PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony NEX



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

jpyt
15-04-2014, 15:18
Do mnie idzie już A6000. Zdam później recenzję jak wyszła migracja z jakby niebyło dość zaawansowanej lustrzanki jaką jest D7000.
Na razie jestem pełen naiwnego ale szczerego optymizmu :)

2marekm
15-04-2014, 16:17
A do mnie przyjeżdża jutro A6000, ale tylko na 2 tygodnie. Będę miał okazję żeby przestrzelić go razem z S12. Do weekendu coś wrzucę z tego zestawu.
Prosimy, także o uwagi jak sie sprawuje w stosunku do Nex-6.

ShoRtie
15-04-2014, 16:34
Tak ja też czekam na dogłębną analizę i już ci zazdroszczę.

matys
15-04-2014, 17:09
Cholera, przez te wasze chomiki i mój się uaktywnił, jak @wyrwiflak podał ceny "nowej" 6-tki. Musze zabić chomika, bo plan był szkła powoli zbierać, a 5N sprawuje się idealnie, chociaż ostatnio po zakupie 20/2.8 wszystkie manuale leżą w szafie i się kurzą ;) a tu jest dobry pretekst to przesiadki z dotykowego ekranu na zawsze "chciany" wizjer. Wtedy zostanie 20/2.8, 30/2.8 dokupić 12/2.0 i może 50/1.8

wpkx
15-04-2014, 20:08
Cholera, przez te wasze chomiki i mój się uaktywnił (...) Musze zabić chomika (...)

Andrzeju, oto obrazek dla Ciebie, choć nie z NEXa: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=213184&highlight=algernona.

matys
15-04-2014, 21:36
Dzięki za wyręczenie mnie z tak mało przyjemnej czynności ;)

Swoją drogą zdjęcie genialne. Niedalej jak wczoraj myślałem sobie, coś dawno nie widziałem Wojtka zdjęć, a Tu taka wpadka. Będę szukał dokładniej ;)

Dzięki za zdjęcie.

wpkx
15-04-2014, 21:45
Dziękuję, Andrzeju. Z moimi zdjęciami jest ostatnio tak sobie: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=246547... ;)

matys
16-04-2014, 10:11
No czytałem właśnie ten wątek wczoraj i widzę, że "próbujesz się" z wiatrakami... Zobaczymy, czy zmieni się sposób myślenia.

A Edytka mówi, że nie wierzy żeby coś było, albo miało być gorzej z Twoimi zdjęciami ;-)

Swoją drogą szkoda, że nie można subskrybować nicków i ich nowych wątków.

drdln
16-04-2014, 16:48
Nex 6, Samyang 12 @2.8, leciutko wykadrowane zdjęcia, trochę kontrastu i clarity w Photoshopie:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC03197a_zps8159afee-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC03197a_zps8159afee.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC03198a_zpsc6ee66b6-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC03198a_zpsc6ee66b6.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC03201a_zpsd95a6a59-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC03201a_zpsd95a6a59.jpg)

maleaw
16-04-2014, 16:51
Koledzy kompletuje akcesoria do Nex'a 5t na wyjazd i nie mogę się zdecydować, a ciężko coś znaleźć... Do kita 16-50 potrzebuję filtra CPL, myślałem o tym: http://allegro.pl/40-5-cpl-hoya-filtr-polaryzacyjny-hd-40-5mm-i4138576006.html . W przyszłości bd chciał kupić jeszcze e 50 f/1.8 i do niego 40,5 mm chyba nie pasuje nie? No i czy ktoś z NExiarzy może doradzić dobry akumulator zamiennik i ładowarkę zewnętrzną? Tyle tego, że urywa głowę... Jeśli możecie, to coś z allegro ew. gdzie indziej, byleby w Polsce... Pozdrawiam :)

zdyboo
16-04-2014, 18:14
Ja używam aku z fotoamigo (http://allegro.pl/akumulator-np-fw50-sony-a33-a55-sony-nex-5-nex-3-i4135695325.html). Mają też normalny sklep internetowy, gdzie jest taniej o prowizję. Kupiłem dwa aku i używam zamiennie z oryginałem. Ładowarkę mam podróbę oryginału z ebay. Kilka dolarów kosztowała.
Polara bym nie kupował. Nie ma takiej potrzeby.

maleaw
16-04-2014, 19:20
A czemu uważasz, że nie ma sensu kupować polara?

drdln
16-04-2014, 19:26
Polar zje ci 1-2 działki światła. Kit sam w sobie jasny nie jest, więc ten polar przyda się tylko w słoneczny dzień. Poza tym średnicy 40,5 nie wykorzystasz w przyszłości do jakiegoś bardziej rozwojowego szkiełka. Jak już kupować polara, to na coś porządnego, np. na jakąś fajną stałkę, którą lubisz.

A jeśli koniecznie chcesz na 16-50, to zastanów się nad średnicami. Większość nexowych szkiełek ma gwint 49mm, więc może lepiej będzie kupić filtr o takiej średnicy + przejściówkę na 40,5. Z kolei ten zewnętrzny wysuwany tubus w 16-50 ma średnicę idealnie jak pod 52mm, więc całkiem rozsądnym wyjściem może być polar 52mm + przejściówka 40,5-52mm.

zdyboo
16-04-2014, 19:28
A czemu uważasz, że nie ma sensu kupować polara?

Oprócz aspektów nazwijmy to technicznych o których napisał Marcin, odpowiedz proszę do czego Ci będzie potrzebny polar?

maleaw
16-04-2014, 19:50
Dzięki za rzeczową odpowiedź :) poczekam aż posiądę stałkę :) BTW. Sel 50 f 1.8 chyba dobre szkiełko? Przymierza się do jego kupna ale jeszcze nie odlozylem $$ Zdybo chciałem polarka bo mi się podobają zdjęcia z jego użyciem :) nasycenie, brak refleksów no i wyjezdzam do Grecji a tam sporo będę fotografował w słońcu :)

jpyt
16-04-2014, 20:10
Zdyboo nie za bardzo rozumiem, twoje negatywne nastawienie do polara.
Może maleaw jedzie gdzieś na słoneczne plaże, albo inną wodę, a może na wakacjach będzie oglądał zabytkowe samochody - nie napisał tego, ale jest setki sytuacji zdjęciowych, w których nic nie zastąpi polara. I nic innego nie wyeliminuje paskudnego odbicia otoczenia z wypolerowanej maski samochodu, szyby czy nie usunie wszędobylskich refleksów lustra wody. O własności przyciemnienia nieba nie będę wspominał, bo to akurat jest jedyna rzecz, którą da się potem zamarkować w PS - no chyba, że używasz Polara tylko do tego celu. Wtedy ok - polar jest zbędny.

zdyboo
16-04-2014, 20:35
Nie tyle negatywne nastawienie, co brak potrzeby jego użycia. OK, jak ktoś uwielbia zdjęcia samochodów, wystaw sklepowych czy strumyków to polar jest niezbędny i radzę kupić dobry filtr, optymalizowany już pod aparaty cyfrowe.
Jeżeli chodzi o zdjęcia nieba, to właśnie wróciłem ze słonecznej Sycylii i polara nie wyjąłem z torby, a mimo to:
raz

http://tomzych.com/14_04_08_sycylia_kr/DSC01597.jpg
źródło (http://tomzych.com/14_04_08_sycylia_kr/DSC01597.jpg)

dwa

http://tomzych.com/14_04_08_sycylia_kr/DSC01887.jpg
źródło (http://tomzych.com/14_04_08_sycylia_kr/DSC01887.jpg)

trzy

http://tomzych.com/14_04_08_sycylia_kr/DSC01895.jpg
źródło (http://tomzych.com/14_04_08_sycylia_kr/DSC01895.jpg)

Typowo wakacyjne fotosy. ;)

jpyt
16-04-2014, 20:45
Dlatego napisałem, że do nieba nie jest konieczny :)

BTW. Akurat obrazkach jak z Twojego zdjęcia nr 1 preferuje używanie polara, bo nie lubię tego nadmiernego srebrzenia się wody, lubię jej głęboki odcień gdy nie ma na niej aż tylu odblasków. To samo zresztą fota 3 - jest duża szansa, że z polarem w zatoczce woda zrobiłaby się całkowicie przejrzysta cudownie pokazując kamienie i generalnie dając odczuć, że tam jest płycej. Ale .... to są po prostu preferencje, nie ma jednego, uniwersalnego postrzegania w fotografii.

zdyboo
16-04-2014, 21:02
Ale .... to są po prostu preferencje, nie ma jednego, uniwersalnego postrzegania w fotografii.

Otóż to. Ja na przykład zwykle lubię jak woda jest wodą, a nie przedłużeniem powietrza. :)

wpkx
16-04-2014, 21:06
Bez wątpienia musi to mieć związek z Twoim urodzeniem pod jednym ze znaków trygonu wodnego, nie powietrznego.

zdyboo
16-04-2014, 21:15
Akurat trygon ziemski, ale to nadal nie powietrzny.

wpkx
16-04-2014, 21:18
No. Dlatego też drutów nie stemplujesz, a będąc w powietrznym jak oo. Stemplariusze byłbyś zobligowany imperatywem.

stachmuszel
16-04-2014, 21:44
Ja za zdyboo. Moja przygoda z CPL była krótka. Kupiłem i sprzedalem:-) Niepotrzebne zawracanie sobie głowy.

zdyboo
16-04-2014, 21:48
Bardzo subiektywne spojrzenie na NEX-6
Mam aparat od pół roku i zrobiłem nim dwa poważne dla mnie plenery, kilka krótszych wycieczek oraz setki fotosów codzienności, w sumie wyszło już prawie dwa tysiące zdjęć.
Jestem dzieckiem ery cyfrowej. Minolta Z1 spowodowała zainteresowanie zdjęciami, potem był Nikon D50, zastąpiony w stosownym czasie D90. Potem przyszła kolej na aparaty analogowe, takoż ze stajni Nikona, ale nie tylko. Na drodze analogowej pojawił się zaawansowany kompakt Samsung EX2F, a w końcu NEX jako remedium na ciężką torbę.
Ten wstęp ma tylko wyjaśnić jaką drogę przeszedłem, a dodatkowo pomoże być może kilku osobom dokonać wyboru. Jeszcze jedno, od już dosyć dawna nie uznaję zoomów. Nie to, że zoom to zło, po prostu wolę stałki. Preferuję je do tego stopnia, że niedawno łapiąc za aparat zoomem, zrobiłem krok w przód, zamiast pokręcić. ;)

Z czego jestem zadowolony.

wielkość i waga – główny powód zakupu. Nie wiem jak to wygląda na papierze, ale nawet tak małe aparaty jak FM2 z naleśnikiem nie mają w tej kategorii startu do NEX-6 z naleśnikiem. Nie mam nawet stałego paska do aparatu, a smycz nadgarstkową jedynie. Używam czasem paska z karabinkami, bo jednak przy częstej zmianie szkieł wygodniej jest jak aparat wisi na szyi. Na szczęście trend konstruowania małych gabarytowo aparatów ze stosunkowo dużymi matrycami na dobre już zagościł u producentów sprzętu fotograficznego.
jakość obrazka – cyfrowo zatrzymałem się na pierwszej generacji matryc CMOS od Sony (D90). NEX-6 ma tę samą matrycę co Nikon D7000 oraz inne Nikony APS-C z matrycą 16 Mpx. Olbrzymi krok do przodu. Ilość pikseli pozwala na niemal nieograniczone cropowanie, zapas w cieniach jest jak z gumy, a i w światłach nie jest źle, ale nadal lepiej nie przepalać za bardzo.
niepozorny wygląd – aparat ma wygląd kompaktu, a nie profesjonalnej lustrzanki. Przy tym nie jest w modnym obecnie retro stylu. Czarne matowe body bez ozdobników, napis SONY i znaczek α dodatkowo zaczerniłem markerem, pozwala to jeszcze bardziej zasugerować, że jestem tylko zwykłym pstrykaczem turystycznym, a nie robię zdjęcia do gazety. :)
gibany ekran – ułatwia robienie zdjęć z żabiej perspektywy i znad głowy. Czasem też pomaga na ulicy.
elektroniczny wizjer – to pewnie najbardziej kontrowersyjna rzecz z jakiej jestem zadowolony. 100% pokrycie kadru, powiększenie obrazu, poziomnica, podkręcanie jasności obrazu przy słabym świetle, możliwość symulacji wyglądu zdjęcia, to niezaprzeczalne plusy. Obraz jaki jest wyświetlany też pozwala na wygodne kadrowanie. Muszla mogłaby być lepsza. Jestem lewooczny i przy silnym świetle z boku lub tyłu muszę zasłaniać lewy bok wizjera drugą ręką. W prawym oku jest OK, ale nie umiem nim kadrować.
Żeby było jasne, wiem jak wygląda porządny wizjer w aparacie małoobrazkowym. Przepuściłem wystarczająco dużo negatywów przez FM2 w tym z matówką z FM3 i przez F100 czy F3, żeby mieć pojęcie.
Do tego obecność wizjera zadecydowała, że akurat kupiłem NEX-6. Nie odczuwam komfortu podczas robienia zdjęć gdy mam do dyspozycji tylko ekran. Przez rok robiłem zdjęcia EX2F i miałem skalę odniesienia. Miałem styczność z wizjerami elektronicznymi w Minolcie Z1 i Sony F828. Wizjer elektroniczny w NEX-6 jest spoko i nie przeszkadza w robieniu zdjęć.

Z czego jestem niezadowolony.
akumulator – mając dSLR, na tygodniowy wyjazd zamiast ładowarki brałem drugi akumulator. Nie wspominam już o analogach gdzie w FM2 mam te same baterie od czterech lat. W NEXie konieczna jest ładowarka oraz przynajmniej jeden zapasowy akumulator lub powerbank, jeżeli aparat pozwala na korzystanie z niego. To jest największa różnica. Nie ma tragedii, są tanie i w miarę wydajne zamienniki oryginalnych akumulatorów, ale trzeba mieć świadomość, że aparat ssie energię jak nie przymierzając Zelmer paproszki. Jeden aku nie wystarcza mi na cały dzień zdjęć.
guzikologia – mały korpus z wielkim ekranem 16:9 wymusił konstrukcję w której jeden przycisk odpowiada za kilka funkcji, najczęściej za dwie. Co prawda wszystkie przyciski mają sensownie przypisane funkcje, część przycisków można zaprogramować, ale na przykład przyzwyczajenie z F100 czy D90, że do pól AFu mam osobny wybierak robi swoje. W NEX-6 muszę tę funkcję uaktywnić osobnym przyciskiem.
Górne pokrętło uniwersalne, jak dla mnie obraca się zbyt lekko i aparat potrafi się sam przestawić tylko przez to, że wisi na pasku i obija się o moje żebra. Pikuś jak się tylko przysłona przestawi, ale potrafi się włączyć bracketing czy samowyzwalacz. Nie pytajcie jak, ale to fakt.
Po ostatniej aktualizacji firmware, aparat włącza się na tyle szybko, że wyrabiam sobie odruch wyłączania go po zrobieniu zdjęcia. Pozwala to zapobiegać przypadkom frywolnych przycisków.
Olbrzymi plus guzikologia otrzymuje za to, że mimo body wielkości paczki fajek do menu zaglądam tylko po to, żeby sformatować kartę.
LV matryca – w przypadku włączenia aparatu z założonym dekielkiem po jego zdjęciu trzeba chwilę odczekać, aż obraz przestanie być prześwietlony. Znowu wyrobienie odruchu ściągania lub w ogóle nie zakładania dekla. Trochę to denerwujące, ale jak na razie nie przypominam sobie sytuacji, żebym z tego powodu stracił jakiś kadr.
materiały konstrukcyjne – nie należę do osób, które kupują aparaty z myślą o późniejszej odsprzedaży i w związku z tym dmuchają i chuchają. Aparat często noszę luzem w torbie dziennej czy nawet w kieszeni. W związku z tym na kantach zwłaszcza obiektywu już się poprzecierała farba, a z kantów obudowy puszki odprysnął w kilku miejscach lakier. Niby nic, ale zasadniczo traktuję tak wszystek swój sprzęt foto, którego gabaryty na takie traktowanie pozwalają i tylko NEXu jakoś odpadła farba.
autofokus – szybkość wystarcza w 95% typowych sytuacji, problemem jest celność. Pole AFu jest stosunkowo duże i jeżeli w większości nie wypełnia go fotografowany obiekt, to aparat ma tendencję wyostrzenia na dalszy plan. Dzieje się tak mimo czujnika krzyżowego i obecności fazowego AFu. Mnie to nie do końca przeszkadza, bo zwykle operuję szerokim kątem i to do tego przymkniętym, ale trzeba mieć świadomość, że fazowy AF na matrycy to nie to samo co fazowy AF na matówce.

optyka – może to nie wada aparatu jako takiego, ale na pewno wada systemu. Każdy z systemów EVIL cierpi na chorobę wieku dziecięcego zwaną: „dostępna optyka”. Do NEXa jest mało niewielkiej gabarytowo optyki, a dla mnie mały aparat traci sens jak muszę do niego przypiąć wielki obiektyw. Jest co prawda dużo lepiej niż w momencie startu systemu NEX, ale żeby można było przebierać jak w ulęgałkach, to nie ma jeszcze tak dobrze. Kontrargumentem może być to, że do NEXa można podłączyć niemal każdy obiektyw jaki przemysł optyczny zdołał wyprodukować, ale ja do codziennego fotografowania wolę dobre optycznie, niewielkie i w pełni wspierane przez system obiektywy. Taka fanaberia. :)

Reasumując. Jestem bardzo zadowolony z malucha i uważam, że nie ma się co bać, że to nie dSLR. Ostatecznie chodzi o zdjęcia, a tu NEX spokojnie rywalizuje z dowolnym sprzętem małoobrazkowym dostępnym na rynku.

jazco
16-04-2014, 23:18
materiały konstrukcyjne – nie należę do osób, które kupują aparaty z myślą o późniejszej odsprzedaży i w związku z tym dmuchają i chuchają. Aparat często noszę luzem w torbie dziennej czy nawet w kieszeni. W związku z tym na kantach zwłaszcza obiektywu już się poprzecierała farba, a z kantów obudowy puszki odprysnął w kilku miejscach lakier. Niby nic, ale zasadniczo traktuję tak wszystek swój sprzęt foto, którego gabaryty na takie traktowanie pozwalają i tylko NEXu jakoś odpadła farba.


Mniej więcej zgadzam się :)
Dodam do punktu powyżej, że ostatnio kółko PASM przestało mi porządnie trzymać ustawienie. Tzn. np przy A jest P albo S a przy S może być A. To denerwuje i chyba będzie szedł na gwarancyjną naprawę.

Żeby nie było tak sucho, dam zdjęcie z kita 18-55 tzw. selfie :


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/10172665_10201981936017757_8585550810572819613_n.j pg)

drdln
17-04-2014, 11:11
Tomku, świetne podsumowanie, podpisuję się pod tym.

U mnie na szczęście z farbą na korpusie nic się nie dzieje, ale ja jestem raczej z tych chuchających. ;) Chociaż od jakichś dwóch miesięcy zestaw Nex6+20/2.8 noszę w ciasnym, 'kompaktowym' futerale Lowepro i póki co (odpukać) nic się nie ściera.

sokrates
17-04-2014, 11:29
Podsumowując mój poprzedni post - pytanie dot wyboru bezlusterkowca. Wczoraj zanabyłem Nexa 5T z kitem 16-50. Póki co jestem mega pozytywnie zaskoczony po 1 jakością obrazka, możliwościami matrycy i tego co można wyciągnąć z cieni (z funkcją DRO). Po drugie jestem pozytywnie zaskoczony jednak ergonomią. 2 pokrętła, przycisk Fn i 2 programowalne przyciski funkcyjne okazują się być wystarczające do szybkiej zmiany podstawowych funkcji nawet dla takiego lustrzankowego troglodyty jak jak, skażonego latami używania D80 i D90 z gripem ;-)
Jedynie co mnie zniesmacza to po 1 kitowe szkło - nawet nie tyle jego optyczne właściwości co eletroniczna obsługa zooma.... a po 2 to brak wyboru fajnych małych i w miarę tanich szkieł.

dynax
17-04-2014, 11:31
jazco - Mniej więcej zgadzam się :)
Dodam do punktu powyżej, że ostatnio kółko PASM przestało mi porządnie trzymać ustawienie. Tzn. np przy A jest P albo S a przy S może być A. To denerwuje i chyba będzie szedł na gwarancyjną naprawę.


Też tak miałem, dodatkowo w trybie video, nawet lekkie muśnięcie tego kółka powodowało wyłączenie nagrywania. Serwis bez szemrania wymienił element w jeden dzień. Niestety lcd "wyciera się" podobnie jak w 5n, dzwoniłem do csi, czy podobnie jak w "piątce" wymieniają ekran w ramach gwarancji, czekamy na odpowiedź z centrali :-)

zdyboo
17-04-2014, 11:43
Co do wycierania się LCD, to ja wiedząc jak traktuję sprzęt i że NEX wyjątkiem raczej nie będzie, zaraz po zakupie wyciąłem sobie kawałek matowej folii i przyssałem do ekranu. Póki co problem wycierania się LCD nie występuje.

drdln
17-04-2014, 12:29
No i przyszedł A6000. Kilka bardzo pierwszych wrażeń:
- wielkość, ciężar, jakość wykonania, grip - są identyczne jak w Nexie 6. Korpus u góry jest bardziej kanciasty i przez to wygląda na trochę masywniejszy od szóstki, ale to tylko wrażenie,
- AF - szał. Niesamowicie szybki, a śledzenie działa super. Zobaczymy jak sprawdzi się "w akcji",
- wizjer - widać mniejszą rozdzielczość (po przyjrzeniu się widać pojedyncze piksele), ale za to jakość jest znacznie lepsza niż w Nexie 6, zwłaszcza kontrast i kolory. Zobaczę jak sprawdzi się przy słabym świetle, ale póki co wygląda na to, że to ta sama jakość, jak w A-siódemkach i RX10. Czyli miodzio.
- jest ludzkie menu z podziałem na zakładki,
- bateria ta sama, co w Nexach, a w zestawie jest tylko ładowarka sieciowa do podłączenia całego aparatu do gniazdka. Aparat można ładować ładowarką od telefonu, co właśnie robię. ;)
- na obudowie jest jeden przycisk więcej niż w szóstce, ale wszystko zostało przeorganizowane i w efekcie są przyciski C1 i C2 (po jednej funkcji) i Fn (menu ekranowe, 12 funkcji). Oprócz tego konfigurowalny jest AEL i cztery przyciski wybieraka. Czyli ergonomicznie trochę lepiej niż w szóstce.
- pod górne kółko nastaw można na stałe przypisać kompensację ekspozycji. Fajny bajer, chociaż przydałoby się na nim jakieś oznaczenie wartości (teraz pojawia się po prostu drabinka ekspozycji na ekranie). Kółko jest mniejsze niż w szóstce, ale tak samo wygodne. Skok jest wyraźniejszy (nie wiem czy to dlatego, że aparat jest nowy, czy coś tu poprawiono),
- zniknęła poziomica z ekranu i wizjera. Dla mnie to spory minus, często z niej korzystam, zwłaszcza z szerokimi szkłami.
- fajnie rozwiązano powiększanie obrazu w pracy z manualami. Po kliknięciu przycisku powiększenia na ekranie najpierw pojawia się ramka, którą można przesunąć w wybrane miejsce. 'OK' zatwierdza pozycję i powiększa obraz w tym miejscu. Według mnie to wygodniejsze rozwiązanie, niż przesuwanie powiększonego obrazu w Nex 6.
- lampę dalej można odgiąć do tyłu,
- ekran ma taki sam zakres ruchu, jak w szóstce. Jest za to trochę grubszy.
- aparat włącza się wolniej niż szóstka po aktualizacji, ale szybciej, niż na starym firmware :)

Tyle wrażeń na szybko z samej ergonomii. Zdjęcia w najbliższym czasie.

ShoRtie
17-04-2014, 12:47
Przez ciebie moja mózgoczaszka ma jeszcze większy orzech do zgryzienia 6 czy A6000. Dzisiejszy dzień jest sponsorowany przez artefakt +2 do niezdecydowania.

ikit
17-04-2014, 12:53
- zniknęła poziomica z ekranu i wizjera. Dla mnie to spory minus, często z niej korzystam, zwłaszcza z szerokimi szkłami.


Nie da się jej włączyć którąś opcją?

drdln
17-04-2014, 13:00
Nie da się jej włączyć którąś opcją?
W szóstce tę opcję można włączyć w ustawieniach trybów wyświetlacza i wizjera, w A6000 w tym miejscu nie ma poziomicy. Przeleciałem jeszcze raz całe menu i nie znalazłem tej opcji w żadnym innym miejscu. Wygląda na to, że to wycięli. Zupełnie bez sensu. Może będzie jakaś aktualizacja oprogramowania, nie wiem. U mnie aparat ma oprogramowanie w wersji 1.00.

ShoRtie
17-04-2014, 13:04
Nagrasz jakiś filmik z porównaniem AF w centralnym punkcie obu aparatów ale nie tak jak na jutubie, że obiekty są w odległości z pół metra. I najlepiej jakimś obiektywem Sony i np Sigmy.

drdln
17-04-2014, 13:06
Nagrasz jakiś filmik z porównaniem AF w centralnym punkcie obu aparatów ale nie tak jak na jutubie, że obiekty są w odległości z pół metra. I najlepiej jakimś obiektywem Sony i np Sigmy.
Jak będę miał więcej czasu to postaram się coś wrzucić. Z obiektywów z AF mam teraz tylko 20/2.8 i 16-50, który przyjechał razem z A6000.

zdyboo
17-04-2014, 13:12
A właśnie w NEX-6 da się wyłączyć ekran z histogramem w wizjerze? Do tego co ma być wyświetlane na ekranie, menu znalazłem i skorzystałem, ale analogicznego do wizjera już nie.

ShoRtie
17-04-2014, 13:20
To będę czekał szczególnie na porównanie z 20/2.8 bo ten obiektyw mam zamiar przyspawać na stałe do któregoś z nich.

drdln
17-04-2014, 14:08
A właśnie w NEX-6 da się wyłączyć ekran z histogramem w wizjerze? Do tego co ma być wyświetlane na ekranie, menu znalazłem i skorzystałem, ale analogicznego do wizjera już nie.

Osobnych ustawień chyba nie ma, ale jak przyłożysz oko do wizjera, to kliknięcie przycisku DISP zmieni tryb wyświetlania w wizjerze. Można wyłączyć histogram, włączyć poziomicę, albo zostawić tylko podstawowe info.

sandor
17-04-2014, 14:21
Próbował już ktoś autofocusa a6000 z systemową 50-ką? Autofocus Nexa C3 w połączeniu z tym szkłem błądzi jak dziecko we mgle.

zdyboo
17-04-2014, 14:25
Osobnych ustawień chyba nie ma, ale jak przyłożysz oko do wizjera, to kliknięcie przycisku DISP zmieni tryb wyświetlania w wizjerze. Można wyłączyć histogram, włączyć poziomicę, albo zostawić tylko podstawowe info.

Tak wiem, chodzi o to, że na przykład z poziomnicy czasem korzystam, a z histogramu już nie. Zatem miałbym mniej klikania, żeby wrócić do ekranu z samym podglądem.

2marekm
17-04-2014, 14:34
W szóstce tę opcję można włączyć w ustawieniach trybów wyświetlacza i wizjera, w A6000 w tym miejscu nie ma poziomicy. Przeleciałem jeszcze raz całe menu i nie znalazłem tej opcji w żadnym innym miejscu. Wygląda na to, że to wycięli. Zupełnie bez sensu. Może będzie jakaś aktualizacja oprogramowania, nie wiem. U mnie aparat ma oprogramowanie w wersji 1.00.
Ja wywołuję poziomicę w 6-stce przyciskiem "DISP" na tylnym kółku funkcyjnym. Nie trzeba wchodzić w menu.
Wróć...przecież chyba w menu trzeba ustawić aby "DISP" wyświetlał tę funkcję.

jpyt
18-04-2014, 13:30
drdln - chyba zamawialiśmy w tym samym miejscu, bo i mój A6000 przyszedł wczoraj :)

Nie mam porównania do NEX-6 (miałem go krótko w rękach spory czas temu), natomiast niebawem napiszę więcej na temat zalet/wad w stosunku do Nikon 1 V1 i w stosunku do D7000.
Na razie, na szybko mogę tylko powiedzieć, że niestety Live View (czyli razem obraz pokazywany w View Finder i na wyświetlaczu) w stosunku do Nikon 1 trochę mnie rozczarowuje.
Nikon 1 określiłbym, że jest całą klasę wyżej i nie chodzi tu nawet o opóźnienia (chyba mają podobne) co o płynność podglądu.
W Nikon 1 nieważne jakie światło (nawet w totalnej ciemnicy) obraz wygląda jak w optycznym wizjerze, jest totalnie płynny, a w nocy ma się wrażenie, że V1-nka robi za noktowizor (zero szumów, zero opóźnień, obraz traci tylko trochę na kontraście).
A6000 nawet w piękną pogodę daje zdecydowanie mniej klatek/sek podglądu - w stosunku do V1 to jest mniej więcej jak V1 ok 60/s A6000 max 24/s.
Kiedy robi się ciemno w A6000 odświeżanie ekranu potrafi spaść na niemal do podłogi (odczuwalnie ok. 2 klatka na sekundę i jeszcze mega szum), a Nikon V1 działa dalej jak działał, no może z obrazem idącym w kierunku B&W ale mega płynnym.
Jest to dla mnie trochę szok, bo nową V1-kę kupiłem za 800 zł razem z kitem.

jpyt
18-04-2014, 13:59
Hmmm ... oglądam właśnie pierwsze zdjęcia zrobione A6000 + kit, porównuje do D7000 + kit i jak na razie jestem załamany, mam nadzieję, że to przejściowe :(

Powiedzcie mi czy ten kit sonego jest aż tak do d..... ? Mam nadzieję, że nie dowiem się teraz, że "bezlusterkowce tak mają" bo mam wrażenie, że lepszą plastykę zdjęć z Nikon-a 1 bym uzyskał o D7000 nie wspominając :(
Podpowiedzcie coś na bazie waszych doświadczeń.

A tu zdjęcie, które psuje mi dobry humor:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dane.pixel-tech.pl/jpytportfolio/SonyVsNikon/01.jpg)

jazco
18-04-2014, 14:06
:/ nie wiem, ja używam kita starszego i generalnie jestem zadowolony
jak chcę rozmycie to wyciągam fujana :


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t31.0-8/10285696_732522276780393_424123737029931007_o.jpg)

ikit
18-04-2014, 14:24
Podpowiedzcie coś na bazie waszych doświadczeń.


Nie jestem zdziwiony że 4 razy lżejsze i kilkakrotnie mniejsze szkło ma trochę gorszą 'plastykę':P Zresztą mówienie o plastyce w kontekście jakichkolwiek 'szerokich' kitów to moim zdaniem i tak nadużycie. Zresztą nie ma się czym przejmować, rozmyć w zakresach ciemnych 16-50mm nie będzie za dużo:D
Inna sprawa że niektórzy mogą nawet woleć rozmycie z e16-50... Ciekaw jestem jak by się sprawdził w takim ujęciu e18-55.


Mam nadzieję, że nie dowiem się teraz, że "bezlusterkowce tak mają" bo mam wrażenie, że lepszą plastykę zdjęć z Nikon-a 1 bym uzyskał o D7000 nie wspominając :(


Po pierwsze nikon1 to też bezlusterkowiec. Po drugie zamiast wydawać domniemane osądy że coś da lepszy obrazek to podłącz do tych aparatów ten sam obiektyw przez adaptery i będziesz wiedział co robi dana matryca...;]

jpyt
18-04-2014, 14:35
ikit - Nie wydaję osądów, piszę na gorąco spostrzeżenia. Test na tym samym szkle już mam zaplanowany, może jeszcze dzisiaj się uda go zrobić.
A jeśli chodzi o kit i trochę gorszą plastykę to chyba żartujesz - to jest "trochę" ? Nex-a/A kupuje się, żeby mieć matrycę APS-C, żeby mieć odpowiednią GO. Jak się jej nie chce to Olki czekają a dalej kompakty. Jeśli tak pracuje kit dedykowany do "nex-ów" i jeszcze ktoś mówi, że to normalne, to ja już nic nie rozumiem.

MiQ27
18-04-2014, 14:37
A tu zdjęcie, które psuje mi dobry humor:


Pewnie tylko Ci się wydaje, że ostrzyłeś na ten sam punkt.
Po pierwszych zdjęciach z NEXa zauważyłem, że ostrość jest ustawiona na tło znacznie częściej niż mi się wydawało przy kadrowaniu. To wygląda na ten sam przypadek.

Ostrzyłeś ręcznie, z podglądem w powiększeniu, czy zdałeś się na AF?

jpyt
18-04-2014, 14:39
MiQ27 ostrzyłem AF-em, ale ostrość złapał w punkt. Widać to na zbliżeniu na gałązkę. Mogę za chwilę wrzucić cropa z niej to zobaczysz.

[EDIT] tu jest raczej problem co kit sonego robi, a raczej nie robi ze "świecącymi" punktami. Jak się przyglądam dokładnie na zdjęciu to one niezależnie w jakim planie leżą są całkowicie ostre.

ikit
18-04-2014, 15:05
ikit - Nie wydaję osądów, piszę na gorąco spostrzeżenia. Test na tym samym szkle już mam zaplanowany, może jeszcze dzisiaj się uda go zrobić.

Piszesz że masz wrażenie że lepsze zdjęcia otrzymałbyś z aparatu o takiej samej wielkościowo matrycy (a nawet z mniejszej) bo Ci się nie podoba sposób rozmycia który od tej matrycy nie zależy... Dla mnie to nielogiczne spostrzeżenia.


A jeśli chodzi o kit i trochę gorszą plastykę to chyba żartujesz - to jest "trochę" ? Nex-a/A kupuje się, żeby mieć matrycę APS-C, żeby mieć odpowiednią GO. Jak się jej nie chce to Olki czekają a dalej kompakty. Jeśli tak pracuje kit dedykowany do "nex-ów" i jeszcze ktoś mówi, że to normalne, to ja już nic nie rozumiem.

Pokazane przez Ciebie zdjęcie jasno pokazuje że rozmycie na 18/3.5 nie ma totalnie żadnego znaczenia, dopiero na powiększeniach 1:1 widać inne rozmycie ale co z tego? Popatrz na zdjęcie jazco i porównaj 'plastyki'. A jak już to porób tymi kitami zdjęcia na 50mm blisko MFD, tam jakaś rzeczywiście widoczna na zdjęciu plastyka się może pojawiać. I dla pewności użyj manualnego ostrzenia... Krótko mówiąc - zamiast panikować zrób dobry test;) Sam jestem ciekaw jak się mają do siebie różne kiciaki i nie jestem zdziwiony że naleśnik będzie w czymś słabszy od wielkiego obiektywu:D

chyrza
18-04-2014, 15:18
Hmmm ... oglądam właśnie pierwsze zdjęcia zrobione A6000 + kit, porównuje do D7000 + kit i jak na razie jestem załamany, mam nadzieję, że to przejściowe :(

Powiedzcie mi czy ten kit sonego jest aż tak do d..... ? Mam nadzieję, że nie dowiem się teraz, że "bezlusterkowce tak mają" bo mam wrażenie, że lepszą plastykę zdjęć z Nikon-a 1 bym uzyskał o D7000 nie wspominając :(
Podpowiedzcie coś na bazie waszych doświadczeń.

A tu zdjęcie, które psuje mi dobry humor:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dane.pixel-tech.pl/jpytportfolio/SonyVsNikon/01.jpg)

dokładnie taki sam quasi bokeh serwował mi mój egzemplarz 16-50, który nabyłem razem z zestawem Nex'a. To i elektryczny zoom sprawiło że, szkło poleciało na Allegro.

//
i jeszcze zdziś


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropbox.com/s/otzkky51n8c2yie/DSC02358s2.jpg)

jpyt
18-04-2014, 15:27
ikit - zdecydowanie inaczej patrzymy na świat.
chyrza - dzięki za info, to jest tak jakby trochę pocieszające, choć tylko trochę. Potrzebuję jakiś podstawowy zoom oprócz stałek. Można wiedzieć na co ty zmieniłeś(-łaś)?

chyrza
18-04-2014, 15:33
Jasne, jako, że wolę podejść niż kręcić to zakupiłem SEL 20mm F2.8.

//Paweł

ShoRtie
18-04-2014, 16:17
Lepiej sprzedaj tego PeZeta 16-50 i kup starego dobrego 18-55. Po mimo, że to duże to lepsze.

drdln
18-04-2014, 17:00
Trochę dziwny jest ten test powyżej, po co rozmywać tło kitem, i to jeszcze na 18mm? 16-50 nie jest optycznym mocarzem (delikatnie mówiąc), ale jako lekkie i małe szkiełko nazwijmy to "turystyczne", sprawdzi się dobrze. Przymknij przysłonę na 18mm do f/5.6-f/8 i zobaczysz, że obiektyw jest OK.

Ja 16-50 nie lubię, w swoim Nexie zastąpiłem go zupełnie 20/2.8 i uważam, że jest to dużo lepszy wybór na codzienne, małe szkiełko "do wszystkiego". No i optycznie jest znacznie lepiej.

jpyt
18-04-2014, 18:37
Trochę dziwny jest ten test powyżej i po co rozmywać tło kitem, i to jeszcze na 18mm?....
To nie był test. Po prostu pstryknięte kilka zdjęć na porównanie i po prostu chyba nie spodziewałem się, aż takiej .... no nie wiem jak to nazwać, ale to jest trochę tragedia co ten obiektyw prezentuje.
A po co rozmywać kitem? - niby po nic, ale używają jako szkło turystyczne chciałbym mieć jakąkolwiek plastykę. No wiesz AF na rodzinkę przed lasem, las jakieś tło tworzy, no tak bez szału bo kity generalnie są bez szału ale jednak znacznie lepiej niż kompakt. A patrząc na to moje zdjęcia jakbyś nie wiedział, że to A6000 to byś w ciemno powiedział, że iPhone albo jakiś kompakt.

MariuszJ
18-04-2014, 18:50
Rodzinkę mrówek? ;)

Nie widziałem w E1650 nic nadzwyczajnego, jeżeli chodzi o plastykę. Zadbaj o właściwe warunki porównania - CDAF nie jest w tanie wyostrzyć na czymś takim jak gałązka, którą wskazałeś. Płaszczyzna ostrości w oby przypadkach jest położona w wyraźnie innym miejscu, co widać, słychać i czuć. Wpływ na bokeh jest oczywisty.

http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3195691&postcount=5940

jpyt
18-04-2014, 19:13
CDAF nie jest w tanie wyostrzyć na czymś takim jak gałązka, którą wskazałeś.

A6000 jest wstanie, wierz mi. Ma możliwość użycia naprawdę małego pola AF (mniej więcej tej samej wielkości co w D7000) i jest cholernie szybki i skuteczny. Na oko tylko nieznacznie wolniejszy od AF-a D7000 (oba z kitem).

Michel71
18-04-2014, 19:58
Potwierdzam, że jest w stanie (zresztą A7 też), to kolejna fajna rzecz, którą zaimplementowali w A6000. Niemniej Mariusz najprawdopodobniej ma rację, to wygląda na zupełnie inny punkt ostrzenia.

jpyt
18-04-2014, 19:59
No i znalazłem powód tego paskudnego bokeh, trochę wynika oczywiście z fatalnej jakości kit-a, ale w lwiej części wynika z bug-a w oprogramowaniu Image Data Coverter. Wygląda na to, że najnowsza wersja IDC nie za bardzo sobie radzi z rawami z A6000. Te same pliki otwarte w PS wyglądają milion razy lepiej.

Poniżej inne zdjęcie świetnie pokazujące dlaczego miałem wrażenie, że biele nie wychodzą z ostrości i biją aż na kwadratowo.

Dziękuje wszystkim, którzy wierzyli, że nie potrafię ustawić ostrości na gałązkę i ocenić czy faktycznie tam AF trafił :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dane.pixel-tech.pl/jpytportfolio/SonyVsNikon/02.jpg)


[EDIT] Wycinek pochodzi oczywiście z drugiego planu zdjęcia i pokazuje bokeh. Ostrość ustawiana była zupełnie gdzie indziej.
Powód efektu halo na około lampy jeszcze nie znany. Jakieś pomysły?

[EDIT2] Na JPG prosto z puszki (np. RAW + jpg) rezultat jest jak z PS-a, więc wszystko wskazuje na to, że jest to problem IDC.

<| MICHAŁ |>
18-04-2014, 22:31
zoom 300%. to ograniczenie softowe? nie można było 500, albo 1000?
czy to aby nie przesada?
a swoja drogą soft o sony to wybitny szajs - zawsze był i tylko to się potwierdza (imho oczywiscie)

barkowx
18-04-2014, 23:31
Może ktoś z posiadaczy A6000 wrzuciłby paczkę rawów do postudiowania:-)

kiemlo
19-04-2014, 00:15
jpyt, czy mógłbyś udostępnić RAWa tego zdjęcia? Chciałbym sobie go porównać po otwarciu w Digikamie - mam co prawda RAWy z 5T, ale nie bardzo mam jak porównać wyniki z softem Sony czy Adobe.

jpyt
19-04-2014, 00:17
Dzisiaj już padam na przysłowiowego ryjka, ale jutro rano postaram się zebrać jakąś paczkę z tego co mam i wrzucić na serwer.

Michel71
19-04-2014, 00:32
Wybacz jpyt, żę w Ciebie wątpiłem :oops:

barkowx
19-04-2014, 02:11
A co do jakości N18-105 vs E16-50 to mi osobiście ciężko było się przesiąść na E18-55 a o E16-50 nie wspomnę...
Ach gdyby ten E18-105 był mniejszy, a może?... co myślicie?:)

<| MICHAŁ |>
19-04-2014, 07:46
a może gdyby był nieco tańszy?
w miarę porządne szkło o takim zakresie musi być duze. Problem w tym, ze body nex jest małe i wygląda to nieproporcjonalnie

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/e4680c7b129e49a288155b9a7a011c5e-2.jpg
źródło (http://4.static.img-dpreview.com/files/p/TS560x560~forums/52685039/e4680c7b129e49a288155b9a7a011c5e)

drdln
19-04-2014, 10:06
Według mnie taki zoom na Nexie to bezsens. Jak ktoś potrzebuje, to chyba lepiej nosić lustrzankę z 18-105. Grip będzie lepszy, AF pewniejszy, bateria mocniejsza, a rozmiar i tak nie stanowi różnicy, kiedy przy body jest taka lufa.

zdyboo
19-04-2014, 11:49
według mnie taki zoom na nexie to bezsens. Jak ktoś potrzebuje, to chyba lepiej nosić lustrzankę z 18-105. Grip będzie lepszy, af pewniejszy, bateria mocniejsza, a rozmiar i tak nie stanowi różnicy, kiedy przy body jest taka lufa.

+100

ikit
19-04-2014, 11:51
Wszystko jest kwestią do czego jest obiektyw, jak do sytuacji gdzie rozmiar i waga nie grają roli to czemu nie, jak na długie wycieczki po górach to ja bym się zastanowił;]
...albo miał ten obiektyw i np. e16-50/e20/e16 gdzie lekki sprzęt przede wszystkim...

kiemlo
19-04-2014, 13:31
A to nie jest obiektyw głównie do filmowania? Duży zoom, PZ i optycznie bez rewelacji?

ikit
19-04-2014, 14:35
Jest, ale pasuje do nexów więc jak komuś nie przeszkadzają jego wady to ma fajny zakres ze stabilizacją i stałym światłem...:) Z tego co pamiętam z netowych testów to poza dystorsją nie był jakiś zły optycznie.

<| MICHAŁ |>
19-04-2014, 15:47
Wszystko jest kwestią do czego jest obiektyw, jak do sytuacji gdzie rozmiar i waga nie grają roli to czemu nie, jak na długie wycieczki po górach to ja bym się zastanowił;]


Szczerze mówiąc, to bym jednak wybrał d3300 z 18-105
Z trzech podstawowych powodów:

po pierwsze ze względu na wielkość korpusu - D3300 jest całkiem mały, trzyma sie go z takim szkłem zdecydowanie lepiej niż nex'a

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img845.imageshack.us/img845/914/47km.jpg)


po drugie dlatego, że D3300 ma całkiem przyjemną matryce - porównywalną z A6000. nie wiem ile może kosztować body A6000, ale zakładam, że jest zdecydowanie droższe od D3300 - koszt d3300 z 18-105 niewiele przekracza cenę samego SEL18105

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img836.imageshack.us/img836/494/q25q.jpg)


po trzecie ze względu na nikonowskie 18-105, które jest już całkiem niezłe na puszkach z filtrem AA, a bez niego staje się jeszcze lepsze

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/img834/4780/89ac.jpg)

drdln
19-04-2014, 16:28
Ode mnie trzy efekciarskie foty z A6000 z założonym Samyangiem 12mm:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00291a_zps6b511465-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00291a_zps6b511465.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00295a_zps63e6f892-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00295a_zps63e6f892.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00309a_zps782e51c3-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00309a_zps782e51c3.jpg)

A gdyby ktoś chciał się pobawić z tymi zdjęciami, to tutaj paczka trzech plików RAW: https://dl.dropboxusercontent.com/u/12514386/A6000.zip

Pliki do zabawy chyba nie najgorsze, bo jest co wyciągać i jest co gasić. Matryca jest chyba z gumy...

siona
19-04-2014, 16:33
Jest Moc.

ikit
19-04-2014, 18:14
drdln - sprawdzałeś może czy ten samyang ma miejscowe zażółcenia jak się zrobi zdjęcie jakiegoś jasnego/białego kadru? Już chyba w trzecim teście który znalazłem pojawia się ten problem:/
A zdjęcia fajne:)

Od e18-105 są oczywiście lepsze alternatywy, ale jak już ktoś sobie zbudował system oparty na nexie i paru obiektywach plus jakichś pleśniakach i nie chce wchodzić w kolejny aparat z innym bagnetem to wyobrażam sobie że może mu pasować ten obiektyw;) Natomiast jak ktoś buduje system gdzie ten obiektyw to będzie główna zabawka to też nie widzę sensu...

barkowx
19-04-2014, 19:02
No zawsze można kupić CZ16-70 F4 ;-)

drdln
19-04-2014, 19:12
drdln - sprawdzałeś może czy ten samyang ma miejscowe zażółcenia jak się zrobi zdjęcie jakiegoś jasnego/białego kadru? Już chyba w trzecim teście który znalazłem pojawia się ten problem:/
A zdjęcia fajne:)
Nic takiego nie rzuciło mi się w oczy, ale i niczego takiego nie szukałem. Jak nie zapomnę to jutro sprawdzę.
Jeszcze trzy. A6000, a obiektyw chyba znany. :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00347_zps456d042b-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00347_zps456d042b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00339_zps0d0f35ed-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00339_zps0d0f35ed.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00336_zps56c8e006-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00336_zps56c8e006.jpg)

wpkx
19-04-2014, 23:06
Kota dawno nie było.
Przedstawiam mojego najnowszego, referencyjnego jak wszystkie:


http://wpkx.pl/_DSC6552C%20Bastet.jpg
źródło (http://wpkx.pl/_DSC6552C%20Bastet.jpg)


http://wpkx.pl/_DSC6553C%20Bastet.jpg
źródło (http://wpkx.pl/_DSC6553C%20Bastet.jpg)

ShoRtie
20-04-2014, 16:06
Czy folia na ekranik z NEXa6 będzie pasowała na A6000 ?

Remol71
20-04-2014, 20:59
W piątek wyjąłem z paczkomatu A3000 i jestem zachwycony. W sobotę fociłem nad jeziorem :)

ikit
20-04-2014, 21:52
Będzie jako dodatek do tego 3N który masz w stopce czy zamiast?

barkowx
20-04-2014, 21:54
Opowiedz coś więcej, ergonomia, wizjer, AF, jestem ciekawy w porównaniu do 3n...

ropusz
20-04-2014, 22:16
Ja się cały czas biję z myślami - dokupić wizjer do 5r czy zrobić przesiadkę na 6 czy 6000?

ShoRtie
20-04-2014, 22:18
Lepiej zrobić przesiadkę. Sam wizjer za ponad tysiaka to przegięcie.

Remol71
20-04-2014, 22:28
Będzie jako dodatek do tego 3N który masz w stopce czy zamiast?

Będą funkcjonować równolegle. Matryca ma bardzo dużą dynamikę. Robiłem zdjęcia nad jeziorem w słoneczną sobotę. Bezchmurne niebo nie jest przepalone, a elegancko widać detale w cieniu w lesie. Szok.

Remol71
20-04-2014, 22:35
Opowiedz coś więcej, ergonomia, wizjer, AF, jestem ciekawy w porównaniu do 3n...

Mały, lekki, plastikowy z uproszczoną guzikologią. Wizjer na moje potrzeby wystarczający ale osoby w okularach nie dadzą rady. Znakomita współpraca ze szkłami manualnymi, peaking w wizjerze i do tego powiększenie obrazu, miód malina. W porównaniu do 3N jest lepiej przy dłuższych obiektywach, bo pomimo małych gabarytów body uchwyt jest głęboki i bardzo dobrze zaprojektowany. Bardzo dobry pomiar światła z dowolnymi szkłami. Matryca to czołówka pierwszej ligi, dynamika, detal, jestem zachwycony. Niestety nie odchyla się wyświetlacz, co utrudnia zdjęcia makro z poziomu gruntu, grzybki i takie tam, tu ILCE-3000 i NEX-3N znakomicie się uzupełniają. Mają też identyczny akumulator :)

stachmuszel
21-04-2014, 09:37
Tak sobie myślę, że gdybym miał teraz coś sobie zakupić, to pomimo wyglądu jak plastikowa, odpustowa wydmuszka, byłby to właśnie a3000+20+50. Po doświadczeniach z 5n wiem, że dałoby to piękny obrazek. A brak gibanego lcd to imho zaleta. Przynajmniej nic się nie urwie i gwarantuje to sztywność konstrukcji.

Michel71
21-04-2014, 10:33
Jeszcze żaden gibany/obracany ekranik mi się nie zepsuł...
A w A3000 bardzo takowego brakuje, że względu na słabe kąty widzenia i kiepski wizjer.

stachmuszel
21-04-2014, 10:41
Jeszcze żaden gibany/obracany ekranik mi się nie zepsuł...
A w A3000 bardzo takowego brakuje, że względu na słabe kąty widzenia i kiepski wizjer.

Michel71, dlatego napisałem imho (in my humble opinion → moim skromnym zdaniem ;-)

Michel71
21-04-2014, 10:56
Michel71, dlatego napisałem imho (in my humble opinion → moim skromnym zdaniem ;-)Zrozumiałem. Ja z kolei tylko wyraziłem swoje :-)
W aparacie z dobrym LCD/wizjerem brak gibania byłby mniej uciążliwy, w A3000 (zwłaszcza w ostrym słońcu) ciężko jest czasem skomponować kadr lub ustawić ostrość ręcznie.
Choć w sumie mam małe prawo marudzić, skoro za puszkę i 20/2.8 dałem jakieś 900zł ;-)

barkowx
21-04-2014, 11:29
Za nowe? to extra :)
A tak z innej beczki, są jakieś profile (oprócz podstawowego) do ACR dla A3000?

stachmuszel
21-04-2014, 11:33
... skoro za puszkę i 20/2.8 dałem jakieś 900zł ;-)

Kurcza felek, gdzie za tyle kupiłeś?


...
Choć w sumie mam małe prawo marudzić...

to właśnie nie powinieneś marudzić ;-)

Michel71
21-04-2014, 11:40
W zestawie z 4 szkłami, 3 dość dobrze sprzedałem :-)

stachmuszel
21-04-2014, 11:47
To i 50/1.8 też sprzedałeś?

Michel71
21-04-2014, 11:52
Sprzedałem.

Remol71
21-04-2014, 12:43
Ja nie narzekam. Ne wiem skąd opinia o odpustowej wydmuszce. Ot zwyczajny, normalny, mały aparat fotograficzny. Co do samej wydmuszkowatości, to dźwigałem jedynkę przez 2 lata i zdecydowanie dziękuję.

mariand12
21-04-2014, 14:31
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00674-2.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-rJ19QS-RRw4/U1UJkPldzsI/AAAAAAAAIZI/Mxi9aarsCjk/s1000/DSC00674.jpg)

wyrwiflak
22-04-2014, 12:01
30/2,8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/7821/77rw.jpg)

hulk2012
22-04-2014, 12:21
Pewnego wieczoru na podwórku..


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/ma7ute3a-2.jpg
źródło (http://img.tapatalk.com/d/14/04/22/ma7ute3a.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/ququjyhy-2.jpg
źródło (http://img.tapatalk.com/d/14/04/22/ququjyhy.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/usyjedyd-2.jpg
źródło (http://img.tapatalk.com/d/14/04/22/usyjedyd.jpg)

Ps. Rawy prosto z puszki. W ostatnim widać lekka winietę która jest do małej korekcji. Pstrykane Nex7 z Zeiss Vario Sonnar T* 16-80

Jednak to co on wyprawia ze Minolta Rokkor przechodzi ludzkie pojęcie.. Do tego manualna ostrość jest dziecinnie prosta wiec to czysta przyjemność. Dorzucę pare fotek następnym razem właśnie pstrykanie Rokkorem (mówią co da ci Rokkor nie da ci nikt..)

jazco
22-04-2014, 12:27
kit ponownie :


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/_DSC9890-2.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-BJvM7kzo03s/U1KNyVzXynI/AAAAAAAACh8/3Im7Njo7BUE/s1600/_DSC9890.jpg)

drdln
22-04-2014, 13:20
A6000 + Samyang 12:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00453_zps23cd1f34-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00453_zps23cd1f34.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00480_zps23b85109-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00480_zps23b85109.jpg)

A6000 + Fujian


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00328_zps76d59879-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00328_zps76d59879.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC00335_zps9d4a8f61-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC00335_zps9d4a8f61.jpg)

matys
22-04-2014, 13:48
Tak a propos fujiana i a6000 nasuwa mi się pytanie dodatkowe, może bardziej z ciekawości niż z wątpliwości, ale czy twoim zdaniem zmienili/poprawili coś w tej funkcji, żeby była bardziej precyzyjna, czy może inaczej, żeby nie wymagała czasami zoomowania dla sprawdzenia poprawności peakingu? Czy jest tak samo jak było?

ikit
22-04-2014, 14:54
Nie pamiętam z czego te zrobiłem, lensturbo + jupiter 85/2 albo CZJ35/2.4 (pierwsze chyba CZJ a drugie 85/2);] Ale mam wrażenie że wolę te obiektywy bez LT, będę musiał zrobić testy bokehowe;]


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC0111212-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-Z5oq_abOS-U/U1VNRexyg3I/AAAAAAAAO98/H-3zHreHZfM/w900-h900-no/DSC01112-1-2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC01073b1-2.jpg
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/--AZ7T88ILUo/U1VNHe4v7QI/AAAAAAAAO9k/agG_fEnzFPc/w900-h900-no/DSC01073b-1.jpg)

matys
22-04-2014, 15:33
Tak a propos fujiana i a6000 nasuwa mi się pytanie dodatkowe, może bardziej z ciekawości niż z wątpliwości, ale czy twoim zdaniem zmienili/poprawili coś w tej funkcji, żeby była bardziej precyzyjna, czy może inaczej, żeby nie wymagała czasami zoomowania dla sprawdzenia poprawności peakingu? Czy jest tak samo jak było?

"tej" miałem na myśli peaking, ale już nie zdążyłem poprawić...

drdln
22-04-2014, 16:16
"tej" miałem na myśli peaking, ale już nie zdążyłem poprawić...
Niestety, jest identycznie. Peaking dalej ma pewną bezwładność i chyba tak jak w Nexie, sporo zależy od szkła. Z Fujianem muszę powiększać, żeby trafić.

ikit
22-04-2014, 17:01
Z moim poprzednim jupiterem 85/2 było czasami tak miękko że nie wykrywał w ogóle ostrości:D

Patrzyłeś może czy ma te zażółcenia? Chyba już tylko one powstrzymują mnie od zakupu... Jak ogólnie wrażenia po kilku dniach używania 12/2? Na jakiej przysłonie najczęściej lecisz? Skala odległości ok? Z fishem 8/3.5 miałem niedokładną skalę i się kiedyś zdziwiłem po nocnych zdjęciach:D Zatyczka i osłona p-słoneczna ok?

drdln
22-04-2014, 19:23
Z moim poprzednim jupiterem 85/2 było czasami tak miękko że nie wykrywał w ogóle ostrości:D

Patrzyłeś może czy ma te zażółcenia? Chyba już tylko one powstrzymują mnie od zakupu... Jak ogólnie wrażenia po kilku dniach używania 12/2? Na jakiej przysłonie najczęściej lecisz? Skala odległości ok? Z fishem 8/3.5 miałem niedokładną skalę i się kiedyś zdziwiłem po nocnych zdjęciach:D Zatyczka i osłona p-słoneczna ok?
Podczas zwykłych zdjęć nie ma żadnych zażółceń, ani razu się z tym nie spotkałem. Zrobiłem teraz kilka zdjęć białego sufitu i też nic nie widzę... Trzymaj linki, sprawdź sam. Jedno na f/8, drugie chyba na f/2.8
https://dl.dropboxusercontent.com/u/12514386/A6000/DSC00702.JPG
https://dl.dropboxusercontent.com/u/12514386/A6000/DSC00704.JPG

A po kilku dniach zupełnie nie żałuję zakupu, obiektyw sprawuje się świetnie. Co do przysłon - zależy od światełka. Za dnia trzymam się f/5.6 - f/8, bo jest najostrzej i przy okazji jest największa GO (wystarczy peakaing, nie trzeba bawić się w powiększanie obrazu. W sumie można zapomnieć o braku AF). W razie czego wiem, że spokojnie mogę zejść do f/2 i też będzie bardzo ostro. W praktyce staram się zatrzymywać na f/2.8, bo jednak na f/2 winieta jest duża, a na f/2.8 prawie jej już nie ma. Generalnie polecam. :)

ikit
22-04-2014, 20:16
Wielkie dzięki, może partia na Polskę jest ok:)

I coby kolorowo było...

jupiter 85/2 z LT

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC011231-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-yAV455er23Y/U1VNUW8AdKI/AAAAAAAAO-E/TavY6KXF2UI/w900-h900-no/DSC01123-1.jpg)

Mkei
22-04-2014, 20:26
Witam,

Czy ktoś miał możliwiść porównania jpegów z 5R/ 6. vs a6000?
Czy kolorystyka jest podobna (używam E24 i E50)?
Focus jest dużo szybszy?


ps. biorę jeszcze poważnie pod uwagę A7 z 55/1.8 ale w teście z dpreview właśnie jpgi mają niską notę

Pozdrawiam,
Michał

mariand12
23-04-2014, 07:46
Witam,

Czy ktoś miał możliwiść porównania jpegów z 5R/ 6. vs a6000?
Czy kolorystyka jest podobna (używam E24 i E50)?
Focus jest dużo szybszy?


ps. biorę jeszcze poważnie pod uwagę A7 z 55/1.8 ale w teście z dpreview właśnie jpgi mają niską notę

Pozdrawiam,
Michał

Tu masz porównanie nex-7 z a6000
http://verybiglobo.blogspot.com/2014/04/sony-alpha-a6000-iso-comparisons-corner.html

ikit
23-04-2014, 11:10
Ooo fajne porównanie:) Aczkolwiek w stosunku do n5n nie wygląda to na tyle lepiej co mi się wcześniej po samplach wydawało (strzelałem poprawę ok. 1ev), a np. na iso 3200-6400 pionowe paski kolumn na a6000 się rozmywają a w n5n dalej są, dziwne... No ale to też parę MP więcej;] Mnie w a6000 i tak głównie AF kręci.

Za to fajnie że nie fioleci rogów:)

drdln
23-04-2014, 12:12
W weekend postaram się zrobić coś podobnego dla Nex 6 i A6000.

Mkei
23-04-2014, 20:30
Tu masz porównanie nex-7 z a6000
http://verybiglobo.blogspot.com/2014/04/sony-alpha-a6000-iso-comparisons-corner.html

Ciekawa strona, dzięki za info.

Może ktoś się przesiadł z Nexa na A7 i może coś napisać o obrazie?

Bawiłem się 7 w sklepie przez 10 min z 24-70 F4.
Warunki były kiepskie więc jedyne co sprawdziłem to ISO.
Na 5000 jest dla mnie całkiem ok.

"Moje" ogniskowe na FF to 35 i około 75-85.
Docelowo chciałbym mieć właśnie takie obiektywy ale F1.8.
W tej chwili wybór pada na FE 55 i musi to starczyć na dłuższy czas.

zdyboo
23-04-2014, 21:33
Aktualnie z A7 jest taka sama sytuacja jak z NEXem na początku istnienia tego systemu. Brak optyki systemowej!
Mają więcej puszek A7 niż stałek FE. Nie mają żadnego UWA, choć to jeszcze można obgonić szkłami z bagnetem M, ale jak pokazują testy nie tak wspaniale jeżeli chodzi o telecentryczność. Gorzej jak się okaże, że ze szkłami systemowymi też będzie problem.
System FE zatem raczkuje, a w zasadzie zaczyna raczkować. Sony pokazuje, że ma normalnych klientów w dupie, zapłaci kilku celebrytom, żeby byli zachwyceni możliwościami A7, zapoda do sieci roadmap dotyczący szkieł, ale pierwsze co wypuści, to kolejną puszkę, której nikt się nie spodziewał i właściwie nikt nie potrzebował.
Dodatkowo przy przesiadce z NEXa jest taki problem, że cała optyka jest do wymiany. Owszem można robić kropki, udawać, że nie ma winiety albo bawić się pleśniakami, ale to nie zmienia faktu, że to tylko ersatz szklarni systemowej i użytkownikowi zostaje wołanie na puszczy i czekanie z nadzieją, że Sony się nie znudzi ten segment i go nie porzuci.
Ceny też robią swoje, stałka 35/2.8 za ponad trzy kafle, 55/1.8 za cztery. No sorry jak mam wydać na dzień dobry piętnaście kafli na aparat z podstawowymi obiektywami, to wolę poszukać używanej M9, jeszcze mi zostanie na jednego jasnego voigtlandera.
Zatem system FE to jeszcze nie teraz, niech pojawią się normalne szkła w normalnych cenach i wtedy można się zastanawiać czy pełna klatka zasługuje na zainteresowanie mojego portfela.

KaarooL
23-04-2014, 21:50
Spoko spoko - Fuji wypuści FF i dobre szkła, to i Sony się obudzi że nie tędy droga.

Franek_
23-04-2014, 21:52
Niespecjalnie się orientuje Tomku w produktach Sony, ale zanim doczytalem Twoja wypowiedz to chcialem napisac, ze zamiast kupowac nowe a7 i uzywac szkiel z bagnetem M, lepiej kupić uzywane body dedokowane pod te szkla=) Zreszta ludzie gadaja, ptaki cwierkaja, na miescie slychac, ze leikowe obiektywy wcale nie zachwycaja podpiete pod Sony.

Sama koncepcja a7 podoba mi się - bardzo maly jak na pelna klatke aparat, z pelna gama funkcji. Ale mam wrazenie, ze cos poszlo nie tak. W watkach o Fuji mozna co jakis czas trafic na tekst o tesknocie do FF, ale Fuji konsekwentnie rozwija APSC i mimo to swietnie się sprzedaje; coraz wiecej osob uzywa tego systemu. Sony natomiast zaproponowalo najpierw aparat z matryca FF i podczepionym na stale Zeissem 35mm, teraz tego a7 w dwoch wersjach, i mimo to nie wyglada na to, zeby aparaty te staly się hitem sprzedazy i popularnosci. Ciekaw jestem, czego brak tej marce. a7 niby nie ma szkiel, ale z drugiej strony mozna do nich podpiac wszystko w sumie. Ten wczesniejszy maly Sony z FF ma dobry obiektyw. Gdyby Leica wypuscila cos takiego z przyspawanym Summicronem albo Elmaritem, szlo by jak cieple bulki. Wydaje się, ze w jakims stopniu za Sony ciagnie się etykieta producenta telewizorow i walkmanow. Wiem, ze Ty akurat jestes jedna z nielicznych osob, ktora nie tylko mowi, ale faktycznie na takie rzeczy nie zwraca uwagi, jednak generalnie tak to mi wyglada.


Niespecjalnie się orientuje Tomku w produktach Sony, ale zanim doczytalem Twoja wypowiedz to chcialem napisac, ze zamiast kupowac nowe a7 i uzywac szkiel z bagnetem M, lepiej kupić uzywane body dedokowane pod te szkla=) Zreszta ludzie gadaja, ptaki cwierkaja, na miescie slychac, ze leikowe obiektywy wcale nie zachwycaja podpiete pod Sony.

Sama koncepcja a7 podoba mi się - bardzo maly jak na pelna klatke aparat, z pelna gama funkcji. Ale mam wrazenie, ze cos poszlo nie tak. W watkach o Fuji mozna co jakis czas trafic na tekst o tesknocie do FF, ale Fuji konsekwentnie rozwija APSC i mimo to swietnie się sprzedaje; coraz wiecej osob uzywa tego systemu. Sony natomiast zaproponowalo najpierw aparat z matryca FF i podczepionym na stale Zeissem 35mm, teraz tego a7 w dwoch wersjach, i mimo to nie wyglada na to, zeby aparaty te staly się hitem sprzedazy i popularnosci. Ciekaw jestem, czego brak tej marce. a7 niby nie ma szkiel, ale z drugiej strony mozna do nich podpiac wszystko w sumie. Ten wczesniejszy maly Sony z FF ma dobry obiektyw. Gdyby Leica wypuscila cos takiego z przyspawanym Summicronem albo Elmaritem, szlo by jak cieple bulki. Wydaje się, ze w jakims stopniu za Sony ciagnie się etykieta producenta telewizorow i walkmanow. Wiem, ze Ty akurat jestes jedna z nielicznych osob, ktora nie tylko mowi, ale faktycznie na takie rzeczy nie zwraca uwagi, jednak generalnie tak to mi wyglada.



Spoko spoko - Fuji wypuści FF i dobre szkła, to i Sony się obudzi że nie tędy droga.

Szczerze watpie w FF od Fuji. Poki tak dobrze sprzedaje się w wersji APSC, to po co wydawac kupe forsy na nowa matryce i obiektywy. Ludzie dostali alternatywe w postaci Sony i Fuji widzi, ze mimo gadania FF to nie jest to, czego faktycznie oczekuje rynek. Zreszta nagadali się tyle o tych matrycach dorownujacych FF, ze teraz niekonsekwencja byloby to burzyc. Ponadto, skoro tak chwala swoje szkla, to jak teraz uzasadnic nowa linie obiektywow? Zdecydowanie nie przypuszczam, zeby w sensownych ramach czasowych Fuji mialoby się zdecydowac na taki ruch.

Ventose
24-04-2014, 22:00
Witam.
Czytam sobie ten wątek i czytam a w międzyczasie mam twardy orzech do zgryzienia.

Jeszcze niedawno zakupić miałam NEXa5 ale nagle uznałam, że potem body szybko nie wymienię na coś lepszego i będę sobie w brodę pluć. Mam wybór zakupu jednej z ostatnich sztuk NEX7 z 18-55, która była na wystawie albo zakupu świeżynki alfy6000. Jutro jadę zobaczyć jak wygląda ta "wystawówka" bo równie dobrze tematu może nie być jeśli ma duży przebieg albo jest obtrzaskana ale chciałabym znać waszą opinię. Widzę, że znacie się na rzeczy, ja jestem szarym człowieczkiem, który zawsze chciał coś z fotografią robić ale zawsze nie było pieniędzy na nic (szczytem marzeń była małpka za 400zł).
Zwykła lustrzanka jest dla mnie o wiele za duża, mam małe, wątłe rączki, które są przyzwyczajone do trzymania lekko pędzla a nie kilo kartofli ;)

Mam nadzieję, że nie zlejecie "nowej" bo wiem, że to mój pierwszy post ale zanim zacznę się udzielać postanowiłam poczytać i kupić cokolwiek.

drdln
24-04-2014, 22:36
Witam.
Czytam sobie ten wątek i czytam a w międzyczasie mam twardy orzech do zgryzienia.

Jeszcze niedawno zakupić miałam NEXa5 ale nagle uznałam, że potem body szybko nie wymienię na coś lepszego i będę sobie w brodę pluć. Mam wybór zakupu jednej z ostatnich sztuk NEX7 z 18-55, która była na wystawie albo zakupu świeżynki alfy6000. Jutro jadę zobaczyć jak wygląda ta "wystawówka" bo równie dobrze tematu może nie być jeśli ma duży przebieg albo jest obtrzaskana ale chciałabym znać waszą opinię. Widzę, że znacie się na rzeczy, ja jestem szarym człowieczkiem, który zawsze chciał coś z fotografią robić ale zawsze nie było pieniędzy na nic (szczytem marzeń była małpka za 400zł).
Zwykła lustrzanka jest dla mnie o wiele za duża, mam małe, wątłe rączki, które są przyzwyczajone do trzymania lekko pędzla a nie kilo kartofli ;)

Mam nadzieję, że nie zlejecie "nowej" bo wiem, że to mój pierwszy post ale zanim zacznę się udzielać postanowiłam poczytać i kupić cokolwiek.
Witamy. :)
Ja szczerze mówiąc teraz bym się wstrzymał z zakupem. A6000 dopiero pojawił się w sklepach, a ponad 3300 zł za ten aparat z kitem to stanowczo za dużo. Poza tym w okresie okołokomunijnym elektronika ma dziwną tendencję do zwiększania cen. ;) Za 2-3 miesiące powinno być sporo taniej.

Z Nexem 7 nie miałem styczności, za to A6000 mogę polecić, o ile nie będziesz żałowała pieniędzy na lepsze szkła. Niestety matryca 24 megapiksele jest mocno wymagająca i nie wszystkie obiektywy wyrabiają optycznie. Według mnie najlepszym zakupem na chwilę obecną będzie Nex 6 - na 16 megapikselach wszystko jest ostrzejsze, a jakość jest wystarczająco dobra. No i nówkę z kitem da się upolować za 2300 zł.

ShoRtie
24-04-2014, 22:45
W Saturnie mają A6000 z kitem za 3089zł mega promocja. Tak tam ma być 3 to nie pomyłka
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/vivalabam_wqwpqw-1.gif
źródło (http://ifotos.pl/img/vivalabam_wqwpqw.gif)

ikit
24-04-2014, 23:04
Ten kit to biedny będzie przy matrycy a6000:D Ciekawe czy porobią szkła v2.0 (albo zamienniki) pod te nowsze puszki bo niektóre obiektywy mogą być za słabe, już przy n7 narzekano...
A co do pytania to ja bym teraz brał pewnie a6000 bo tylko lepszego AFu mi brakuje w n5n a to tam jest;] Aczkolwiek sam czekam aż wyjdzie coś z dotykowym ekranem i takim AFem:)

Mkei
24-04-2014, 23:35
W Saturnie mają A6000 z kitem za 3089zł mega promocja. Tak tam ma być 3 to nie pomyłka
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/vivalabam_wqwpqw-1.gif
źródło (http://ifotos.pl/img/vivalabam_wqwpqw.gif)

W Saturnie w Jankach chyba właśnie ostatnią sztukę zwinąłem.
Zostało tylko pudelko z aparatu wystawowego.

W Sony Center 3399 i sprzedają tylko z kitem : 0 (i podobno tylko tak już mają sprzedawać : 0)

Na 2 godzinne testy vs N6 stwierdzam, że z Iso jest lepiej. 3200 może będzie akceptowalne, a można ustawić 2000 i 2500 : )

Obudowa bardziej plastikowa, tarcza działa z mniejszym oporem.
W N6 robi wrażenie bardziej solidnego i odporniejszej na uderzenia i zarysowania.

Wstepnie af jest szybszy, tylko warunki na test dziś już średnie.
Piekne "zielone kwadraciki" w AF-C nie nadążały za mordką jedzącego kota.

Edit1
Załadowałem parę jotpegów na tableta i:
- wygląda na to, że ekspozycja jest lepiej dobierana (zdjęcia robiłem tak jak N6 i z paroma przesadziłem około 0.7 EV)
- na E24 i E50 pojawiła się mała aberracja
- od nowa muszę się uczyć wizjera : )

Ventose
24-04-2014, 23:49
Jeżeli chodzi o obudowę to nie jest to istotne bo bardzo dbam o sprzęt. Nex6 jest ok na teraz a może alfa6000 czy nex7 jest bardziej inwestycją na lata? Kija się znam niestety ale zależy mi na wizjerze bo uważam, że to podstawa i nie wyobrażam sobie działać na ekranie, tym bardziej dotykowym.
Dotyk zostawiam komórkom, tak samo uważam, że komórki to nie aparaty fotograficzne. Każdy sprzęt ma sens w swoim zastosowaniu.

Myślę, że to dobra propozycja by poczekać aż podatek od nowości + komunia zejdzie. Dziękuję za porady i idę czytać o tym, jak się fotografię "je" :)

bradley
25-04-2014, 02:50
No właśnie! kija się znasz! ? Akurat dotyk to jedna z lepszych rzeczy jakie Sony w Nexach "wymyslilo"! Nie chodzi o obsługę aparatu, tzn tryby,ustawienia itp a ułatwienie w ręcznym ostrzeniu. Ja ślepy jestem, a w 5n było extra. Ideałem byłoby oczywiście jedno i drugie ale to wg Sony byłby nadmiar szczęścia...?

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

ropusz
25-04-2014, 08:00
Jak ktoś nie potrzebuje obiektywu bo już ma to body alfa 6000 na portalu aukcyjnym za 2500 można kupić.

ShoRtie
25-04-2014, 08:17
A na jakie obiektywy narzekano przy Nexie7 ? Bo ja mam zamiar używać z Sigmą 30mm oraz E20/2.8 i 50/1.8.

Mkei
25-04-2014, 09:32
Na 2 godzinne testy vs N6 stwierdzam, że z Iso jest lepiej. 3200 może będzie akceptowalne, a można ustawić 2000 i 2500 : )

Obudowa bardziej plastikowa, tarcza działa z mniejszym oporem.
W N6 robi wrażenie bardziej solidnego i odporniejszej na uderzenia i zarysowania.

Wstepnie af jest szybszy, tylko warunki na test dziś już średnie.
Piekne "zielone kwadraciki" w AF-C nie nadążały za mordką jedzącego kota.

Edit1

Załadowałem parę jotpegów na tableta i:
- wygląda na to, że ekspozycja jest lepiej dobierana (zdjęcia robiłem tak jak N6 i z paroma przesadziłem około 0.7 EV)
- na E24 i E50 pojawiła się mała aberracja
- od nowa muszę się uczyć wizjera : )

EDIT2:

- rano jadąc do pracy uruchomiłem AF-C "z kwadracikami" i przy około 60 km/h 50% zdjęć było ok (mam ogrzewaną przednią szybę i to to ma też na to wpływ )
- obraz w porównaniu do N6 jest trochę chłodniejszy i bardziej sterylny (bardzo przypomina A77 z 16-50 2.8)
- po 2-3 sekundowej serii zdjęć mocno zapycha się bufor i trzeba parę sekund chwilę odczekać


CDN...

Ventose
25-04-2014, 09:54
bradley sądzę, że obejdę się bez tego, są inne sposoby.

Wiadomo, że dodawany obiektyw jest raczej na urodziny cioci Gieni a nie do prawdziwej fotografii, stąd moje pytanie- co polecalibyście do makro i portretów? Te dwa zagadnienia najbardziej mnie interesują.
Ciekawi mnie bardzo chińczyk Fujian 35mm f/1.7 jest strasznie dziwny ale bardzo mi się podoba jego "inne" podejście do płaszczyzn. Ktoś go ma i może pokazać przykładowe zdjęcia nim wykonane? 20 dolców to malutko jak na taką świetną zabawę :)

zdyboo
25-04-2014, 10:35
Przykładów z Fujiana jest od groma, również w tym wątku, poszukaj proszę.

MZ co nie kupisz, to będzie dobrze. Jak Cię stać, to możesz kupić już teraz a6k, jak budżet masz mniejszy, to NEX-6 jest nadal dobrym wyborem. I szybciej zdasz sobie sprawę, że obecnie najwięcej problemów tkwi w operatorze, a nie w sprzęcie tym lepiej będzie dla Twoich zdjęć.

mariand12
25-04-2014, 10:36
bradley sądzę, że obejdę się bez tego, są inne sposoby.

Wiadomo, że dodawany obiektyw jest raczej na urodziny cioci Gieni a nie do prawdziwej fotografii, stąd moje pytanie- co polecalibyście do makro i portretów? Te dwa zagadnienia najbardziej mnie interesują.
Ciekawi mnie bardzo chińczyk Fujian 35mm f/1.7 jest strasznie dziwny ale bardzo mi się podoba jego "inne" podejście do płaszczyzn. Ktoś go ma i może pokazać przykładowe zdjęcia nim wykonane? 20 dolców to malutko jak na taką świetną zabawę :)

Fujian 35mm f1.7 (http://500px.com/search?utf8=%E2%9C%93&page=1&commit=&q=Fujian+35mm+1.7&type=photos&media_type=any&category=&order=votes&license_type=-1)
Kilka wątków wcześniej były pokazane zdjęcia z tego obiektywu.

ikit
25-04-2014, 11:26
A na jakie obiektywy narzekano przy Nexie7 ? Bo ja mam zamiar używać z Sigmą 30mm oraz E20/2.8 i 50/1.8.

Główne uwagi tyczyły się e16 i e55-210. I takiego lepszego tele pod nexowe apsc rzeczywiście brakuje. na sigmy, e20 nie widziałem skarg, na e50 niektórzy chyba za wiele oczekują po ostrości narożników przy f1.8 a i obiektyw trochę aberruje;]

Ventose - podobnie myślałem w sprawie dotykowego ekranu, ogólnie do dziś nie lubię komórek z dotykiem... Ale przy manualach powiększanie kadru pacnięciem w ekran w miejscu które chcemy powiększyć czy ostrezenie przy obiektywach z AF w dotknięty punkt to super rzeczy. Tym bardziej że malutkie nexy nie mają dedykowanego pokrętła do ustawiania punktu ostrzenia/powiększenia w kadrze i się trzeba trochę naklikać;) Jeśli natomiast idzie o macro to raczej manualne stałki, portretówki raczej też manuale choć ja z e50/1.8 jestem w tej kwestii całkiem zadowolony i to póki co moim zdaniem optymalna 50-tka:D Sam jeszcze używam do tego celu jupitera 85/2 (ostatnio z 'pełnoklatkową' przejściówką lensturbo) bo relatywnie mały (nie to co np. samyang 85/1.4) czy porsta 55/1.2. Obiektywy o ogniskowej 58mm będą na portretówki też fajne bo z cropem robi się odpowiednik 85mm. Tu są np. fajne rokkory 58/1.4, porst 55/1.4 ma podobną ogniskową... Pomijam oczywiście zagadnienie portretowania innymi ogniskowymi.

ikit
26-04-2014, 14:36
Myślę nad tymi UWA i myślę...:D Przeglądnąłem kolejny raz testy e10-18 i to co się pojawia o samyangu 12/2... Jak już zgromadziłem sobie tak obszerną wiedzę to może komuś się przyda wyciąg z niej. Optycznie oba są całkiem ok i pod światło i ostrością, oba to w końcu dość nowe obiektywy;]

ZALETY SAMYANGA:
- oczywiście światło, 2 działki lepiej niż e10-18 acz na f2 narożniki raczej przeciętne (ale w ciężkich warunkach prawdopodobnie i tak nie będą widoczne)
- łagodniejsza i przyjaźniejsza dystorsja (10-18 ma 'wąsatą')
- prawdopodobnie ostrzejszy (przy f4) - jednak przy f4 to już domknięta stałka, a nie w pełni otwarty zoom;]
- manualne ustawianie i skala odległości na obiektywie (jako zaleta przy UWA bo można łatwo ustawić hiperfokalną, przysłona się raczej sama nie zmieni jak czasem bywa na pokrętełkach nexa)
- oczywiście CENA! 2.4razy niższa niż konkurenta...
- 3letnia gwarancja (vs 2letnia)
- lepsza MFD = 20cm! [vs25cm w 10-18] (ale hiperfokalnej nie ustawimy dla tej odległości, przy f22 wynosi ona ok. 25cm więc albo stackowanie ujęć albo kreatywne ujęcia)
- ładnie bebła tło na MFD
- mniej żre prąd;)
- fajnie by było mieć UWA z f2:D

WADY SAMYANGA:
- aberracje
- bywają egzemplarze zażółcające część kadru (nierówne powłoki?)


ZALETY E10-18:
- oczywiście szerszy, 2mm robi sporą różnicę
- stabilizowany, podobno 4 działki EV więc teoretycznie można utrzymać mniejszy czas niż z samyangiem na f2, dodatkowo na szerszym kącie powinno być jeszcze prościej... jednak nie zamrozi już ruchu, np. tam gdzie samyang ma przy skrajnych wartościach przysłony i ISO 1/60s, ten będzie miał już tylko 1/15s
- zooooooom
- AF (nie oszukujmy się, czasem się przydaje jak nie potrzeba hiperfokalnej)
- lżejszy (225vs260g), za to gabaryty podobne z surowych wymiarów, nie widziałem ich obu koło siebie
- mniejsze mocowanie filtrów (62vs67mm)
- korekcja wad szkła w aparacie! (oczywiście tylko jpg, nie wiem na ile skuteczna ale jest;])
- niby drobnostka ale mamy dane obiektywu w exifie

WADY e10-18:
- paskudna dystorsja (nie wiem na ile korygowana w aparacie)
- cena (choć moim zdaniem całkowicie uzasadniona jak na to co daje), mało używek a jak są to nie tak tanio, w miare trzyma cenę
- bywają zdecentrowane egzemplarze


Podsumowując...
Dalej nie wiem. Soniak ma ważniejsze zalety ale kosztuje też odpowiednio więcej. Oba są po prostu warte swojej ceny i z obu będzie się na pewno zadowolonym bo mają swoje spore zalety:) Jak by samyang był 2mm szerszy to bym sie nie wahał. Jak by łatwo było dorwać sonego za ok. 2400 to z kolei nad nim bym się nie wahał:D

ropusz
26-04-2014, 16:40
A jaka będzie ogniskowa po podpięciu ECU do 20 lub 16? Podobnie, jak w Samyangu?

ikit
26-04-2014, 16:42
x0.75, z 16/2.8mm robi 12/3.5, z 20mm mamy 15/(chyba też)3.5. Więc ten pierwszy ma taką samą ogniskową;]

ropusz
26-04-2014, 17:46
Myślałem, że jak kupię 20 i dokupię ECU to będzie git ale jednak brakuje bo 16/3.5 z PZ już mam. Będę bacznie obserwował Wasze zdjęcia z Samyanga i może w końcu kupię. Póki co sprawiłem sobie dzisiaj za 1350 zł 35/1.8. Bardzo zgrabny i fajny w porównaniu do Sigmy 19/2.8. Nie miałem jeszcze okazji porobić nim zdjęć na zewnątrz ale czuję, że się polubimy. Brakowało mi jasnego obiektywu do zdjęć w mieszkaniu.

wpkx
26-04-2014, 18:04
Co Wy wszyscy macie z tym UWA? Trendy? Napaleni jak, nie przymierzając, na "dzwony" a potem "szwedy" w latach siedemdziesiątych...
Skoro tak, to po co półśrodki? Takiego Nikkorka sobie kupcie, a może wreszcie będziecie zaspokojeni:


http://cdn.mobilaps.dk/zoom-online/wp-content/uploads/sites/3/2013/08/nikon_6mm_2.8_220deg_1.jpg
źródło (http://cdn.mobilaps.dk/zoom-online/wp-content/uploads/sites/3/2013/08/nikon_6mm_2.8_220deg_1.jpg)

:mrgreen:

ropusz
26-04-2014, 18:18
Co Wy wszyscy macie z tym UWA? Trendy? Napaleni jak, nie przymierzając, na "dzwony" a potem "szwedy" w latach siedemdziesiątych...
Skoro tak, to po co półśrodki? Takiego Nikkorka sobie kupcie, a może wreszcie będziecie zaspokojeni:...

:mrgreen:
Sugerujesz, że jest deszczowo i trzeba parasolkę ze sobą zabrać w plener? ;)

Franek_
26-04-2014, 18:19
Wojtku, niesmialo przypomne, ze miales dzwony.

ikit
26-04-2014, 18:41
Co Wy wszyscy macie z tym UWA? Trendy? Napaleni jak, nie przymierzając, na "dzwony" a potem "szwedy" w latach siedemdziesiątych...


Wiele osób długo czekało na niezłe, małe UWA do nexa więc jak się takowe pojawiło to się cieszy powodzeniem i wzbudza emocje, tym bardziej że jest w zasięgu finansowym wielu osób:) Tego typu szkieł na nexy raczej już nie będzie za wiele - albo dość drogie sonowe albo nijakie sigmowe albo samyangowe gdzie AF już będzie przydatny (typu tele). Z nisz które samyang może zapełniać niedrogimi manualami jest jeszcze jakieś macro, może jakieś nieduże, jasne stałki pod bezlusterkowce (acz tu już są voigtlandery więc te musiałyby walczyć ceną albo wielkością pod aps-c a nie ff), czy jakieś stałki z f1.2...

stafford
26-04-2014, 20:54
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://imageshack.com/i/n8auv7j)

Samyang 12 2.0

ikit
26-04-2014, 21:30
Fajne;] Statyw czy może f2 się przydało?

stafford
26-04-2014, 22:18
Dzięki.
Fotka z ręki. F=4.0 bodajże. Góra ciągnięta w Lightroomie.

Tu jpg prosto z puchy.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://imageshack.com/i/n8yo3nj)

Lubię kolory z tego Samyanga.

matys
26-04-2014, 22:28
@stafford zdjęcia fajne, tylko
co się dzieje w PG na tych ostatnich?

edit
Oglądam na telefonie, wiec dlatego PG się rzuca w oczy najbardziej. Nie widzę tego w pozostałych rogach.

stafford
26-04-2014, 22:32
Jeżeli PG znaczy prawy, górny róg to źle założyłem osłonę p-słoneczną :)

kiemlo
26-04-2014, 23:56
Pierwsze z tych dwóch wydawało się fajne do momentu, gdy przewinąłem stronę i okazało się, że horyzont jest w połowie zdjęcia. Podzielone 2/3 - 1/3 wyglądało bardzo OK. BTW, czy to Powsin? :)

matys
27-04-2014, 00:47
Jeżeli PG znaczy prawy, górny róg to źle założyłem osłonę p-słoneczną :)

No właśnie się zastanawiałem, coś tam nawywijał ;)

2marekm
27-04-2014, 08:41
Myślę nad tymi UWA i myślę...:D Przeglądnąłem kolejny raz testy e10-18 i to co się pojawia o samyangu 12/2...

Dalej nie wiem. Soniak ma ważniejsze zalety ale kosztuje też odpowiednio więcej. Oba są po prostu warte swojej ceny i z obu będzie się na pewno zadowolonym bo mają swoje spore zalety:) Jak by samyang był 2mm szerszy to bym sie nie wahał. Jak by łatwo było dorwać sonego za ok. 2400 to z kolei nad nim bym się nie wahał:D
Też miałem olbrzymie wątpliwości, ale już po kupieniu Samyanga. Jako, że to moje pierwsze w życiu UWA i bardzo mi się spodobało, to zastanawiałem się...czy nie zwrócić Samyanga /internet/ i wziąć Sonego 10-18. Tak długo zastanawiałem się, że minęło 10 dni i problem sam się rozwiązał.

stafford
27-04-2014, 11:01
Pierwsze z tych dwóch wydawało się fajne do momentu, gdy przewinąłem stronę i okazało się, że horyzont jest w połowie zdjęcia. Podzielone 2/3 - 1/3 wyglądało bardzo OK. BTW, czy to Powsin? :)

Niewolniku trójpodziału! :)
Masz rację, to Powsin, łatwo tam o poranną mgiełkę po drodze do pracy:)

sokrates
27-04-2014, 12:43
NEX 5 jest wspaniały, a raczej jego matryca i łatwa możliwość podpinania dowolnych szkieł przez adaptery. Właśnie wydrukowałem sobie adapter 1,25" do teleskopu. (zaleta posiadania drukarki 3D) i już myślę na adapterem do M42 czy Pentaxa. Jak tylko niebo w nocy dopisze postaram się przetestować. Nie posiadam niestety montażu z napędem więc za mocno nie poszaleję. Ale to akurat nie wina nexa ;-)

drdln
27-04-2014, 13:01
NEX 5 jest wspaniały, a raczej jego matryca i łatwa możliwość podpinania dowolnych szkieł przez adaptery. Właśnie wydrukowałem sobie adapter 1,25" do teleskopu. (zaleta posiadania drukarki 3D) i już myślę na adapterem do M42 czy Pentaxa. Jak tylko niebo w nocy dopisze postaram się przetestować. Nie posiadam niestety montażu z napędem więc za mocno nie poszaleję. Ale to akurat nie wina nexa ;-)

Niezłe numery :) A z czego drukujesz? Domyślam się, że z plastiku - jak jest z wytrzymałością takich adapterów? I jaki jest orientacyjny koszt wydruku?

BTW, miałem w weekend zrobić porównanie JPG-ów z Nexa 6 i A6000, no i się musiało rozpadać :mad:

sokrates
27-04-2014, 14:22
drukuje z Pla wytrzymałość ok. a koszt to dosłownie kilka zlotowek i 45 minut drukowania.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

roofman
27-04-2014, 15:56
Helios@NEX

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s27.postimg.org/s4o5ow3eb/DSC02034s1.jpg)

neck
27-04-2014, 20:17
Panowie, jak jest w bracketingiem w A6000? Jest możliwość użycia samowyzwalacza przy tej funkcji aparatu czy trzeba trzymać przycisk? Kusi mnie, żeby się przesiąść z 5N ale poza szybszym autofocusem i ewentualnie możliwością autobracketingu nie bardzo widzę przewagę -wizjera mi nie potrzeba, sanek na lampę także za to możliwość ostrzenia w miejscu dotyku jest bardzo przydatna. Wolę zainwestować kasę w lepsze obiektywy niż kit.

drdln
27-04-2014, 20:31
Bracketing nie działa z samowyzwalaczem, ale jest duża poprawa, bo działa z pilotem. Właśnie to sprawdziłem - działa nawet z jakimś najtańszym pilocikiem z allegro oznaczonym "for Sony". W A6000 jest bracketing serii (sam strzela 3-5 zdjęć; od 0,3 do 3 EV różnicy), bracketing pojedynczy (samemu trzeba klikać spust do następnego zdjęcia), a także bracketing WB i DRO.

Ora_dev
27-04-2014, 20:40
Drdln - mam pytanie, czy A6000 ma duży czas od włączenia (i od wybudzenia z uśpienia) do momentu, kiedy można zrobić zdjęcie? Mam 5N i jego zwłoka czasowa mnie denerwuje w pewnych sytuacjach, zastanawiam się czy A6000 czymś się różni.

neck
27-04-2014, 20:40
Dzięki. No to teraz dylemat jeszcze większy. W zasadzie nie powinno go być bo mam 2 letnie córkę i skupiam się na robieniu zdjęć jej więc szybki autofocus to podstawa ale skoro teraz trafiam manualem z pentaconem to nie jest źle :)

drdln
27-04-2014, 20:55
Drdln - mam pytanie, czy A6000 ma duży czas od włączenia (i od wybudzenia z uśpienia) do momentu, kiedy można zrobić zdjęcie? Mam 5N i jego zwłoka czasowa mnie denerwuje w pewnych sytuacjach, zastanawiam się czy A6000 czymś się różni.

Nex 6 przed aktualizacją softu włączał się mega wolno, a po aktualizacji trwa to niecałą sekundę. A6000 ma czas uruchomienia bardzo podobny do Nexa 6 po aktualizacji. Nie mam jak tego dokładnie zmierzyć, ale można uznać, że jest tak samo (może o jakąś dziesiątą sekundy wolniej). Oba aparaty za to trochę wariują, kiedy się je wyłączy i od razu szybko włączy - wtedy trzeba poczekać z 3 sekundy do pełnego włączenia.

Ora_dev
27-04-2014, 22:38
Dziękuję za info - sekunda lub jej okolica brzmi nieźle.

A czy kojarzysz może aby owo "zawieszenie" na 3 sekundy występowało w momencie wychodzenia z uśpienia (przy włączonym aparacie, ale jedynie uśpionym)?

Mnie w Nex 5N właśnie denerwuje długie wychodzenie ze stanu uśpienia, wiele razy kadry mi uciekały przez tą przypadłość :(

drdln
27-04-2014, 23:24
Teraz w obu aparatach wyjście z uśpienia zajmuje tyle samo, co włączenie. W sumie trochę to słabe, bo lepiej jest po prostu wyłączać aparat.

Iwo
27-04-2014, 23:24
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://imageshack.com/i/n8auv7j)

Samyang 12 2.0
Czy tylko mi się zdaje, że lewa strona jest nieostra :?:

ShoRtie
28-04-2014, 09:51
A ja dalej czekam i czekam na moje body A6000. Wszędzie na zamówienie i nigdzie nie ma od ręki :(

2marekm
28-04-2014, 12:23
BTW, miałem w weekend zrobić porównanie JPG-ów z Nexa 6 i A6000, no i się musiało rozpadać :mad:
Czy mógłbyś przy porównaniu zwrócić uwagę na balans bieli przy takich samych warunkach oświetlenia.
W moim Nex-sie 6 zdarza się, że jest różny, pomimo, że oświetlenie jest identyczne.

drdln
28-04-2014, 19:46
Ok, niezbyt naukowe porównanie, ale może ktoś coś z niego wyciągnie. Jpg-i prosto z aparatów, za każdym razem po lewej stronie Nex 6, a po prawej A6000.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/12514386/A6000/Bez%20nazwy-1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/12514386/A6000/Bez%20nazwy-2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/12514386/A6000/Bez%20nazwy-3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/12514386/A6000/Bez%20nazwy-4.jpg)

No i paczka z JPG-ami w pełnej rozdzielczości: https://dl.dropboxusercontent.com/u/12514386/A6000/porownanie%20a6000%20nex6.zip

IMO Nex 6 wygrał.

zdyboo
28-04-2014, 21:37
Mnie się też JPEGi z NEX-6 bardziej podobają, szkoda, że z nich nie korzystam. ;)

Przedwiośnie jeszcze. JPEG, prosto z Analog Efex Pro


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC01538.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC01538.jpg)

Franek_
28-04-2014, 21:39
Tomku, brakuje tu tylko dwóch białych, posuwających się psów. Przepraszam, musiałem.

wpkx
28-04-2014, 21:43
Maciek, a co Ty tu, tak w ogóle, robisz?

zdyboo
28-04-2014, 21:45
I tak lepiej niż dwóch białych niedźwiedzi. Mogą być posunięte.

wpkx
28-04-2014, 21:46
Poruszone znaczy?
A może memłane?

Franek_
28-04-2014, 21:47
I tak lepiej niż dwóch białych niedźwiedzi. Mogą być posunięte.

To by w ogóle petarda była.



Maciek, a co Ty tu, tak w ogóle, robisz?

Spamuję i nabijam posty, żeby Cię dogonić. Jak Ci jeszcze pousuwają, to kto wie..

zdyboo
28-04-2014, 21:55
Poruszone znaczy?
A może memłane?

Tak mi się przypomniało. :)

Co zrobić jak spotkasz na swej drodze niedźwiedzia?
Nic już nie musisz robić, niedźwiedź zrobi wszystko za ciebie.

Wtedy na pewno będzie memłane.



Spamuję i nabijam posty, żeby Cię dogonić. Jak Ci jeszcze pousuwają, to kto wie..

Na tym forum moderacja się na żartach nie zna i uważaj żeby nie usunęła i Ciebie. ;)


Wracam do tematu przewodniego dojazdów do pracy, czyli remont rzeki. Chyba czas zakończyć cykl, bo ostatnio mało się dzieje, a nie jestem gotowy psychicznie na zbyt dużą zmianę drogi do lub z fabryki.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC01946.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC01946.jpg)

zdyboo
29-04-2014, 20:24
Co taka cisza? Wszyscy pobiegli do sklepów szukać a6k?

Typowy zdziś.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC01986.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC01986.jpg)

ikit
29-04-2014, 20:32
To też coś wrzucę (chyba z vivitara macro 55/2.8 )


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC013351-1.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-fBAXrz3ofWg/U11NV4biQ0I/AAAAAAAAPBQ/ofgXJ-Z26fc/w900-h900-no/DSC01335-1.jpg)

neck
29-04-2014, 20:43
Zacząłem myśleć nad rozbudową szkieł i doszedłem do wniosku, że ceny tych samych szkieł dla lustrzanek są połowę tańsze niż do Nexa. Mam wrażenie, że płaci się za mniejszy rozmiar. Ale jak patrze na testy ISO lustrzanek do 2500 zł to Nex je bije na głowę. Co polecacie do zdjęć 2 letniego dziecka? SEL 50 czy 35?

siona
29-04-2014, 20:44
Zdziś bardzo fajny

matys
29-04-2014, 20:59
Zacząłem myśleć nad rozbudową szkieł i doszedłem do wniosku, że ceny tych samych szkieł dla lustrzanek są połowę tańsze niż do Nexa. Mam wrażenie, że płaci się za mniejszy rozmiar. Ale jak patrze na testy ISO lustrzanek do 2500 zł to Nex je bije na głowę. Co polecacie do zdjęć 2 letniego dziecka? SEL 50 czy 35?

Tutaj też można polecić jak w dziale nikona i pytania o 35 czy 50.

Praktyczniej 35/1.8 ;)

edytka podpowiada
jak teraz kupisz 35, to masz uzasadnienie, żeby do starszego dziecka dokupić 50 ;)

zdyboo
29-04-2014, 21:06
Zdziś bardzo fajny

Dziękuję.
Warunki dopisały, choć na naprawdę fajne mgły to tak o godzinę za późno wyjeżdżam z domu. Z drugiej strony to raczej końcówka mglistego sezonu i pewnie teraz do jesieni przyjdzie poczekać.

Wczoraj była szara amba na niebie na przykład.


http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC01983.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/cyfra/DSC01983.jpg)


Zacząłem myśleć nad rozbudową szkieł i doszedłem do wniosku, że ceny tych samych szkieł dla lustrzanek są połowę tańsze niż do Nexa. Mam wrażenie, że płaci się za mniejszy rozmiar. Ale jak patrze na testy ISO lustrzanek do 2500 zł to Nex je bije na głowę. Co polecacie do zdjęć 2 letniego dziecka? SEL 50 czy 35?

Płaci się za brak konkurencji, a i tak się należy cieszyć, że do NEXów tylko kilka szkieł ma przyklejony znaczek Zeissa.
Ja bym proponował szerzej, może nawet E20. Mam prawie dwuletniego siostrzeńca i zdjęcia z wykorzystaniem małej GO, to mogę zrobić chyba tylko jak akurat śpi. :)

neck
29-04-2014, 21:45
No właśnie, zależy mi na małej GO i tutaj ideałem byłby Samyang 85 1.4 ale to może za 2-3 lata jak będzie szansa na kilka sekund bezruchu na manualne ustawienie ostrości. Naogląda się człowiek fajnych fotek dzieci z obiektywami za 5k i potem chce to przenieść na Nexa . Man nadzieję, że za rok czy 2 ceny szkieł zbliżą się do poziomu tych z lustrzanek.

ikit
29-04-2014, 22:13
Zawsze można zainwestować w LA-E2 z jakimś szkiełkiem typu 85/1.4 od sonego/minolty/zeissa:P Przy okazji uzupełnic sobie parę innych dziur systemowych:P Ale do małej GO 50/1.8 przy dzieciaku starczy, można operować blisko MFD co temu sprzyja.

To moja z e24 na f1.8:)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/DSC008751-1.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-Bo_iCcCp2hg/U0lUpjzXdfI/AAAAAAAAOxQ/WpvJ2x4J9A0/w900-h900-no/DSC00875-1.jpg)

Franek_
29-04-2014, 22:19
Dzieci mozna i na f/1.4 bez autofocusa fotografowac.

wpkx
29-04-2014, 22:35
... przywiązawszy jedno z drugim za nóżkę do kaloryfera.

neck
29-04-2014, 22:38
Dzieci mozna i na f/1.4 bez autofocusa fotografowac.

Pewnie, że się da, tylko wyjdzie 5 na 50, ale może właśnie o te 5 chodzi :)

Franek_
29-04-2014, 22:44
O, Herod się odnalazl.

5/50 to przesada. Przykladow nie wrzuce, bo nie udostepniam zdjec rodziny w Internecie, nie posiadam facebooka itd., ale gwarantuje, ze odsetek jest wyzszy. Z drugiej strony, moj Tomek ma dopiero 13 miesiecy.

wpkx
29-04-2014, 22:48
Zapomniałeś dodać, że zamiast tytułowego Neksa używasz M9.

Franek_
29-04-2014, 22:50
Przeciez pisze, ze bez autofocusa. Za to jest utrudnienie w postaci zawieszajacej migawki.

wpkx
29-04-2014, 22:54
Bez autofocusa ale z dalmierzem. Migawka to już bonus.

Michel71
29-04-2014, 23:09
Dzieci? NEX-em? Pułapka ostrości i zdjęcia seryjne. Działa. Czasem.

Franek_
29-04-2014, 23:15
A w NEXie widac, na jaka odleglosc jest ustawiona ostrosc?

matys
29-04-2014, 23:34
W zasadzie to marudzicie trochę. M9 bez AF na pewno daje radę, ja robiłem zdjęcia swoich dzieciaków manualami na 5n i do trafić bez większych problemów. Fakt, to wymaga większego myślenia.

Co do 50 vs 35. Mialem oba na nikonie dx i po zakupie 35 1.8 50mm poszła w odstawkę, ale prawdą jest, że ten obiektyw (nikkor 35g) ma coś w sobie kuszącego...

Teraz do dzieciaków głównie strzelam z e20, sigmy e30, oraz czasem pentacona 50 1.8. Córka (6lat) jesienią pozowała w liściach i pentacon 135 2.8 też dawał radę. Może nie trafiałem w oko, ale bez przesady, rodziny pod ocenę nie wystawiam. To pamiątki na przyszłość. Sterylne być nie muszą.

Michel71
29-04-2014, 23:49
Z pozowanych/statycznych to mam i takie zrobione 85/1.2, w których ostrość jest na oku.
O dynamicznych pisałem.

remik78
29-04-2014, 23:54
Teraz do dzieciaków głównie strzelam z e20, sigmy e30, oraz czasem pentacona 50 1.8. Córka (6lat) jesienią pozowała w liściach i pentacon 135 2.8 też dawał radę. Może nie trafiałem w oko, ale bez przesady, rodziny pod ocenę nie wystawiam. To pamiątki na przyszłość. Sterylne być nie muszą.

także fotografuję dla przyjemności głównie, więc zgadzam się z Tobą :)


Dzieci? NEX-em? Pułapka ostrości i zdjęcia seryjne. Działa. Czasem.

na ostatni spływ do kajaka wziąłem nexa i tylko manuale. Ja w ruchu, wszystko inne też, a że jestem amator wychowany w erze cyfrowej, to bez oporów darowałem sobie całe misterium kadrowania i ustawiania ostrości - terkotałem nexem jak z kałasznika. Wychodziło mniej więcej wspomniane wcześniej 5 na 50. Wyniki całkiem zadowalające - miałem w końcu "niepłaskie" i dynamiczne zdjęcia ze spływu ;)



Warunki dopisały, choć na naprawdę fajne mgły to tak o godzinę za późno wyjeżdżam z domu. Z drugiej strony to raczej końcówka mglistego sezonu i pewnie teraz do jesieni przyjdzie poczekać.

ten sam problem... :D poniżej kilka z chyba już ostatniego porannego pleneru tej wiosny. E55-210 na F10 i jeszcze trochę wyostrzane (chyba trochę spsułem)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/14037756505_c1ac868811_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/notaWz)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/14057835933_04bb993a4e_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/nqf5RB)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/14057893573_ef8887b78d_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/nqfnZp)

Michel71
30-04-2014, 00:01
na ostatni spływ do kajaka wziąłem nexa i tylko manuale. Ja w ruchu, wszystko inne też, a że jestem amator wychowany w erze cyfrowej, to bez oporów darowałem sobie całe misterium kadrowania i ustawiania ostrości - terkotałem nexem jak z kałasznika. Wychodziło mniej więcej wspomniane wcześniej 5 na 50. Wyniki całkiem zadowalające - miałem w końcu "niepłaskie" i dynamiczne zdjęcia ze spływu ;)
No i o to chodzi - ja co prawda wychowałem się na filmie, ale uważam, że z udogodnień cyfry należy korzystać, bo po to są. Ważny jest efekt końcowy, czyli uzyskanie chociaż paru fajnych zdjęć, nawet jeśli tylko do rodzinnego albumu.

wpkx
30-04-2014, 07:13
Teraz do dzieciaków głównie strzelam z (...) Może nie trafiałem w oko, ale bez przesady, rodziny pod ocenę nie wystawiam.

Andrzeju, w oko to się trafia wiewiórkę, aby skórki nie zepsuć.

neck
30-04-2014, 07:23
O, Herod się odnalazl.

5/50 to przesada. Przykladow nie wrzuce, bo nie udostepniam zdjec rodziny w Internecie, nie posiadam facebooka itd., ale gwarantuje, ze odsetek jest wyzszy. Z drugiej strony, moj Tomek ma dopiero 13 miesiecy.

Nie wiem po co ta złośliwość. Dziecko dziecku nie równe, niektóre są spokojne a niektórych nie można na chwilę zatrzymać.

Generalnie chodzi mi o takie zdjęcia jak w linkach poniżej (to nie jest żadna reklama). Zastanawiam się czy lepszy tu będzie szeroki kąt czy np. 85.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=482134955251678&set=pb.270721036393072.-2207520000.1398835133.&type=3&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=483773088421198&set=pb.270721036393072.-2207520000.1398835133.&type=3&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=476512909147216&set=pb.270721036393072.-2207520000.1398835392.&type=3&theater

Zdaję sobie sprawę, że dużo tam jest photoshopa ale zdjęcia cud malina.

Michel71
30-04-2014, 07:30
Szerokim kątem nie uzyskasz tak małej głębi ostrości (nawet, jeśli była dodana w postprocesie).

MariuszJ
30-04-2014, 07:31
To są zdjęcia z jasnego tele, więc nie ma tu nic do zastanawiania się, niestety.
Jeżeli chcesz robić takie zdjęcia podstawowym ograniczeniem będzie crop, a najbardziej racjonalną propozycją sprzętową jest np. Canon 5d z 85/1.8.

neck
30-04-2014, 07:53
No to już wszystko wiem, albo zmiana systemu albo zaspokojenie się tym co daje 50 mm, ewentualnie Samyang 85 1.4.

zdyboo
30-04-2014, 07:58
No właśnie, zależy mi na małej GO

Nie lękaj się, to przejdzie. ;)


Man nadzieję, że za rok czy 2 ceny szkieł zbliżą się do poziomu tych z lustrzanek.

Wątpię, chyba że Sigma czy inny Tamron weźmie się na poważnie za robienie szkieł do EVILi.


Z drugiej strony, moj Tomek ma dopiero 13 miesiecy.

No właśnie, dopóki siostrzeniec tylko raczkował, to nawet Canonet był spoko. Jak zaczął chodzić, to wtedy najlepiej szerokim, przymkniętym szkłem. ;)
Zresztą, jak napisał Woytek, ustawianie ostrości na plamce, to po nabraniu wprawy w zasadzie nie ustępuje AF. Natomiast ja nie widzę NEXa w MF w dynamicznie zmieniającej się sytuacji w kadrze.


Generalnie chodzi mi o takie zdjęcia jak w linkach poniżej (to nie jest żadna reklama). Zastanawiam się czy lepszy tu będzie szeroki kąt czy np. 85.

W przypadku takich zdjęć, to musi być jasne tele, zatem raczej 50/1.8.

Franek_
30-04-2014, 08:33
Nie wiem po co ta złośliwość. Dziecko dziecku nie równe, niektóre są spokojne a niektórych nie można na chwilę zatrzymać.

Zdaję sobie sprawę, że dużo tam jest photoshopa ale zdjęcia cud malina.

Zadnej zlosliwosci nie było, absolutnie. Moj Tomek zaczal chodzic na kilka dni przed urodzinami. Jest ruchliwy, ale to nie jest problem. Już gorzej, ze reaguje automatycznie na aparat, przestajac robic to, czym się zajmowal i od razu rusza, zeby mi go zabrac.

Co do malej GO - za Tomkiem, to przejdzie.

Co do podlinkowanych przez Ciebie zdjec - mamy rozne definicje miodu i maliny. Niemniej obstawiam, ze wykonane sa czyms w stylu Canona 85/1.2.

neck
30-04-2014, 08:53
Już gorzej, ze reaguje automatycznie na aparat, przestajac robic to, czym się zajmowal i od razu rusza, zeby mi go zabrac.

U mnie jest to samo, co gorsza wczoraj pokazałem córce gdzie robi się zdjęcia i nie chciała oderwać potem palca od spustu migawki. Chyba kręci ją tak jak mnie ten odgłos przy robieniu zdjęcia :)

Franek_
30-04-2014, 09:01
To m9 jej sprezentuj, dzwiek na 100% odstraszy, a przynajmniej zniecheci. Mozesz tez straszyc ja dzwiekiem P6x7.

Moj Tomek za maly, zeby ogarnac wciskanie spustu. Ale - co niesamowite - majac 13 miesiecy ogarnia ekrany dotykowe. To jest nieprawdopodobne, jak bardzo intuicyjne to urzadzenia. Normalnie jezdzi po tym paluchem, mizia i probuje wciskac ikony w iphonie.

Michel71
30-04-2014, 09:28
Moj Tomek za maly, zeby ogarnac wciskanie spustu. Ale - co niesamowite - majac 13 miesiecy ogarnia ekrany dotykowe. To jest nieprawdopodobne, jak bardzo intuicyjne to urzadzenia. Normalnie jezdzi po tym paluchem, mizia i probuje wciskac ikony w iphonie.Uważaj - moje córy też tak miały, a teraz ciężko je oderwać od tabletu...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/ipad01-1.jpg
źródło (http://bez-lustra.pl/kkm/ipad01.jpg)

ShoRtie
30-04-2014, 09:57
Super fotka widać mała pochłonięta na maxa. Ważne tylko żeby dziecko nie porzuciło normalnej zabawy na rzecz komputera itd.

Franek_
30-04-2014, 10:00
Spoko - u nas nie ma tabletow, laptopow, ogladania bajek, dvd w aucie itd. Nawet internet na wsi mi ledwo dziala=) Wywalilismy telewizor z domu, bo ja nie ogladam od dawna, zona przestala i tylko kurz zbieral, dzięki czemu znalazlo się piekne miejsce na to zdjecie McCurry'ego. I nawet gabarytowo podobne. Natomiast maly telefon dorwal kilka razy i momentalnie zaczal jezdzic po nim palcami i klikac.

W ogole to, co robia te kolorowe, ruchome obrazy z dzieckiem to pojecie przechodzi. Z ruchliwego, ciekawego dzieciaka, jak tylko zobaczy tv, staje się malym zombie.

zdyboo
30-04-2014, 10:07
W ogole to, co robia te kolorowe, ruchome obrazy z dzieckiem to pojecie przechodzi. Z ruchliwego, ciekawego dzieciaka, jak tylko zobaczy tv, staje się malym zombie.

A potem człowiek jedzie do takiej Korei i spotyka 50 milionów małych zombie. :mrgreen:

http://tomzych.com/archiv/analog/12_10_21_phone/12_10_13_07_400tx_242.jpg
http://tomzych.com/archiv/analog/12_10_21_phone/12_10_13_16_400tx_585.jpg

Franek_
30-04-2014, 10:09
Dokladnie. Co prawda w Korei nigdy nie bylem, a przy okazji naszego wyjazdu tez raczej nie będę, ale Twoje zdjecia dobrze to obrazuja. W ogole swietny cykl, z tymi komorkami, bardzo go lubie Tomku.

neck
30-04-2014, 10:12
Dobre :)
Ciekawe to ich bardziej kręci w fotografowaniu bo latają z aparatami jak szaleni - technika w postaci aparatu czy sama fotografia jako hobby.

remik78
30-04-2014, 10:19
A potem człowiek jedzie do takiej Korei i spotyka 50 milionów małych zombie. :mrgreen:

http://tomzych.com/archiv/analog/12_10_21_phone/12_10_13_07_400tx_242.jpg
http://tomzych.com/archiv/analog/12_10_21_phone/12_10_13_16_400tx_585.jpg

Dobre! x2

Franek_
30-04-2014, 10:27
Neck- ja mysle, ze to jakies uwarunkowanie kulturowe i w ogole grubszy temat. Za 4 lata będę mogl wiecej powiedziec. Swoja droga, to tez fajny material na reportaz, 'W samo poludnie - Far East shooters'.

zdyboo
30-04-2014, 10:28
Ciekawe to ich bardziej kręci w fotografowaniu bo latają z aparatami jak szaleni - technika w postaci aparatu czy sama fotografia jako hobby.

Najważniejsza jest kaczka.
http://tomzych.com/archiv/analog/12_10_21_han_river/12_10_13_08_400tx_273.jpg

Tak bardziej na poważnie, to myślę, że jest identycznie jak u nas.

shaolin
30-04-2014, 10:31
Ich po prostu stac na aparat, a nie jak w Polsce ;)

Franek_
30-04-2014, 10:34
Nieprawda, nas tez stac. Zreszta to często sa zwykle kompakty. A turysci z innych bogatych krajow tak nie maja. Pomijam Anglikow, bo do obslugi nawet prostej malpki trzeba choc troche wytrzezwiec.

zdyboo
30-04-2014, 10:41
Ich po prostu stac na aparat, a nie jak w Polsce ;)

E tak to nie. Obserwując nawet wycieczki Azjatów w Europie, wychodzi dokładnie to co w przypadku wycieczek w Polsce czy gdziekolwiek w Europie. Aparat ma każdy, większość aparatów to tanie i proste małpki, jest kilka osób z kitowymi dSLR i kilka z kitowymi EVILami, pojedyncze osoby mają jakiś bardziej zaawansowany sprzęt.

Tak jest w całej Europie, od bogatej Skandynawii, po wyluzowane południe.

Michel71
30-04-2014, 10:42
Super fotka widać mała pochłonięta na maxa. Ważne tylko żeby dziecko nie porzuciło normalnej zabawy na rzecz komputera itd.Dzięki!

Co do porzucenia normalnej zabawy, to chyba nie ma obaw - odgrywanie scenek z lalkami, "łowienie ryb" w strumyku na działce, układanie puzzle czy zabawa w namiocie dla dzieci ciągle są strrrrasznie fajne ;-)

Natomiast mam takie wrażenie, że umiejętność obsługi urządzeń z interfejsem dotykowym może się już niedługo przydać, bo będą wszędzie wokół nas (już jest ich dużo)...

shaolin
30-04-2014, 10:42
Tomek, ale ja nie mowie, ze ich stac na Lajke tylko na aparat, a pod slowem aparat kryja sie graty z przedzialu 1PLN-123480432740PLN... :razz:

Franek, lepiej powiedz gdzie jedziesz.

Franek_
30-04-2014, 10:44
25-letnia ciezarowka w grudniu dookoła swiata na 3,5 roku.

shaolin
30-04-2014, 10:46
O najs. Powodzenia! Zapraszam do mnie (chociaz nie ma gdzie zaparkowac za bardzo, cos wykombinujemy)!

wpkx
30-04-2014, 10:50
Nie zapraszaj tego typa bo on nie lubi kotów!

zdyboo
30-04-2014, 10:51
Tomek, ale ja nie mowie, ze ich stac na Lajke tylko na aparat, a pod slowem aparat kryja sie graty z przedzialu 1PLN-123480432740PLN... :razz:

Przecież to samo napisałem. :)

Jedyna różnica jaką zaobserwowałem była taka, że zwykle tam gdzie jestem to ja robię zdjęcia innym ludziom, w Korei to działało też w drugą stronę. ;)

shaolin
30-04-2014, 10:55
Nie zapraszaj tego typa bo on nie lubi kotów!

Naprawde? Naprawimy to.


Przecież to samo napisałem. :)

Bo my jestesmy jak bracia blizniacy :mrgreen:


Jedyna różnica jaką zaobserwowałem była taka, że zwykle tam gdzie jestem to ja robię zdjęcia innym ludziom, w Korei to działało też w drugą stronę. ;)

W sensie robiles ludzi innym zdjeciom? ;)

zdyboo
30-04-2014, 11:02
W sensie robiles ludzi innym zdjeciom? ;)

Nie, robiłem zdjęcia w których zostawiłem część siebie.

sokrates
30-04-2014, 11:04
Koledzy pomóżcie - Mam NEXa 5T z kitem 16-50 i 55-210. Potrzebuję teraz dobrać obiektyw macro. Założenia mam takie:
Nie musi to być szkło z mocowaniem Sony E (zresztą chyba nie ma nawet z tą ogniskową którą chcę)
MF - i tak w macro ostrzyłem ręcznie
Ogniskowa ~100 - 150mm (ale nie chcę zooma tylko stałkę)
swiatło - w zasadzie bez znaczenia, bo i tak się domyka powyżej F16 żeby coś sensownie wyszło
skala odwzorowania - preferowana 1:1
Z góry odrzucam wynalazki typu odwrotnie zamocowana 50.... No chyba że ktoś to sensownie uzasadni = kwestia mechanicznego mocowania...
Mocowanie - w zasadzie obojętne i tak nie mam narazie żadnego adaptera więc się dostosuję, może być M42, może być Pentax, Konica...
Budżet - 500 zł

Franek_
30-04-2014, 11:04
O najs. Powodzenia! Zapraszam do mnie (chociaz nie ma gdzie zaparkowac za bardzo, cos wykombinujemy)!

Do Ćiang-kaju? Bardzo chętnie. Jedyny problem to wjazd do ChRL, mało to to nie kosztuje, jak się chce własnym autem. Za pozwolenie wjazdowe można sobie m9 kupić.

Z kotami mnie nie przekabacisz, ale może masz sokowirówkę? Ja z uwagi na dość limitowaną przestrzeń mieszkalną (9,5 m2, a jedziemy z żoną i małym) ledwo ekspres do kawy z kuchennych gadżetów wcisnę (poza kuchenką i dwiema lodówkami - jedna na filmy=) ).

zdyboo
30-04-2014, 11:10
Koledzy pomóżcie - Mam NEXa 5T z kitem 16-50 i 55-210. Potrzebuję teraz dobrać obiektyw macro.

Nikkor 105/4

shaolin
30-04-2014, 11:15
Do Ćiang-kaju? Bardzo chętnie. Jedyny problem to wjazd do ChRL, mało to to nie kosztuje, jak się chce własnym autem. Za pozwolenie wjazdowe można sobie m9 kupić.

Przykro mi, ale niestety tego sie nie przeskoczy ;(


Z kotami mnie nie przekabacisz,

Kazdy tak mowil... :twisted:


ale może masz sokowirówkę? Ja z uwagi na dość limitowaną przestrzeń mieszkalną (9,5 m2, a jedziemy z żoną i małym) ledwo ekspres do kawy z kuchennych gadżetów wcisnę (poza kuchenką i dwiema lodówkami - jedna na filmy=) ).

Niestety mam tylko blender, ale mam dostep do sokowirowki jakby co. Jak cos to wal na PW, zeby nie robic tu watku podrozniczego.

sokrates
30-04-2014, 11:15
skolko taki Nikkorek.
Kurczę jak wyzbywałem się klamotów Nikona popełniłem jeden błąd - sprzedałem tamrona 90 macro..... a wystarczyło dokupić adapter. A tak to przejścia z D90 na Nexa nie żałuję ani ani... ;-)

zdyboo
30-04-2014, 11:21
skolko taki Nikkorek.

Zmieści się w budżecie.
http://allegro.pl/llnikon-ai-nikon-micro-nikkor-105mm-1-4-swietny-i4196346740.html

sokrates
30-04-2014, 11:24
No tak, ale skala odwzorowania to 1:2

ikit
30-04-2014, 11:37
Kiron 105/2.8. Waży z 600-700g, ja mam z mocowaniem minolty MD, skala 1:1, dużo listków, ma dobre opinie acz w budżecie będziesz musiał chyba popolować trochę;]

zdyboo
30-04-2014, 11:39
No to Tampon 90 zostaje w odpowiednio starej wersji posiadającej pierścień przysłony.
Nikkor 105/2.8 jest poza budżetem. Ewentualnie Nikkor 55/2.8 lub 55/3.5 z pierścieniem PK-3 czy coś. W każdym razie jest do niego dedykowany pierścień zapewniający skalę 1:1.

Przypomniało mi się jeszcze o Soligor/ Vivitar/ Cosina czy inne tego typu firmy i szkle 100/3.5 ale 1:1 tylko z soczewką dedykowaną.

sokrates
30-04-2014, 11:45
widziałem te wynalazki z soczewką, ale zastanawiam się jaki wpływa ma ta soczewka, bo że ma raczej negatywny to prawie pewne.... oczywiście poza tym że zmienia skalę na 1:1

jpyt
30-04-2014, 12:18
Mam tą Cosinę 100/3.5 z soczewką i powiem szczerze, że jako obiektyw makro jest rewelacyjna (czytaj po przymknięciu i przy MF).
To jest wręcz zadziwiające jak taki plastik-fantastik dobrze może być zrobiony optycznie i jak bardzo sp.... mechanicznie.
Zresztą były swojego czasu dostępne gdzieś jej testy potwierdzające w 100% moją opinię.

Oczywiście otwarty już nie jest tak dobry, no ale jak szukamy makro to makro.
Mam wersję pod Nikon-a, ale AF jest nie do użytku, jak działa to ma się wrażenie, że obiektyw po prostu się rozsypie, tak się wszystko trzęsie, bzyczy, buczy itp.

[EDIT] Jeszcze co do soczewki 1:1. Ponieważ to jest szkło pod FF to na APS-C ma ogniskową aż 150mm i bardzo dobrze używa się tego z pierścieniami pośrednimi. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba robiłem bez problemu 4:1.

sokrates
30-04-2014, 12:59
czyli olać soczewkę, dodać pierścienie pośrednie....
Czy ta Cosina 100/3,5 to jest bliźniacza konstrukcja do Vivitara 100/3,5?
o tego konkretnie: http://allegro.pl/macro-1-1-md-vivitar-100-3-5-i4183982645.html
(to nie jest żadna reklama, jeśli ten link jest niezgodny proszę o usunięcie go)
Miałem kiedyś jeszcze do analogowego Nikona F601 takiego MF Vivitara 70-200 - kawał solidnego szkła, optycznie nic mu nie zarzucałem, konstrukcyjnie również - metal i szkło... bardzo solidny był.

zdyboo
30-04-2014, 13:19
Tak, to wszystko jest jedno szkło w różnych obudowach.

jpyt
30-04-2014, 13:21
Moja Cosina zewnętrznie wygląda trochę inaczej, ale średnica filtra już jest ta sama i jestem przekonany, że wewnętrznie to są to takie same szkła.
Jak zdyboo pisał, większość szkieł produkowanych przez Cosina była w tamtych czasach dostępna w wersjach : Soligor/ Vivitar/ Cosina

BTW. Trzeba pamiętać, że to nikt inny, a Cosina produkuje obiektywy Voigtländer. I tak na prawdę wiele z tych tanich i z pozoru nic nie wartych szkieł Cosiny było lepszych od Nikon/Canon/Minolta (przynajmniej w tamtych czasach).

sokrates
30-04-2014, 13:27
...
BTW. Trzeba pamiętać, że to nikt inny, a Cosina produkuje obiektywy Voigtländer. I tak na prawdę wiele z tych tanich i z pozoru nic nie wartych szkieł Cosiny było lepszych od Nikon/Canon/Minolta (przynajmniej w tamtych czasach).

Nie wiem jak się ma do tego vivitar, ale potwierdzam że jak na stare manualne szkło to mechanicznie i optycznie bił na głowę ówczesne konstrukcje Nikona z AF. Pewnie nie wszystkie ale te z którymi miałem styk to nie robiły wrażenia w porównaniu z vivitarem. Należy pamiętać że to było z 10 lat temu....

<| MICHAŁ |>
01-05-2014, 08:19
mialem to szklo jako soligora i cosine - raz z nikonem, raz z canonem.
moim zdaniem szklo jest swietne - biorac oczywiscie pod uwage jego cene i zapominajac o jakosci plastikow :)
optycznie calkiem OK.
nadawalo sie i do portretu i do macro - poizej macie pare sampli.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img845.imageshack.us/img845/6269/gdbp.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img841.imageshack.us/img841/3790/4u3h.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img842.imageshack.us/img842/7827/3y7q.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/img834/7042/z6vmw.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img843.imageshack.us/img843/4841/q1rm.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img845.imageshack.us/img845/8039/iy7f.jpg)

ikit
01-05-2014, 19:51
Jest teraz na allegro panagor 90/2.8 z odwzorowaniem 1:1 za ok 450zł z bagnetem nikona, nie znam go ale ma dobre opinie:)

ShoRtie
01-05-2014, 22:30
30tka zdziś ze Świerklańca

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/13897166890_190ff63bd2_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/nb3BxG)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/14084298904_cea1f19eba_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/nszHnJ)

neck
02-05-2014, 07:37
W USA Nex 6 z 16-50 można już kupić za 524 dolary. Jakby w Polsce była taka cena to byłoby miło.

ShoRtie
02-05-2014, 09:32
Pytanko na przyszłość czy jak zaktualizuję firmware obiektywu 18-55 do 1.2 żeby mi wspierał fazowy AF w A6000 a potem z powrotem go podepnę do F3 to czy będzie działał ?

Michel71
02-05-2014, 11:27
Pytanko na przyszłość czy jak zaktualizuję firmware obiektywu 18-55 do 1.2 żeby mi wspierał fazowy AF w A6000 a potem z powrotem go podepnę do F3 to czy będzie działał ?Powinien. Z N6 miałem wszystkie szkła wspierające PDAF i potem z N5N działały bezproblemowo.

drdln
02-05-2014, 14:15
Takie tam pocztówki. Pierwsze z 18-200, dwa kolejne z E20. Aparat - A6000.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/DSC03811_zpsa66f230b-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC03811_zpsa66f230b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/DSC03819_zps6778ee76-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC03819_zps6778ee76.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/DSC03825_zpsf4dca766-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC03825_zpsf4dca766.jpg)

wpkx
02-05-2014, 15:23
Gratulacje - zainaugurowałeś tysięczną stronę. ;)
Do czasu wymoderowania oczywiście. :mrgreen:

Michel71
02-05-2014, 16:01
U mnie dopiero 250-ta ;-)

A pocztówki spoko, tylko powinieneś je dokolorować i pewnie trochę dokontraścić, żeby było bardziej pocztówkowo ;-)

2marekm
02-05-2014, 16:11
Wolę zdecydowanie takie pocztówki, niż jakieś liście i gałęzie :)

<| MICHAŁ |>
02-05-2014, 17:24
korzystając z dwóch wolnych dni, będąc na działce, miałem sposobność przestrzelać 55210.
To najlepszy systemowy teleobiektyw do nexa - najlepszy, bo jedyny.
( )( ) nie urywa - jego niewątpliwą zaleta jest zoom, stabilizacja i zakres, ale imho staloogniskowy takumar 135 bije go na głowę jeśli chodzi o oddanie koloru i detalu, ale to raczej coś, czego się mogłem podziewać.

kilka zdjęc z niego, bo w sumie zdjęcia da się nim robić, ale powiem szczerze - nie czuje entuzjazmu...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img842.imageshack.us/img842/227/ar85s.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img836.imageshack.us/img836/6972/9v43.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img836.imageshack.us/img836/9889/m1zq.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/408/1fpn.jpg)

drdln
02-05-2014, 19:40
Gratulacje - zainaugurowałeś tysięczną stronę. ;)
Do czasu wymoderowania oczywiście. :mrgreen:
Juhu, można odpalać szampana!

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/DSC04264_zpsc65f9afa-2.jpg
źródło (http://i95.photobucket.com/albums/l122/zmysl/DSC04264_zpsc65f9afa.jpg)
Chociaż do tych kieliszków to raczej wino... ;)

Pawel92
02-05-2014, 20:38
Zawsze można użyć filiżanek, lub, jak to mówią, spożyć naturalnie :wink:
Kolory z Londynu coś nie za bardzo, ale to ponoć mglista miejscowość :smile:

zdyboo
02-05-2014, 20:52
Co się stało niebu na pocztówkach z Londka?

wpkx
02-05-2014, 21:51
I znów Biotar 1,5/75 + NEX-7: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=3364194#post3364194.

ikit
02-05-2014, 22:23
Dziesięciotysięczny post w temacie:D
e50

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/e1Q8etirSxvcmXKw8foUw1NB9H_Lsyt__vSMumCx-1.jpg
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/e1-Q8etirSxvcmXKw8foUw1NB9H_Lsyt__vSMu-mCxw=w900-h900-no)
e24

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/DSC016591-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-SBiZLsZPRg0/U2LCViadn2I/AAAAAAAAPIg/a6atljqtPY0/w900-h900-no/DSC01659-1.jpg)
e24

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/DSC016401-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-qwY56XqfYaA/U2LCKq-6nUI/AAAAAAAAPIA/WluWpAO0Cwc/w900-h900-no/DSC01640-1.jpg)
e50

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/05/DSC015251-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-Ey-E1K-GfEo/U2LB5tKZkOI/AAAAAAAAPHQ/FqLs92VPTpA/w900-h900-no/DSC01525-1.jpg)