PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony NEX



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

<| MICHAŁ |>
13-09-2015, 13:39
nie znam się, ale zakładam, że to silnik jpg tak spłaszcza - albo jest to celowe, żeby zdjęcia w jpg'ach wyglądały w miarę podobnie dla całego zakresu iso, albo to kwestia jakiejś innej zasady tworzenia pliku.
Trzeba by było napisać do twórcy testu i zapytać go o metodologię.

PiKa
13-09-2015, 21:46
Ale tu nie chodzi o splaszczanie, tylko o znacznie wyższe dr w jpg...

rmn1
14-09-2015, 18:23
Cześć, powiedzcie mi jest coś szerokiego i jasnego, coś szerszego niż fujian 35/1.7 co będzie tanie i ma adapter do nexa?

Ligo
14-09-2015, 19:29
Nie bardzo. Ale możesz kombinować z Lens Turbo na M42 i np. Flektogon 35/2.4.

ikit
14-09-2015, 19:40
LT+flektogon to pod tysiaka...
Mitakon ma 24/1.7 ale to tez drogo.
Samyang ma 24/1.4 i 16/2 (no i 12/2 ale to chyba za szeroko?:D).
FD albo nikon może coś mają. Natomiast z szerszych staroci większość szkieł ma:
- wysokie ceny
- zafarby i słabą jakość (głównie dalmierzowe)
- f2.8 albo gorszej
albo kilka tych cech;p

GePe
14-09-2015, 23:12
Cześć, powiedzcie mi jest coś szerokiego i jasnego, coś szerszego niż fujian 35/1.7 co będzie tanie i ma adapter do nexa?

KIRON 28mm f2 :-)

<| MICHAŁ |>
15-09-2015, 08:51
Cześć, powiedzcie mi jest coś szerokiego i jasnego, coś szerszego niż fujian 35/1.7 co będzie tanie i ma adapter do nexa?
pytanie jest konkretne - co to znaczy tanie?
mojego fd24 kupiłem względnie tanio i w stanie kolekcjonerskim - obiektyw wyglądał jakby właśnie wyjechał z fabryki. Tyle że nie jest jakoś specjalnie jasny bo to 2,8, choć jest jeszcze wersja 2,0. Ale ta wersja jest już zdecydowanie droższa.
Wiele starych szkieł jest obecnie droższych niż 2-3 lata temu - zasługa rozpowszechnienia się bezlusterkowców, więc wiele manualnych szkieł przeżywa drugą młodość, a jak wiadomość popyt określa cenę.
Nie masz niestety łatwego zadania i mówiąc szczerze - jeśli ma być szeroko i wyjątkowo tanio, to nie wróżę Ci nic dobrego.
Gdybym nie miał tego szkła i stanąłbym przed zakupem czegoś szerokiego do nex'a, to zdecydowałbym się na szkło systemowe 20mm. Małe, względnie tanie, wspierające hybrydowy AF i całkiem porządne optycznie. Moim zdaniem warte zakupu. No chyba, ze bardzo zależy Ci na szkle manualnym, ale tak jak pisałem wcześniej - cudów się nie spodziewaj.
Dodam jeszcze, że rzadko które szkło, szczególnie mówiąc o starych szkłach, jest dobre optycznie od pełnej dziury. Aby taki obiektyw na prawdę dobrze odwzorowywał (ostrość, kontrast) należy go przymknąć. Pytanie wtedy jest jedno - po co komu jasne szkło, skoro trzeba go przymykać?

Owain
15-09-2015, 11:19
Poranny zdziś


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/icrdkz-2.jpg
źródło (http://i58.tinypic.com/icrdkz.jpg)

Kilka wniosków. Chińska obudowa jest póki co szczelna, ale nie chwalę dnia przed zachodem, komfort użytkowania 7/10. Napiszę stosowna recenzję, bo może ktoś jeszcze chciałby zabrać A6000 pod wodę. Robię raw+jpg, bo bałem się o bb ale jak dla mnie to podwodny bb ustawiany w a6000 działa bardzo dobrze. Co więcej, mam wrażenie że mechanizm jpgów w a6000 przy zdjęciach podwodnych jest dużo lepszy niż rawy i moja indolencja suwaczkowa. Klnę, pocę się, a jpgi lepsze wychodzą.

Chacal
15-09-2015, 11:50
Cześć.
Jaki byście polecili adapter pod obiektywy nikkora.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

puch24
15-09-2015, 12:09
Taki, który ma pierścień do domykania i odmykania przysłony (czasem oznaczany, że to do Nikon G).

Owain,

W Rzeszowie takie żółwie pływają?

piom
15-09-2015, 14:02
no to raczej nie masz wyboru, ja też szukałem szukałem... albo sigma 30, albo e20....

ropusz
15-09-2015, 18:07
No to czekamy na nową Sigmę 24/2.8 bagnet E. Z pewnością będzie tańsza od Zeissa, ciekawe jak z obrazkiem. Póki co obiecują lepszą ostrość niż w 30 i 60.

Owain
15-09-2015, 18:12
W Rzeszowie takie żółwie pływają?
Nie w Rzeszowie a w Egiptowie, do którego ponoć wstyd jeździć bo kojarzy się z pijanymi polakami all inclusiv. Ale uwielbiam te rafy i wiszenie tam godzinami koi mój umysł i rwę kulszową. Szkoda że nie wypaliła Albania, zdjęcia byłyby ładniejsze i z lądu, ale pewnie lepiej, bo jak słyszymy, trzeba by wracać na około:/

krystiano77
15-09-2015, 18:30
znajoma wróciła niedawno z Albanii i jedyne na co narzeka, to wszechobecny syf

- - - - kolejny post - - - - - -


No to czekamy na nową Sigmę 24/2.8 bagnet E.

a kiedy niby ma być?

puch24
15-09-2015, 18:32
No chyba coś tam przebąkiwali...

ropusz
15-09-2015, 21:45
Sigma ma być podobno jeszcze we wrześniu ale ostatnio plotki nie koniecznie się sprawdzały, więc czas pokaże.

Remol71
16-09-2015, 11:01
Kupię w ciemno :)

<| MICHAŁ |>
16-09-2015, 11:22
Dzisiaj zupełnie niepotrzebnie wszedłem na allegro - ot tak z nudów, a może nieco z ciekawości i cholernie tego teraz żałuję.
Okazało się bowiem, że gdybym sprzedał większość swojego nexosprzętu, to mógłbym bez problemu kupić Df'a, który od momentu premiery jest moim marzeniem, a zawsze były inne wydatki i jakoś nie udało mi się tego zrealizować.
aż mnie łapki świerzbią... :(

ikit
16-09-2015, 11:31
Dzisiaj zupełnie niepotrzebnie wszedłem na allegro - ot tak z nudów, a może nieco z ciekawości i cholernie tego teraz żałuję.
Okazało się bowiem, że gdybym sprzedał większość swojego nexosprzętu, to mógłbym bez problemu kupić Df'a, który od momentu premiery jest moim marzeniem, a zawsze były inne wydatki i jakoś nie udało mi się tego zrealizować.
aż mnie łapki świerzbią... :(

Ja mam też swoje 'ostateczne rozwiązania':D
RX1...
Loxia 35/2...
Oba kuszą. Ale obu się też obawiam... I na razie udaje mi się trzymać z daleka dzięki ich cenom* i jakimś (ir)racjonalizowaniem.

*choć właśnie po sprzedaży nexosprzetu było by mnie na nie stać co jeszcze pogłębia strach...

<| MICHAŁ |>
16-09-2015, 11:52
o gustach się nie dyskutuje, ale dla mnie jest on po prostu piękny. Uwielbiam stare, czarno-srebrne aparaty. Cała stylizacja Df'a na oldtimera w połączeniu z matrycą z D4 jest dla mnie fenomenalna.
No po prostu ciężko mi się oprzeć. Chyba muszę się poddać jakimś elektrowstrząsom w celu zresetowania mózgu, bo nex'y nie znają dnia ani godziny... a rozum podpowiada nie nie nie, nexy's są super, nic nie potrzebujesz więcej do szczęścia....

puch24
16-09-2015, 11:58
Michał,

Mam podobne odczucia. Co prawda akurat Df nie jest moim priorytetem, ale miałbym na co "foto" wydawać pieniądze, gdybym pozbył się całego mojego sprzętu bezlusterkowego, a tym bardziej tego, z czego praktycznie nie korzystam, a co mam "dla miecia".

Pierwszego bezlusterkowca (Samsung NX100) kupiłem na Allegro za niewielkie pieniądze jako "cyfrową tylną ściankę" do innych obiektywów (w tym starych obiektywów od Zorki, ale także od Pentaxa, Minolty MD, Koniki AR, czy choćby M42), ale okazało się, że samymi NX-ami z ich obiektywami daje się całkiem fajnie robić zdjęcia, choć nigdy aparaty te nie zaspokajały moich potrzeb tak, jak lustrzanki Nikona, którymi jednak zawsze robiło mi się zdjęcia wygodniej i chętniej. Zaletą bezlusterkowców były jednak mała waga i wymiary, niewiele większe od starszych kompaktów, przy nieporównanie lepszej jakości obrazu, i dlatego stopniowo wsiąkałem coraz bardziej w system NX, choć nie zadowalał mnie w 100%.
I od jakiegoś już czasu zastanawiam się, czy nie sprzedać tego wszystkiego w cholerę i nie wrócić całkowicie do SLR Nikona... Trochę męczy mnie to trzymanie tylu srok za ogon, i jest to też nieekonomiczne. Jeden i drugi system ma swoje zalety, ale zastanawiam się, który z nich lepiej spełnia moje potrzeby, i wydaje mi się, że jednak Nikon SLR robi to lepiej niż bezlusterkowce.

stachmuszel
16-09-2015, 13:46
Michale, za jakiś czas zatęsknisz za czymś małym, innym. Df nie filmuje z tego co wiem, za jakiś czas wpadnie do głowy chęć filmowania, bez względu na to, czy tego potrzebujesz, czy nie. Zatęsknisz za peekingiem z jakimś manualnym szkłem i znów wspomnisz Nexa. I tak w kółko. Przerabiałem już to i... niestety ciągle mam zakusy. Ale walczę z tym i wiem, że to dobry kierunek.

<| MICHAŁ |>
16-09-2015, 14:01
Dlatego napisałem że prawie cały nexosprzęt :)
Jeśli, podkreślam, jeśli zdecyduję się na ten krok, to pewnie zostawię 5N+16kę. To zestaw, który zawsze można mieć przy sobie - w kieszeni, w torbie na laptopa, czy nawet w schowku w samochodzie.
Na razie muszę to gruntownie przemyśleć - po prostu czy ma to głębszy sens.

ropusz
16-09-2015, 14:45
Ja też rozważałem wiele możliwych opcji jak pooglądałem zdjęcia innych osób zrobionych tym czy innym aparatem. Na końcu zawsze przychodzi refleksja. Czy mając ten sprzęt moje zdjęcia będą lepsze? I po odpowiedzi na to pytanie wracam do tego co mam :)

A przy okazji byłaby jakaś wartość dodana z posiadania A7 zamiast A6000? Przy założeniu pozostawienia i używania obiektywów do NEXa?

puch24
16-09-2015, 15:06
Wiesz, to nie jest tylko kwestia tego, czy zdjęcia będą lepsze, ale też czy będzie się je robiło łatwiej, lepiej, przyjemniej - zresztą jedno wiąże się z drugim, bo chyba prędzej zrobi się dobre zdjęcia aparatem, który odpowiada użytkownikowi, niż aparatem, który użytkownikowi "nie leży". I nie chodzi tylko o sam aparat jako taki, ale też wszystko pozostałe, czyli obiektywy, akcesoria, itd.

Może więc mając dany "wymarzony" sprzęt nie zrobię "lepszych" zdjęć, ale będę miał większą przyjemność z samego fotografowania, a to przecież też się liczy, jeśli fotografujemy dla przyjemności, a nie dla zarobku.
Może nawet, paradoksalnie, fotograf zawodowy, który żyje ze zdjęć, świadomie "skaże się" na fotografowanie sprzętem, który mu nie odpowiada użytkowo, ale zapewnia określone techniczne możliwości, pozwalające osiągnąć niezbędny efekt czy jakość zdjęć. Amator, dla którego nie jest to chlebem, prędzej może pozwolić sobie na posiadanie sprzętu, który mu się po prostu podoba (pomijając oczywiście aspekt finansowy takiego zakupu - nie każdy ma kasę).

ikit
16-09-2015, 15:16
A przy okazji byłaby jakaś wartość dodana z posiadania A7 zamiast A6000? Przy założeniu pozostawienia i używania obiektywów do NEXa?

- przede wszystkim używanie pleśniaków (i szkieł konkurencji) na pełnej matrycy
- dostęp do LAEA4 z całą szklarnią sony A (część szkieł taniutka) na pełnej klatce oraz ewentualnego pełnego użycia szkieł FE
- lepsze, uszczelniane body z lepszymi ergonomią (pokrętło dodatkowe, guzików więcej) i lepszym (większym) ekranem
- iso50 i 1/8000s pozwalają używać jasnych szkieł jak jest jasno
- z działkę lepsze ISO
- nie jestem pewien bo nie robiłem dokładnych pomiarów ale chyba aparat ogólnie trochę szybciej działa, reaguje, włącza się, zapisuje zdjęcia itp.
- jakieś drobiazgi których nie miało a6000 typu ostrzenie na oko

Poniżej w temacie więcej opisałem, część rzeczy się już może różnić jak aparat się 'usiedział':) Np. jest wrażenie lepszej solidności body i że to wyższa półka aparatu. Natomiast minusy przesiadki też są ale po ok. 9 miesiącach od nabycia pokochałem A7kę mimo paru wad:) Sprawia mi bardzo dużo radości mimo że natywne szkło mam całe jedno. Do a6000 nie mogłem się coś przekonać, był fajny, malutki, z szybkim AFem ale coś jednak siedziało z tyłu głowy i mówiło że to nie to...
No chciałbym żeby A7 miał np. dotykowy ekran ale już nie jestem pewien czy bym go chciał kosztem wizjera do którego się przyzwyczaiłem (jasno było w tym roku;p).

http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=53285

<| MICHAŁ |>
16-09-2015, 15:48
a po zostawiłeś sobie 55-210?
jak on działa z a7? Cropuje z matrycy?
jakkolwiek by nie działał, to jak performuje na a7?

ikit
16-09-2015, 15:56
Ustawiłem autocropa po podpięciu cropowych szkieł:) Więc jest na ok 10MP. Jest przez to trochę ostrzej niż na cropowych 24MP z a6000. Nie ma niestety stabilizacji szkła... Ale to dalej najmniejsze tele jakie jest dostępne, a że tele zabieram głównie na wycieczki/wakacje to zależy mi na niedużym rozmiarze i wadze, a jego jakość mi starcza:) Jak nie zapomnę to wrzucę coś wieczorem z A7+e55-210 z wycieczki, wrzucałem już coś w temacie A7ek. Natomiast ma się niebawem pojawić 8 szkieł FE i liczę że będzie coś co mi 'godnie' zastąpi tego telezooma.

<| MICHAŁ |>
16-09-2015, 16:00
Nie ma niestety stabilizacji szkła...
to nie jest dobra wiadomość. Nie rozumiem, dlaczego ta funkcja jest niedostępna, chyba tylko dlatego, żeby nie używać cropowych szkieł i zainwestować w droższą szklarnie FE....
to czekam na wrzutę ze zdjęciem :)

Ligo
16-09-2015, 17:40
Ach, gdyby ten Df nie był taki grubaśny, gdyby Nikon zrobił coś na miarę A7II, ale z torem optycznym z FM3A - pryzmat i matówka, gdyby można było komfortowo używać choćby takiego Planara 50/1.4 ZF, albo podobnego obiektywu (nie mylić z wyluzowaną wydmuszką)...
Można sobie gdybać.

puch24
16-09-2015, 19:05
No właśnie, Df tylko z wyglądu przypomina pierwowzory. Bardzo mi się podobał na visus do chwili, gdy zobaczyłem go na jakimś zdjęciu obok pierwowzoru (FM/FE/FA itd.), i okazało się, że jest od nich ze dwa razy większy - i czar Df prysł! :-(

<| MICHAŁ |>
16-09-2015, 20:18
No właśnie, Df tylko z wyglądu przypomina pierwowzory. Bardzo mi się podobał na visus do chwili, gdy zobaczyłem go na jakimś zdjęciu obok pierwowzoru (FM/FE/FA itd.), i okazało się, że jest od nich ze dwa razy większy - i czar Df prysł! :-(
Szczerze mówiąc najbliżej mu moim zdaniem do FM3A


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/16/pic_12.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/16/6a00df351e888f8834019b00d0f432970d-800wi.jpg)

FM2 rzeczywiście jest mniejszy


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/16/p446836094-5.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/16/NikonDFANCESTOR.jpg)

Maciek, przecież gdzieś te wszystkie elektroniczne pierdoły trzeba było upakować. Nie ma co się więc dziwić, że jest grubszy i większy. Co tu mówić o aparatach - porównaj sobie wielkość pińćdziestek - nowa spuchła, jakby ją osy pokąsały

puch24
16-09-2015, 21:09
Akurat FM3a nie lubię - jego wygląd zepsuło nowe logo Nikon, które do niego zupełnie nie pasuje. Ono ładnie wygląda na nowych modelach AF, ale do FM3a pasuje, jak pięść do nosa. Na szczęście w Df poszli jednak w stylistykę retro i użyli starego logo.

Michał, oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, co piszesz - w końcu choćby matryca jest trochę grubsza od błony fotograficznej... ;-) Szkoda jednak, że nie upchnęli reszty elektroniki w postaci czegoś, jak np. motor MD12...

Tama
16-09-2015, 21:29
Ikit, a do tego A7 jakie pasują obiektywy, oczywiście poza Sony? Ten Fuji 18-55/2.8-4 jest taki fajny i niezbyt drogi ale body Fuji nie podoba mi się. Pewnie nie pasuje? A więc które, o średnim zoomie spacerowym, z przejściówką oczywiście :)

ikit
16-09-2015, 22:31
Ikit, a do tego A7 jakie pasują obiektywy, oczywiście poza Sony? Ten Fuji 18-55/2.8-4 jest taki fajny i niezbyt drogi ale body Fuji nie podoba mi się. Pewnie nie pasuje? A więc które, o średnim zoomie spacerowym, z przejściówką oczywiście :)

Szkła do innych bezluster niż E/FE nie pasują. Poza tym są tylko cropowe... Zostają za to chyba wszystkie szkła do lustrzanek i prawie wszystkie manuale. Z AFem lustrzankowe sony A/minolta AF, nikona, canona, a nie pamiętam czy coś jeszcze nie było... Z tym że na A7 obecnie chyba najlepsza opcją są adaptery na soniaki A, nie wiem czy canony i nikony już też tak na nim śmigają czy nie tylko na najnowszym modelu... Ale kit na FE jest całkiem polecany i do tego stabilizowany:) A w razie czego można poczekać chwilę co wydadzą albo LAEA4 i jakieś fajne minoltki typu nieduże 24-50/4 albo 35-70/4, chociaż w zasadzie chyba większość kombinacji zakresów i przysłon można znaleźć w tym szkła z f2.8 (też soniaki i zeissy) czy o większych krotnościach, duże i małe... Wybór jest spory, a ceny tych szkiełek całkiem atrakcyjne. Natomiast trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem i wielkością przejściówki.

A teraz trochu fotków z cropowanego 55-210 (chociaż po obróbce i wrzucaniu na internety gdzie mamy ok. 1MP z tych 10 które były to nie będzie jakiejś różnicy przy tym co było w nexach). Jak obrobię kiedyś zdjęcia z wakacji to coś dorzucę, lepsze warunki były niż w górach:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC03337-2.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/---dcPkdov9U/VdzR59ejdqI/AAAAAAAAU0k/gAEY7dV5Snc/w1200-h1200-no/DSC03337.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC03343-2.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-85gyZ_8AjEg/VdzR_N0b74I/AAAAAAAAU1E/W_ha96J1MJc/w1200-h1200-no/DSC03343.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC03376-2.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-nGkTwZaH-Tg/VdzSZda3AnI/AAAAAAAAU28/cFv0usIaLHQ/w1200-h1200-no/DSC03376.jpg)

Ligo
17-09-2015, 01:26
Szkoda jednak, że nie upchnęli reszty elektroniki w postaci czegoś, jak np. motor MD12...
I to byłoby to! Gabaryty FM2 z MD12 i przy okazji dobry uchwyt. Elektonika powinna się spokojnie zmieścić do takiego zestawu. Choćby nawet okrojona, bo nie potrzeba pierdyliona ficzerów i nawet bez AF, bo nabywca nie będzie tym robił reporterki prasowej. A jeśli wizjer i matówka byłyby na poziomie co najmniej FM2, to chyba pasjonatom taki sprzęt wystarczyłby w zupełności.

puch24
17-09-2015, 01:56
No o czymś takim właśnie marzę, choć wolałbym raczej FE2 niż FM2n, choć oczywiście jeszcze lepiej byłoby, gdyby zrobili oba - albo FM3a, ale ze starym logo, for Christ's sake! I bez tego durnego obiektywu 2,8/45P z jeszcze durniejszą osłoną przeciwsłoneczną, bo wygląda to jak wypierdek mamuta.

Ligo
17-09-2015, 03:17
No o czymś takim właśnie marzę, choć wolałbym raczej FE2 niż FM2n
To już są niuanse estetyczne. No chyba że wolisz niebieski... Albo różowy. ;-)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/cYD0gG4-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/cYD0gG4.jpg)
A3000, tele na szybko.

Tee Nikon!!! Słyszysz? Wypierdku mamuta!! Bagnet masz dobry, tylko weź to obuduj czymś normalnym!! ;-)

puch24
17-09-2015, 04:17
Chodziło mi o różnice funkcjonalne pomiędzy FE2 a FM2. ;-) I nie jestem entuzjastą różowego. ;-)
I nie napisałem, że Nikon to wypierdek mamuta. Wypierdkiem mamuta jest ten Tessar a la Nikon, czyli 2,8/45P, szczególnie z tą durną osłoną przeciwsłoneczną. Nie wiem, komu to i do czego było potrzebne.

Przyjemnie się patrzy na to zdjęcie. :-) Mógłbym zrobić bardzo podobne z jedną drobną różnicą. Zgadnij, jaką... ;-)

Ligo
17-09-2015, 04:33
I nie napisałem, że Nikon to wypierdek mamuta
Okiej... Zwracam honor mamutowi.


Przyjemnie się patrzy na to zdjęcie. :-) Mógłbym zrobić bardzo podobne z jedną drobną różnicą. Zgadnij, jaką... ;-) Nie odważam się. ;-)

Ale jestem ciekaw. Dawaj!

puch24
17-09-2015, 05:17
Po prawej też czarno, i trochę bardziej są obśrupane. ;-)

Ligo
17-09-2015, 05:36
Że niby oba czarne? Ale to nie uchodzi! Jeden silver musi być, bo on jest najbardziej seksi. ;-)
A co to obśrupane?

puch24
17-09-2015, 05:53
Odrapane...
Uważasz, że powinienem jednego przemalować sreberkiem? ;-)
Też uważam, że srebrne są ładniejsze, ale krawiec tak kraje, jak mu - materiału - staje. Mam takie, jakie udało mi się jakiś czas temu kupić.
Srebrnego mam FE, ale jest uszkodzony. Mam też sprawnego FE, ale czarnego. :-( Za to mam i srebrnego, i czarnego FA.

Ligo
17-09-2015, 06:02
Uważasz, że powinienem jednego przemalować sreberkiem?
Nieee, wystarczy szczotka druciana. ;-)


Srebrnego mam FE, ale jest uszkodzony. Mam też sprawnego FE, ale czarnego. :-( Za to mam i srebrnego, i czarnego FA.
To mi się podoba!
I like it! :-)

Tama
17-09-2015, 09:26
Ikit, czy jest różnica w obrazku A6000 z kitem lub 16-70/4 a A7 z kitem pełnoklatkowym? Który lepszy?

puch24
17-09-2015, 09:53
Nieee, wystarczy szczotka druciana. ;-)
To mi się podoba!
I like it! :-)

Po zastosowaniu szczotki drucianej robią się złote ;-), nie srebrne, bo pokrywy są chyba z mosiądzowanego plastiku lub tp. Takie "złotko" wychodzi na krawędziach, jak są poocierane.
Cieszę się. że Ci się podoba. Mnie też. Mam też czarne i srebrne FG i FG-20. ;-) Stwierdziłem, że walka o "pełne (tzn. obukolorowe) komplety" FE, FM2 i FE2 byłaby już lekką przesadą (finansową). Co nie znaczy, że nie chciałbym mieć srebrnych FM2n i FE2.
Co ciekawe, nigdy mnie nie "ciągło" do "mania" FM, F3, F4, itp.
A wracając "do ad remu", fajnie byłoby, gdyby były do nich cyfrowe tylne ścianki. Przecież tylne ścianki są w nich wymienne (i identyczne). Wystarczyłoby wymienić ściankę na cyfrową, od spodu podłączyć elektronikę, udającą motor MD12, i hey, presto! :-)

Remol71
17-09-2015, 10:29
o gustach się nie dyskutuje, ale dla mnie jest on po prostu piękny. Uwielbiam stare, czarno-srebrne aparaty. Cała stylizacja Df'a na oldtimera w połączeniu z matrycą z D4 jest dla mnie fenomenalna.
No po prostu ciężko mi się oprzeć. Chyba muszę się poddać jakimś elektrowstrząsom w celu zresetowania mózgu, bo nex'y nie znają dnia ani godziny... a rozum podpowiada nie nie nie, nexy's są super, nic nie potrzebujesz więcej do szczęścia....

Całkowicie się zgadzam, a elektrowstrząsy mam o 15.40 :D

<| MICHAŁ |>
17-09-2015, 11:43
oj to dawno się zapisałeś
ja mam na piątek, 16 kwietnia 2021. Zapomniałem się tylko spytać, czy rano, czy przed fajrantem... bo jak przed fajrantem, to może być tak, że w piątek skończą wcześniej :)

A tak swoją drogą... ten (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153676752474343&set=gm.727521540686364&type=1&theater) to musi mieć ból głowy :) (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153676752474343&set=gm.727521540686364&type=1&theater)

puch24
17-09-2015, 11:57
Sznurek ne funguje.

<| MICHAŁ |>
17-09-2015, 12:17
może dlatego, że to bezpośredni to pejsbuka - wrzucę zdjęcie. Będzie prościej


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/17/12042617_10153676752474343_7274369891027943685_n.j pg)

gość się cieszył, że wreszcie po 2 miesiącach oczekiwania do rodziny dołączył Batis

puch24
17-09-2015, 14:25
Galanty zestawik, ale mnie brakowałoby trochę długości. Nie chcę wiele - jakieś 300-400.
Bo tak, jak jest, to ciągle obracamy się w kręgu NEXa z maxem 55-200.

<| MICHAŁ |>
17-09-2015, 15:05
ja już miałem Lkę 100-400, dziękuję :)
szkło zacne, ale do chodzenia z tym po górach to potrzeba tragarza.
Po pierwszym dniu urlopu został na kwaterze, a ja cały tydzień obgoniłem 24-105

puch24
17-09-2015, 15:22
A moja znajoma lata z eLką 100-400 i bardzo ją sobie chwali - ale ona robi - i to skutecznie - różne ptaszki i inne takie. Fajny lens.

<| MICHAŁ |>
17-09-2015, 15:40
kupę fajnych zdjęć zrobiłem tym szkłem - wkrótce wrzucę kilka na fb. dam Ci znać które.
krajobraz górski na 400mm - miodzio

mariand12
17-09-2015, 19:58
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC01881-2.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-jKXwjHUkRhw/Vfr9z82dCXI/AAAAAAAALpI/MsNPEb-EUUM/s1000/DSC01881.jpg)
nex-6; samyang 12/2,0

KaarooL
17-09-2015, 20:24
Panowie, trafiłem ewenement - kupiłem zamienniki (firmowe) i pierwszy po naładowaniu trzyma jak dzik. Cyknąłem prawie 400 zdjęć i aparat pokazuje poziom naładowania aku. 72%... Było też trochę przeglądania zdjęć po drodze. A6k, IS off. Jakby co, chętnie napiszę co i gdzie kupiłem, bo po innych niby firmowych zamiennikach ten wygląda jak z innej bajki...

wpkx
17-09-2015, 20:32
Spokojnie, to tylko czasoprzestrzeń Ci się zakrzywiła...

Remol71
17-09-2015, 20:45
może dlatego, że to bezpośredni to pejsbuka - wrzucę zdjęcie. Będzie prościej


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/17/12042617_10153676752474343_7274369891027943685_n.j pg)

gość się cieszył, że wreszcie po 2 miesiącach oczekiwania do rodziny dołączył Batis

A miało być tak lekko.

ropusz
17-09-2015, 22:08
Ja mam cały czas promyk nadziei, że następca A6000 w najbliższym czasie się ukaże. A żeby w końcu jakieś zdjęcie wrzucić to wrzucam ten promyk.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC07783-2.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/e1yq7wft574hako/DSC07783.jpg?dl=0)

Ligo
17-09-2015, 23:10
Ponieważ offtopy solą życia, to jeszcze wrócę do klasyków.


Po zastosowaniu szczotki drucianej robią się złote ;-)
Tak i zobacz jakiej wartości nabierają. ;-)
http://www.ebay.com/itm/Mint-Condition-Nikon-FA-Gold-Film-Camera-with-50mm-F1-4-Lens-in-original-Box-/121694754007?hash=item1c559294d7

Na F3 mógłbym się skusić, jeśli trafiłby się w idealnym stanie. FM nie, bo za słaba migawka. F4 użytkowałem kiedyś grzecznościowo przez jakieś dwa tygodnie (pożyczony) i mimo, że bardzo przyjemny, to wolałem jednak swojego F90X.
Co do cyfrowych ścianek, to do dzisiaj nie mogę odżałować, że nie wszedł do produkcji patent Silicon Image, czyli cyfrowa wkładka do komory filmu. Ale co zrobić? Biznes jest biznes. Trzeba łosi kroić.

To jeszcze fota na uspokojenie nerwów.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/QgNedRS-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/QgNedRS.jpg)
Nex6, 50/1.4 ZF

puch24
18-09-2015, 00:46
Te moje są bardziej miedziano-mosiężne na krawędziach, a nie aż tak złote. A ten FA jest tak nuworyszowski, że aż rzygać się chce. :-( Obrzydlistwo. :-( Wyrób dla bogatych, a całkowicie pozbawionych jakiegokolwiek gustu Stanozjednoczończyków (Estadounidenses) albo Chińczyków... :-( Wstyd, Nikonie, że splamiłeś się produkcją tego świństwa!
Chyba najpiękniejszym z nowoczesnych Nikonów ery AF był F801(s)/N8008(s). Miałem, mam.

Ligo
18-09-2015, 01:12
Eee, przesada. Prędzej dla Noworosjanidos. ;-) Bo Estadounidenses jakoś się nie zabijają o to złotko.
Zresztą to stereotypy. Wspólczynnik bogatych do niebogatych jest tu pewnie niewiele większy, niż w Polsce. Dla mnie bogaty to ten, który idzie do salonu Tesli i mówi: "Czerwony model S proszę. Płatne gotówką".

stachmuszel
18-09-2015, 07:20
Mam pytanie Panowie z trochę innej beczki.
Czy właściciele kita 18-55, którzy nie używają osłony przeciwsłonecznej, zauważyli jakiś negatywny wpływ na fotki (bliki, refleksy etc)?

gavin
18-09-2015, 07:56
Ja zauważyłem, musiałem ręką osłaniać niekiedy.

stachmuszel
18-09-2015, 09:47
Ja zauważyłem, musiałem ręką osłaniać niekiedy.

Czyli da się go używać bez osłony?

gavin
18-09-2015, 09:52
No da sie, jeżeli Ci nie przeszkadza zasłanianie ręką słońca,a jak przeszkadza to sie nie da ;)

fafniak
18-09-2015, 10:47
Czy może ktoś gdzieś widział porównanie obrazków z ciamcianga 85 1.4 vs ciamciang 135 2.0 ale ten podłączony przez metabonsa speedboostera itp?

ropusz
18-09-2015, 15:18
Co do osłony przeciwsłonecznej obiektywu to Scott Kelby podawał kiedyś taki patent, że wystarczy mieć na sobie czapkę z daszkiem i jej używać do osłony. Ja jakoś nie mogę się przekonać do czapek z daszkiem ale jak ktoś używa to jest to jakaś opcja.

marcinq76
18-09-2015, 18:57
ale jak duży musiał by być ten daszek?

ropusz
18-09-2015, 22:20
Jak patrzę na posiadane osłony przeciwsłoneczne to wydają się krótsze niż daszek, więc nie rozumiem pytania.

wpkx
18-09-2015, 22:34
No wiesz... Daszek musi być długi.
Na tyle długi, by, bez zdejmowania czapki, osłaniał na max wysuniętego kita - przy robieniu na zombie oczywiście.
Bo przy korzystaniu z wizjera to byle sombrero wystarczy... :mrgreen:

marcinq76
19-09-2015, 08:52
daszek ma z 5 cm, aparat z obiektywem pewnie z 10. Więc aby użyć tegoż daszka trzeba by zdjąć czapkę z głowy i zasłaniać nią obiektyw. Ale po co, skoro łatwiej zrobić to dłonią?

gavin
19-09-2015, 09:49
Może daszek teleskopowy??

wpkx
19-09-2015, 10:20
I z gwintem statywowym...

ropusz
19-09-2015, 10:39
Trzeba zdjąć z głowy tą czapkę. Powierzchnia czapki jest wtedy większa niż dłoni i można tak przykryć aparat, że i na ekranie będzie coś widać i osłona przeciwsłoneczna nie będzie potrzebna.

puch24
19-09-2015, 13:00
Eh, jakbyś znalazł naprawdę dobrą, "prawilną" czapkę skejterską, raperską czy hip-hopową, nie trzeba by jej było zdejmać z głowy nawet przy robieniu na zombie - wystarczyłoby obrócić ją daszkiem do przodu. ;-) Długość daszka większa niż fi głowy. ;-)

wpkx
19-09-2015, 15:12
Niż fi jej zawartości na pewno...

PS Albo prawilnie hejterską.

puch24
19-09-2015, 16:09
Mówisz o mojej zawartości?!:twisted:
Choć to prawda, ostatnio mam łeb jednobitowy: mieści się w nim tylko jeden bit na raz. :-(

wpkx
19-09-2015, 16:19
Ależ Maćku! Skąd tak depresyjne podejrzenie, że piję do Ciebie?
Bójże się B... ekhm... Kosmosu?
Chodziło mi o wspomniane przez Cię kategorie indywiduów przecież.

puch24
19-09-2015, 17:26
Uczyłem kilku skejterów/hip-hopowców; zdecydowanie nie mieli pusto w głowach. Obserwuję jeszcze niektórych z nich na FB; całkiem nieźle sobie radzą zawodowo, np. jako informatycy. Nie można uogólniać.

wpkx
19-09-2015, 18:36
Racja. Nie można. Zwracam honor. I przepraszam.
Co nie znaczy, że masz równać z nimi do szeregu. ;)

puch24
19-09-2015, 19:28
Są tacy "czapkowcy", którym bliżej do magisterium, i tacy, którym bliżej do kija bejsbolowego. Pewnie ci drudzy są w przewadze... Ja, na szczęście, miałem kontakt raczej z tymi pierwszymi. ;-) Teraz są inż. albo mgr inż. i radzą sobie.

A żeby nie było tak smutno, to kilka zdjęć, kompletnie od czapki, bo niekoszerne, ale mam nadzieję, że Michał mnie nie prześwięci. Powinien zresztą (z grubsza) wiedzieć, skąd. ;-)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/20923393963_aecf91b0d7_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/xSVS4M)2015-09-07_12-53-46_SAM_0961_WB350F (https://flic.kr/p/xSVS4M) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/20921773874_132370bc0d_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/xSMytd)2015-09-07_12-53-36_SAM_0960_WB350F (https://flic.kr/p/xSMytd) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

Przyroda walczy z betonem:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/21544495765_1c76275735_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/yPPaZx)2015-09-07_12-53-05_SAM_0959_WB350F (https://flic.kr/p/yPPaZx) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/21544435715_cdcdea1344_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/yPNS9c)2015-09-07_13-59-36_SAM_0998_WB350F (https://flic.kr/p/yPNS9c) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/20921645244_f2743730e1_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/xSLUes)2015-09-10_14-53-11_DSC_0951_NIKON D5100 (https://flic.kr/p/xSLUes) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/21553104711_d008e26d1d_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/yQzi8D)2015-09-09_18-48-06_SAM_1032_WB350F (https://flic.kr/p/yQzi8D) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/21357423269_5639341c05_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/yxhnRF)2015-09-09_18-47-44_SAM_1031_WB350F (https://flic.kr/p/yxhnRF) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

wpkx
19-09-2015, 22:07
I teraz dopiero mnie upewniłeś co do zaproszenia na FB...
Ale tak to jest, gdy jeden się przedstawia, a drugi nie. :razz::D

puch24
19-09-2015, 22:13
:razz: :smile::lol:

Mam z tym problem, bo nie wiem już w końcu, czy próbować zachowywać anonimowość w Internecie, czy "wychodzić z klozetu"?

wpkx
19-09-2015, 22:37
Ja podobnie.
Dlatego nie przyjmuję zaproszeń od nieznajomych. :mrgreen:

<| MICHAŁ |>
20-09-2015, 13:57
po dzisiejszym wyjściu w teren stwierdzam z całą stanowczością, że przez ciągłe używanie MF'ów z peaking'iem zatraciłem umiejętność ostrzenia AF.
Ostrość jest wszędzie tam, gdzie nie powinna być, a tam gdzie powinna, to jej nie ma :(
nic z tego nie kumam. kompletnie bez sensu :(

puch24
20-09-2015, 14:04
No, to rzeczywiście wyjątkowa nieumiejętność: jak wyostrzyć AF. To tak, jak nieumiejętność zmiany biegów i używania sprzęgła w automacie... ;-) Gratuluję! ;-)

To znaczy, nie rozumiem! W czym filozofia? Wycelowuje się prostokącikiem w pożądany punkt, naciska spust do połowy, prostokącik robi się zielony, dociska się spust do końca. Co tu jest do umienia????

wpkx
20-09-2015, 14:13
Maciek, +1. :)
Michał, nie płacz. Wszystko będzie dobrze, wszystko się jeszcze ułoży...
Będzie ostro, będzie pikantnie, kobiety będą mdleć z rozkoszy... ;)

ropusz
20-09-2015, 15:39
Ja tam pomimo wszystkich nowinek używam tylko centralnego AF i przekadrowuję. Zauważyłem, że z PZ właściwie wszystko mam celne ale z 35/1.8 to rożnie bywa. Z 35 mam na tyle niską skuteczność celności, że trochę przestałem jej używać.

<| MICHAŁ |>
20-09-2015, 17:08
No, to rzeczywiście wyjątkowa nieumiejętność: jak wyostrzyć AF. To tak, jak nieumiejętność zmiany biegów i używania sprzęgła w automacie... ;-) Gratuluję! ;-)

To znaczy, nie rozumiem! W czym filozofia? Wycelowuje się prostokącikiem w pożądany punkt, naciska spust do połowy, prostokącik robi się zielony, dociska się spust do końca. Co tu jest do umienia????

taaaaa
problem jest taki, że nie do końca tak to zadziałało - nie mogę doczepić się do zdjęć, gdzie jest jeden przedmiot w kadrze - ostrość jest ustawiona idealnie tam gdzie powinna, ale ja dziś robiłem w lesie, gdzie jest wieloplanowość, a plany są oddalone od siebie dość nieznacznie i generalnie aparat się pogubił, co dopiero wyszło na monitorze - jest zdecydowana różnica czy ostrość będzie ustawiona metr bliżej, albo metr dalej.
Ale nic to - poradziłem sobie. spoko, dzięki za radę.
szkła af trafiły do szuflady, a mf'y na puszki.
ponownie jest git :)

puch24
20-09-2015, 17:17
A w nexach nie można ustawić wielkości pola detekcji ostrości? Bo jeśli pole jest zauważalnie większe, niż element, na który nastawia się ostrość, to wiadomo, że może się nie udać.
Poza tym, może pomóc funkcja FTM (Full Time Manual), o ile nexy ją mają (nowe Samsungi NX mają) - po nieudanym ustawieniu AF, można przeostrzyć ręcznie bez potrzeby przełączania czegokolwiek.

<| MICHAŁ |>
20-09-2015, 17:53
A w nexach nie można ustawić wielkości pola detekcji ostrości? Bo jeśli pole jest zauważalnie większe, niż element, na który nastawia się ostrość, to wiadomo, że może się nie udać.
nie można, przynajmniej nic o tym nie wiem


Poza tym, może pomóc funkcja FTM (Full Time Manual), o ile nexy ją mają (nowe Samsungi NX mają) - po nieudanym ustawieniu AF, można przeostrzyć ręcznie bez potrzeby przełączania czegokolwiek.
jeśli mam ręcznie ostrzyc obiektywem AF, to ja wolę to robić obiektywem MF - przynajmniej robi się to znacznie przyjemniej
A taka funkcja jest...

puch24
20-09-2015, 18:07
To może poszukaj tego pierwszego w instrukcji. Może aparat to ma, tylko o tym nie wiesz?
W Samsungach NX można ustawiać wielkość pola detekcji - są do wyboru cztery wielkości. Przy najmniejszym polu trzeba starannie celować i AF działa mniej pewnie, przy dużym polu działa szybciej i sprawniej, ale bywa, że łapie ostrość nie na tym, co trzeba, bo jest za mało selektywny, obejmuje za duży obszar. Ale szerokie pole przydaje się przy fotografowaniu np. ruchliwych dzieci, itp.

ikit
20-09-2015, 19:55
Ja tam pomimo wszystkich nowinek używam tylko centralnego AF i przekadrowuję. Zauważyłem, że z PZ właściwie wszystko mam celne ale z 35/1.8 to rożnie bywa. Z 35 mam na tyle niską skuteczność celności, że trochę przestałem jej używać.

Czyli ustawianie ostrości na skróty działa z obiektywem który ma większą GO a przestaje przy tym z mniejszą?:p

Co do wielkości punktu ostrości to nie wiem czy wszystkie soniaki mogły go zmieniać ale któryś na pewno bo miałem takie coś;p

ropusz
20-09-2015, 20:12
Czyli ustawianie ostrości na skróty działa z obiektywem który ma większą GO a przestaje przy tym z mniejszą?:p

Ja tam nie wiem o co chodzi ale może to wynika właśnie z używanego otworu przesłony. Jak kadruję na wyświetlaczu to wszystko jest niby ok ale jak przychodzę do domu i wrzucam zdjęcia na komputer to mi ręcę opadają.

W NEX-5R jest wybór obszaru AF ale ogranicza się do: centralny, elastyczny punktowy i multi. Mi ustawianie ostrości ręcznie też sprawia większą frajdę niż za pomocą AF i jest pewniejsze.

Umbra
20-09-2015, 22:08
A w nexach nie można ustawić wielkości pola detekcji ostrości? Bo jeśli pole jest zauważalnie większe, niż element, na który nastawia się ostrość, to wiadomo, że może się nie udać.
Poza tym, może pomóc funkcja FTM (Full Time Manual), o ile nexy ją mają (nowe Samsungi NX mają) - po nieudanym ustawieniu AF, można przeostrzyć ręcznie bez potrzeby przełączania czegokolwiek.


W a6000 można.

<| MICHAŁ |>
20-09-2015, 22:44
a5100 niby podobny, ale nie widzę takiej opcji, czyli pewnie nie ma

matys
20-09-2015, 23:17
Ze tak się przywitam po długiej nieobecności... Cześć wam wszystkim!

Ostatnio brak czasu zupełnie na hobby, stad cisza z mojej strony. Na forum co prawda jestem ale bardziej biernie niż czynnie...

Michale, ale skoro w 5n jest to liczę ze w 5100 tez będzie opcja włączenia peakingu na stałe nawet z obiektywami af, co jest jak dla mnie bardzo przydatne i często z tego korzystałem.
Spróbuj, zobacz, ocen, może pokochasz ;-)

puch24
20-09-2015, 23:31
a5100 niby podobny, ale nie widzę takiej opcji, czyli pewnie nie ma
Poczytaj instrukcję, bo tego może nie być widać na pierwszy rzut oka.

Michel71
21-09-2015, 00:26
a5100 niby podobny, ale nie widzę takiej opcji, czyli pewnie nie ma
Jest i wybór wielkości pola AF, i doostrzanie (nazywa się DMF).

Umbra
21-09-2015, 00:37
W a6000 przy wybieraniu sposobu działania AF, najeżdża się na elastyczny punktowy i przesuwa strzałkami w prawo - lewo.

<| MICHAŁ |>
21-09-2015, 06:59
Dla flexible spot tak to działa, ale w opcji punktu centralnego nie można zmienić jego rozmiaru tak jak to można było zrobić w nikonie.
No i OK - jest to rozwiązanie - przetestuję. Dziękuję.

jazco
21-09-2015, 08:40
Jakieś nowe Rokinony się pojawiły
http://www.sonyalpharumors.com/rokinon-launches-two-great-new-e-mount-lenses-50mmf-1-2-and-24mm-f1-4/

50/1.2
24/1.4

puch24
21-09-2015, 10:25
Jest tam błąd we wpisie, bo to 21 mm, a nie 24.
1,4/24 już jest od kilku lat, jest to wielkie lustrzankowe bydlę.

ropusz
21-09-2015, 22:52
Oj tam zaraz Rokinon, toż to zwykły Samyang jest.

fafniak
21-09-2015, 22:59
I w wersji filmowej
http://www.newsshooter.com/2015/09/21/samyang-surprise-korean-lens-manufacturer-announces-super-fast-21mm-t1-5-and-50mm-t1-3-cine-style-aps-c-lenses/

gavin
22-09-2015, 09:33
Jaka jest teraz najsensowniejsza przejściówka Sony-E Canon EF z AF-em?

ikit
22-09-2015, 09:37
I jak się Wam podobają te samyangi?
Dla mnie są trochę za późno i mnie już niestety nie urządzają (więc wolałbym żeby były na FF:P), natomiast ciekawi mnie stanowisko osób które dalej siedzą w systemie.
Wydaje mi się że mnie by i tak średnio urządzały... Ja sobie dzielę szkła na dwie kategorie - te do zabawy i te wygodne (choć czasem się przenikają jak było z e24 czy e50);p Manualne f1.2 zdecydowanie nie jest wygodne. Takich szkieł używałem raczej do zabawy, a podejrzewam że bym nie wydał ponad 2000zł na samyanga jak za połowę tej kwoty można się już fajnie pobawić światłem f1.2. Do zabawy gabaryty i waga też nie były dla mnie aż takie kluczowe (acz 'tradycyjne' samyangi już jednak za często zostawały w domu), a to jest główna zaleta tej 50tki (bo z f1.2 poza fuji chyba nie ma innych 50tek apsc).
21/1.4 ma dla mnie dziwną ogniskową, może do przyzwyczajenia jak nie ma w systemie jaśniejszych szerokich szkieł a komuś potrzeba;p W fuji mają jasne 16 i 18mm, u nas tylko stałki f2,8, pleśniaki nie bywają tak jasne, lustrzankowe szkła f1.4 są raczej na FF więc kloce i często nietanie, voigtlanderowe drogie i średnio działają na szerszych kątach. Jest też pośrednia opcja - mitakon 24/1.7 za 1550zł. Natomiast jak polecą z ceną ponad 2000zł to za tyle są używane wypasione zeissy 24/1.8 z AFem, małą mfd i na pewno lepszą jakością kosztem tej 2/3działki światła. I ja bym go zdecydowanie wybrał bo się nadaje i do zabawy i jako wygodne szkło:)
Ktoś się przymierza do któregoś z tych samyangów?

puch24
22-09-2015, 09:58
A ja w ogóle nie pojmuję racji istnienia obiektywów Samyanga. Tylko w wersji do Pentaxa SLR i Nikona SLR mają automatyczną przysłonę (tzn. domykającą się do wartości roboczej w chwili zdjęcia), i dopiero od stosunkowo niedawna wersje do Nikona mają wbudowane procesory, co pozwala na pomiar światła w prostszych modelach lustrzanek. Zdaje się, że od niedawna któryś tam model dostępny jest w wersji z elektroniką do Canona EOS, która daje automatyczną przysłonę i sterowanie przysłoną z aparatu.
Wszystkie pozostałe wersje i do lustrzanek, i do bezlusterkowców, są całkowicie ręczne - nie tylko, oczywiście, nie mają AF, ale i nie mają żadnego sprzężenia przysłony z aparatem. Fotografuje się więc nimi jak za króla Ćwieczka - to powrót do czasów Zenita E i wcześniejszych. Automatyczną przysłonę w lustrzankach wymyślono chyba już w latach 40-tych, a w 50-tych stała się standardem w większości obiektywów, z wyjątkiem długich tele itp. Oczywiście w ZSRR postęp ten "trochę" się opóźniał, o jakieś drobne 40 lat... Brak przysłony automatycznej był moją zmorą, gdy fotografowałem pożyczonym Zenitem E, bo ciągle zapominałem ją domknąć przed zdjęciem i otrzymywałem tragicznie prześwietlone zdjęcia. Uważam, że aparaty i obiektywy bez automatycznej przysłony należałoby "zaorać" i zapomnieć. Szczególnie w 21 wieku. I prawdę mówiąc dziwię się, że ktoś w ogóle je kupuje. Rozumiem, że można sobie kupić jakiegoś pleśniaka za 100 czy 200 złotych i bawić się w ręczne domykanie przysłony przed zdjęciem, ale w przypadku obiektywu za 2000 i więcej złotych to już dla mnie nie do przyjęcia!

Natomiast co do istnienia nowego obiektywu 1,2/50 wobec tego, że są starsze "pleśniaki" o takich samych parametrach nominalnych: cóż, wygląda na to, że współczesne matryce ~20-24 MP już docierają do granic rozdzielczości klasycznych obiektywów, a matryce 36 + już je przegoniły. Stare obiektywy po prostu "nie wyrabiają" w nowych aparatach. Zobaczcie, ile ostatnio pojawiło się nowych obiektywów np. Canona i Nikona o ogniskowych 24, 28, 35, 50, 85 mm - i zauważcie, o ile są one większe i cięższe od poprzedników, i jak mają bardziej skomplikowaną budowę optyczną. To prawdopodobnie reakcja producentów na powstanie matryc o wielkich rozdzielczościach. Możliwe więc, że ten nowy Samyang 1,2/50 jest o wiele lepszy optycznie od starych pleśniaków 1,2/50 - pamiętajcie, że większość z nich to konstrukcje z lat 70-tych, gdy każdy liczący się producent musiał mieć taki w katalogu, żeby to ładnie wyglądało, nawet jeśli ich jakość optyczna była.. ehm... ten tego... niekoniecznie... Obiektywy te nie były modyfikowane do lat 80-tych, w których ostatecznie wyginęły, a poza Canonem do EOSów inni wstrzymali ich produkcję - najjaśniejsze obiektywy do AF miały 1,4. Jakość optyczna tych starych 1,2 prawdopodobnie nijak ma się do matryc 36+. Możliwe więc, że uzasadnieniem istnienia tego nowego Samyanga jest to, że to nowy, od nowa policzony obiektyw.

ReverseEsper
22-09-2015, 10:29
@puch24 : te ciamajangi to pod APS-C są. 50/1.2 pod a6000 nie uświadczysz.
Co więcej, gdy testowałem swoje A6000 Canonem LF 58 1.2, to miałem problem z bandingiem, na zdjęciach wyraźnie widać było nierówne poziome paski które najwyraźniej były spowodowane jakimś dziwnym konfliktem między wielką tylną soczewką Canona a matryca.
Jeśli Ciamajang 50 1.2 potrafi tych pasków uniknąć, to będzie najładniejszym bebłaczem tła pod APS-C do sony, jaki można dostać.

A skoro Mitakon sprzedaje swoje 50/0.95 jak świeże bułeczki, to i Ciamajang może uszczknąć trochę tortu niedużym obiektywem, który ładnie bebła.

ikit
22-09-2015, 11:00
@puch24 : te ciamajangi to pod APS-C są. 50/1.2 pod a6000 nie uświadczysz.
Co więcej, gdy testowałem swoje A6000 Canonem LF 58 1.2, to miałem problem z bandingiem, na zdjęciach wyraźnie widać było nierówne poziome paski które najwyraźniej były spowodowane jakimś dziwnym konfliktem między wielką tylną soczewką Canona a matryca.
Jeśli Ciamajang 50 1.2 potrafi tych pasków uniknąć, to będzie najładniejszym bebłaczem tła pod APS-C do sony, jaki można dostać.

A skoro Mitakon sprzedaje swoje 50/0.95 jak świeże bułeczki, to i Ciamajang może uszczknąć trochę tortu niedużym obiektywem, który ładnie bebła.

Każdy pełnoklatkowy 50/1.2 pasuje na a6000. Że zazwyczaj z przejściówką i w sumie dwa razy cięższy i większy od tego samyanga to inna sprawa:D
Nie wiem czy te mitakony schodzą jak bułeczki natomiast fajnie że jest takie szkło:) Z tym że waży z 700-800g (choć to zbliżona waga do niektórych 50-58/1.2 z adapterem) i kosztuje pod 4000zł. Może ten samyang to rzeczywiście nie taka zła opcja na apsc...


A ja w ogóle nie pojmuję racji istnienia obiektywów Samyanga. Tylko w wersji do Pentaxa SLR i Nikona SLR mają automatyczną przysłonę (tzn. domykającą się do wartości roboczej w chwili zdjęcia), i dopiero od stosunkowo niedawna wersje do Nikona mają wbudowane procesory, co pozwala na pomiar światła w prostszych modelach lustrzanek. Zdaje się, że od niedawna któryś tam model dostępny jest w wersji z elektroniką do Canona EOS, która daje automatyczną przysłonę i sterowanie przysłoną z aparatu.
Wszystkie pozostałe wersje i do lustrzanek, i do bezlusterkowców, są całkowicie ręczne - nie tylko, oczywiście, nie mają AF, ale i nie mają żadnego sprzężenia przysłony z aparatem. Fotografuje się więc nimi jak za króla Ćwieczka - to powrót do czasów Zenita E i wcześniejszych. Automatyczną przysłonę w lustrzankach wymyślono chyba już w latach 40-tych, a w 50-tych stała się standardem w większości obiektywów, z wyjątkiem długich tele itp. Oczywiście w ZSRR postęp ten "trochę" się opóźniał, o jakieś drobne 40 lat... Brak przysłony automatycznej był moją zmorą, gdy fotografowałem pożyczonym Zenitem E, bo ciągle zapominałem ją domknąć przed zdjęciem i otrzymywałem tragicznie prześwietlone zdjęcia. Uważam, że aparaty i obiektywy bez automatycznej przysłony należałoby "zaorać" i zapomnieć. Szczególnie w 21 wieku. I prawdę mówiąc dziwię się, że ktoś w ogóle je kupuje. Rozumiem, że można sobie kupić jakiegoś pleśniaka za 100 czy 200 złotych i bawić się w ręczne domykanie przysłony przed zdjęciem, ale w przypadku obiektywu za 2000 i więcej złotych to już dla mnie nie do przyjęcia!

Natomiast co do istnienia nowego obiektywu 1,2/50 wobec tego, że są starsze "pleśniaki" o takich samych parametrach nominalnych: cóż, wygląda na to, że współczesne matryce ~20-24 MP już docierają do granic rozdzielczości klasycznych obiektywów, a matryce 36 + już je przegoniły. Stare obiektywy po prostu "nie wyrabiają" w nowych aparatach. Zobaczcie, ile ostatnio pojawiło się nowych obiektywów np. Canona i Nikona o ogniskowych 24, 28, 35, 50, 85 mm - i zauważcie, o ile są one większe i cięższe od poprzedników, i jak mają bardziej skomplikowaną budowę optyczną. To prawdopodobnie reakcja producentów na powstanie matryc o wielkich rozdzielczościach. Możliwe więc, że ten nowy Samyang 1,2/50 jest o wiele lepszy optycznie od starych pleśniaków 1,2/50 - pamiętajcie, że większość z nich to konstrukcje z lat 70-tych, gdy każdy liczący się producent musiał mieć taki w katalogu, żeby to ładnie wyglądało, nawet jeśli ich jakość optyczna była.. ehm... ten tego... niekoniecznie... Obiektywy te nie były modyfikowane do lat 80-tych, w których ostatecznie wyginęły, a poza Canonem do EOSów inni wstrzymali ich produkcję - najjaśniejsze obiektywy do AF miały 1,4. Jakość optyczna tych starych 1,2 prawdopodobnie nijak ma się do matryc 36+. Możliwe więc, że uzasadnieniem istnienia tego nowego Samyanga jest to, że to nowy, od nowa policzony obiektyw.

Ciekawy punkt widzenia, nigdy na to nie zwróciłem uwagi bo wolę widzieć to jak zdjęcie będzie wyglądać cały czas a nie tylko po domykaniu roboczym. Brak pomiaru światła mi nie przeszkadzał nigdy bo nie miałem tego problemu w lustrzankach sonego. Brakowało mi najwyżej danych obiektywu i przysłony w exifie:/
Uwaga o wyrabianiu na matrycach rzeczywiście daje do myślenia, te szkła f1.2 ledwo się wyrabiały na mniejszych niż 24MP pełnych klatkach, co dopiero na wycinku tych klatek o większej gęstości pikseli. Ciekaw jestem jak to będzie bebłać, z moich doświadczeń ostrzejsze f1.2 bebłały gorzej;p I ogólnie szkła f1.2 nie powalały tak swoim... bebłem.

Natomiast to że pojawia się cokolwiek zaprojektowanego tylko na bezlustra bardzo mi się podoba:)

A i coś nie piszecie o 21/1.4. Nie wzbudza zainteresowania?

puch24
22-09-2015, 11:31
To, co napisałem powyżej, to tylko mój bardzo prywatny punkt widzenia, być może odosobniony.
Wychodzę z założenia, że ideą lustrzanki było zapewnienie w wizjerze jasnego obrazu do celowania i ustawiania ostrości - po domknięciu przysłony do np. 8 ani jedno, ani drugie nie jest łatwe, ze względu na ciemny obraz i dużą głębię ostrości. Dlatego właśnie wymyślono przysłony, najpierw preselekcyjne, a potem automatyczne, pozwalające celować przy pełnym otworze, i domykające się w chwili zdjęcia. Aparaty, wyposażone w przycisk kontroli głębi ostrości, pozwalają ręcznie domknąć przysłonę do wartości roboczej dla celów kontroli obrazu.
SONY NEX to chyba nie dotyczy, bo w tym systemie przysłona jest, o ile wiem, cały czas domknięta do wybranego otworu, także w czasie celowania (chyba, że się mylę?). W Samsungach NX jest inaczej; jest tak, jak w lustrzankach - przysłona jest cały czas otwarta przy celowaniu i domyka się, tak jak w lustrzance, w chwili zdjęcia, a potem znów otwiera do pełnego otworu do celowania. Nie wiem, jak jest w innych systemach bezlusterkowych (Fuji, m4/3, Canon M, Nikon 1).
Dlatego uważam, że skoro aparaty i firmowe obiektywy do nich zostały wyposażone w odpowiednie mechanizmy, to dlaczego ktoś ma się tego pozbawiać, i to płacąc jeszcze "za ten brak" > 2000 zł?
Jestem gotów skazać się na tę niedogodność, zakładając do bezlusterkowca pleśniaka za 100 zł - wiadomo, coś za coś. Ale nie za 2 czy 4 tys. złotych!
Tymczasem Samyangi sprzęgają się mechanicznie i elektronicznie tylko z Pentaxami SLR; starsze wersje do Nikonów, bez procesora, mają przysłonę automatyczną, ale z tańszymi lustrzankami nie pozwalają na pomiar światła, bo te lustrzanki wymagają do tego procesora w obiektywie. Dobrze przynajmniej, że w Nikonach AF działa potwierdzenie ostrości z dowolnym obiektywem, nawet bez chipa. Wersje do EOSa to jakiś żart, bo nie tylko nie ma przysłony automatycznej (trzeba ją ręcznie domykać przed zdjęciem), ale jeszcze większość korpusów EOS, o ile wiem, nie ułatwia pomiaru światła z obcymi obiektywami (trzeba coś tam przestawiać do pomiaru przy przysłonie roboczej), i nie działa potwierdzenie ostrości w wizjerze (trzeba oszukiwać układ aparatu odpowiednim czipem) - czyli z obiektywami Samyang nie ma ani przysłony automatycznej, ani potwierdzenia ostrości - fotografuje się naprawdę jak za króla Ćwieczka, jak w latach 40-tych i wczesnych 50-tych. Może i jest to do przeżycia przy fotografii statycznej, krajobrazowej, itp. - ale przecież nie tylko takie zdjęcia się robi.
Dlatego uważam, że cofanie się w rozwoju - z dobrej, nieprzymuszonej woli - o 40 czy 50 lat, to nie dla mnie. Po to wymyślono kiedyś sprzężenia korpusów z obiektywami, żeby ułatwiało to fotografowanie, i po to, żeby z tego korzystać. Nie mam zamiaru płacić 2 czy 4 tys. za to, żeby z tego NIE korzystać! :-(

gavin
22-09-2015, 12:04
SONY NEX to chyba nie dotyczy, bo w tym systemie przysłona jest, o ile wiem, cały czas domknięta do wybranego otworu, także w czasie celowania (chyba, że się mylę?). (

Symulacja efektu ustawień, ale można ją wyłączyć.

ReverseEsper
22-09-2015, 12:04
Dobrze powiedziane :)

Mój prywatny punkt widzenia mówi mi, że brak automatyki mocno mi nie przeszkadza - głównie dlatego, że A7s w miarę wszystko jedno jaka jest przysłona. Ciamayangowi nie chce się robić elektroniki, bo pewnie wychodzi im to drożej, ale w takim razie skąd tak wysokie ceny obiektywów ?

Z drugiej strony od kiedy zaczęli się cenić, zaczęły się pojawiać nowsze konstrukcje - czyli wygląda na to, że pieniądze za te obiektywy wydają na jakąś kreatywną pracę, zamiast kopiować stare. Jeszcze trochę, a może nawet pojawi się jakaś wstępna elektronika - na pewno nie pogardziłbym najprostszym chipem mówiącym jaki to obiektyw. C1+ i LR na pewno by to doceniły.

W każdym razie, Mitakona ze swoim 50/0.95 bym chciał. takie 50/1.2 już nie wiem, musiało by mieć jakąś sensowna cenę(A ja musiałbym mieć dalej APS-C). Na Ciamyanga 12/2 te 800zł wysupłałem, bo AF przy tak szerokim kącie można było śmiało zignorować. Ale więcej ? hmmm....

Michel71
22-09-2015, 12:07
Po to wymyślono kiedyś sprzężenia korpusów z obiektywami, żeby ułatwiało to fotografowanie, i po to, żeby z tego korzystać. Nie mam zamiaru płacić 2 czy 4 tys. za to, żeby z tego NIE korzystać! :-(No to nie kupuj i nie płać, przecież nie ma przymusu. Możesz przecież wybrać np. 50/0.95 z AF i automatyczną przysłoną.
Oh, wait...

puch24
22-09-2015, 12:36
Nie wiem, czy Samyangowi "nie chce się" zrobić elektroniki - możliwe, że w grę wchodzą tu ograniczenia patentowe, licencje, których, być może, producenci aparatów nie chcą udzielić, itp.

I tak, wiem, że jest to kwestia "albo - albo" - jak chcę mieć obiektyw o świetle 1,2 czy 0,95, to muszę kupić niefirmowy bez elektroniki, bo takich z elektroniką nie ma. Szkoda, bo chyba nie jest to wielki problem, skoro firmy takie, jak Sigma i Tamron zdołały jednak wypuścić kilka obiektywów AF do różnych bezlusterkowców, i to w sensownych cenach.

Samyang wypuścił ostatnio kilka obiektywów o zdecydowanie dobrych parametrach, ale nadal ze sprzężeniami tylko do Nikona i Pentaxa. Np. Samyang Macro 2,8/100 zebrał dobre recenzje, ale nie rewelacyjne. Tamron VC 2,8/90 jest chyba optycznie lepszy, ma pełne sprzężenia, ultradźwiękowy silnik AF (USD) i redukcję wibracji VC, i do tego jest jeszcze trochę tańszy. Kto kupi Samyanga, który nie jest optycznie lepszy, a brak mu tej całej reszty?

- - - - kolejny post - - - - - -


Symulacja efektu ustawień, ale można ją wyłączyć.

Ale jest to symulacja jasności obrazu na ekranie, czy pełne uwidocznienie efektów, łącznie z domknięciem przysłony?

Czy jak się to wyłączy, to przysłona jest cały czas otwarta, i można ją domknąć jakimś guzikiem, żeby skontrolować głębię ostrości?

tomek_jj
22-09-2015, 13:23
No to nie kupuj i nie płać, przecież nie ma przymusu.
Oh, wait...
Ale fora są tez po to by się dzielić swoimi spostrzeżeniami - w tym przypadku dość sensownymi.

Michel71
22-09-2015, 13:53
Ale fora są tez po to by się dzielić swoimi spostrzeżeniami - w tym przypadku dość sensownymi.No ale co te długie wpisy wnoszą do wiedzy ogólnej, poza informacją, że puchowi24 nie pasują szkła manualne?
Proszę mnie źle nie zrozumieć - mnie te posty nie przeszkadzają, po prostu odnoszę wrażenie, że Samyang wypuszczając te obiektywy jakiś osobisty afront puchowi24 uczynił, że ten się aż tak bardzo rozpisał ;-)

ikit
22-09-2015, 14:11
Wydaje mi się że była możliwość operowania na otwartej przysłonie i przypisanie funkcji podglądu GO do jakiego guzika.
Swoją drogą wyłączenie efektu ustawień powinno poprawić szybkość wizjera. A z tego co czytałem powinien też zniknąć mały lag w wizjerze bo aparat nie musi nakładać filtrów na obraz. Ponoć AF się po wyłączeniu podglądu ustawień też poprawia (w A7 co prawda, nie wiem czy to ogólna zasada) ale nie rozumiem jak to miało działać ani nie testowałem więc zostawię to jako plotkę;)
Pobawię się tymi wszystkimi ustawieniami w domu, wiedziałem że warto Was wciągnąć w jakąś dyskusję:D

Niby samyang robi dość anachroniczne te obiektywy, jak pisałem przydałoby się chociaż przesyłanie danych... Natomiast podgląd GO w wizjerach to dopiero anachronizm. Po co widzieć coś innego niż będzie na zdjęciu jak obecnie nie potrzeba? Z całym wsparciem manuali w bezlustrach to zupełnie zbędna opcja, można sobie ostrzyć na domkniętym, jest też w razie czego skala ostrości na szkle, w wizjerze wszystko widać, a jak nie widać to się otwiera obiektyw. Wolę to niż trwałe 'widzenie' na otwartej przysłonie z przymusem przymykania żeby widzieć co chciałbym widzieć nonstop. A widać na tyle dobrze że nie zapominam nigdy domknąć przysłony jeśli potrzebowałem z jakiegoś powodu ostrzyć na otwartej.
Anachronizmem jest też brak pomiaru światła w nikonach przy innych niż gadające szkłach. To nie wina samyanga że wszyscy inni producenci to ogarnęli.

puch24
22-09-2015, 19:18
Jestem gadatliwy, wybaczcie. I lubię postawić kropkę nad i, gdy mam jakieś zdanie na jakiś temat. Stąd długość, bo nie chciałem pozostawić pola na jakieś domyślniki, itp.

Oczywiście nie jest to osobisty afront ;-), po prostu trochę drażni mnie "bezsens" tego - w latach 1940-tych zaczęto wymyślać, jak sprzęgnąć obiektyw z korpusem, by zlikwidować największą wadę lustrzanki, znacznie spowalniającą aparaty tego typu, tzn. konieczność ręcznego manipulowania przysłoną przed zdjęciem. Nie bez powodu przez długie lata lustrzanka była uważana za sprzęt a-reporterski, bo nie dawało się nią szybo pracować. No i potem przez następne 50-60 lat rozwijano te sprzężenia, komplikowano je, udoskonalano, po to, by w 2015 roku znów ręcznie przymykać przysłonę przed każdym zdjęciem...
Po prostu drażni mnie ironia tego.
To trochę tak, jakby teraz w imię nie wiadomo czego ktoś sobie wymyślił, że mamy auta zapalać korbą i ręcznie ustawiać chwilę zapłonu ("ustaw zapał na popał"), choć istnieją skuteczniejsze i łatwiejsze w użyciu rozwiązania.

stachmuszel
22-09-2015, 19:31
Puch, ale po co "manipulować przysłoną przed zdjęciem "? Ustawiacz ją raz i focisz. Ja jadąc w góry z A6000+Samyang 12/2 ustawiam f8, MF na prawie nieskończoność i zapominam o wszystkim.

<| MICHAŁ |>
22-09-2015, 19:52
Szczerze, to ja też nie do końca kumam.
nie ważne czy mam 24mm, czy 50mm, czy f2,8, czy 5,6, czy nawet 8, to przecież mogę ostrzyć bez rzeźbienia w miękkim i zabawy przesłoną - jaki to by miało mieć cel? za nic nie wiem.
po co mam otwierać obiektyw do ostrzenia? przecież na domkniętym się też da.
Już nawet pomijam hiperfokalną, bo wtedy nawet ostrzyć nie trzeba.

Umbra
22-09-2015, 20:12
Nie wiem jak jest w innych bezlusterkowcach, ale w a6000 ustawiasz przysłonę jaką chcesz i ostrzysz na tej przysłonie.

ikit
22-09-2015, 21:25
Wydaje mi się że była możliwość operowania na otwartej przysłonie i przypisanie funkcji podglądu GO do jakiego guzika.
Swoją drogą wyłączenie efektu ustawień powinno poprawić szybkość wizjera. A z tego co czytałem powinien też zniknąć mały lag w wizjerze bo aparat nie musi nakładać filtrów na obraz. Ponoć AF się po wyłączeniu podglądu ustawień też poprawia (w A7 co prawda, nie wiem czy to ogólna zasada) ale nie rozumiem jak to miało działać ani nie testowałem więc zostawię to jako plotkę;)
Pobawię się tymi wszystkimi ustawieniami w domu, wiedziałem że warto Was wciągnąć w jakąś dyskusję:D


Sprawdziłem sobie na A7ce ale podejrzewam że podobnie jest w nexach.
'Wyświetlanie podglądu na żywo - efekt ustawień' wyłączone sprawia że mamy cały czas otwartą przysłonę i domyka się ona po 'naciśnięciu spustu do połowy' więc nawet nie potrzeba przycisku podglądu GO.
W gorszych warunkach jeśli mamy zamiar domykać przysłonę to warto wyłączyć ten 'efekt ustawień' bo operujemy wtedy na otwartym obiektywie co sprawia że poprawiają się chwilowe parametry i wizjer mniej skacze, mniej szumi, a poprawa jest oczywiście tym większa im bardziej domykamy przysłonę do zdjęć.
Kolejna sprawa to że obiektyw przy włączonych 'efektach' się nie otwiera do ostrzenia i ostrzy na zadanym otworze. I mam wrażenie że wtedy jest rzeczywiście wolniej niż przy wyłączonych efektach (gdzie ostrzy sobie na pełnym otworze i dopiero domyka). Nie wiem czy będzie to mieć wpływ przy lepszych warunkach świetlnych ale w takich zdjęciach typu f6.3, 1/60, iso5000+ widać różnicę:) I w AFie i w wizjerze.

PS. Może są to oczywistości ale nie zawsze sobie zdajemy z nich sprawę, szczególnie przy mnogości opcji które mogą być włączane w różnych konfiguracjach.

puch24
22-09-2015, 23:43
I to mi się podoba: dla każdego coś miłego. Chcesz mieć tak albo inaczej - możesz sobie to włączyć zgodnie z upodobaniami lub potrzebami.

ikit
23-09-2015, 10:20
No podejrzewam że na nexach będzie podobnie ale nie mam już jak sprawdzić a nie używałem praktycznie nigdy obrazu bez włączonego efektu ustawień;p I nie wiem czy w ogóle będę:D Jak jest ciemno to i tak otwieram obiektywy więc ostrzenie jest na pełnej dziurze (acz ilość szkieł z AFem na razie jest u mnie raczej marna;p). A zachowanie wizjera mi nie przeszkadza za bardzo w gorszych warunkach. No chyba że dałoby się włączanie efektu ustawień przypisać pod guzik to chyba warte przemyślenia dla osób które dużo zdjęć robią w słabych warunkach:)

A tu coś o e55-210 pt. 'Cheap lenses are not good II':

http://joerghaag.com/2015/07/26/billige-objektive-taugen-nichts-ii-cheap-lenses-are-not-good-ii/

PS. I coś są plotki że nowy nex wychodzi... koło lutego-marca;p Choć jak miał być na początku tego roku to równie dobrze plotki się moga mylić i wyjdzie np. za tydzień albo w połowie następnego roku:p

mariand12
23-09-2015, 11:32
Ja troszkę żałuje że sprzedałem e55-210, ale pewnie pod choinkę sobie go sprawie. W góry będę miał kompletny zestaw samyang 12/2.0, sigma 30/2.8 oraz e55-210

Czornyj
23-09-2015, 14:09
Małe pytanko - orientuje się ktoś jaka orientacyjnie jest teraz realna cena używanego NEX-5N, 18-55 i 16/2,8? Szukałem na Allegro i KKM, ale ostatnio chyba mało chodliwy towar...

stachmuszel
23-09-2015, 14:49
Marcinie, wg mojej wiedzy:

Sel18-55 300-400pln
Sel16 300-400 płn
Body 5n 600-800 płn
w zależności od stanu.

Czornyj
23-09-2015, 14:59
Wielkie dzięki, to nawet lepiej niż sądziłem - zmykam na Alledrogo ^_^

neck
23-09-2015, 19:32
5N + 18-55, plac Wacława - Praga


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/2iqh1de-2.jpg
źródło (http://oi62.tinypic.com/2iqh1de.jpg)

barkowx
23-09-2015, 19:50
Ładne zdjęcie, a jak by wyglądało z chłodniejszym WB?

neck
23-09-2015, 19:58
Tak :) Chyba jednak lepiej

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/fcao0-2.jpg
źródło (http://oi62.tinypic.com/fcao0.jpg)

puch24
23-09-2015, 22:37
Puch, ale po co "manipulować przysłoną przed zdjęciem "? Ustawiacz ją raz i focisz. Ja jadąc w góry z A6000+Samyang 12/2 ustawiam f8, MF na prawie nieskończoność i zapominam o wszystkim.

No nie wiem, mnie uczyli, że przysłona ma wpływ na wygląd zdjęcia, i należy nią manipulować. Po to w ogóle się ją wbudowuje w obiektywy... podobno... ;-)

wpkx
23-09-2015, 22:52
Maciek, nie daj się!
Masz moje poparcie w 100%!
Albowiem przysłona jest po to, by ją mieć i manipulować!
Byle, bynajmniej, nie przymykać...

ropusz
24-09-2015, 07:21
Olympus ma 15/8.0 bez możliwości regulacji przysłony. Jak ktoś nie chce manipulować przysłoną to zawsze może wypróbować tego Olympusa ;)

stachmuszel
24-09-2015, 08:14
No nie wiem, mnie uczyli, że przysłona ma wpływ na wygląd zdjęcia, i należy nią manipulować. Po to w ogóle się ją wbudowuje w obiektywy... podobno... ;-)

Teraz to chyba sobie ze mnie kpisz ;-) Przysłona jest oczywiście "aby nią manipulować " na konkretne potrzeby. Napisałem, że do krajobrazu przymykam do f8, cały dzień chodzę sobie po górach, to po co ją niepokoić;-) Wbrew temu co napisał Wojtek, nie focę krajobrazu na f2.

wpkx
24-09-2015, 09:35
Wojtek też nie foci krajobrazu na f2, Wojtek foci go na f1,0. :razz:

puch24
24-09-2015, 10:17
+1.

Pamiętajcie cały czas o limicie dyfrakcyjnym, który ogranicza ostrość, tym bardziej, im mniejszy format kadru. f/8 na formacie APS-C już powoduje spadek rzeczywistej rozdzielczości.

stachmuszel
24-09-2015, 11:02
Generalizujesz. W przypadku S12/2 najlepszy rozkład rozdzielczości centrum/brzeg kadru jest na f5,6-8. Dyfrakcja daje się we znaki dopiero od f11. Na przysłonach f2-4.0 obiektyw jest ostry w centrum, brzegi są takie sobie, w krajobrazie ważny jest cały kadr. Jak chcecie focić krajobraz na otwartym obiektywie proszę bardzo, nikt wam nie broni, tak samo jak mnie nie zabroni na lekko przymkniętym ;-)

puch24
24-09-2015, 11:06
Chyba, że Ci wymontujemy przysłonę z obiektywu... ;-)

stachmuszel
24-09-2015, 11:13
Będę się bronił, nie dam ;-)

puch24
24-09-2015, 11:35
Generalizujesz. W przypadku S12/2 najlepszy rozkład rozdzielczości centrum/brzeg kadru jest na f5,6-8. Dyfrakcja daje się we znaki dopiero od f11. Na przysłonach f2-4.0 obiektyw jest ostry w centrum, brzegi są takie sobie, w krajobrazie ważny jest cały kadr. Jak chcecie focić krajobraz na otwartym obiektywie proszę bardzo, nikt wam nie broni, tak samo jak mnie nie zabroni na lekko przymkniętym ;-)

Tak, generalizuję. Piszę, co wynika z obliczeń, zaprezentowanych w przeczytanym czasopiśmie.
Sam napisałeś o ROZKŁADZIE OSTROŚCI. Przymykanie przysłony poprawia brzegi, ale jednocześnie pogarsza środek, przynajmniej w teorii. Może nie jest to od razu widoczne, ale zjawisko występuje.
Jest ono drastyczne w przypadku kompaktów z matrycą jak ćwierć paznokcia. Wg wzoru Abbego, w kompakcie z matrycą 1/2,5" w przypadku obiektywu zoom np. 3,5-5,6, już przysłona 3,5 na szerokim kącie powoduje pogorszenie ostrości, i matryca, niezależnie od swojej rozdzielczości nominalnej, daje obrazy, jakby miała 4,6 MP dla światła czerwonego, 6,5 dla zielonego i 9,7 dla niebieskiego. Więc, teoretycznie, matryca 16 MP w kompakcie z obiektywem 3,5-5,6 nie ma sensu. Przy 5,6 (np. na długim końcu zooma, albo po przymknięciu) ostrość pogarsza się na tyle, że odpowiednie ekwiwalenty rozdzielczości matrycy wynoszą 1,8 MP dla czerwonego, 2,5 dla zielonego i 3,8 dla niebieskiego. Po jakiego więc grzyba matryca 16 MP? Dla przysłony 8 liczby te wynoszą 0,9, 1,2 i 1,8 MP. Żeby wykorzystać rozdzielczość 16-megowej matrycy, kompakt nie może pracować przy przysłonie mniejszej, niż 2,8.

W przypadku APS-C i matrycy 20-megowej, nie należy schodzić poniżej 6,3-8. Każde dalsze domknięcie tylko pogarsza ostrość.

zdyboo
24-09-2015, 12:12
tylko pogarsza ostrość.

Ostrość jest najważniejsza.

http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06109.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06109.jpg)

PS. Chwilę mnie nie było, coś się wydarzyło? Czy Wy nadal o sprzęcie?

daniel4g
24-09-2015, 19:35
Od dzisiaj cena A6000 z kitem w kilku sklepach (m.in euro, saturn) spadła do 2599zł. Czy myślicie, że może to być czyszczenie magazynów przed premierą nowego modelu?

neck
24-09-2015, 19:54
Ostatnio też ceny spadały przed tym jak miał się pojawić następca a potem po konferencji Sony ceny wróciły do swojego poziomu. Następca raczej będzie na wiosnę. Przynajmniej takie głosy można spotkać w internecie.

ISO 1600, 10 mm, niestety nie szło w tym miejscu rozłożyć statywu, za ciasno i za dużo ludzi robiących zdjęcia lustrzankami z włączoną lampą :D


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/684nzb-2.jpg
źródło (http://oi58.tinypic.com/684nzb.jpg)

ropusz
24-09-2015, 20:31
... i za dużo ludzi robiących zdjęcia lustrzankami z włączoną lampą :D
Tak mnie właśnie zastanawiało co to za białe plamy na tych wieżach. Kto by pomyślał, że to od lustrzankowych flashów ;)

neck
24-09-2015, 20:35
Tak mnie właśnie zastanawiało co to za białe plamy na tych wieżach. Kto by pomyślał, że to od lustrzankowych flashów ;)

Nie, tutaj akurat to ja zawaliłem, ale się właśnie poprawiam, tyle, że tutaj nie będę spamował tymi samymi kadrami :)

PS. Te lustrzankowe i ajfonowe flesze tak daleko nie sięgają ;p

blaciej
24-09-2015, 21:39
ISO 1600, 10 mm, niestety nie szło w tym miejscu rozłożyć statywu,

Czyżbyś się zaopatrzył w 10-18?

neck
24-09-2015, 21:45
Czyżbyś się zaopatrzył w 10-18?

Tak, kupiłem używkę. Na początku trochę mi się wydawał za duży do starego 5N ale już się przyzwyczaiłem. Jakość obrazka jaki daje także mi się podoba.

<| MICHAŁ |>
25-09-2015, 07:06
wczorajsze 5n + 55-210 @55


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC04681-2.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/25/DSC04681.jpg)

ropusz
25-09-2015, 10:21
Jest jedna 10-18 na alledrogo niby nowa w dobrej cenie ale jak pytałem o nią sprzedającego to wygląda to bardzo podejrzanie, więc ostrzegam przed ewentualnym zakupem.

neck
25-09-2015, 11:59
To jest obiektyw bez faktury a więc kupujący nie ma gwarancji...Interesowałem się nim jak się pojawił. Miał być rzekomo kupiony na firmę, ale gość nie udostępni faktury bo są na niej też inne pozycje i firma nie chce tego ujawniać...

ropusz
25-09-2015, 16:04
Taaa, sprzedający nie pokazuje faktury, brak pudełka, brak osłony przeciwsłonecznej, nie chce podać nr seryjnego.

wpkx
25-09-2015, 16:39
Tajemniczy z niego biznesmen...

Franek_
25-09-2015, 16:46
Może to cichy wspólnik?

wpkx
25-09-2015, 16:58
Ropusza czy necka? A może cichego?

blaciej
25-09-2015, 17:07
Piszecie o tym za mniej niż 1900 ze śląska? Właściciel mi napisał, że dostał go od teściów jako prezent ale pomylili się bo wcześniej sprzedał aparat..

neck
25-09-2015, 17:10
Dziwne, że ci wszyscy, którzy sprzedają niby prezenty nie mają oryginalnych pudełek ani faktury. Jeżeli ktoś komuś kupuje obiektyw jako prezent to chyba oczywiste jest, że chowa gdzieś u siebie fakturę żeby mieć gwarancję. Mi ten gość powiedział, że kupuje go na firmę, Tobie Blaciej, że dostał jako prezent i to już go dyskwalifikuje.

zdyboo
25-09-2015, 17:50
http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06273.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06273.jpg)

neck
25-09-2015, 19:42
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/2qn1ilf-2.jpg
źródło (http://oi59.tinypic.com/2qn1ilf.jpg)

ropusz
25-09-2015, 21:27
Neck, zacne fotki. Wczoraj była jeszcze używka 10-18 udokumentowana za ok. 2000 ale już się sprzedała.

neck
25-09-2015, 21:31
Dzięki Ropusz, polujesz na szeroki kąt?

puch24
25-09-2015, 22:02
Pewnie go zachęciłeś tymi prażskimi fotkami. ;-)

ikit
25-09-2015, 22:19
Neck, zacne fotki. Wczoraj była jeszcze używka 10-18 udokumentowana za ok. 2000 ale już się sprzedała.

Kurcze no a mojego nikt nie chce...

Umbra
26-09-2015, 00:44
Ostatnio też ceny spadały przed tym jak miał się pojawić następca a potem po konferencji Sony ceny wróciły do swojego poziomu. Następca raczej będzie na wiosnę. Przynajmniej takie głosy można spotkać w internecie.

ISO 1600, 10 mm, niestety nie szło w tym miejscu rozłożyć statywu, za ciasno i za dużo ludzi robiących zdjęcia lustrzankami z włączoną lampą :D


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/684nzb-1.jpg
źródło (http://oi58.tinypic.com/684nzb.jpg)


Świetna fota.

krystiano77
26-09-2015, 06:10
Kurcze no a mojego nikt nie chce...

Ja chce, ale drogo cenisz :p

ropusz
26-09-2015, 08:06
Dzięki Ropusz, polujesz na szeroki kąt?

Nigdy nie miałem UVA a jest przynajmniej jedno miejsce, gdzie by mi się przydał. Tak samo chodzi za mną zrobienie w końcu porządnego zdjęcia księżyca i tele by się przydało.

ikit
26-09-2015, 09:32
Ja chce, ale drogo cenisz :p

Czy ja wiem... Drugi poszedł parę dni temu za tyle samo.

neck
26-09-2015, 10:13
Byl w podobnej cenie ale z roczna gwarancja jeszcze :)

ikit
26-09-2015, 10:35
Od osoby z 7 komentarzami...;]

neck
26-09-2015, 10:47
Ten 7 jest odemnie bo ja go kupilem. Wszystko w porzadku, najpierw sprawdzilem goscia, wlasciciel firmy wiec uznalem, ze ryzyko mniejsze.

zdyboo
26-09-2015, 11:30
http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06975.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06975.jpg)

Remol71
26-09-2015, 11:32
A ja chyba dojrzałem do S60DN. Dumam też mocno, czy by nie kupić A6000.

stachmuszel
26-09-2015, 14:28
Remol, jeśli nie potrzebny Ci lepszy wizjer, szybkosc i Wi-Fi to daruj sobie. Miałem a3000 a mam a6000. Z całym szacunkiem dla a6000 ale a3000 generuje nic a nic gorszy obrazek niz a6000. No i dla większych szkieł a3000 ma lepszą ergonomię.

Umbra
26-09-2015, 14:58
Ja mam problem, żeby to wifi skonfigurować także i ta zaleta jest taka sobie. :P

krystiano77
26-09-2015, 17:11
Czy ja wiem... Drugi poszedł parę dni temu za tyle samo.

kumpel ma do sprzedania 2 miesięczny za 2 tys, więc Twój jest za drogi i koniec. brałbym od kumpla, ale nie mam 2 tys ;(

rmn1
26-09-2015, 20:02
Pytałem niedawno o coś szerszego niż 35mm i jasnego... a może SOny 20/2.8? Co o Tym myślicie? Można by było iść w jakieś pleśniaki, canona fd na przykład, ale brak af i tak dalej... Ktoś ogarnięty mógłby zrobić jakiś krótki wywód sel20 vs inne możliwosci w tej cenie?

zdyboo
26-09-2015, 20:22
W tej cenie to jedyna sensowną opcją jest Sigma 19/2.8. Ja mam E20 i to moje ulubione szkło, bo ze względu na rozmiar mogę aparat mieć zawsze przy sobie. Jest ostre od pełnej dziury i współpracuje z konwerterem szerokokątnym. Ma pełne wsparcie producenta (firmware) i AF hybrydowy zależy tylko od puszki. Sigma ma możliwość korzystania z hybrydowego AF podobno tylko na środkowym polu AF. Sigma podobno jest za to ostrzejsza, ale przy tym większa.
E20 ma standardową średnice filtra dla szkieł do matrycy APS, czyli 49 mm.



http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06755.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06755.jpg)

rmn1
26-09-2015, 20:41
Sigma duża, musiałaby być cporo lepsza od Sony... warto sie wzastanawiać? Gdybym miał Sony za 450zł?

Zdjęcie: łał.

puch24
26-09-2015, 20:43
Tomku, zdjęcie łał łał! +1

wpkx
26-09-2015, 20:48
http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06755.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06755.jpg)


Bardzo znaczna dystorsja, w dodatku niesymetryczna.

neck
26-09-2015, 20:59
To tak na koniec spamowania tutaj zdjęciami z Pragi.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/244wduh-1.jpg
źródło (http://oi59.tinypic.com/244wduh.jpg)

puch24
26-09-2015, 21:03
Łee. Bez dystorsji? ;-)

neck
26-09-2015, 21:14
KIT jest tak kiepskim obiektywem, że nie wie co to dystorsja nawet ;p

ropusz
26-09-2015, 21:18
Ja mam i Sigmę 19 i Sony 20 ale nie widzę ich przewagi nad PZ. Ale ja nie umiem za bardzo robić zdjeć, nie chce mi się wstawać na wschody i nie chce mi się chodzić na zachody a w południe nie widzę większej różnicy. Sigma ma chyba troszkę cieplejsze kolory.

Remol71
26-09-2015, 21:46
Ja bym coś wrzucił z PZ ale ostatnio robię same gnioty i się wstydzę. Kompletny brak polotu. Karol miał być lekarstwem ...

<| MICHAŁ |>
27-09-2015, 01:41
Dzisiaj ponownie byłem w lesie.
Zastosowałem Wasze wskazówki dotyczące rozmiaru punktu ostrości. Zdecydowanie poprawiło to odsetek ostrych zdjęć, a właściwie jeśli pojawia się jakiekolwiek zwalone, to jest to rzadkość.


Ja bym coś wrzucił z PZ ale ostatnio robię same gnioty i się wstydzę. Kompletny brak polotu. Karol miał być lekarstwem ...

Przestań. Przecież fotografowanie to ma być zabawa, a nie powód do stresu. Ja tam się nie przejmuję :)
Robię zdjęcia, aby dzielić się czymś ciekawym, co udało mi się zaobserwować. Na przykład dziś w okolicach Wielbarku było takie niebo:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/20150926_111342_DSC04761_ILCE51000fe13-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/27/2015-09-26_11-13-42_DSC04761_ILCE-51000fe13.jpg)

a zdjęcie z a5100 + 18-55

Ligo
27-09-2015, 04:27
Tak mi się skojarzyły... Chmurki z Foveona:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/Sa4wpiA-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/Sa4wpiA.jpg)
I błękit jakby bardziej. I nawet bez grzebania. Wiem, niekoszerne. Sorry.

Żeby nie było, to i z Nexa - landszafcik z belką:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/QNY9puj-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/QNY9puj.jpg)
Nex6, ZF50/1.4 z Mitakonem LT. I znowu - wiem... profanacja. :p

zdyboo
27-09-2015, 06:07
Bardzo znaczna dystorsja, w dodatku niesymetryczna.

Sam jesteś niesymetryczna i znaczna też.

Pozostałym Panom dziękuję. Zwłaszcza, że ja jakimś szczególnym fanem widoków i zdjęć z góry nie jestem, ale widać trzeba trafić na odpowiednie podłoże.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06746.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06746.jpg)

stachmuszel
27-09-2015, 07:36
Dawno nie byłem we Wrocławiu. Zmieniło się to miasto, oj zmieniło ;-)

zdyboo
27-09-2015, 08:05
No kilka rzeczy zbudowali.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06852.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06852.jpg)

wpkx
27-09-2015, 09:38
Jedni się budują, drudzy się walą...
Będzie co burzyć.

ikit
27-09-2015, 09:56
Zdyboo, to ostatnie super, chmury dużo dały:)

zdyboo
27-09-2015, 10:06
Dzięki, to jeszcze dwa za dnia.

Pudong

http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06069.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06069.jpg)

Most Nanpu

http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06487.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06487.jpg)

tilt
27-09-2015, 11:17
W tej cenie to jedyna sensowną opcją jest Sigma 19/2.8. Ja mam E20 i to moje ulubione szkło, bo ze względu na rozmiar mogę aparat mieć zawsze przy sobie. Jest ostre od pełnej dziury i współpracuje z konwerterem szerokokątnym. Ma pełne wsparcie producenta (firmware) i AF hybrydowy zależy tylko od puszki. Sigma ma możliwość korzystania z hybrydowego AF podobno tylko na środkowym polu AF. Sigma podobno jest za to ostrzejsza, ale przy tym większa.
E20 ma standardową średnice filtra dla szkieł do matrycy APS, czyli 49 mm.



http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06755.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06755.jpg)

O to mi sie szczegolnie podoba, dwa slowa o obrobce moze? Jakis AnalogEfex Pro?

zdyboo
27-09-2015, 11:22
Dzięki Marcinie.
Tak, LR + Analog Efex Pro 2, ale w tym przypadku chyba największą obróbkę zrobiło okno przez które fotografowałem.

rmn1
27-09-2015, 12:12
Świetne zdjecia. Pewnie trzeba by jakoś po równo podzielić na miejsce, umijętności i obróbke. Takie zdjęcia robi się z jednej klatki? Jakaś panorama, czy szerokie szkło?

neck
27-09-2015, 12:21
Świetne zdjecia. Pewnie trzeba by jakoś po równo podzielić na miejsce, umijętności i obróbke. Takie zdjęcia robi się z jednej klatki? Jakaś panorama, czy szerokie szkło?

Powiedziałbym 30% miejsce, 20% umiejętności i 50% obróbka :) Takie zdjęcie jak kolega Zdyboo ma w oryginalnym jpg zrobi każdy, kto znajdzie się w tym miejscu i ma aparat z miarę szerokim kątem ale nie każdy już tak fajnie to pokaże po obróbce :)

zdyboo
27-09-2015, 14:43
Świetne zdjecia. Pewnie trzeba by jakoś po równo podzielić na miejsce, umijętności i obróbke. Takie zdjęcia robi się z jednej klatki? Jakaś panorama, czy szerokie szkło?

Dzięki. To jedna klatka i szerokie szkło, S12/2. Dół odciąłem w obróbce. Jak wiadomo żeby pion był pionem, to aparat musi być w poziomie lub zostaje zabawa w PS. W przypadku pierwszego sposobu mamy zwykle nudny podział pół na pół i albo jest sztafaż albo tniemy. W przypadku drugiego sposobu największą wadą jest to, że trzeba mieć spory zapas kadru, bo nie wiadomo ile poleci na cięcie. Jak ma się taki przypadek jak Pudong robiony z Bundu, można zadzierać, bo trzeba być ślepym żeby potem brakło kadru na spady, w przypadku ślimaka przed Mostem Nanpu już jest ciasno i lepiej odciąć, choć oczywiście można zrobić kilka czy kilkanaście klatek, bo coś się trafi albo lepić panoramę.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06213.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06213.jpg)

Remol71
27-09-2015, 17:33
Z szuflady, A3k + PZ na 16mm


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/bdb4cbf3d5e327e7med-2.jpg
źródło (http://images54.fotosik.pl/827/bdb4cbf3d5e327e7med.jpg)

Stach2008
28-09-2015, 12:39
Korzystaliście w swoich nexach czy A6000 z aplikacji które mozna zakupić w sklepie sony? Chodzi mi po głowie aplikacja to tajmlapsów... Nie wiem czy warto kupić czy posiłkować się jakąś apką na androida. Jeśli ktoś ma jakies doświadczenia to chętnie się czegoś dowiem w tym temacie :-)

<| MICHAŁ |>
28-09-2015, 12:45
kupiłem.
użyłem raz do celów testowych i na razie siedzi nieużywana.
jeśli dobrze doczytałem, to apka może sklecić film, albo wrzucac zdjęcia na kartę do samodzielnego zmontowania.
Ta druga opcja wydaje mi się bardziej OK, bo apka robi max 30kl/s (przynajmniej nie udało mi się znaleźć opcji 60kl/s).
Nic androidowego nie znam, więc się nie odniosę.

PiKa
28-09-2015, 13:39
Ja korzystałem z niej na RX100, przypuszczam, że możliwości takie same. Wrzucałem tam jakiś czas temu filmy.

Są w ogóle jakieś alternatywy do niej oprócz fizycznego interwałometru ?

Owain
28-09-2015, 18:54
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/dcqvdt-2.jpg
źródło (http://i57.tinypic.com/dcqvdt.jpg)

wpkx
28-09-2015, 19:12
"Thy" Davy Jones?

Owain
28-09-2015, 19:30
"Thy" Davy Jones?

To właśnie łon:) Zdjęcie oceniam jako zadowalające, mając na uwadze ułomności pezeta, pogłębiające jego ułomności środowisko wodne, dodatkową szybkę obudowy oraz kołysanie cielska fotografującego;) Mam jeszcze kilka ciekawych, ale nie będę zarzucał. Mówić, co mówić o Egiptowie i specyficznym rodzaju ludzi tam się wybierających ale są też tacy, którzy bywają tam dla cudownych raf i żyjątek. NIC mnie tak nie luzuje jak leżenie w ciepłej wodzie nad takimi żyjątkami. Nota bene, nexy popularne w obudowach podwodnych wśród turystów holenderskich, belgijskich, francuskich...

Stach2008
28-09-2015, 19:31
Spacerek z synkiem. 20 i 50.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/StaryGaj1of2-2.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/28/StaryGaj1of2.jpg )


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/StaryGaj2of2-2.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2015/09/28/StaryGaj2of2.jpg)

<| MICHAŁ |>
28-09-2015, 19:39
ta obróbka bez kontrastu, to celowe działanie?
bo reszta, to fajna taka

zdyboo
28-09-2015, 19:53
http://tomzych.com/15_09_27_wheels/DSC06272.jpg
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_wheels/DSC06272.jpg)

krystiano77
28-09-2015, 21:08
zaćmienia nikt nie zrobił? ja polowałem, ale u mnie był biały ;(

siona
28-09-2015, 21:25
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_wheels/DSC06272.jpg)
Pożądanie...

Jacek5
28-09-2015, 21:28
Witam wszystkich.
Na przywitanie zdjęcie z moich okolic A6000, 10-18, 10mm f6,3 funkcja HDR w aparacie - bez dalszej obróbki.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img538/1752/0aieYs.jpg)

ropusz
28-09-2015, 23:29
http://tomzych.com/15_09_27_wheels/DSC06272.jpg
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_wheels/DSC06272.jpg)
Podoba mi się kontrast tematyczny.

PiKa
29-09-2015, 00:11
Nie wiem czy było https://youtu.be/l04W4mCpUfU
Coś AF w a6000 nie wypadł tak dobrze

Ligo
29-09-2015, 02:27
Jacek5 - ciekawie to wygląda.

A my teraz biegusiem do kibelka...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/pUJqOLc-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/pUJqOLc.jpg)

zdyboo
29-09-2015, 04:52
Dzięki.


http://tomzych.com/15_09_27_streets/DSC06469.jpg
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_streets/DSC06469.jpg)


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06214.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06214.jpg)

puch24
29-09-2015, 05:11
Ciekawe, ciekawe! :-)

Stach2008
29-09-2015, 09:29
ta obróbka bez kontrastu, to celowe działanie?
bo reszta, to fajna taka

tak, taki miałem pomysł na obróbkę, może jest go mniej ale nie całkiem brak 8)

mariand12
29-09-2015, 11:36
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC01975-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-shqDdKNP2Tk/VgpQtFviHRI/AAAAAAAALz0/HDrqXDkXoEo/s1000/DSC01975.jpg)
nex-6;samyang 12/2.0

Owain
29-09-2015, 13:01
Fajne:) Marian, gdzie to?:)

Jacek5
29-09-2015, 16:37
Od roku jestem posiadaczem A6000 z użytkowania którego jestem bardzo zadowolony.Jednym z obiektywów które posiadam jest Tamron 18-200 z mocowaniem E.Wygoda w użytkowaniu obiektywu z takim zakresem (brak konieczności ciągłego przepinania szkieł)jest rewelacyjna ale jeśli chodzi o światło i jakość na długim końcu to już tak dobrze nie jest +kłopoty z niepewnym AF.Czy jedyną rozsądną alternatywą jest FE 70-200/4 obiektyw owszem lekki,ze wszystkimi opcjami AF jakie daje system E ale światło tylko 4 i drogi (u nas 5,2k) i wcale nie lepszy optycznie w porównaniu do odpowiednika w C (3,9k).Czy taki zestaw: Sigma 70-200/2,8 + LA-EA4 ma szanse dziaałć ? z A6000 lub A7 ?Czy to będzie koszmar niedziałających jak należy funkcji.Z plusów: 1Ev światła więcej w trudnych warunkach , lepsza zabawa głębią i AF w LA-EA4 teoretycznie lepszy w słabym świetle ale czy tak jest faktycznie? Czy czegoś takiego w ogóle dało by się używać?

mariand12
29-09-2015, 16:59
Fajne:) Marian, gdzie to?:)

Na szlaku z Sopotni Wielkiej w stronę Hali Miziowej w Beskidzie Żywieckiem

Zdziś

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC02018-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-CbZg8Knzq00/Vgqiri9oGxI/AAAAAAAAL5E/R_OSo3bsaQ0/s1000/DSC02018.jpg)
Nex-6;Samyang 12/2,0

zdyboo
29-09-2015, 19:17
http://tomzych.com/15_09_27_wheels/DSC06493.jpg
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_wheels/DSC06493.jpg)

Jacek5
29-09-2015, 20:45
Zbydoo,świetne zestawienie tych uciekających w głąb linii wiaduktów z poprzecznymi wektorami ruchu,fajny kontrast masywnych wiaduktów i ażurowych rowerów i zajarzyłem że stłumienie kolorów może być lekarstwem na przepalone bądż nieciekawe niebo :)

zdyboo
29-09-2015, 21:14
Dzięki.
Zmniejszone nasycenie kolorów nie jest ucieczką przed szarym niebem. Mnie się tak najzwyczajniej w świecie podoba.


http://tomzych.com/15_09_27_streets/DSC06118.jpg
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_streets/DSC06118.jpg)


http://tomzych.com/15_09_27_streets/DSC06288.jpg
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_streets/DSC06288.jpg)

Jacek5
29-09-2015, 21:51
Zbydoo,wiem że to Twój styl ,od dawna oglądam twoje zdjęcia ,podobają mi się .Z tym niebem to tylko taka refleksja ogólna:) Krępujesz się czasami robiąc zdjęcia z bliskiej odległości? Jak sobie z tym radzisz?

PiKa
29-09-2015, 22:53
Jest białasem w kraju źółtków to wszystko mu wolno ;)

wain
29-09-2015, 23:00
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_wheels/DSC06272.jpg)


"(...)
a ten dziad kierowca rzuci jazdę furą i wskoczy na rower.
(...)"

zdyboo
30-09-2015, 04:46
Zbydoo,wiem że to Twój styl ,od dawna oglądam twoje zdjęcia ,podobają mi się .

Dziękuje.


Krępujesz się czasami robiąc zdjęcia z bliskiej odległości? Jak sobie z tym radzisz?

Czasem tak, ale wtedy zdjęć nie robię. Trochę pomaga możliwość odchylenia ekranu i zrobienia zdjęcia z niższej perspektywy. Jak po ustawieniu kadru, jeszcze nie patrzysz na aparat, to w zasadzie jesteś niewidoczny jako fotograf.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06116.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06116.jpg)

Czasem wystarczy się uśmiechnąć, zapytać czy tylko pokazać, że chce się zrobić zdjęcie i ludzie pozwalają, aczkolwiek wtedy należy się liczyć, że będą pozowali.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06208.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06208.jpg)
Choć akurat w tym przypadku, to nie był uśmiech do zdjęcia, a śmiali się z dziecka, które schowało się za dziadka jak zobaczyło, że robię zdjęcie.

Ale nie wszystkie dzieci takie są.

http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06209.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06209.jpg)


Jest białasem w kraju źółtków to wszystko mu wolno ;)

Trochę tak, ale nie do końca, na pewno biały jest większą atrakcją w Chinach niż w Korei Południowej. Jak się pójdzie na szanghajskie Krupówki czyli Bund to się czasem robi i za misia. Chińczycy pewnie mają odpowiednik japońskiego słowa "gajin", bo na pewno czasami dają to odczuć. Mimo, że jestem dużym białasem, to czasem byłem niewidoczny, zwłaszcza dla osób reprezentujących jakąkolwiek władzę.


"a ten dziad kierowca rzuci jazdę furą i wskoczy na rower."

A furę najlepiej da mnie, co nie? ;)

wpkx
30-09-2015, 08:11
Zbydoo


Zbydoo

Tomku, Twoje konto rośnie i rośnie... ;)

mariand12
30-09-2015, 08:21
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC02027-1.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-r08u0wO-FCc/VgqizAzeR-I/AAAAAAAAL6E/MPkM1MJjZYU/s1000/DSC02027.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC02075-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-H_7c3QykK6A/VgqjJaHbffI/AAAAAAAAL9w/SXY1F3XQeYY/s1000/DSC02075.jpg)
Nex-6;e50

zdyboo
30-09-2015, 10:02
Tomku, Twoje konto rośnie i rośnie... ;)
Moje radość też rośnie, będzie na kolejne wyjazdy.

Owain
30-09-2015, 18:11
Zbydoo i Zdyboo przerzucają się cudownymi, profesjonalnymi zdjęciami ale kotka dawno nie było...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/28kj479-1.jpg
źródło (http://i58.tinypic.com/28kj479.jpg)

zdyboo
30-09-2015, 18:48
Jak nie było, to trzeba nadrobić zaległości. Trzy na jednym zdjęciu.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06439.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06439.jpg)

Owain
30-09-2015, 19:02
Jak nie było, to trzeba nadrobić zaległości. Trzy na jednym zdjęciu.

Aliens...

Przypomina mi się cytat z "Imienia Róży":

- Jesz je?
- Dać?

zdyboo
30-09-2015, 19:08
Jak cycat i Aliens, to:

Hudson: Hej Vasquez, wziął cię kiedyś ktoś za faceta?
Vaquez: Nie, a ciebie?


http://tomzych.com/15_09_27_streets/DSC06432.jpg
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_streets/DSC06432.jpg)

puch24
30-09-2015, 19:28
O jakie śliczne kotki! ;-)
Pytanie zupełnie serio do obu Panów: jaka była ich rzeczywista wielkość, w cm?

Owain
30-09-2015, 19:35
O jakie śliczne kotki! ;-)
Pytanie zupełnie serio do obu Panów: jaka była ich rzeczywista wielkość, w cm?

Cztern.. szesn... we wzwodzie;) Światło było ciulowe i jeszcze w obudowie podwodnej bo ze snurków wieczornych wracałem ale ślicznotka:)

zdyboo
30-09-2015, 19:45
Moje cykady miały odwłok wielkości kciuka.
Taka ciekawostka, że zapodają one maksymalnie głośne dźwięki, a kółka widoczne na wieczkach pojemników były wyposażone w sitka i nie chodziło tylko o to, żeby zwierz się nie udusił, ale żeby można było posłuchać. Podobno kolekcjonuje się te cykady ze względu na barwę dźwięku właśnie.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06169.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06169.jpg)

puch24
30-09-2015, 20:00
Cztern... Szesn... Piętnaście... ;-) Czyli te cykady niewiele mniejsze, jeśli w ogóle. Fajne! Dzięx

krystiano77
30-09-2015, 20:01
zdyboo, kiedy kupujesz touita?

zdyboo
30-09-2015, 20:17
Już w szufladzie leży, wczoraj zamówiłem, dziś pojechałem do sklepu i kupiłem.
Po pierwszych dwóch fotosach testowych raczej się polubimy, mimo stosunkowo dużej głośności. :)
Może w weekend coś więcej porobię, bo chyba jakieś góry są w planach.

Na razie fotos z S12/2 jako i poprzedni był.


http://tomzych.com/15_09_27_water/DSC06303.jpg
źródło (http://tomzych.com/15_09_27_water/DSC06303.jpg)

Remol71
30-09-2015, 20:20
Już w szufladzie leży ...

Który ? 12 czy 32 ?

zdyboo
30-09-2015, 20:29
Ten szerszy. Pisałem już, S12/2 niczego nie brakuje oprócz AFa. Przez którego brak parę zdjęć poszło do kosza, bo się pierścień był przekręcił, a w wizjerze czy na ekranie tego nie było widać. Ceny Touitów spadły, a dodatkowo S12/2 pójdzie pod młotek.
Touita 32 nie widzę sensu kupować, bo mam E35, a potencjalny zysk na bokehu i być może ostrości nie jest wart wymiany, zakupu kolejnego filtra ND itp.
Cały czas nie wiem czy naprawdę potrzebuję FE28/2, na razie wygrywa teza, że nie. Dodatkowo popierana argumentem, że w zasadzie skompletowałem system pod moje potrzeby.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/DSC06116-1.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC06116.jpg)

Owain
30-09-2015, 21:46
To na dobranoc jeszcze Obcy ;P


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/m7vwnq-1.jpg
źródło (http://i59.tinypic.com/m7vwnq.jpg)

wpkx
30-09-2015, 21:58
Zabrałeś pod wodę lustro?

Owain
30-09-2015, 22:06
Zabrałeś pod wodę lustro?

Bezlustro ;P

ropusz
30-09-2015, 22:19
Ja doszedłem do wniosku, ze FE28/2 fajny ale raczej do A7 niż Nexa. To już nie ta wielkość.

puch24
30-09-2015, 22:58
Owain,
śliczny ten (auto)portret!