gdybym nie musiał go kupić za jego cenę.

krystiano77
30-01-2016, 14:48
Jak rozumiem to 35mm ma tragiczny af. Odpuszczać zdecydowanie ?

(Znaczy sie lata jak Żyd po pustym sklepie i cieżko trafic tam, gdzie sie celuje ?
Porazka...
Ktos coś temacie doda ? )
Podobno jest jeszcze chyba sigma 30mm. Lepsza bedzie ?

Sigmy 19,30,60 były tu już nie raz zachwalane tutaj za optykę.
co do 35, to nie jest tragiczna, tylko ma małą głębię i w trudniejszych warunkach troche błądzi. to samo tyczy się 50tki

ropusz
30-01-2016, 16:45
Nie odbierzcie mnie źle. Jak ostrość jest tam gdzie powinna to zdjęcie jest super. Mnie tylko meczyło to, że po włożeniu karty do kompa okazywało się, że część zdjęć ma ostrość nie tam gdzie planowałem. Pomimo ustawienia centralnego AF w danym miejscu. W związku z tym najczęściej używam PZ, a już zawsze jak daje komuś aparat, żeby mi zdjęcie zrobił.
Zastanawiałem się nad 16-70 ale nie ma dużej przewagi nad PZ a trochę kosztuje. W Olympusie jest fajny 12-40/2.8 ale wzbraniam się przed kolejnym systemem.

gavin
30-01-2016, 16:46
Ale 35 też można przymknąć do 2.8.

Rossi_PL
30-01-2016, 16:59
Dziś miałem okazję przedzakupowo pomacać wyłączone z rozładowanym akumulatorem A6000 i niestety nie zrobił na mnie wrażenia. Wybaczcie te dziecinne rozterki ale CENA wszyscy wiemy jaka jest... cały czas pamiętam jak kiedyś pierwszy raz wziąłem do ręki NEX-5R, pamiętam, że zrobił na mnie lepsze wrażenie;) Czy to przejdzie z czasem? Czy ja mam coś nie tak z głową po D700tkach;)

sandor
30-01-2016, 17:39
Miałem SEL50, mam SEL35. Oba dają z a6000 świetny, ostry obraz i piękny bokeh. Co do AF, to na SEL50 ze starszymi NEXami, to była tragedia. Z a6000 jest sporo lepiej, ale temat typu dzieci w ruchu oczywiście nie wyrabia. Sceny statyczne znacznie lepiej, ale przy portretach najlepiej użyć funkcji eye AF, wtedy przeważnie jest ok. Ostatnio jednak często używam manualnego ostrzenia. Mam subiektywne wrażenie, że AF z 50ką ostrzył nieco celniej. Tak czy siak, zdecydowanie da się robić zdjęcia.

2marekm
30-01-2016, 18:27
Ceny poszły w górę bo złoty się osłabił do dolara. Innego wytłumaczenia nie widzę.
PS. Tak, to mój 10-18 jest na olx. Cena do negocjacji :)

Informuję szanownych forumowiczów, że S10-18 jest już u mnie, a więc nie musicie się zastanawiać :)
Chciałem już nabyć A6000, ale zdecydowałem się poczekać na "fatomorganę" w postaci A6100.
Na razie jako erzac służy mi całkiem dobrze Canon G7X.
Pozdrawiam neck-a.

d90
30-01-2016, 18:38
Rossi
Przejdzie
Na pewno :)

Ja nigdy ani do firmy ani do szczegółów sie nie przywiązywałem. I małe i duze aparaciki miewalem. D700 jest super. Trzymanie, ergonomia itd i jak postanowiłem epl5 (jeszcze mniejszy i bardziej ubogo wyposarzony w guziczki) dokupic, to pierwsze dni tez cieżko było hehe. Przyzwyczaiłem sie. Zamienić aparat na inny to chwila w sumie.

W trakcie sesji i Olka i analoga i mf i ff uzywałem czesto na zmianę. Da się bez problemow. Chyba ze wmówisz sobie ze jest inaczej, to wtedy nawet obiadu nie zrobisz - bo nie umiesz...
:)

Mz spokojnie dasz rade z a6k po d700. Po prostu - to ciut inny aparat i tyle. Wygodę dostrzeżesz za pare dni. Serio :) bo małe jednak jest piekne :)

Kup uzywke. Taniej bedzie.
Jakis adapter. Pobaw sie.
Bedzie trzeba zooma to dokupisz.
A jak nie, to luzik :) lampki z N działają bez problemow.

Popatrz po komisach. Ja szukałem pare tygodni. Kasa leżała. Pokazał sie - kupiłem szybko. Tez tak zrob, na spokoj poszukaj.
I jesli sie trafi z gripem, to łykaj. Uzywke znalezc gripa graniczy z cudem, a ceny nowych...szok.

Adam
To teraz juz nie wiem co mam myślec. Jesli focicie bez af to znaczy ze ten af w sumie nie działa...a bez af za szkło tyle kasy dac - to mnie nie stać.

Czym mozna to 35mm zastąpić?
Jakis manual tani i jasny istnieje ?
Nie musi być super ostry. Do portretu bedzie, więc teges...

Sigme 35/1.4 ma ktos moze ?

Owain
30-01-2016, 18:44
Jedna rzecz mnie martwi. Oba akumulatory, ten oryginalny i ten zamienny, który wygląda na bardziej oryginalny i ma napis made in japan, mają tą samą przywarę. W ciągu dwóch dni od naładowania, nie wkładany do aparatu, potrafi stracić 15%. Ze 10 dni temu ładowałem aku, dziś włożyłem go do aparatu, i.... 75% ! Skandal!!! ;) Na początku tak nie było :(

puch24
30-01-2016, 19:21
Akumulatory zużywają się, starzeją, i tracą pojemność. Zwiększa się też efekt samorozładowania.

d90
30-01-2016, 19:24
Najwyraźniej baterie przejęły od społeczeństwa konsumpcyjny tryb życia.
No i konsumują...
:)

Ps.
Właśnie, jaki - tani - zamiennik bateri ? Nazwa jakaś ?
Moze jakas ładowarka dual ? Jaka ?
Najlepiej jakby w opcji było tez na "zapalniczkę" do samochodu.

neck
30-01-2016, 19:27
Informuję szanownych forumowiczów, że S10-18 jest już u mnie, a więc nie musicie się zastanawiać :)
Chciałem już nabyć A6000, ale zdecydowałem się poczekać na "fatomorganę" w postaci A6100.
Na razie jako erzac służy mi całkiem dobrze Canon G7X.
Pozdrawiam neck-a.

Również pozdrawiam i cieszę się, że wszystko w porządku bo dobre imię najważniejsze :)

Coś jeszcze z 5N i kita.
Ten szczyt z więżą to Gorc.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/2r62r9x-1.jpg
źródło (http://oi66.tinypic.com/2r62r9x.jpg)

Owain
30-01-2016, 19:28
Masakra. Teraz włączyłem aparat, bez ani jednej foty, przez trzy godzin spadło o kolejne 10% :(

kiemlo
30-01-2016, 19:30
A powiedzcie, po ile teraz chodzą używane 50/1.8?

puch24
30-01-2016, 19:54
Owain, spróbuj rozładować akumulator do minimum, np. nagrywając klipy filmowe jeden za drugim, potem naładować do pełna w jednym pełnym, nieprzerwanym cyklu, potem znów rozładować do minimum, nagrywając filmy, i znów naładować. Może trochę pomoże.

<| MICHAŁ |>
30-01-2016, 20:12
Też nie miałbym nic przeciwko maniu go, gdybym nie musiał go kupić za jego cenę.

dzentelmeni o kasie nie rozmawiaja.
ps
chwilowo mnie nie stac ?

ikit
30-01-2016, 20:18
Owain, spróbuj rozładować akumulator do minimum, np. nagrywając klipy filmowe jeden za drugim, potem naładować do pełna w jednym pełnym, nieprzerwanym cyklu, potem znów rozładować do minimum, nagrywając filmy, i znów naładować. Może trochę pomoże.

A to nie jest tak że z tymi nowoczesnymi bateriami się tak nie powinno już robić i im szkodzi rozładowywanie do zera i ogólnie 'resetowanie' tego typu nie działa?

Owain - masz włączony 'tryb samolotowy', wyłączone wszelkie NFC, wifi i wyzwalanie zdalne?

Ligo
30-01-2016, 20:25
Jakoś tak... Bo to nie kadmówki. Z tego co wiem, bateria litowa powinna być utrzymywana w zakresie mniej więcej 20-90% pełnego naładowania.

puch24
30-01-2016, 20:33
Michał,
nie jestem dżentelmenem, tylko przyziemniakiem, więc gadam o kasie. ;-)

ikit, Ligo,
Fakt, akumulatory litowe nie powinny mieć aż takiego efektu pamięci, ale efekt zużycia i utraty pojemności występuje w nich tak, jak w innych.
W różnych publikacjach można znaleźć rozmaite i często sprzeczne zalecenia, dotyczące obsługi akumulatorów. Mówi się, że litowo-jonowe nie potrzebują formowania, gdy są nowe, a jednak zaleca się ich pełne naładowanie, rozładowanie, i naładowanie kilka razy, zanim zacznie się doładowywać po kawałku. Zalecają też pełne rozładowanie i naładowanie co jakiś czas. Pełne rozładowanie faktycznie jest szkodliwe, ale elektronika w akumulatorze i w aparacie ma za zadanie nie dopuścić do całkowitego rozładowania. To samo z ładowaniem - elektronika dba o to, by nie przeładować.
W każdym razie, co szkodzi spróbować?

Owain
30-01-2016, 20:38
Nie, no, nie chodzi o ustawienia w aparacie, bo mówię o tym jak naładowany aku czeka na swoją kolej, a nie spoczywa w aparacie (dobra, te 10% z 75 do 65 był w aparacie ale wyłączonym). No chyba że problemem jest zostawianie w ładowarce po wypięciu jej z sieci (ładowarka newell). Może jakoś przez styki ucieka?;)

Ligo
30-01-2016, 20:56
To nie żarty. Prąd ucieka. Dlatego dobrze jest wyjąć baterię po naładowaniu. Efekt widać najlepiej w niefirmowych ładowarkach. Za to dbanie elektoniki za prawidłowe naładowanie baterii nie dałbym złamanego grosza. Jeśli taka ładowarka w detalu kosztuje 2-3 dolary, to koszt wytworzenia pewnie jest niższy od dolara. Jaka jest zatem jakość jej komponentów?

puch24
30-01-2016, 21:24
Nie zostawiaj akumulatora w ładowarce, nawet firmowej, bo faktycznie może ona powodować rozładowanie - chyba, że producent wyraźnie pisze, że można zostawić akumulator po odłączeniu ładowarki od zasilania.

A ładowarkom niefirmowym nie wierzę za grosz. Ligo ma rację - co w nich może być, jeśli kosztują paręnaście złotych? Firmowe są za to przegięte cenowo w drugą stronę.

ikit
30-01-2016, 21:43
Ja mam z 5 baterii, w tym niektóre stare pamiętające pierwsze nexy i też zamienniki (pseudooryginały), ładuję oryginalną ładowarką z nexa 5n albo w aparacie i w miesiąc naładowanie nieużywanych baterii spadało z tego co pamiętam o 0-3%. Więc może problemem jest rzeczywiście ta ładowarka? Natomiast czemu nie ładować w a6000, powinno być bezpiecznie(można zrobić test czy ładuje lepiej od ładowarki lewela i czy baterie lepiej się potem zachowują).
Testów w wyłączonym aparacie w końcu nie zrobiłem, ma to dla mnie za małe znaczenie żeby się przejmować przy kilku bateriach, a ciekawość jest ograniczona upierdliwością testu:p
Ale wyłączenie wszystkich opcji mogących pożerać prąd w wyłączonym aparacie nie powinno zaszkodzić, można sobie zawsze zrobić teścik w kontrolowanych warunkach i się z nami podzielić wynikami:D

gusi
30-01-2016, 21:47
d90. Po co obklejasz puszkę czarną taśmą? Możesz pokazać fotkę takiej puszki? Wdzięczny będę.

Jeszcze ktoś gotów pomysleć, że to Bóg wie jaki model i nieszczęście gotowe ;)

krystiano77
30-01-2016, 22:02
Zastanawiałem się nad 16-70 ale nie ma dużej przewagi nad PZ


powiedz, że żartujesz?

- - - - kolejny post - - - - - -


Jedna rzecz mnie martwi. Oba akumulatory, ten oryginalny i ten zamienny, który wygląda na bardziej oryginalny i ma napis made in japan, mają tą samą przywarę. W ciągu dwóch dni od naładowania, nie wkładany do aparatu, potrafi stracić 15%. Ze 10 dni temu ładowałem aku, dziś włożyłem go do aparatu, i.... 75% ! Skandal!!! ;) Na początku tak nie było :(

jak się kiedyś chwaliłem, ze kupiłem oryginał za 80pare złotych, to się ze mnie śmiali. ale jakoś u mnie takiego problemu nie ma. moze leżeć i miesiąc na półce i cały czas jest 100%. a w aparacie znika ze 3% na dobę

- - - - kolejny post - - - - - -


Akumulatory zużywają się, starzeją, i tracą pojemność. Zwiększa się też efekt samorozładowania.

w Nikonach tego nie ma. mój d90 był z 2008roku i jak rok temu go sprzedawałem, to bateria miała 0% zużycia. naładowana do pełna w 2 miesiące leżenia nic z niej nie ubywało.
te baterie sony takie kiszkowate. w smartfonach też. u syna w xperii trzyma 1 dzień, u mnie w LG potrafi nawet i 5 dni wytrzymać, przy takim samym użytkowaniu

Ligo
30-01-2016, 22:12
w Nikonach tego nie ma. mój d90 był z 2008roku i jak rok temu go sprzedawałem, to bateria miała 0% zużycia. naładowana do pełna w 2 miesiące leżenia nic z niej nie ubywało.
te baterie sony takie kiszkowate
W Sony też tego nie było.;-) Bateria w moim R1 z końca 2005 roku, jedna i jedyna, do dziś pozwala na 2-3 dni spokojnego focenia. Na oko oceniam, że jej pojemność po tylu latach jest w granicach 80% pierwotnej. Tylko, że tam ładowarka, a w zasadzie zasilacz, to kawał porządnego kloca.

jo44
30-01-2016, 22:57
ps
chwilowo mnie nie stac ?
... tylko ta chwila coraz dłuższa... :)

PS Mam to samo... :(

Umbra
31-01-2016, 00:08
Nowy 85/1.8 kosztuje w nikonie 1800, w canonie 1300 a nie 1000 (jak już bierzesz cenę nowego mitakona).
Po drugie nowy 50/0.95 kosztuje poniżej 4000zł a nie 5000...
Po trzecie to odpowiednik bardziej 85/1.4 a nie f1.8...;)
No i naprawdę aż tak potrzebujesz GO przy obiektywie 24mm na apsc że rzeczy typu 24/1.4 nie starczą?
FF ma trochę większe możliwości GO ale z bezlustrami nawet apsc też się da jak to dla kogoś priorytet. Na a7 ta 50tka będzie jeszcze bardziej wypaśna:)

1. W Nikonie/Canonie jest pełno używek za około 1000 zł; Mitakonów nie ma
2. Mitakon nie ma AF
3. to chyba jednak bardziej odpowiednik 85/1.8 pod względem GO (50x1,5=75; 0,95x1,5=1,42)
4. 35 na APS-C mi nie pasowało, więc 50 na a7 raczej też by mi nie przypasowało. Wolałbym 35 + 85-100.

Marx
31-01-2016, 00:24
A powiedzcie, po ile teraz chodzą używane 50/1.8?

Można trafić za 600

Rossi_PL
31-01-2016, 01:02
www.v88.neostrada.pl/DSC_1298.JPG
Rossi
Przejdzie
Na pewno :)

Ja nigdy ani do firmy ani do szczegółów sie nie przywiązywałem. I małe i duze aparaciki miewalem. D700 jest super. Trzymanie, ergonomia itd i jak postanowiłem epl5 (jeszcze mniejszy i bardziej ubogo wyposarzony w guziczki) dokupic, to pierwsze dni tez cieżko było hehe. Przyzwyczaiłem sie. Zamienić aparat na inny to chwila w sumie.

W trakcie sesji i Olka i analoga i mf i ff uzywałem czesto na zmianę. Da się bez problemow. Chyba ze wmówisz sobie ze jest inaczej, to wtedy nawet obiadu nie zrobisz - bo nie umiesz...
:)

Mz spokojnie dasz rade z a6k po d700. Po prostu - to ciut inny aparat i tyle. Wygodę dostrzeżesz za pare dni. Serio :) bo małe jednak jest piekne :)

Kup uzywke. Taniej bedzie.
Jakis adapter. Pobaw sie.
Bedzie trzeba zooma to dokupisz.
A jak nie, to luzik :) lampki z N działają bez problemow.

Popatrz po komisach. Ja szukałem pare tygodni. Kasa leżała. Pokazał sie - kupiłem szybko. Tez tak zrob, na spokoj poszukaj.
I jesli sie trafi z gripem, to łykaj. Uzywke znalezc gripa graniczy z cudem, a ceny nowych...szok.

Dzięki za słowa otuchy, wsparcie i przekrój rynku używanego;) Od blisko dwóch tygodni śledzę alle oraz olexa i nie mogłem nic ciekawego trafić... no i te rozterki jeszcze NEX6, Panas GX7 oraz G7, OLY OMD EM10... dziś zfinlizowałem zarezerwowaną sztukę w euro i już nie muszę się męczyć;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.v88.neostrada.pl/DSC_1298.JPG)

Po dłuższej zabawie, po spersonalizowaniu menu szybkiego dostępu przyznaję, że obsługa staje się przyjemna choć patrzenie w wizjer elektroniczne dziwnym mi jest uczuciem. Na razie nic mi nie przeszkadza poza tym idiotycznym ładowaniem całego aparatu zamiast baterii!!;) Kto się zastanawia jeszcze, może też bardzo poważnie rozważyć A5100. To taki A6000 bez wizjera i paru klawiszy niestety za zbyt bliską cenę do wyższego modelu. Ale podobać się może bo mniejszy jest.

Umbra
31-01-2016, 01:43
Brak wizjera to jednak spora wada. Zwłaszcza, kiedy używasz aparatu na zewnątrz.

Panerai
31-01-2016, 03:32
Rossi_Pl gratuluję zakupu. Do elektronicznego wizjera przyzwyczaisz się. Na pewno 100 % lepsze to niż brak wyboru i konieczność kadrowania na zombi. Polecam tryb BW na jpg. z jednoczesnym zapisem RAW. Obrazek BW (ostrość +1) jest doskonały i praktycznie nie wymaga obróbki. Będziesz pan zadowolony !

PS. Jestem bardzo zadowolony odkąd wywaliłem obiektyw KITowy i zamontowałem Sigmy 60 mm i 30 mm.

Ligo
31-01-2016, 07:45
Brak wizjera to jednak spora wada. Zwłaszcza, kiedy używasz aparatu na zewnątrz.
Zgadza się. Dlatego lepszy wizjer byle jaki, jak w A3000, niż żaden, jak w A5100. Bo przy słońcu, na tym byle jakim też da się całkiem sprawnie ustawić ostrość na powiększeniu.

stachmuszel
31-01-2016, 09:50
Panerai, nie przesadzaj, pz nie jest taki zły.
Rossi, Nikona sprzedałes?

d90
31-01-2016, 10:05
Rossi
Dokup koniecznie ładowarkę. I poszukaj drugiej bateri, bo ta zaskoczy Cie krótkim czasem focenia.
I powyłączać trzeba pierdoły zajadające prund... :)


Sel 50/1.8 za 600 ?
Gdzie ?
Serio w takich cenach latają ?

zdyboo
31-01-2016, 10:20
Panowie o akumulatorach, zwłaszcza jelitowo - łonowych narosło wiele mitów.
1. Rozładowanie do zera w aparacie czy w innym urządzeniu w normalny sposób jest całkowicie bezpieczne. To co jest sygnalizowane przez urządzenie jako zero, to jest właśnie poziom bezpieczeństwa dla danego aku. Nawet jedno rozładowanie do zera - faktycznego, na przykład przez zwarcie styków, prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora, dlatego wszelkie urządzenia nie mogą do takiego stanu dopuścić. Pomijam dziwne ładowarki z HK czy innych Chin, tu już jest różnie.
2. Pozostawianie naładowanego aku w ładowarce, jest dla niego bardzo złe. Zwłaszcza w ładowarkach, które mają funkcję prądu konserwującego, podtrzymującego itp. Ładowarka wtedy doładowuje co jakiś czas aku, jak minimalnie spadnie mu napięcie. Można to porównać jakby ktoś doładowywał aku jak mu spadnie energia o kilka %. Mimo braku efektu pamięci to takie coś niszczy aku bardzo szybko. Są na forum informacje od ludzi, którzy zostawili aku na tydzień w ładowarce i było po akumulatorze. W każdej instrukcji do ładowarki jest informacja o tym, żeby odłączyć aku od ładowarki zaraz po zakończeniu ładowania.
3. Zjawisko upływności powoduje, że akumulator zostawiony w szufladzie z czasem traci swą energię. Aczkolwiek to co ma Owain, to zbyt duży spadek jest. U mnie aku po pół roku leżenia w szufladzie traci może z 10% energii.

<| MICHAŁ |>
31-01-2016, 10:26
Zgadza się. Dlatego lepszy wizjer byle jaki, jak w A3000, niż żaden, jak w A5100. Bo przy słońcu, na tym byle jakim też da się całkiem sprawnie ustawić ostrość na powiększeniu.
jeśli używasz manuali, to tak
ale wcale nie odczuwam dyskomfortu z a5100
a przeciez wczesniej mialem a3k i nex-5n z oled'em
mając na stałe podpiętą 20kę można spokojnie ograniczyć sie do lcd.
gdybym jednak postanowił wrócić do manuali, to jednak wizjer jest absolutnie niezbędny *)
brak wizjera w a5100 powoduje, że jest on jeszcze bardziej kompaktowy, co akurat obecnie mi odpowiada


*)
jedyny manual, który nie wymaga wizjera, to macro, przy niskich ujęciach, bo wtedy lcd jest o niebo lepszy od wizjera - po co szorować ryjem po ziemi, skoro można wszystko zobaczyć na odchylanym ekraniku

Owain
31-01-2016, 10:38
2. Pozostawianie naładowanego aku w ładowarce, jest dla niego bardzo złe. Zwłaszcza w ładowarkach, które mają funkcję prądu konserwującego, podtrzymującego itp. Ładowarka wtedy doładowuje co jakiś czas aku, jak minimalnie spadnie mu napięcie. Można to porównać jakby ktoś doładowywał aku jak mu spadnie energia o kilka %. Mimo braku efektu pamięci to takie coś niszczy aku bardzo szybko. Są na forum informacje od ludzi, którzy zostawili aku na tydzień w ładowarce i było po akumulatorze. W każdej instrukcji do ładowarki jest informacja o tym, żeby odłączyć aku od ładowarki zaraz po zakończeniu ładowania.
3. Zjawisko upływności powoduje, że akumulator zostawiony w szufladzie z czasem traci swą energię. Aczkolwiek to co ma Owain, to zbyt duży spadek jest. U mnie aku po pół roku leżenia w szufladzie traci może z 10% energii.

Szkoda, że tego nie wiedziałem :( Co prawda starałem się zawsze po naładowaniu odłączyć ładowarkę, ale przechowywałem niestety zapasowy aku włąśnie w ładowarce (mniej zajmowało miejsca). Na świętach w Londynie niestety aku jeden i drugi poleżał we włączonej ładowarce dobę lub dwie, może to obniżyło sprawność. Teraz aku już w aparacie nie leci tak szybko (1% na dobę).

zdyboo
31-01-2016, 10:45
Jak ładowarka jest odłączona od zasilania, to może się zwiększyć upływność aku przez obwody ładowarki, ale to w żaden sposób nie uszkodzi akumulatora. Choć może spowodować, że aku włożony do aparatu pokaże mniej energii niż taki przechowywany luzem. Niewłaściwe jest trzymanie aku w ładowarce podłączonej do prądu.

PiKa
31-01-2016, 11:01
2. Pozostawianie naładowanego aku w ładowarce, jest dla niego bardzo złe. Zwłaszcza w ładowarkach, które mają funkcję prądu konserwującego, podtrzymującego itp. Ładowarka wtedy doładowuje co jakiś czas aku, jak minimalnie spadnie mu napięcie. Można to porównać jakby ktoś doładowywał aku jak mu spadnie energia o kilka %. Mimo braku efektu pamięci to takie coś niszczy aku bardzo szybko. Są na forum informacje od ludzi, którzy zostawili aku na tydzień w ładowarce i było po akumulatorze. W każdej instrukcji do ładowarki jest informacja o tym, żeby odłączyć aku od ładowarki zaraz po zakończeniu ładowania.


Źródło?

Przecież baterie ładuje się przez noc.

A komórki doladowuje się bardzo często.

W instrukcji obsługi D7100 nie ma nic o szkodliwości pozostawiania akumulatora we włączonej ładowarce.

Chyba, że miałeś na myśli wyłączoną ładowarkę, to tak, piszą, żeby nie przechowywać w takiej akumulatorów. Podobnie jak w aparacie.

sandor
31-01-2016, 11:07
A powiedzcie, po ile teraz chodzą używane 50/1.8?
Plus, minus 700 zł.

puch24
31-01-2016, 11:19
Akumulator litowo-jonowy, jeśli leży nieużywany i rozładuje się do zera, też ulega uszkodzeniu nieodwracalnemu. Kolega w ten sposób załatwił sobie nieodwracalnie cztery akumulatory do silnika elektrycznego do łódki, po $600 za sztukę... :-( Przeleżały całą zimę nienaładowane. Latem były dead. Nieodwołalnie. Żeby było śmieszniej, były to nówki, nigdy nie używane. Nie zwrócił uwagi na notkę w instrukcji, że zaraz po dostawie trzeba je naładować.

zdyboo
31-01-2016, 11:24
Źródłem jest dziesięć lat nauki o prądzie elektrycznym. Tak działają nowoczesne, oparte na impulsowych zasilaczach ładowarki. Porównują spadek napięcia w czasie. Jeżeli jest on poniżej pewnego progu kończą ładowanie i albo się wyłączają (bardzo rzadko), albo przełączają w tryb konserwujący. Gdzie znowu jak wykryją spadek napięcia poniżej zaprogramowanego progu, to zaczynają ładować aku niewielkim prądem. Po jakimś czasie aku "głupieje" i zaczyna pracować jakby miał kilka % swojej pojemności.

Przez noc nic się nie stanie, a raczej stanie się na tyle mało, że zauważy się takie zmiany dopiero za kilka lat.
Komórki się częściej zmienia niż aparaty, ale ja na przykład mam elektronikę po kilka lat, często więcej niż pięć i widzę jednak spadek wydajności akumulatorów. Obecnie mój smartfon ma problem z utrzymaniem energii przez dobę mimo, że głównie leży, choć ma włączoną synchronizację. Trzy lata temu wytrzymywał ponad dwie doby przy takim samym traktowaniu.

W instrukcji do ładowarki podróżnej do NEXa BC-TRW jest informacja: "W celu ochrony akumulatora po zakończeniu ładowania należy wyjąc go z ładowarki"

W instrukcji do D7100 jest natomiast informacja (str. 320): "Dalsze ładowanie w pełni naładowanego akumulatora może prowadzić do pogorszenia jego parametrów"

d90
31-01-2016, 11:52
Teraz dla mniej rozgarniętych, prosimy o dane - tanich - ładowarek i dobrych. Dual i pojedynczych.
Oraz nazwy polecanych baterii.
Oczywiscie tanich rowniez, najlepszych itd
Najlepiej takich dostępnych w pl...

Serio.

No i dzieki za wykład. Sie przyda wiedzieć.

:)
i sprawa bedzie załatwiona na kilkanaście kolejnych stron wątku hehe

zdyboo
31-01-2016, 12:33
Miałem tanią ładowarkę, która była podróbą oryginalnej ładowarki do NExów, czyli BC-VW1 ładowała OK, aż raz w Berlinie zostawiłem ją na całą noc i potem już była padnięta. Całe szczęście, że aku nie uległo uszkodzeniu. Zatem jak ktoś chce ładowarkę pewną, to polecam oryginały czyli BC-VW1 lub nawet lepiej BC-TRW. Z zamiennikami jest zawsze loteria.

Podobnie z zamiennikami akumulatorów. Mam zamienniki z fotoamigo i są spoko, tylko mają wydajność na poziomie 60-70% wydajności oryginałów. Mam też dwa oryginały, jeden nowego i jeden starego typu i obecnie zamienników prawie nie używam. Oryginał wystarcza spokojnie nawet na kilkanaście godzin focenia, trzeba sobie tylko wyrobić odruch wyłączania aparatu po zrobieniu zdjęcia.

d90
31-01-2016, 12:45
Mam i ja orginały dwa, co były w komplecie :) ale juz o wakacjach mysle. Tydzien bez prądu, nie pociągną. Z reszta pewnie i krocej rady nie dadzą...

(W epl5 w sumie na tydzien mi bateria wystarczyła. Ale on nie ma wifi...a zdjęcia dopiero w domu oglądałem. Choc nawet pare fotek po 30-60 sek w tym czasie zrobiłem. Baterie jednak ma duuuuzo mz lepszą i tak).

To jedyny chyba poważny minus nexa.
Z d700 (miałem cztery baterie) na miesiac mogłem ładowarki nie zabierać...

dodo34
31-01-2016, 12:54
Tydzien bez prądu, nie pociągną.



Polecam zabrać powerbank, a6000 bez problemu z takowego się ładuje.
Co do zamienników, to używam Newell z Fotoamigo (ładowrka i akumulatory). Mają rzeczywiście zmniejszoną wydajność, ale nie odczuwa się tego podczas codziennego użytkowania.

ikit
31-01-2016, 12:58
Wifi można wyłączyć jak potrzeba prądu:)
Były też jakieś wyliczenia że wizjer zżera trochę więcej prądu więc można używać głównie LCD czy ustawić sobie na guziku przełączanie na wizjer jak się da.
A zamiast dodatkowych baterii może lepiej kupić bank energii? Przydałby się też do komórki czy czegoś i można ładować baterię w trakcie chodzenia.

puch24
31-01-2016, 13:18
Kiedyś robiłem porównanie firmowych i niefirmowych aku do różnych aparatów, nagrywając klipy filmowe do upadłego (akumulatora), i porównując całkowity czas nagrania na aku prawdziwym i nieprawdziwym, i ogólną prawidłowością była pojemność zamienników na poziomie 60-70% oryginałów.

ropusz
31-01-2016, 13:22
powiedz, że żartujesz?

Troszkę jaśniej w 16-70 niż PZ ale niewiele i nieco większy zakres ogniskowych. Oglądałem rożne porównania i sample i nie było efektu wow. Na niektórych zdjęciach, przy normalnym dziennym oświetleniu to w ogóle różnicy nie widziałem. A jak weźmiemy pod uwagę cenę nowych 400 zł vs 3600 zł to cieżko znaleźć uzasadnienie na przesiadkę.

PiKa
31-01-2016, 13:34
W instrukcji do D7100 jest natomiast informacja (str. 320): "Dalsze ładowanie w pełni naładowanego akumulatora może prowadzić do pogorszenia jego parametrów"

Zależy jak to rozumieć. Można i tak: ładowarka po naładowaniu akumulatora sie wyłącza, więc nie ładuje dalej. A jeśli się włącza żeby doładować, to znaczy, że akumulator nie jest w pełni naładowany. Cytowana informacja może dotyczyć ładowarek, które nie przerywają ładowania gdy akumulator jest w pełni naładowany.

Nie twierdzę, że tak jest, ale informacje nie są precyzyjne. Jeśli tryb doładowania jest szkodliwy, to dlaczego istnieje? Z jednej strony piszesz, że przez noc szkody będą na tyle małe, że efekty będą widoczne po kilku latach. A z drugiej strony, że są ludzie, którzy po tygodniu trzymania aku w ladowarce zniszczyli sobie aku. Tydzień ładowania to powiedzmy 168h doładowywania. Ładowanie przez noc to powiedzmy 10h doładowywania. Czy po 17 takich nocach aku nie powinno być podobnie zniszczone? Czyli spokojnie po roku używania aparatu.

puch24
31-01-2016, 13:52
Myślę, że nie ma tu żadnej niejasności. Instrukcja Nikona bez wątpienia dotyczy korzystania z ładowarki Nikona. Firma przestrzega przed długotrwałym trzymaniem akumulatora w trybie doładowywania.
Mój głaskofon po naładowaniu mówi mi, żeby odłączyć ładowarkę. Czyli ta sama historia: nie ładować bez przerwy.

d90
31-01-2016, 13:55
Polecam zabrać powerbank, a6000 bez problemu z takowego się ładuje.
Co do zamienników, to używam Newell z Fotoamigo (ładowrka i akumulatory). Mają rzeczywiście zmniejszoną wydajność, ale nie odczuwa się tego podczas codziennego użytkowania.


Dzieki za info. Lukne zaraz po necie.
:)
Jako ze mam iPhona to bez power banka sie nie oddalam zbytnio od domu :) wiec mam. Nawet dwa. Małe ale są.
Kupować kolejny i tak pewnie bede na wakacje.
Ale bateria gotowa do focenia, w kieszeni, to duza wygoda. W torbie majac dual ładowarkę (niestety nie potrafie takiej znalezc, moze ktos wie gdzie szukac ?) na wyjezdzie, w mc jedzeniu, mozna pijąc cappuccino - naładować troszke lub nawet całą. Polski Bus tez ma gniazdka :)

Dodam, ze wakacje my bez samochodu spędzamy. Pieszo :) i komunikacja publiczna, autobus, pociag, samolot - bo tak, to są samochodowe ładowarki.

zdyboo
31-01-2016, 14:11
Zależy jak to rozumieć.

Nie kompromituj się proszę. Najpierw twierdziłeś, że nie ma takiej informacji w instrukcji do D7100, jak pokazałem, że jednak jest, to piszesz o nieprecyzyjnym zapisie.
W świetle tego, że zapis dotyczy dedykowanej ładowarki i dedykowanego akumulatora w tym zdaniu nie ma nic do interpretacji, a Twoje wyjaśnienie to jest bełkot.

Pomiędzy owym nocnym ładowaniem są okresy normalnej pracy, może także ładowania wg wskazań ładowarki, podczas których akumulator jest w stanie się zregenerować w jakimś tam stopniu. Dlatego 10 nocnych ładowań nie zniszczy akumulatora, ale 10 dobowe trzymanie w zasilanej ładowarce, już tak.

krystiano77
31-01-2016, 15:20
Troszkę jaśniej w 16-70 niż PZ ale niewiele i nieco większy zakres ogniskowych. Oglądałem rożne porównania i sample i nie było efektu wow. Na niektórych zdjęciach, przy normalnym dziennym oświetleniu to w ogóle różnicy nie widziałem. A jak weźmiemy pod uwagę cenę nowych 400 zł vs 3600 zł to cieżko znaleźć uzasadnienie na przesiadkę.

ale miałeś do czynienia, czy tylko tak myślisz? bo ja też tak myślałem, dopóki nie kupiłem. efekt wow był po zrobieniu pierwszego zdjęcia. nieporównywalnie lepszy kontrast, ostrość, stabilizacja, kolory. jak ktoś jest ''niedzielnym pstrykaczem'' to różnicy nie zauważy. ale jak wymaga czegoś więcej, to od razu to widać. 3600 faktycznie za dużo jak za taki sprzęt, ale ja dałem 1000 mniej i to już jest rozsądna cena.
a zdjęcia w sieci są przerabiane i nie koniecznie pokazują to, co mogłyby pokazać

- - - - kolejny post - - - - - -



Sel 50/1.8 za 600 ?
Gdzie ?
Serio w takich cenach latają ?

są aukcje od 600, ale przeważnie ceny dochodzą do ponad 800. ja się zastanawiam czy nie sprzedać swojego, bo 16-70 na 50 mm daje bardzo podobne efekty, więc pewnie bedzie sie tylko w szufladzie kurzył

Marx
31-01-2016, 16:26
Ja kupiłem tutaj za 650 i to czarny. Jestem z niego bardzo zadowolony.

PiKa
31-01-2016, 17:14
Myślę, że nie ma tu żadnej niejasności. Instrukcja Nikona bez wątpienia dotyczy korzystania z ładowarki Nikona. Firma przestrzega przed długotrwałym trzymaniem akumulatora w trybie doładowywania.

A jesteś pewien, że ta ładowarka ma tryb doładowywania?



Mój głaskofon po naładowaniu mówi mi, żeby odłączyć ładowarkę. Czyli ta sama historia: nie ładować bez przerwy.

Mój na ekranie blokady pokazuje tylko "Naładowana". A w powiadomieniach "Bateria w pełni naładowana. Odłącz ładowa...". Co niczego nie dowodzi. Równie dobrze mogli skrócić napis bo "Możesz odłącz..." gorzej wygląda. Albo przy tłumaczeniu z angielskiego tak wyszło.




Nie kompromituj się proszę. Najpierw twierdziłeś, że nie ma takiej informacji w instrukcji do D7100, jak pokazałem, że jednak jest, to piszesz o nieprecyzyjnym zapisie.

Twierdziłem, że nie ma tego co ty twierdziłeś. Tą informację widziałem zanim mi ją "pokazałeś". Ale jak napisałem można ją różnie interpretować.



Pomiędzy owym nocnym ładowaniem są okresy normalnej pracy, może także ładowania wg wskazań ładowarki, podczas których akumulator jest w stanie się zregenerować w jakimś tam stopniu. Dlatego 10 nocnych ładowań nie zniszczy akumulatora, ale 10 dobowe trzymanie w zasilanej ładowarce, już tak.

Odpowiednikiem 10 dób jest powiedzmy 24 do 34 ladowań. Bądźmy precyzyjni.

d90
31-01-2016, 17:21
A 35/1.8 tez latają tu na forum za tyle ?
I do tego też czarne ?

wpkx
31-01-2016, 17:38
Ja p...
Najwyraźniej kryteria kwalifikacji trollizmu bardzo się na forum zmieniły.
W świetle tegoż nieodżałowany U-Boot padł ofiarą zwykłej prywaty.

sandor
31-01-2016, 17:40
SEL50 około 700-800, SEL35 ciężko znaleźć w ogóle ofertę sprzedaży, jak już się trafia to 1100 i drożej. 35 są wszystkie czarne.

d90
31-01-2016, 20:08
Ja p...
Najwyraźniej kryteria kwalifikacji trollizmu bardzo się na forum zmieniły.
W świetle tegoż nieodżałowany U-Boot padł ofiarą zwykłej prywaty.

Czytając w/w zacytowany przezemnie cytat, musze faktycznie przyznać Ci racje.
Kryteria kazdy ma inne...

---------------------------------------------------
@adam
Dzienks
Sony nigdy nie śledziłem. Braki nadrabiam :)
Popatrze zatem w necie na ewentualne oferty, chociaż nie wiem, czy nie zostane (w tym zakresie) na jakis czas z N35-70/2,8.
Szkło mam ostre, fajne. W sumie wyglada nawet jak nówka.
Moze lepiej jednak nie motać...choć w zasadzie sprzedać go chciałem.

Na spacer fujiana dzis wyprowadziłem. Takie se pstryki OKD.
Fajowy ma obrazek.
Ale kontrastu i ostrości ciut mu jednak brakuje. To jednak tylko dwa suwaczki, a szalony bokeh zostaje nadal w prezencie :)

GaijinPawel
01-02-2016, 10:04
Czy na wiosnę A6k stanieje? Chce się przesiąść możliwie najmniej stratnie. Jakie tanie tele do 500 zł może być MF do A6k. Ogniskowa lub ekwiwalent powyżej 300mm.

Marx
01-02-2016, 10:14
Na którąś wiosnę na pewno. Jednak kupowanie aparatów przed złotym dla nich sezonem czyli przed wakacjami moim zdaniem się nie opłaca. Najlepiej kupować na jesieni, szczególnie używane.

ikit
01-02-2016, 10:38
Czy na wiosnę A6k stanieje? Chce się przesiąść możliwie najmniej stratnie. Jakie tanie tele do 500 zł może być MF do A6k. Ogniskowa lub ekwiwalent powyżej 300mm.

Ja manualnie powyżej 135mm na cropie nie wychodzę bo nie da się w nic trafić przy powiększeniu wycinka kadru do doostrzenia.
Z AFem można by np. LAEA2 (ok 600zł) + minolta (AF) 100-400 (ok. 1200-1500zł). Jest też fajne sonowe 70-400 na bagnet A ale sporo droższe. Manuale (a tym bardziej zoomy) tele ja zdecydowanie odradzam.
Ale może lepiej przypasuje jakiś inny bezlusterkowiec z takim natywnym tele?
E55-210 jaki jest taki jest ale da się nim robić zdjęcia, ma niezłą stabilizację (która pozwala na domykanie do f8), jest malutki i dość dostępny więc cenowo przyjazny. Manualnie ze stabilizacją też się przyjemniej ostrzy i można wtedy uzyskać sporo lepsze rezultaty niż polegając na AFie:) Z dłuższych jest w systemie póki co tylko fe24-240 ale nie dałbym głowy że będzie lepszy d e55-210, a na pewno jest ze 4 razy droższy i sporo cięższy i większy. Natomiast fajny AF a6000 będzie działać tylko z natywnymi szkłami. Szkła z LAEA2 będą ok. ale jednak słabiej.

<| MICHAŁ |>
01-02-2016, 11:59
ruszyłem się nieco z domu
krótki spacerek po rodzinnej wsi

kolor z raw'ow
bw z puszki
a5100 + 20


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/20160131_144050_DSC05633_ILCE5100-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/02/01/2016-01-31_14-40-50_DSC05633_ILCE-5100.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/20160131_144831_DSC05634_ILCE5100-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/02/01/2016-01-31_14-48-31_DSC05634_ILCE-5100.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/20160131_151727_DSC05640_ILCE5100-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/02/01/2016-01-31_15-17-27_DSC05640_ILCE-5100.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/20160131_151856_DSC05642_ILCE5100-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/02/01/2016-01-31_15-18-56_DSC05642_ILCE-5100.jpg)

GePe
01-02-2016, 12:13
Czy na wiosnę A6k stanieje? Chce się przesiąść możliwie najmniej stratnie. Jakie tanie tele do 500 zł może być MF do A6k. Ogniskowa lub ekwiwalent powyżej 300mm.

W tym budżecie mogę polecić Minolta MD TELE ROKKOR 200mm f4, bardzo fajny, mały, lekki i ostry.
Warto też się zastanowić nad legendą czyli Minoltą MD 70-210 f4, troche większa i cięższa ale obrazek daje super.

jazco
01-02-2016, 12:58
To ja wrzucę pocztówkę z wakacji.
Ze srebrnego kita 18-55


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/_DSC5808-1.jpg
źródło (http://nakoniecmapy.com/tmp/_DSC5808.jpg)

Umbra
01-02-2016, 13:56
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/sumo2male-1.jpg
źródło (https://gombrowitch.files.wordpress.com/2016/02/sumo2male.jpg)

Archibald6803
01-02-2016, 14:22
>>Umbra<< A jakie to szkło tak strasznie abberuje ?

ulzana
01-02-2016, 16:18
Witam, Chciałbym się Was poradzić, chcę kupić manualny obiektyw do NEX-5H i mam dwóch kandydatów, obiektyw ma służyć do portretów i nie tylko, chciałbym się też dowiedzieć czy oba ostrzą w nieskończoność,
1. KONICA HEXANON AR 50 mm F 1.7;
2. TAKUMAR 50mm 1:1.4.
Z góry dzięki.

<| MICHAŁ |>
01-02-2016, 16:19
20ka też aberruje jak szalona - wprawiła mnie w zdziwienie, że się tak da....
ale i tak mi się podoba
całe szczęście z tymi aberracjami to żaden problem - jedno machnięcie suwaczkiem i przechodzą do historii



Witam, Chciałbym się Was poradzić, chcę kupić manualny obiektyw do NEX-5H i mam dwóch kandydatów, obiektyw ma służyć do portretów i nie tylko, chciałbym się też dowiedzieć czy oba ostrzą w nieskończoność,
1. KONICA HEXANON AR 50 mm F 1.7;
2. TAKUMAR 50mm 1:1.4.

miałem SMC takumara 50/1,4
szkło jest generalnie świetne - bardzo ładnie, tak wręcz aksamitnie rozmywa tło, ale musisz mieć świadomość papierowej głębi ostrości.
nie wyobrażam sobie pracy z tym obiektywem bez wizjera oled - każdy, nawet najmniejszy ruch powoduję, że głębia ostrości przesuwa się gdzieś tam, z drugiej strony... mocno domykać takie szkło? to po co 1.4?

ulzana
01-02-2016, 16:30
miałem SMC takumara 50/1,4
szkło jest generalnie świetne - bardzo ładnie, tak wręcz aksamitnie rozmywa tło, ale musisz mieć świadomość papierowej głębi ostrości.
nie wyobrażam sobie pracy z tym obiektywem bez wizjera oled - każdy, nawet najmniejszy ruch powoduję, że głębia ostrości przesuwa się gdzieś tam, z drugiej strony... mocno domykać takie szkło? to po co 1.4?[/QUOTE]

Niestety nie posiadam takowego wizjera i jak nie da się nim robić zdjęć z ręki, to może doradź, jaki w miarę jasny i ostry kupić?

d90
01-02-2016, 16:30
Panowie i Panewki :)

Moze ktos ma adapter do N na wersje G i chce sie pozbyć ?
Najlepiej z wawy ( wlasnie jade do stolycy hehe ).

Nowe drogie strasznie jakoś mi sie wydają...

To samo dotyczy m42. Tanio kupie chętnie !!! :)

Ps.
A moze ktos adres zapoda sklepu w wawie gdzie od ręki dostanę ? Ciśnienie "na już" tylko na N z G.
Do m42 moze poczekać :)

ikit
01-02-2016, 16:44
nie wyobrażam sobie pracy z tym obiektywem bez wizjera oled - każdy, nawet najmniejszy ruch powoduję, że głębia ostrości przesuwa się gdzieś tam, z drugiej strony... mocno domykać takie szkło? to po co 1.4?

A ja 2 lata używałem obiektywów f1.4 na n5n bez wizjera i nie było problemów;) Powiększenie wycinka kadru zdecydowanie starcza.
Ale z manuali na nexy najbardziej polecam e50/1.8oss:p Szczególne przed takumarem - jest on drogi a nie jest lepszy optycznie. Jedyną przewaga takumara jest krycie pełnej klatki i możliwość podpięcia przez adapter helikoidalny. Poza tym nexowe szkiełko uważam za dużo lepsze.

GaijinPawel
01-02-2016, 18:26
Ja manualnie powyżej 135mm na cropie nie wychodzę bo nie da się w nic trafić przy powiększeniu wycinka kadru do doostrzenia.
Z AFem można by np. LAEA2 (ok 600zł) + minolta (AF) 100-400 (ok. 1200-1500zł). Jest też fajne sonowe 70-400 na bagnet A ale sporo droższe. Manuale (a tym bardziej zoomy) tele ja zdecydowanie odradzam.
Ale może lepiej przypasuje jakiś inny bezlusterkowiec z takim natywnym tele?
E55-210 jaki jest taki jest ale da się nim robić zdjęcia, ma niezłą stabilizację (która pozwala na domykanie do f8), jest malutki i dość dostępny więc cenowo przyjazny. Manualnie ze stabilizacją też się przyjemniej ostrzy i można wtedy uzyskać sporo lepsze rezultaty niż polegając na AFie:) Z dłuższych jest w systemie póki co tylko fe24-240 ale nie dałbym głowy że będzie lepszy d e55-210, a na pewno jest ze 4 razy droższy i sporo cięższy i większy. Natomiast fajny AF a6000 będzie działać tylko z natywnymi szkłami. Szkła z LAEA2 będą ok. ale jednak słabiej.
Jakie więc inne bezlustro.

cz4rnuch
01-02-2016, 18:45
>>Umbra<< A jakie to szkło tak strasznie abberuje ? Co robi? ;) Ok, wiemy o co chodzi. Faktycznie spore, większe widziałem chyba tylko w programach Cejrowskiego :)

ikit
01-02-2016, 18:52
Jakie więc inne bezlustro.

Fuji ma jakieś 100-400. Średnio znam ofertę innych bagnetów ale może też coś mają powyżej 300mm.
Natomiast znając życie to 400mm do nowych systemów nie będzie tanie;)
Możesz też poszukać informacji o adapterach canona z AFem (czy działają na a6000) i podpiąć coś od nich. Ale budżetowo potrzebując tak długiej ogniskowej i trzymając się z dala od manuali wybrałbym do a6000 chyba tę minoltę 100-400 na LAEA2. Albo został na lustrzance. Zresztą dla głównie M100-400 wziąłbym puszkę sonego bo ma nad a6000 przewagę stabilizowanej matrycy.

<| MICHAŁ |>
01-02-2016, 20:19
miałem SMC takumara 50/1,4
szkło jest generalnie świetne - bardzo ładnie, tak wręcz aksamitnie rozmywa tło, ale musisz mieć świadomość papierowej głębi ostrości.
nie wyobrażam sobie pracy z tym obiektywem bez wizjera oled - każdy, nawet najmniejszy ruch powoduję, że głębia ostrości przesuwa się gdzieś tam, z drugiej strony... mocno domykać takie szkło? to po co 1.4?

Niestety nie posiadam takowego wizjera i jak nie da się nim robić zdjęć z ręki, to może doradź, jaki w miarę jasny i ostry kupić?[/QUOTE]

nie pomoge, bo nie wiem. zawsze mialem wizer, ktory kupilem wlasnie z mysla o manualnym ostrzeniu


A ja 2 lata używałem obiektywów f1.4 na n5n bez wizjera i nie było problemów;) Powiększenie wycinka kadru zdecydowanie starcza.
Ale z manuali na nexy najbardziej polecam e50/1.8oss:p Szczególne przed takumarem - jest on drogi a nie jest lepszy optycznie. Jedyną przewaga takumara jest krycie pełnej klatki i możliwość podpięcia przez adapter helikoidalny. Poza tym nexowe szkiełko uważam za dużo lepsze.

a ja mialem problem z ostrzeniem na wyswietlaczu. imho, to porazka. ale co kto lubi.
nawet na prymitywnym wizjerze w a3000 lepiej sie ostrzy...

d90
01-02-2016, 21:05
Jak się nie ma co sie lubi...
:)
Do epl5 zapinam 50/1.4 i foce bez af.
A Olek to nie a 6000...
Więc można. Bez większych problemow. Na a6k bedzie super.
Mz.

GaijinPawel
01-02-2016, 21:45
Chodzi mi o małą puszkę na codzień a w plener to mogę armate dźwigać nawet manualna.

ropusz
01-02-2016, 23:00
ale miałeś do czynienia, czy tylko tak myślisz? bo ja też tak myślałem, dopóki nie kupiłem. efekt wow był po zrobieniu pierwszego zdjęcia. nieporównywalnie lepszy kontrast, ostrość, stabilizacja, kolory. jak ktoś jest ''niedzielnym pstrykaczem'' to różnicy nie zauważy. ale jak wymaga czegoś więcej, to od razu to widać. 3600 faktycznie za dużo jak za taki sprzęt, ale ja dałem 1000 mniej i to już jest rozsądna cena.
a zdjęcia w sieci są przerabiane i nie koniecznie pokazują to, co mogłyby pokazać
Naprawdę starałem się znaleźć zdjęcia z 16-70, które mogłyby jakoś mnie przekonać. Nawet tu w wątku ktoś wrzucał i szału nie było. Pierwsze z brzegu porównanie: http://www.dpreview.com/galleries/5643713192/albums/sony-16-70-lens-tests.

d90
02-02-2016, 00:03
Chodzi mi o małą puszkę na codzień a w plener to mogę armate dźwigać nawet manualna.

Masz przeciez małą puszkę w podpisie...
Mniejszy to chyba iPhone bedzie.
Serio.

Dokup lepiej tanie, słynne (i malutkie) N35/1.8G i bedzie fajnie :)

Umbra
02-02-2016, 00:06
>>Umbra<< A jakie to szkło tak strasznie abberuje ?

Rokkor 58/1.4.

GaijinPawel
02-02-2016, 08:55
Masz przeciez małą puszkę w podpisie...
Mniejszy to chyba iPhone bedzie.
Serio.

Dokup lepiej tanie, słynne (i malutkie) N35/1.8G i bedzie fajnie :)
Przecież to jest lustro. Nie można tego schować w kieszeni. Jak mogę zamienić na połowę lżejsze to czemu nie. Srajfona nie gdy nie kupię. Nie zapisuję przecież w Rawach.

Po co mi "słynna" 35, chyba musiał bym zostawiać aparat na statywie z karmą rozsypaną obok.

d90
02-02-2016, 10:35
Jeśli chcesz w ta sama kieszeń aparat wsadzić, karmę i do tego szkło na to cos, co chcesz dokarmiać, to raczej plecak...

Lukni sobie na epl5 w dual kit. Na tv i na 210mm bez af ja daje spokojnie rade. Choc wygodne toto nie jest :)

Moze m10. Albo m5 jedynkę. ?
Obrazek spoko. Jesli długa lufa z duala styknie, kupuj za te pare groszy. Bedzie af. Beda efekty. W sony (sie nie znam to sie wypowiem) raczej nic długiego z af w normalnej kasie nie ma.
Tyle ze i tak tego do kieszeni nie wciśniesz.

A jak kasy nie masz na szkła, zostaw N i łykaj a6000. Zapniesz wszystkie cudaki. Ale - pamiętaj - bez af. Za to za przysłowiowe piwo szkło se kupisz :)

Chociaz ten af to przereklamowany jest troche :) w sony dasz se rade i tak :) jesli wizjer bedzie.


Ps.
I mozesz mi zaufac (hehe) bo sie nie znam :) hehe
wiec musze miec racje :)

I powiem Wam, ze wczoraj w intetfoto gdzie reklamowałem jakość usługi (z reszta od ręki wszystko ogarneli - brawo ) jeden pan sprzedawca zapiął mi nie pytając o pozwolenie 55mm.
No i zachorowałem. Mysle teraz o szkle. Pewnie mi przejdzie za jakis czas, bo kasy nie moge juz wydać, ale...chcica miecia sie obudziła. :)
Co najgorsze - zapytałem go po co mi to zrobił - bo mowi sprawdzi pan sobie jak jest teraz...a on na to: zrobiłem to specjalnie. Mogłem inne szkło wziąć, albo zapiac to co było (Fujian) ale sobie pomyślałem .... i sie uśmiechnął.

No kurde. Podstępny sprzedawca mnie zaszedł od tylu. A myślałem ze jestem odporny na marketing.

Swoją droga sklep oki. Obsługa super fajna. Ceny - coz, roznie bywa. Ale moge polecić z czystym sumieniem.
Przy okazji matryce w olku wyczyścili. Taniocha. Nie opłaca sie kupować klamotow i samemu czyścić. Od ręki...

ikit
02-02-2016, 11:04
Naprawdę starałem się znaleźć zdjęcia z 16-70, które mogłyby jakoś mnie przekonać. Nawet tu w wątku ktoś wrzucał i szału nie było. Pierwsze z brzegu porównanie: http://www.dpreview.com/galleries/5643713192/albums/sony-16-70-lens-tests.

Porównania mają to do siebie że czasem nie jesteś go w stanie zrobić bo jeden z obiektywów nie potrafi niektórych rzeczy;)
Porównaj portrety 70 f4 z portretami 50 f5.6.
Porównaj sobie bokehy obu. Z e16-50 nie widziałem ŻADNEGO zdjęcia z ładnym bokehem, natomiast z zeissa sporo.
Zobacz sobie rawa z e16-50 na 16mm i zobacz jaką ma dystorsję, prawie fisheye. A prostowanie zjada rozdzielczość.
Porównaj użytkowanie obu obiektywów. Używałem PZa chwilę i sie pozbyłem zostawiając e18-55 bo mnie ciągłe chowanie i otwieranie obiektywu przy włączaniu/wyłączaniu aparatu denerwowało, do tego resetowało mi ogniskową. No i zoom bez pierścienia był irytujący.
Podejrzewam że żywotność obu obiektywów też będzie różna, kit to kit.
20mm zakresu więcej, stałe światło f4 i działka światła przewagi się przydadzą.

Natomiast patrzę sobie na to 'porównanie' które zalinkowałeś i Ci się nie dziwię. Badziewne nic nie pokazujące foty zrobione dobrym obiektywem dalej są badziewne. Dystorsje, aberracje, flary, winiety, przedstawienie punktów świetlnych, kontrast? Sam obrazek? Przyjemność z używania?
Natomiast może po prostu ten zeiss nie jest Ci potrzebny jak Cię 'nie przekonuje'? Jeśli te wszystkie plusy nie są istotne... Może nawet 18-105 będzie lepszy do Twoich potrzeb? Albo starczy e18-55? Albo e24/1.8?

krystiano77
02-02-2016, 18:31
Naprawdę starałem się znaleźć zdjęcia z 16-70, które mogłyby jakoś mnie przekonać.

nie będę Cię przekonywał, ale odpowiedz sobie na jedno pytanie: jak obiektyw za 400 zł może mieć przewagę nad obiektywem za prawie 4 tys zł ?
pozatym podpisuję się rękami i nogami pod wypowiedzią ikit-a. 100 % racji

birkoff
02-02-2016, 18:56
Szkoda, że ten samyang 12 f2 nie pojawił się kilka stron wcześniej... Ze swojego jestem bardzo zadowolony. Problemem w zasadzie jest tylko ostrzenie na f2 i odległości mniejszej niż 1 m - wówczas przydaje się powiększenie. W innych przypadkach ciężko się pomylić i można ostrzyć na oko i jest w miarę ok. Chociaż faktycznie trzeba uważać na nieskończoność, która kończy się jakieś 3 mm przez końcem skali.

Swoją drogą zastanawiam się, czy jak powstanie w końcu następca A6000, czy będzie miał feature z nowych A7'ek i RX100 IV polegający na śledzeniu oczu w trybie AF-C
https://www.youtube.com/watch?v=hiP01WoxVIw
Wydaje się działać to bardzo fajnie i to w całkiem nie najlepszych warunkach oświetleniowych. W A6000 jest podobna opcja, tylko działa na wykrywanie twarzy, przez co odchyłka jest nieco większa. Ciekawy jestem czy byłaby możliwość wprowadzenia takiej opcji w samym A6000 przez upgrade samego firmware'u (skoro takie fuji np. może). W każdym bądź razie tę opcję ze śledzeniem twarzy w AF-C odkryłem dość późno, a działa całkiem dobrze przy fotografii np małych ruchliwych dzieci w gorszych warunkach oświetleniowych - gdzie AF-S się średnio wyrabia.

wpkx
02-02-2016, 21:49
A ja sobie kupiłem małpę. :D
I o ile się orientuję, jeszcze przynajmniej 4 z Was, Neksiarzy, też taką ma. :mrgreen:
Zaj/ebista jest:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=269427
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=269460

stachmuszel
03-02-2016, 09:01
Tyz mom takom, ino byz statywu... :-)

Ino moja maupa robi ostre zdjencia ;-)

D700&A6000 lezom niuzywane...

wpkx
03-02-2016, 09:14
E, to moja lepsza, bo robi i ostre i tępe. ;)

stachmuszel
03-02-2016, 12:33
Oooo... to faktycznie, Twoja lepsza ;-)

jazco
03-02-2016, 17:09
Przeskoczyli trochę z numerkami:
http://presscentre.sony.eu/pressreleases/sony-introduces-new-a6300-camera-with-world-s-fastest-autofocus-1308294

stachmuszel
03-02-2016, 17:48
To takie A6000 z 4K.

Owain
03-02-2016, 17:51
Przeskoczyli trochę z numerkami:
http://presscentre.sony.eu/pressreleases/sony-introduces-new-a6300-camera-with-world-s-fastest-autofocus-1308294

Czyli brak nowego kita a cena z cajsem 16-70 o 1000 baksinów wyższa, czyli nihil novi :]

Ligo
03-02-2016, 17:54
Czyli co? Jedynie szybszy AF i 4K? Szkoda, bo spodziewałem się stabilizacji. A tak, to tylko dogonił technologią Panasia przy cenie wyższej, jak A7. O ile jeszcze to będzie działać. Jestem zawiedziony. :-(

birkoff
03-02-2016, 18:01
Ogólnie bieda. Aczkolwiek jest feature o którym wcześniej pisałem (Śledzenie oczu w trybie AF-C), co w połączeniu z tym ultra-hiper szybkim AF może będzie robić różnicę w pewnych dziedzinach fotografii.

PS. Też jestem zawiedziony brakiem jakiegoś nowego przyzwoitego kita (w stylu 18-55, nie naleśnika).

Remol71
03-02-2016, 18:11
Matryca ta sama ?

neck
03-02-2016, 18:13
Trzeba im przyznać, że mają dobrą strategię. Ustalenie ceny na takim poziomie ( 2 krotnie więcej niż A6000) nie wpłynie znacząco na spadek sprzedaży A6000 (przynajmniej w Polsce) a na A6300 też się znajdą chętni w Japonii i innych bogatych krajach.

Remol71
03-02-2016, 18:18
O ile A6k nie zniknie nagle z oferty.

Goku
03-02-2016, 19:04
Matryca nowa bsi.

ikit
03-02-2016, 19:13
To się chyba paru osobom wyklarowało czy kupować a6000 i czy cena mu jeszcze spadnie czy czekać na nowy model:p

cz4rnuch
03-02-2016, 19:15
Czyli co? Jedynie szybszy AF i 4K? Szkoda, bo spodziewałem się stabilizacji. A tak, to tylko dogonił technologią Panasia przy cenie wyższej, jak A7. O ile jeszcze to będzie działać. Jestem zawiedziony. :-( Większy zawód to chyba jednak 3 nowe szkiełka które wyszły przy okazji. A dokładnie ich waga i rozmiary. Takie landary aż strach podpinać pod te maleństwa.

ikit
03-02-2016, 19:30
Większy zawód to chyba jednak 3 nowe szkiełka które wyszły przy okazji. A dokładnie ich waga i rozmiary. Takie landary aż strach podpinać pod te maleństwa.

Chcieli ludzie takie szkła to dostali. Że to wiadome że nie mogą być specjalnie mniejsze i lżejsze to do nich dotarło:p
Za to przy ich cenach zapowiada się dobry sprzęcik:)

Ligo
03-02-2016, 19:31
Większy zawód to chyba jednak 3 nowe szkiełka które wyszły przy okazji. A dokładnie ich waga i rozmiary. Takie landary aż strach podpinać pod te maleństwa.
Faktycznie, widząc na zdjęciu średnicę takiego 24-70 w porównaniu do jego bagnetu, można się wystraszyć. No ale to szkła FE ze wszystkimi swoimi przywarami - zakres, gabaryty, ciężar, cena...
Wszyscy narzekają na 16-70, że drogi, tymczasem u każdego z tych nowych taka cena razy dwa. ;-)
Rzeczywiście brakuje w systemie obiektywu o jakości obrazka Fujowego 18-55, który można kupić w zestawie za jedyne $300.

Frank60
03-02-2016, 19:42
A 6000 z wersją oprogramowania 2,0 też filmuje w 4k, w A 6300 wreszcie wsadzili wejście na mikrofon standardowe. Jednak z ceną przesadzili. Rynek to zweryfikuje

krystiano77
03-02-2016, 19:57
A 6000 z wersją oprogramowania 2,0 też filmuje w 4k,

naprawde? od kiedy? chyba Ci sie coś pomerdało

puch24
03-02-2016, 19:59
Pewnie jak zwykle to cena nowości, która za trochę czasu trochę spadnie.

birkoff
03-02-2016, 21:11
Używa może ktoś z Was A6000 z lampą wyzwalaną radiowo, bądź za pomocą kabla?
Ogólnie podoba mi się kompaktowa lampka nissin i40, tymbardziej, że posiada TTL i HSS, tyle, że do niej chyba nie ma takiego wyzwalacza (można coś tam kombinować z innymi, ale to średnio sprawdzona informacja). Wiem, że można ją wyzwalać błyskiem z innej lampy (albo odwrotnie), ale nie o takie coś mi chodzi. Z budżetowych lamp fajne są też podobno YN-560 III Yongnuo, do których można dokupić trigger RF-603, tyle że tutaj wszystko jest manualne. Ogólnie jeszcze nigdy nie korzystałem z takich wynalazków jak zewnętrzne lampy, a chciałem pobawić się w portrety, na szarej ścianie ;) Myślicie, że do takiej zabawy lepsza będzie właśnie lampa błyskowa (na pewno bardziej uniwersalna), czy może np lampa światła ciągłego (jakaś chińszczyzna z alle)?

zdyboo
03-02-2016, 21:40
Było kilka(naście) dni temu. Kupujesz wyzwalacz radiowy z jednym pinem w stopce i zsynchronizowane z nim odbiorniki. I jedziesz, na manualu albo automatyce lamp jak która ma, ale lepiej na manualu. Radiowy wyzwalacz służy tylko jak przesłanie sygnału o wyzwoleniu błysku. Zrobiłem tak NEX-6, SB-600 i SB-26 + wyzwalacze najtańsze z w fripersa i wyszły foty cacane.

Swoją drogą nie rozumiem tej chęci do posiadania automatyki w studio. Rozumiem rozstawione lampy i reporterka, niektóre kotlety są tak realizowane. Ale w studio? Na spokojnie? Gdzie jest czas się zastanowić? Po co? Lepiej na manualu, bo w razie czego jest pełna powtarzalność wyników, a dwa, nie ma lepszej nauki niż rozkmina wszystkich ustawień samodzielnie.

d90
03-02-2016, 21:56
Zbydoo ma racje.
Po co Ci automat ?

A do tego mozna jakąś światłomiarke jeszcze zapodac. I pełnia szczęścia.

Ja klamoty ze stopką N założyłem na a6k. I jak w olku nie działały, co bardzo mnie martwi - tak w sony spoko :)
Błyska wszystko cudnie !!!

A co do lamp - cokolwiek założysz, odbiornik wyzwoli. Na pewno reporterskie lampy bedą mniejsze. Czy tańsze to nie wiem.
Ale majac dwie (i blendę) spokojnie zrobisz wiele fajnych fotek :) dyfuzory na później...

krystiano77
03-02-2016, 22:08
Ja klamoty ze stopką N założyłem na a6k. I jak w olku nie działały, co bardzo mnie martwi - tak w sony spoko :)
Błyska wszystko cudnie !!!

ale lampe nikona zakładasz na stopke a6000 i działa?

zdyboo
03-02-2016, 22:11
ale lampe nikona zakładasz na stopke a6000 i działa?

Tak, działa. SB-600 tylko w manualu, a SB-26 w manualu i automatyce własnej. Też było kilka(naście) dni temu. :)

birkoff
03-02-2016, 23:09
Nie, źle mnie zrozumieliście. W 'studio' :D używałbym tylko manuala (też żeby się troche podkszkolić, uzyskać jakiś określony efekt), ale chciałem kupić też coś z automatyką (TTL), co przydałoby się też do innych zastosowań. Chciałbym się też pobawić HSS (który to posiada nissin i40) do portretu w świetle dziennym i niskich wartościach przesłony, ewentualnie jakieś mrożenie ruchu itp. bajery ;) Tzn. nie wiem na ile spodoba mi się ta zabawa w pseudo 'studio', a w razie jak mi się znudzi, to lampa z automatyką do innych zastosowań zawsze będzie bardziej przydatna. Tylko czy właśnie taki nissin będzie działał tak jak to opisałeś zdyboo? Czy np będzie możliwość użycia HSS z lampy wyzwolonej zdalnie, czy może będzie działała w trybie manualnym z min czasem synchronizacji 1/160 (tyle chyba jest w sony?)

Ten YN-560 III to jest fajna opcja budżetowa. Ma tylko tryb manualny, ale na początek może to mi wystarczy?
Może ktoś się pochwalić jakimś portretem z NEX'a/A6000 ze swojego 'studio'? ;)

ikit
03-02-2016, 23:21
Fajny ten nissin 40 ale masakra jeśli chodzi o wyzwalanie, nic nie wiadomo poza tym że nie lubi się z częścią wyzwalaczy (jak nie wszystkimi, nie znalazłem info że z jakimś konkretnym wyzwala):/

dodo34
03-02-2016, 23:36
Niestety, ale z A6000 wyzwalanie nie jest takie oczywiste. Podpinałem RF 603 na stopkę, ale niestety nie zadziałało. Można poszukać info w necie o zdrapywaniu farby ze stopki w czarnym a6000 (chodzi o dostęp do jednego pin-a z tyłu stopki multishoe). Podobno w srebrnych egzemplarzach nie ma w tym miejscu farby. Sam posiadam lampę i40 i czasami wyzwalam ją błyskiem wbudowanej lampy. Działa to ok, ale o świadomym modelowaniu światłem nie ma tu mowy i raczej używam tego w sytuacjach awaryjnych.

Co do A6300, to najbardziej cieszę się z tak banalnej rzeczy, jak gniazdo mikrofonowe. To jedyna rzecz, której brakuje mi obecnie w a6000. Jeśli chodzi o ceny, to gdyby nowa puszka kosztowała >5000zł, to pewnie wolałbym dołożyć i kupić A7II.
Moim zdaniem, po czasie nastąpi korekcja cen i w Polsce, wersja z kitem, będzie kosztowała ~ 4000zł.
Nie liczyłbym natomiast na dużą aktualizację firmware w A6000 (np. 4k lub eye AF), ponieważ byłby to marketingowy strzał w kolano.

Ligo
03-02-2016, 23:47
Dość szybko opadły emocje po nowej prezentacji. Doczytałem trochę o tym A6300. Cena jednak wydaje się być usprawiedliwiona. W zestawie jest ładowarka! :-)

A jeśli chodzi o dołożenie 4K do A6000 za pomocą softu, to... przypuszczam, że wątpię.
To jest potężny strumień danych i musi być procesor, który sobie z tym poradzi.


O, już jest w ofercie. Cena na starcie 4000 zł.;-)
http://www.bhphotovideo.com/c/buy/items/ci/29778/N/3712254132

puch24
04-02-2016, 02:24
Wcześniej pisano w plotkach, że jedną z przyczyn opóźnienia wprowadzenia nowego A6x00 na rynek były problemy z przegrzewaniem się procesora przy nagrywaniu 4K.

Samsung poradził sobie z problemem ogromnej ilości danych w trybie 4K w modelu NX500 dość prostą metodą: w tym trybie aparat pracuje w "cropie", wykorzystując tylko część matrycy. Zdaje się, że nowy Nikon D500 też tak ma.

cz4rnuch
04-02-2016, 09:42
...Samsung poradził sobie z problemem ogromnej ilości danych w trybie 4K w modelu NX500 dość prostą metodą: w tym trybie aparat pracuje w "cropie", wykorzystując tylko część matrycy... Gdy mieszkałem w akademiku to też tak sobie radziłem z problemami. Jak coś się wylało albo spadło na podłogę to przykrywałem to reklamówką i po kłopocie :)

krystiano77
04-02-2016, 12:04
Tak, działa. SB-600 tylko w manualu, a SB-26 w manualu i automatyce własnej. Też było kilka(naście) dni temu. :)

dzięki. wiem, ze było, lecz nie interesował mnie ten temat. ale teraz myślę poważniej nad lampą. jako, ze nigdy nie używałem, wolę żeby miała tryb auto. no i potrzebna głównie do domu, bo dzieci szybko biegają, i nawet szkło 1.8 nic nie daje

<| MICHAŁ |>
04-02-2016, 12:12
Podoba mi się ta premiera!
Bardzo mi się podoba.


a6K przestaną zdjęcia robić - z czasem będzie można kupić za bardzo sensowne pieniądze.
dla wyjaśnienia - teraz też są sensowne, ale przecież mogą być bardziej :)

ikit
04-02-2016, 12:20
Tu lista głównych zmian:

http://bestmirrorlessblogs.com/comparisons/sony-a6000-vs-a6300-comparison/

Nie wiem czy bym sam wymieniał jak bym miał a6000, pewnie nie. Ale jak bym kupował nowy to nie wiem... Z jednej strony to cena A7ki (nie wykluczone że działka przewagi ISO między FF a apsc w tym wypadku się wyrówna jak ma być nowsza matryca), a z drugiej szklarnia apsc jest bardziej budżetowa więc na niej się dołoży...

cz4rnuch
04-02-2016, 12:59
Nikoniarze zmieniają puszki co drugi,trzeci model. Sony wyszło naprzeciw tym oczekiwaniom i od razu dało A6300 więc nie ma się co zastanawiać tylko brać :) A tak przy okazji. Gdyby dodali jeszcze IBIS to pewnie nie byłoby gadania, że niczym się nie różni od poprzednika ale czy naprawdę jest aż tak źle. Nikon do D500 dał nowy sensor, 2fpsy, kulawe 4K oraz nowy AF (i okrągłą muszlę wizjera) i mamy puszkę roku. W A6300 z grubsza dali to samo (tylko z lepszym video) a tu taki zawód.

Owain
04-02-2016, 13:25
A moim zdaniem Sony trochę wali w....... A6000 jest dobrym aparatem, z porządną matrycą i z ciulową szklarnią. Liczyłem, że będzie coś nowego albo że cena cajsa 16-70 spadnie. Ja jestem łom, parweniusz i owce mi pasać, a nie o fotografii rozprawiać, ale agregując informacje od innych użytkowników wychodzi na to, że szklarnia się zatrzymała na wcześniejszych nexach 16mpx i ani rusz dalej. Stąd zadowolenie zdyboo z 20tki, które już nie jest takie wysokie u posiadaczy 24mpx, choć nie znam się i może jakość obrazka przy danym szkle tak samo zależy od ilości mpx jak od koloru obiektywu (słynne tu dyskusje;). O ile dla koneserów, fotografików, znawców, czy jak Was zwał, Wy ahaby parchate, jeszcze znajdą się obrzydliwie drogie zajsy, pleśniaki czy inne wynalazki sprzyjające żonglerce słoikami, o tyle dla rodzinnych czy podróżniczych pstrykaczy szklarnia do a6000 jest taka se ło, bo przyzwoity zuom by się przydał, choćby miał większe gabaryty. A oczy mam i porównania pezeta i cajsa 16-70 niestety może dają 10% przewagę cajsowi, choć szczerze wiele porównań pokazuje, że szkła wypadkowo niemal takie same (różnice są w określonych zakresach, przysłonach). Gdyby cajs 16-70 miał choć 2,8 i cenę 500 USD, mógłby być odpowiednim kompanem dla tych nexów nowych, a tak... Trzeba by mieć bogatą ciocię z kiepskim zdrowiem i perspektywy na 10-18, cajsa 24, sony 35, sony 50, sigme 60, od bidy 55-210 oraz czerwony nos na gumce do tej żonglerki.

Krzysztof_BB
04-02-2016, 13:31
Gdy mieszkałem w akademiku to też tak sobie radziłem z problemami. Jak coś się wylało albo spadło na podłogę to przykrywałem to reklamówką i po kłopocie :)

Za to NX1 filmuje bez cropa przy użyciu H265 a jego premiera była w 2014.....
Biorąc to pod uwagę dochodzimy do wniosku, że cieńkie i przewartościowane są te nowości.

ikit
04-02-2016, 13:35
A moim zdaniem Sony trochę wali w....... A6000 jest dobrym aparatem, z porządną matrycą i z ciulową szklarnią. Liczyłem, że będzie coś nowego albo że cena cajsa 16-70 spadnie. Ja jestem łom, parweniusz i owce mi pasać, a nie o fotografii rozprawiać, ale agregując informacje od innych użytkowników wychodzi na to, że szklarnia się zatrzymała na wcześniejszych nexach 16mpx i ani rusz dalej. Stąd zadowolenie zdyboo z 20tki, które już nie jest takie wysokie u posiadaczy 24mpx, choć nie znam się i może jakość obrazka przy danym szkle tak samo zależy od ilości mpx jak od koloru obiektywu (słynne tu dyskusje;). O ile dla koneserów, fotografików, znawców, czy jak Was zwał, Wy ahaby parchate, jeszcze znajdą się obrzydliwie drogie zajsy, pleśniaki czy inne wynalazki sprzyjające żonglerce słoikami, o tyle dla rodzinnych czy podróżniczych pstrykaczy szklarnia do a6000 jest taka se ło, bo przyzwoity zuom by się przydał, choćby miał większe gabaryty. A oczy mam i porównania pezeta i cajsa 16-70 niestety może dają 10% przewagę cajsowi, choć szczerze wiele porównań pokazuje, że szkła wypadkowo niemal takie same (różnice są w określonych zakresach, przysłonach). Gdyby cajs 16-70 miał choć 2,8 i cenę 500 USD, mógłby być odpowiednim kompanem dla tych nexów nowych, a tak... Trzeba by mieć bogatą ciocię z kiepskim zdrowiem i perspektywy na 10-18, cajsa 24, sony 35, sony 50, sigme 60, od bidy 55-210 oraz czerwony nos na gumce do tej żonglerki.

Może w fuji lepiej?
Albo na budżetowo - lustrzaneczka z tamim 17-50/2.8.
Kwestia priorytetów jak zawsze;)

jazco
04-02-2016, 13:44
Za to NX1 filmuje bez cropa przy użyciu H265 a jego premiera była w 2014.....
Biorąc to pod uwagę dochodzimy do wniosku, że cieńkie i przewartościowane są te nowości.

Niby tak, ale NX1 kosztuje $1,499.00 a A6300 $998.00 i jest dużo mniejszy.
Jakby był IBIS, kupiłbym. A tak poczekam na A6500 czy coś.

cz4rnuch
04-02-2016, 14:05
Niby tak, ale NX1 kosztuje $1,499.00 a A6300 $998.00... Kosztuje o ile da się go kupić. W Polsce chyba już nie do nabycia(może na alle), za to cena A6300 pewnie spadnie. Pytanie do jakiego poziomu bo A6000 kosztował chyba 650$ na początku.

krystiano77
04-02-2016, 17:57
A moim zdaniem Sony trochę wali w....... i porównania pezeta i cajsa 16-70 niestety może dają 10% przewagę cajsowi, choć szczerze wiele porównań pokazuje, że szkła wypadkowo niemal takie same (różnice są w określonych zakresach, przysłonach).

Pisałem już parę stron wcześniej... nie oglądajcie tych porównań, bo są o du... rozbić. też uważam, ze ten cajs powinien byc tańszy, lub mieć lepsze światło, ale naprawde jest wart 10 razy więcej od kita. przede wszystkim jest dopasowany do a6000 jak ulał. dlatego nie dziwię się, ze sony nie wprowadza nic nowego. niby po co? skoro mają odpowiednie szkło w ofercie.
Nie raz wylewałem żal tutaj, ze żałuję przesiadki na sony, ze zdjęcia nie ostre, ze to i tamto. był już moment, ze prawie sprzedałem a6k i chciałem wrócić do nikona, ale trafiła się ładna sztuka zeissa, za przyzwoite pieniądze, więc zaryzykowałem. póki co nie żałuję i narazie odechciało mi się zmian. raczej napewno będę sprzedawał 20 i 50tkę, bo nie mają sensu przy jakości obrazka z 16-70.
Ty też spróbuj, a nie pożałujesz. a jeśli nie, to zmień na nex-6, wtedy stare szkła będą lepiej rysowały.
teraz jest jeszcze jedna opcja. po wprowadzeniu nowego oprogramowania- fuji x-e2 z 18-55. cenowo rozsądnie i powinno być lepiej niż sony z kitem

2marekm
04-02-2016, 18:13
Niby tak, ale NX1 kosztuje $1,499.00 a A6300 $998.00 i jest dużo mniejszy.
Jakby był IBIS, kupiłbym. A tak poczekam na A6500 czy coś.
Co to jest ten IBIS ?
W google wyskakuje mi tylko ptak :)

Ligo
04-02-2016, 18:37
To wpisz Sony IBIS.;-)



póki co nie żałuję i narazie odechciało mi się zmian. raczej napewno będę sprzedawał 20 i 50tkę, bo nie mają sensu przy jakości obrazka z 16-70.
Mogę potwierdzić. Z początku nie byłem przekonany do tego szkła, ale z czasem szybko zmieniłem zdanie. Warto.

2marekm
04-02-2016, 18:43
Dzięki. Jaka pogoda w wietrznym mieście ?

Ligo
04-02-2016, 18:46
Słońce i temperatura jakieś 25.

jo44
04-02-2016, 19:08
Fahrenheita? :)

ropusz
04-02-2016, 19:31
Wyszedł A6300, bo A6100 i A6200 pewnie nie nadawały się do sprzedaży - jak pamiętamy dwukrotnie przesuwano premierę następcy.

Teraz po tak długim oczekiwaniu to w końcu można podjąć decyzję. Trzeba lecieć czym prędzej do sklepu zanim A6000 zdrożeją ;)

Cena nowego A6300 nie zachęca, a Sony ma to do siebie, że podatek od nowości utrzymuje się długi czas. Stany magazynowe też mogą się utrzymywać latami - patrz RX100 MK1.

Ja liczyłem, że pokażą coś ciekawego albo w zestawie z 16-70 będzie bardzo promocyjnie ale nie jest. Może się skuszę na A6000 z 16-70 jak mi maupa się znudzi.

neck
04-02-2016, 21:14
Dawno czegoś z nexowego tele nie było


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/9pyw5e-1.jpg
źródło (http://oi64.tinypic.com/9pyw5e.jpg)

Ligo
04-02-2016, 21:58
Fahrenheita? :)
No, w końcu luty mamy.
Aha - no, czyli tak. ;-)



Ja liczyłem, że pokażą coś ciekawego albo w zestawie z 16-70 będzie bardzo promocyjnie ale nie jest.
Ciężko będzie. Są teraz różne promocje zimowe na sonowe szkła, ale akurat nie na to.
http://www.bhphotovideo.com/c/promotion/11706/sony-savings.html?utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter&utm_source=Newsletter%20160204&utm_content=Retail&utm_term=sony-savings-on-cameras-and-lenses


neck - już nie robisz Canonem? ;-)

ropusz
04-02-2016, 22:02
A propos przywołanej maupy. Zrobił ktoś moda z loom banda?

neck
04-02-2016, 22:06
neck - już nie robisz Canonem? ;-)

Nie, sprzedałem go po premierze A6300. Tak długo na niego czekałem, że nie mogłem się oprzeć. Wracam do 55-210 ;) ;) ;)

Ligo
04-02-2016, 22:12
Wiedziałem, że tak będzie. Temu telezoomowi nie da się oprzeć.;-)



Zrobił ktoś moda z loom banda?
Ke? :shock:

ropusz
04-02-2016, 22:17
Z takiej gumki co się dziewczynki bawią odchylany palnik lampy w G7X - producent nie wpadł na pomysł.

Ligo
04-02-2016, 22:28
Paczpan, człowiek z każdym dniem mądrzejszy...
Ale to jeszcze zależy, w jakim wieku te dziewczynki.;-)

puch24
04-02-2016, 23:14
A propos przywołanej maupy. Zrobił ktoś moda z loom banda?

Rany boskie! To po polsku? ;-)

wpkx
04-02-2016, 23:36
Po maupiemu.

Jacek5
05-02-2016, 00:09
dodo34
w A6000 jest fumkcja AF priorytet oczu (eye AF) .W menu tego nie ma ale można tę funkcję przypisać pod jeden z przycisków.

Jacek5
05-02-2016, 01:23
birkoff

Do A7/A6000 są dwa systemy przenoszące radiowo pełną automatykę:

Phottix
Lampa Phottix Mitros + TTL,HSS,ma wbudowany odbiorniki i nadajnik czyli można nią sterować inne grupy lamp 1200pln Chyba jedyny element tego systemu ze stopką SONY ISO
Phottix Mitros TTL,HSS ma wbudowany odbiornik ok 800pln Na ten moment tylko ze stopką Minolty i ewentualnie przejściówka
Sterownik Phottix Odin Pełna automatyka, sterowanie 3 grupami lamp Stopka Minolta, w komplecie z odbiornikiem Phottix Odin 1050pln
Odbiornik Phottix Odin Pelna automatyka,stopka Minolta czyli lampy z taką stopką albo Sony ISO i przejściowka
Odbiornik Phottix Strato Nie przenosi automatyki czyli lampa w trybie manualnym ok.230pln
Zapowiedziany jest sterownik Odin II mam nadzieję że ze będzie ze stopką ISO. Nie wiadomo co i kiedy będzie ,do C i N wszystko tańsze.

Nissin Speedlite Di700A + nadajnik Air 1 Brak HSS ,nie interesowalem się tym systemem

2marekm
05-02-2016, 12:12
Nie, sprzedałem go po premierze A6300. Tak długo na niego czekałem, że nie mogłem się oprzeć. Wracam do 55-210 ;) ;) ;)
To dobrze, że się pośpieszyłem z S10-18...teraz byś nie sprzedał :):)
S 12/2 do upłynnienia, tylko sie nie pchać :):)

neck
05-02-2016, 12:22
To dobrze, że się pośpieszyłem z S10-18...teraz byś nie sprzedał :):)
S 12/2 do upłynnienia, tylko sie nie pchać :):)

Oczywiście żartowałem, cena A6300 utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że dobrze zrobiłem kupując nowe 6D w cenie nowego A6300 ;) (jeżeli będzie faktycznie po 1250 EUR).

Tom#
05-02-2016, 12:24
Czy jest ktoś kto na stałe korzysta z lens turbo?
Opłaca się w to inwestować?

ikit
05-02-2016, 18:41
Czy jest ktoś kto na stałe korzysta z lens turbo?
Opłaca się w to inwestować?

Parę stron temu pisałem na ten temat:-) Zależy ilu szkieł z danego systemu chcesz używać, ilu sytemów, czy chcesz adaptery helikoidalne zmniejszające odległość ostrzenia do obiektów, czy nie bardziej się opłaci kupienie nawet sigm f2.8 z AFem, z którym aparatem (czym gęściej pikseli tym mocniej wyjdą wady) i co zamierzasz fotografować (bo np. do widoczków się średnio nada bo obrzeża kadru nie będą za dobre).
Dla mnie to było fajne doświadczenie na m42 i nie żałuję:) A obecnie są pewnie trochę lepsze optycznie te LT/speedboostery. W każdym razie zaspokaja ciekawość (albo rozbudza;)).


birkoff

Do A7/A6000 są dwa systemy przenoszące radiowo pełną automatykę:

Phottix
Lampa Phottix Mitros + TTL,HSS,ma wbudowany odbiorniki i nadajnik czyli można nią sterować inne grupy lamp 1200pln Chyba jedyny element tego systemu ze stopką SONY ISO
Phottix Mitros TTL,HSS ma wbudowany odbiornik ok 800pln Na ten moment tylko ze stopką Minolty i ewentualnie przejściówka
Sterownik Phottix Odin Pełna automatyka, sterowanie 3 grupami lamp Stopka Minolta, w komplecie z odbiornikiem Phottix Odin 1050pln
Odbiornik Phottix Odin Pelna automatyka,stopka Minolta czyli lampy z taką stopką albo Sony ISO i przejściowka
Odbiornik Phottix Strato Nie przenosi automatyki czyli lampa w trybie manualnym ok.230pln
Zapowiedziany jest sterownik Odin II mam nadzieję że ze będzie ze stopką ISO. Nie wiadomo co i kiedy będzie ,do C i N wszystko tańsze.

Nissin Speedlite Di700A + nadajnik Air 1 Brak HSS ,nie interesowalem się tym systemem

Wielkie dzięki, to ważna wiedza:)

A jeszcze zdanie do marud na 6300 i braku lepszego zooma - macie zeissa 16-70! Aparat za tyle kasy powinien mieć odpowiedni obiektyw, o!:p

krystiano77
05-02-2016, 18:52
A jeszcze zdanie do marud na 6300 i braku lepszego zooma - macie zeissa 16-70! Aparat za tyle kasy powinien mieć odpowiedni obiektyw, o!:p

to ja już o tym wcześniej pisałem ;)

JERONIM
05-02-2016, 18:59
birkoff

Do A7/A6000 są dwa systemy przenoszące radiowo pełną automatykę:

Phottix
Lampa Phottix Mitros + TTL,HSS,ma wbudowany odbiorniki i nadajnik czyli można nią sterować inne grupy lamp 1200pln Chyba jedyny element tego systemu ze stopką SONY ISO
Phottix Mitros TTL,HSS ma wbudowany odbiornik ok 800pln Na ten moment tylko ze stopką Minolty i ewentualnie przejściówka
Sterownik Phottix Odin Pełna automatyka, sterowanie 3 grupami lamp Stopka Minolta, w komplecie z odbiornikiem Phottix Odin 1050pln
Odbiornik Phottix Odin Pelna automatyka,stopka Minolta czyli lampy z taką stopką albo Sony ISO i przejściowka
Odbiornik Phottix Strato Nie przenosi automatyki czyli lampa w trybie manualnym ok.230pln
Zapowiedziany jest sterownik Odin II mam nadzieję że ze będzie ze stopką ISO. Nie wiadomo co i kiedy będzie ,do C i N wszystko tańsze.

Nissin Speedlite Di700A + nadajnik Air 1 Brak HSS ,nie interesowalem się tym systemem

Nissin ma ttl a brak hss, coś tu nie tak podajesz chyba :roll:

Jest jeszcze taka możliwość hss bez ttl https://drive.google.com/folderview?id=0B9wp2P0DlEMNQUY3SFpRazVFaUU&usp=sharing

Ligo
05-02-2016, 19:08
Czy jest ktoś kto na stałe korzysta z lens turbo?
Opłaca się w to inwestować?
Jeśli chodzi o opłacalność inwestycji jako takiej, to wybrałbym, bo ja wiem, metale albo nieruchomości, ale raczej nie sprzęt foto.;-)
Lent Turbo to tylko gadżet, który czasem może się przydać. Ma to sens, jeśli masz kilka przyzwoitych szkieł na jednakowym bagnecie i to takich, z którymi zostajesz na dłużej.
Plusem jest, że posiadając na przykład obiektywy 24mm i 85mm, masz tak naprawdę odpowiedniki czterech ogniskowych do wyboru: 24 i 35, 85 i 135. Minus to jego masa, która może niekiedy skutkować gorszym wyważeniem zestawu.


Oczywiście żartowałem, cena A6300 utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że dobrze zrobiłem kupując nowe 6D w cenie nowego A6300 ;)
Bez dwóch zdań.:-) Ciekaw jestem tylko, jak odnalazłeś się w klawiszologii Canona, bo dla mnie jego ergonomia to utrapienie.

Owain
05-02-2016, 19:09
A ja dalej twierdzę, że to dym w oczy. Widziałem mnóstwo porównań, specjalnie lolestowałęm koleżankę, Justyna chyba jej było, aby wysłąła mi ten sam krajobrazik z pezeta i cajsa na f 4, na 16mm. Porównywałem, porównywałem, momentami nawet pezet na plus, jeśli o ostrośc chodzi. Może kolory bardziej nasycone z cajsa, nic poza tym. Taka różnica w cenie jest nieadekwatna. Ale to dyskusja akademicka, porównania są w necie, można sobie wyrobić własne zdanie... Ja na ten przykłąd jeżdżę renualtami bo podobają mi się te auta i z zewnątrz, i z wewnątrz, nie psują się jakoś więcej niż inne. Każdy bierze co lubi, każdy ma inne priorytety. Osobiście porównanie mam tylko z pentaxem k20d, przesiadka z kita na tamrona 17-50 2.8 była fajna, ale matryca tego pentaxa już nie teges, plus ciężar, plus brak obudowy podwodnej. Ciągle wydaje mi się, że można zrobić pod a6000 czy a6300 lepszy zum, oczywiście musi być on większy niż pezet, ale można by to zmieścić w gabarytach 10-18 czy 16-70. Dyskusja ta jest bez znaczenia dla fotografików, bo ich target jest inny. Idą na streeta, wiedzą jakie szkło potrzebne, studio, portret, wiadomo. Dla powiedzmy wycieczkowiczów, zuomy mają sens, bo po to są. Jak kiedyś pisałem, pierwsze zdjęcia robiłem altixem z jakimś 50mm/ff i zum nożny i nie było problemu. A z przypływem możliwości homo sapiens się rozleniwia. Jeszcze miesiąc temu odkurzałem używając rury trzymając ją w rękach. Teraz mam robota:)

neck
05-02-2016, 19:20
Bez dwóch zdań.:-) Ciekaw jestem tylko, jak odnalazłeś się w klawiszologii Canona, bo dla mnie jego ergonomia to utrapienie.

Nie miałem z tym problemu, może dlatego, że wcześniej nie miałem żadnego Nikona i nie byłem przyzwyczajony do innego układu. W nexie pod kciukiem miałem dostęp do wielu funkcji po odpowiednim przypisaniu kółka. Tutaj jest podobnie, jest przycisk "quick menu" gdzie jest dostęp do wielu ustawień, z tym, że teraz widzę je wszystkie na ekranie, w nexie trzeba było ciut więcej grzebać.

krystiano77
05-02-2016, 21:10
Owain, pozostaje Ci zmienić system, bo sony nie zamierza wypuścić lepszego kita.
a u konkurencji jest lepiej, ale 3 razy drożej, lub cenowo podobnie, a z jakością gorzej

d90
05-02-2016, 21:46
U konkurencji z kitem to jest super tani i super fajny d5100 z 18-105.
Jesli ktos chce kita, fajnego kita i taniego - najlepszy chyba wybór.
Pare groszy za komplet.

A dla bardziej wymagających N17-55/2.8...

ropusz
05-02-2016, 22:25
W Olympusie jest 12-40/2.8 i kosztuje 2800, czyli nawet tańszy niż 16-70, a jaśniejszy.

ikit
05-02-2016, 22:30
A ja dalej twierdzę, że to dym w oczy. Widziałem mnóstwo porównań, specjalnie lolestowałęm koleżankę, Justyna chyba jej było, aby wysłąła mi ten sam krajobrazik z pezeta i cajsa na f 4, na 16mm. Porównywałem, porównywałem, momentami nawet pezet na plus, jeśli o ostrośc chodzi. Może kolory bardziej nasycone z cajsa, nic poza tym. Taka różnica w cenie jest nieadekwatna. Ale to dyskusja akademicka, porównania są w necie, można sobie wyrobić własne zdanie... Ja na ten przykłąd jeżdżę renualtami bo podobają mi się te auta i z zewnątrz, i z wewnątrz, nie psują się jakoś więcej niż inne. Każdy bierze co lubi, każdy ma inne priorytety. Osobiście porównanie mam tylko z pentaxem k20d, przesiadka z kita na tamrona 17-50 2.8 była fajna, ale matryca tego pentaxa już nie teges, plus ciężar, plus brak obudowy podwodnej. Ciągle wydaje mi się, że można zrobić pod a6000 czy a6300 lepszy zum, oczywiście musi być on większy niż pezet, ale można by to zmieścić w gabarytach 10-18 czy 16-70. Dyskusja ta jest bez znaczenia dla fotografików, bo ich target jest inny. Idą na streeta, wiedzą jakie szkło potrzebne, studio, portret, wiadomo. Dla powiedzmy wycieczkowiczów, zuomy mają sens, bo po to są. Jak kiedyś pisałem, pierwsze zdjęcia robiłem altixem z jakimś 50mm/ff i zum nożny i nie było problemu. A z przypływem możliwości homo sapiens się rozleniwia. Jeszcze miesiąc temu odkurzałem używając rury trzymając ją w rękach. Teraz mam robota:)

Po jednym zdjęciu tego niestety nie stwierdzisz, taki obiektyw docenia się po roku używania. Są setki różnych sytuacji gdzie są zbiegi różnych aspektów i czasem obiektyw nie ma w ogóle znaczenia ale czasem ma jednak ogromne. Bez spróbowania organoleptycznie tego nie ocenisz:)
PZ jest na pewno dla części ludzi i do części zadań wystarczający ale na pewno nie jest równy temu zeissowi. To trochę jak porównywanie lensturbo z prawdziwą pełną klatką.

Tama
05-02-2016, 22:30
Teraz cena 16-70 to 2.789,- a Fuji XT10 z 18-55 około 3.300,-

Ligo
05-02-2016, 22:50
To trochę jak porównywanie lensturbo z prawdziwą pełną klatką.
Ale złośliwiec.:-P :-)

Albo jak porównanie Izby Lordów z Izbą Wytrzeźwień.;-)

Staś
05-02-2016, 23:00
Są setki różnych sytuacji gdzie są zbiegi różnych aspektów i czasem obiektyw nie ma w ogóle znaczenia ale czasem ma jednak ogromne.
:grin::grin::grin:
Ikit - sprzętowiec, ciągle coś porównuje, testuje, krzaczory fotografuje, a tu nagle czysta filozofia - pod paradoks zalatuje :D

neck
05-02-2016, 23:04
Zamiast doktoryzować się co lepsze, porównywać tabelki, rogi, bokeh, zapraszam na takie wieże, nie będziecie wtedy myśleli o "pierdółkach" :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/20r93dv-1.jpg
źródło (http://oi65.tinypic.com/20r93dv.jpg)

kiemlo
05-02-2016, 23:13
Teraz cena 16-70 to 2.789,-
To jest cena z ValueBasket, trudno ją porównywać do typowej ceny w Polsce czy Europie. Jedna z tańszych, poważnych ofert to niemiecki Amazon za 777€.

JERONIM
05-02-2016, 23:19
Jest i pierwszy test


https://www.youtube.com/watch?v=70K889vpTsg

d90
05-02-2016, 23:22
To jest cena z ValueBasket, trudno ją porównywać do typowej ceny w Polsce czy Europie. Jedna z tańszych, poważnych ofert to niemiecki Amazon za 777€.

Rozumiem ze cena VB jest dla Ciebie po prostu za niska. No coż. Kup gdzieś drozej po prostu.

Ps.
Ja nie widze różnic szkła z VB czy jakiejs taniej używki w pl.
A w sumie widze- ten z VB bedzie nowy. ...

Mz 16-50 daje rade. Nie jest dobry, ale wystarczający do widoczków na pewno. A juz do neta - jest na pewno super. Do domu - z lampą - spoko.

kiemlo
05-02-2016, 23:31
Nie, po prostu VB jest za daleko. Jak będę kupował 16-70 - kiedyś może - to wtedy zdecyduję, czy nie warto dopłacić do sklepu operującego gdzieś bliżej.

Umbra
06-02-2016, 00:02
W Olympusie jest 12-40/2.8 i kosztuje 2800, czyli nawet tańszy niż 16-70, a jaśniejszy.

W Fuji też jest chyba fajny kit.

Jacek5
06-02-2016, 03:46
JARONIM
Masz rację :) Jak pisałem ,,nie interesowałem się tym systemem" i tylko na szybko zajrzałem do opisu w jakimś sklepie internetowym a tam o HSS nic nie było.
W tej sytuacji patrząc na stosunek jakość -cena ,Nissin to chyba lepsza propozycja.
Kupując tego rodzaju akcesoria trzeba zawsze dopytać jaką stopę ma dane urządzenie(Minolta czy ISO) w opisach tego nie ma, sprzedawca odpowie jak popatrzy do pudelka :)

krystiano77
06-02-2016, 17:20
U konkurencji z kitem to jest super tani i super fajny d5100 z 18-105.
Jesli ktos chce kita, fajnego kita i taniego - najlepszy chyba wybór.



w innych wątkach piszesz, ze sprzedałeś taki zestaw, bo zbyt duże problemy z bf/ff, a tutaj polecasz?

<| MICHAŁ |>
06-02-2016, 17:56
to się nazywa relatywizm wypowiedzi

d90
06-02-2016, 19:10
w innych wątkach piszesz, ze sprzedałeś taki zestaw, bo zbyt duże problemy z bf/ff, a tutaj polecasz?

Sprawa szła o kity. O ceny itd...
:)

Problemy sa mozliwe (u mnie były ogromne) z jasnymi szklami.
F.2.8 to standard. A 18-105...hmmm to kit.
Z N17-55/2.8 d5100 śmigało super. To pisałem na pewno.
A do krajobrazu - nawet nie ma co gadać :)

Ps.
No i nie sprzedałem. Oddawałem do serwisu do naprawy af. Jako ze nie potrafili tego "naprawić" w dwóch czy trzech egzemplarzach na przestrzeni roku czy dwóch - ubezpieczenie oddawało kase lub kolejną puszkę. Ale to nie w pl. Tu tak to nie działa.
Nie raz tez pisałem ze matryca jest super w d5100. I serio - jakby nie problemy z af, oraz w sumie brak mozliwosci ostrzenia w mf (wizjer do bani) - to na pewno miałbym do dzis tą puszkę. Z N50/1.4G obrazek dawała cudny mz. Do tego N35/1.8G oraz N17-55/2.8 i super wypas do zabawy.

ropusz
06-02-2016, 19:50
Można też powiedzieć, że to embiwalentne uczucie.

Ja mam D40 bez FF i BF i uważam go za wystarczającą lustrzankę ale jest trochę duża jak na dzisiejsze standardy.

Ja bym chciał na stałe mieć dobrego zuma i nie musieć żonglować stałkami.

d90
06-02-2016, 21:31
Miałem i ja d40 tyle że z "x".
Jedyny aparat, który chyba zawsze trafiał w cel na szkłach F1.4.
Sprzedałem dawno temu. Wspominam bardzo miło. Choć matryca na iso 800 już w sumie nie dawała obrazka tylko zaszumione obrazki.

krystiano77
06-02-2016, 22:09
Sprawa szła o kity. O ceny itd...
:)
Do tego N35/1.8G oraz N17-55/2.8 i super wypas do zabawy.


ja miałem 35 1.8G z D90 z niezłym efektem, a u kumpla na 5100 dawał obrazek beznadziejny. Dlatego zastanawiam się, o czym piszesz? bo śmiało mogę wydać 800 zł za body 5100 i do tego tamrona 17-50 i mieć radochę ze zdjęć, a nie to co w sony....... kupa kasy i zdjęcia do bani

Ariel_B
06-02-2016, 23:39
Na wstępie witam wszystkich!

Po przejrzeniu kilkuset stron o bezlusterkowcach Sony, zdecydowałem się na zakup. Ostatecznie wybrałem Sony a6000.
Poniżej zdjęcie z dzisiaj w zestawie z obiektywem Canon FD 135 f2.5
Całkiem fajny zestaw a praca ze szkłami manualnymi bardzo fajna.

Zdjęcie prosto z puszki bez obróbki i wyostrzania tylko zmniejszone.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/zdjecie/7b5abf610ee75f79)

gavin
07-02-2016, 09:57
Abberacja też niczego sobie ;)

d90
07-02-2016, 09:58
ja miałem 35 1.8G z D90 z niezłym efektem, a u kumpla na 5100 dawał obrazek beznadziejny. Dlatego zastanawiam się, o czym piszesz? bo śmiało mogę wydać 800 zł za body 5100 i do tego tamrona 17-50 i mieć radochę ze zdjęć, a nie to co w sony....... kupa kasy i zdjęcia do bani

Ależ przecież Ci wolno. To Twoj wybór.
Kupuj co zechcesz i bądź zadowolony.

(Edyta mi przypomniała, że za te zdjęcia do bani co o nich piszesz, to raczej nie aparat, a - operator jest odpowiedzialny...)

:)

Gdyby nie moje doswiadczenia z d5100, (przypomnę ze o af chodzi) na pewno tez bym miał taką puszkę. Ale nie mam. Zestaw ze wspomnianym N17-55/2.8 robił za szeroki kąt na kotlecie, jeśli już decydowalem sie robić kotleta.
Mam a6k od krótkiego czasu i aparat bardzo daje rade. Zadowolony jestem. Matryca też jest spoko. W sumie na razie tylko jpg sobie cykam.
Wczoraj z szuflady m42 135mm zapiąłem. Od lat leżał, bo nieskończoności brakowało. Teraz mam darmowe 200mm (ekwiwalent) ze wszystkimi wadami (ktore w sumie lubie) starego pleśniaka. Konie na łące poganiałem :) dla przyjemności :)
W N to było niemożliwe na tym szkle. A mam go od dawna, na zenicie jeszcze siedział. Zenit już kaput zupełnie...
Heliosik tez czeka na słoneczko do "makro". Do tej pory tylko na olku bywał zapięty. Ale przelicznik ogniskowej juz ciut inny. Choc dawał rade tez super. Teraz lepiej bedzie.

Tez kup coś, co Ci da zadowolenie. Po prostu. Sprzedaj a6k. Poleci szybko. Używek bardzo bardzo mało jest na rynku.

Powodzonka :)

Ps.
Takie pytanie:
Jupiter 85/2.
Ma ktoś ?
Jak jest ?

ikit
07-02-2016, 11:22
Takie pytanie:
Jupiter 85/2.
Ma ktoś ?
Jak jest ?

Nieostro jest na cropie. Na A7 trochę lepiej ale dalej miękko. Samyang 85/1.4 w pełni otwarty go zjada pod względem ostrości na śniadanie. Ponoć na m39 są ostrzejsze egzemplarze.
Natomiast jupitera wciąż mam a samyang poszedł;) Magia wielkości zestawu - samyang przekracza moją psychologiczną wielkość aby się go chciało zabierać. To samo potem miałem z samyangiem 14/2.8. Fish nexowy z kolei wyparł dużo większego samyanga 8/3.5mm.
Z jupitera robiłem w ostatnim sezonie (na A7) badyle, domknięty do f4, na adapterze helikoidalnym aby ostrzyć z ok. 40cm i moim zdaniem uzyskałem nim super obrazek bo wtedy jest już ostry, a tło dalej super rozmywa bo ma chyba 15listną przysłonę:) W tym sezonie będę mieć dodatkowo zeissa 85/1.4 z bagnetu A na LAEA, zobaczę jaki mi da obrazek z badylami. Ciągnie mnie jednak do wynalazków typu fd 85/1.8, nikonowe 85/2 choć ogólnie mam jeszcze parę rzeczy do zabawy z badylami (M135/2.8, M100/2.8macro, 3-4 50tki...). Ale póki co się ten jupiter u mnie trzyma mimo że tabelki nie są jego przyjaciółmi:p

puch24
07-02-2016, 13:59
Abberacja też niczego sobie ;)

Abberacja to od optyka, Ernsta Abbe?
I która aberracja? Koma, dystorsja, krzywizna pola, astygmatyzm? Wiele ich jest... :-)

krystiano77
07-02-2016, 14:25
(Edyta mi przypomniała, że za te zdjęcia do bani co o nich piszesz, to raczej nie aparat, a - operator jest odpowiedzialny...)


owszem, jest w tym dużo racji, ale i też dużo z winy sprzętu.
z tymi manualami, to jak najbardziej a6000 jest do tego stworzony, i nie ma lepszej opcji. ale np ja tego nie potrzebuję. ja chce miec jeden dobry systemowy obiektyw z af-em, stabilizacją i zakresem ogniskowych odpowiadającym moim wymaganiom. pod tym względem sony wypada blado niestety. nikon ma przewagę, i wybór jest prosty, jednak skutecznie odstrasza mnie rozmiar i waga. gdyby nie to, nie rozstawał bym się z d90. fuji z kolei odstrasza ceną i gabarytami, bo ich szkła tez są spore.
póki co, niebawem jade w Tatry na spacer z zeissem. zobacze co wypluje i wtedy będe myślał

d90
07-02-2016, 16:02
W tych Tatrach, to wyłącz stabilizacje, weź statyw koniecznie, opóźnienie migawki, f11 max, i focisz.
Na pewno fotki będą super.

Jak masz (tylko dobrego) polara to też zabieraj. Sie może przydać.

I sony wtedy tez da na pewno rade, o ile prund sie nie skończy w baterii hehe
:)


@
Ikit - dzieki.
Samyanga tez rozważam. Ale mam też nieszczęsne N85/1.8G. Moze z nim lepiej jednak zostać ? Do człowieków oczywiście.
Czy radzisz wymianę jednak na samyanga ?

krystiano77
07-02-2016, 16:40
jaki statyw? nie po to minimalizowałem sprzęt, zeby statyw dzwigać. robię tylko z ręki, więc stabilizacja się przydaje.

puch24
07-02-2016, 16:58
Można kupić lżejszy aparat, żeby móc dźwigać cięższy statyw. :-P

<| MICHAŁ |>
07-02-2016, 17:06
jaki statyw? nie po to minimalizowałem sprzęt, zeby statyw dzwigać. robię tylko z ręki, więc stabilizacja się przydaje.
kupiłem na ryneczku statyw podobny do tego klik (http://allegro.pl/mini-statyw-fotograficzny-tr-2-glowica-kulowa-w-wa-i5101300714.html). Kosztował mnie całe 7,50
po rozłożeniu ma jakieś 60-70cm i jak pod nex'a to jest wystarczająco stabilny - przećwiczone w praktyce.
waży tyle co nic, mieści się w kieszeni.
a że jest wsiowy i bez firmowego znaczka? who cares?

krystiano77
07-02-2016, 17:18
takie coś, to i ja mam. 3 giętkie nóżki, mieści się w kieszeni, ale nie zawsze jest wystarczający i jakoś o nim zapominam. przydaje się jak chce zdjęcie razem z żoną.

<| MICHAŁ |>
07-02-2016, 19:14
skoro mozna z zona, to mozna i bez zony.
do zwyklych warunkow jest ok. do ekstremalnych musi byc bardziej stabilny.

d90
07-02-2016, 19:32
Tatry to nie wycieczka metrem. Czas jest i na statyw i na postój.
Statywy sa teraz tak małe po złożeniu i lekkie...a a6k tez ciężkie nie jest. Obok termosu w plecak sie wpycha statywik i sru :)
Fotki tylko na tym skorzystają.
Ja takiego wypierdka zawsze w torbę wsadzam jak gdzies jade, stabilizacje tez wtedy zawsze wyłączam.

Ale - kazdy se po swojemu robi...
:)
tak więc teges
:)

(Po powrocie zawsze mozna winę na aparat zwalić hehe)

Ariel_B
07-02-2016, 19:44
To ja z dzisiaj z zestawu a6000 + Canon FD 50 f1.8
Fotka spacerowa. Obiektyw za parę złotych a daję rade.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images76.fotosik.pl/307/14e00a34384bf138.jpg)

Co do aberracji z obiektywu Canon FD 135 f2.5 to ok, może i są, ale ogólna jakość zdjęć z obiektywu oraz cena rekompensują resztę

gavin
07-02-2016, 21:47
Abberacja to od optyka, Ernsta Abbe?
I która aberracja? Koma, dystorsja, krzywizna pola, astygmatyzm? Wiele ich jest... :-)

Rozszczepienie światła, widoczne jest na granicach kontrastowych obszarów pod postacią kolorowej obwódki. ;)

ikit
07-02-2016, 22:09
Do czego używacie tych statywów w górach? Robicie długie czasy albo zdjęcia nocne?

krystiano77
07-02-2016, 22:28
Do czego używacie tych statywów w górach? Robicie długie czasy albo zdjęcia nocne?

no właśnie też nie rozumiem po co mnie na statyw namawiają? w zeszłym roku robiłem tylko 20-tką (wiadomo bez stabilizacji) i nie mam żadnego zdjęcia poruszonego.

- - - - kolejny post - - - - - -


Tatry to nie wycieczka metrem. Czas jest i na statyw i na postój.

ale nie jest to leżenie na plaży. nie wiem jak Ty, ale ja robię przeważnie 30 kilometrowe trasy w 10-12 godz, więc nie specjalnie mam czas na rozkładanie się z klamotami. zdjęcia są tylko dodatkiem do wycieczki- pamiątką. do tej pory nie miałem powodów do narzekań (w nikonie)- zawsze z ręki, zawsze kit-em. skoro teraz technikę mam tą samą, parametry lepsze, a fotki wcale nie lepsze, to na co mam winę zwalać, jak nie na sprzęt?
ale spoko... na najbliższy wyjazd zabieram statyw i zobaczymy co to zmieni. dzięki za rady w każdym razie. forum po to w końcu jest, zeby wymieniać się doświadczeniem i wiedzą, a człowiek całe życie się uczy.

aha. co mi da wyłączenie stabilizacji, jak utawiam na statywie?

ikit
07-02-2016, 22:37
no właśnie też nie rozumiem po co mnie na statyw namawiają? w zeszłym roku robiłem tylko 20-tką (wiadomo bez stabilizacji) i nie mam żadnego zdjęcia poruszonego.

- - - - kolejny post - - - - - -



ale nie jest to leżenie na plaży. nie wiem jak Ty, ale ja robię przeważnie 30 kilometrowe trasy w 10-12 godz, więc nie specjalnie mam czas na rozkładanie się z klamotami. zdjęcia są tylko dodatkiem do wycieczki- pamiątką. do tej pory nie miałem powodów do narzekań (w nikonie)- zawsze z ręki, zawsze kit-em. skoro teraz technikę mam tą samą, parametry lepsze, a fotki wcale nie lepsze, to na co mam winę zwalać, jak nie na sprzęt?
ale spoko... na najbliższy wyjazd zabieram statyw i zobaczymy co to zmieni. dzięki za rady w każdym razie. forum po to w końcu jest, zeby wymieniać się doświadczeniem i wiedzą, a człowiek całe życie się uczy.

aha. co mi da wyłączenie stabilizacji, jak utawiam na statywie?

Włączona stabilizacja na statywie może powodować poruszenie kadru.
Natomiast jak nie masz nastawienia na określone zdjęcia ze statywem to go nie zabieraj bo go nie użyjesz. Ja z ciekawości zapytałem o ten statyw bo sam go w górach nie używałem więc chętnie się poinspiruję dobrymi pomysłami:)
Lepszy sprzęt, lepsze parametry... grunt że mniejszy, dalej zajdziesz:)

gavin
07-02-2016, 22:46
Statyw jedynie do bebłania potoków, filtry nd ;)

neck
07-02-2016, 22:55
Jeżeli nie interesuje nas fotografowanie wschodów i zachodów słońca w górach to nie ma sensu nosić statywu. Przypadki kiedy by się przydał są nieliczne, tak jak zostało wspomniane na potrzeby użycia filtrów szarych lub do zastosowania przy dłuuugim tele i słabym świetle. Sam używałem statywu tylko do upływu ok 15 minut po wschodzie. Potem nosiłem go przypiętego do plecaka. Lekki był więc mi zupełnie nie przeszkadzał.
Wszystko więc zależy od priorytetów.

d90
07-02-2016, 23:51
Wywołałem bałagan. A to zbędne.
Mnie uczono, ze jesli focic ide, zabieram klamoty do focenia. Moze byc małe i lekkie.
Jesli "pędzi" ktos po górach, nie powinien sie nastawiać na zdjęcia. Bo to bedzie tylko dodatek. Wiec kazda fotka bedzie oki. Inaczej juz trzeba sie zatrzymać, światło zmierzyć, kadr zobaczyc, moze filtry wyjąć ... etc...

I jak Wy te fotki drukujecie ? Na bilbordy ? Co z jakością jest nie tak ? Moze po prostu brakuje wiedzy, natomiast program AUTO nie chce "pomyslec" tak samo jak operator ? Nie wiem...
Ale wiem, bo widziałem wiele razy fotki z gór znajomka, że obeznana osoba jak on, z d40 wyciąga takie cuda, ze szok.

Co do stabilizacji - wyjaśniono juz. Reszte w necie mozna poczytać.
Ale nie bazgroły domorosłych fotografów a fotografów.
Na forum tutaj też tacy są, co to bez statywu nie wyłażą a stabilizacje wyłączają. Po coś jest to podnoszenie lustra oraz inne dodatki.

Krajobrazy z resztą na długich czasach sie foci. I nie w poludnie raczej, wiec statyw...taka tam stara szkoła.
Moze juz za stara ?

:)


Przy okazji:

N85/1.8G nie lubie. Ale mam.
Szukac Waszym zdaniem do nexa czegos innego ? Samyang ? Jakiś m42 ?
Czy jakość poleci tak na łeb że nie warto, i dokupić po prostu adapter do N ?

gavin
07-02-2016, 23:54
I jak Wy te fotki drukujecie ? Na bilbordy ? Co z jakością jest nie tak ? Moze po prostu brakuje wiedzy, natomiast program AUTO nie chce "pomyslec" tak samo jak operator ? Nie wiem...


Przy tak idiotycznym podejściu do tematu, wystarczy telefon.

PiKa
07-02-2016, 23:59
Statyw w górach przydaje się jeszcze do timelapsow i do selfie ;)

Ligo
08-02-2016, 00:02
I jeszcze do podpierania zamiast ciupagi.


N85/1.8G nie lubie. Ale mam.
Szukac Waszym zdaniem do nexa czegos innego ? Samyang ? Jakiś m42 ?
Po kiego?

PiKa
08-02-2016, 00:06
I jeszcze do podpierania zamiast ciupagi.

Sa specjalne kijki trekkingowe ze śruba. Albo specjalne mini statywy które można przyczepić do dowolnych kijków.

Ligo
08-02-2016, 00:09
Truckingowe by mnie interesowały.;-)

gavin
08-02-2016, 00:10
Całe życie na gabarycie ;)

puch24
08-02-2016, 01:11
Włączona stabilizacja na statywie może powodować poruszenie kadru.


Gdzieniegdzie piszą, że nowe systemy stabilizacji wykrywają bezruch i nie próbują niepotrzebnie kompensować ruchu, którego nie ma, i z takimi systemami nie ma potrzeby wyłączania stabilizacji na statywie. Pewnie najlepiej przeczytać dokładnie zalecenia producenta aparatu i obiektywu.

<| MICHAŁ |>
08-02-2016, 05:51
no właśnie też nie rozumiem po co mnie na statyw namawiają? (.....) robię przeważnie 30 kilometrowe trasy w 10-12 godz, więc nie specjalnie mam czas na rozkładanie się z klamotami. zdjęcia są tylko dodatkiem do wycieczki- pamiątką. do tej pory nie miałem powodów do narzekań.
Bo niby na co?
Jeśli fotografujesz w dzień, a przy okazji są to głównie zdjęcia pamiątkowe z długich tras, to statyw jest jedynie balastem i zupełnie niepotrzebnym gratem z którym trzeba się obtykać.


na najbliższy wyjazd zabieram statyw i zobaczymy co to zmieni. dzięki za rady w każdym razie. forum po to w końcu jest, zeby wymieniać się doświadczeniem i wiedzą, a człowiek całe życie się uczy.
j.w.
Zmieni na pewno Twój humor... na gorszy...
uświadomisz sobie, że jak jakiś frajer targałeś ze sobą coś, czego nie użyłeś.


Natomiast jak nie masz nastawienia na określone zdjęcia ze statywem to go nie zabieraj bo go nie użyjesz. Ja z ciekawości zapytałem o ten statyw bo sam go w górach nie używałem więc chętnie się poinspiruję dobrymi pomysłami:)
+1 dla "pro"
A tak na poważnie - w górach używałem tylko wczesnym rankiem, w okolicach wschodu i do potoczków.
Z czasem i to się skończyło, bo lenistwo brało górę - średnio mi się już chce wstawać o jakiś oczadziałych porach i lecieć w teren - po prostu fotografuję od tylu lat, że ten etap mam za sobą i obfotografowane u siebie wszystko co ciekawe w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, a w górach... bywam teraz głównie aby rozkoszować się miejscem i chwilą, a nie skupiać się na fotografowaniu jak kiedyś.


Wywołałem bałagan. A to zbędne.
Mnie uczono, ze jesli focic ide, zabieram klamoty do focenia. Moze byc małe i lekkie.
Jesli "pędzi" ktos po górach, nie powinien sie nastawiać na zdjęcia. Bo to bedzie tylko dodatek. Wiec kazda fotka bedzie oki. Inaczej juz trzeba sie zatrzymać, światło zmierzyć, kadr zobaczyc, moze filtry wyjąć ... etc...
EEE tam to mit z tym nastawianiem się, albo i nie (szczególnie w górach).
Kadr albo się umie skomponować, albo nie - tak jak z byciem w ciąży - albo się jest, albo nie.
I tutaj wielogodzinne kwitnięcie gdzieś na jakiejś górce nic nie zmieni - co najwyżej będziesz mieć lepsze warunki (albo i gorsze) - jak się nie ma z czego, to się nic nie wymyśli.
Dobre zdjęcie w górach, to w wielu przypadkach kwestia odpowiedniego miejsca i chwili.

ikit
08-02-2016, 10:03
Gdzieniegdzie piszą, że nowe systemy stabilizacji wykrywają bezruch i nie próbują niepotrzebnie kompensować ruchu, którego nie ma, i z takimi systemami nie ma potrzeby wyłączania stabilizacji na statywie. Pewnie najlepiej przeczytać dokładnie zalecenia producenta aparatu i obiektywu.

Dobrze wiedzieć, w sumie z tą stabilizacją to może być takie powielanie mitu jak że robiąc zdjęcie ze statywem będzie lepiej niż robiąc bez (bo pewnie dla 99% zdjęć jest on obojętny);)
Pytam właśnie o ten statyw i tak jak podejrzewałem - jak nie ma się zamiaru używać długich czasów (płynąca woda, chmury z filtrem ND, bardzo wczesna/późna pora), jakiegoś długiego tele czy zdjęć samemu sobie to statyw będzie bardziej przeszkadzać niż pomagać w zdjęciach.
Ostatnio właśnie wziąłem statyw żeby się pobawić z wieczornymi zdjęciami, płynącą wodą, filtrem ND. Jak bym nie miał tego 'pomysłu' na jego wykorzystanie to bym te wszystkie klamoty niósł bez sensu.
I mam takie dodatkowe wrażenie że statyw może ograniczać inwencję i wręcz wpłynąć negatywnie na kadry bo np. zamiast robić zdjęcia z różnych poziomów czy miejsc przenosi się statyw ewentualnie regulując troszkę wysokość i podświadomie wybierając miejsca gdzie statyw się da ustawić, a że statyw i dłuższe czasy już generują sporo roboty to nie myśli się o zdejmowaniu z niego aparatu, skracania co chwilę nóżek aby zrobić zdjęcia z poziomu ziemi... taka pułapka.

Krzysztof_BB
08-02-2016, 10:10
Dlaczego statyw trzeba targać?
Ja ma takie maleństwo, które mieści się w torbie z aparatem i po wyjęciu rozciąga na ponad 1m wysokości.
Biorę go choćby po to aby wyeliminować zależność [ ilość osób na zdjęciu = całkowita liczba osób -1 pstrykający] :)
Nie m a to nic wspólnego ze stabilizacją/brakiem stabilizacji.

d90
08-02-2016, 10:48
Dlaczego statyw trzeba targać?
Ja ma takie maleństwo, które mieści się w torbie z aparatem i po wyjęciu rozciąga na ponad 1m wysokości.
Biorę go choćby po to aby wyeliminować zależność [ ilość osób na zdjęciu = całkowita liczba osób -1 pstrykający] :)
Nie m a to nic wspólnego ze stabilizacją/brakiem stabilizacji.

O to to to...wspólnie z dzieciakami fote se mozna zrobic pt.: "tu byłem". :)

Tez mam wlasnie taki statyw. Wazy mniej jak puszka piwa, bez której wiele osob plecaka nie uzna za spakowany :)
Hehe

Do planowanych statywowych mam ciut większy. W sumie to cieżki i wysoki. Rozkłada sie w każdą strone, lub stoi prosto na trawie.

Jak sie widoczki dla zapamiętania robi, bez cisnienia na cokolwiek, to faktycznie większy (inny) statyw jest zbędny. Ale wtedy odpada tez problem z jakością pliku.
Wiec mz popisaliśmy sobie dla hecy i tyle :) ale fajowo jest :)

Edyta mi przypomniała ze na wszelki wypadek mam w kieszeni zawsze dwa filtry jak gdzies sie wybieram. Szary i połówkę. Nawet oznaczeń nie pamietam. :) Stare juz jak świat. Holdera nie biore, a jak trzeba to ręka trzymam. Połówkę w sumie nie raz wyciągam, a szary - no jest. I tyle.


Tak patrzyłem na to 35/1.8 od sony. Używek nie ma. Dziwne. Albo szkło mało popularne, albo ludzie rozstawać sie nie z nim nie chca...

ikit
08-02-2016, 11:07
Dlaczego statyw trzeba targać?
Ja ma takie maleństwo, które mieści się w torbie z aparatem i po wyjęciu rozciąga na ponad 1m wysokości.
Biorę go choćby po to aby wyeliminować zależność [ ilość osób na zdjęciu = całkowita liczba osób -1 pstrykający] :)
Nie m a to nic wspólnego ze stabilizacją/brakiem stabilizacji.

Ja ten problem załatwiłem szerokim kątem z ręki który obejmuje ze 4 osoby:p Albo leżącym plecakiem albo elementem terenu albo jakimś uczynnym turystą...;) Poza tym nie przepadam za sobą na zdjęciach aż tak żeby nosić do tego dodatkowy osprzęt:D:D:D

Ja sobie sprawdzałem czy nd8 mi starczy w danym oświetleniu, bo zastanawiam się nad zakupem tej aplikacji zamiast noszenia filtra ale nie chcę robić np. 100+ zdjęć do danego czasu:P I nie wiem czy się ogólnie nie skończy czasem na hybrydzie ND8 i tej aplikacji aby 'dociemnić' jeszcze o jakieś 3 działki światła.

Mam jeszcze przemyślenie o aplikacjach. Fajne są np. połówkowa, ND, wyzwalanie wizjerem... Tylko zaczyna się problem jak potrzeba wszystkich trzech naraz i się okazuje że i tak trzeba ze sobą nosić pilota i np. połówkę...

<| MICHAŁ |>
08-02-2016, 11:38
nie przepadam za sobą na zdjęciach aż tak żeby nosić do tego dodatkowy osprzęt:D:D:D
na kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, które gromadziłem przez 12 lat, to może na 5 jestem.
i wcale się nimi nie chwalę

stachmuszel
08-02-2016, 12:34
oj pochwaliłeś się jednym z nich kiedyś na forum ;-)

tomek_jj
08-02-2016, 15:01
statyw to wyposażenie tak stare jak fotografia. W czasach ISO nie-wiadomo-ile i stabilizacji też wydaje się, że nie potrzebny. Ale jest potrzebny - nie zawsze ale jest. Nie ma takiej stabilizacji, która pozwala na wykonanie z ręki 1sek i więcej. Zdjęcia nocne z niskim ISO (100...200) to najczęściej kilka sekund dla nocnego miasta do kilkunastu - kilkudziesięciu sekund w przypadku nocnych krajobrazów. Bez statywu ani rusz. Podobnie fotografie rozmytej wody , rozmytych chmur, czy z długiego tele. Jeżeli nie chcesz tak fotografować to nie potrzebujesz statywu. Jednak jak już potrzebujesz to na pewno nie takiego za 6PLN - szkoda czasu. Dla kompaktów, czy lekkich bezluster z małymi stałkami minimum taki http://fotozakupy.pl/slik-sprint-mini-ii-gm/26789s. Mam, używam z kompaktem i czasami tez jest za lekki. Ale mieści się w plecaku, jest bardzo dobrze wykonany i ma akceptowalną głowicę

puch24
08-02-2016, 15:06
A może jako alternatywa dla statywu tzw. beanbag (woreczek z grochem)?

d90
08-02-2016, 15:26
Groch niestety tez trzeba nosić :)

Krzysztof_BB
08-02-2016, 15:32
Ale statyw umożliwia kręcenie aparatem w każdą stronę i ustalenie go w żądanym kierunku i na dowolnej wysokości jakoś nie przemawia do mnie podkładanie pod plecak kupy kamieni żeby uzyskać np. 1,2 wysokości aparatu nad gruntem.
Skoro jest maleńki mieści się w torbie to w czym problem?
A co o proszenia o focię kogoś przypadkowego.. cóż różne mam doświadczenia najgorzej to było z lustrzanką - wytłumacz laikowi, żeby przycelował AF w facjatę przekadrował i do tego tak jak mi się podoba.
Po powrocie miałem fotki, że było ostre nie to co chciałem. Dlatego czym prędzej kupiłem mały statywik - nie był drogi jakieś 50 PLN.
Dziś to jest luksus aparat na statywie wykadrowuję sobie przez wizjer odchodzę i jeszcze co nieco widzę w odkręconym ekraniku do tego mogę uruchomić migawkę przez samowyzwalacz albo po wi-fi,
generalnie sprzęt foto dziś to super sprawa.

ikit
08-02-2016, 15:40
Groch niestety tez trzeba nosić :)

A jest to szczególnie uciążliwe jak potrzebujemy mieć woreczek z grochem który umożliwi nam zrobienie zdjęć na wysokości 1.5metra od ziemi:p
Zaletą bezluster jest natomiast to że można nosić mniejszy statyw;) Sam mam w razie czego taki prosty polaroida, z 300g, z teleskopowymi nóżkami wysokości chyba max 120cm i ok 30cm po złożeniu, polecany tu onegdaj chyba przez Totoma. I mi utrzymuje półminutowe ekspozycje (dłuższych nie sprawdzałem) A7 ze szkłami 200-400g (póki co sprawdzałem 28 i 50mm) czyli nawet jakieś 850g. Wiadomo że nie jest jakiś super stabilny ani wygodny i jak mocno wieje to nie da rady ale w większości wypadków starczy:)

cz4rnuch
08-02-2016, 15:41
Kiedyś próbowałem ustawić aparat na psie (moim), którego jak wiadomo nie trzeba nosić oraz można nim kręcić w każdą stronę. Niestety jakość zdjęć nie powalała więc uznaję że pies się do tego nie nadaje. Jeśli komuś zależy na samojebkach to faktycznie w tej chwili jest sporo sprzętu z kategorii travel który waży tyle co butelka wody i pewnie nieźle się sprawdzi w przypadku tak lekkiego sprzętu jak bezlusterkowce (sam szukam czegoś niedrogiego pod lustrzankę więc będę wdzięczny za wszelkie sugestie). No ale jeśli robimy zdjęcia za dnia, niekoniecznie chcemy być na tych zdjęciach, nie focimy strumyków i waty cukrowej na niebie to nawet ten jeden kilogram wydaje się byś zbędny.

ikit
08-02-2016, 15:59
Ale statyw umożliwia kręcenie aparatem w każdą stronę i ustalenie go w żądanym kierunku i na dowolnej wysokości jakoś nie przemawia do mnie podkładanie pod plecak kupy kamieni żeby uzyskać np. 1,2 wysokości aparatu nad gruntem.
Skoro jest maleńki mieści się w torbie to w czym problem?
A co o proszenia o focię kogoś przypadkowego.. cóż różne mam doświadczenia najgorzej to było z lustrzanką - wytłumacz laikowi, żeby przycelował AF w facjatę przekadrował i do tego tak jak mi się podoba.
Po powrocie miałem fotki, że było ostre nie to co chciałem. Dlatego czym prędzej kupiłem mały statywik - nie był drogi jakieś 50 PLN.
Dziś to jest luksus aparat na statywie wykadrowuję sobie przez wizjer odchodzę i jeszcze co nieco widzę w odkręconym ekraniku do tego mogę uruchomić migawkę przez samowyzwalacz albo po wi-fi,
generalnie sprzęt foto dziś to super sprawa.

Przez wifi w telefonie możesz na bieżąco patrzyć jaki kadr Ci robi turysta i go instruować wyżej/niżej-lewo-prawo, fokus wcześniej ustawić manualnie i wyzwolić migawkę też telefonem;)

cz4rnuch
08-02-2016, 16:13
Taki turystopod, w dodatku sterowany głosem.

d90
08-02-2016, 16:57
Pomysł z turystą bardzo fajny :)
Tyle że nie kazdy potrafi szybko biegać za swoim aparatem hehe

(jak to sie mowi: naiwnych nie sieją, sami sie rodzą hehe)

Krzysztof_BB
08-02-2016, 17:41
Przez wifi w telefonie możesz na bieżąco patrzyć jaki kadr Ci robi turysta i go instruować wyżej/niżej-lewo-prawo, fokus wcześniej ustawić manualnie i wyzwolić migawkę też telefonem;)

Tak to ja owszem chcę, ale tylko z ładną turystką:)

ikit
08-02-2016, 17:56
Ale tylko taką która wygląda na bardzo zmęczoną, nie będzie miała siły uciekać z aparatem;] Albo zakonnicę...

neck
08-02-2016, 18:19
SEL 10-18


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/23wppcm-1.jpg
źródło (http://oi66.tinypic.com/23wppcm.jpg)

d90
08-02-2016, 18:27
Ale tylko taką która wygląda na bardzo zmęczoną, nie będzie miała siły uciekać z aparatem;] Albo zakonnicę...

Baba nie musi uciekać. I tak nikt facetowi nie zaufa, ze aparat jest/był jego :)
Hehe

Babie, tym bardziej do ręki (aparatu) bym nie dał hehe :)

krystiano77
08-02-2016, 19:42
SEL 10-18


Świetne ujęcie. i akurat na czasie- w trakcie rozmów o górach

d90
08-02-2016, 21:13
Góry fajne som :)
Ale kurde dlaczego takie wysokie ?
Hehe

12mm szybko sprzedasz. Ma dobre recenzje. Sam bym kupił, ale to nie moj target. Kit mi styka na 16mm w sumie :)

Ligo
08-02-2016, 21:52
Ale tylko taką która wygląda na bardzo zmęczoną, nie będzie miała siły uciekać z aparatem;] Albo zakonnicę...
Zakonnicę ciężko spotkać na szlaku, więc trzeba jedną zabierać ze sobą.;-)

A jak się nie ma gór pod ręka, musi wystarczyć ersatz. Wspinać się można, a w razie czego zawsze jest winda.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/7DdSjaT-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/7DdSjaT.jpg)
Nex6, SLR 35/1.7

birkoff
08-02-2016, 22:21
birkoff

Do A7/A6000 są dwa systemy przenoszące radiowo pełną automatykę:

Phottix
Lampa Phottix Mitros + TTL,HSS,ma wbudowany odbiorniki i nadajnik czyli można nią sterować inne grupy lamp 1200pln Chyba jedyny element tego systemu ze stopką SONY ISO
Phottix Mitros TTL,HSS ma wbudowany odbiornik ok 800pln Na ten moment tylko ze stopką Minolty i ewentualnie przejściówka
Sterownik Phottix Odin Pełna automatyka, sterowanie 3 grupami lamp Stopka Minolta, w komplecie z odbiornikiem Phottix Odin 1050pln
Odbiornik Phottix Odin Pelna automatyka,stopka Minolta czyli lampy z taką stopką albo Sony ISO i przejściowka
Odbiornik Phottix Strato Nie przenosi automatyki czyli lampa w trybie manualnym ok.230pln
Zapowiedziany jest sterownik Odin II mam nadzieję że ze będzie ze stopką ISO. Nie wiadomo co i kiedy będzie ,do C i N wszystko tańsze.

Nissin Speedlite Di700A + nadajnik Air 1 Brak HSS ,nie interesowalem się tym systemem

Dzięki za odpowiedź. Trochę drogie te opcje.
Jeszcze mam takie pytanie do obeznanych w temacie: czy np. tego nissina i40 można połączyć kablem z aparatem? W sensie jakby przedłużyć połączenie ze stopką - to chyba nie wymaga jakiejś wielkiej filozofii (tak mi się wydaje). Fajnie jakby lampa działała chociaż w trybie manualnym.

No i właśnie jeszcze jeden problem. Lampy które działają na NEX-6 (taki posiada zdyboo), wcale nie chcą działać na A6000. Na dpreview jest temat, że i YN560 II i III nie działają (albo działają w kratkę). Teraz już sam nie wiem. Jest może tutaj ktoś, kto konkretnie używał A6000 z jakąś lampą wyzwalaną po kablu (już nawet nie koniecznie radiowo)?
Np. tutaj znalazłem taki kabelek:
http://www.fotograficzneakcesoria.pl/przewod-kabel-ttl-do-sony-zamiennik-oc-1100,id1447.html?gclid=CjwKEAiAluG1BRDrvsqCtYWk81g SJACZ2BCeukHOlj-S3I7WTyPg061DnT80h4_CBKvp_Iw41QdUchoC3e7w_wcB
Powyższy kabelek i nissin i40 to byłaby dla mnie najlepsza opcja (tania).

Od biedy zostaje Nissin Di700A, no ale to już cena podobna do Phottix'a (blisko 1000 zł)
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/lampa-blyskowa-nissin-nissin-di700a-do-sony.html
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nissin-wyzwalacz-radiowy-commander-air-1-sony.html

Co o tym sądzicie?

dodo34
08-02-2016, 23:25
birkoff
Ten kabelek jest na stopkę Sony-Minolta, a Sony A6000 posiada stopkę Multi-Interface. Chcąc korzystać z tego kabelka, jak i Phottix'ów przytoczonych przez Jacek5, musisz nabyć adapter ADP-MAA.
Co do różnic Nex6 a A6000, to chodzi o dostęp lampy błyskowej do pinu, który w A6000 jest zamalowany czarną farbą i nie ma styku z lampą (chodzi o przód stopki). To tak w wielkim skrócie, a uwierz, też przerobiłem forum dpreview. Nissin i40 jest świetny, ale chyba najtaniej będzie go sterować lampą Sony HVL-F20M (używki chodziły po 250-300zł).

d90
08-02-2016, 23:35
Zakonnicę ciężko spotkać na szlaku, więc trzeba jedną zabierać ze sobą.;-)

A jak się nie ma gór pod ręka, musi wystarczyć ersatz. Wspinać się można, a w razie czego zawsze jest winda.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/7DdSjaT-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/7DdSjaT.jpg)
Nex6, SLR 35/1.7

Obrazek fajny, lubie miastowe obrazki :)

ale mój Fujian bardziej (duzo bardziej chyba) boki masakruje :)

Cały czas nie potrafie znalezc nic o Fujian 50/1.4 na nexie. Poza tym ze gdzies pisali ze daje paskudna winietę na dx. I żadnych obrazków. Kurde, pewnie źle szukam.
Prawda li to ? Do bani jest ?
:)

<| MICHAŁ |>
09-02-2016, 00:01
oj pochwaliłeś się jednym z nich kiedyś na forum ;-)
ja????
a łyżka na to niemożliwe!!!!


w sieci są moje dwa zdjęcia - jedno na pejsie, a drugie na linkinie.



PS
fajne zdjęcia wrzucacie

Umbra
09-02-2016, 00:15
Zakonnicę ciężko spotkać na szlaku, więc trzeba jedną zabierać ze sobą.;-)

A jak się nie ma gór pod ręka, musi wystarczyć ersatz. Wspinać się można, a w razie czego zawsze jest winda.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/7DdSjaT-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/7DdSjaT.jpg)
Nex6, SLR 35/1.7

Czy ja wiem czy tak ciężko?

https://gombrowitch.files.wordpress.com/2016/02/12031456_852179238184716_4755771567452599173_o.jpg

Ligo
09-02-2016, 00:29
Czy ja wiem czy tak ciężko?

https://gombrowitch.files.wordpress.com/2016/02/12031456_852179238184716_4755771567452599173_o.jpg

W punkt. :-)

neck
09-02-2016, 08:09
ja????
a łyżka na to niemożliwe!!!!


w sieci są moje dwa zdjęcia - jedno na pejsie, a drugie na linkinie.



PS
fajne zdjęcia wrzucacie

Wrzuciłeś tutaj zdjęcie z córka, która siedziała Ci "na barana". Tematem rozmowy były dzieci w górach ;)

stachmuszel
09-02-2016, 09:06
na kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, które gromadziłem przez 12 lat, to może na 5 jestem.
i wcale się nimi nie chwalę


oj pochwaliłeś się jednym z nich kiedyś na forum ;-)


ja????
a łyżka na to niemożliwe!!!!
w sieci są moje dwa zdjęcia - jedno na pejsie, a drugie na linkinie...


Wrzuciłeś tutaj zdjęcie z córka, która siedziała Ci "na barana". Tematem rozmowy były dzieci w górach ;)

Dokładnie, to zdjęcie mam na myśli.

ikit
09-02-2016, 10:20
Czy ja wiem czy tak ciężko?



W sezonie w Tatrach prawie zawsze można spotkać zakonnice.

GePe
09-02-2016, 19:32
Ciekawe, może dla innych systemów też zrobią. Fajnie by było, wszystkie Rokkory z autofokusem :-)
https://www.youtube.com/watch?v=3binM22uUpg&ab_channel=TechartPro

Edyta
Na stronie producenta jest przed sprzedaż i są dostępne adaptery pod inne systemy.
Niestety adapter jest kompatybilny tylko z A7II i A7RII.

ikit
09-02-2016, 20:23
Bierzesz do tego adapter leica-MD i masz MD z AFem:)

Ligo
10-02-2016, 00:45
Dawno kota nie było.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/B8YReXZ-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/B8YReXZ.jpg)

Krzysztof_BB
10-02-2016, 10:55
Miałeś za wąski obiektyw, kot na dachu nie został objęty w kadrze.

mazilis
10-02-2016, 13:52
Próbka filmowa z a6000
https://www.youtube.com/watch?v=cmPzkiS5tbQ&feature=youtube_gdata_player

Remol71
10-02-2016, 18:10
Wodotryski.

Umbra
10-02-2016, 19:55
Są jakieś tanie adaptery Nikon F - Sony E? Chciałbym podpiąć N85/1.8D. Na allegro są same drogie.